توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  انتی بیوتیک مناسب برای تورم غدد لنفاوی

  1 بازدید

  انتی بیوتیک مناسب برای تورم غدد لنفاوی را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  ایرنا

  التهاب غدد لنفاوی

  التهاب غدد لنفاوی

  التهاب غدد لنفاوی

  غدد لنفاوی در توانایی بدن برای مقابله با عفونت ها نقش اساسی دارند. آن ها به عنوان یک فیلتر در بدن عمل می کنند و در به دام انداختن ویروس ها، باکتری ها و سایر عوامل بیماری زا موثر هستند. به غدد لنفاوی متورم که معمولاً در اثر عفونت ایجاد می شود، لنفادنیت گفته می شود. التهاب غدد لنفاوی در برخی قسمت های بدن از جمله گردن، زیر چانه، زیر بغل و کشاله ران دیده می شوند.

  التهاب غدد لنفاوی معمولاً در نتیجه عفونت ناشی از باکتری یا ویروس رخ می دهد. در برخی موارد ممکن است التهاب غدد لنفاوی ناشی از سرطان باشد، البته این موارد به ندرت دیده می شود. در بعضی موارد التهاب ناشی از این غدد ممکن است با گذشت زمان و استفاده از کیسه های آب گرم، به خودی خود برطرف شود. اما در صورتی که التهاب ناشی از عفونت باشد، درمان به علت اصلی و نوع عفونت بستگی دارد.

  غدد لنفاوی ساختارهای کوچک، نرم، گرد یا بیضی هستند که در سراسر بدن وجود دارند و به صورت زنجیره ای به یکدیگر متصل می شوند. لنف یک مایع آبکی است که در رگ های لنفاوی جریان دارد و غدد لنفاوی در نزدیکی این عروق یافت می شود.

  غدد لنفاوی حاوی انواع خاصی از سلول های ایمنی هستند. این سلول ها عمدتاً لنفوسیت ها می باشند، پروتئین هایی را تولید می کنند که ویروس ها و میکروب های دیگر را ضبط و با آن می جنگند و ماکروفاژها را از بین می برد. غدد لنفاوی در سراسر بدن قرار دارد. بعضی از آن ها مستقیماً در زیر پوست و برخی دیگر در اعماق بدن هستند. حتی غدد لنفاوی سطحی نزدیک به پوست، معمولاً قابل مشاهده نیستند، ولی با لمس شدن احساس می شوند. غدد متورم یا بزرگ قابل لمس  و مشاهده هستند.

  انواع غدد لنفاوی

  التهاب غدد لنفاوی | پزشکت

  غدد لنفاوی متورم در کنار گردن یا زیر فک شایع ترین آن هاست که می تواند نشان دهنده یک عفونت در اطراف آن ناحیه مانند عفونت دندان یا آبسه، عفونت گلو، بیماری ویروسی یا عفونت تنفسی فوقانی باشد. بیشتر دلایل تورم غدد لنفاوی در این ناحیه توده های خوش خیم (غیر سرطانی) است اما گاهی اوقات می تواند نشان دهنده یک سرطان در ناحیه سر و گردن باشد.

  غدد لنفاوی متورم در پشت گوش یا در قاعده جمجمه ممکن است با عفونت اطراف پوست سر یا احتمالاً عفونت چشم (ملتحمه) مطابقت داشته باشد. شایع ترین علت تورم غدد لنفاوی پوست سر، شرایط پوستی است مانند شوره سر (درماتیت سبورئیک) بر روی پوست سر تأثیر می گذارد.

  غدد لنفاوی زیر بغل از نظر آناتومیکی در سرطان پستان از اهمیت بالایی برخوردارند. این غدد اغلب در بیمارانی که تحت بررسی سرطان پستان قرار می گیرند، شناسایی می شوند. آن ها همچنین نقش مهمی در مرحله بندی (تعیین میزان) و پیش بینی نتیجه سرطان پستان در حین برداشتن بافت سرطانی از پستان دارند. بسیاری از سرطان ها از جمله لنفوم و لوسمی می توانند باعث بزرگ شدن این غدد لنفاوی شوند. همچنین غدد لنفاوی نیز به دلیل تروما یا عفونت بازو در یک طرف، می توانند واکنش پذیر و بزرگ شوند.

  غدد لنفاوی بزرگ شده در بالای ترقوه همیشه غیر طبیعی تلقی می شوند. این موارد عموماً حاکی از بروز سرطان یا عفونت در منطقه نزدیک به آن است. مثال ها شامل عفونت ریه، سرطان ریه، لنفوم در حفره قفسه سینه یا سرطان پستان است. برخی از علل التهابی غدد لنفاوی متورم در بالا از ترقوه می تواند ناشی از سل یا سارکوئیدوز باشد.

  غدد لنفاوی متورم در کشاله ران ممکن است در افراد جوان طبیعی باشد اما ممکن است این بیماری ناشی از برخی بیماری های مقاربتی، عفونت های موضعی، عفونت های اندام تحتانی (شامل پا و انگشتان پا) یا سرطان های دستگاه تناسلی باشد.

  علائم التهاب غدد لنفاوی

  التهاب غدد لنفاوی | پزشکت

  سیستم لنفاوی بدن شبکه ای از اندام ها، عروق و غدد لنفاوی است که در سراسر بدن به خصوص در ناحیه سر و گردن قرار دارند که غدد لنفاوی زیر بغل و ناحیه کشاله ران در بیشتر مواقع ملتهب می شوند. غدد لنفاوی متورم نشان دهنده این است که در جایی از بدن مشکلی وجود دارد.

  التهاب غدد لنفاوی ممکن است با علائم زیر همراه باشد:

  در برخی موارد التهاب غدد لنفاوی وقتی که ناشی از یک عفونت جزئی باشد به حالت عادی برمی گردد. اما در صورت بروز علائم زیر بهتر است به پزشک مراجعه کنید:

  در صورت مشکل در بلع یا نفس کشیدن، سریعا به پزشک مراجعه کنید.

  علت التهاب غدد لنفاوی

  التهاب غدد لنفاوی | پزشکت

  غدد لنفاوی، سلول های کوچک، گرد یا لوبیایی شکل سلول هستند. درون غدد لنفاوی ترکیبی از انواع مختلف سلول های سیستم ایمنی بدن وجود دارد. غدد لنفاوی بیشتر در مناطق خاص مانند گردن، زیر چانه، زیر بغل و کشاله ران، ملتهب می شوند. محل التهاب غدد لنفاوی در شناسایی علت اصلی بیماری موثر و مفید است. شایعترین علت تورم غدد لنفاوی، عفونت به ویژه عفونت ویروسی مانند سرماخوردگی است.

  سایر دلایل احتمالی غدد لنفاوی ملتهب شامل موارد زیر است:

  سایر علل احتمالی اما نادر شامل برخی از داروهای خاص، مانند داروی ضد تشنج فنیتوئین و داروهای پیشگیری از مالاریا هستند.

  تورم غدد لنفاوی همیشه نشانه بیماری زمینه ای نیست. بعضی اوقات غدد لنفاوی متورم می تواند طبیعی باشد. به عنوان مثال، غدد لنفاوی کوچک (کمتر از 1 سانتی متر)، لنفاوی مسطح زیر فک در کودکان سالم و بزرگسالان و یا کوچک (حداکثر 2 سانتی متر)، غدد لنفاوی کشاله ران (غدد لنفاوی اینگوینال) در افراد جوان ممکن است طبیعی باشد. در بسیاری موارد، ممکن است علت قطعی تورم غدد لنفاوی حتی پس از انجام معاینه و آزمایش مشخص نشود.

  عوارض التهاب غدد لنفاوی

  غدد لنفاوی ملتهب ناشی از عفونت در صورت عدم درمان، ممکن است به آبسه تبدیل شود. آبسه ها از تجمع موضعی چرک ناشی از عفونت ها تشکیل می شوند. چرک حاوی مایعات، گلبول های سفید خون، بافت مرده و باکتری ها یا عوامل بیماری زا دیگر است. آبسه ممکن است نیاز به تخلیه و درمان آنتی بیوتیکی داشته باشد

  تشخیص التهاب غدد لنفاوی

  التهاب غدد لنفاوی | پزشکت

  پزشک برای تشخیص و ارزیابی بیشتر علت غدد متورم و تعیین نوع درمان روش های تشخیصی زیر را تجویز کند:

  بررسی تاریخچه پزشکی

  پزشک برای تشخیص نوع و چگونگی وضعیت غده های لنفاوی متورم بیمار و علائم های احتمالی دیگر بیمار، نیاز به بررسی تاریخچه و سابقه پزشکی بیمار دارد.

  معاینه بدنی

  پزشک برای بررسی اندازه، حساسیت و بافت غدد لنفاوی معاینه بدنی را انجام دهد. وضعیت غدد لنفاوی متورم و سایر علائم و نشانه های بیمار می توانند سرنخ هایی برای علت بیماری را مشخص کنند.

  آزمایش خون

  آزمایش خون می تواند در تأیید یا رد هرگونه شرایط مشکوک در زمینه بیماری کمک کند. آزمایش های جانبی به علت بیماری بستگی دارد.

  مطالعات تصویربرداری

  اسکن رادیوگرافی قفسه سینه یا توموگرافی کامپیوتری (CT) در ناحیه درگیر شده می تواند در تشخیص منابع احتمالی عفونت یا یافتن تومور کمک کند.

  بیوپسی غدد لنفاوی

  پزشک ممکن است برای تشخیص بهتر بیوپسی را توصیه کند.

  پزشکان معمولاً غده های لنفاوی را با احساس آن ها به صورت زیر توصیف می کنند:

  این خصوصیات می توانند در تشخیص علت تورم غدد لنفاوی مفید باشند. به عنوان مثال، یک غده لنفاوی سخت و بدون تحرک ممکن است مشخصه بیشتری از انتشار سرطان در آن گره باشد. از طرف دیگر، غدد لنفاوی نرم و لطیف به احتمال زیاد می تواند یک عفونت را نشان دهد.

  پیش آگهی غدد لنفاوی

  زمان لازم برای از بین رفتن غدد لنفاوی متورم، بسیار متفاوت است و به علت اصلی آن بستگی دارد.

  درمان التهاب غدد لنفاوی

  التهاب غدد لنفاوی | پزشکت

  درمان غدد لنفاوی متورم بستگی به علت دارد:

  غدد لنفاوی متورم ناشی از ویروس معمولاً پس از برطرف شدن عفونت ویروسی به حالت عادی برمی گردد. آنتی بیوتیک ها برای درمان عفونت های ویروسی مفید نیستند.

  درمان غدد لنفاوی متورم ناشی از عفونت باکتریایی، تجویز آنتی بیوتیک می باشد.

  اگر غدد لنفاوی متورم ناشی از اختلال سیستم ایمنی بدن مانند لوپوس یا آرتریت روماتوئید باشد، درمان به بررسی وضعیت بیماری بستگی دارد.

  غدد متورم ناشی از سرطان نیاز به درمان خود سرطان دارد و ممکن است شامل جراحی، پرتودرمانی یا شیمی درمانی باشد.

  سبک زندگی و درمان خانگی التهاب غدد لنفاوی

  در برخی موارد ممکن است غددهای لنفاوی حساس و دردناک با برخی راهکارهای خانگی تسکین پیدا کنند، از جمله:

  آمادگی برای مراجعه به پزشک

  التهاب غدد لنفاوی | پزشکت

  برای آمادگی بیشتر قبل از مراجعه به پزشک بهتر است اقدامات زیر را در نظر بگیرید:

  در مورد تورم غدد لنفاوی، برخی از سؤالات کلی که باید از پزشک خود بپرسید عبارتند از:

  احتمالاً پزشک از شما سؤالات زیادی می پرسد، از جمله:

  در مدت زمان انتظار با پزشک خود اگر درد زیادی را احساس می کنید بهتر است، با استفاده از کیسه های آب گرم و یک مسکن درد بدون نسخه مانند ایبوپروفن و یا استامینوفن سعی کنید درد خود را کاهش دهید.

  منابع:

  https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/swollen-lymph-nodes/symptoms-causes/syc-20353902

  https://www.medicinenet.com/swollen_lymph_nodes/article.htm

  چرا پزشکت ؟ چرا مشاوره آنلاین ؟

  اپلیکیشن پزشکت با ارائه مشاوره آنلاین (تصویری، صوتی و نوشتاری) در هر مکان و در هر لحظه از شبانه روز این امکان را به شما می دهد تا با پزشکان و مشاورین معتبر و برتر ارتباط مستقیم برقرار نموده و در هر زمینه ای از حوزه های پزشکی و سلامت مشاوره دریافت کنید. پزشکت با ارائه بسته های آموزشی، دانش کلی جامعه (بیماران، دانشجویان پزشکی و ...) را در زمینه: پزشکی، آشنایی با بیماری ها و راه های درمان آن و سبک زندگی سالم را ارتقا می بخشد. شبکه اجتماعی پزشکت مرجعی رایگان بوده که به پزشکان و مشاورین و تمامی کاربران این امکان را می دهد اطلاعات روز پزشکی و سلامت را در قالب پست های ویدیویی و متن به اشتراک بگذارند و تعامل مستقیم با یکدیگر برقرار نمایند. مزیت دریافت مشاوره آنلاین از پزشکت عبارت است از: صرفه جویی در زمان و هزینه، برطرف شدن نگرانی های بیمار در لحظه و امکان مطرح نمودن مسائلی که بیمار به صورت حضوری بنا به دلایلی نمی تواند مطرح کند. برای دانلود اپلیکیشن پزشکت به استورهای معتبر مراجعه نمایید و جهت اطلاعات بیشتر به قسمت دریافت پزشکت در صفحه نخست سایت مراجعه نمایید.

  منبع مطلب : pezeshket.com

  مدیر محترم سایت pezeshket.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  دکتر سلام/ بهترین راه درمان غدد لنفاوی

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  سهیل 2 ماه قبل
  0

  با سلام بنده چندین ساله با عفونت سروگردن دست به گریبانم دراکثر موارد با کپسول اموکسی سیلین رفع میشه ودر موارد حاد اموکس کلاو تنها علت اون هم بخاطر سرد شدن ناحیه غدداست که عفونی میشود

  زیبا 2 ماه قبل
  1

  باسلام ۱۷ سال دردی درون کشاله هردوتا ران دارم بعد از سال ها پزشک متوحه شد که غده لنف یک دوم ودوسانتی درون هر دوتا ران دارم راه درمان چیست

  ن.ع 4 ماه قبل
  0

  سلام.دارو برای درمان عفونت غدد بزاقی کدام است

  مریم زارع 9 ماه قبل
  0

  سلآم من‌ يه پسر سه‌ ساله دارم که‌ کردنش ورم کرده بردم دکتر گفته احتمالا عفونت است

  مهدی 2 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید