توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  آتش چشمه ی نور طبیعی است یا مصنوعی

  1 بازدید

  آتش چشمه ی نور طبیعی است یا مصنوعی را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  تفاوت میان نور طبیعی و مصنوعی

  منابع نور میتوانند طبیعی و مصوعی باشند. خورشید منبع اولیه نور طبیعی است و لامپ ها منابع نور مصنوعی هستند. نور نوعی انرژی الکترورمغناطیسی است. در مورد نور طبیعی این انرژی مستقیما از خورشید گرفته میشود و در مورد نور مصنوعی، این انرژی از منابع دیگری تامین میشود. صرف نظر از منبع، نور تاثیر به سزایی در زندگی مان دارد.

  نور قدرتمند ترین منبع نور است

  ویژگی های نور طبیعی

  طیف نور کامل بهترین گزینه برای پرورش گیاهان است.

  نور طبیعی خود به خود تولید میشود و طیفی از رنگ ها را دارد. این رنگ ها همان طیف مرئی نور هستند که ما هر روزه میبینیم. این طیف رنگ، در یک انتها، در برگیرنده نور با طول موج های کوتاه و نزدیک به بنفش است، و در انتهای دیگر طول موج های بلند را در بر میگیرد که نزدیک به قرمز هستند. به این طول موج ها، به ترتیب، فرابنش و فروسرخ میگوییم، که برای ما نامرئی هستند. طیف کامل نور که از منبع اولیه نور تولید میشود، برای زندگی جانوران و گیاهان بر روی زمین، بهترین گزینه است. گیاهان و جانوران از نور خورشید تغذیه میکنند و در طول شب و تاریکی، سلول های آنها بازسازی میشوند. برای انسان نیز، قرار گیری در مقابل نور معتدل خورشید، آنهم برای مدتی مناسب و محدود، میتواند مفید باشد. از فواید نور خورشید برای انسان میتوان به افزایش انرژی و کارایی متابولیسم، تقویت قوای ایمنی و ساخت ویتامین D اشاره کرد. همه این فواید، برای بدن انسان ضروری هستند. از طرف دیگر قرار گیری بیش از حد در برابر نور خورشید، تاثیرات منفی زیادی بر روی ارگانیسم های زنده دارد. مثلا اشعه های فرابنفش میتوانند منجر به سرطان پوست و یا  آب مروارید چشم شود، و همچنین به بافت پوست آسیب برساند. برای گیاهان، نیاز به نور و تاریکی، در ایجاد تعادل در زندگی سلولی، و رشد و بازسازی سلول ها، امری ضروری است. البته نور خورشید از این لحاظ میتواند مضر باشد که ما نمیتوانیم آنرا مناسب با نیاز خودمان تعدیل کنیم.

  ویژگی های نور مصنوعی

  گیاهان در زیر نور مصنوعی، رشد خوبی نخواهند داشت

  نور مصنوعی، نوری ساخته دست بشر است که از منابعی به غیر از خورشید تولید میشود. اگر منبع دیگری به جز خورشید برای روشنایی نداشتیم، زندگی مان با مشکلات زیادی مواجه میشد. یکی از مهمترین مزایای نور مصنوعی این است که میتوانیم آنرا مبتنی بر نیازهایمان تنظیم و کنترل کنیم. میتوان شدت، مقدار و کیفیت نور مصنوعی را متناسب با شرایط کنترل کرد. البته طیف رنگ و طول موج های نور مصنوعی به گستردگی و تنوع نور طبیعی نیست. بنابرین، فواید نور طبیعی را ندارد. از آنجا که نور مصنوعی، کیفیت کمتری نسبت به نور طبیعی دارد، تاثیر آن بر روی زندگی گیاهی و جانوری، به سزا نیست. گیاهان و جانورانی که برای مدت های طولانی در معرض نور مصنوعی قرار میگیرند، ضعیت سلامتی ضعیف تری دارند، و این امر منجر به تضعیف و مرگ سلولی میشود.

  تفاوت میان نور طبیعی و مصنوعی

  همه موجورات زنده نیاز به نور طبیعی دارند. از نور مصنوعی میتوان برای نوردهی در ساعات تاریکی استفاده کرد.

  نور طبیعی متشکل است از انرژی الکترومغناطیسی که از خورشید تولید میشود.نور طبیعی دارای یک طیف سالم از رنگ ها و طول موج هایی است که برای زندگی روی زمین مناسب هستند. نور مصنوعی که از دیگر منابع انرژی تولید میشود به اندازه نور خورشید متنوع و مفید نیست و تاثیری که نور طبیعی بر زندگی موجودات زنده میگذارد بسیار بیشتر از نور مصنوعی است.قرارگیری مناسب زیر نور خورشید برای بیشتر جانداران مفید است. ولی در مورد نور مصنوعی چنین چیزی صدق نمیکند. نور مصنوعی بیشتر برای تولید روشنایی در ساعات تاریکی کاربرد دارد.

  فواید نور طبیعی

  چرخه روز و شب به بازسازی سلولی کمک میکند

  نور طبیعی طیف نور وسیعی دارد. قرار گیری به میزان مناسب در مقابل پرتوهای نامرئی خورشید نیز میتواند برای سلامتی موجودات زنده مفید باشد. به سختی میتوان ویژگی ها و دامنه فوایدی را که نور طبیعی برای جانوران دارد، ا طریق نور مصنوعی شبیه سازی کرد. چرخه روز و شب به بازسازی سلولی کوجودات زنده کمک میکند که برای تمام گونه های زندگی ضروری است.

  https://www.hunker.com/12003454/the-difference-between-natural-artificial-light

  منبع مطلب : amatistrading.com

  مدیر محترم سایت amatistrading.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  ماهیت نور

  ماهـیـت نـــــور:

  ماهیت نور ،یعنی اصل واساس نور،فوتون است .فــوتون ذره ای انرژی است. از چـشـمه های نور فوتون هایی تابش می شود . تعدادفوتون هایی که از هر چشمه ی نور تابش می شود با هم متفاوت هستند.فوتون ها با سرعت بسیار زیاد حرکت می کنند.فوتون ها جرم وانــرژی دارند و همراه خود موجی را تشکیل می دهند.

  مثال هایی از انواع نور:

  * دو نوع نور داریم:   1- مرئی  یاسفید               2- نا مرئی یا الکترو مانیتیک

  ** امواج تلفن ، رادیو ، تلویزیون ، اشعه های مادون قرمز، ماوراءبنفش ، ایکس ، کاتد یک ،

  الفا ، بتا ، گاما  ونور ســـفــیـد.

  نور یکی ازصورت های انرژی است با توجه به تــعــریـفی که از انرژی می شود ،نور نیز توانایی انجام کار دارد . از جــمـله کار هایی که نـــور می تواند انجام دهد به شرح زیر است :

  *فــتــو ســنـتــز یا همان عمل غذا سازی در گــیــاها ن که برای حیا ت بشر بسیار لازم است.

   * نور در دوربین عکاسی موجب تغیر شیمیایی در ماده فیلم عکاسی می شود.

  *  پارچه هاو کاغذ های رنگی بر اثر نور بی رنگ می شوند .

  نور می تواند به صورت های دیگر انرژی تبدیل شود یا از صورت های دیگر به دست آید.

   مثلأ  انرژی نورانی در برگ سبز گیاهان به صورت انرژی شیمیایی ذخیره می شود ، وهمین انرژی شیمیا یی در بدن جــانــوران به انـرژی ماهـیــچه ای تبد یل می شـود کـه هـمین انرژی ماهــیـچـه  نیزمی تــواند به صورت های د یگــرانـرژی  تبد یل شـود یا برای مثا ل انــــرژی شیمیایی  ذخیره شده درچوب و کاغذ بعد از سوختن به انرژی نورانی وگرمایی تبدیل می شود.

  * تمام اجسام یا منیرند یا غیر منیر   

  منیر: تمام اجسامی که از خود نور دارند منیرند ( چشمه نور)

  اجسام منیر:بر دو دسته اند :  1- طبیعی          2- مصنوعی

   اجسام مــنــیــر طـبـیـعی یا همان چـشمه های طبیعی نور عبارتند از  خــورشـیــد ، ستارگان ، آتـشـفـشـا ن ، رعد وبرق ، کرم شب تا ب

  اجسام منیر غیر طبیعی یاهما ن چشمه های مـصنــوعی نـــورعبارتند از شـمع روشن ، کبریت روشن ، شعله آتش ، چراغ قوه روشن ، لامپ روشن ، و ...

  اجسام غیر منیر: تمام اجسام اطراف ما که هــیــچ گــــونـه نوری از خود ندارند بلکه نور اجسام منیر را به چشم ما باز می تابانند غیر منیرند.  مثلأ  ماه ، سیا رات دیگر ،  میز ، کتاب ، دیوار ،  اسمان ، کوه ،  دریا ، و...

  شکست نور باعث پاشیدگی نور می شود .

  هرگاه نـــور به طور ما یل از محیط شفا فـی وارد محیط شفا ف دیگری شود که دارا علظت متفاوت با شند،هنگـام گـذر از سطح جدا کـننده دو محیط ، مسیر نـور تغییر می کند که باعث شکستن نور وپدیدار شدن اجزاء تشکیل دهنده آن میشود .وطیف  هفت رنگ نور دیده میشود.

                             پیشنهاد چند آزمایش:

  آزمایش :نور به خط مستقیم سیر می کند.

  یاد آوری :تشکیل سایه دلیل بر همین موضوع است .

  وسایل لازم یک چراغ قوه ، کمی مقوا ،

   روش کار : مقوارا طوری برش می دهیم که سر چراغ قوه را بتـوان باآن پو شش داد. بـعد در آن شکاف باریکی در آن ایـجـاد می کـــنیم   ،وروی چراغ قــوه نصب می کنیم ، چراغ قوه را روشن کرده ودر جاییکه نور کمتری داشته باشد روشن می کنیم مـتـوجـه باریکــه  ای از نــور می شویمکه به آن محل تا بیده است .

  آزمایش:منشور بسازیم ونور را بشکنیم.

  پاشیده شدن نور خورشید با منشور یا هرجسم شفــّافی که به شکل منشورباشد ، ممکن است.

  مثلأ بدنه ی شفـّاف یک خود کار.

  اما برای اینکه بتوانید روی دیوار کلاس خود یک طیف مشخص وبزرگ داشته باشید، می توانید یک ظرف بزرگ را از آب نیمه پر کنید و آن را در مقابل نور آفتابی که از پنجره به درون اتاق می تابد قراردهید.سپس یک آینه ی تخت را به طور مایل درون آب قرار دهــیــد.

  در این حا لت قسمتی از آینه درون آب است واین قسمت از آب به هـمـراه آینه تشکـــیـل یک منشور بزرگ را داده ونور را به خوبی وبه طور واضح می شکند

   در ضمن آزمایش باید طرف را آنقدر جابجا کنید تا طیف نوررا به طور مشخص روی دیوار ببینید.

  آزمایش:تشکیل تصویر در آینه ی مقعـر

  شمع روشنی را روبه روی یک آیـنـه ی مـقـعر  ونزد یک آن بگـیرید. تصویر شمع را در آینه مشاهده می کنید ، سپس شمع را به آهستکی از آینه دور ونزدیک کنیدتا کانون آینه را به دست آورید. تغیراتی را که در تصویر  ایجاد می شود ،مشاهده ویاد داشت کنید. بعد یک صفحه را روبه روی آینه و در فاصله ای دور تر قرار دهید شمع روشن را در پشت کانون قرار دهید و آنقدر جابجا کنید تا تصویر واضحی از شمع روی صفح تشکیل شود.

  یاد آوری: درآینه ی مقعر پر تو های باز تا بش همگرا هستند یعنی کانون آن حقیقی ونیز تصویر آن حـقـیـقی است .

  تصویر حـقـیـقـی به تصویری گفته می شود که بتوان آن را روی پرده نمایش داد.

  انواع عدسی: عدسی ها بر دو نوعند    1- عدسی محدب که کانون حـقـیـقی دارد (همگرا)

  2- عدسی مقعرکه کانون حـقـیـقـی ندارد ( واگرا)

  انواع آینه:آینه ها بر سه نوعند.

  1-    اینه تخت:برگردان جانبی دارد،همیشه فاصله جسم تا آینه برابراست با فاصله تصویر تا آینه.

  2-    اینه مقعر(فرورفته) کانون حـقـیـقـی دارد و تصویر حـقـیـقـی تشکیل می دهد.در این نوع آینه هرچه فاصله جسم را از آینه بیشتر کنیم تصویر بزرگتری خواهیم داشت.

  3-    آینه محد ب(بر آمده)کانون وتصویر حقیقی ندارد.تصویر آن مجازی،مستقیم ، نزدیکتر وکوچکتر است 

  منبع مطلب : www.fnkargaryan.blogfa.com

  مدیر محترم سایت www.fnkargaryan.blogfa.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  مشاوره تبیان

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مینا 1 ماه قبل
  2

  آیا آتش نور طبیعی یا مصنوعی

  ناشناس 10 ماه قبل
  0

  نه

  0
  ناشناس 10 ماه قبل

  پیپی

  سوین حیدر خان زاده 1 سال قبل
  0

  مصنوعی

  ترنم وصالی 1 سال قبل
  1

  چیزی که می خواستم نیست

  امید وارم درستش کنید

  ناشناس 1 سال قبل
  0

  آتش منبع نور طبیعی است یامصنوعی

  ناشناس 1 سال قبل
  1

  سلام هر کس که از این مطالب های درباره ی منبع آتش طبیعی هست یا مصنوعی لطفا اینجا تایپ کنید

  1
  ترنم وصالی 1 سال قبل

  من هم دنبال همین میگردم

  یسنا 1 سال قبل
  0

  طبیعی

  یسنا

  1
  یسنا 1 سال قبل

  سارا: اشتباه می کنی مصنوعیه

  ناشناس 1 سال قبل
  0

  آتش هم منبع نور طبیعی..چون آتش سوزی بوسیله رعد و برق داریم....و منبع نور مصنوعی،چون خودمون میتونیم آتش درست کنیم

  مایسا 1 سال قبل
  1

  مصنوعیه

  1
  ترنم وصالی 1 سال قبل

  ممنون

  محمد 2 سال قبل
  1

  خیلی عالیه

  نوا خداوردی پورثانی 2 سال قبل
  0

  سلام به نظر من مصنوعی هستش

  2
  ترنم وصالی 1 سال قبل

  سالم به نظر من آتش مصنوعی هست

  نوا خداوردی پورثانی 2 سال قبل
  1

  آیا آتش طبیعی است یا مصنوعی

  1
  ترنم وصالی 1 سال قبل

  مصنوعی

  SAJEDEH 2 سال قبل
  1

  نور اتش طبییعه ؟ یا مصنوعی؟

  0
  ترنم وصالی 1 سال قبل

  سلام طبییه جان لایکت کردم لایکم کن

  1
  ترنم وصالی 1 سال قبل

  مصنوعی

  1
  طبییه 1 سال قبل

  طبیعی

  1
  ناشناس 1 سال قبل

  نمی دونم

  مهدی 2 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  1
  ترنم وصالی 1 سال قبل

  نفهمیدم چی بود

  برای ارسال نظر کلیک کنید