توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  انواع مخلوط های همگن و ناهمگن با مثال

  1 بازدید

  انواع مخلوط های همگن و ناهمگن با مثال را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  ده مثال از همگن و ناهمگن

  مخلوط های همگن وناهمگن علوم فصل 1

  بیش تر مواد در طبیعت به صورت مخلوط هستند. چون خالص ترین مواد نیز همواره مقادیر بسیار ناچیزی

  از برخی مواد دیگر را به همراه دارند که به این مواد همراه، ناخالصی می گویند.

  خون ، شیر، خاک ، هوا ، مه ، نفت خام ، شیشه ، زغال سنگ ، مرکب (جوهر) ، سرکه ، فولاد، چدن،

  برنج ، آب رودخانه ، آب گل آلود ، موزاییک ، چوب ، نوشابه ، کاغذ ، شربت ، دود ، آب لوله کشی ، طلای

  زینتی، آب هویج .و... مواردی از مخلوط ها می باشند.

  خون مواد غذایی و اکسیژن را با خود به سلول حمل می کند و مواد زاید را از سلول ها دفع می نماید،

  نفت خام مخلوطی لز هیدروکربن ها است ، شیشه مخلوطی از ماسه ، آهک و کربنات سدیم است ،

  مه مخلوط ذرات ریز آب در هوا است ، هوا مخلوطی از گازهای اکسیژن ، نیتروژن ، کربن دی اکسید،

  بخار آب . و... می باشد.

  انواع مخلوط ها:

  مخلوط ها دو نوع هستند: ۱- مخلوط های معلق (نا همگن)

  ۲- مخلوط های یکنواخت (محلول یا همگن )

  ۱-مخلوط های معلق ( ناهمگن):به مخلوطی می گویندکه اجزای سازنده ی آن به طور یک نواخت در همه جا پخش نشده اند و در بیش تر موارد نیز می توان همه یا شماری از اجزای مخلوط را به آسانی تشخیص داد. پس دو ویژگی مخلوط های معلق

  عبارت اند از : الف) قابل تشخیص بودن اجزا      ب)پخش غیر یکنواخت هر جز

  مخلوط معلق ( ناهمگن )ُ نوعی از مخلوط مواد است که در آن ماده ای بدون آن که درماده ی دیگر حل شده باشددرآن معلق است در مخلوط های مایع در مایع با گذشت زمان ُ یکی از مایعات رونشین می شود ( مانند مخلوط معلق روغن و آب ) ودرمخلوط های جامد در مایع ُ ماده ی جامدته نشین می شود.( مانند مخلوط معلق نشاسته در آب )

  مخلوط های معلق( ناهمگن ) دارای انواعی هستند:

  ۱- مخلوط معلق جامد در مایع مانند نشاسته درآب ُ گچ در آب ُ آهک در آب ُ آب گل آلود

  ۲- مخلوط معلق مایع در مایع مانند روغن در آب ُ مخلوط روغن زیتون و آب ُ مخلوط نفت و آب ُ مخلوط چربی در شیر.

  ۳- مخلوط معلق جامد در گاز مانند دود در هوا و یا گردو غبار در هوا.

  مخلوط های معلق جامد در مایع و جامد در گاز پس از مدتی ته نشین می گردند. در صورتی که مخلوط های معلق مایع در مایع رونشین می شوند.( مانند خامه که چربی شیر است .)

  ۴- مخلوط معلق جامد در جامد مانند مخلوط شکر و نمک ُ ماسه و شن ُ براده آهن در نمک ُ قند و شکر

  ۲- مخلوط های یک نواخت ( محلول یا همگن ) : نوعی دیگر از مخلوط هستند که در آن ها اجزای سازنده به طوز یکنواخت درهمه جا پخش شده اند و نمی توان اجزای محلول را به آسانی از یک دیگر تشخیص داد. به مخلوط های همگن ُ محلول هم می گویند. محلول مانند هر مخلوط دیگری حداقل از دو جز تشکیل می شود. حلال و حل شونده. حلال است که حل شونده را در خود حل می کند.

  هر محلولیُ مخلوط است ولی هر مخلوطی محلول نیست.پس محلول نوع خاصی از مخلوط است که ته نشین یا رونشین نمی شود و ماده حل شده به طوریکنواخت در حلال پراکنده شده و به همراه حلال از صافی عبور می کندُ محلول ها زلال و شفاف اند و نور را به خوبی عبور می دهندو مسیر عبورنوردرآن مشخص نیست و با مشاهده کردن به مخلوط بودن آن نمی توان پی برد.

  انواع محلول ها عبارت اند از:

  الف) محلول جامد در جامد: محلول های جامد در جامد را آلیاژ می نامند. فولاد از مهمترین انواع آلیاژ هااست که مخلوط آهن و کربن می باشد. از محلول های جامد در جامد ُ طلای زینتی ( طلا ُ نقره ُ مس ) ُ چدن ُ برنج و ... را می توان نام برد. چدن نیز آلیاژی از آهن و کربن است. اما در صد کربن آن از فولاد بیشتر است و سیم لحیم ُ آلیاژی است که ۵۰ درصد آن قلع و ۵۰ درصد آن سرب می باشد.

  ب) محلول جامد در مایع:برای محلول جامد در مایع مثال ها فراوان است . نمک در آبُ شکردرآب ُ قیردرنفت ُ ماده حلال در محلول های جامد در مایع ُ حتما آب نیست ُ مانند قیردرنفت.

  ج) محلول مایع در مایع: محلول الکل و آب ( الکل طبی ُ الکل صنعتی ) ُ سرکه ( محلولی از اسید استیک در آب ) ُ گلاب ُ از انواع محلول های مایع در مایع می باشند

  د) محلول گاز در مایع:نوشابه ُ یک محلول گاز در مایع است. علت گاز دار بودن و مزه تندو تیز نوشابه این است که در نوشابه ُ مقداری گاز کربن دی اکسید حل شده است.اکسیژن در آب حل می شود و جانداران آب زی از اکسیژن محلول درآب برای تنفس استفاده می کنند.

  ه)محلول گاز در گاز:هوا ُ محلولی است که حلال آن نیتروژن و ماده حل شونده آن اکسبژن است.گاز شهری ُ محلولی از متان و چند گاز سوختنی دیگراست و هم چنین گازی که در کپسول های غواصان وجود دارد محلولی از گازهای هلیوم و اکسیژن است.

  سوسپانسیون ، مخلوطی شامل ذرات ریز به علاوه ی یک مایع یا یک گاز می باشد. سوسپانسیون ها عمدتاً برحسب اندازه ی ذرات موجود در مخلوط با کلوئیدها و محلول ها تفاوت دارند. ذرات موجود در یک سوسپانسیون اغلب آن قدر بزرگ هستند که برای دیدن آن ها نیازی به بزرگنمایی نمی باشد. و در بسیاری از نمونه های سوسپانسیون ذرات در نهایت در ته ظرف ته نشین می شوند.

  در یک کلوئید ذرات دارای سایز میکروسکوپی هستند و معمولاً ته نشین نمی شوند. کوچکترین ذرات ، ذرات موجود در محلول ها هستند که اندازه ی آن ها در حد مولکول ها و اتم ها می باشند.

  برخی از داروها ، رنگ ها و دیگر محصولات به صورت یک سوسپانسیون تهیه می شوند. آب گل آلود یک سوسپانسیون طبیعی است .

  چند نوع مخلوط باذکر مثال:

   1- مخلوط جامد در جامد مانند: نخود و کشمش

   2- مخلوط جامد در مایع مانند: شکر در آب

   3- مخلوط جامد در گاز مانند: خاک در هوا(گرد و غبار)

   4- مخلوط مایع در مایع مانند: آب در شیر

   5- مخلوط مایع در گاز مانند: نوشابه های گازدار

   6- مخلوط گاز در گاز مانند: هوا(هوا مخلوطی از گازهای مختلف است)

  منبع مطلب : 8tom.blogfa.com

  مدیر محترم سایت 8tom.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  آشنایی با مخلوط همگن و ناهمگن و مثال هایی برای انواع آن

  ستاره | سرویس علوم - هر روز ما بدون اینکه حواسمان باشد از مخلوط‌ها استفاده می‌کنیم یا در زندگی روزمره خود آن‌ها را بوجود می‌آرویم. غذایی که برای هر یک از وعده‌های خود میل می‌کنید در اغلب اوقات می‌تواند یک مخلوط باشد.

  بله، درست متوجه شدید؛ هر ماده‌ای که از دو یا چند ماده دیگر تشکیل شده باشد مخلوط نامیده می‌شود. بطور مثال سکه‌ای که ممکن است برای کرایه تاکسی به راننده پرداخت کنید، مخلوطی از چند عنصر متفاوت است. در ادامه بطور علمی‌تر به تعریف مخلوط و انواع آن که شامل مخلوط همگن و مخلوط ناهمگن است خواهیم پرداخت.

  تعریف مخلوط

  به در آمیخته شدن دو یا چند ماده در یکدیگر بطوری که هویت آن ماده‌ها تغییر نکرده و قابل تشخیص باشد، مخلوط گفته می‌شود. به عبارت دیگر پس از تشکیل مخلوط، ترکیبات شیمیایی یا عناصر مخلوط شده، به مواد شیمیایی دیگری تبدبل نمی‌شوند و خواص اولیه خود را حفظ می‌کنند. پس از ترکیب مواد در یکدیگر، مخلوط‌های مختلفی بوجود خواهد آمد؛ از جمله مخلوط‌های مایع در مایع، گاز در گاز، جامد در جامد، گاز در جامد، جامد در گاز، جامد در مایع و گاز در مایع

  مخلوط همگن

  همانگونه که در ابتدا به آن اشاره شد، مخلوط‌ها در دو دسته همگن و ناهمگن دسته بندی می‌شوند. اگر پس از ترکیب چند ماده با یکدیگر تمامی مواد به صورت یکسان با هم ترکیب شده و مخلوطی یکدست و غیرقابل تشخیص بدست آورید، بگونه‌ای که تفکیک اجزای تکشیل دهنده مخلوط با چشم از یکدیگر امکان پذیر نباشد، به آن مخلوط، مخلوط همگن یا محلول گفته می‌شود. بطور مثال هوایی که استشمام می‌کنیم یک مخلوط همگن از عناصری نظیر اکسیژن، نیتروژن و... است.

  هر مخلوط همگن از دو جز تشکیل شده است؛ حلال و حل شونده. حلال ماده‌ای است که ماده حل شونده در آن حل می‌شود.

  انواع مخلوط همگن

  بر اساس ماده حلال و حل شونده، مخلوط‌های همگن در سه دسته کلی مخلوط همگن گاز، مخلوط همگن مایع و مخلوط همگن جامد به ۹ گروه تقسیم بندی می‌شوند که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

  ۱. مخلوط همگن گاز

  ۲. مخلوط همگن مایع

  ۳. مخلوط همگن جامد

  مخلوط ناهمگن

  در تعریف مخلوط ناهمگن می‌توان گفت به مخلوط‌هایی که اجزای آن به صورت غیر یکنواخت پخش شده‌اند مخلوط ناهمگن گفته می‌شود. در این گونه مخلوط‌ها معمولا اجزای مخلوط به راحتی قابل تشخیص‌اند و با چشم یا ذره‌بین قابل مشاهده هستند. یکی دیگر از ویژگی های مخلوط ناهمگن این است که به دلیل آنکه اجزای مخلوط به صورت یکنواخت پخش نشده‌اند، خواص آن در تمام نقاط یکسان نیست. علاوه بر این در صورتی که یکی از اجزای مخلوط ناهمگن، گاز یا مایع باشد، در صورت ساکن ماندن مخلوط، آن جز از سایر اجزا جدا خواهد شد.

  انواع مخلوط ناهمگن

  در یک دسته بندی دیگر، مخلوط‌های ناهمگن را در دو گروه دسته بندی می‌کنند: مخلوط‌های معلق و مخلوط‌های غیر معلق

  تعریف مخلوط معلق

  اگر مخلوط ناهمگن خود را در نقطه‌ای بطور ساکن قرار دهید و پس از مدتی اجزای آن بطور خودبخودی از یکدیگر جدا شود، به آن مخلوط معلق گفته می‌شود؛ بطور مثال دوغ، شربت خاکشیر و شیر کاکائو مثال‌هایی از مخلوط ناهمگن معلق است که براحتی می‌توانید خود نمونه‌ای از آن را تهیه و جدا شدن اجزای آن از یکدیگر و در نتیجه یک مخلوط ناهمگن معلق را مشاهده کنید.

  تعریف مخلوط غیرمعلق

  اگر اجزای یک مخلوط ناهمگن پس از ساکن ماندن در یکجا و بعد از گذر زمان بطور خودبخودی از یکدیگر جدا نشوند، به آن مخلوط غیرمعلق گفته می‌شود. بطو مثال سالادی که برای صرف غذا درست می‌کنید نمونه‌ای از یک مخلوط ناهمگن غیرمعلق است.

  سیب یک مخلوط همگن است یا نا همگن؟ چرا؟

  سیب از مولکول‌های مختلفی مثل مولکول‌های آب، مواد معدنی، چربی‌ها و ویتامین‌ها تشکیل شده است. این مولکول‌ها به صورتی با هم ترکیب شده‌اند که قابل تفکیک نیستند. پس سیب مخلوط همگن است.

  در این مطلب سعی کردیم شما را بطور کامل با تعریف مخلوط، مخلوط همگن، مخلوط ناهمگن و انواع آن‌ها آشنا کنیم. شما چه اطلاعات دیگری در این خصوص دارید؟ لطفا سوالات و دانسته‌های خود را از طریق ارسال نظر با ما و سایر مخاطبین ستاره به اشتراک بگذارید.

  منبع مطلب : setare.com

  مدیر محترم سایت setare.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  یکتا 6 روز قبل
  0

  سلام آب هندوانه خالصه یا نا خالص؟

  فرهان 3 ماه قبل
  0

  مخلوط‌همگن‌یامحلول‌سه‌نوعند

  فرهان 3 ماه قبل
  1

  مخلول‌های‌همگن‌‌یا‌محلول‌سه‌نوعند

  فرهان 3 ماه قبل
  0

  مخلوط‌های‌همگن‌یا‌محلول‌سه‌نوعند

  ناشناس 4 ماه قبل
  1

  ببخشید ده مورد مخلوط نا همگن بهم معرفی کنید

  0
  مهدی ملک محمدی 26 روز قبل

  آجیل..دوغ..شربت پادزیست..شربت معده..آبلیمو..شربت خاکشیر..آب و روغن..ذرات دوده در هوا..آب گل آلود

  مائده 4 ماه قبل
  0

  بیشتر مثال بزنید.

  باسپاس

  ناشناس 6 ماه قبل
  0

  مطلب مفید بود

  ناشناس 1 سال قبل
  2

  سلامآب لوله کشی مخلوط همگن است یا ناهمگن؟

  0
  ناشناس 12 روز قبل

  ناهمگن

  علی ابن هیدوس 1 سال قبل
  3

  به نظر شما آب هویچ مخلوط همگن است یا ناهمگن

  1
  ژیار 3 ماه قبل

  ناهمگن چون زراتش معلقه

  مهدی 1 سال قبل
  2

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  1
  ژیار 3 ماه قبل

  من ظورت چیه

  برای ارسال نظر کلیک کنید