توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  آموزش اعداد به کودکان پیش دبستانی

  دسته بندی :
  1. اسک 98
  2. مطالب سایت
  8بازدید

  آموزش اعداد به کودکان پیش دبستانی را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  نحوه آموزش اعداد به کودکان پیش از مدرسه

  بهترین روش آموزش اعداد به کودکان پیش از مدرسه چیست؟
  برای آموزش اعداد به کودکان خوب است از بازی، اشیاء و وسایل کمک آموزشی مخصوص کودکان استفاده کنید. لازم است برای آموزش هر عدد وقت زیادی صرف کنید.

  درک اعداد در زندگی روزمره ما نقش بسیار مهمی دارد. کودکان در پیش دبستانی و دبستان شروع به یادگیری اعداد و کارکردن با آن‌ها می‌کنند؛ آموزشی بسیار مهم که آن‌ها را برای اعمال ریاضی پیچیده‌تر در سال‌های آینده آماده می‌کند. ما در این مطلب مراحل آموزش اعداد به کودکان را به شما آموزش خواهیم داد تا بتوانید حتی در خانه، به آن‌ها آموزش دهید.
  آنچه در این مطلب می‌خوانید:
  آموزش اعداد به کودکان
  تمرین بیشتر اعداد با کودکان
  آموزش اعداد به کودکان
  ۱. شمردن را آموزش دهید
  در مرحله‌ی اول به کودک شمردن اعداد، از ۱ تا ۱۰ را آموزش دهید. اکثر کودکان به راحتی می‌توانند این ده عدد را به خاطر بسپارند و یاد بگیرند که آن‌ها را مانند یک موسیقی بخوانند. این مهارت اصلی را در هر فرصتی که به دست می‌آورید، با آنها تمرین کنید. بسیاری از کودکان هنگامی که از حس لامسه استفاده می‌کنند، بهتر یاد می‌گیرند. به کودک اجازه دهید به اشیاء دست بزنند و بشمارند. این کمک می‌کند نسبت به هر عدد حس داشته باشند.

  ۲. اعداد را معرفی کنید
  برای شروع، اعداد را از یک تا ده روی تکه‌های کاغذ بنویسید. هر شماره را با صدای بلند بخوانید و به ترتیب به آن‌ها اشاره کنید. این عمل مهارت شمارش را با تصویر بصری هر عدد در ذهن کودک مرتبط می‌کند. همچنین می‌توانید از کارت‌های اعداد استفاده کنید. یک عدد را بالا ببرید و نام آن را با صدای بلند بیان کنید. سپس از کودک بخواهید در دسته کارت‌های خود همان شماره را پیدا کند و نامش را با شما تکرار کند.
  ۳. در مورد شماره‌ها صحبت کنید
  با عدد ۱ شروع کنید و برای هر یک زمانی را برای آموزش اختصاص دهید. هر عدد را به حروف و به عدد بنویسید. مفهوم هر عدد را با نشان دادن یک شی، انگشتان یا هر وسیله‌ی دیگری به او نشان دهید. سپس به سراغ شماره بعدی بروید و همین کار‌ها را تکرار کنید. سعی کنید تا زمانی که از درک کامل کودک مطمئن نشدید، به سراغ اعداد بعدی نروید. بهتر است یک بار برای همیشه بر شماره‌ها مسلط شوید.
  ۴. از تصاویر کمک بگیرید
  بسیاری از کودکان هنگامی که بتوانند یک مفهوم را تجسم کنند، بهتر یاد می‌گیرند. برای هر عدد، شماره آن را روی کاغذ بنویسید و یک نقاشی که نشان‌دهنده آن است را به او نمایش دهید. اگر مثلا شماره ۲ را آموزش می‌دهید، دو چشم، دو سیب یا دو گل بکشید. برای اینکه نتیجه‌ی بهتری حاصل شود، می‌توانید از کودک بخواهید خود تصویری مرتبط رسم کند. همچنان می‌توانید حس لامسه را درگیر کنید. استفاده از لوبیا، مداد یا سایر وسایل ملموس ممکن است کودکان را در درک این مفاهیم یاری دهد. به عنوان مثلا در تدریس عدد ۳، به کودک ۳ مداد بدهید و بگذارید آن را به خوبی درک کند.

  ۵. نوشتن اعداد را آموزش دهید
  به کودک نشان دهید که چگونه اعداد را بنویسد. وقتی درباره یک شماره خاص صحبت می‌کنید، به کودک یاد دهید که چطور می‌تواند آن را بنویسد. بگذارید سعی خود را برای نوشتن عدد بکند. خلاق و سرگرم کننده باشید. مثلا به کودک بگویید ۱ بدنی لاغر و صاف دارد؛ کمی بازی و سرگرمی تاثیر بسیار زیادی بر روند آموزش کودکان دارد.
  ۶. ترتیب اعداد را تمرین کنید
  توالی اعداد بسیار اهمیت دارد. این مفهوم را می‌توانید بر روی یک خط نشان دهید؛ اعداد را به ترتیب از چپ به راست بر روی یک خط بنویسید و نشان دهید که در حال زیاد شدن هستند. از کودک بخواهید کارت‌های اعداد را به ترتیب درست بچیند، یا خودتان به اشتباه آن‌ها را مرتب کنید و از کودک بخواهید اشتباه شما را اصلاح کند.
  ۷. مفهوم «شمارش» را بیاموزید
  هنگامی که کودک اعداد و توالی آن‌ها را یاد گرفت، وقت آن است که یاد بگیرد چگونه با شروع از هر عددی، شمارش انجام دهد و نه فقط از ۱. این مفهوم را با اشیاء نیز تمرین کنید. برای مثلا بهتر است به کودک اعداد ۵ تا ۱۰ را بدهید و از او بخواهید که آن‌ها را بچیند. حتی بهتر از آن می‌توانید از او بخواهید تنها تا دو رقم دیگر ادامه دهد. این مفهوم در آینده به یادگیری جمع کردن نیز کمک خواهد کرد.

  ۱. بازی کنید
  هنگامی که مفاهیم اصلی اعداد و شمارش آن‌ها را به کودک یاد دادید، وقت آن است که آن را تقویت کنید تا فراموش نشود. روش‌های بیشماری برای این‌کار وجود دارد. برای مثال تعدادی مکعب بردارید و با آن‌ها برج بسازید. یا آن‌ها را به صورت پلکانی بچینید؛ مثلا ابتدا یک مکعب، سپس دو مکعب، سپس سه مکعب و الی آخر در کنار هم بچینید.

  ۲. با موسیقی تمرین کنید
  آهنگ‌های کودکانه‌ای وجود دارند که می‌توانید با کمک آن‌ها به کودک کمک کنید بهتر اعداد را در خاطر نگاه دارد.

  ۳. از کتب مصور استفاده کنید
  منابع مکتوب بسیاری برای تمرین عدد نویسی کودکان وجود دارد. برخی از آن‌ها را تهیه کرده و با کودک تمرین کنید.
  ۴. از کودک سوال کنید
  مدام از کودک درباره اعداد سوال کنید. از او بخواهید چیز‌ها را بشمرد، مثلا بگوید چند مداد روی میز است یا چند بشقاب دارید. یا چند شکلات می‌خواهد؟
  ۵. بر مفهوم تعداد و اعداد تاکید کنید
  با کودک بازی‌هایی انجام دهید که به او کمک کند بفهمد چه ارتباطی میان کمیت‌ها و اعداد متناظر وجود دارد. مثلا از کودک خود بخواهید تعداد مشخصی لوبیا را بشمرد، سپس بخواهید تعداد مشخص دیگری را به آن اضافه یا از آن کم کند. از او بپرسید مقدار به دست آمده جدید چه قدر است و آیا از مقدار قبلی کمتر است یا بیشتر؟
  ۶. مقایسه اعداد را آموزش دهید
  برای کودک توضیح دهید که برخی اعداد کوچکتر و برخی بزرگتر از سایرین هستند؛ مثلا ۱ کوچکتر از ۱۰ است. با استفاده از لوبیا، مداد، قند یا هر شی دیگری، دو گروه درست کنید و در هر گروه تعداد مشخصی از آن شیء قرار دهید. از کودک بخواهید به شما بگوید کدام گروه، بیشتر از دیگری است. Wikihow

  منبع مطلب : www.pezeshk.us

  مدیر محترم سایت www.pezeshk.us لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  آموزش اعداد به کودکان _قسمت دوم (آموزش ریشه ای مفهوم عدد)

  مرورگر شما از این ویدیو پشتیبانی نمیکنید.

  همان طور که در قسمت اول آموزش اعداد به کودکان اشاره کردم، مفهوم عدد یکی از مهم ترین مفاهیم درس ریاضی و از پرکاربردترین موضوعات در زندگی روزمره همه ماست.

  یادگیری صحیح و ریشه ای آن می تواند ضامن موفقیت دانش آموزان در بخش بزرگی از مباحث درس ریاضی باشد. در این ویدیو به نحوه یادگیری کودکان و چگونگی تفکر آن ها در مورد مفهوم عدد می پردازم و راهکارهای اصلی یادگیری و درک این مفهوم را معرفی می کنم.

  چگونه بهترین روش را برای آموزش اعداد به کودکان انتخاب کنیم؟

  یافتن بهترین شیوه آموزش اعداد به کودکان و یا هر موضوع دیگری نیازمند شناخت کافی خود ما از آن موضوع و همچنین آگاهی به نحوه تفکر و درکی است که کودک نسبت به آن موضوع دارد.

  برای پیدا کردن بهترین روش آموزش اعداد به کودکان، لازم است بدانیم که اصولاً کودکان چگونه مطالب جدید را فرا می گیرند و نسبت به عدد و مفاهیم وابسته به آن هم اطلاعات کافی داشته باشیم.

  کودکان چگونه یک موضوع جدید را یاد می گیرند؟

  کودک انسان برای یادگیری یک مطلب جدید، از شیوه طبقه بندی یا دسته بندی استفاده می کند.

  به عنوان مثال کودک برای یادگیری نام اشیاء و وسایل گوناگون، ویژگی های اصلی آن ها را استخراج کرده و یک دسته بندی جدید در ذهن خود ایجاد می کند. از آن پس هرگاه با وسیله ای که ویژگی های اصلی آن دسته بندی را دارد برخورد کند، (فارغ از تفاوت های جزئی احتمالی) با مطابقت دادن آن، با ویژگی های دسته بندی ذهنی خود آن را شناسایی کرده و نام آن را بیان می کند. که در ویدیوی زیر توضیحات کامل تر و مثال های ملموسی از این موضوع را بیان کرده ام.

  بر این اساس یادگیری همه مفاهیم دیگر نیز به همین صورت اتفاق می افتد. ولی این فرایند برای بعضی از موضوعات کمی پیچیده تر است و زمان بیشتری را می طلبد. به عنوان مثال کودکان برای شناخت مفهوم رنگ و درک آن و یادگیری اسامی رنگ ها کاری دشوارتر از یادگیری نام وسایل پیش رو دارد.

  یادگیری مفهوم عدد نیز از این دسته است. یعنی درک صحیح آن و شناسایی تک تک عددها موضوعی است که دسته بندی کردن آن و فهم واقعیت پشت نام این عددها از یادگیری رنگ ها نیز بسیار پیچیده تر است و کودک برای یادگیری آن نیازمند زمان و تجربیات بیشتری است.

  در آموزش اعداد به کودکان، منظور از یادگیری مفهوم عدد چیست؟

  هر عدد مفاهیم مختلفی دارد که شنیدن نام هر یک از اعداد می تواند این مفاهیم را به ذهن شنونده منتقل نماید.

  مفهوم اصلی یا واقعی عدد، مفهوم ترتیبی یا شمارشی عدد و مفهوم ترکیبی عدد مفاهیمی هستند که یک عدد در خود دارد.

  مفهوم اصلی عدد به تعداد اعضای یک مجموعه با آن تعداد عضو اشاره دارد. به عنوان مثال عدد هشت نمایانگر تعداد اعضای یک مجموعه هشت عضوی است و عدد سه بیانگر تعداد اعضای یک مجموعه سه عضوی. بنابراین وقتی یک عدد را از این جنبه به کار می بریم با مفهوم اصلی یا واقعی آن سر و کار داریم که اتفاقاً مهم ترین مفهوم عدد نیز هست.

  هر عدد جایگاه خاصی در بین سلسله اعداد دارد و ترتیب بیان آن ها در همه زبان ها مشخص و بدون تغییر است. این ترتیب قواعدی را در خود دارد. برای مثال هر عدد در مجموعه اعداد طبیعی یا حسابی (مجموعه هایی که کودکان با آن ها سر و کار دارند) یک واحد از عدد ماقبل خود بزرگتر و یک واحد از عدد مابعد خود کوچک تر است. هنگام شمارش اشیا با مفهوم ترتیبی یا همان مفهوم شمارشی اعداد سروکار پیدا می کنیم.

  مفهوم ترکیبی بیان گر یکی از خواص مهم اعداد و مجموعه هاست. این مفهوم بیانگر آن است که هر عدد می تواند از مجموع اعداد کوچک تر از خود و یا از اجتماع مجموعه هایی کم تعداد تر از خود به وجود آید. برای نمونه عدد 5 می تواند از اجتماع مجموعه های 4 عضوی و 1 عضوی و یا از اجتماع دو مجموعه دو عضوی و سه عضوی و یا مجموعه های دیگری به وجود آید.

  یادگیری کدام یک از مفاهیم عدد اهمیت بیشتری دارد؟

  همان طور که از نامش نیز پیداست یادگیری مفهوم اصلی عدد، مهم ترین بخش یادگیری این موضوع است. درک این مسئله که هر عدد به تعداد اعضای یک مجموعه اشاره دارد موضوع بسیار مهمی است که اگر نگویم اهمیت بسیار بیشتری نسبت به سایر مفاهیم عدد دارد، حداقل باید بگویم که اولویت بسیار بالایی نسبت به بقیه دارد.

  اگر کودکی نسبت به مفهوم اصلی اعداد تسلط پیدا کند، خود به خود و به کمک توانایی استدلال و تحلیل خود به سایر مفاهیم عدد نیز دست خواهد یافت. بنابراین مهم ترین قسمت یادگیری مفهوم عدد، یادگیری مفهوم اصلی یا واقعی عدد است.

  راه صحیح آموزش به کودکان چیست؟

  کودکان از طریق آموزش مستقیم نمی آموزند. آن ها برای یادگیری یک موضوع جدید نیازمند تجربیات کافی در آن زمینه هستند تا همان طور که در ابتدای مطلب توضیح دادم بتوانند با استخراج ویژگی های مشترک از بین تفاوت های موجود، دسته بندی های مناسب مرتبطی را در ذهن خود ایجاد نمایند.

  آموزش مستقیم هرگز نمی تواند چنین عملکردی را برای کودک داشته باشد و مطالب آموخته شده به شیوه مستقیم، از عمق و پایداری کافی در ذهن فرد برخوردار نیستند.

  پیاژه از بزرگ ترین دانشمندان قرن بیستم که در زمینه رشد شناختی کودکان تحقیقات زیادی داشته است می گوید: هرگاه مطلبی را به کودکی بیاموزید، مانع شده اید تا خودش آن را کشف نماید.

  او مهم ترین راه آموزش کودک را کسب تجربیات کافی از طریق دستکاری کردن محیط پیرامون می داند و بر غنای محیط زندگی کودک بیش از هر آموزش یا روش دیگری تأکید دارد.

  کودک برای یادگیری مفهوم عدد به چه نوع تجربیاتی نیاز دارد؟

  درک مفهوم عدد مستلزم انجام بازی ها و فعالیت هایی است که به درک مفهوم مجموعه و تعداد، منجر می شوند.

  فعالیت هایی همچون طبقه بندی، تناظر یک به یک، مقایسه مجموعه ها به شیوه منطقی و درک مفاهیم کمتر و بیشتر در مجموعه ها، ساخت مجموعه های چند عضوی مختلف، تصویرسازی اعداد و … سبب می شوند که کودک به مرور زمان درک بهتری نسبت به این مفهوم پیدا کند و پایه های یادگیری کامل تر آن و سایر موضوعات مرتبط با عدد در ذهن او ساخته شود.

  فایده این نوع از یادگیری برای کودکان در چیست؟

  کودکانی که مفاهیم اصلی و پایه ای را به شیوه درست و مبتنی بر تجربیات ارزشمند و ضمن بازی و فعالیت های سودمند مرتبط می آموزند، ستون های قوی و مستحکمی برای بنا کردن ساختمان اصلی آن مفهوم در ذهن خود ایجاد کرده اند. این کودکان در مدرسه، آموزش پذیری بالایی در درس ریاضی خواهند داشت و از تفکر منطقی، توانایی تحلیل و استدلال بالاتری نسبت به سایر همسالان خود برخوردار خواهند بود. همچنین عمق و غنای آموخته های آنان و میزان ماندگاری آن آموخته ها در ذهن آن ها بسیار بالاتر از سایرین خواهد بود.

  در این ویدیو سعی کردم با مثال های کافی و به صورت ساده و روان موضوع آموزش مفهوم عدد به کودکان رو توضیح بدم و نکات مهم و ارزشمندی رو در این زمینه بیان کردم. امیدوارم دیدن این ویدیو براتون جالب و مفید باشه.

  مدت زمان فایل ویدیویی: 28 دقیقه و 30 ثانیه

  حجم فایل: 305MB

  دیدن آنلاین ویدیو:

  برای دانلود ویدیو، علامت سه نقطه در گوشه سمت راست پایین ویدیو را لمس و یا بر روی آن کلیک کنید و Download را انتخاب نمایید.

  برای دیدن محصول “چگونه مفهوم عدد را به کودکان آموزش دهیم؟” اینجا کلیک کنید.

  اگر قسمت اول این ویدیو را ندیده اید، آن را از اینجا مشاهده کنید:

  آموزش اعداد به کودکان _ قسمت اول(سه تصور اشتباه در مورد یادگیری عدد)

  منبع عکس این نوشته: www.freepik.com

  منبع مطلب : doranetalayi.ir

  مدیر محترم سایت doranetalayi.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 8 روز قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید