توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  آب اکسیژنه را باید در کجا نگهداری کنیم

  1 بازدید

  آب اکسیژنه را باید در کجا نگهداری کنیم را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  چرا باید آب اکسیژنه را در جای تاریک نگهداری کنیم

  چرا باید آب اکسیژنه را در جای تاریک نگهداری کنیم

  چرا باید آب اکسیژنه را در جای تاریک نگهداری کنیم

  آب اکسیژنه,خصوصیات آب اکسیژنه,اطلاعات اولیه آب اکسیژنه,موارد استعمال آب اکسیژنه,شناسایی آب اکسیژنه,فرمول آب اکسیژنه,آب اکسیژنه قیمت,آب اکسیژنه از کجا تهیه کنیم,طرز تهیه آب اکسیژنه,آب اکسیژنه برای مو,خطرات آب اکسیژنه,آب اکسیژنه اسید است یا باز,قیمت آب اکسیژنه در داروخانه,آب اکسیژنه برای پوست

  [آب اکسیژنه را در جای تاریک نگهداری کنید.زیرا آب اكسيژنه ماده اي شيميايي است كه در اثر حرارت يا نور به آب وگاز اكسيژن تجزيه مي شود.]

  سلام دوستان و همکاران محترم

  در این پست از سایت معلم یار برای شما عزیزان , اطلاعاتی درمورد آب اکسیژنه علوم ششم ابتدایی آماده کردیم

  امیدواریم مورد استفاده شما عزیزان قرار بگیره

  فــدا

  اطلاعات اولیه آب اکسیژنه

  آب اکسیژنه خالص H2O2 یک مایع ناروانی است که کمی آبی رنگ می‌باشد و با زحمت زیاد می‌توان آنرا تهیه نمود. آب اکسیژنه‌ای که در داروخانه‌ها به اسم آب اکسیژنه رقیق فروخته می‌شود محلولی است از آب اکسیژنه در آب که در 100 قسمت آن سه قسمت آب اکسیژنه است و مانند آب بی‌رنگ و بی‌بوست و مزه تلخی دارد و کمی اسیدی است.

  خصوصیات آب اکسیژنه

  به مرور آب اکسیژنه تجزیه و تبدیل به آب و اکسیژن می‌گردد. این عمل تجزیه در محیط بازی سریعتر و در محیط اسیدی کندتر تا در محیط خنثی صورت می‌گیرد. ممکن است که اگر مدت مدیدی آب اکسیژنه را انبار کنند، کاملا تجزیه و تبدیل به آب گردد. بر اثر گرد بعضی اجسام عمل تخریب آب اکسیژنه تسریع می‌گردد مانند گرد بی‌اکسید منگنز و گرد فلزات و …
  اگر بر روی محلول آب قدری از اجسام پایدار کننده مانند اسید فسفریک ، اوره ، اسید بنزوئیک و نظیر آنها بیافزایند، عمل تخریب بسیار کند می‌گردد. آب اکسیژنه اثر میکروب کشی و بوبری دارد چنانکه اگر یک تکه کالباس قرمز را درون ظرف محتوی آب اکسیژنه قرار دهیم پس از چند روز محتویات ظرف کاملا بی‌بو است و بوی گندیده نمی‌دهد. آب اکسیژنه رنگها را نیز تخریب می‌کند بهمین دلیل تکه کالباس درون ظرف بعد از مدتی بی‌رنگ می‌شود.

  موارد استعمال آب اکسیژنه

      از آنجایی که آب اکسیژنه بوبر است در موقع معالجه زخمهای بدبو مورد استعمال قرار می‌گیرد.
      همچنین لکه شراب قرمز و خون و قهوه و غیره را هم می‌توان بوسیله آب اکسیژنه پاک نمود. در قرصهای اریتزون 36% آب اکسیژنه به 64% اوره متصل است و چون این قرصها را در دهان بگذارند، اکسیژن می‌دهد. پس هم میکروبهای دهان را می‌کشد و هم دندانها را سفید می‌نماید.
      بسیاری از خمیر دندانها و سایر اجسامی که برای پاک کردن دندانها بکار می‌رود در موقع استعمال تولید آب اکسیژنه می‌کنند و اکسیژن این آب اکسیژنه دندان را سفید می‌نماید.
      آب اکسیژنه در بی‌رنگ کردن شاخ ، پشم گوسفند ، پنبه ، کتان ، کنف ، کاه ، چوب ، کاغذ ، روغن ، چربی ، واکس ، صابون ، ابریشم ، عاج ، پر و غیره بکار می‌رود. رنگ بعضی لکه‌های صورت را هم آب اکسیژنه تخریب می‌کند. اگر موی سیاه را پس از شستن با کربنات سدیم ( تا چربی آن برطرف شود ) در محلول آب اکسیژنه بگذارند به رنگ روشن در می‌آید.
      اگر موی سیاه سر را با مخلوطی از 100 گرم آب اکسیژنه 30% و چهار قطره محلول 25% آمونیاک تر نمایند و پس از 10 تا 20 دقیقه با آب خالص و سپس با محلول اسید استیک‌دار بشویند، بور مایل به قرمز می‌شود.
      وجود آمونیاک از این جهت لازم است که آب اکسیژنه در حضور قلیاییها سریعتر اکسیژن می‌دهد و در نتیجه موها تندتر بور می‌شوند. مصرف مکرر آب اکسیژنه برای مو مضر است زیرا که مو را شکننده می‌نماید. در جنگ جهانی دوم آب اکسیژنه 85%برای اکسیداسیون سریع الکل در زیر دریاییها و موشکها مصرف می‌کردند. آب اکسیژن رقیق را برای قرقره کردن هم بکار می‌برند.

  شناسایی آب اکسیژنه

  در یک لوله آزمایشی که قبلا چند سانتی‌متر مکعب محلول بی‌کرمات پتاسیم و قدری اسید سولفوریک رقیق ریخته‌ایم آب اکسیژنه می‌افزاییم در نتیجه رنگ آبی تند که بعدا تبدیل به سبز می‌شود، ظاهر می‌گردد. بهمین طریق می‌توان وجود آب اکسیژنه را در اریتزن ثابت نمود.

  Formula: H2O2
  Molar mass: 34.0147 g/mol
  Density: 1.45 g/cm³
  IUPAC ID: hydrogen peroxide
  Boiling point: 150.2 °C
  Melting point: -0.43 °C

  منبع مطلب : www.moallemyar.ir

  مدیر محترم سایت www.moallemyar.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  post_tag آب اکسیژنه را در کجا نگهداری کنیم | سفیر آزما کیان مرجع فروش مواد شمیایی و آزمایشگاهی در ایران

  post_tag آب اکسیژنه را در کجا نگهداری کنیم | سفیر آزما کیان مرجع فروش مواد شمیایی و آزمایشگاهی در ایران

  آب ‌اکسیژنه چیست

  آب ‌اکسیژنه از مایعات پرکاربردی است که در دنیای امروزی از پزشکی تا صنایع توانسته کارها را بشدت تسریع کند.

  این ترکیب شیمیایی قدرتمند با خصوصیات منحصربه‌فرد علاوه بر مصارف خانگی در صنایع کاغذسازی، بهداشتی، دارویی، نظامی، هواوفضا نیز استفاده می‌شود.

  در این مطلب از سایت سفیر آزما کیان قصد داریم درباره آب ‌اکسیژنه، کاربردها، طرز تهیه و نحوه کاربرد آن توضیحاتی را ارائه‌ کنیم، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مطلب را با دقت بخوانید.

  آب ‌اکسیژنه چیست؟

  آب‌ اکسیژنه (H2O2) که به هیدروژن پراکسید نیز شهرت دارد از نظر ظاهری بصورت مایعی شفاف و بی‌رنگ است که در غلظت‌های متفاوت تولید می‌شود که معمولا درجه خلوص آن بین ۳۰ تا ۷۰ درصد است.

  کاربردهای متنوع هیدروژن پراکسید این ترکیب شگفت‌انگیز می‌تواند در صنایع شیمیایی علاوه‌بر پزشکی و صنعت نقش ویژه‌ای ایفا کند.

  شیمی تحلیلی نیز از دیگر حوزه‌هایی است که از آن برای تولید مواد متخلخل و مواد ضدعفونی کننده علاوه‌بر مواد سفید کننده استفاده می‌شود.

  تولید تجهیزات الکترونیکی با کمک این ترکیب توانسته بر پیشبرد اهداف فنی نقش شایان توجهی ایفا کند.

  سفیر آزما کیان مفتخر است این ماده شیمیایی باکیفیت را در قیمت مقرون‌بصرفه در اختیار شما عزیزان قرار دهد.

  اگرچه در حال حاضر بسیاری از فروشگاه‌ها در سطح شهر نیز می‌توانید آن را خریداری کنید اما توصیه می‌کنیم که از مراکز مطمئن آن را تهیه کنید تا با بهترین کیفیت محصول بتوانید از خواص و کاربردهای متنوع آن بهرمند باشید.

  در ادامه بیشتر به استفاده از آب ‌اکسیژنه اشاره می‌کنیم.

  نام متداول آب ‌اکسیژنه

  هیدروژن پراکسید اگرچه اسم بین‌الملل و همگانی این ترکیب معرفی می‌شود

  اما در صورت بکار بردن اسامی دیگر همچون آب‌اکسیژنه و هیدروژن پراکسید دیگران بخوبی متوجه می‌شوند چه ترکیبی مدنظر فرد است

  اما در سایر کشورها نیز اسامی دیگری رایج است از جمله می‌توان به :

  اشاره کرد.

  ویژگی‌های شیمیایی آب‌ اکسیژنه

  از جمله خواص حائز اهمیت آب‌ اکسیژنه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  اگرچه این محلول خواص بینظیری را در حوزه‌های مختلف ایفا می‌کند اما از نظر شیمیایی جزء دسته مواد غیرقابل احتراق و منفجره پرخطر دسته‌بندی می‌شود که می‌تواند با ترکیب با مواد مختلف نتایج غیرقابل کنترلی را منجر شود.

  طرز تهیه آب‌اکسیژنه

  خود اکسایش:

  در صنعت از روش خود اکسایش استفاده می‌شود تا آب ‌اکسیژنه این ترکیب جادویی و پرکاربرد تولید شود.

  دو-اتیل‌آنتراکوئینون که از مشتقات آتراکینون محسوب می‌شود در اثر واکنش با هیدروژن موجب تولید آنتراهیدروکینون می‌گردد.

  پالادیوم در این واکنش نقش کاتالیزوری و افزایش سرعت را ایفا می‌کند.

  محلول پراکسید هیدروژن ۲۰ درصد وزنی حاصل تاثیر هوا بر ترکیب آنتراهیدروکینون است.

  الکترولیز:

  روش الکترولیز از دیگر راه‌هایی است که می‌تواند به تولید پراکسید هیدروژن بیانجامد.

  محلول سولفوریک ۵۰ درصد وزنی در این روش نقش اصلی را دارد.

  همچنین می‌توان با استفاده از الکترولیز محلول سولفوریک‌اسید و سولفات‌هیدروژن‌آمونیوم با تسریع شدت جریان شاهد تولید پراکسید هیدروژن در آند و H2 در کاتد بود.

  H2O2 تولیدی حاصل هیدرولیز یون پراکسید دی-سولفات است که در نهایت جداسازی آن به کمک تقطیر در دمای بالا و فشار پایین صورت می‌گیرد.

  در حال حاضر روش اتواکسیدازین آنتراکینون متداول‌ترین روشی است که برای تولید آب ‌اکسیژنه در بسیاری از کشورها استفاده می‌شود و سایر روش‌ها کاریرد چندانی ندارند. درواقع اکسیژن هوا مهمترین نقش را در تبدیل آلکیل‌آنتراکینون به آب ‌اکسیژنه ایفا می‌کند.

  این ترکیب با داشتن پیوند یگانه اکسیژن-اکسیژن با توجه به اینکه تولید آن با سختی زیادی همراه است در بسیاری از داروخانه‌ها و مراکز غلظت رقیق شده آن بیشتر در دسترس است که معمولا بصورت ۳ درصد است.

  انواع کاربردهای متداول آب ‌اکسیژنه

  شاید شما فقط خاصیت سفیدکنندگی آب ‌اکسیژنه را شنیده باشید و اولین بار باشد با سایر خواص آن آشنا می‌شوید و از این جهت هیجان‌زده هستید.

  با ما همراه باشید تا رایجترین کاربردهای آن را بهتر بشناسید:

  زردی دندان‌ها مشکلی است که برخی از افراد با آن مواجه هستند و در اعتماد ‌بنفس آن‌ها تاثیر بالایی دارد بطوری که نمی‌توانند در هر جمعی حتی بخندند.

  استفاده از ترکیب خمیردندان و هیدروژن ‌پراکسید می‌تواند بعنوان یک راه‌حل خانگی کم‌هزینه این مشکل را کمرنگ کند البته استفاده از بیش از ۱ دقیقه ممکن است تاثیر منفی نیز داشته باشد.

  دندان درد نیز عارضه‌ای طاقت‌فرساست که ممکن است برای هر کسی پیش بیاید و زندگی را تلخ کند. در زمانیکه به پزشک دسترسی ندارید می‌توانید از غلظت رقیق شده آب ‌اکسیژنه برای کاهش احساس درد استفاده کنید.

  البته کاربرد آب ‌اکسیژنه به همینجا ختم‌ نمی‌شود، ممانعت از جرم گیری دندان از دیگر خواص این ترکیب جادویی است که آن را می‌توان به شکل دهانشویه بکار برد

  البته فقط استفاده از آن یکبار در هفته به مدت ۳۰ ثانیه کفایت می‌کند در غیر این صورت، نه‌تنها مفید نیست بلکه با کاهش رشد باکتری‌های مفید ممکن است فرد را دچار مشکلات جدیدتری کند.

  یکی از مشکلات رایج در قسمت گوش، احساس کیپ شدن است که اغلب در اثر ورود آب به مجرای گوش و حجم‌دهی موم آن پدید می‌آید.

  یکی از راه‌های خانگی که می‌تواند کمک کند، موم اضافی گوش را از بین برد استفاده از مخلوط روغن زیتون و آب ‌اکسیژنه است تا شنوایی فرد به حالت نرمال برگردد

  البته زمانی نتیجه بخش است که فرد پس از افزودن چند قطره از این ماده، سر را به سمت زمین حدود ۱ دقیقه متمایل کند.

  شستشو با آب‌گرم پس از آن توصیه می‌شود.

  خشکی پوست بویژه در فصل سرد مشکلی آزاردهنده است که احساس خوبی به فرد نمی‌دهد.

  اگر دوست دارید از خشکی پوست در امان بمانید پیشنهاد می‌کنیم از راهکار طبیعی و موثر افزودن نیم‌درصد آب ‌اکسیژنه به آب حمام را حتما امتحان کنید تا با دیدن شادابی و جوانسازی پوست خود شگفت‌زده شوید.

  از دیگر خواص ثابت شده آب ‌اکسیژنه برای پوست کمک به درمان عفونت‌های پوستی و مشکلات آزاردهنده است که به دلیل خاصیت آنتی‌باکتریال و ضدویروسی دور از انتظار نیست.

  قبل از آنکه درباره طرز تهیه ماسک آب ‌اکسیژنه صحبت کنیم باید بدانید که خواص بینظیری که این ترکیب جادویی بر مهار رشد باکتری و قارچ‌ها دارد می‌تواند در کاهش جوش و حتی لکه‌های پوستی نیز تاثیر زیادی داشته باشد.

  طرز استفاده از آب ‌اکسیژنه برای پوست به این صورت است که فرد پس از شستشو صورت باید اجازه دهد ۵ دقیقه این محلول شفابخش بر پوست بماند تا بخوبی جذب شود

  البته نباید فراموش کنید که استفاده از آب ‌اکسیژنه ۳ درصد برای پوست‌های درگیر با آکنه شدید مناسبتر است و کاربرد آب ‌اکسیژنه ۱ درصد نتیجه بهتری برای پوست‌های با آکنه کمتر نشان می‌دهد.

  برای نتیجه‌دهی بهتر نیز استفاده از نرم‌کننده بدون چربی توصیه می‌شود.

  استفاده از آب ‌اکسیژنه در محیط خانه

  آب ‌اکسیژنه که از ترکیبات پرکاربردی است که در دنیای امروزی در خانه‌داری بویژه تمیز کردن وسایل مختلف نتایج شایان توجهی داشته است که از جمله به چند مورد آن اشاره می‌کنیم:

  تمیز کردن وسایل از جمله شیشه‌ها و آینه‌ها بویژه در زمان نزدیکی به عید یکی از چالش‌هایی است که خانم‌های خانه‌دار را درگیر می‌کند

  بطوری که ممکن است علی‌رغم تلاش بسیاری که می‌کنند لکه‌هایی بر جای بماند اما استفاده از اسپره آب ‌اکسیژنه می‌تواند این فرایند را بشدت تسریع کند، بدون آنکه لک باقی بماند.

  استفاده از آب ‌اکسیژنه بعنوان پاک‌کننده‌ای خانگی می‌تواند به تمیز کردن توالت کمک زیادی بکند اما باید توجه داشته باشید باقی ماندن محلول فقط در زمان ۲۰ دقیقه، بهترین نتیجه حاصل می‌شود.

  همچنین تمیز کردن فرچه از دیگر مواردی است که باید لحاظ شود.

  در صورتیکه احساس کردید توالت مسدود شده است از محلول حاوی آب ‌اکسیژنه، سرکه و جوش‌شیرین استفاده کنید تا با دیدن نتایج شگفت‌انگیز آن سوپرایز شوید.

  از دیگر کارهای چالش برانگیز برای خانم‌های خانه‌دار تمیز کردن کاشی‌های حمام است که گاه مشاهده لکه‌های مختلف ظاهر نامطبوعی به فضا می‌دهد.

  آب‌ اکسیژنه علاوه‌بر اینکه سفید کننده و تمیز کننده بسیار قوی است، خاصیت آنتی‌باکتریال و ضدقارچ دارد

  و می‌تواند به پاکسازی میکروارگانیسم‌های فضا نیز کمک کند و

  بهتر است استفاده از خمیر آن و اضافه کردن پوشش پلاستیکی به مدت یک شب را امتحان کنید تا  نتایج بینظیری را ببینید.

  از دیگر کاربردهای آب ‌اکسیژنه درخشان کردن ماشین ظرفشویی است که می‌تواند به بهبود عملکرد این وسیله نیز کمک زیادی بکند.

  معمولا در این روش هیدروژن پراکسید را به مواد شوینده اضافه می‌کنند تا علاوه‌بر ظرف‌ها، خود ماشین ظرفشویی نیز تمیز شود.

  تهیه سالاد و نگه داشتن آن برای مدت طولانی کار آسانی نیست اما اگر می‌خواهید از پژمردگی سالاد پیشگیری کنید می‌توانید:

  ۲ قاشق سوپ‌خوری از آب ‌اکسیژنه را در یک فنجان آب رقیق کنید و اسپری کردن آن می‌تواند به این فرایند کمک کند.

  شاید شما نیز همانند بسیاری از افراد لباس‌هایی را دارید که به علت داشتن لکه‌های خون و یا لک‌های عرق علی‌رغم علاقه بسیاری که به آن دارید از پوشیدن آن صرف‌نظر کرده‌اید

  اما استفاده از مخلوط آب ‌اکسیژنه این ماده شگفت‌انگیز، می‌تواند در از بین بردن لکه‌ها کمک بینظیری به شما می‌کند.

  بهتر است که دو ‌سوم از این مخلوط، هیدروژن پراکسید و مابقی آن ماده شوینده باشد.

  اسپره محلول بر روی لکه‌ها و قراردادن آن در ماشین لباسشویی می‌تواند نتیجه‌دهی را روشن می‌کند.

  در صنعت یکی از کاربردهای آب ‌اکسیژنه برای تصفیه آب و گندزدایی از آلودگی‌هاست.

  این ترکیب قدرتمند می‌تواند در مصارف خانگی نیز نتایج مشابهی را فراهم کند همچنین اضافه کردن آن می‌تواند به آزاد سازی مقدار زیادی اکسیژن بیانجامد و میکروب‌زدایی را صورت دهد.

  امروزه از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود تا میوه‌‌ها و سبزیجات را از آلودگی‌های مختلف بشورند.

  یکی از راه‌های خانگی که نه‌تنها می‌تواند به میکروب‌کشی بیانجامد بلکه طراوت و سرزندگی میوه و سبزیجات را افزایش دهد،

  استفاده از مخلوط حاوی یک‌چهارم فنجان آب‌ اکسیژنه به وان آبی است که سبزی و میوه قرار است در آن شستشو شوند.

  کاربرد آب ‌اکسیژنه در صنایع غذایی

  این ترکیب اکسنده در صنعت بویژه صنایع غذایی با تاثیرات منحصربفردی که دارد توانسته این حوزه را بخوبی پشتیبانی کند. از جمله می‌توان موارد زیر را اشاره کرد.

  کاربردهای آب‌ اکسیژنه در کشاورزی

  آب ‌اکسیژنه ترکیب شیمیایی شگفت‌انگیز است که علاوه‌بر صنایع غذایی و کاربرد در درمان‌های خانگی توانسته در حوزه کشاورزی نیز نقش منحصربفردی ایفا کند.

  از جمله می‌توان ضدعفونی کردن آب ‌و فاضلاب بویژه برای گیاهان حساس و دام و طیور را اشاره کرد تا انسان‌ها بتوانند از تغذیه سالمی برخوردار باشند.

  برای کاهش بیماری و ریسک آسیب محصولات کشاورزی همچنین آب ‌اکسیژنه می‌تواند یک ترکیب بسیار کارآمد لقب گیرد.

  در حال حاضر نیز افرادی که مشغول پرورش مرغ تخم‌گذار و پرندگان هستند با شناخت خواص بینظیر آب ‌اکسیژنه تلاش می‌کنند با پیشگیری از بیماری‌های شایع بازده تخم‌گذاری را افزایش دهند.

  همچنین آب ‌اکسیژنه نقش موثری دارد تا ریسک ابتلا دام به بیماری‌های شایع  بشدت کاهش یابد البته اطلاع از غلظت‌های موثر می‌تواند این امیدواری را بدهد که این نتایج حاصل شود.

  آیا آب ‌اکسیژنه همان وایتکس است؟

  آب ‌اکسیژنه و وایتکس اگرچه هر دو خاصیت سفیدکنندگی دارند و در صنایع نیز از آن‌ها برای ضدعفونی کردن استفاده می‌شود اما تفاوت بسیاری بین این دو وجود دارد.

  خواص وایتکس یا همان آب‌ژاول به علت وجود ترکیبات هیپوکلریت‌سدیم (NAoCL) است که اغلب خواص آن به علت عنصر کلر معرفی می‌شود در حالیکه آب ‌اکسیژنه از مولکول‌های هیدروژن و اکسیژن تشکیل شده است (H2O2).

  از دیگر تفاوت‌های این دو می‌توان به شکل ظاهری اشاره کرد که وایتکس علاوه‌بر آنکه مایع شفاف و بسیار رقیقی است

  اغلب بویی از آن متصاعد نمی‌شود یا در مواردی بویی شبیه ازن دارد

  در حالیکه آب ‌اکسیژنه محلول بی‌رنگی در آب است که از آن بوی تندی استشمام می‌شود

  بنابراین تفاوت بسیاری بین آب ‌اکسیژنه و وایتکس وجود دارد.

  آیا آب ‌اکسیژنه همان اکسیدان است؟

  یکی از سوالات رایج درباره شناخت آب ‌اکسیژنه این است که چه تفاوت‌هایی با اکسیدان دارد.

  بد نیست بدانید که اکسیدان‌ها اگرچه در دسته آب ‌اکسیژنه قرار می‌گیرند

  اما از نظر خلوص تفاوت زیادی بین این دو وجود دارد

  بطوری که در اکسیدان‌ها مواد دیگری همچون چربی و اسید نیز بکار می‌رود.

  اکسیدان بعنوان یکی از اجزای فعال کننده در مو موجب می‌شود که رنگ زیبایی توسط آرایشگران در زمان سریعتر برای هر فرد فراهم شود.

  از نقش اسید موجود در اکسیدان حفظ اکسیژن و تسریع فرآیند رها شدن آن است تا نقش آن در رنگ‌آمیزی بطور موثری مشاهده شود.

  شرایط نگهداری از آب‌ اکسیژنه

  از دیگر مشخصات این ترکیب می‌توان به تأثیرپذیری بالا در مواجهه با محیط‌های بازی اشاره کرد در حالیکه در محیط اسیدی و خنثی استقامت بالاتری دارد.

  همچنین باید در شرایطی نگهداری شود که در مواجهه با نور و گرمای مستقیم نباشد بنابراین استفاده از ظرف‌های کدر توصیه می‌شود.

  اگر تصمیم دارید که این ماده را برای طولانی مدت نگهداری کنید باید این ریسک را بپذیرید که ممکن است تجزیه شود و در نهایت تبدیل به آب شود

  اما مواد پایدار کننده همچون اسیدفسفریک، اوره، اسیدبنزویک می‌تواند مانع تخریب سریع آن‌ شود.

  نحوه تشخیص آب ‌اکسیژنه

  برای اینکه آب ‌اکسیژنه شناسایی کنید، می‌توانید :

  در یک لوله آزمایش که حاوی محلول دی-کرومات‌پتاسیم و اسیدسولفوریک با غلظت کم است این ترکیب را بیفزاید.

  مشاهده تغییر رنگ آبی و گاه سبز می‌تواند این اطمینان را بدهد که ترکیب آب ‌اکسیژنه است.

  موارد ایمنی درباره استفاده از آب ‌اکسیژنه

  حتما شما نیز با مشاهده کاربردهای بینظیر این ترکیب جادویی وسوسه شده‌اید که از آن استفاده کنید

  اما نباید خاصیت خورندگی آن را فراموش کنید که در صورت ورود به سیستم گوارشی می‌تواند به نابودی و تجزیه اندام‌های داخلی بیانجامد.

  اگرچه آب ‌اکسیژنه در غلظت‌های مختلفی تهیه می‌شود

  اما در حالت کلی این ترکیب می‌تواند با توجه به خاصیت اکسید کنندگی که دارد در اثر تماس مستقیم با پوست سلامتی بدن را به خطر بیندازد

  که معمولا علت آن را وجود یون پروکسید و تاثیر بر ماکرومولکول‌های زیستی همچون پروتئین‌ها، غشاء‌ لیپیدی و DNA عنوان می‌کنند.

  که معمولا در داروخانه‌ها نیز این نوع غلظت در دسترس است البته به این مفهوم نیست که برای اندام‌های داخلی بدن و سیستم گوارشی بیخطر است.

  در شرایط نگهداری این ترکیب حتما باید به مواردی همچون دما، خشکی و تهویه مناسب دقت شود.

  بهترین ظروف برای نگهداری معمولا شیشه و استیل عنوان می‌شود که نه‌تنها نمی‌تواند با آن‌ها واکنش دهد بلکه از خطر زنگ زدن نیز در امانند.

  یکی از موارد ایمنی هیدروژن پروکسید احتمال ترکیب آن با مواد آلی است در این صورت مواد انفجاری خطرناک مشاهده می‌شود. بهتر است برای مصارف خانگی از غلظت‌های پایین استفاده شود.

  همانطور که اشاره کردیم آب ‌اکسیژنه مزایا و کاربردهای بینظیری را در حوزه‌های مختلف برای بشر فراهم کرده است

  اما فقط مصارف خارجی می‌تواند این نتایج را حاصل کند و در صورتیکه برای اندام‌های داخلی مصرف شود نه‌تنها مفید نیست بلکه آسیب بسیاری بر آن وارد می‌کند.

  آب ‌اکسیژنه مانند سایر عواملی که تولید رادیکال‌های آزاد را افزایش می‌دهند و موجب بیماری‌زایی می‌شوند،

  این ترکیب نیز می‌تواند از طریق استرس اکسیداتیو شرایط بدی را برای سلامتی بدن فراهم کند

  بطوری که حتی ابتلا به سرطان نیز دور از انتظار نیست

  بنابراین اگر دوست دارید سالم بمانید بهتر است که بسیار دقت داشته باشید که این ترکیب بصورت داخلی به بدنتان وارد نشود و آسیب نرساند.

  شرایطی را فراهم کند که فرد مبتلا به درد شکمی‌، اسهال و استفراغ گردد پس شرایط احتیاط را فراموش نکنید.

  خرید هیدروژن پراکسید از کجا مناسب‌تر است؟

  امروزه با توجه به شناخت اقشار مختلف جامعه از مزایا و کاربردهای بینظیر هیدروژن پراکسید افراد زیادی خواهان خرید این ماده جادویی هستند.

  خوشبختانه این امکان نیز فراهم است که آن را بصورت حضوری و یا فروشگاه‌های اینترنتی تهیه کنید.

  سفیر آزما کیان از جمله مراکز معتبری است که می‌تواند انواع مواد شیمیایی از جمله هیدروژن پراکسید را به راحتی از طریق راه‌های ارتباطی موجود در وب‌سایت ثبت سفارش کنید و آن‌ها را درب منزل دریافت کنید.

  فروش آب ‌اکسیژنه در سیگما‌شیمی

  سفیر آزما کیان از جمله مراکز معتبر و مجازی است که انواع مواد شیمیایی معتبر به ویژه آب ‌اکسیژنه را با درصد خلوص متفاوت را می‌توانید از آن تهیه کنید.

  این مجموعه در تلاش هست تا نیاز تمامی اقشار مصرف کننده از مصارف خانگی تا صنعتی را به سرعت براورده سازد.

  و محصولات باکیفیت با درصد خلوص بالا داشته باشید

  مشاوران فروش سفیر آزما کیان این آمادگی را دارند تا شما را راهنمایی کنند.

  کم نیستند فروشگاه‌هایی که ترکیب رقیق شده را با قیمت گزاف به مشتری بعنوان بهترین محصول قالب‌ می‌کنند.

  با تشکر مجله دانش شیمی و تیم پایان نامه من

  با ما در تماس باشید : 09357007743

  منبع مطلب : www.safirazmakian.com

  مدیر محترم سایت www.safirazmakian.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  آب اکسيژنه و هشدارها

  Hydrogen Peroxide

  فرمول شيميايى: H2O2

  وضعيت ظاهري: مايع بي رنگ و بي بو

  اطلاعات عمومي:

  سمى- آتش گير- محرک- خورنده- مضر -خطرناک براي محيط زيست-منفجر شونده- اکسيدکننده

  هشدارهاى حفاظتى - کمکهاى اوليه و اقدامات لازم درشرايط بحران و اورژانس

  تماس باچشم

  - استفاده از عينک با حفاظ کناري الزامي است. تماس با اين ماده ميتواند باعث درد و قرمزي چشم، تاري ديد يا سوختگي شديد و عميق شود. تاثيرات اين ماده بستگي به فاکتور هاي متعدد از قبيل مقدارو مدت تماس با اين ماده دارد.

  - پلک چشم را کاملا" باز کرده و سريعا" چشم را به مدت ١٥ دقيقه با آب شستشو دهيد. در صورت مشاهد عوارض، به پزشک مراجعه نماييد.

  تماس باپوست

  - استفاده از دستکش حفاظتي مناسب (نئوپرن، نيتريل، (pvc الزامي است. تماس با اين ماده باعث

  ايجاد خال هاي سفيد رنگ، قرمز و سوزش پوست و ... وارد مي شود.

  - ناحيه آلوده را با آب و صابون به مدت ١٥ دقيقه شستشو داده در صورت مشاهده عوارض به پزشک

  مراجعه نمائيد

  بلعيدن-خوردن

  - خوردن اين ماده باعث گلودرد، درد شکم، تهوع و استفراغ مي شود. خوردن و آشاميدن آدامس يا خوراکي در هنگام کار با اين ماده ممنوع است.

  . - در صورتي که فرد هوشيار است دهان او را با آب شستشو داده و٢ -٤ ليوان آب يا شير به او بدهيد فرد را وادار به استفراغ نکنيد. در صورتي که فرد استفراغ نمود مجددا" به او آب يا شير بدهيد. فورا" به پزشک مراجعه کنيد. تذکر به فردي که هوشيار نيست هرگز از راه خوراکي چيزي ندهيد.

  تنفس

  – استنشاق اين ماده باعث ايجاد سرفه، تنگي تنفس، سردرد، تهوع، استفراغ و گيچي مي شود. کار بااين ماده بايستي در زير هود و يا محيطي با تهويه بسيار مناسب انجام شود.

  - فرد را به هواي آزاد منتقل کنيد. اگر تنفس قطع شده بود به وي تنفس مصنوعي بدهيد، در صورت ايست قلبي احياء، قلبي ريوي انجام دهيد.

  حريق

  - اين ماده غير قابل اشتعال است اما مي تواند باعث شدت اشتعال شود

  - در صورت بروز حريق بايد تمام منابع توليد جرقه را قطع نمود سپس با رعايت فاصله ايمن و تجهيز خود به وسايل حفاظت فردي مناسب از کپسول هاي پودر خشک شيميايي، 2CO يا اسپري آب استفاده نماييد.

  اثرات زيست محيطى ورفع آلودگي

  - براي محيط زيست خطرناک مي باشد.فرماميد غليظ بايد به عنوان ماده شيميايي خطرناک نگهداري شود و در سيستم فاضلاب دفع نگردد.

  - با زدن علامت خطر بر روي درب آزمايشگاه مطلع کنيد. افراد بايد ضمن پوشيدن وسايل مناسب حفاظتي مانند ماسک، چکمه، دستکش چرمي و روشن نمودن سيستم تهويه مناسب ، منابع قابل اشتعال و محترق را از محل دور نمايند. سپس آن را را با مواد خنثي مثل ورميکوليت ، خاک، شن، ماسه و يا هر ماده جاذبي که با آن واکنش نميدهد جمع آوري نماييد. حجم زياد از اين ماده توسط افراد

  متخصص توسط دستگاه هاي وکيوم کننده جمع آوري مي گردد. زباله هاي آلوده به اين ماده بايد تحت روش هاي کنترلي خاص سوزانده شود.

  آب اکسیژنه را در جای تاریک نگهداری کنید.زیرا آب اكسيژنه ماده اي شيميايي است كه در اثر حرارت يا نور به آب وگاز اكسيژن تجزيه مي شود.

  اطلاعات پزشکي: اين ماده باعث ايجادحساسيت چشم، پوست، غشاء مخاطي و عوارضي از جمله خواب آلودگي،سستي- ضعف، تهوع و تاثير بر روي سيستم اعصاب مرکزي مي شود و در حيوانات بر روي توليد مثل تاثير مي گذارد.باتوجه به تراتوژن بودن اين ماده افراد باردار بايد در هنگام کار با آن دقت نمايند.

  منبع مطلب : schoolmaster6.blogfa.com

  مدیر محترم سایت schoolmaster6.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  عالی 🤤 12 روز قبل
  1

  پستون درد نکنه

  حسین 8 ماه قبل
  1

  عالی گفت

  مهدی 1 سال قبل
  1

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید