توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  آخرین مرحله تشکیل سنگهای رسوبی

  1 بازدید

  آخرین مرحله تشکیل سنگهای رسوبی را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  سنگ رسوبی

  سنگ های رسوب؛ کتاب تاریخ زمین

  سنگ های رسوب؛ کتاب تاریخ زمین

  چکیده

  سنگ و آب و خاک در نقاط مختلف زمین وجود دارند، مواد زیادی از خشکی ها توسط رود به دریا می رسند و در آن جا رسوب می کنند و باعث پیدایش کوه ها و سنگ های رسوبی می شوند. سنگ های رسوبی،  سنگ های لایه لایه ای هستند که در لابه لای آن فسیل می توان یافت. با مطالعه سنگ های رسوبی، فسیل ها و آثار به جای مانده از دوران قبل می توان به اطلاعات زیادی درباره شرایط جغرافیایی گذشته زمین پی برد.

  اهداف

  دانش آموز با نحوه ی تشکیل سنگ ها و لایه های رسوبی آشنا شود.
  دانش آموز بداند که چگونه می توان از طریق سنگ ها و لایه های رسوبی به تاریخچه زمین دست یافت.
  دانش آموز بداند از طریق مطالعه سنگ ها و لایه های رسوبی به چه اطلاعاتی می توان دست یافت.

  شرح درس

  آیا تا کنون فکر کرده اید که زمینی که روی آن زندگی می کنیم چگونه به وجود آمده است؟

  حیوانات، آب ها و دریاها، قاره ها و خشکی ها از کجا آمده اند؟

  می دانید که مواد زیادی همراه آب رودها به دریاها می رسند و در آن جا رسوب می کنند و بر اثر گذر زمان و انباشته شدن آن ها سنگ های رسوبی پدید می آیند. با مطالعه سنگ های رسوبی می توان به تاریخچه ی آب و هوایی گذشته پی برد.

  مراحل تشکیل سنگ های رسوبی را می توان به طور زیر خلاصه کرد: 
  1.حمل رسوبات توسط آب جاری
  2.رسوب گذاری در دریا
  3.فشرده شدن رسوبات براثر فشار لایه های بالایی
  4. چین خوردن رسوبات بر اثر فشار لایه های بالایی

  سنگ های رسوبی ویژگی های دارند که باعث شناسایی و متمایز شدن آن ها از انوع دیگر سنگ ها می شد.

   

  از جمله ویژگی های سنگ های رسوبی می توان به موارد زیر اشاره کرد:
  - سنگ های رسوبی لایه لایه هستند.
  - لایه هایی که پایین تر قرار دارند قدیمی تر هستند و لایه های بالایی جدیدتر هستند. 
  - بعضی لایه ها نازک و برخی لایه ها ضخیم هستند.
  - معمولا لابه لای سنگ های رسوبی فسیل وجود دارد.


  باید گفت که سنگ ها و لایه های رسوبی منبع بسیار غنی اطلاعات درباره گذشته و تاریخچه زمین هستند. به طوری که می توان آن ها را کتاب تاریخ زمین نامید. زمین شناسان با مطالعه  سنگ های رسوبی می توانند درباره گذشته زمین اطلاعات خوبی به دست بیاورند.

   دانشمندان با مطالعه سنگ های رسوبی درباره ی آب و هوای آن منطقه و نوع آن، شرایط جغرافیایی، محل دریاها و خشکی ها، عمق آب، میزان پس روی و پیش روی آب، نوع جانوران و گیاهان که  در آن زمان در آن منطقه زندگی می کرده اند، شوری یا شیرینی آب، ساکن یا متلاطم بودن آب و... می توانند اطلاعات کسب کنند.

  در یک کوه که از سنگ رسوبی تشکیل شده است، اطلاعات زیادی نهفته است. یک زمین شناس با مطالعه آن می تواند بفهمد که چرا برخی لایه های آن نازک تر است، در گذشته در محل تشکیل سنگ رسوبی دریا وجود داشته است که شدت رسوب گذاری در زمان های مختلف در آن متفاوت بوده است. لایه هایی که ضخیم تر هستند نشان می دهند که رسوب گذاری بیشتر و در زمان طولانی تری انجام شده است. در نهایت دریا از محل تشکیل سنگ رسوبی عقب نشینی کرده است و آن مکان تبدیل به خشکی شده است.

  عوامل دیگری نیز می توانند درقطر لایه ها تاثیر گذار باشند. مثلا اگر آب و هوای یک منطقه گرم باشد و تبخیر با شدت بیشتری صورت بگیرد و آب هایی که به دریا وارد می شوند هم کاهش پیدا کنند، مواد حل شده در آب دریا زودتر اشباع می شوند و به صورت لایه های قطور تری ته نشین می شوند.


  هرچه تعداد جانداران در منطقه ای که دریا وجود دارد بیشتر باشد، بعد از مرگ آن ها رسوبات زیستی بیشتری حاصل می شو و لایه هایی با قطر بیشتر به وجود می آیند. می دانید که در لابه لای سنگ های رسوبی فسیل وجود دارد. سنگ های رسوبی در موقع تشکیل می توانند بقایای جانداران را از عوامل تجزیه کننده دور نگه دارند و به این ترتیب اطلاعات بیشتری را در خود ذخیره کنند.

  در نوشتار بعد با فسیل ها و تشکیل آن ها آشنا خواهید شد.

  منبع مطلب : article.tebyan.net

  مدیر محترم سایت article.tebyan.net لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  سنگهای رسوبی

  انواع سنگها

  سنگها به سه دسته رسوبی –آذرین و دگرگون شده طبقه بندیمیشوند .

  سنگهای رسوبی: رودها مقدار زیادی از مواد کوهها و دره ها وجاهای مختلف راشسته و با خود به دریا و دریاچه ها میبرد.مواد به دلیل سنگینی به ته دریا میروند و به ترتیب درشتی و ریزی روی هم  قرار میگیرند.و پس از سخت شدن سنگهایی را به وجود میآورند که این سنگها لایه لایه اند.جنس و رنگ هر لایه متفاوت است.

  سنگهای رسوبی کتاب تاریخ زمین

  سنگهای رسوبی مانند کتاب تاریخ زمین هستند زیرا گذ شته زمین را برای ما معلوم میکنند. زمین شناسان با مطالعه سنگهای رسوبی اطلاعاتی درباره آب و هوا- گیاهان - جانوران – مکان دریاها و خشکی ها بدست میاورند.

  مراحل تشکیل سنگهای رسوبی:

  1-      رسوبها توسط آب حمل میشوند. 2- رسوبها در اثر حرکت آرام آب ته نشین میشوند. 3- رسوبها در اثر سنگینی لایه های بالاتر فشرده میشوند و سنگهای رسوبی را تشکیل میدهند.

  تغییر خشکی ها و دریاها

     نخستین بار دانشمند آلمانی به نام آلفرد وگنر بیان کرد :در گذشته یک قاره عظیم به نام پانگه آ و یک اقیانوس بزرگ به نام پانتالاسا وجود داشته است. در چند صد میلیون سال قبل قاره بزرگ شروع به تجزیه شدن کرد و قاره های کنونی کم کم از یکدیگر جدا شدند و در موقعیت های امروزی قرار گرفتند. قاره ی پانگه آ در حدود 200 میلیون سال قبل وجود داشته و چند میلیون سال بعد از وسط به دو خشکی شمالی و  جنوبی (دو قاره بزرگ لورازیا و گندوانا ) تبدیل شد که قاره آسیا متعلق به لورازیا میباشد. در فاصله دو قاره فوق دریایی به نام تتیس بوده است که امروزه دریاهای مدیترانه - مازندران و سیاه  بازمانده  آن هستند. سپس خشکی ها به صورت افقی شکاف برداشته و قاره های کنونی را پدید آوردند. فاصله قاره ها با گذشت زمان افزایش یافت.

  منبع مطلب : safdari.blogfa.com

  مدیر محترم سایت safdari.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  سینا 1 ماه قبل
  0

  فشرده شدن سنگ ها

  0
  سینا 1 ماه قبل

  فشرده شدن رسوبات

  اسرا 1 سال قبل
  -1

  سنگ رسوبی چه وسیله ای درست میشه

  اسرا 1 سال قبل
  -1

  سنگ رسوبی چه وسیله ای درست میشه

  فاطمه 1 سال قبل
  0

  من باید درمورد چی سوال بفرستم

  0
  معراج حلاج پور کلاس 5/2 1 سال قبل

  هرچی که دوست داری

  مهسا 1 سال قبل
  1

  اگه میشه بگید که آخرین مراحل تشکیل سنگ های رسوبی را بنویسید........ جواب رو لازم دارم کلاس پنجم هستم

  -1
  ناشناس 4 ماه قبل

  بله منم کلاس پنجم هستم

  -2
  فاطمه 1 سال قبل

  منم کلاس پنجمم

  برای ارسال نظر کلیک کنید