توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  انواع بسپار را نام ببرید علوم نهم

  1 بازدید

  انواع بسپار را نام ببرید علوم نهم را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  گروه علوم تجربی شهرستان رامهرمز

  بَسپار[۱] یا پلیمر، دسته ای از درشت مولکول ها پلیمر{بسپار : مصوب فرهنگستان زبان و ادب فارسی} نام دارند.هر پلیمراز زنجیره های بلندی تشکیل شده است که از اتصال تعداد زیادی مولکول کوچک به یکدیگر به دست می آید. رشته دانشگاهی پلیمر یکی از گرایشهای شیمی و مهندسی شیمی می‌باشد. این گرایش تا سال ۱۳۶۲ یکی از گرایش‌های مهندسی شیمی بود اما در حال حاضر به عنوان یک رشته مستقل با دو گرایش صنایع پلیمر و تکنولوژی و علوم رنگ در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی ارائه می‌شود، البته هنوز نیز در شماری از دانشگاه‌های کشور مهندسی پلیمر یکی از گرایش‌های مهندسی شیمی است. واژهٔ بسپار فارسی است و از دو بخش بس (بسیار) و پار (پاره، قطعه) ساخته‌شده‌است.[۲]واژه «پلیمر» از دو بخشیونانی «پُلی» به معنای بسیار و «مر» به معنی قسمت، پاره یا قطعه گرفته شده‌است.

  شمار واحدهای تکرارشونده[۳] در یک مولکول بزرگ درجه بسپارش یا درجه پلیمریزاسیون نامیده می‌شود. بسپارهایی که تنها از یک نوع واحد تکرار شونده ساخته‌شده‌اند، جوربسپار[۴] و آنهایی که از چند گونه واحد تکرارشونده تشکیل شده‌اند، هم بسپار[۵] نامیده می‌شوند. گاهی لفظ ترپلیمر[۶] نیز برای محصولات حاصل از بسپارش سه تک‌پار به کار می‌رود. در عین حال، در مورد محصولاتی که با بیش از سه تک‌پار بسپارش شده‌اند، لفظناجوربسپار[۷] رایج است.

  بیشتر مواد اساسی همچون پروتئین، چوب، کتین، لاستیکخام (کائوچو) و رزین‌ها بسپار هستند. بسیاری از مواد مصنوعی همچون پلاستیک‌ها، الیاف مصنوعی (نایلون،ریون و…)، چسب‌ها، شیشه و چینی مواد پلیمری هستند

  منبع مطلب : rmzolom.blog.ir

  مدیر محترم سایت rmzolom.blog.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  بسپــاران

  بسپار طبق آنچه که در دانشنامه ویکی پدیا ذکر شده به شرح زیر است:

  بَسپار یا پلیمر (به انگلیسی: polymer)‏ ماده‌ای شامل مولکول‌های بزرگی است که از به هم پیوستن واحدهای کوچک تکرار شونده که تکپار یا مونومر نامیده می‌شود، ساخته شده است.

  این گرایش تا سال ۱۳۶۲ یکی از گرایش‌های مهندسی شیمی بود اما در حال حاضر به عنوان یک رشته مستقل با دو گرایش صنایع پلیمر و تکنولوژی و علوم رنگ در دانشگاهها ومراکز اموزش عالی ارایه میشود، البته هنوز در تعداد محدودی از دانشگاههای کشور مهندسی پلیمر یکی از گرایش های مهندسی شیمی است. واژهٔ بسپار فارسی است و از دو بخش بس (بسیار) و پار (پاره، قطعه) تشکیل شده‌است.واژه «پلیمر» از دو بخش یونانی «پُلی» به معنای بسیار و «مر» به معنی قسمت، پاره یا قطعه گرفته شده است.

  انواع بسپار :

  تعداد واحدهای تکرارشونده(unit cell )در یک مولکول بزرگ درجه بسپارش یا درجه پلیمریزاسیون نامیده می‌شود. بسپارهایی که فقط از یک نوع واحد تکرار شونده تشکیل شده‌اند، جوربسپار (Homopolymer) و آنهایی که از چند نوع واحد تکرارشونده تشکیل شده‌اند، همبسپار (copolymer) نامیده می‌شوند. گاهی لفظ ترپلیمر (Terpolymer) نیز برای محصولات حاصل از بسپارش سه تک‌پار (مونومر) به کار می‌رود. در عین حال، در مورد محصولاتی که با بیش از سه تک‌پار بسپارش شده‌اند، لفظ ناجوربسپار (Heteropolymer) رایج است.

  بیشتر مواد اساسی همچون پروتئین، چوب، کتین، لاستیک خام (کائوچو) و رزین‌ها بسپار هستند. بسیاری از مواد مصنوعی همچون پلاستیک‌ها، الیاف مصنوعی (نایلون، ریون و… )، چسب‌ها، شیشه و چینی مواد پلیمری هستند.

  دسته بندی:

  بسپارها به دو دسته بسپارهای طبیعی و بسپارهای مصنوعی تقسیم می‌شوند. البته بسپارها را به روشهای مختلف دیگری نیز دسته بندی نیز می‌کنند. دسته بندی زیر بر اساس ساختار بسپار انجام شده است.

  بسپارها از نظر اثر پذیری در برابر حرارت به دو دسته گرمانرم‌ها (ترموپلاستیک‌ها ) و گرماسختها (ترموست‌ها ) تقسیم می‌شوند. گرمانرم ها، پلیمرهایی هستند که در اثر گرم کردن ذوب می‌شوند در حالی که گرماسخت ها، بسپارهایی هستند که در اثر گرما ذوب نمی‌شوند بلکه در دماهای بسیار بالا به صورت برگشت ناپذیری تجزیه می‌شوند. بسپارها دارای خواص ویسکو الاستیک است ومنشا این پدیده گره خوردگی زنجیره‌ها در هم است.

  منبع مطلب : basparan.ir

  مدیر محترم سایت basparan.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  نفس : داخل متنش کامل توضیح داده

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 2 روز قبل
  0

  بسپارچیست چند

  بهار 3 روز قبل
  0

  بسپار های طبیعی در طبیعت یافت میشود از گیاهان و جانوران اما پسپار های مصنوعی از نفت خام که پلاستیک تولید میشود پلاستیک بسپار مصنوعی است ودر زندگی کاربرد زیادی داره وهزینش کنه

  پسپار ها گروهی از درشت ملکول ها است.

  میرحاج 3 روز قبل
  1

  به دسته ای از درشت مولکول ها بسپار میگوییم بسپار ها به دو دسته طبیعی و مصنوعی دسته بندی شده اند

  مصنوعی مثل پلاستیک که از نفت خام بدست می آید

  وطبیعی ازگیاهان وجانوران مثل پشم گوسفندان گوشت ماست دوغ ابریشم کفش پالتو چرمی

  اما پلاستیک ها به صرفه تر هستند وهزینه ی کمتری صرف میشه ولی سوزاندن پلاستیک باعث تولید سم میشود

  نفس 12 روز قبل
  1

  چند نمونه بسپار مصنوعی

  جواب بدین لطفاً تو مطالبتون هم فقط یه اشاره کردین

  0
  بهار 3 روز قبل

  ظروف پلاستیکی -صندلی ومیز پلاستیکی-سطل زباله پلاستیکی-در خودروسازی به کار میرود-لوازم اتحریر-

  فاطمه 12 روز قبل
  2

  بسپار چیست توضیح دهید لطفاً

  4
  نفس 12 روز قبل

  داخل متنش کامل توضیح داده

  ناشناس 12 روز قبل
  3

  انواع بسپار ها و برای هر کدام مثال

  wolf 12 روز قبل
  2

  مواد کاربردی کلر بنویسید

  0
  بهار 3 روز قبل

  در ضد عفونی کردن بیمارستان ها و ضد عفونی کردن دست بکار میرود

  دریا 13 روز قبل
  0

  چند‌نمونه‌بسپار‌مصنوعی

  -1
  نفس 12 روز قبل

  پلاستیک , چون بسپار های طبیعی در هزینه بود

  دیدار مصنوعی از نفت مدنظر شیمی دانان هست

  و از پلاستیک انواع وسیله می‌سازند مثل نایلون ، ظرف ، اسباب بازی و .....

  محمد 16 روز قبل
  -2

  بسپار طبیعی و منصوعی رو کامل توضیح بدین

  برای ارسال نظر کلیک کنید