توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  اعتراض به جریمه عوارض آزادراهی

  1 بازدید

  اعتراض به جریمه عوارض آزادراهی را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  جریمه های آزادراهی حذف می شوند

  جریمه های آزادراهی حذف می شوند

  جریمه های آزادراهی جریمه هایی هستند که در صورت عدم پرداخت عوارض آزادراهی در مهلت مقرر، به خلافی خودرو اضافه می شوند و مالک خودرو در هر صورت مجبور به پرداخت آن است. با توجه به اینکه تعدادی از آزادراه های کشور چند سالی است که به صورت آنی رو یا آف رو عوارض دریافت می کنند، دیگر لازم نیست خودروها برای پرداخت عوارض در صف های طولانی پشت عوارضی ها منتظر بمانند. بلکه به راحتی از عوارضی عبور می کنند و از طریق روش های غیرحضوری معرفی شده می توانند عوارض را پرداخت کنند. قبلا این طور بود که چنانچه خودرویی بعد از عبور از عوارضی، عوارض آزادراهی خود را پس از پایان مهلت مقرر پرداخت نمی کرد، مبلغ 30 هزار تومان جریمه برای آن لحاظ می شد. اما این روال هم اکنون تغییر کرده است و به صورت دیرکرد پرداخت عوارض تغییر ماهیت داده است. در طرح جدید جریمه های آزادراهی به صورت دیرکرد دریافت می شوند. به علاوه امکان اعتراض به خلافی در این مورد ممکن نیست.

  جزئیات طرح جدید جریمه های آزادراهی

  همان طور که شرح آن گذشت قبلا اینگونه بود که اگر خودرویی عوارض آزادراهی خود را به موقع پرداخت نمی کرد، مبلغ 30 هزار تومان جریمه میشد. اما با اجرای طرح جدید، جریمه های آزادراهی به صورت دیرکرد دریافت می شوند. در واقع در طرح جدید به رانندگان این حق انتخاب داده می ‌شود که بین پرداخت به موقع عوارض و پرداخت مبلغ بیشتر بر اساس ضریبی از عوارض اصلی و متناسب با زمان پرداخت یکی را انتخاب کنند. می توان گفت چیزی شبیه دو برابر شدن جریمه های الصاقی و تسلیمی در این روش اتفاق می افتد. البته نه اینکه مشخصا جریمه های آزادراهی دو برابر می شوند، اما به جای اینکه 30 هزار تومان جریمه به صورت یکجا و یکباره برای خودرویی لحاظ شود، این جریمه بر اساس ضریبی از عوارض اصلی و متناسب با زمان پرداخت لحاظ خواهد شد. ظاهرا قرار است نرخ عوارض در تعدادی از آزادراه ها متفاوت و شناور باشد؛ به این معنی که تردد در برخی از ساعات در آزادراه ها ارزان تر از ساعاتی خاص باشد.

  عوارض آزادراهی شناور چیست؟

  تعلل شهروندان در پرداخت مبلغ عوارض آزادراهی و جریمه های آزادراهی و همچنین بار منفی که این شکل از اخذ عوارض برای شهروندان به همراه داشت، باعث شد که در طرح جدید پرداخت عوارض بر اساس پیمایش و شناور صورت بگیرد و برای محاسبه مبلغ عوارض آزادراهی میزان پیمایش و ساعت تردد خودرو تاثیر مستقیم داشته باشد. در واقع چیزی که به عنوان محاسبه عوارض شناور و بر اساس زمان پرداخت در نظر گرفته می شود، بر پایه حذف جریمه های آزادراهی 30 هزار تومانی عدم پرداخت عوارض و جایگزین کردن شیوه‌ای شناور برای محاسبه مبلغ عوارض است. مجددا یادآوری می کنیم که در این روش زمان پرداخت و نرخ پایه عوارض مانند شرایط بدهی طرح ترافیک تاثیرگذار خواهند بود.

  در روش شناور پرداخت عوارض راننده این حق و فرصت را دارد که بین مبلغ فعلی عوارض و محاسبه آن بر اساس فرمولی که به روزهای تاخیر در پرداخت بستگی دارد، یکی را انتخاب کند و به این ترتیب به جای معوق شدن مبلغ عوارض و اضافه شدن جریمه های آزادراهی انگیزه بیشتری برای پرداخت داشته باشد. به این ترتیب با حذف جریمه های آزادراهی 30 هزار تومانی، مبلغی متناسب و منطقی از مردم دریافت خواهد شد. در روش شناور پرداخت عوارض، مبلغ عوارض تردد تا 48 ساعت بعد از عبور از آزادراه بدون جریمه محاسبه می شود و بعد از آن با فرمولی متناسب با زمان پرداخت تا هر زمانی که اقدام به پرداخت شود، قابل محاسبه است. بدیهی است که هر چه دیرتر نسبت به پرداخت عوارض اقدام شود، میزان جریمه های آزادراهی بیشتر می شود. این روش در واقع می خواهد سیستم تشویقی را با سیستم تنبیهی جایگزین کند.

  شاید جالب باشد که بدانید علت بسیاری از جریمه های آزادراهی ناآشنایی با روش های پرداخت عوارض آزادراه ها در آزادراه های آنی رو و آف رو است. گرچه اطلاع رسانی های متعددی در این زمینه صورت گرفته است و اساسا سایت آنی رو (http://aaniro.com) تمام روش های پرداخت عوارض آزادراهی را معرفی کرده است، اما با این حال هنوز هم افراد زیادی هستند که فقط به علت عدم آشنایی با روش های پرداخت عوارض آزادراهی، جریمه می شوند و جریمه های آزادراهی حتی به صورت شناور شامل حال آنها می شود. بنابراین مفید دیدیم که در ادامه تمام روش های پرداخت عوارض آزادراهی را برای شما شرح بدهیم. بدیهی است که هر فرد می تواند بنا بر شرایط اختصاصی خود، از یکی از روش های زیر برای پرداخت عوارض آزادراهی در آزادراه های آنی رو استفاده کند.

  همین جا نیز باید یادآور شویم که پرداخت الکترونیکی عوارض آزادراهی (آنی‌رو) در دو حالت امکان‌پذیر است؛ یکی حالت خوداظهاری است. به این معنی که قبل از تردد پلاک خودرو ثبت و عوارض پرداخت می شود. دیگری حالت استعلام بدهی است که بعد از تردد انجام می شود.

  · پرداخت آنلاین: سه درگاه برای این روش در سایت آنی رو در نظر گرفته شده است.

  · برنامه‌های موبایلی (اپلیکیشن): اپ های مختلفی در سایت آنی رو معرفی شده اند که از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و شرکت شاپرک مجوز دارند و با شرکت آنی رو همکاری می کنند.

  · کسر مستقیم از حساب بانکی: در این روش مبلغ عوارض در ازای هر بار تردد در آزادراه، به ‌صورت خودکار از حساب بانکی اعلام‌ شده کسر و به مالک خودرو اطلاع‌ رسانی می ‌شود. فعلا فقط حساب های بانک‌ های ملی، ملت، مسکن، سپه، اقتصاد نوین، انصار، شهر، ایران‌ زمین، دی، سرمایه، پست بانک و قرض‌الحسنه مهر ایران امکان استفاده از این روش را دارند.

  · تگ: تگ همان برچسب الکترونیکی است که روی خودرو نصب می شود. به این ترتیب مبلغ عوارض به‌طور خودکار پس از عبور خودرو از آزادراه از مبلغی که در تگ شارژ شده است، کم می ‌شود.

  · آنی‌رو کارت: آنی رو کارت باید خریداری و فعال شود. بعد از شارژ آنی رو کارت مبلغ عوارض پس از هر تردد به ‌طور خودکار از موجودی آنی‌رو کارت کم می شود و به کاربر اطلاع رسانی می شود.

  · کد دستوری USSD: کد دستوری *720*8# برای این روش در نظر گرفته شده است.

  · خودپرداز: با در اختیار داشتن شناسه قبض و شناسه پرداخت می ‌توان به کمک دستگاه‌ های خودپرداز بانک ‌های ملت، سامان، انصار و شهر در سراسر کشور عوارض آزادراهی را پرداخت کرد.

  · کارت‌خوان: دستگاه‌ های کارت‌خوان کیوسک ‌های اطلاع ‌رسانی و پرداخت آنی‌رو، پمپ بنزین‌ ها، مجتمع‌ های تفریحی و توقف‌گاه‌های بین‌راهی در آزادراه ‌های کشور نیز عوارض آزادراهی را دریافت می کنند.

  · عضویت در فهرست مشتریان دائمی سازمان‌ ها: با عضویت در گروه مشتریان دائمی بانک مسکن، تاپ، سی پی، nspay و کیپاد و شارژ حساب در این اپ ها، عوارض آزادراهی پس از تردد به‌ طور خودکار از حساب افراد کم می شود.

  · پرداخت سازمانی: شرکت ‌ها و کسب‌ و کارهایی که متولی تعدادی خودرو هستند، می‌ توانند از خدمات پرداخت گروهی برای گروه خودروهای تحت مدیریت خود استفاده کنند.

  همراهان عزیز، توصیه می کنیم که به موقع نسبت به پرداخت عوارض آزادراهی خود اقدام کنید تا به هیچ ترتیب مشمول جریمه های آزادراهینشوید.

  منبع مطلب : virgool.io

  مدیر محترم سایت virgool.io لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  چگونگی پیگیری اشتباه در محاسبه عوارض الکترونیکی

  چگونگی پیگیری اشتباه در محاسبه عوارض الکترونیکی

  به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، برخی از رانندگان و مالکان خودرو نسبت به محاسبه اشتباهعوارض الکترونیکی در آزادراه کشور اعتراض دارند و معتقدند که این عوارض برای آنها به اشتباه محاسبه و ارسال شده است که عمدتا از طریق اپلیکیشن‌های تعریف شده در این زمینه این اتفاق برایشان رخ داده است.

  البته پیش از این نیز برخی مالکان خودرو در ارتباط با پیامک‌های ارسال شده در سال‌های گذشته انتقاد داشتند و معتقد بودند که این پیامک‌ها به اشتباه برایشان ارسال می‌شود.

  در همان زمان سید حسین میرشفیع – معاون وقت شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور – ضمن توضیح درباره‌ی پیامک‌هایی که اشتباها به مالکان خودروهای عبوری از آزادراه‌های دارای عوارض الکترونیکی ارسال شده است، گفت: اگر پیامکی به صورت اشتباهی برای مالک خودرویی ارسال شده باشد جای نگرانی نیست و مالکان خودرو می‌توانند با ارسال شماره پلاک خودروی خود به 100001531 درخواست بازبینی کنند تا این مشکل برطرف شود و می‌توانند درخواست خود را به صورت متنی به این شماره ارسال کنند.

  حالا که اپلیکیشن‌های مختلفی به میدان آمدند تا مردم بتوانند عوارض آزادراهی خود را محاسبه و پرداخت کنند برخی از مردم می‌گویند با وجود این‌که به تازگی بدهی عوارض آزاد راهی خود را تسویه کرده و حتی حساب‌شان را شارژ کرده‌اند از اپلیکیشن مورد نظر برای آنها مجددا بدهی محاسبه و اعلام شده است که مطمئن هستند این عوارض برای آنها به اشتباه محاسبه و اعلام شده است.

  یکی دیگر از مالکان خودرو در این باره اظهار کرد: در پیام‌هایی که از طریق این اپلیکیشن‌ها برای او ارسال شده عوارض آزادراهی در فاصله کمتر از دو دقیقه برای ماشین او ثبت و از طریق اپلیکیشن ارسال شده است و یا در روزهایی که ازآزادراهترددی نداشته برایش پیامک عوارض آمده است.

  خیرالله خادمی – معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور – در این باره گفت: مردم توجه داشته باشند که تنها از آزادراه‌های تهران – ساوه، تهران – قم، تهران – قزوین، قزوین – زنجان و آزاد راه کنارگذر بندرعباس برای مردم پیامک از طریق تلفن یا اپلیکیشن‌های موجود ارسال می‌شود، چرا که تنها این آزادراه‌ها هستند که هم‌اکنون در طرح الکترونیکی شدن عوارض آزادراهی وجود دارند.

  وی ادامه داد: اگر راننده یامالک خودرویی معتقد است برای او به اشتباه عوارض آزادراهیمحاسبه شده یا در زمانی که در این مسیرها ترددی نداشته برایش عوارضی ثبت شده است می‌تواند آن را از طریق سامانه‌های تعریف شده یا شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور پیگیری کند.

  معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور اظهار کرد: مسلما این مشکلات بررسی خواهد شد و اگر اشتباهی در این زمینه رخ داده باشد با بازبینی و اصلاح، مشکل برطرف شده و حق کسی ضایع نخواهد شد.

  منبع مطلب : www.eghtesadonline.com

  مدیر محترم سایت www.eghtesadonline.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  اجمد 8 روز قبل
  0

  با سلام

  جریمه ازاد راهی ۴۰۶۰۰ تومان هست و در صمن جزییات جریمه را درخواست کردم کسی پاسخ نمیدهد میگن فقط پرداخت کن

  با سپاس

  علی 1 ماه قبل
  0

  سلام

  منم ماشینم یه هفته تو پارکینگ بود برام جریمه اومده

  سر از این کار در نمیارم

  علی 1 ماه قبل
  0

  سلام

  منم ماشینم یه هفته تو پارکینگ بود برام جریمه اومده

  سر از این کار در نمیارم

  عبداله 3 ماه قبل
  0

  سلام..چرا واس ۳۶۰۰ تومان عوارض ۴۲۰۰۰ تومن جریمه کردن.اونم و پرداخت کرده بودم ..این کجاش عدالته اخه

  نادر 7 ماه قبل
  0

  سلام

  دوستان ب جای این ک از مردم حرف نامر بوط بشنوید ۳ مرتبه هشدار پرداخت عوارض یا هر چیز دیگه رو پیام بدین اگه نداد اعمال کنید همیشه آخرتی برای خودمون بزازیم

  ناشناس 8 ماه قبل
  1

  با سلام برای من پیام آمده که جریمه آزاد راهی رو پرداخت کن در صورتی که ماشین من از اصفهان خارج نشده پس چطور دوربین آزاده راه تهران قم برای من جریمه صادر کرده

  0
  محمود 7 ماه قبل

  برای من هم همین مشکل پیش آمده.اما متاسفانه فهمیدم از سال ۹۸ داره این اتفاق میوفته و من متوجه نشدم

  میرفلاح 9 ماه قبل
  0

  سلام خسته نباشید .چند روز پیش به هنگام برگشت به گیلان عوارض امام زاده هاشم تعدادی از خودروها را عوارض نگرفتن .بعد از 24 ساعت پیامک آماده چون عوارض ندادین جریمه شدید .چرااا روان مردم بازی میشود.

  حسین 1 سال قبل
  0

  خدا لعنتشون کنه

  مهدی 1 سال قبل
  1

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید