توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  ایران دارای چندین شبکه گازرسانی است

  دسته بندی :
  1. اسک 98
  2. مطالب سایت
  21بازدید

  ایران دارای چندین شبکه گازرسانی است را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  خط لوله سراسری گاز ایران

  خط لولهٔ سراسری یا خط انتقال گاز سراسری (به انگلیسی: IGAT: Iran Gas Trunk-line) به کلیهٔ خطوط لولهٔ انتقال گاز (قطر بالا) در سرتاسر کشور (ایران) گفته می‌شود که از محل پالایش (یا ذخیره‌سازی) گاز طبیعی تا ایستگاه افت فشار گاز در ورودی شهرها جهت توزیع برای مصرف‌کننده گسترده شده‌است.

  ایستگاه‌های ورودی گاز شهری C.G.S[ویرایش]

  در ایستگاه‌های ورودی گاز در شهر، لوله‌های اصلی گاز به ایستگاه ورودی شهر متصل می‌شوند و از آنجا به داخل شهر انتقال پیدا می‌کند. ایستگاه‌های ورودی شهر باید خارج از محدودهٔ ۲۵ سالهٔ شهر احداث شده و حتی‌المقدور سعی شود نزدیک به یکی از جاده‌های صنعتی شهر انتخاب گردد. این امر باعث کاهش قطر لوله‌ها در جاده‌های صنعتی خواهد شد. نظر به اینکه خطوط لوله با فشار بیش از ۳۰۰ پوند بر اینچ مربع به داخل شهرها ممنوع می‌باشد. محل احداث ایستگاه‌ها باید در خارج از محدودهٔ شهرها پیش‌بینی گردد. ضمناً محل احداث ایستگاه‌های ورودی گاز به نحوی احداث گردد که از محوطهٔ خطوط هوایی انتقال نیروی برق عبور ننماید. به هر حال فاصلهٔ حریم خطوط لولهٔ گاز با فشار بیش از ۳۰۰ پوند بر اینچ مربع و ایستگاه‌های گاز طبق ضوابط حریم خط لوله از نظر مسائل ایمنی در نظر گرفته و رعایت شود.

  خط لولهٔ سراسری[ویرایش]

  شرح خطوط[ویرایش]

  خط لولهٔ تقویت خط لولهٔ سراسری دوم گاز به قطر ۵۶ اینچ که از پالایشگاه کنگان آغاز و تا استان اصفهان ادامه مسیر می‌دهد.

  خط لولهٔ ۵۶ اینچ انتقال گاز فازهای ۱، ۲، ۳، ۴ و ۵ که از غرب عسلویه آغاز شده و پس از حدود ۷۰ کیلومتر به پالایشگاه کنگان وصل و سپس از طریق خط لولهٔ سوم سراسری انتقال گاز که به استان مرکزی و در نهایت به شمال غربی کشور متصل می‌گردد، قسمتی از گاز مورد نیاز کشور را تأمین می‌نمایند.

  اجرای این عملیات در محل کیلومتر ۵۰۰+۱۴ خط لولهٔ ۵۶ اینچ سوم سراسری انتقال گاز در محدودهٔ روستای شیرینو از توابع شهرستان عسلویه انجام شد.[۱]

  طرح خط لولهٔ پنجم سراسری جهت انتقال گاز ترش حدود ۳٬۷۰۰ میلیون فوت مکعب در روز، از پالایشگاه عسلویه جهت تزریق به میادین نفتی آغاجاری، گچساران، بی‌بی‌حکیمه و پازنان[۲]

  خط لولهٔ ششم سراسری به طول ۶۱۰ کیلومتر و با ظرفیت ۱۱۰ میلیون مترمکعب در روز از عسلویه- بیدبلند- اهواز عبور می‌کند و پنج ایستگاه تقویت فشار وظیفهٔ تقویت گاز در جریان این خط لوله را بر عهده دارند.

  اطلاعات تکمیلی[ویرایش]

  دو خط لولهٔ سراسری وظیفهٔ انتقال گاز فازهای پارس جنوبی به شمال کشور و همچنین واردکردن بخشی از گاز در چرخهٔ صادرات را دارند. این دو خط لولهٔ ۵۶ اینچی در مجموع به طول تقریبی سه هزار کیلومتر هستند که خط لولهٔ یازدهم ۱٬۱۰۰ کیلومتر و خط لولهٔ نهم ۱٬۹۰۰ کیلومتر خواهد بود که هر کدام ظرفیت انتقال روزانه ۱۱۰ میلیون مترمکعب گاز را دارند.[۴]

  احداث خطوط لولهٔ سوم تا هشتم سراسری انتقال گاز پس از آغاز طرح توسعهٔ میدان گازی پارس جنوبی آغاز شده‌است.[۵]

  خط لولهٔ سوم آذربایجان در اقطار ۴۸ و ۴۰ اینچ به طول ۴۷۰ کیلومتر با ظرفیت ۵۰ و ۴۰ میلیون متر مکعب در روز که مسیر آن ساوه، همدان، بیجار، تکاب و میاندوآب است و ۳ ایستگاه تقویت فشار وظیفهٔ تقویت گاز در جریان این خط لوله را بر عهده دارند.

  خط لولهٔ دوم شمال و شمال شرق در قطرهای ۴۸ و ۴۲ اینچ و طول ۹۰۵ کیلومتر با ظرفیت ۵۰ و ۳۰ میلیون متر مکعب در روز که مسیر آن تهران، سمنان، دامغان، میامی، سبزوار، سنگ‌بست است و ۳ ایستگاه تقویت فشار وظیفهٔ تقویت گاز در جریان این خط لوله را بر عهده خواهند داشت. ادامهٔ این خط از سنگ‌بست تا پالایشگاه گاز شهید هاشمی‌نژاد به طول ۱۲۰ کیلومتر و قطر ۴۸ اینچ احداث شده‌است. با احداث این خط امکان انتقال گاز میدان دولت‌آباد ترکمنستان فراهم گردید.[۶]

  منابع[ویرایش]

  پانویس[ویرایش]

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  مدیر محترم سایت fa.wikipedia.org لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  تحلیلی بر شبکه خطوط اصلی انتقال گاز طبیعی کشور/ بهره‌بردای از خط لوله انتقال گاز طبیعی دامغان- کیاسر-نکا

  تحلیلی بر شبکه خطوط اصلی انتقال گاز طبیعی کشور/ بهره‌بردای از خط لوله انتقال گاز طبیعی دامغان- کیاسر-نکا

  ایران دارای بزرگترین منابع گازی در جهان است و از سویی دارای یکی از گسترده­ترین شبکه­های توزیع گاز طبیعی است. بنابراین انتظار می­رود کشور از نظر تأمین منابع مورد نیاز گاز طبیعی خود به دیگران وابسته نبوده و حتی با توجه به میزان قابل توجه ذخایر خود سهم قابل توجهی در تجارت جهانی این حامل انرژی داشته باشد.

   اما در سال­های گذشته تأمین گاز استان­های شمالی در فصول سرد سال همواره یکی از نگرانی­های جدی مسئولان بوده، به‌ویژه در زمانی که جریان واردات گاز از ترکمنستان دچار اخلال می­شد.

  در دولت یازدهم بعد از بدعهدی ­های مکرر ترکمنستان و با همت جدی وزارت نفت، بالاخره پروژه‌ی «خط لوله  انتقال گاز طبیعی دامغان-کیاسر – نکا»  به بهره‌برداری رسید. پروژه­ای که علیرغم اهمیت فوق العاده آن برای تقویت شبکه خطوط گازرسانی استان­های شمالی، به دلایل متعدد از جمله سختی مسیر، عدم تخصیص بودجه کافی، کسب مالکیت زمین­های واقع در مسیر و... سال­های سال به‌طول انجامید.

  در این نوشتار تحلیلی کوتاه از وضعیت شبکه خطوط انتقال و توزیع گاز طبیعی کشور و اقدامات انجام شده در راستای رفع تنگناهای موجود و افزایش کیفیت خدمات رسانی ارائه می‌شود.

  گاز طبیعی بیش از 60 درصد سبد سوخت کشور را تأمین می‌کند و میدان مشترک پارس جنوبی نقش مهمی ‌در تامین این نیاز اساسی داشته است. میدانی که با کوتاهی در توسعه آن، بخشی از منافع کشور برای همیشه از دست رفته و به جیب رقیب شریک واریز می‌شد. در چند سال اخیر با تمرکز ظرفیت‌ها و امکانات، وزارت نفت توانست وضعیت تولید از فازهای این میدان را سروسامان بخشیده و تمامی این فازها تعیین تکلیف شده و در مسیر توسعه و بهره‌برداری قرار گیرند. این همت مردان نفت موجب افزایش میزان تولید گاز طبیعی کشور و رفع دغدغه کمبود گاز و وابستگی به گاز وارداتی بویژه در فصول سرد شد بطوریکه سیاست صادرات گاز، علاوه بر صادرات به کشور ترکیه و آذربایجان، به کشورهای همسایه از جمله عراق، پاکستان و عمان با جدیت پیگیری می­شود. اما این فقط یک سر ماجراست و بخش دیگر خدمت رسانی مطلوب در گرو توسعه متناسب خطوط لوله انتقال گاز است.

  درحال حاضر 9 خط لوله اصلی انتقال گاز  بطول بیش از 8550 کیلومتر در کشور عملیات انتقال گاز به شبکه‌های توزیع استانی و منطقه­ای را انجام می­دهند که پیش­بینی شده با افزایش تولید گاز در میادین جنوبی کشور بویژه میدان گازی پارس جنوبی، حداقل یک خط لوله اصلی جدید انتقال گاز احداث گردد.

  خطوط لوله موجود قریب به اتفاق از میدان مشترک پارس جنوبی آغاز شده و در پهنه سرزمین گسترده شده­اند. آنچه مسلم است هرچه از منبع تغذیه گاز طبیعی در سیستم خطوط لوله فاصله گرفته و به سرشاخه­های انتهایی آن نزدیک می­شویم افت فشار گاز و احتمال کمبود آن بویژه در مواقع افزایش مصرف به دلیل سردی هوا افزایش می­یابد. در همین راستا در سال­های گذشته و بویژه در فصول سرد سال، بعضا استان­های شمالی کشور با مشکلات کمبود گاز طبیعی مواجهه شده­اند. مزید بر آن، بدعهدی­های کشور ترکمنستان در صادرات گاز به ایران در مواقع اضطراری نیز از جمله مشکلاتی بوده که لزوم تقویت خطوط انتقال گاز کشور بویژه در نیمه شمالی را خاطرنشان می سازد.

  در سال­های گذشته سیاست وزارت نفت بر پوشش 97 درصدی گازرسانی به شهرها و روستاهای با قابلیت  فنی قرار گرفته است. در این راستا فعالیت­های متنوعی در اقصی نقاط کشور انجام شده است که در ادامه به اختصار اشاره ای به توسعه خطوط اصلی انتقال گاز خواهد شد.

  منطقه شمال شرق کشور: افزایش پایداری تأمین گاز طبیعی

  در منطقه خراسان بزرگ، بدون در نظر گرفتن ظرفیت واردات از ترکمنستان، میادین موجود گاز طبیعی امکان تأمین روزانه حداقل 55 میلیون متر مکعب گاز طبیعی را دارا می باشند. در عین حال خطوط لوله موجود  در این منطقه که شامل استان­های خراسان شمالی، رضوی و جنوبی می باشد، از ظرفیت کافی جهت انتقال و توزیع گاز طبیعی برخوردار می باشند. این در حالی است که با بهره‌برداری از خط لوله 48  اینچ شمال- شمالشرق(پارچین- شاهرود- سنگ بست)که مراحل پایانی آن و نصب ایستگاه­های تقویت فشار در حال اتمام است، منطقه خراسان بزرگ به شبکه توزیع گاز کشور متصل خواهد شد. لذا این منطقه حتی بدون در نظر گرفتن ظرفیت واردات گاز از کشور ترکمنستان نیز از نظر ظرفیت تأمین گاز با محدودیتی مواجه نخواهد بود.

  در آینده نزدیک و با تکمیل شاخه‌های شمالی خط لوله هفتم سراسری و گازرسانی به زاهدان و زابل، امکان اتصال این خط لوله به شهرستانهای جنوبی استان خراسان جنوبی نیز فراهم خواهد شد و بطور کل بخش شرقی کشور از نظر دسترسی به گاز طبیعی از وضعیت مناسبی برخوردار خواهد بود.

  استان­های شمالی­و خط لوله دامغان-کیاسر-نکا

  استان­های شمالی کشور(گلستان، مازندران و گیلان) از نظر اتصال به شبکه خطوط توزیع گاز کشور درگذشته با محدودیت­هایی مواجه بوده‌اند. بطوریکه به استثنای خط واردات گاز از ترکمنستان در استان گلستان، تنها یک خط لوله 30 اینچ عملیات گاز رسانی به شهرهای استان­های گلستان، مازندران و شرق گیلان را پوشش می داد که از یک سو به شبکه گاز خراسان شمالی و از سویی دیگر به شبکه خطوط اول و سوم سراسری در استان گیلان متصل بود. در سال­های اخیر با انجام تعمییرات لازم در خط قدیمی اول سراسری و همچنین توسعه خط سوم سراسری از قزوین تا رشت محدودیت ظرفیت انتقال در این بخش مرتفع گردید. با این وجود با توجه به نگرانی‌های موجود در سابقه همکاری با ترکمنستان و قطعی مکرر در جریان واردات گاز در فصول سرد، تقویت اتصال بخش شرقی استان­های مزبور به شبکه اصلی سراسری مورد توجه قرار گرفت. در این راستا احداث خط لوله 48 اینچ دامغان- کیاسر- نکا در دستور کار قرار گرفت که در دولت یازدهم مورد توجه ویژه وزارت نفت قرار گرفت و سرانجام بعد از10 سال، اجرا و آماده بهره‌برداری شد. این خط لوله با عبور از کوه­های البرز و اتصال شبکه خطوط گاز شمال کشور به شبکه سراسری انتقال گاز، نگرانی‌های سال­های اخیر در خصوص تأمین گاز زمستانی استان­های شمالی کشور را در صورت بروز مشکل در تأمین گاز وارداتی از ترکمنستان بطور کامل مرتفع نموده است.

  منطقه غرب و شمال غرب کشور

  منطقه غرب و شمال غرب کشور به لطف احداث خطوط ششم سراسری و همچنین امتداد خطوط دوم سراسری و خط سوم آذربایجان که از خطوط اول تا چهارم در مرکز کشور آغاز می شود، از امنیت تأمین گاز بسیار مناسبی برخوردار است. این منطقه در سالهای اخیر و با پیشرفت مناسب در اجرای خط لوله ششم سراسری، شاهد گسترش گازرسانی به شهرها و روستاها بوده است.

  مناطق مرکزی کشور

  از آنجا که خطوط اصلی انتقال گاز شمال خطوط اول تا چهارم، هشتم و دهم از استانهای مرکزی(فارس، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، کهکیلویه و بویراحمد، مرکزی)عبور کرده و تا استان قم و تهران امتداد می یابد، این منطقه از کشور بالاترین امنیت در تأمین گاز طبیعی را دارا می باشد.

  مناطق شرقی کشور

  شرق کشور از جمله آخرین مناطقی است که به شبکه خطوط انتقال گاز کشور متصل می­شود و انتظار می رود با توسعه گازرسانی و تأمین انرژی به عنوان یکی از مهمترین زیرساخت­های توسعه، شاهد بهبود روند توسعه اقتصادی و محرومیت زدایی در این منطقه از کشور باشیم. در این منطقه و همچنین استان­های جنوبی بندرعباس، بوشهر و کرمان خط هفتم سراسری با ظرفیت حداکثر 110 میلیون متر مکعب امنیت بسیار بالایی در تأمین گاز طبیعی جهت توسعه فعالیت­های اقتصادی و صادراتی ایجاد خواهد نمود. خط هفتم سراسری از پیشرفت بسیار مناسبی برخوردار است بطوریکه این خط لوله تا شهرستان ایرانشهر و از ایرانشهر تا زاهدان به بهره‌برداری رسیده و انشعابات زابل و چابهار نیز در دست اجرا است.

  سیاست آتی: توجه به بازارهای صادراتی گاز طبیعی

  از آنجا که با توجه به توسعه مناسب خطوط لوله اصلی انتقال گاز طبیعی و همچنین تکمیل شبکه توزیع، پیش بینی می شود بیش از 97 درصد جمعیت کشور تحت پوشش شبکه گازرسانی قرار گیرند، و همچنین با بهره‌برداری از خطوط تقویتی دامغان-کیاسر-نکا ، پارچین-شاهرود-سنگ بست و تکمیل بخش انتهایی خط سوم و ششم و هفتم سراسری در سالهای اخیر، محدودیتهای تأمین گاز استانهای کشور مرتفع گردد، لذا انتظار می رود دولت جمهوری اسلامی ایران و وزارت نفت با مدیریت تقاضای داخلی گاز طبیعی، تمرکز و توان خود را بر توسعه خطوط صادرات گاز طبیعی و ایجاد زمینه حضور ایران در بازار منطقه ای و فرامنطقه ای گاز طبیعی و کسب سهم متناسب با ذخایر از تجارت منطقه ای و جهانی این حامل انرژی مصروف دارند. این سیاست که البته با جدیت دنبال می شود و نیازمند همکاری‌های بیشتر سایر دستگاه‌های مرتبط با دیپلماسی خارجی است، با تقویت نقش ایران در تأمین انرژی منطقه و جهان و اتخاذ مشتریان راهبردی و همسو نمودن منافع اقتصادی و سیاسی کشورهای همسایه با منافع جمهوری اسلامی ایران، در راستای تحقق سیاستهای اقتصاد مقاومتی(بند13) و مقابله با ضربه پذیری درآمد حاصل از صادرات نفت و گاز است.

  نویسنده: قادر شادی‌وند - کارشناس انرژی

  منبع مطلب : www.ilna.news

  مدیر محترم سایت www.ilna.news لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  شرکت ملی گاز ایران

  برنامه ریزی برای طراحی شبکه های گازرسانی از دیدگاه مدیریت شبکه

  تهیه کننده:امور برنامه ریزی و کنترل شرکت گاز استان کردستان

  1ـ مقدمه

  با هدف جایگزین کردن گاز طبیعی بجای فرآورده‌های میان تقطیر و در راستای حفظ و صیانت از ذخایر ارزشمند هیدرو کربنی و کاهش آلودگی زیست محیطی و بدلیل وجود حجم عظیم ذخایر گازی در کشور ، توسعه سیستم‌های گازرسانی در اولویت برنامه‌های شرکت ملی گاز ایران قرار گرفته و سرمایه‌گذاری هنگفتی به انجام رسیده است . شبکه بسیار گسترده‌ای از خطوط انتقال گاز و تأسیسات جانبی آن احداث و نصب شده‌اند و هر روز بر پیچیدگی این شبکه افزوده می‌گردد . بسیاری از شهرها ، صنایع عمده ، نیروگاهها و روستاها گازرسانی شده و عملیات گازرسانی به سایر شهرها ، مراکز صنعتی و بالاخص روستاها به شدت در حال گسترش است ، استفاده از CNGبرای سوخت خودروها بصورت یک الزام در آمده است و صادرات گاز طبیعی از طریق خطوط انتقال به کشورهای منطقه ، اروپا و هند و چین در دست بررسی و عملیاتی شدن است.
  با وجود این حجم عظیم سرمایه ‌گذاری و فعالیتها ، هنوز چشم انداز روشنی از توازن تولید و مصرف گاز طبیعی در کشور وجود ندارد . کاهش فشار گاز به زیر مقادیر حداقل طراحی بویژه در روزهای سرد سال سیستم‌های گازرسانی را تحت تاثیر قرار داده بگونه‌ایکه نفوذ مواد اضافی از قبیل گل و لای ، ناخالصیها و بداخل جریان گاز نه تنها امنیت عرضه مستمر گاز را تهدید می‌کند بلکه باعث کاهش سطح ایمنی سیستم گازرسانی و افزایش مشکلات واحدهای بهره‌برداری شده و از همه مهمتر اینکه عمر مفید تجهیزات و تأسیسات را بطرز قابل توجهی کاهش داده است . بهره‌برداری از ایستگاههای تقویت فشار پیش بینی شده و خطوط انتقال جدید و تقویتی در کوتاه مدت متصور نیست . مخازن ذخیره‌سازی در مرحله اولیه و امکان سنجی قرار دارند، بهره‌برداری از سیستم Dispatching تاکنون عملیاتی نشده است . با این وجود احداث شبکه‌های گازرسانی در شهرها ، روستاها و مراکز صنعتی جدید افزایش قابل توجهی به بار مصرفی سیستم گازرسانی کشور القاء نموده است.
  از طرف دیگر شرکتهای گاز استانی نیز با افزایش تعهدات در زمینه اجرای خطوط انتقال با مسائل علمیاتی ، تدارکاتی و حقوقی مربوطه درگیر شده‌اند . فشارهای خارجی وارد بر آنها در زمینه توسعه شبکه‌های گازرسانی در شهرها ، روستاها و مراکز صنعتی تشدید شده است . کمبود نیروی مهارت دیده و متخصص کماکان پا برجاست و در زمینه تدوین و بکارگیری دستور العملهای عملیاتی ـ اضطراری کار چندانی انجام نشده است .بنابراین ، با درک وضعیت موجود میتوان پی برد که تحقق اهداف واقعی این شرکتها که همانا عرضه ایمن و مستدام گاز به مشترکین است نیازمند تدوین و عملیاتی کردن الگوهای مناسب مربوط به خود است .عدم توجه لازم به امر برنامه ریزی در طراحی شبکه های گازرسانی به ویژه در مناطق توسعه یافته و روستاها بدلیل حجم بالای عملیات اجرایی و تلقی عمل به تعهدات شرکتهای گاز استانی مشکلاتی را در مدیریت آتی شبکه بدنبال خواهد داشت.در حال حاضر با برون سپاری (Outsourcing) این فعالیتهای اساسی به مشاورین ناکار آزموده و عدم انجام تجزیه و تحلیل‌ها و قضاوت تخصصی مناسب بدلیل فقدان الگوهای مناسب برای انجام کار دورنمای روشنی متصور نیست . لذا ، ضرورت دارد بر اساس تجربه های بدست آمده زمینه لازم برای آموزش مشاورین در زمینه طراحی شبکه‌های گازرسانی و انجام نظارت و قضاوت‌های تخصصی توسط پرسنل متخصص و مهارت دیده شرکتها فراهم گردد.
  این مقاله در راستای تدوین الگویی مناسب برای برنامه‌ریزی و طراحی شبکه‌های گازرسانی با دیدگاه مدیریت شبکه نگاشته شده است بدون شک موضوعات مطرح شد عاری از اشکال نمی‌باشد و میتوان با تعامل و همفکری سایر همکاران در شرکتهای گاز استانی نسبت به تصحیح و تکمیل آن اقدام نمود تا در نهایت به تدوین الگوی مناسبی منتهی گردد.

   

  2- فرآیند برنامه ریزی

  هدف از ایجاد شبکه‌های پیچیده خطوط لوله ، ایستگاههای تقلیل فشار ، انشعابات و غیره با انجام سرمایه گذاریهای هنگفت، عرضه گاز بطور مؤثر ، ایمن و سودآور می باشد بگونه‌ایکه تغییرات فشار در داخل سیستم ، عملکرد وسایل گاز سوز مشترکین را با وقفه یا اخلال مواجه ننماید . انجام مطالعات امکان سنجی پروژه‌های گازرسانی بر مبنای اقتصاد مهندسی ، ایجاد توازن و ثبات در عرضه گاز تمیز و ایمن ، سایزینگ لوله‌ها و تجهیزاتبر اساس قواعد مهندسی ، ایجاد سیستم نگهداری و تعمیرات مناسب ، تدوین دستورالعمل‌های شفاف در زمینه‌های عملیاتی و برای شرایط اضطراری ، بکارگیری مصالح مرغوب و با دوام ، مونیتورینگ و کنترل سیستم گازرسانی و بکارگیری فناروی روزآمد در کلیه زمینه‌ها بخشی از وظایف مدیریت شبکه می باشند . نقش فرآیند برنامه‌ریزی در بکارگیری عوامل نرم‌افزاری و سخت افزاری فوق در طرح ریزی ، بهره ‌برداری و کنترل شبکه‌های گازرسانی و تشخیص انحرافات ، شناسایی چالش‌ها وانجام اقدامات اصلاحی در جهت حصول اطمینان از عملکرد مطمئن و ایمن سیستم و زمینه سازی برای بهبود مستدام شبکه‌های گازرسانی برجسته میگردد. برنامه ریزی برای طراحی یک سیستم گازرسانی عبارت است از طراحی شبکه خطوط لوله ، تأسیسات و تجهیزات با هدف تأمین مصارف گاز مشترکین و بر اساس ملاحظات اقتصادی ، ایمنی و به حداقل رساندن ریسک مصرف گاز طبیعی.
  مهمترین مشخصه یک برنامه ریزی مناسب ، بکارگیری نیروی انسانی کارآمد و متخصص در کلیه زمینه‌هایی است که به قضاوت تخصصی نیاز دارد . تعیین حیطة قضاوتهای تخصصی و کنترل ، نظارت و مرور مستمر این قضاوتها بسیار حائز اهمیت است و زمینه دخالت و اثر گذاری پرسنل غیرمتخصص و غیرمرتبط را در تصمیم گیری‌های اساسی حذف می‌کند.
  برنامه ریزان شبکه‌های گازرسانی لازم است از وقایعی که عملکرد مناسب سیستم را تحت تأثیر قرار می‌دهند آگاهی کامل داشته باشند. وقایع قابل پیش بینی در سیستم گازرسانی را میتوان بصورت ذیل طبقه‌بندی کرد :
  ?نقص در خطوط لوله و تأسیسات در اثر عواملی همچون خسارت شخص ثالث ، لغزش زمین ، سیل ، زلزله ، عدم وجود سیستم نگهداری و تعمیرات مناسب ، آتش سوزی ، خرابکاری و غیره که نشت گاز و افت فشار گاز را بدنبال دارند .
  ?خطاهای انسانی از جمله خطاهای عملیاتی ، ضعف دستور العمل‌ها و دخالت افراد غیر متخصص و غیر مسئول .
  ?دستکاری تجهیزات ، تأسیسات ، خطوط لوله ، انشعابات ، رگولاتورها و کنتورها توسط مشترکین
  ?تنظیم نادرست تجهیزات و ضعف در عملکرد اجرایی و تعمیرات که باعث دخول مواد خارجی از جمله هوای فشرده و آب بداخل جریان گاز شده و کیفیت فشار / جریان گاز را کاهش می‌دهد .
  ?هر چند که موارد فوق بر حسب ایجاد افت فشار در سیستم تأمین گاز طبقه‌بندی شده‌اند لکن در بسیاری از موارد افزایش ناگهانی فشار و به تبع آن افزایش جریان گاز باعث ایجاد اخلال در کارکرد سیستم گازرسانی می‌شوند که عمده‌ترین اثر آن تضعیف پایدار فیزیکی و بی ثباتی در سیستم است و در مرحله طراحی مکانیکال و فرآیند تحلیل ریسک سیستم بایستی این اثرات را ملحوظ نمود .

  3- معیارهای برنامه ریزی

  1-3) شبکه‌های گازرسانی باید بنحوی طراحی شوند که حداکثر مصارف پیش بینی شده مشترکین را فراهم سازند . نرخ جریان لحظه‌ای گاز در شرایط اوج مصرف شبکه به عنوان جریان طراحی منظور می‌گردد . در پیش بینی مصارف گاز بایستی به رشد بار مصرفی در آینده ، بدترین شرایط مصرف و گسترش آتی شبکه توجه دقیقی مبذول شود . برای مشترکین خانگی ، تجاری و صنعتی بصورت منفرد، مقدار جریان طراحی از مصارف پیش بینی شده سالیانه استخراج می‌گردد . برای مشترکین خانگی ، تجاری و صنعتی بصورت گروهی لازم است اثرات همزمانی مصرف در جریان طراحی منظور گردد . ضرایب همزمانی ، جریان مصرف اوج لحظه‌ای را برای مشترکین گروهی به مصارف سالیانه هر کدام مرتبط می‌سازند . هنگامیکه بخش بزرگی از مصرف به مشترکین فصلی (Intruptible ) اختصاص یافته باشد حداکثر جریان طراحی شبکه در نقطه‌ای دقیقاً قبل از قطع گاز آنها منظور می‌شود .

  2-3) شبکه های گازرسانی باید بنحوی طراحی شوند که تحت شرایط حداکثر مصرف اوج لحظه‌ای ، میزان فشار در خروجی کنتور مشترکین از فشار مورد نیاز وسایل گاز سوز کمتر نباشد . فشار طراحی باید به اندازه‌ای باشد که عملکرد مناسب رگولاتورهای انشعاب مشترکین با اخلال روبرو نگردد. در هنگامیکه تغییرات فشار در شبکه زیاد باشد ، طراحی بایستی مجدداً ارزیابی شود تا از اینکه حداقل فشار طراحی در زمان‌های اوج مصرف از مقادیر تعیین شده کمتر نشود‌. اطمینان حاصل نمود .
  شبکه گازرسانی باید بگونه‌ای طراحی شود که تحت تأثیر حداکثر تغییرات فشار ممکن عملکرد آن مختل نگردد و بهترین استفاده از فشار قابل دسترس به عمل آید .

  3-3) در هنگام طراحی شبکه‌ها در مناطق توسعه یافته بایستی به اثرات شبکه توسعه یافته بر شبکه بالا دستی که در واقع منبع تأمین آن است از قبیل ظرفیت آن برای تأمین گاز سیستم مربوط به خودش و تعهدات آتی ( شامل بارهای فصلی ) ، محدودیت‌های عملیاتی ، تعمیرات برنامه‌ریزی شده توجه نمود . فشار در نقطه اتصال به شبکه بالا دستی از نتایج تجزیه و تحلیل بدست می‌آید . بایستی حداقل فشار قابل دسترسی در نقطه اتصال مشخص گردد. بطور کلی برای طراحی شکبه توسعه یافته به اطلاعات ذیل نیاز خواهد بود .

  ?حداکثر حجم گازی که شبکه آنرا تأمین خواهد کرد .
  ?
  حداقل و حداکثر فشار قابل تأمینی در نقطه اتصال به شبکه بالادستی
  ?معیار طراحی برای تعیین فشار و جریان در نقطه اتصال به شبکه بالا دستی .
  ?نیاز یا عدم نیاز به ایستگاههای تقلیل فشار در شبکه توسعه یافته برای جلوگیریاز القای بار اضافی به شبکه بالا دستی بایست در نقطه اتصال شیرهای جداساز در نقاط قابل دسترسی نصب نمود تا بطور فیزیکی بتوان شبکه جدید را از شبکه بالا دستی ایزوله کرد.امنیت عملیاتی شیرهای جدا ساز باید در مرحله طراحی مورد توجه قرار گیرند .

  4-3 ) نحوه استقرار و موقعیت لوله ها در شبکه گازرسانی بر اساس مشخصات فنی ، استانداردها و تجارب قبلی مشخص می‌گردد. سهولت دسترسی به لوله‌ها ، تسهیل عملیات تعمیرات و نگهداری ، حفاظت در مقابل خوردگی‌های خارجی و داخلی ، حفاظت در مقابل بارهای مکانیکی ، فاصله استاندارد از تأسیسات خارجی و در یک کلام به حداقل رساندن آسیب پذیری شبکه بایستی در برنامه ریزی شبکه منظور گردد .

  5-3 ) نصب سیستم تخلیه آب و مواد اضافی ( Drips) همراه گاز در نقاط کم ارتفاع شبکه میتواند در بهبود شرایط گاز ، کاهش افت فشار و جلوگیری از خوردگی داخلی لوله‌ها مؤثر واقع شود . در صورتیکه نقاط نصب این سیستم بدقت و بلافاصله بعد از تجهیزات تقلیل فشار نصب گردد بیشترین کارایی را خواهد داشت ، با این وجود در کلیه نقاط کم ارتفاع شبکه در صورت امکان میتوان از این سیستم استفاده نمود .

  6-3) شیرها در سیستم گازرسانی یا وظیفة عملیاتی ( باز و بسته کردن و تنظیم مسیر جریان ) دارند و و یا صرفاً جهت شرایط اضطراری پیش بینی میگردند . انتخاب نوع شیر با توجه به وظیفه‌ای که به عهده دارد بسیار مهم است .
  نوع شیر با توجه به فشار عملیاتی ، سایز خطوط لوله و شرایط فیزیکی محل انتخاب می‌شود . شیرگذاری بر مبنای تعداد و نوع مشترکین که در اثر قطع گاز در شرایط اضطراری تحت تأثیر قرار می‌گیرند به انجام می‌رسد . شیرها باید از نقاط قابل دسترسی طوری نصب شوند که زمان قطع گاز ناحیه تحت کنترل آنها در شرایط اضطراری به حداقل کاهش یابد .

  7-3) در هنگام طراحی و شبکه‌ها بایستی تدابیر مناسب حفاظتی جهت انجام کارهای تعمیراتی اندیشیده شود . مثلاً لوپ کردن لوله‌ها و فراهم آوردن امکان عبور گاز از چندین مسیر در نقاط پر تراکم و حیاتی شبکه یا اتصال ایستگاههای تقلیل فشار بهمدیگر میتواند مؤثر واقع شود . تدابیر حفاظتی مناسب از طریق تجزیه و تحلیل و قضاوت تخصصی به انجام می‌رسد.

  8-3 ) کاهش و تنظیم فشار گاز به عهده ایستگاههای تقلیل فشار است . ظرفیت ، تعداد و موقعیت این ایستگاهها بر حسب ملاحظات اقتصادی ، ایمن و دیسک مصرف گاز و از طریق قضاوت تخصصی صورت می‌گیرد.

  9-3) مواد و مصالح خطوط لوله و انشعاب در شبکه‌های توزیع بایستی علاوه بر ملاحظات اقتصادی با توجه به موارد ذیل انتخاب گردند :
  ?فشار عملیاتی .
  ?نزدیکی به ساختمانها .
  ?شرایط خاک .
  ?احتمال صدمه در اثر تداخل جریان .
  ?بارهای مکانیکی ناشی از شرایط محیطی مانند ترافیک سنگین .
  ?محدودیات ایمنی در استانداردها و مشخصات فنی .

  مشخصات فنی مواد لوله‌های فولادی در استانداردها و دستور العمل سازندگان وجود دارد . مفاهیم طراحی مهندسی در زمینه پلاستیک‌ها شامل لوله‌های ترموپلاستیک با فولاد متفاوت است .
  برای فولاد یک بخش از مقاومت تسلیم آن در دمای محیط برای مقاصد طراحی منظور می‌شود لکن لوله‌های پلاستیکی تحت تأثیر تغییرات کوچک دمایی و مدت زمان تنش (Stress Duration) نیز قرار می‌گیرند . بنابراین ، سطوح تنش طراحی برای پلاستیک‌ها بر اساس مقاومت بلند مدت ( Long term ) مشخص می‌شود و مقاومت بلند مدت با رسم نمودار ،"نقص تنش" ، بصورت تابعی از زمان در دمای ثابت اندازه‌گیری می‌شود .
  بر اساس مقاومت کوتاه مدت ( Short term ) ، مقادیر سطوح تنش طراحی تقریباً اندک میباشد و هم‌چنین، برای پلاستیک‌ها در هنگامیکه دما به زیر مقدار طراحی میرسد افزایش چشمگیری در مقاومت بوجود می‌اید و هنگامیکه دما بیش از مقدار طراحی باشد کاهش چشمگیری در مقاومت بوجود می‌آید .در واقع ، در دمای بالاتر از 38 درجه سانتی گراد اختلاف فاحشی بین پلی اتیلن‌های هم نوع و هم درجه بوجود می‌آید.
  علاوه بر مقاومت بلند مدت ، سایر ویژگیهایی که باید در زمینه انتخاب مواد و مصالح پلاستیکی در سیستم‌های توزیع گاز در نظر گرفت عبارتند از : مقاومت در مقابل خوردگیو مواد شیمیایی ، مقاومت Aging ، تطابق با شرایط آب و هوایی ، رابطه مقاومت دما ، انعطاف پذیری . در حالیکه کلیه ویژگیهای فوق مهم هستند و باید مورد توجه قرار گیرند ، لکن فقط مقاومت بلند مدت به عنوان مبنای اولیه طراحی مورد استفاده قرار می‌گیرد .

  در هنگام انتخاب سیستم پلاستیکی ، لازم است شرایط نصب و بهره برداری را در نظر گرفت . این شرایط عبارتند از :
  ?سطوح فشار طراحی بصورت تابعی از ضخامت‌های دیوارة لوله.
  ?مواد شیمیایی که بصورت طبیعی و غیر اجتناب پذیر بداخل جریان گاز افزوده می‌گردند .
  ?اثرات حداکثر و حداقل دما در هنگام نصب بویژه در نقاط اتصال ( Tie in )
  ?مناسب بودن مصالح برای جوشهای پلاستیک به پلاستیک و پلاستیک به فولاد.
  ?مناسب بودن برای طرح‌های ویژه ( عبور از جاده‌ها ، رودخانه‌ها و غیره ) .
  ?در دسترس بودن اتصالات و ابزار آلات لازم در سایت اجرایی .
  ?تطابق مصالح با دستور العملهای عملیاتی و نگهداری شبکه .

  10-3 ) مونیتورینگ شبکه و توجه دقیق به این سئوال که ، “ آیا فرضیات اولیه برنامه ریزی تا چه هنگام جوابگو هستند ؟ “ بسیار حائز اهمیت است ، معمولاً شبکه‌ها در معرض تغییرات بار مصرفی و افزایش مصارف قرار می‌گیرند و مهم این استکه حداقل فشار طراحی در سرتاسر شبکه ابقاء شده باشد . بایستی روش مشخصی برای افزودن به بار مصرفی شبکه وجود داشته باشد تا تشخیص اثرات جانبی آن بر روی فشار معلوم گردد و فشار در انتهای خطوط انشعاب به زیر حداقل فشار طراحی نرسد .

  11ـ 3) در تجزیه و تحلیل ادواری شبکه که بر اساس افق برنامه‌ریزی5ساله انجام می‌شود اثرات رشد بار مصرفی بر شبکه مورد بررسی قرار می‌گیرد . افق برنامه ریزی ممکن است در شرایط خاص در یک مقطع زمانی کوتاهتر یا بلندتر انتخاب گردد . در تجزیه و تحلیل شبکه لازم است اثرات تعمیرات برنامه ریزی شده بر روی شبکه نیز مورد بررسی قرار گیرد . تجزیه و تحلیل شبکه بر اساس شبیه سازی کامپیوتر انجام می‌شود . برای بالا بردن دقت شبیه سازی بررسی های میدانی فشار / جریان گاز ضرورت دارد . بررسی های میدانی از طریق ارزشیابی پیچیدگی و میزان اصلاح مورد نظر در شبکه برنامه ریزی می‌شوند . در صورتیکه تجزیه و تحلیل ادواری شبکه نشان بدهد که در یک ساعت اوج مصرف ، فشار ممکن است به زیر مقادیر طراحی کاهش یابد بایستی اقدام اصلاحی مورد نظر برنامه‌ریزی شود ، این اقدام اصلاحی از دو حال خارج نیست یا از طریق مدیریت بار مصرفی نسبت به ابقای حداقل فشار اقدام خواهد شد یا از طریق تقویت سیستم ظرفیت شبکه افزایش داده می‌شود .

  12-3 ) قبل از انجام بررسیهای مربوط به تقویت شبکه‌. بایستی با توجه به افق برنامه ریزی تجربه و تحلیل شبکه در رابطه با موارد ذیل تحقیق و بررسی لازم صورت پذیرد .
  ?حصول اطمینان از پیش بینی‌های مربوط به رشد مصارف
  ?پتانسیل رشد مصرف
  ?توسعه نواحی صنعتی یا مجتمع‌های مسکونی
  ?بررسی دقیق نقشه‌های طرح تفصیلی ، طرح جامع و سایر طرحهای پیشنهادی دیگر .
  ?مشکلات و چالش ‌های سیستم موجود گازرسانی

  سپس برای انتخاب یک طرح تقویتی مناسب با در نظر گرفتن محدودیت‌های اقتصادی وفنی اقدام می‌شود ظرفیت یک شبکه گازرسانی را میتوان به یکی از طرق ذیل یا ترکیبی از آنها افزایش داد :
  ?افزایش فشار عملیاتی در کل یا بخشی از شبکه
  ?کارگذاری خطوط لوله اضافی
  ?افزایش ظرفیت ایستگاههای تقلیل فشار
  ?افزایش سایز خطوط لوله جدید یا جایگزین
  ?استفاده از سیستم مدیریت فشار کامپیوتری

  مضافاً اینکه ، باید به هر گونه اصلاح برنامه‌ریزی شده برای شبکه مانند جایگزینی ( Replacement )خطوط لوله گازرسانی مورد توجه قرار گیرد . کاهش هزینه‌های برنامه ریزی شده برای جایگزینی خطوط اصلی از طریق افزایش دامنه طرح تقویتی امکان پذیر می‌باشد . بعد از تکمیل طرح تقویتی ، اثر بخشی آنبایستی از طریق مونیتورینگ عملکرد شبکه مثلاً با بررسی‌های میداین فشار / جریان مورد تصدیق قرار گیرد .


   

  4ـ طراحی شبکه‌های گارسانی

  سایزینگ لوله‌ها به فشار و نرخ جریان گاز بستگی دارد . معادلات جریان گازها را میتوان برای محاسبه فشار و جریان در لوله مورد استفاده قرار داد . در برخی معادلات جریان گاز یک ضریب بازده وجود دارد که نشانگر اختلاف جریان در دو حالت واقعی ( نوع لوله موجود ) و تئوریکی (انحراف از قانون لوله صاف ) است . برای بدست آوردن اطلاعات لازم در مورد ضریب بازدهی برای یک لوله مشخص بایستی با سازنده لوله مشورت نمود. قطر داخلی لوله‌های جدید در حدودی که سازنده مشخص می‌کند متغیر است و برای محاسبات جریان لازم است متوسط قطر داخلی لوله‌ها از سازنده استعلام گردد.
  سرعت گاز در لوله‌ها یک عامل : محدود کننده در محاسبات جریان است . سرعت زیاد گاز بویژه هنگامیکه گاز دارای ناخالصی باشدباعث بروز مشکلات عدیدة عملیاتی از جمله پدیده سائیدگی (erosion ) خواهد شد . هر چند که در ایستگاههای تقلیل فشار فیلترهای مناسب تعبیه شده‌اند لکن مشخص کردن حداکثر مقدار سرعت در شبکه الزامی است .

  1-4) طراحی خطوط لوله در شبکه های گازرسانی بر اساس میزان جریان گاز ، طول لوله، حداکثر افت فشار مجاز ، حداکثر سرعت مجاز گاز در لوله‌ها انجام می‌پذیرد . خطوط لوله کوتاه و شبکه‌های گازرسانی را میتوان با استفاده از معادله مناسب جریان سایزینگ نمود لکن برای شبکه‌های پیچیده ارائه یک مدل شبیه سازی از شبکه و تجزیه و تحلیل کامپیوتری ضرورت می‌یابد.

  در ضمیمه شماره 1 راهنمایی‌های کلی در زمینه طراحی شبکه‌های کوچک گازرسانی ارائه گردیده است .

  2-4) برای انجام طراحی به اطلاعات ذیل نیاز می‌باشد:

  الف ) نقشه مقیاس دار نحوه استقرار لوله که بر روی آن موقعیت گره‌ها مشخص می‌گردد و میتوان فاصله بین گره‌ها را اندازه گرفت . یک گره ممکن است یک گروه از مشترکین خانگی ویا یک مشترک بزرگ را نمایانگر باشد در نقاط انتهایی محدوده مورد نظر لازم است گره‌های اضافی پیش‌بینی نمود تا در برنامه طراحی بتوان امکان کاهش سایز لوله‌ها را بررسی نمود .

  ب ) تخصیص جریان به هر گره از طریق جمع جبری مصارف مربوط به آن صورت می‌گیرد . یک مدل همزمانی مناسب را برای محاسبه جریان همزمانی در سرتاسر شبکه باید انتخاب کرد . در صورتیکه این مدل در دسترس نباشد ، بار همزمان متوسط برای کل شبکه را باید برای هر مشترک بدست آورد .

  ج ) فشار ابتدای شبکه بایستی مشخص شود . هنگامیکه بیش از یک منبع جریان ( سیتی گیت ) وجود داشته باشد بایستی فشار خروجی آنها کاملاً معلوم باشد . هنگامیکه تعیین مقدار فشار در نقطه اتصال شبکه موجود به شبکه جدید مد نظر باشد بایستی به نتایج تجزیه و تحلیل مراجعه نمود و اثربار مصرفی شبکه جدید را بر روی کل شبکه در نظر گرفت .

  د ) حداقل فشار شبکه باید به اندازه‌ای باشد که فشار مناسب در انتهای خطوط انشعاب با توجه به رشد مصرف آتی در دسترس باشد . در جائیکه گسترش آتی مد نظر است حداقل فشار در گره‌های مخصوص بر روی نود مپ معین می گردد .

  و )نتایج ارزیابی و پیش بینی مصارف و رشد احتمالی آنها

  3-4) امنیت سیستم تأمین گاز بایستی تأمین گردد . احتمال نقص یا خرابی در شبکه و تبعات آن مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرد . موضوعاتی که باید در طراحی شبکه برای تأمین مستمر گاز مورد توجه قرار گیرند عبارتند از :

  الف ) در نظر گرفتن خط Stand – by در طراحی ایستگاههای تقلیل فشار .

  ب ) لوپ کردن خطوط لوله در نواحی پر تراکم و بحرانی یا لوپ کردن ایستگاههای تقلیل فشار بهمدیگر برای به حداقل رساندن ریسک مصرف گاز در هنگام نقصدر خطوط لوله یا تعمیرات برنامه‌ریزی شده .

  ج ) نصب شیرهای جداساز بر روی خطوط اصلی و سیستم تغذیه و توزیع .

  4-4) هر شبکه گازرسانی بایستی توسط شخص متخصص و مهارت دیده که دارای دانش و تجربه لازم در این زمینه باشد مورد بررسی و بازبینی قرار گرفته و به تأیید برسد .  ضمیمه 1 :
  سایزینگ لوله ها

  الف ) انواع جریان جریان گاز در لوله ها به عدد رنیولدز و ناصافی دیوارة لوله بستگی دارد . جریان گاز در لوله ها برحسب عدد رینولدز به سه دسته تقسیم می شوند . جریان آرام ، جریان واسطه و جریان آشفته .

  در جریان آرام ویسکوزینة سیال عامل اصلی ایجاد افت فشار در لوله هاست . با افزایش سرعت و در جریان آشفته اثر ویسکوزینه حذف شده و اثر دیوارة ناصاف لوله عامل تعیین کننده خواهد بود . در حد فاصل جریان آرام و آشفته حالت جریان واسطه وجود دارد که معادلات جریان گاز در لوله های صاف در این دامنه کاربرد دارند . مشاهدات نشان می دهد که در سیستم های توزیع گاز جریان طراحی معمولاً در دامنه جریان واسطه و نیمه آشفته قرار می گیرد . ( جدول 1 را به عنوان شاخصی از حداکثر نرخهای جریان گاز در شبکه های گازرسانی میتوان مورد استفاده قرار داد . )


  لوله های پلاستیکی دارای سطحی بسیار صاف هستند . اتلاف اصطکاکی در این لوله ها بمیزان چشمگیری کمتر از لوله های فولادی است . بنابراین ، اغلب فرض می شود که در این دامنه لوله پلاستیکی دارای ظرفیت بالاتری نسبت به لوله هم ارز فولادیش است . فرمولهای متعددی برای سایزینگ لوله هادر شبکه های گازرسانی بکار گرفته می شوند . در بکارگیری یک معادله جریان برای لوله های پلاستیکی لازم است به اختلاف در قطر داخلی توجه نمود . در سایزهای بالاتر ضخامت دیوارة لوله پلاستیکی بیشتر از لوله ، هم ارز فولادیش می باشد .

  ب ) معادلات جریان :

  ب-1 ) جریان کاملاً آشفته :

  (فرمول قابل نمایش نمیباشد.)

  ب-2 ) جریان نیمه آشفته ( قانون جریان لوله صاف ) :اکثر فرمولهای جریان که برای سایزینگ لوله های فولادی بکار می روند مانند مولر ، پول ، IGT را میتوان برای لوله های پلاستیکی نیز بکار برد . بارزترین این فرمولها فرمول IGT می باشد :

  (فرمول قابل نمایش نمیباشد.)

  در فرمولهای فوق :
  D = قطر داخلی لوله بر حسب اینچ
  G = گراویته ویژه گاز ( هوا = 1 )
  L = طول مقطع لوله ، فوت
  Pb = فشار مبنا ، Psia
  P1 = فشار بالادستی ، Psia
  P2 = فشار پایین دستی ، Psia
  Q = نرخ جریان گازMSCFH ( هزار فوت مکعب استاندارد در ساعت )

  ج ) نحوة کاربرد معادلات جریان:

  شکل 1 را میتوان برای تعیین نوع جریان با توجه به نوع لوله مورد استفاده بکار گرفت . اگر نرخ جریان در بالای منحنی واقع شود ، قانون جریان ناصاف مورد استفاده واقع می شود . اگر نرخ جریان در زیر منحنی قرار گیرد ، قانون جریان لوله صاف بکار گرفته می شود . در حالتهای ویژه جائیکه نرخ جریان بالا بوده و مقایسة افت فشار بین لوله فولادی و پلاستیکی مدنظر باشد روش ذیل را میتوان بکار گرفت

  ?با توجه به میزان نرخ جریان و سایز لوله نوع جریان (متلاطم یا نیمه متلاطم ) را مشخص کنید.
  ?اگر شکل 1 نشان دهد که برای لوله فولادی میتوان قانون جریان لوله صاف را بکار گرفت ، کاربرد لوله پلاستیکی نسبت به فولادی مزیتی ندارد زیرا اصطکاک سطح لوله کاهش یافته است .
  ?اگر شکل 1 نشان دهد که قانون جریان ناضاف کاربرد دارد بسته به ضخامت نسبی دیواره، لوله پلاستیکی دارای مزیت خواهد بود.

  منبع مطلب : nigc.ir

  مدیر محترم سایت nigc.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 4 روز قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید