در حال پالایش مطالب میباشیم تا اطلاع ثانوی مطلب قرار نخواهد گرفت.
  توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  بازیگر نقش قاضی شارح در سربداران

  1 بازدید

  بازیگر نقش قاضی شارح در سربداران را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  قاضی شارع

  قاضی شارع

  قاضی شارع یا قاضی شارح یکی از شخصیت‌های اصلی مجموعه تلویزیونی سربداران با بازی علی نصیریان بود که در سال‌های ۶۳–۱۳۶۲ برای اولین بار از شبکه یک سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش شد.

  قاضی شارع، عالم دینی و قاضی‌القضات شهر سبزوار بود که از طرف ایلخانان مغول به این سمت منصوب شده بود و در راستای اهداف آنان احکام را صادر می‌کرد.

  وی سخن‌وری توانا بود که با ملایمت و لحنی شیرین، اصول و فروع دین اسلام را به نفع حکام مغول برای مردم تفسیر می‌کرد و آنان را به آرامش و سکوت در برابر اعمال متجاوزان فرا می‌خواند و عقیده داشت چون رضای خداوند در خونریزی نیست، پس نباید در برابر ظلم مغولان کاری کرد تا مبادا خونی جاری نشود و همواره صلح و سازش را توصیه می‌کرد.[۱]

  در یکی از دیالوگ‌های قاضی شارع که در بین مردم ماندگار شد، ایلخان در خصوص موردی می‌پرسد: شرع برای این موضوع چه حکمی دارد؟ و قاضی می‌گوید: تا شما را چه خوش آید؟ شرعیات آنقدر فرعیات دارد که هر آنچه ما بگوییم عوام قبول می‌کنند. [۲]

  جستارهای وابسته[ویرایش]

  منابع[ویرایش]

  پیوند به بیرون[ویرایش]

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  مدیر محترم سایت fa.wikipedia.org لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  خواجه قشیری

  خواجه قشیری یکی از شخصیت‌های اصلی مجموعه تلویزیونی سربداران بود که در سال‌های ۶۳–۱۳۶۲ برای اولین بار از شبکه یک سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش شد.

  در زمان حکومت ایلخانان مغول در ایران، شهر کرمان زیر سلطه ابوسعید بهادرخان بود که پس از مرگ وی، وزیر مسلمان و ایرانی وی، علاءالدین محمد هندو کنترل و اداره قلمرو وی را به دست می‌گیرد.

  خواجه قشیری، از بزرگان نیشابور و از معتمدین محمد هندو بود و پس از این که موفق نشدند از به دار آویختن شیخ خلیفه مازندرانی توسط طغای تیمور خان جلوگیری کنند، قراولانی به باشتین گسیل می‌کنند و آنجا را فتح می‌کنند و طغای می‌گریزد. سپس خواجه قشیری از طرف محمد هندو مأمور می‌شود تا با آمدن به سبزوار موجبات بیعت گرفتن از شیخ حسن جوری را برای محمد هندو فراهم کند و همچنین فتوای جهاد در برابر مغولان صادر کند تا در برابر ارغون‌خان که قصد فتح سبزوار را کرده بود مقابله کنند ولی شیخ حسن جوری از بیعت با محمد هندو امتناع می‌کند و فتوای جهاد هم نمی‌دهد.[۱]

  خواجه قشیری عقیده داشت چون محمد هندو صرفاً یک مسلمان و ایرانی است می‌توان از سابقه همکاری و خدمات وی به مغولان صرف نظر کرد و با او همراه شد ولی شیخ حسن جوری وی را در ستم‌های مغولان همدست می‌دانست و حاضر نشد با وی بیعت کند.[۲]

  قاضی شارع که پیش‌تر وزیر و قاضی‌القضات طغای در باشتین بود به سبزوار آمده و به خواجه قشیری پناهنده می‌شود ولی بعد از این که از محمد هندو و شیخ حسن جوری ناامید می‌شود با ارغون‌شاه همکاری می‌کند و سبزوار توسط ارغون فتح می‌شود و به مقام وزارت و قاضی‌القضاتی سبزوار می‌رسد.

  سرانجام خواجه قشیری در سبزوار با قضاوت قاضی شارع و دستور ارغون‌شاه سر از بدنش جدا می‌شود و شیخ حسن جوری نیز پس از مدتی جنگ و گریز دستگیر و با وساطت قاضی شارع از اعدام رهایی و تبعید می‌گردد.

  محمدعلی کشاورز در این مجموعه نقش خواجه قشیری را ایفا می‌کرد.[۳]

  جستارهای وابسته[ویرایش]

  منابع[ویرایش]

  پیوند به بیرون[ویرایش]

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  مدیر محترم سایت fa.wikipedia.org لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  صحنه‌هایی از «سربداران» که حذف شد + عکس - ایسنا

  صحنه‌هایی از «سربداران» که حذف شد + عکس - ایسنا

  سال ۱۳۶۳ که پخش مجموعه تلویزیونی «سربداران» از شبکه اول آغاز شد، بسیاری به نوع بازی و نقش «فاطمه» - همسر شیخ حسن - که سوسن تسلیمی آن را بازی می‌کرد، ایراد گرفتند. انتقادات و ایرادهایی که آن زمان به سازمان صداوسیما گرفته شد، باعث شد که بخشی از بازی سوسن تسلیمی حذف شود.

  به گزارش خبرنگار سرویس تلویزیون و رادیو ایسنا، «سربداران» سریالی است تاریخی که بر اساس قیام سربداران خراسان به رهبری شیخ حسن جوری علیه استیلای مغول بر ایران ساخته شده‌ است.

  کارگردان این مجموعه محمدعلی نجفی بود و کیهان رهگذار نویسندگی و مشاور کارگردانی آن را بر عهده داشت.

  محمد علی نجفی در مقام کارگردان «سربداران»، دانشجوی رشته معماری بود. او قبل از انقلاب هم کار تئاتر می‌کرد.

  نجفی سخت‌ترین سکانسی که در مجموعه «سربداران» کارگردانی کرده را مربوط به صحنه‌های محاکمه قاضی شارح - با بازی علی نصیریان - دانسته است.

  او درباره «سربداران» می‌گوید: «سریال سربداران در مقطعی از تاریخ ایران ساخته شد که هنوز از طرف دولتمردان بعد از انقلاب تصمیمی در ارتباط با فیلم‌سازی گرفته نشده بود و هنرمندان ما مشکوک بودند که آیا سینما می‌تواند بعد از انقلاب ادامه داشته باشد یا نه؟»

  او به گریم، طراحی صحنه و لباس نیز اشاره می‌کند و می‌گوید: «موقع ساخت سریال «سربداران» برای اولین بار مسئله طراحی گریم، طراحی دکور و طراحی لباس مطرح شد. با آن طراحی و ساخت دکور مردم به این باور رسیدند که سینما فراتر از آن چیزی است که قبل از انقلاب در نظر داشتند. ما از یک انقلاب صحبت کردیم که مثل انقلاب اسلامی، انقلابی مذهبی بود.»

  *** انتقادها به سربداران

  محمدعلی نجفی انتقاداتی که آن زمان به سریالش شد را هم یادآور می‌شود و خاطرنشان می‌کند: «خیلی‌ها به من انتقاد می‌کردند که این آدم‌هایی که شما در فیلم می‌آورید کجای تاریخ بوده‌اند؟ من هم می‌گفتم مگر من معلم تاریخ هستم. بهانه من تاریخ است. آن زمان همه شیخ حسن را درک کردند. فاطمه را درک کردند. فاطمه تمثیلی از توده‌های مردم بود که برای بقای خودشان مبارزه می‌کنند. مبارزه می‌کنند برای این‌که انسان باشند و زیر بار زور نروند و همه اینها به مخاطب منتقل شد. هرچند که بعضی از صحنه‌ها حذف شد.»

  محمد علی نجفی سراغ قسمت‌های دیگر سریال هم که حذف شده‌ است، می‌رود و می‌گوید: «یک سکانسی در سربداران داشتیم که حذف شد، شهر میکده‌ها بود. حذفش کردند به من اعتراض می‌کردند که یعنی شیخ حسن به شهر میکده‌ها می‌رود؟!، در پاسخ به انتقادها می‌گفتم بسیاری از چهره‌های مذهبی و انقلابی ما نیز در پاریس و لندن به جبر زمانه حضور داشته‌اند، ولی مهم این است که هدف آنان چه بود. اما بعضی از منتقدان اصلاً نمی‌توانستند این مسئله را هضم کنند و خب طبیعی بود که این سکانس‌ها حذف شود.»

  *** کلاس بازیگری سربداران

  «سربداران» بازیگران حرفه‌ای که بعدها هر کدام به مهره‌ای تاثیرگذار در امر بازیگری بدل شدند را در خود جمع کرده بود. نجفی با همراهی رهگذر و ژکان به انتخاب این بازیگران رسیده بود.

  این سریال بهترین بازی‌های تلویزیون در دهه 60 را به معرض تماشا گذاشت و برای علاقمندان یک آموزشگاه بازیگری بود.

  فاطمه با بازی سوسن تسلیمی، قاضی شارح با ایفاگری علی نصیریان، خواجه قشیری با بازی محمدعلی کشاورز، شیخ حسن جوری با کار خوب امین تاریخ و طغای با بازی زنده‌یاد فیروز بهجت محمدی از نقش‌های به یادماندنی مجموعه‌های تلویزیونی و تاریخی محسوب می‌شوند.

  زنده‌یاد جمشید لایق در نقش ارغون شاه، افسانه بایگان در نقش ترکان خاتون، محمد ابهری در نقش امیر محمود اسفراینی و عنایت بخشی در نقش خان باشتین دیگر شخصیت‌های ماندگار «سربداران» را خلق کردند.

  علی نصیریان درباره دستمزدش در این سریال گفته است:«من برای بازی در سریال سربداران ماهی 15هزار تومان حقوق می‌گرفتم که از این مبلغ 750 تومان بابت مالیات کم می​شد.»

  محمد علی نجفی، کارگردان سریال هم گفت که بالاترین رقم دستمزد ما در آن موقع 15 هزار تومان بود و همین طور رقم​ها پایین می​آمد تا می​رسید به 2000 تومان.

  *** اتفاقی که به انتخاب امین تارخ منجر شد

  کارگردان سربداران درباره انتخاب امین تارخ هم گفته است: «کیهان رهگذر که در سریال «سربداران» انتخاب بازیگران را به عهده داشت، در تئاتر با امین تارخ آشنا بود و او را برای نقش محمدبیک به من پیشنهاد داد. در جلسه‌ای با این بازیگر در حال گفت‌و‌گو بودیم که یک دفعه از بیرون صدایی آمد و امین تارخ به سمت صدا برگشت. حالت و نگاهی که به یک‌باره در چهره‌اش دیدم نظرم را تغییر داد و به مرحوم رهگذر گفتم او را برای نقش شیخ حسن می‌خواهم.»

  نجفی در ادامه یادآور شده است: «افراد بسیاری برای نقش شیخ حسن تست داده بودند اما هیچکدام باب میل نبودند. از طرفی تفاوت فاحشی بین شخصیت محمدبیک با شیخ حسن وجود داشت و همین باعث شد قانع کردن رهگذر برای این تغییر تصمیم سخت باشد. حتی زمانی که به تارخ پیشنهادش را دادم کمی جا خورد، اما به تدریج او نیز موافقت کرد. امین تارخ را با تئاتر می‌شناختم، ولی در آن لحظه چیزی وجود داشت که پیش از این ندیده بودم. او از آن دسته بازیگرانی است که آن دارد. این ویژگی خاص در کنار صدای تاثیرگذار و نوع نگاهش قطعا او را شایسته بازیگری کرده است.»

  کارگردان سربداران در ادامه گفته است: «به جز امین تارخ برای دو کاراکتر دیگر هم این اتفاق افتاد. من افسانه بایگان و فیروز بهجت محمدی را در نظر داشتم که اول با مخالفت دوستان روبرو شد. خاطرم هست که حتی گریمور هم با انتخاب تارخ موافق نبود. خوشبختانه این بازیگر مسیر خود را درست ادامه داد.»

  محمد علی کشاورز هم درباره‌ی «سربداران» گفته است: امتیاز این مجموعه تلویزیونی کارگردانی، نویسندگی، بازیگری، فیلمبرداری، موسیقی و ... بود.

  موسیقی متن این مجموعه ساختار فرهاد فخرالدینی است. وی با رعایت نکاتی چون جذاب بودن برای مخاطب، استفاده از گنجینه موسیقی ملی و محلی ایران و بکارگیری تکنیک‌ها و سازهای موسیقی غربی آن را به یک موسیقی ماندگار و تاثیرگذار تبدیل کرده است. این موسیقی داستان ستم تلخ ایلخانان مغول بر مردم این سرزمین را بیان و شنونده را در آن فضا قرار می‌دهد.

  *** سربداران چگونه تمام شد؟

  در قمست دوازدهم از سریال سربداران که قسمت آخر محسوب می‌شود، قاضی شارح از ارغون شاه می‌خواهد تا در نیشابور در جمع مردم ظاهر شده و با آنها ملایمت کند.

  هدف او از این امر دستگیری شیخ حسن جوری بود.هنگامی که شاه در بین مردم ظاهر شد، به یک‌باره شیخ حسن در میان مردم آمد و بانگ زد ای مردم من در میان شمایم و در هیچ دربار و بستر بیماری نیستم. مغولان شیخ را دستگیر کرده و به در بار بردند.

  ارغون شاه مغول ابتداحکم به گردن زدن شیخ پیش چشم مردم داد. اما این امر را صلاح ندانسته و شیخ حسن را به جایی که بر همگان نامعلوم بود تبعید کرد.

  زان پیش که سر بریدش از تن / آبی بدهیدش از دل من

  آبی که ز چشم عشق جوشید / آهوی دل منش بنوشید

  نوشید صدای عشق را جان / پرواز گرفت سوی جانان

  جانان من آفتاب فرداست / عشقم نفس صدای دریاست

  من آب ز چشم باغ نوشم / تن را به شب آفتاب پوشم

  انتهای پیام

  منبع مطلب : www.isna.ir

  مدیر محترم سایت www.isna.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 4 ماه قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید