در حال پالایش مطالب میباشیم تا اطلاع ثانوی مطلب قرار نخواهد گرفت.
  توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  بازی استقلال با تیم های اروپایی

  1 بازدید

  بازی استقلال با تیم های اروپایی را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  فهرست بازی‌های بین‌المللی باشگاه فوتبال استقلال تهران

  فهرست بازی‌های بین‌المللی باشگاه فوتبال استقلال تهران

  باشگاه فوتبال استقلال تهران یک باشگاه فوتبال حرفه‌ای ایرانی است[۱] که در ۴ مهر ۱۳۲۴ با نام نخستین کلوب دوچرخه‌سواران تاسیس شد. این باشگاه در ۱ اسفند ۱۳۲۸ با رای‌گیری اعضای هیئت مدیره‌اش به تاج تغییر نام داد. نام این باشگاه یک بار دیگر و در فروردین ۱۳۵۸ به عنوان یکی از عواقب انقلاب ۱۳۵۷ ایران به استقلال تغییر یافت و تاکنون نیز با همین نام فعالیت دارد.[۲] این تیم نخستین بازی بین‌المللی‌اش در خارج از ایران را در مرداد ۱۳۲۹ و در سفری به افغانستان انجام داد و جدیدترین حضور بین‌المللی این تیم لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۰ است.

  پیشینه[ویرایش]

  ۵۷–۱۳۲۹: تاج در عرصه بین‌المللی[ویرایش]

  تیم دوچرخه‌سواران در اسفند ۱۳۲۶ در سفری به آبادان با تیم انگلیسی‌های مقیم آبادان روبرو شد. این بازی را می‌توان نخستین بازی بین‌المللی این تیم نامید. اما نخستین بازی بین‌المللی تاج در خارج از ایران در شهریور ۱۳۲۹ و در جشن استقلال افغانستان در کابل بود. تاج به دعوت سفیر افغانستان در ایران در این مسابقات حاضر شد و توانست یک پیروزی برابر تیم ملی افغانستان کسب کند. دیگر بازی این تیم نیز با شکست برابر تیم دانشگاه کابل به پایان رسید. این سفر در مجموع یک ماه به طول انجامید و نخستین سفر بین‌المللی یک باشگاه فوتبال ایرانی بود.[۲]

  در دهه ۱۳۳۰ و سال‌های نخست دهه ۱۳۴۰ خورشیدی تاج در جام‌های بین‌المللی حضور نیافت و بازی‌های بین‌المللی این تیم تنها محدود به دیدارهای دوستانه در برابر تیم‌های باشگاهی و ملی خارجی که به ایران سفر می‌کردند و یا حضور دوستانه در خارج از ایران می‌شد. تاج در این سال‌ها با تیم‌های مختلفی بازی کرد اما در بیشینه این بازی‌ها مغلوب حریفان خود شد که معمولاً تیم‌های قدرتمندی بودند و در برابر سایر تیم‌های ایرانی نیز پیروزی‌های آسانی کسب می‌کردند. در این سال‌ها تعدادی از بازیکنان تیم تاج و تیم‌های دیگر به ویژه شاهین نیز تیم منتخبی تشکیل می‌دادند و در مقابل این حریف‌های خارجی به میدان می‌رفتند.

  در سال ۱۳۴۸ تاج در جام میلز هند حضور یافت و موفق به کسب عنوان قهرمانی در این بازی‌ها شد. این قهرمانی نخستین قهرمانی یک تیم ایرانی در یک جام بین‌المللی نیز بود. سال بعد و در فروردین ۱۳۴۹ تاج که به عنوان نماینده ایران در مسابقات باشگاهی قهرمانی آسیا ۱۹۷۰ شرکت کرد. این مسابقات که به نمایندگی خود تیم تاج و در ورزشگاه امجدیه انجام شد در نهایت با قهرمانی تاج به پایان رسید تا برای نخستین بار یک تیم ایرانی قهرمانی آسیا شود[۲] و یکی از با ارزش‌ترین عناوین قهرمانی این باشگاه کسب شود. سال بعد و در بهار ۱۳۵۰ تاج که قهرمان جام منطقه‌ای ایران ۱۳۴۹ شده بود به عنوان نماینده ایران باز هم در مسابقات قهرمانی باشگاهی آسیا حاضر شد اما نتوانست از مقام قهرمانی‌اش دفاع کند و به عنوانی بهتر از سومی در مسابقات باشگاهی قهرمانی آسیا ۱۹۷۱ دست نیافت. در این سال‌ها تاج سه بار دیگر در جام میلز هند شرکت کرد و توانست در سال‌های ۱۳۴۹ و ۱۳۵۰ قهرمان این مسابقات شود پر در سال ۱۳۵۱ نیز در این مسابقات شرکت کرد اما در حالی که به دیدار نهایی نیز رسیده بود به دلیل تداخل برنامه این بازی‌ها با مسابقات دیگر پیش از برگزاری دیدار نهایی از هند به ایران بازگشت.

  در ادامه دهه ۱۳۵۰ و پس از عدم برگزاری مسابقات قهرمانی باشگاهی آسیا و همچنین عدم حضور تیم تاج در مسابقات جام میلز حضور بین‌المللی تیم تاج محدود به بازی‌های دوستانه برابر تیم‌هایی که به ایران می‌آمدند و معدود سفرهای خارجی این تیم شد. از معروف‌ترین تیم‌های خارجی که به ایران سفر کردند می‌توان به هامبورگ آلمان، زسکا مسکو شوروی و چلسی انگلستان اشاره کرد. بازی با این‌گونه تیم‌ها معمولاً برای تیم تاج درآمدزایی خوبی به همراه داشت اما به دنبال انقلاب ۱۳۵۷ ایران و آغاز جنگ ایران و عراق سفر تیم‌های خارجی به ایران قطع شد و برگزاری این‌گونه بازی‌ها نیز به دست فراموشی سپرده شد.

  ۶۸–۱۳۵۸: حضور کم‌رنگ بین‌المللی[ویرایش]

  در سال‌های دهه ۱۳۶۰ خورشیدی و به عنوان یکی از پیامدهای انقلاب ایران توجه دولت به فوتبال کم شد. جنگ طولانی مدت ایران و عراق نیز دلیل دیگری برای عدم حضور قدرتمند بین‌المللی تیم‌های باشگاهی و ملی ایرانی بود.[۳] به همین دلایل در سال‌های نخست این دهه بازی بین‌المللی چندانی در پیشینه تیم استقلال ثبت نشد. در زمستان ۱۳۶۰ استقلال در جام وحدت که در تهران و ورزشگاه شهید شیرودی برگزار شد شرکت کرد. این بازی‌ها با حضور چند تیم ایرانی و تیم‌های ارتش کشورهای عربی برگزار شد. از سال ۱۳۶۸ و با از سرگیری برگزاری لیگ سراسری فوتبال در ایران و توجه مجدد به حضور بین‌المللی تیم‌های ایرانی استقلال نیز مجدداً حضور بین‌المللی پررنگی پیدا کرد و در آبان ۱۳۶۸ بعد از بیش از یک دهه دوباره در جام‌های بین‌المللی از جمله جام‌های میلز و بوردولوی در هند شرکت کرد و توانست عنوان قهرمانی هر دوی این جام‌ها را به دست آورد.

  ۸۱–۱۳۶۹: سال‌های جام باشگاه‌های آسیا[ویرایش]

  استقلال که قهرمان جام قدس ۶۹–۱۳۶۸ شده بود به عنوان نماینده ایران یک بار دیگر بعد از نوزده سال غیبت پای در آوردگاه جام باشگاه‌های آسیا گذاشت و در نهایت موفق شد قهرمان جام باشگاه‌های آسیا ۹۱–۱۹۹۰ شود تا برای دومین بار این عنوان را از آن خود کند.[۴] استقلال سال بعد نیز در مسابقات جام باشگاه‌های آسیا ۱۹۹۱ حاضر شد اما نتوانست از مقام قهرمانی‌اش دفاع کند و در دیدار نهایی و در ضربات پنالتی مغلوب الهلال عربستان شد.

  استقلال به دنبال قهرمانی در جام حذفی ایران ۷۵–۱۳۷۴ برای نخستین بار در جام برندگان جام آسیا شرکت کرد اما در جام برندگان جام ۹۷–۱۹۹۶ به مقامی بهتر از چهارمی دست نیافت. در سال‌های بعد استقلال دو مرتبه دیگر نیز در این جام حاضر شد هرگز نتوانست به عنوانی بهتر از چهارمی دست یابد و افتخاراتش در جام باشگاه‌های آسیا را تکرار کند. در سال‌های پایانی دهه ۱۳۷۰ استقلال به دنبال دو قهرمانی دیگر در جام آزادگان دو مرتبه دیگر نیز در مسابقات جام باشگاه‌های آسیا شرکت کرد اما در تکرار عنوان قهرمانی‌اش ناکام بود و یک عنوان دومی در جام باشگاه‌های آسیا ۹۹–۱۹۹۸ و یک عنوان سومی در جام باشگاه‌های آسیا ۰۲–۲۰۰۱ کسب کرد.

  حضور استقلال در جام‌های بین‌المللی در ابتدای دهه ۱۳۷۰ باز هم ادامه یافت و استقلال به ویژه به کشورهای عربی همچون قطر، امارات و کویت سفر کرد و در مسابقاتی همچون جام استقلال قطر و جام وحدت امارات حضور یافت. در سال‌های میانی دهه ۱۳۷۰ و به ویژه در دو فصل ۷۶–۱۳۷۵ و ۷۷–۱۳۷۶ استقلال بارها به عنوان مهمان در جام‌های دوستانه بین‌المللی شرکت کرد که از میان آن‌ها می‌توان به جام خزر و جام پرزیدنت ترکمنستان اشاره کرد. قهرمانی استقلال در جام پرزیدنت ترکمنستان نخستین و تا به امروز تنها عنوان قهرمانی یک تیم ایرانی در یک جام بین‌المللی و با حضور تیم‌های اروپایی هست. استقلال در دیدار فینال این جام موفق شد در ضربات پنالتی تیم زسکا مسکو روسیه را مغلوب کند.

  هم‌اکنون–۱۳۸۱: سال‌های لیگ قهرمانان آسیا[ویرایش]

  از ابتدای فصل ۰۳–۲۰۰۲ کنفدراسیون فوتبال آسیا با تغییر در نحوه برگزاری جام باشگاه‌های آسیا لیگ قهرمانان آسیا را پای‌گذاری کرد. استقلال در همان فصل ۰۳–۲۰۰۲ در این مسابقات حاضر شد اما موفق به صعود از گروهش نشد. این تیم در سال‌های بعد در دهه‌های ۱۳۸۰ و ۱۳۹۰ خورشیدی نه مرتبه دیگر در این مسابقات حاضر شد اما هنوز موفق به تکرار قهرمانی‌هایش در سال ۱۹۷۰ و ۹۱–۱۹۹۰ نشده است و بهترین عنوان این تیم یک بار حضور در نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۱۳ است.

  استقلال در سال‌های نخست دهه ۱۳۸۰ چند بار دیگر در جام دوستانه بین‌المللی شرکت کرد. جام چهارجانبه مشهد که در مهر ۱۳۸۰ و جام دوستی عربستان که در مرداد ۱۳۸۱ برگزار شدند از جمله این مسابقات بودند. اما در سال‌های بعد حضور استقلال در جام‌های دوستانه کم‌رنگ شد.

  از اواخر دهه ۱۳۷۰ بدین سو استقلال در دوران آمادگی پیش فصل به اردوهای خارجی در کشورهای مختلف همچون ترکیه، آلمان و یوگسلاوی رفت. استقلال در زمان حضور در این کشورها دیدارهای دوستانه و تمرینی با تیم‌های حاضر در شهر برگزاری اردوهایش انجام می‌دهد. این دیدارها معمولاً با تیم‌های معروفی برگزار نمی‌شوند و به دلیل برگزاری در پیش‌فصل و دوران بدن‌سازی تیم‌ها کیفیت چندانی نیز ندارند. از مهم‌ترین حریفان استقلال در این بازی‌ها می‌توان به دینامو کیف اوکراین و بورسااسپور ترکیه اشاره کرد.

  بازی‌های رسمی[ویرایش]

  مسابقات باشگاهی قهرمانی آسیا ۱۹۷۰[ویرایش]

  مسابقات باشگاهی قهرمانی آسیا ۱۹۷۱[ویرایش]

  جام باشگاه‌های آسیا ۹۱–۱۹۹۰[ویرایش]

  جام باشگاه‌های آسیا ۱۹۹۱[ویرایش]

  منبع[۵]

  جام برندگان جام آسیا ۹۷–۱۹۹۶[ویرایش]

  جام باشگاه‌های آسیا ۹۹–۱۹۹۸[ویرایش]

  منبع[۶]

  جام برندگان جام آسیا ۲۰۰۰–۱۹۹۹[ویرایش]

  جام برندگان جام آسیا ۰۱–۲۰۰۰[ویرایش]

  جام باشگاه‌های آسیا ۰۲–۲۰۰۱[ویرایش]

  منبع[۷]

  لیگ قهرمانان آسیا ۰۳–۲۰۰۲[ویرایش]

  منبع[۸]

  لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۰۹[ویرایش]

  لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۱۰[ویرایش]

  لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۱۱[ویرایش]

  لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۱۲[ویرایش]

  لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۱۳[ویرایش]

  لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۱۴[ویرایش]

  لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۱۷[ویرایش]

  لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۱۸[ویرایش]

  لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۱۹[ویرایش]

  لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۰[ویرایش]

  جام‌های دوستانه[ویرایش]

  فستیوال استقلال افغانستان ۱۹۵۰[ویرایش]

  جام میلز ۱۹۶۹[ویرایش]

  منبع[۹] [۱۰]

  جام میلز ۱۹۷۰[ویرایش]

  جام میلز ۱۹۷۱[ویرایش]

  منبع[۱۱]

  جام میلز ۱۹۷۲[ویرایش]

  جام موستار ۱۹۷۸[ویرایش]

  جام وحدت ۱۹۸۲[ویرایش]

  منبع[۱۲]

  جام میلز ۱۹۸۹[ویرایش]


  جام بوردولوی ۱۹۸۹[ویرایش]


  جام استقلال قطر ۱۹۹۱[ویرایش]

  جام خداحافظی جمعه مبارک ۱۹۹۳[ویرایش]

  جام وحدت امارات ۱۹۹۴[ویرایش]

  جام نقش جهان اصفهان ۱۹۹۶[ویرایش]

  منبع[۱۳][۱۴]

  جام صداقت امارات ۱۹۹۷[ویرایش]

  منبع[۱۵]

  جام خزر ۱۹۹۷[ویرایش]

  منبع[۱۶][۱۷][۱۸]

  جام پرچم ترکمنستان ۱۹۹۸[ویرایش]

  منابع[۱۹][۲۰]

  چهار جانبه مشهد ۲۰۰۱[ویرایش]

  منبع[۲۱]

  جام دوستی عربستان ۲۰۰۲[ویرایش]

  منبع[۲۲]

  جام اتحادیه تهران ۲۰۰۳[ویرایش]

  منبع[۲۳]

  جام صلح و دوستی ۲۰۰۴[ویرایش]

  جام شیخ راشد دبی ۲۰۰۴[ویرایش]

  پس از انجام بازی دوم به دلیل فوت امیر امارات بازیها تعطیل شد و استقلال به ایران بازگشت.[۲۴] [۲۵]

  جام ولایت ۲۰۱۱[ویرایش]

  بازی‌های دوستانه[ویرایش]

  منبع[۲۸]

  ۴۹–۱۳۲۰[ویرایش]

  ۷۹–۱۳۵۰[ویرایش]

  اکنون–۱۳۸۰[ویرایش]

  جستارهای وابسته[ویرایش]

  منابع[ویرایش]

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  مدیر محترم سایت fa.wikipedia.org لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  !استقلال بالاتر از بایرن، لیورپول و یوونتوس

  !استقلال بالاتر از بایرن، لیورپول و یوونتوس

  تماس با ما

  تلفن: ۰۲۱ - ۴۱۵۴۷۰۰۰

  ایمیل: [email protected]

  تلگرام: @medal_support

  نشانی: تهران، شهرک غرب، خیابان زرافشان، خ درخشان، پلاک ۴۱ طبقه دوم

  منبع مطلب : medal1.com

  مدیر محترم سایت medal1.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  استقلال و بارسلونا

   باشگاه فوتبال استقلال تهران یکی از پرافتخارترین و پرهوادارترین باشگاه‌های فوتبال در ایران و آسیاست[۷] که در سال ۱۳۲۴ در شهر تهران بنیانگذاری شده‌است. استقلال پیش از انقلاب ایران تاج نام داشت.[۳]

  این باشگاه هم‌اکنون در لیگ برتر ایران بازی می‌کند. استقلال با دو قهرمانی در جام باشگاه‌های آسیا (مسابقات باشگاهی قهرمانی آسیا ۱۹۷۰ و جام باشگاه‌های آسیا ۹۱-۱۹۹۰) و دو نایب قهرمانی (جام باشگاه‌های آسیا ۹۲-۱۹۹۱ و جام باشگاه‌های آسیا ۹۹-۱۹۹۸) و دو مقام سومی (مسابقات باشگاهی قهرمانی آسیا ۱۹۷۱ و جام باشگاه‌های آسیا ۰۲-۲۰۰۱)، پُرافتخارترین باشگاه فوتبال ایران در رقابت‌های آسیایی و دومین باشگاه پرافتخار تاریخ قاره آسیا محسوب می‌شود.[۳][۸][۹] استقلال همچنین با ۸ قهرمانی در بالاترین دسته فوتبال ایران، لیگ منطقه‌ای ایران یک بار، جام تخت جمشید یک بار، لیگ قدس یک بار، جام آزادگان ۲ بار و لیگ برتر ۳ بار، دومین تیم پرافتخار در لیگ ایران[۱۰] و با ۶ قهرمانی و ۳ نایب قهرمانی، پرافتخارترین تیم در جام حذفی ایراناست.[۱۱] در مجموع استقلال با کسب ۱۶ عنوان قهرمانی در لیگ، جام حذفی و جام باشگاه های آسیا پرافتخارترین تیم ایران می باشد.
  رقیب سنتی این باشگاه، پرسپولیس است. این دو باشگاه پرطرفدارترین و پرافتخارترین تیم‌های فوتبال ایران و برگزارکنندهٔ شهرآورد تهران هستند.[۳] فدراسیون بین‌المللی تاریخ و آمار فوتبال این باشگاه را پس از الهلال عربستان و یوکوهاما مارینوس ژاپن، سومین باشگاه برتر فوتبال آسیا در قرن بیستم اعلام کرده‌است.[۱۲] همچنین این فدراسیون، باشگاه فوتبال استقلال را با ۶۱۰ امتیاز در رتبه ۲۷۹مین باشگاه جهان در طی ۱۰ سال گذشته قرار داد که بر این اساس، بعد از باشگاه سپاهان که در رده ۲۳۳ جهان قرار دارد، تیم استقلال تهران دومین باشگاه فوتبال برتر ایرانی در طی ۱۰ سال اخیر می‌باشد.[۱۳] همچنین این باشگاه در مجموع امتیازات تیم‌ها در تاریخ لیگ برتر، در رتبه نخست قرار دارد و در مجموع تمام ادوار لیگ برتر ایران صاحب بیشترین گل زده و بیشترین برد می‌باشد.[۱۴]
  طبق آخرین رده‌بندی برترین تیم‌های باشگاهی جهان در آگوست ۲۰۱۳ میلادی که توسط وبگاه footballdatabase.com صورت گرفت، تیم استقلال تهران با کسب ۱۵۸۷٫۸۸ امتیاز و کسب رتبه ۸۵ جهان، بهترین تیم ایرانی بوده و در بین تیم‌های قاره آسیا در مکان سوم قرار دارد.[۱۵]
  همچنین باشگاه استقلال طی دو سال پیاپی در سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱، عنوان پرتماشاگرترین تیم حاضر در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا را از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا به خود اختصاص داد.[۱۶][۱۷]محتویات  [نهفتن] ۱ تاریخچه۱.۱ دوچرخه سواران۱.۲ تاج۱.۳ استقلال۲ نام، نماد و رنگ۳ هواداران۴ رقیبان سنتی۴.۱ شهرآورد تهران۴.۲ سپاهان اصفهان۵ ورزشگاه و دارایی‌ها۶ آمار و رکوردها۶.۱ فصل‌های اخیر۶.۲ عملکرد در آسیا۷ تیم‌های دیگر۷.۱ خانواده تیم‌های تاج۷.۲ تیم‌های پایه۷.۳ تیم زنان۸ دست‌آوردها۸.۱ کشوری۸.۲ استانی۸.۳ آسیایی۹ بازیکنان۹.۱ بازیکنان کنونی۹.۲ بازیکنان پیشین۹.۳ بازیکنان جام جهانی۹.۴ بازیکنان المپیک۹.۵ کاپیتان‌ها۱۰ مربیان۱۰.۱ کادر کنونی۱۰.۲ مربیان برجسته پیشین۱۱ چارت مدیریتی۱۲ مدیران۱۳ منابع۱۴ پیوند به بیرونتاریخچهنوشتار اصلی: پیشینه باشگاه فوتبال استقلال تهراندوچرخه سواراننشان پیشین باشگاه تاجویرایش جدیدنشان پیشین باشگاه تاج
  در سال ۱۳۲۴ تعدادی از دوچرخه‌سواران باسابقه و دارای عناوین قهرمانی در کشور تصمیم گرفتند با ایجاد مرکزی برای گردهمایی‌های دوستانه، پایه‌های یک تشکل صنفی را برپا کنند. باشگاه دوچرخه سواران در ۴ مهر ۱۳۲۴ توسط چند جوان نظامی و دانشجوی دوچرخه‌سواری در تهران تاسیس شد و در ابتدا فقط به دوچرخه‌سواری اختصاص داشت. اما بعداً رشته‌های دیگر از جمله فوتبال نیز به به فعالیت‌های باشگاه اضافه شدند و این درحالی بود که علی دانایی‌فردباشگاه فوتبال نور را هدایت می‌کرد که بعد از شکست تیم فوتبال کارگر آبادان، مورد توجه دوچرخه‌سواران قرار گرفت و با مذاکرات قرار بر آن شد تا از آن پس تیم نور تحت عنوان تیم فوتبال دوچرخه سواران فعالیت کند.[۱۸] تیم فوتبال دوچرخه‌سواران از ابتدا با لباس آبی رنگ در مسابقات حاضر[۱۹] و در میان تیم‌هایشاهین، سرباز و دارایی در رقابت‌های اصلی فوتبال ایران بازی می‌کرد[۱۸]". اولین بازی رسمی تیم دوچرخه سواران در ۱۵ اسفند ۱۳۲۸ و در برابر تیم شاهینو در حضور بیش از ۲۰ هزار تماشاگر در ورزشگاه امجدیه برگزار شد، که در آن دیدار تیم دوچرخه سواران توانست با نتیجه ۱-۰ پیروز شود.[۱۹]تاجتیم قدیمی تاج، منصور پور حیدری دومین نفر نشسته از چپ
  در سال ۱۳۲۸ پرویز خسروانی امتیاز باشگاه دوچرخه‌سواران را در اختیار گرفت و نام آن بعد از بحث و رای‌گیری بین اعضای هیات مدیره به «باشگاه فوتبال تاج» تغییر و به ثبت رسید. مدیر باشگاه، سروان پرویز شیخان بود. حضور افرادی نظیر اسدالله علم، نخست وزیر وقت در هئیت مدیره باعث شد تا بودجه قابل توجهی در اختیار باشگاه قرار گیرد.[۱۸]استقلال
  پس از انقلاب ۱۳۵۷ با مشورت برخی از بازیکنان قدیمی باشگاه(ازجمله منصور پورحیدری، کردنوری و جلالی) نام باشگاه تاج به باشگاه استقلال، تغییر کرد.[۱۸]نام، نماد و رنگ
  باشگاه در سال ۱۳۲۴ با نام دوچرخه‌سواران بنیانگذاری شد.[۲۰][۲۱] پس از ثبت باشگاه به نام پرویز خسروانی و علی عبدالهی نوروزی، نام باشگاه با تصویب هیئت مدیره در تاریخ ۱ اسفند ۱۳۲۸[۲۲] به تاج تغییر یافت.[۲۰] پس از وقوع انقلاب، باشگاه استقلال نام نهاده شد.[۲۰][۲۱] رنگ لباس استقلال از آغاز، آبی بوده‌است[۲۰] و رنگ آبی یکی از نمادهای این باشگاه به شمار می‌رود و از این رو آبی‌پوشان یکی از لقب‌های باشگاه‌است.[۴]هواداراننمایی از هواداران استقلال در ورزشگاه آزادی در جریان بازی پایانی لیگ ۹۲–۱۳۹۱ با داماش گیلان اردیبهشت ۱۳۹۲
  بر پایه نظرسنجی‌های انجام شده باشگاه استقلال به همراه پرسپولیس به عنوان پرهوادارترین باشگاه‌های فوتبال ایران معرفی شده‌اند. [۲۳] با این که باشگاه استقلال در تهران قرار دارد، در سراسر ایران هوادار دارد و در بازی‌های خارج از خانه نیز عده زیادی برای تشویق آن‌ها به ورزشگاه می‌روند. این باشگاه در اکثر کشورهای حوزه خلیج فارس هم نیز هوادارانی دارد و بیشتر ایرانی‌ها ساکن در خارج از ایران هم از هواداران استقلال بشمار می‌روند در فصل ۹۹-۱۹۹۸ جام باشگاه‌های آسیا و در بازی، استقلال و جوبیلو ایواتا ژاپن که در ورزشگاه آزادی برگزار می‌شد، با حضور ۱۲۰ هزار نفر، پرتماشاچی‌ترین بازی تاریخ جام باشگاه‌های آسیا بوده‌است.
  همچنین در بازی پایانی پنجمین دوره لیگ برتر و در مقابل برق شیراز که به پیروزی ۴ بر ۱ استقلال و قهرمانی این تیم منجر شد، تعداد ۱۱۰ هزار نفر از هواداران استقلال برای دیدن قهرمانی تیم محبوبشان به ورزشگاه آمدند که پرتماشاچی ترین بازی تاریخ لیگ برتر ایران بوده‌است. البته لازم به ذکر است که طرفداران استقلال تهران در استان خوزستان نسبت به شهرهای دیگر حتی پایتخت بسیار بیشتر هستند و بسیاری از مردم شهر اهواز را به شهر استقلال تشبیه می‌کنند.[۲۴]
  همچنین در سال ۲۰۱۰ میلادی بر اساس نظرسنجی سایت فدراسیون بین‌المللی تاریخ و آمار، فرهاد مجیدی کاپیتان آن زمان استقلال به پشتوانه هواداران بیشمار استقلال به عنوان محبوب‌ترین بازیکن جهان در سال ۲۰۱۰ شناخته شد.[۲۵]رقیبان سنتیشهرآورد تهراننوشتار اصلی: شهرآورد تهراننمایی از هواداران استقلال در ورزشگاه آزادی در جریان ۶۹امین شهرآورد تهران، ۲۳ مهر ۱۳۸۹
  بازی میان استقلال و پرسپولیس، دو باشگاه پرهوادار و پرافتخار ایران، مهم‌ترین مسابقهٔ باشگاهی فوتبال در ایران است.[۳] نخستین بازی دو تیم در روز ۱۶ فروردین ۱۳۴۷، نخستین بازی رسمی پرسپولیس بود که با نتیجهٔ بدون گل پایان یافت.[۲۶]
  فردای آن روز، روزنامه کیهان ورزشی (مهمترین روزنامه ورزشی آن زمان) روی جلد خود هیچ چیز از بازی ننوشت و تیتری از فوتبال دخترهاداشت.[۲۷] بر خلاف گذشته،دربی سرخابی های پایتخت
  امروزه این بازی همواره با حساسیت بالا و تماشاگران زیاد همراه‌است و برگزاری آن بازتاب‌های زیادی در ایران دارد.[۳][۲۸] معمولاً این بازی را حدود ۱۰۰٬۰۰۰ نفر در ورزشگاه آزادی تهران تماشا می‌کنند.[۳] این شهرآورد گاهی به خشونت میان بازیکنان، و درگیری میان هواداران می‌انجامد وهولیگان‌ها به ناوگان حمل و نقل عمومی از جمله اتوبوس‌ها آسیب می‌زنند.[۲۸][۲۹] مجله ورلدساکر در شماره ژوئیه ۲۰۰۸ خود، فهرستی از ۵۰ شهرآورد دنیا منتشر کرد؛ و شهرآورد تهران را در رتبه ۱ام آسیا و ۲۲وم جهان قرار داد.[۳۰]سپاهان اصفهاننوشتار اصلی: هماوردی استقلال و سپاهان
  از سال ۱۳۵۰ دو باشگاه استقلال و سپاهان دیدارهای متعددی در قالب مسابقات لیگ، حذفی و دوستانه با یک‌دیگر برگزار کرده‌اند. رقابت این دو تیم از دیرباز جذاب و دیدنی بوده و در حال حاضر این دیدار در لیگ برتر برای هر دوتیم و هواداران آن‌ها از جذابیتی خاص و حساسیت بالایی برخوردار است که این دیدار از مسابقات مهم هر فصل این دو تیم به شمار می‌رود.ورزشگاه و دارایی‌هانوشتار اصلی: ورزشگاه آزادی تهرانهواداران استقلال در ورزشگاه آزادی تهراناستقلال–برق شیراز، هفته پایانی لیگ برتر پنجم
  استقلال هم‌اکنون برای بازی‌های خانگی خود ورزشگاه آزادی را اجاره می‌کند.[۳۱][۳۲] این باشگاه پیش از ساخته شدن ورزشگاه آزادی تهران، درورزشگاه امجدیه (شهید شیرودی کنونی) به میدان می‌رفت. استقلال در پی بازسازی چمن ورزشگاه آزادی، در فصل ۸۲-۸۱ بازی‌های خانگی خود را در ورزشگاه تختی برگزار کرد.[۳۳]
  در روز ۱۶ تیر ۱۳۸۷، کلنگ کمپ اختصاصی باشگاه استقلال در پارک ارم تهران به زمین خورد.[۳۴] علی فتح‌الله‌زاده، مدیرعامل آن زمان استقلال اعلام کرد که ارزش این کمپ ۷۰ میلیارد تومان است.[۳۵]
  بالاخره در بهار سال ۱۳۹۰ انتظار هواداران استقلال به سر رسید و علی فتح الله زاده مدیرعامل استقلال کمپ اختصاصی باشگاه را افتتاح کرد. کمپ اختصاصی استقلال تهران به یاد و نام بازیکن و مربی سابق استقلال ناصر حجازی نامگذاری شده‌است.
  باشگاه استقلال در تیر ۱۳۸۸، با پرداخت ۲ میلیارد تومان مالک ۱٪ از سهام بانک تات شد،[۳۶] این کار در آغاز با استقبال کارشناسان روبرو شد و اقدامی جهت سودآوری آینده باشگاه دانسته‌شد.[۳۷] در پایان سال ۱۳۸۸، استقلال به دلیل اختلاف‌های مدیریتی سهمش را با ۱۸٪ سود واگذار کرد.[۳۸]آمار و رکوردهانوشتار اصلی: آمار و رکوردهای باشگاه استقلال تهرانفصل‌های اخیرنوشتار اصلی: فهرست فصل‌های باشگاه فوتبال استقلال تهرانفصللیگ برترجام حذفیجام باشگاه‌های آسیا۸۱–۱۳۸۰دومقهرمانسوم۸۲–۱۳۸۱۹ام۱/۸ نهاییحذف در مرحله گروهی۸۳–۱۳۸۲دومنایب قهرمان۸۴–۱۳۸۳سوم۱/۱۶ نهایی۸۵–۱۳۸۴قهرمانانصراف از ۱/۴ نهایی به دستور هیأت مدیره۸۶–۱۳۸۵۴ام۱/۱۶ نهاییحذف به علت ارسال نکردن مدارک۸۷–۱۳۸۶۱۳امقهرمان۸۸–۱۳۸۷قهرمان۱/۱۶ پایانیحذف در مرحله گروهی۸۹–۱۳۸۸سوم۱/۸ پایانی۱/۸ پایانی۹۰–۱۳۸۹دومنیمه پایانیحذف در مرحله گروهی۹۱–۱۳۹۰سومقهرمان۱/۸ نهایی۹۲–۱۳۹۱قهرماننیمه پایانیدرحال انجامعملکرد در آسیاردیفسالعنوان بازی هابازیبردتساویشکستزدهخوردهتفاضلعملکردآخرین دوره حضور۱۱۹۷۰قهرمانی باشگاه های آسیا۴۴۰۰۱۰۱۹+قهرمان-------۲۱۹۷۱قهرمانی باشگاه های آسیا۵۳۱۱۸۵۳+سوم۱۹۷۰۳۱۹۹۰-۹۱جام باشگاه‌های آسیا۷۵۲۰۱۱۴۷+قهرمان۱۹۷۱۴۱۹۹۱-۹۲جام باشگاه‌های آسیا۵۲۲۱۹۳۶+نائب قهرمان۱۹۹۰-۹۱۵۱۹۹۸-۹۹جام باشگاه‌های آسیا۶۴۰۲۱۱۸۳+نائب قهرمان۱۹۹۱-۹۲۶۲۰۰۱-۰۲جام باشگاه‌های آسیا۷۴۱۲۱۹۱۲۷+سوم۱۹۹۸-۹۹۷۲۰۰۲-۰۳لیگ قهرمانان آسیا۳۱۰۲۵۷۲-حذف در مرحله گروهی۲۰۰۱-۰۲۸۲۰۰۷لیگ قهرمانان آسیابهدلیلدیرفرستادنمدارکحذفشدکنارگذاشته شدن از طرف AFC۲۰۰۲-۰۳۹۲۰۰۹لیگ قهرمانان آسیا۶۰۴۲۶۱۲-حذف در مرحله گروهی۲۰۰۲-۰۳۱۰۲۰۱۰لیگ قهرمانان آسیا۷۳۲۲۱۱۸۳+حذف در مرحله ۱/۸۲۰۰۹۱۱۲۰۱۱لیگ قهرمانان آسیا۶۲۲۲۱۱۱۰۱+حذف در مرحله گروهی۲۰۱۰۱۲۲۰۱۲لیگ قهرمانان آسیا۹۵۲۲۱۳۶۷+حذف در مرحله ۱/۸۲۰۱۱۱۳۲۰۱۳لیگ قهرمانان آسیا--------۲۰۱۲مجموع عملکرد(در ۱۳ دوره)۶۵۳۳۱۶۱۶۱۱۴۷۷۳۷+۲ عنوان قهرمانی+۲ عنوان نائب قهرمانی+۲ مقام سومی۲۰۱۲تیم‌های دیگرخانواده تیم‌های تاجتاج مسجدسلیمان، سال ۱۳۵۰
  در دهه ۱۳۴۰، باشگاه تاج و شاهین، اولین باشگاه‌هایی بودند که در ایران مدرسه فوتبال راه‌اندازی کردند.[۳۹] بازیکنان این مدارس فوتبال، پشتوانه‌ای برای آینده باشگاه بودند.[۳۹] باشگاه تاج در آن زمان پشتوانه مالی خوبی داشت،[۳۹] و در بیشتر شهرستان‌ها دارای شعبه بود.[۳۹][۴۰] اهواز، رشت،مسجدسلیمان و همدان از جمله این شهرها بودند.[۳۹] این شعبه‌ها، حتی پس از پیروزی انقلاب نیز بنیان باشگاه استقلال را تشکیل می‌دادند.[۴۰]یکی از شعبه‌های موفق، تاج اهواز بود که از همان ابتدا گروهی از بازیکنان خوب استان خوزستان را داشت و حتی توانست امتیاز لازم برای صعود به جام تخت جمشید ۱۳۵۲ را بدست‌آورد، اما چون مطابق قانون تنها یک تیم از هر باشگاه می‌توانست در بالاترین دسته بازی کند؛ (و تاج تهران نیز در این دسته بود) از صعود باز ماند.[۴۱] دو سال پیش از آن نیز، تاج مسجدسلیمان در سال ۱۳۵۰ در جام منطقه‌ای ایران شرکت کرده‌بود و در میان ۸ تیم، ششم شده‌بود.[۴۲]پس از انقلاب نیز، استقلال رشت (که زیر نظر شهرداری رشت بود)[۴۳] و استقلال اهواز در رده‌های بالای لیگ فوتبال ایران حضور داشتند. بعدها امتیاز استقلال رشت به پگاه گیلان فروخته شد، اما استقلال اهواز تاکنون در فوتبال ایران حضور دارد. با این که استقلال اهواز، برخلاف استقلال تهران توسط بخش خصوصی مدیریت می‌شود[۴۴] و دو باشگاه ارتباطی با هم ندارد، گاهی «برادر» یکدیگر خوانده می‌شوند.[۴۵][۴۶]تیم‌های پایه
  تیم‌های پایه استقلال در چهار رده سنّی امید، جوانان، نوجوانان و نونهالان است.[۴۷]تیم زنانتیم فوتبال دختران تاج در سال ۱۳۴۹، پیش از برد ۶-۰ برابر دیهیم.
  باشگاه تاج، نخستین باشگاه فوتبال در ایران بود که برای زنان کلاس فوتبال تمرینی گذاشت و از پیشگامان فوتبال زنان در ایران بود.[۴۸] در تابستان ۱۳۸۷، رئیس کمیته بانوان فدراسیون فوتبال ایران از این باشگاه درخواست کرد تا در لیگ شرکت کند.[۴۹] در بهمن ۱۳۸۷، خبر بازی دوستانه تیم نوجوانان پسر (به مربیگری علیرضا منصوریان) و تیم دختران استقلال منتشر شد. این واقعه پس از انقلاب بی‌سابقه بود و جنجال و واکنش‌های بسیاری برانگیخت.[۵۰][۵۱] این بازی دوستانه، منجر به انحلال تیم زنان استقلال شد.[۵۲]دست‌آوردهانوشتار اصلی: فهرست افتخارات باشگاه فوتبال استقلال تهرانجدول زیر شامل موفق ترین تیم‌های ۱۲ دوره لیگ حرفه‌ای ایران می‌باشد.(این جدول تا پایان لیگ دوازدهم تنظیم شده‌است.)رتبهتیمدورهبازیبردتساویشکستزدهخوردهتفاضلامتیازبهترین عنوانبدترین عنوانتعداد قهرمانی۱استقلال۱۲۳۷۲۱۸۳۱۱۷۷۲۵۶۸۳۶۰۲۰۸+۶۶۶قهرمانسیزدهمسه بار۲سپاهان۱۲۳۷۲۱۷۴۱۱۱۸۷۵۶۱۳۶۹۱۹۲+۶۲۸قهرماندهمچهار بار۳پرسپولیس۱۲۳۷۲۱۵۸۱۲۷۸۷۵۳۱۴۰۸۱۲۳+۵۹۵قهرماندوازدهمدو بار۴ذوب آهن۱۲۳۷۲۱۵۲۱۲۱۹۹۴۶۱۳۷۶۸۵+۵۷۷نایب قهرمانچهاردهم-جدول زیر هم لیست باشگاه‌ها همراه با تعداد و سال‌های قهرمانی و نایب قهرمانی آن‌ها را در لیگ قهرمانان آسیا نشان می‌دهد (جام باشگاه‌های آسیا نیز گنجانده شده‌است).تیمقهرمانی‌هانایب قهرمانی‌هاسال‌های قهرمانیسال‌های نایب قهرمانی پوهانگ استیلرز۳۰۱۹۹۶-۹۷ ,۱۹۹۷-۹۸ ,۲۰۰۹- استقلال۲۲۱۹۷۰ ,۱۹۹۰-۹۱۱۹۹۱-۹۲ ,۱۹۹۸-۹۹ الهلال۲۲۱۹۹۱-۹۲ ,۱۹۹۹-۲۰۰۰۱۹۸۶-۸۷ ,۱۹۸۷-۸۸ سئونگنام ایلهوا چونما۲۲۱۹۹۵-۹۶ ,۲۰۱۰۱۹۹۶-۹۷ ,۲۰۰۴ الاتحاد۲۱۲۰۰۵ ,۲۰۰۴۲۰۰۹دلیل جایگاه دومی استقلال تهران دو عنوان سومی در سال‌های ۰۲–۲۰۰۱، ۱۹۷۱ در جام باشگاه‌های آسیا می‌باشد
  تورو خدا نظر یادتون نره!!!!!!

  منبع مطلب : esteghlalbarca99.blogfa.com

  مدیر محترم سایت esteghlalbarca99.blogfa.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  فرامرز 2 ماه قبل
  0

  .

  فرامرز 2 ماه قبل
  2

  فقط تیم تاج 👑

  فقط تاج

  تاج

  تاج

  تیم لنگ تیمیه 😦😦😲😲

  فرامرز 2 ماه قبل
  0

  سلام تیم تاج 👑بهترین آسیا و ایران است

  تنها 4 ماه قبل
  0

  زنده باد پرسپولیس

  1
  arssham 4 ماه قبل

  واقن مسخرس تیم پرسپلیس

  مهدی 6 ماه قبل
  2

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید