توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  بالا بودن rdw-cv در آزمایش خون نشانه چیست

  1 بازدید

  بالا بودن rdw-cv در آزمایش خون نشانه چیست را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  در گزارش CBC نتیجه RDW چیست و چه چیز را نشان می دهد؟

  در گزارش CBC نتیجه RDW چیست و چه چیز را نشان می دهد؟

  در گزارش CBC نتیجه RDW چیست ؟

  نتیجه RDW در واقع دامنه پراکندگی حجم RBC ها را به ما نشان میدهد.

  مثال: در دو گروه درسی نمرة چهار دانشجو عبارتند از 20-20 – 0و 0و در گروه دیگر 10-10-10-10 است معدل هر دو گروه 10 است همان چیزی که MCV به ما نشان می دهد.

  اما گروه اول و دوم با هم خیلی فرق دارند ما با S.D یا انحراف معیار می توانیم تفاوت این دو را کشف کنیم. در گروه دوم انحراف معیار صفر و در گروه اول انحراف معیار 10 است. بنابراین MCV معدل را به ما می گوید R.D.W انحراف معیار را به ما اعلام می کند.

  در دستگاه های اتوماتیک این انحراف معیار حجم به صورت درصدی از میانگین بیان می شود و همانطور که می دانیم بیان انحراف معیار بصورت درصدی از میانگین را Coefficient of Variation می گویند که عبارت است از 100 × CV= RDW= SD/MCV لذا RDW که دستگاه آنرا بصورت CV محاسبه می کند، نشان می دهد که چقدر پراکندگی از نظر حجم RBC ها وجود دارد. به عبارت دیگر R.D.W معیاری است برای Anisocytosis .

  RDW

  تفسیر RDW :

  میزان RDW بطور نرمال زیر 15% است، هرگاه میزان آن بالا رود نشان دهنده آنیزوسیتوز 1 است.

  وقتی در جواب بیمار ( Report sheet ) هیپوکروم میکروسیتیک آنمی وجود داشته باشد، دو تشخیص افتراقی داریم :

  1. آنمی فقر آهن

  2. تالاسمی مینور

  حال اگر RDW بالا باشد (بیشتر از 15%)، به نفع فقر آهن و اگر پایین باشد به نفع تالاسمی مینور است.

  در برخی مقالات RDW بالا بعنوان یک اخطار اولیه است برای شروع یک آنمی فقر آهن.

  اگر RDW بین 18-15% باشد، آنیزوسیتوز 1 + است.

  اگر RDW بین 22-18% باشد، آنیزوسیتوز 2 + است.

  اگر RDW بیش از 22% باشد، آنیزوسیتوز 3 + است.

  حال اگر MCV بالا باشد و RDW هم بالا باشد

  یعنی اینکه : 1) RBC ها ماکروسیتیک هستند 2) اختلاف در اندازه ها هست. چه تشخیص افتراقی مطرح می شود؟ جواب: آنمی مگالوبلاستیک.

  حال اگر MCV بالا ولی RDW طبیعی بود،

  یعنی اینکه: 1) RBC ها ماکروسیتیک هستند

  2) اختلاف در اندازه ندارند. چه تشخیص های افتراقی مطرح می شود؟

  1.Aplastic anemia

  2.Anemia of liver dix

  مطالب بیشتر را در اینستاگرام آزمایشگاه پاتوبیولوژی آزادی بخوانید : https://instagram.com/azadilab

  منبع مطلب : azadilab.com

  مدیر محترم سایت azadilab.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  مجله قرمز

  مجله قرمز

  تست RDW عرض توزیع (قطر) گلبولهای قرمز خون را اندازه می‌گیرد تا تفاوت در اندازه و حجم گلبولهای قرمز خون شخص را نشان دهد. نتایج به دست آمده همراه با سایر آزمایش‌های خون، می‌تواند به پزشکان کمک کند تا وجود کم خونی را مشخص کند، بیماری که بوسیله کمبود گلبولهای قرمز خون مشخص می‌شود.

  آزمایش قطر گلبولهای قرمز می‌تواند به تعیین علت کم خونی نیز کمک کند. همچنین یک مطالعه در سال ۲۰۱۰ نشان داد که این آزمایش می‌تواند پیش بینی کننده مرگ و میر در افراد بالای ۴۵ سال باشد. در این مقاله ما به توضیح کامل آزمایش RDW و چگونگی آماده شدن برای آن را توضیح خواهیم داد. همچنین چشم اندازهایی را برای افرادی با نتایج مختلف بررسی می‌کنیم.

  تست RDW خون چیست؟

  تست RDW تفاوت در اندازه میان کوچکترین و بزرگترین گلبولهای قرمز در یک نمونه را نشان می‌دهد. اگر چه تفاوت شایع است اما قطر میانگین گلبولهای قرمز خون ۶ تا ۸ میکرون است. گلبولهای قرمز اکسیژن را از ریه‌ها به بقیه قسمتهای بدن انتقال می‌دهد.

  پروتئینی درون این سلولها به نام هموگلوبین به اکسیژن متصل شده و آن را حمل می‌کند. مشکلات مربوط به هموگلوبین می‌تواند بر جریان اکسیژن در سراسر بدن اثر بگذارد همچنانکه شکل، اندازه و سلامت گلبولهای قرمز خون هم می‌تواند. این می‌تواند منجر به انواع مشکلات سلامتی شود. نتایج تست RDW ممکن است بالا باشد در صورتی که بیشتر سلولها بزرگتر یا کوچکتر از اندازه نرمال باشد. این می‌تواند وجود یک بیماری زمینه‌ای را نشان دهد. البته نه همه بیماری‌هایی که بر RDW اثر می‌گذارند.

  این آزمایش به چه منظور انجام می‌شود؟

  تست RDW معمولا برای ارزیابی کم خونی یا مشکلاتی همچون

  اغلب اوقات، تست RDW بخشی از آزمایش خون (CBC) است، تستی که همه اجزای خون از جمله گلبولهای سفید، پلاکتها و هموگلوبین را اندازه گیری می‌کند. پزشک ممکن است یک آزمایش خون (CBC) را هم توصیه کند در صورتی که شخص مشکلات زیر را داشته باشد:

  اگر نتایج یک آزمایش CBC سطوح پایین گلبولهای قرمز خون یا هموگلوبین را نشان دهد، معمولا نشان دهنده کم خونی است. پس از آن پزشک تلاش خواهد کرد تا عامل این بیماری را با استفاده از تست RDW و تستهای دیگر مشخص کند.تست RDW

  آمادگی برای تست RDW

  انجام تست RDW نیازمند هیچ آمادگی خاصی نیست. اگر خون برای تست فاکتورهای دیگری هم در همان موقع استفاده شود، شخص باید چند ساعت قبل از آزمایش چیزی نخورد. پزشک یا پرستار در مورد این موضوع و موارد دیگری که مورد نیاز است به شخص اطلاع خواهد داد.

  گرفتن آزمایش خون سریع و ساده است. پرستار از یک سوزن ساده برای گرفتن خون از بازو استفاده می‌کند. شخص موقع فرو رفتن سوزن در پوست احتمالا کمی احساس سوزش و سوزن سوزن خواهد کرد.

  نمونه خون از سوزن به درون به لوله ریخته می‌شود. وقتی لوله آزمایش پر شد، پرستار سوزن را در می‌آورد. آنها اغلب به فرد دستور می‌دهند تا قبل از برداشتن باند، یک تکه گاز را در محل فرو رفتن سوزن، نگه دارد تا خونریزی متوقف شود. نمونه خون سپس به یک آزمایشگاه فرستاده می‌شود که در آنجا تکنسین نمونه خون را برای اندازه سلولهای قرمز و توزیع آنها را بررسی می‌کند.

  نتایج تست RDW

  نتایج RDW تفاوت در اندازه و حجم گلبولهای قرمز خون را در نمونه نشان می‌دهد. نتایج ممکن است طبیعی یا بالا باشد و محدوده‌ها به صورت متنوع هستند.

  محدوده نرمال RDW

  محدوده نرمال برای زنان بالغ ۱۵/۵ – ۱۱/۹ درصد خواهد بود. برای مردان بالغ هم  ۱۵/۶ – ۱۱/۸ خواهد بود. شخصی با میزان نرمال ممکن است هنوز هم یک بیماری زمینه‌ای داشته باشد. بنابراین برای به دست آوردن تصویری کامل از سلامتی شخص پزشک نتایج آزمایشهای دیگر را هم بررسی خواهد کرد.

  پزشکان نتایج RDW را با تست میانگین حجم سلول (MCV) مقایسه خواهد کرد. تست MCV میانگین حجم گلبولهای قرمز را اندازه گیری خواهد کرد. نتایج ممکن است به این صورت باشد:

  بالا بودن RDW

  اگر نتایج بالاتر از نرمال باشد به عنوان RDW شناخته می‌شود. این موضوع می‌تواند نشان دهنده موارد زیر باشد:

  برای تایید تشخیص، پزشک نتیجه آزمایش RDW را با اندازه گیری MCV مقایسه خواهد کرد.

  شخص ممکن است این موارد را داشته باشد:

  در سال ۲۰۱۰، محققان نتیجه گرفتند که RDW بالا ممکن است به پیامدهای ضعیف در افرادی با بیماری قلبی مرتبط باشد یا حوادث قلبی و عروقی در افرادی که یک حمله قلبی را گذرانده‌اند.

  سخن پایانی

  کم خونی را می‌توان با داروها، تغییر در رژیم غذایی و مکمل‌ها درمان کرد. بنابراین، کم خونی درمان نشده می‌تواند منجر به عوارض شدید شود. در بعضی موارد می‌تواند کشنده باشد.

  یک تست RDW معمولا بخشی از تست CBC است که تصویری جامعتر از سلامت فرد را فراهم می‌کند. نتایج ممکن است نشان دهنده وجود کم خونی باشد و به مشخص کردن علت زمینه‌ای آن کمک کند.

  پس از تعیین علت کم خونی، پزشک می‌تواند برای درمان این شرایط برنامه ریزی کند.

  ترجمه اختصاصی توسط مجله قرمز

  منبع:medicalnewstoday

  منبع مطلب : redmag.ir

  مدیر محترم سایت redmag.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  نفس طاهری 22 روز قبل
  0

  سلام . ازمایش دادمRDW-CV بالا بود 17.2 بود دلیلش چیست

  حسن 8 ماه قبل
  0

  چرا کم خونی معمولی وتالاسمی مینور را دقیق بررسی وتفکیک و در پاسخ میسر نیس

  مهدی 2 سال قبل
  -1

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید