توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  از آب چشمه چه استفاده هایی می شود

  1 بازدید

  از آب چشمه چه استفاده هایی می شود را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  آب چشمه ها و قنات برای آشامیدن مناسب است؟

  آب چشمه ها و قنات برای آشامیدن مناسب است؟

  سالیان سال است که انسان ها در آب های موجود در طبیعت را به طرق مختلف تصفیه و مصرف می کنند. تصفیه آب یکی از روش هایی است که منابع آب طبیعی را قابل آشامیدن می کند. یکی از بهترین منابع آب چشمه های بکر موجود  در طبیعت هستند که برخی افراد معتقدند خوردن آب طبیعی چشمه ها بدون هیچ فرآیند تصفیه و تغییر در ساختار آن بسیار برای انسان مفیدتر است. با توجه به مشکلاتی که در سال های اخیر در رابطه با آلودگی های آب های کره زمین به وجود آمده، سوال اساسی این است که آیا آب چشمه ها و قنات برای آشامیدن مناسب است؟

  آب چشمه چه نوع آبی است؟

  شاید بهتر باشد که ابتدا با مفهوم چشمه و آب های چشمه های طبیعی بیشتر آشنا شویم و ببینیم آیا آب هر چشمه ای قابل شرب است؟

  چشمه نقطه‌ای است که آب سفره ها از آن قسمت به سطح زمین بیرون زده و روان یا جمع می شود. در واقع چشمه محل تلاقی سفره ‌های زیرزمینی با سطح زمین است که با توجه به منبع آب ممکن است موقتی، دائمی یا خودجوش باشد. چشمه ها انواع مختلفی دارند که شامل موارد زیر می شوند.

  آب قنات بهتر است چشمه؟

  قنات ها کانال های زیرزمینی هستند که برای جمع ‌آوری آب و هدایت آن به سطح زمین مورد استفاده قرار می‌ گیرند. در گذشته ای نه چندان دور از آب قنات برای مصارف شخصی و آبیاری زمین های کشاورزی استفاده می شد. آب سفره های زیر زمینی و قنات ها بر خلاف چشمه های آب معدنی بیشتر برای مصارف کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرند. اما مصرف آب چشمه به دلیل املاح و خواصی که دارد برای آشامیدن توصیه می شود.

  چشمه های آب معدنی را بیشتر بشناسید

  چشمه ‌ای است که املاح معدنی قابل توجهی به جز کربنات سدیم یا سولفات سدیم را به صورت محلول در آب داشته باشد. املاح موجود در چشمه ‌های آب معدنی اغلب خاصیت درمانی دارند و اگر با آلودگی های سطح زمین و آب های جاری (مانند گل و لای باران) در تماس نباشند، قابل شرب هستند. چشمه های معدنی شامل سه نوع نمکی، گوگردی و آهن دار می شوند.

  آب چشمه ‌ها به دلیل عبور از بین کارست ‌ها و ماسه‌ها معمولاً زلال و قابل شرب هستند. به همین دلیل معمولا روستاها و مناطقی که آب لوله کشی ندارند یا باید با خرید آب آشامیدنی نیاز خود را تامین کنند و یا از چمشه های اطراف استفاده کنند.

  خواص درمانی چشمه های آب گرم

  به این نوع چشمه ها، چشمه های گرمابی هم می گویند که به صورت مداوم آب گرم و داغ از آن ها خارج می ‌شود. دلیل گرم بودن آب اکثر چشمه‌ های آب گرم، برخورد آب با مواد و املاح زمینی است و در نتیجه ترکیب و واکنش این مواد آب، گرم می ‌شود. به دلیل میزان بالای مواد معدنی که در آب این چشمه ها حل شده اند، بسیاری از افراد برای خواص های درمانی از آن استفاده می کنند.

  امروزه آب چشمه های طبیعی و معروف را در بسته بندی های مختلف مانند آب های تک نفره با گالن آب آشامیدنی ۵ لیتری بسته بندی می کنند و به عنوان آب معدنی برای فروش به سرتاسر دنیا عرضه می کنند. اما آیا آب همه چشمه ها قابل استفاده و مفید هستند؟

  آب همه چشمه هایی که خواص درمانی دارند، آشامیدنی است؟

  استفاده درمانی از آب چشمه ها طبیعی قدمت چند هزار ساله دارد. آب های معدنی که از چشمه ها استخراج می شوند بر حسب نوع، بستر، نمک های معدنی و املاحی که دارند کاربردهای گوناگون دارند. پس می توان گفت تصور مفید بودن آب همه چشمه ها برای آشامیدن صحت ندارد. حتی در مورد استفاده های درمانی از این آب ها نیز توصیه ها و موارد خاصی وجود دارد. به عنوان مثال استفاده از آب ‌های گرم معدنی به بیماران فشار خونی، قلبی، عروقی، کلیوی و سرطانی توصیه نمی‌ شود.

  مضرات آب چشمهز

  متخصصین این حوزه پیشنهاد می کنند که برای مصرف دائمی بهتر است از آب تصفیه شده توسط دستگاه تصفیه آب خانگی یا آب آشامیدنی نیم لیتری استفاده کنید. تفاوت آب های آشامیدنی با معدنی در میزان املاح آن ها ست. آب های آشامیدنی علاوه بر اینکه تصفیه شده و سالم هستند به اندازه آب های معدنی املاح ندارند و برای مصرف روزانه مناسب ترند.

  مشهور ترین چشمه های آب آشامیدنی ایران کدامند؟

  چشمه هایی که آب قابل نوشیدن و سالمی دارند باید ویژگی های زیر را شامل بشوند در غیر این صورت باید در ابتدا تصفیه شوند و سپس مورد استفاده قرار بگیرند.

  چشمه های معدنی آب گرم زیادی در سرتاسر کشور عزیزمان ایران وجود دارند که برخی از آن ها مانند چشمه های آب گرم آذربایجان غربی و چشمه آب گرم فلکده در مازندران قابل شرب هستند و برخی دیگر نیاز به پاکسازی دارند. برخی از معروف ترین چشمه های معدنی عبارتند از: چشمه لاریجان در مازندران، چشمه دلفان لرستان، چشمه آب گرم سرعین، چشمه اهرم در بوشهر و چشمه آب معدنی محلات.

  آیا خوردن آب معدنی به اندازه آب چشمه مفید است؟

  برخی مواقع تولیدکننده های آب به صورت مصنوعی و با افزودن مواد مفید آب های معمولی را تبدیل به آب معدنی می کنند. اما این مواد به هیچ عنوان وارد ساختار آب نمی شوند و خاصیت های درمانی ندارند. آب های مفید با خواص درمانی حتما باید به صورت طبیعی و از چشمه های مطمئن به دست بیایند.

  به همین دلیل پیشنهاد می کنیم اگر از معدنی بودن آبی اطمینان ندارید به جای آن از انواع بطری های آب آشامیدنی کوچک و تصفیه شده استفاده کنید.

  شما می توانید برای خرید انواع آب های آشامیدنی در حجم های مختلف با شماره تلفن ۲۲۸۷۶۷۸۴-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

  منبع مطلب : surprise.ir

  مدیر محترم سایت surprise.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  آیا آب چشمه ها سالم است؟ فواید و مزایای نوشیدن آب چشمه

  چشمه

  چشمه

  چَشمه که در زبان پهلوی چَشمَگ یا چِشمَک می‌گفتند نقطه‌ای است که آب سفره آب به سطح زمین بیرون زند و روان یا جمع شود. در زمین‌شناسی چشمه یک جزء هیدروسفر است چشمه محل تلاقی سفره‌های زیرزمینی با سطح زمین است. بسته به ثبات منبع آب، یک چشمه می‌تواند موقتی، دائمی یا خودجوش (آرتزین) باشد. در محل ظهور چشمه، گاه حوضچه‌ها یا نهرهایی پدید می‌آیند.

  از انواع چشمه‌ها می‌توان از چشمه آب گرم و چشمه آب معدنی نام برد.

  در برخی زمین‌های ماسه‌ای و مسطح مانند زمین‌های کشور هلند آب‌های زیرزمینی از نقاطی نزدیک به هم به روی زمین می‌جوشد که یه این پدیده، چشمه‌های نشتی گفته می‌شود.

  آب چشمه‌ها به دلیل عبور از بین کارست‌ها و ماسه‌ها معمولاً زلال و قابل شرب هستند.

  nl:Kwel

  انواع چشمه[ویرایش]

  چشمه‌ها و خواص درمانی آن‌ها[ویرایش]

  استفاده از آب چشمه‌های معدنی به عنوان درمان، سابقهٔ چندهزار ساله دارد ولی طی قرن اخیر بر اثر پژوهش‌ها و بررسی‌های علمی انجام شده روی آب‌های معدنی، استفادهٔ درمانی آن‌ها به‌طور جدی روز به روز گسترش یافته‌است. آب‌های معدنی بر حسب نوع و نمک‌های معدنی موجود در آن‌ها دارای کاربردهای گوناگون هستند، ولی علاوه بر خواص فیزیکوشیمیایی آب باید به عواملی مانند آب و هوای منطقه، ارتفاع از سطح دریا، روش درمان و وضعیت سلامت افراد توجه کرد. به عنوان مثال استفاده از آب‌های گرم معدنی به بیماران فشار خونی، قلبی، عروقی، مسلول، کلیوی و سرطانی توصیه نمی‌شود. ضمناً باید دورهٔ درمان، فصل استفاده و نیز منظم بودن درمان رعایت گردد. حتی ممکن است عکس‌العمل افراد در دوره‌های مختلف درمان با هم متفاوت باشد و مثلاً فردی در یک دوره، عکس‌العمل مناسب و در دورهٔ دیگری واکنش نامناسب نشان دهد که در این صورت نباید درمان را قطع نمود.

  به علاوه ممکن است عکس‌العمل افراد مختلف نسبت به یک روش خاص متفاوت باشد و بستگی به شرایط بیمار دارد. عده‌ای از افراد پس از استفاده از آب‌های معدنی دچار برخی عوارض می‌شوند که به بحران آبمعدنی معروف است. موردهایی همچون خستگی، تعرق زیاد، بالارفتن فشار خون و دمای بدن، تنگی نفس، کوفتگی، بدخوابی، اضطراب، افزایش ضربان قلب، بی اشتهایی و بی حوصلگی از آن جمله‌اند. طول مدت درمان از یک تا چهار هفته، بنابر توصیهٔ پزشک تغییر می‌کند و در این مدت استراحت، ورزش، رژیم غذایی مناسب، آرامش، نظم و استفاده از هوای آزاد در کارایی درمان بسیار مؤثر است.

  روش‌های مختلف درمان عبارتند از: نوشیدن، استحمام کردن، دوش گرفتن، شست‌وشو دادن موضعی، تزریق کردن، بخور دادن و گل درمانی.

  سرچشمه آب‌های معدنی[ویرایش]

  آبهای معدنی دارای سه منشأ سطحی، عمقی و مخلوط هستند. آب‌های با منشأ سطحی که به آب‌های ژئوترمال معروفند، دارای منشأ خارجی هستند و از فرورفتن آب به عمق زمین و گاهی تا اعماق زیاد به وجود می‌آیند. در حین نفوذ بسیاری از مواد شیمیایی را در خود حل می‌کنند و سپس از طریق شکاف‌های زمین به خارج جریان پیدا می‌کنند. آب‌های ژئوترمال اغلب گرم هستند و حرارتی در حدود ۳۵ تا ۴۰ درجه سانتیگراد دارند و خواص فیزیکو شیمیایی آن‌ها بستگی به زمین‌هایی دارد که از آن عبور کرده‌اند.

  آبهای با منشأ عمقی معمولاً از اعماق زیاد زمین نشات گرفته‌اند و حاصل بخار آخرین مرحلهٔ مگمای درون زمین هستند. (مواد مذاب و سیال درون زمین را مگما گویند) این آبها معمولاً منشأ آتشفشانی دارند و نیروی بیرون ریزندهٔ آن‌ها بخار آب و گازهای پرفشار محلول در آن‌ها است. اغلب آب‌های موجود در طبیعت، منشأ خارجی دارند و فقط کمی از آن‌ها دارای منشأ عمقی اند.

  اما آب‌های معدنی با منشأ مخلوط معمولاً آمیزه‌ای از انواع سطحی و عمقی هستند. این آبها به هنگام بیرون آمدن با آب‌های سطحی درآمیخته می‌شوند.

  آب چشمه‌های معدنی غالباً پس از طی مراحلی از لایه‌های مختلف زمین عبور می‌کند و از محلی به نام مظهر چشمه به خارج جریان می‌یابد. منطقهٔ خروج آب معمولاً در نقاط پایین دست مانند کف دریاها یا مجاور بستر رودخانه‌ها است؛ ولی بعضی چشمه‌ها نیز در ارتفاعات زیاد دیده شده‌اند. به هرحال وجود کوه‌های فراوان، چین خوردگی‌ها و به خصوص شکستگی و گسل‌ها از عوامل مهم خروج آب چشمه‌های معدنی هستند. اغلب این آبها در هنگام خروج از خود رسوباتی به جای می‌گذارند یا در مورد آب‌های آهن دار به ایجاد رگه‌های فلزی منجر می‌شوند که گاه به رنگ‌های مختلف در می‌آید و منظرهٔ بسیار زیبایی را به وجود می‌آورد. وجود گل و لای نیز در اغلب چشمه‌های معدنی سبب کاربرد درمانی می‌شود. آب‌های معدنی اگر به جای خروج از یک شکاف، از شکافهای متعدد خارج شوند، مظهرهای چندگانه به وجود می‌آورند. چنانچه در منطقه، عوامل آلاینده وجود داشته باشد منجر به آلودگی آب می‌شود؛ بنابراین لازم است ضوابط بهداشتی جهت استفاده از آب‌های معدنی کاملاً در نظر گرفته شود.

  کار بهره‌برداری از آب‌های معدنی کاپتاژ نامیده می‌شود که باید با روش صحیح و اصولی انجام شود تا از کاهش آبدهی چشمه جلوگیری شود و کیفیت آب مانند درجه حرارت و غلظت و گازهای مختلف در آن حفظ شود و از آلوده شدن آن نیز کاملاً جلوگیری به عمل آید. مسئلهٔ مهم دیگر وجود آب‌های رادیواکتیو است که اغلب دارای گاز رادون هستند و باید از اتلاف آن پرهیز شود. زیرا هم گران‌قیمت هستند و کاربرد درمانی دارند و هم برای گیاهان و دام‌ها خطرناک هستند. گاهی لازم است گازهای رادیواکتیو را به نحوی از آب جدا کرد و به صورت اختصاصی مورد استفاده قرار داد. به علاوه آب‌های معدنی هنگام خروج نباید با آب‌های سطحی مخلوط شوند، زیرا از اثرات درمانی آن‌ها کاسته می‌شود. در هر حال عمل استخراج و بهره‌برداری باید با نهایت دقت و با توجه به تجربیات و بررسی‌های زمین‌شناسی و تحت ضوابط بهداشتی ویژه انجام شود، بنابراین در این رابطه همکاری متخصصان زمین‌شناسی، آب‌شناسی، مهندسان فنی، شیمی‌دانها و میکرب شناسان کاملاً ضروری است.

  منابع[ویرایش]

  Wikipedia contributors, "Spring (hydrosphere)," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Spring_(hydrosphere)&oldid=197642283

  پیوند به بیرون[ویرایش]

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  مدیر محترم سایت fa.wikipedia.org لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  سمیع 1 ماه قبل
  0

  از اب چشمه وقنات چه استفاده های می شود

  سمیع 1 ماه قبل
  0

  از اب چشمه وقنات چه استفاده های می شود

  مهدی 1 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید