توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  از جزر و مد چه استفاده هایی میشود

  1 بازدید

  از جزر و مد چه استفاده هایی میشود را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  جزر و مد به زبان ساده و برخی از کاربرد های آن

  همچنین به علت اینکه فاصله ی ماه از زمین بسیار کمتر از خورشید نسبت به زمین است، ماه  تاثیر مهمتری بر جزر و مد داشته و عامل اصلی می باشد.

  در چرخش ماه به دور زمین نیروی گرانشی ماه بر آب هایی که در سمت ماه واقع شده اند (شکل ۱ قسمت A  ) اثر گذاشته و آن ها را به سمت خود می کشد و باعث ایجاد مد می گردد . در طرف مقابل ماه ( شکل ۱ قسمت B ) نیز آب اقیانوس ها و دریا ها بالا می آیند و مد هایی را ایجاد می کنند . دلیل حرکت آب ها در سمت مقابل ماه این است که مرکز ثقل یا گرانیگاه زمین (گرانیگاه نقطه ای فرضی که مرکز جرم جسم است و برایند تمام نیروهای گرانش جسم به سوی آن است . در مورد اجسام کروی مانند زمین ، گرانیگاه نقطه ی مرکزی درون زمین می باشد.) کمی به سمتی که ماه در آن قرار دارد متمایل شده و همین امر باعث می شود نیروی گرانشی زمین در سمت مقابل ماه کمتر شود و در نتیجه آب ها بر خلاف نیروی جاذبه زمین یعنی به سمت بالا حرکت کنند و باعث ایجاد مد می شوند. 

  شکل ۱

  قسمت هایی که در سمت ماه و یا طرف مقابل قرار ندارد ( منطقه C و D در شکل ۱ ) چون به طور کامل تحت تاثیر نیروی جاذبه زمین قرار دارند به سمت پایین متمایل هستند (جزر ) که جزر نیز برای هر نقطه در سطح زمین ۲ بار در شبانه روز رخ می دهد.

  جزر و مد ها می توانند از چند سانتی متر تا ۱۵ متر و حتی بیشتر متغیر باشند . مدهای بلند که اصطلاحاً مه کشند نامیده می شوند هر دو هفته یکبار رخ می دهند ؛ زمانی که خورشید و ماه در یک راستا قرار می گیرند و نیروهای جاذبه آن ها با هم ترکیب می شود . ( شکل ۲ ) . هم زمانی که ماه و خورشید در یک راستا باشند و هم در صورتی که زمین در وسط قرار بگیرد و ماه در یک سو و خورشید در سور دیگر باشد . مد های ضعیف ، کهکشند نامیده می شوند و زمان هایی رخ می دهند که ماه و خورشید زاویه ای قائمه با هم داشته باشند ؛ زیرا در این حالت نیروهای جاذبه ی آن ها یکدیگر را خنثی می کنند . ( شکل ۳ ) 

  شکل ۲

  شکل ۳

  البته شدت جزر و مد به عوامل گوناگونی مانند شکل دریا ، عرض جغرافیایی و … هم بستگی دارد. مثلاً خلیج فاندی در کانادا به علت شکل قیفی خود دارای مدهایی به ارتفاع ۱۵ متر است. لازم به گفتن است که دریاچه ها چون معمولاً مساحت کمی دارند و به دریاهای دیگر راه ندارند تا آب میان آنها جاری شود، تقریبا جزر ومد ندارند (دریای مازندران تقریبا جزر و مد ندارد.)

  استفاده از جزر و مد برای تولید الکتریسیته :

  به این منظور ابتدا باید  سدی بر  روی رودخانه یا ساحل دریاها ایجاد شود که به این نوع سد ها سد های جزر و مدی گفته می شود . در زمان مد آب در حرکت به سمت ساحل  و در زمان جزر آب های ذخیره شده در مسیر حرکتشان به سمت دریا از داخل توربین های تعبیه شده در داخل سد عبور می کنند و باعث چرخش آن ها و در  نتیجه تولید انرژی الکتریسیته می شوند.

  شکل ۴

  استفاده از جزر و مد برای تولید ماهیگیری :

  برای ماهیگیری با استفاده از جزر و مد از نوعی تور که شکل نیم دایره ای دارد ، استفاده می شود . این تور در ساحل دریا نصب می گردد . در زمان مد که آب به سمت ساحل می آید ، ماهی ها برای تغذیه به این قسمت می روند . ( به این دلیل که در این قسمت  موجودات زیادی وجود  دارند که با تابش نور خورشید و وجود جریان هوا در آن جا رشد کرده و باعث ایجاد منابع تغذیه ی مناسبی برای ماهی ها می شوند . از این رو ماهی ها در زمان مدها به این قسمت برای تغذیه هجوم می برند ) . با پایین آمدن سطح آب و حرکت آن به سمت دریا ماهی ها در مسیر بازگشت شان با این تورها مواجه می شوند و بنابراین نمی توانند به دریا بروند . به این صورت ماهی ها به دام افتاده و صید می شوند .

  شکل ۵

  منبع مطلب : olumtaheri.ir

  مدیر محترم سایت olumtaheri.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جزر و مد

  جزر و مد

  پدیدهٔ کشَند یا جزر و مد (به انگلیسی: Tide) زاییدهٔ نیروی گرانش کره ماه است، آشکار است که دریاها در مقایسه با خشکی‌های زمین نرمش‌پذیری بیشتری دارند و از این روی در برابر نیروی کشش ماه کمتر ایستادگی می‌کنند، به همین دلیل توده‌های آب در زیر پای ماه انباشته می‌گردند و پدیده‌ای را به نام «مد» (مد) ایجاد می‌کنند.

  هم‌زمان با «مد» رو به ماه، «مد» دیگری در آن سوی کره زمین ایجاد می‌گردد بدین‌سان که آب‌های آن سوی کرهٔ زمین که از ماه به‌دورند، کمتتأثر گردیده و به اصطلاح عقب می‌مانند و آب-توده کلانی را ایجاد می‌کنند، بنابراین روزانه (هر ۲۴ ساعت و ۵۰٫۲ دقیقه) هر نقطه از سطح دریا دو بار دستخوش مد و دو بار هم دستخوش «جزر» (جزر) می‌گردد.

  بنابراین، به‌طور میانگین بازه زمانی میان دو مد و جزر پیاپی ۱۲ ساعت و ۲۵٫۲ دقیقه‌است، درست نیمه زمانی که طول می‌کشد، تا ماه ظاهراً یک دور کامل گرد زمین بپیماید یعنی ۲۴ ساعت و ۵۱ دقیقه.

  کشند همراه با حرکت ظاهری ماه از افق شرقی ناظر، به سمت افق غربی او پیش می‌روند.

  اثر گرانش خورشید درکشند نسبت به ماه در رده دوم اهمیت قرار می‌گیرد، زیرا بازهٔ آن بیشتر (فاصله خورشید از زمین یکصد و پنجاه میلیون کیلومتر) است، از این‌رو نسبت تأثیر نیروی کشندزای خورشید تنها پیرامون ۷ درصد نیروی ماه است.

  هنگامی که نیروهای کشندزای ماه و خورشید هماهنگ عمل می‌کنند، مثلاً هنگام ماه نو که هر دو در یک طرف زمین هستند، جزر و مدها در بیشینه خود هستند و به نام کشند فنری یا «مه‌کشند» (spring tide) نامیده می‌شود، حد دیگر وقتی است که خورشید و ماه باهم زاویه ۹۰ درجه (تربیع) می‌سازند در این هنگام جزر و مد را به کمینه و به کشندهای کوچک یا «که‌کشند» (neap tide) بدل می‌سازند.

  نزدیکی ماه نیز تأثیری در بلندی کشند دارد، هنگامی که ماه در فرودینه (حضیض) زمینی قرار دارد نیروی کشندزای آن به اندازه ۲۰٪ بیش از حد عادی است.

  گرانش ماه سبب می‌شود افزون بر آماسیدن بخشی آب‌های کرهٔ زمین، خشکی‌ها نیز دستخوش تورم گردند که در سنجش با آماس آب‌ها نامحسوس است.

  نیروی برآمده از گرانش ماه و لنگری که از جانب انباشته شدن آب به وجود می‌آید، سبب می‌شوند چرخش محوری زمین به آرامی ایست (ترمز) کند و بدین‌سان بر طول شبانه‌روز زمینی می‌افزایند. بررسی خطوط رشد و نمو سنگواره‌های مرجانی بیانگر آن است که در ۳۵۰ میلیون سال پیش طول شبانه‌روز حدود سه (۳) ساعت کوتاه‌تر از شبانه‌روز کنونی بوده و طول سال خورشیدی به چیزی حدود ۴۰۰ روزافزون می‌گردیده‌است.

  بررسی‌هایی که از روی پیشینه‌های بجا مانده از خورشیدگرفتگی‌ها و ماه گرفتگی‌های گذشته انجام شده، نشان می‌دهد که روند افزایش طول روزهای زمینی ۰۰۱۶٪ ثانیه در هر سده بوده‌است.

  انرژی جزر و مد سدی چیست؟[ویرایش]

  نوشتار اصلی: انرژی جزر و مد

  از انرژی به‌وجود آمده از جزر و مد برای تولید برق استفاده می‌شود بدین منظور در سواحل دریاها و اقیانوس‌ها نیروگاه‌هایی شبیه به نیروگاه آبی احداث می‌کنند. این نوع نیروگاه دارای سه بخش اصلی است. بخش اول سازه سد است که آب را به هنگام مد در پیش خود نگاه می‌دارد. قسمت دوم دروازه و کانال‌هایی هستند که آب را به سمت بخش سوم یا همان توربین و ژنراتورها هدایت می‌کنند و منجر به تولید الکتریسیته می‌شود. دروازه و کانال‌ها در هنگام مد باز هستند برای تولید انرژی و هنگام جزر بسته هستند برای ایجاد اختلاف ارتفاع و به تبع آن سبب ایجاد پتانسیل برای افزایش نیروی آب به هنگام برخورد با توربین‌ها می‌شود.[۱]

  منشأ جزر و مد[ویرایش]

  اصولاً جزر و مد به دلیل برهمکنش نیروهای جاذبه‌ای و سینماتیکی دستگاه زمین - ماه - خورشید به وجود می‌آید. جزر و مد اثر فراوانی در پارامترهای مداری دستگاه زمین - ماه دارد به نوعی که بررسی دقیق جزر و مد در این عمل کاملاً مختل می‌باشد در حالی که کل نیروهای مولد جزر و مد کوچک است. نیروی اساسی جزر و مد مربوط به ماه است.

  جستارهای وابسته[ویرایش]

  منابع[ویرایش]

  پاتریک مور، گری هانت (Garry hunt): اطلس سامانه خورشیدی، برگردان عباس جعفری، صفحه ۹۴ و بعد، نشر سازمان گیتاشناسی، تابستان ۱۳۷۴ خورشیدی.

  پیوند به بیرون[ویرایش]

  جزر و مد چه جوری کار می‌کنه؟! - سیتپور

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  مدیر محترم سایت fa.wikipedia.org لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  آشنایی با نیروی جزر و مد - علوم پایه

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مریم 24 روز قبل
  0

  از جذر و مذر برای دریا استفاده می کنند

  امیرحسین 25 روز قبل
  0

  ببخشید جزرومد به غیر از تولید الکتریسیته و ماهیگیری چه کاربردی دارد؟

  بنیامین 1 ماه قبل
  0

  کاربرد دیگه ای نداره ؟

  سارا 2 ماه قبل
  1

  از جزر مد برای تولید برق،ماهیگیری استفاده میشود

  مهدی 1 سال قبل
  -1

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید