توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  بدمینتون از کدام کشور اغاز شد

  1 بازدید

  بدمینتون از کدام کشور اغاز شد را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  بدمینتون

  بدمینتون

  ریشه بازی بدمینتون (به انگلیسی: Badminton) امروزی از کشور هندوستان آغاز شده‌است، از بازی‌ای که آن‌ها به نام «Poona» انجام می‌دادند. این بازی که رقابتی زیبا در هند بود توسط افسران ارتش انگلستان، از هندوستان به کشورشان انتقال داده شد.

  در قرن پنجم در چین بازی به نام (Ti jian zi) وجود داشت که در آن به توپی در هوا ضربه می‌زدند. در حدود سال ۱۶۰۰ مردم در اروپا بازی به نام «jeu de Volant» را با استفاده از یک راکت انجام می‌دادند. زمانی که افسران انگلیسی در هندوستان مستقر شدند این بازی را با انجام تغییراتی در بازی انگلیسی battledore and shuttlecock ابداع کردند و چون به‌طور عمده توسط افسران مستقر در شهر Poona بازی می‌شد، به این نام شهرت پیدا کرد و خیلی زود از آن یک رقابت ورزشی ساخته شد و آن‌ها در اوایل سال ۱۸۷۰ آن را همراه با وسایل و تجهیزات لازم به کشورشان معرفی کردند.

  یک «دوک انگلیسی» رسماً این بازی را به انگلستان معرفی کرد. در سال ۱۸۷۳، با برگزاری یک مهمانی در محل زندگی خود (Badminton) ترتیب برگزاری بازی «پونا» را داد و این بازی از همان‌جا توجه سایرین را جلب کرد و میان طبقه مرفه جامعه انگلستان شناخته شد و از آنجا گسترش یافت. آن‌ها بازی جدید را به نام محل زندگی دوک «بدمینتون» نامیدند.

  ثبت قوانین بدمینتون[ویرایش]

  نخستین بار قوانین این بازی در سال ۱۸۷۷ نوشته شد و طی چند سال شکل زمین بازی تغییراتی کرد تا اینکه در سال ۱۹۰۱ زمین رسمی بدمینتون ،به شکل مستطیل فعلی ،تثبیت شد. باشگاه‌های ورزشی بدمینتون کم‌کم در سرتاسر انگلستان شروع به کار کردند. تا سال ۱۸۹۳ این بازی تا اندازه‌ای پیشرفت کرد که ۱۴ باشگاه برای ساختن یک اتحادیه به هم ملحق شدند. سپس وقتی کشورهای بیشتری فدراسیون‌های خود را راه‌اندازی کردند، این نام به «انجمن بدمینتون انگلستان »تغییر پیدا کرد. در آن زمان این انجمن یا اتحادیه ،قوانین مشخص و معینی را برای این بازی تدوین و نخستین و با ارزش‌ترین مسابقات بدمینتون ،که در خود انگلیس و بین ورزشکاران آنجا بود ،را برگزار کرد.

  با گسترش این ورزش در میان سایر کشورها، نیاز به وجود تشکیلات بین‌المللی برای این ورزش احساس شد. فدراسیون جهانی بدمینتون (BWF) در سال ۱۹۳۴ تأسیس شد و در حال حاضر اداره مرکزی آن در (کنت) انگلستان است. این ۹کشور نیز نخستین بانیان و اعضای این اتحادیه به‌شمار می‌روند: کانادا، دانمارک، انگلستان، فرانسه، ایرلند، هلند، نیوزیلند، اسکاتلند، ولز. امروزه در BWF بیش از ۱۵۰ کشور عضویت دارند.

  بازی کودکانه: بازی «پونا» از بازی‌های کودکانه دیگری آغاز شد. آن بازی‌ها براساس مدت زمان ضربه زدن هر گروه بر شیئی، بدون برخورد آن به زمین، توسط اسبابی شبیه چوگان یا شیئی پارو شکل انجام می‌شد. این بازی مشارکتی و نه رقابتی، در اصل بدون وجود تور انجام می‌شد، و توپ مورد استفاده را «پرنده» می‌نامیدند چون بیشتر مواقع از پر ساخته شده بود امروزه به آن «شاتل کاک» و «توپ بدمینتون» نیز می‌گویند.

  فدراسیون بین‌المللی بدمینتون در ۱۹۳۴ با حضور ۹ فدراسیون تأسیس شد.

  یک بازی ساده اما جذاب[ویرایش]

  هر شخصی می‌تواند به کمک یک راکت سبک‌وزن بدمینتون و ضربه زدن به توپی از روی تور ،از این بازی لذت بخش استفاده کند. این بازی سریع‌ترین بازی انجام شده با راکت است. یک ضربه محکم به توپ باعث می‌شود که توپ با سرعت تقریبی ۳۰۰ کیلومتر در ساعت حرکت کند و در سطوح حرفه‌ای و بالای آن نیاز به سرعت، عکس‌العمل، استراتژی و قدرت زیاد بازیکن دارد. چرا که بازیکن برجسته این رقابت حتی تا ۲ کیلومتر را طی یک مسابقه در زمین می‌دود.

  مسابقات بیشتری در کشورهای مختلف دنیا با الهام از انگلستان شکل گرفت، جام "Thomas" یکی از این رقابت‌ها بود که نخست وارد این عرصه شد. «جورج توماس» یک تنیسور انگلیسی بود که به سوی بدمینتون کشیده شد و طی ۲۴ سال ،در ۹۰ مسابقه عنوان کسب کرد . او همچنین نخستین رئیس فدراسیون جهانی بدمینتون بود. در سال ۱۹۴۹ جام توماس به عنوان مسابقه جهانی بدمینتون مردان (مانند جام Devis در تنیس) معرفی شد. در سال ۱۹۵۶ نیز رقابت‌های جام "UBER" برای زنان خلق شد. «Betty uber» انگلیسی یک بازیکن برجسته در بدمینتون دونفره جایزه آن را اهدا کرد. در ابتدا این مسابقات هر ۳ سال یکبار انجام می‌شد. امروزه بازیکنان برجسته این رشته ورزشی برای جوایز مالی با هم در سرتاسر دنیا رقابت می‌کنند.

  بدمینتون کشورهای آسیایی[ویرایش]

  اگرچه بدمینتون در انگلستان متولد شد اما آسیایی‌ها بدمینتون را از آن خود کردند. چین و اندونزی دو کشوری هستند که مقتدرانه در مسابقات بین‌المللی این رشته شرکت می‌کنند و مسابقات این رشته مردم زیادی را متوجه خود می‌کند. این دو کشور ،مجموعاً به‌طور اعجاب‌انگیزی تا کنون ۷۰ درصد از مسابقات IBF را برنده شده‌اند و در ۲۳ مسابقه (جام توماس) ،همواره آسیایی‌ها برنده بوده‌اند. در جام UBER نیز، آسیایی‌ها آخرین ۱۵ عنوان برتر جهان را از آن خود کرده‌اند؛ و از میان ۶۱ مدال اهدا شده در مسابقات المپیک این رشته ،آسیایی‌ها ۵۴ عدد آن را تصاحب کرده‌اند! تعداد تماشاگران در مسابقات مهم ،به پانزده هزار نفر هم رسیده‌است.

  بعد از آسیایی‌ها، ورزشکاران اسکاندیناوی، بدمینتون را با قدرت و سرعت خوبی بازی می‌کنند. کانادا، دانمارک، انگلستان، فرانسه، ایرلند، هلند، زلاندنو، اسکاتلند و ولز اعضای اولیه این فدراسیون بودند. امروزه تعداد اعضا به ۱۴۷ عدد رسیده‌است.

  بدمینتون در ایران ،برای اولین بار توسط کارکنان شرکت نفت انگلستان و در شهر مسجدسلیمان اجرا شد، اولین تیم ملی ایران هم در بازی‌های آسیایی تهران ،در سال ۱۹۷۴ شرکت نمود که در بین ۱۲ تیم ،در رتبه هشتم قرار گرفت.

  بدمینتون از سال ۱۹۹۲ ،در المپیک بارسلون به بازی‌های المپیک اضافه شد. پس از آن بود که به میزان اعتبار این ورزش در کشورهای آسیایی مثل چین، کره، اندونزی، مالزی افزوده شد. این پدیده مقارن با پیشرفت این ورزش در انگلستان و کشورهای اسکاندیناوی بود.

  در یونان بدمینتون در سال ۱۹۸۰ وارد شد. در آغاز این ورزش توسط دانشجویان دانشگاه دموکریتوس در تریس انجام شد. در سال ۱۹۹۲ فدراسیون هلنی بدمینتون با حضور ۶ باشگاه ورزشی تأسیس گردید. امروزه ۳۵۰۰ ورزشکار در قالب ۴۰ باشگاه در سراسر یونان به ورزش بدمینتون می‌پردازند.

  در یونان ورزش بدمینتون به شکل قابل توجهی رو به رشد است. در سال ۱۹۹۵ تنها ۹ بازیکن رسمی در یونان وجود داشت در حالیکه تعداد آن امروزه به ۳۵۰۰ نفر می‌رسد.

  در حین بازی‌های بازی‌های المپیک تابستانی ۲۰۰۴ پیش‌بینی می‌شد که مسابقات بدمینتون با استقبال خوبی مواجه شود.

  نحوه بازی[ویرایش]

  بدمینتون توسط ۲ یا ۴ بازیکن انجام می‌شود؛ و در این المپیک پدیده جالب توجه این است که در یکی از رشته‌ها در یک تیم دو نفره یک مرد و یک زن حضور دارند و با تیم مقابل به همین شکل به رقابت می‌پردازند.

  نحوه بازی بدین صورت است که بازیکنان به کمک راکت، توپ را به سمت زمین حریف می‌فرستند و سعی می‌کنند آن را در محوطه مشخص به زمین برسانند. برنده بازی تیمی است که دو گیم پانزده امتیازی را برنده شود. در انفرادی زنان هر کدام از گیم‌ها ۱۱ امتیاز است.

  رشته‌های المپیک آتن ۲۰۰۴ شامل موارد زیر بود:

  مقررات بازی بدمینتون[ویرایش]

  زمین بازی[ویرایش]

  زمین بازی بدمینتون به شکل مستطیل می‌باشد و با خطوطی به عرض ۴۰ میلی‌متر کشیده می‌شود. خطوط زمین باید به سادگی قابل تشخیص بوده و بهتر است به رنگ سفید یا زرد کشیده شود. طول زمین۱۳٫۴۰ متر - عرض زمین دو نفره ۶/۱ متر - عرض زمین یک‌نفره ۵٫۱۸ متر می‌باشد. کلیه این خطوط جزو زمین محسوب می‌شود. ارتفاع تور ۱٫۵۵ متر در محل پایه‌ها (گوشه‌های تور) و ۱٫۵۲۴ متر در مرکز تور می‌باشد.

  توپ[ویرایش]

  توپ بدمینتون از مواد طبیعی یا مصنوعی ساخته می‌شود. سر آن باید از جنس چوب‌پنبه که لایه چرمی دارد باشد. توپ چرمی باید دارای ۱۶ پرک باشد که به پایه وصل می‌شوند که بیشتر از بال‌های سمت چپ غاز برای ساخت این توپ‌ها استفاده می‌شود. وزن توپ باید بین ۴٫۷ تا ۵٫۵گرم باشد.

  فضای بالای زمین[ویرایش]

  در بازی‌های بین‌المللی، حداقل ارتفاع زمین تا سقف، برای تمام سطح زمین بازی، برابر با ۱۲ متر و اندازه استاندارد در بازی‌های باشگاهی ۹٫۱۴ متر می‌باشد. سراسر فضای بالای زمین بدون هیچ گونه ساختار اضافی بوده، و موانع مزاحمی همچون ساختارهای نور پردازی در آن وجود ندارد.

  پس زمینه و نور پردازی[ویرایش]

  برای راحت دیده شدن توپ بدمینتون، دو طرف پایانی زمین نباید به رنگ سفید باشد. حداقل درجه نورپردازی ۱۰۰۰ لوکس، پیشنهاد می‌شود، که سبب ایجاد نور یکپارچه در فضای زمین بازی می‌گردد نباید نور مستقیم، در روبروی ورزشکار یا بالای زمین قرار بگیرد. مکان مناسب جهت روشنایی، در دو طرف طول زمین بدمینتون می‌باشد. همچنین تمامی نورهای مستقیم آفتاب یا نور روز باید از بین برود.

  راکت[ویرایش]

  راکت بدمینتون معمولاً از جنس فلزی می‌باشد. راکت از قسمت‌های: دسته - میله - گلو یا سه راهی - صفحه راکت (کله راکت_ فریم دور) تشکیل شده‌است.

  قرعه کشی[ویرایش]

  برای شروع بازی داور مسابقه با سکه عمل قرعه کشی را انجام می‌دهد. نفر برنده قرعه کشی می‌تواند توپ یا دریافت (زمین) را انتخاب کند.

  امتیازات گیم‌ها[ویرایش]

  هر کس ۲ گیم از کل ۳ گیم بازی را ببرد، برنده بازی است.

  برنده یک گیم طرفی خواهد بود که زودتر به امتیاز ۲۱ برسد طرفی که برنده رالی باشد یک امتیاز به امتیازاتش اضافه خواهد شد اگر امتیازات برابر ۲۰ شد هر طرفی که دو امتیاز متوالی و پشت سر هم را دریافت کند برنده گیم محسوب می‌شود اگر امتیازات به برابر ۲۹ برسد طرفی که زودتر امتیاز ۳۰ را کسب کند برنده گیم محسوب می‌شود. طرفی که برنده گیم باشد اولین زننده سرویس در گیم بعد خواهد بود. بازیکنان بایستی در موارد زیر، زمین خود را عوض کنند:

  ۳-در صورت تساوی ۱بر۱ در گیم سوم در امتیاز ۱۱ تعویض زمین صورت می‌گیرد.

  سرویس[ویرایش]

  زننده و گیرنده سرویس باید به صورت مورب در داخل محوطه سرویس و بدون تماس با خطوط محوطه سرویس قرار گیرند. از لحظه شروع سرویس تا پایان اجرای ضربه باید قسمتی از هر دو پای بازیکن در حالتی ثابت با زمین تماس داشته باشد. راکت زننده سرویس باید اولین را به پایه (کله) توپ بزند. هنگام برخورد توپ با راکت زننده سرویس تمام توپ باید از کمر سرویس زننده پایینتر باشد. میله راکت زننده سرویس از لحظه زدن ضربه به توپ باید به طرف پایین امتداد داشته باشد. هنگام زدن سرویس اگر توپ با راکت زننده سرویس برخورد نکند خطا محسوب می‌شود. زننده سرویس نباید قبل از آمادگی کامل گیرنده سرویس اقدام به زدن سرویس کند. در بازی‌های یک‌نفره، تا زمانی که زننده سرویس امتیازی کسب نکند یا اینکه امتیاز او در آن گیم زوج باشد زننده و گیرنده سرویس باید در زمین سمت راست قرار گیرند و چنانچه که امتیاز زننده سرویس در آن گیم فرد باشد بازیکنان موظفند در سمت چپ زمین برای زدن سرویس و دریافت اقدام نمایند. اگر دریافت‌کننده سرویس مرتکب خطا شد یا توپ در زمین وی متوقف شود زننده سرویس یک امتیاز کسب می‌کند و از طرف دیگر زمین اقدام به زدن سرویس بعدی می‌کند. اگر زننده سرویس مرتکب خطایی شود یا اینکه توپ در زمین وی متوقف شود زننده سرویس حق زدن سرویس را از دست می‌دهد و آنگاه گیرنده سرویس حق زدن سرویس را به دست می‌آورد.

  بازی‌های دو نفره[ویرایش]

  هنگام شروع گیم باید از قسمت راست زمین اقدام به زدن سرویس نماید. فقط سرویس گیرنده حق برگشت سرویس را دارد در صورتی که توپ به همبازی گیرنده سرویس برخورد کند یا ضربه‌ای به توپ وارد کند خطا محسوب می‌شود و در این صورت به زننده سرویس یک امتیاز تعلق می‌گیرد،

  پس از برگشت سرویس توسط دریافت‌کننده هر یک از بازیکنان می‌توانند به توپ ضربه بزنند. . (پس از پایان هر گیم و در شروع گیم بعد می‌توان جای نفرات را عوض کرد). این هم باید اضافه کرد که در بازی دوبل یا دو نفره سرویس بلند تا انتهای زمین نیست وتا خط جلوتر از آن است واگر توپ در مستطیل انتهای زمین فرود بیاید امتیاز برای حریف است.

  اشتباهات (خطاهای) محوطه سرویس[ویرایش]

  خطاهای بازی بدمینتون[ویرایش]

  موارد زیر خطا محسوب می‌شود:

  در هر یک از موارد بالا که به جا داده شد، بازی بدون اضافه نمودن امتیاز ادامه می‌یابد و بازیکنی که زننده سرویس بود دوباره سرویس می‌زند. وقت استراحت بین گیم‌ها ۲ دقیقه. در هر گیم در امتیاز ۱۱ استراحت یک دقیقه‌ای وجود دارد.

  اگر چنانچه بازیکن بر یک رفتار زشت و غیر ورزشی اصرار ورزد و کارت قرمز بگیرد و مجدد آن کار را انجام دهد داور، سرداور مسابقه را مطلع می‌کند و سرداور با کارت مشکی آن بازیکن را اخراج می‌کند.

  تعداد بازیکنان هر تیم در آموزشگاه‌ها: در ابتدایی ۵ نفر و در راهنمایی و متوسطه هر تیم ۷ نفرند. در مسابقه بین دو تیم در ابتدایی دو بازی یک‌نفره و یک بازی دو نفره و دو بازی یک‌نفره در آخر و در راهنمایی و متوسطه دو بازی یک‌نفره و دو بازی دو نفره و یک بازی یک‌نفره در آخر انجام می‌شود.

  دانستنیهای بدمینتون[ویرایش]

  منابع[ویرایش]

  پیوند به بیرون[ویرایش]

  وبگاه رسمی فدراسیون بین‌المللی بدمینتون
  وبگاه رسمی فدراسیون بدمینتون ایران

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  مدیر محترم سایت fa.wikipedia.org لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  تاریخچه و ریشه بازی «بدمینتون»

  تاریخچه و ریشه بازی «بدمینتون»

  بدمینتون امروزی از کشور هندوستان آغاز شده‌است، از بازی که آنها به نام Poona انجام می‌دادند. این بازی که رقابتی زیبا بود توسط افسران ارتش انگلیس، ازهندوستان به کشورشان انتقال داده شد.

  اما پیش از پرداختن به بازی کنونی بدمینتون نخست باید پرسید: «بازیی که آن را Poona نامیدند خود چگونه و در میان چه کسانی انجام می‌شد؟»

  بازی کودکانه 

  بازی « پونا» از بازی‌های کودکانه دیگری آغاز شد. آن بازی‌ها براساس مدت زمان ضربه زدن هرگروه بر شییء، بدون برخورد آن به زمین، توسط اسبابی شبیه چوگان یا شیئی پارو شکل انجام می‌شد. این بازی مشارکتی و نه رقابتی، در اصل بدون وجود تور انجام می‌شد، و توپ مورد استفاده را «پرنده» می‌نامیدند چون بیشتر مواقع از پر ساخته شده بود. امروزه برخی از انواع توپ‌های بدمینتون از پلاستیک درست می‌شود اما توپ‌هایی که در رقابت‌های جدی و رسمی استفاده می‌شوند از 16 پر واقعی درست شده‌اند.

  کارشناسان ادعا می‌کنند بهترین توپ‌های موجود، آنهایی هستند که ازبال چپ غاز برای قسمت پردار توپ استفاده شده است.

  این هم خود معمایی جالب است، خاصیت بال چپ غاز!!

  البته پیش از تکامل بازی‌های یاد شده هم درجای جای این دنیای بزرگ ، بازی‌های مشابه با آن انجام می‌شد.  

  اشکال اولیه بدمینتون در چین، هند و یونان بازی می‌شده‌است. ولی به هر حال از سال 1860 شیوه‌ای که بدمینتون امروزه بازی می‌شود ابداع شد.

  در قرن پنجم در چین بازی به نام (Ti jian zi) وجود داشت که در آن به توپی در هوا ضربه می‌زدند.در حدود سال 1600 مردم در اروپا بازی به نام«jeu de Volant» را با استفاده از یک راکت انجام می‌دادند.

  زمانی که افسران انگلیسی در هندوستان مستقر شدند با بازی Poona آشنا شدند و خیلی زود از آن یک رقابت ورزشی ساخته شد و آنها در اوایل سال 1870 آن را همراه با وسایل و تجهیزات لازم به کشورشان معرفی کردند.

  یک مهمانی در بدمینتون

  یک «دوک انگلیسی» رسماً این بازی را به انگلستان معرفی کرد. در سال 1873، با برگزاری یک مهمانی درمحل زندگی خود (Badminton) ترتیب برگزاری بازی «پونا» را داد و این بازی از همانجا توجه سایرین را جلب کرد ومیان طبقه مرفه جامعه انگلیس شناخته شد و از آنجا گسترش یافت. آنها بازی جدید را به نام محل زندگی دوک « بدمینتون» نامیدند.

  پونای کودکان کوچه و خیابان هندوستان به طبقه مرفه جامعه انگلستان رسید و نامش تغییر پیدا کرد!

  بدمینتون قانونمند

  نخستین بار قوانین این بازی درسال 1877 نوشته شد و طی چند سال شکل زمین بازی تغییراتی کرد تا اینکه در سال 1901 زمین رسمی بدمینتون به شکل مستطیل فعلی تثبیت شد.

  باشگاه‌های ورزشی بدمینتون کم کم در سرتاسر انگلستان شروع به کار کردند. تا سال 1893 این بازی تا اندازه‌ای پیشرفت کرد که 14 باشگاه برای ساختن یک اتحادیه به هم ملحق شدند. سپس وقتی کشورهای بیشتری فدراسیون‌های خود را راه اندازی کردند این نام به «انجمن بدمینتون انگلستان» تغییر پیدا کرد.

  در آن زمان این انجمن یا اتحادیه قوانین مشخص و معینی را برای این بازی‌ها تدوین و نخستین و با ارزش ترین مسابقات بدمینتون که در خود انگلیس و بین ورزشکاران آنجا بود را برگزار می‌کرد. با گسترش این ورزش در میان سایر کشورها، نیاز به وجود تشکیلات بین المللی برای این ورزش حس شد.

  فدراسیون جهانی بدمینتون (IBF)

  در سال 1934 تأسیس شد و درحال حاضر اداره مرکزی آن در (کنت) انگلستان است. این 9 کشور نیز نخستین بانیان و اعضای این اتحادیه به شمار می‌روند: کانادا، دانمارک، انگلستان، فرانسه، ایرلند، هلند، نیوزیلند، اسکاتلند، ولز.

  امروزه در IBFبیش از 150 کشور عضویت دارند.

  بدمینتون از سال 1992 در المپیک بارسلون به بازیهای المپیک اضافه شد. پس از آن بود که به میزان اعتبار این ورزش در کشورهای آسیایی مثل چین، کره، اندونزی، مالزی افزوده شد. این پدیده مقارن با پیشرفت این ورزش در انگلستان و کشورهای اسکاندیناوی بود. در یونان بدمینتون در ابتدا در سال 1980 وارد شد. در آغاز این ورزش توسط دانشجویان دانشگاه دموکریتوس در تریس انجام شد. در 1992 فدراسیون هلنی بدمینتون با حضور 6 باشگاه ورزشی تأسیس گردید. امروزه 3500 ورزشکار در قالب 40 باشگاه در سراسر یونان به ورزش بدمینتون می‌پردازند.

  یک بازی ساده اما جذاب :

  تقریباً هر شخصی می‌تواند به کمک یک راکت سبک وزن بدمینتون و ضربه زدن به توپی از روی تور از این بازی لذت بخش استفاده کند. چرا که این بازی برای مبتدیان بسیار ساده‌است. این بازی در جمع‌های خانوادگی، مهمانی‌ها و... در سرتا سر دنیا پرداخته می‌شود. اما نباید فراموش کرد که سریع ترین بازی انجام شده با راکت است. یک ضربه محکم به توپ باعث می‌شود که توپ با سرعت تقریبی 300 کیلومتر در ساعت حرکت کند و در سطوح حرفه‌ای و بالای آن نیاز به سرعت، عکس العمل، استراتژی و قدرت زیاد بازیکن دارد. چرا که بازیکن برجسته این رقابت حتی تا 2 کیلومتر را طی یک مسابقه در زمین می‌دود و به این طرف و آن طرف می‌زند!

  رقابت‌ها و مسابقات بیشتری در کشورهای مختلف دنیا، با الهام از آنچه در انگلستان شکل گرفت، راه اندازی شد جام«Thomas  » یکی از این رقابتها بود که نخست وارد این عرصه شد.

  «جورج توماس» یک تنیسور انگلیسی بود که به سوی بدمینتون کشیده شد و در 90 مسابقه عنوان کسب کرد (طی 24 سال). او همچنین نخستین رئیس فدراسیون جهانی بدمینتون بود.

  درسال 1949 جام توماس به عنوان مسابقه جهانی بدمینتون مردان (مانند جام Devis در تنیس) معرفی شد.

  در سال 1956 نیز رقابت‌های جام «uber»  برای زنان خلق شد«Betty uber» انگلیسی یک بازیکن برجسته در بدمینتون دوبل جایزه آن را اهدا کرد.

  در ابتدا این مسابقات هر 3 سال یکبار انجام می‌شد. امروزه بازیکنان برجسته این رشته ورزشی برای جوایز مالی با هم در سرتاسر دنیا رقابت می‌کنند.

  آسیا و بدمینتون

  اگرچه بدمینتون در انگلستان متولد شد اما آسیایی‌ها بدمینتون را از آن خودکردند. چین و اندونزی دو کشوری هستند که مقتدرانه درمسابقات بین المللی این رشته شرکت می‌کنند و مسابقات این رشته مردم زیادی را متوجه خود می‌کند. این دو کشور مجموعاً بطور اعجاب انگیزی تاکنون 70 درصد از مسابقات IBF را برنده شده‌اند و در 23 مسابقه (جام توماس ) همواره آسیایی‌ها برنده بوده‌اند. در جام uber  نیز آخرین 15 عنوان برتر جهان را آسیایی‌ها از آن خود کرده‌اند و از میان 61 مدال اهدا شده درمسابقات المپیک این رشته آسیایی‌ها 54 عدد آن را تصاحب کرده اند!

  بعد از آسیایی‌ها، ورزشکاران اسکاندیناوی، بدمینتون را با قدرت و سرعت خوبی بازی می‌کنند.

  برندگان جام توماس اززمان شروع به کار فقط سه کشور مالزی، چین و اندونزی بوده‌اند و جام uber نیز تنها در سال‌های 1957 و 1960 و 1963 در خارج از آسیا برنده داشته است و خلاصه اینکه بدمینتون چهارمین ورزش شناخته شده دنیاست! و می‌توان گفت: ورزشی ارزان تر از برخی ورزشها.

  بدمینتون ورزشی است که مردان و زنان در هر رده‌ای و در هر سنی می‌توانند به آن بپردازند. ولی برای بازی کردن در بالاترین رده‌ها ورزشکاران باید مهارتهای ویژه، استقامت، قدرت و انعطاف پذیری خود را افزایش دهند. این ورزش در سراسر دنیا و بخصوص در آسیا گسترش پیدا کرده و به جایی رسیده که در مسابقات مهم تعداد تماشاگران به پانزده هزار نفر هم رسیده‌است. در یونان ورزش بدمینتون به شکل قابل توجهی رو به رشد است. در سال 1995 تنها 9 بازیکن رسمی در یونان وجود داشت در حالیکه تعداد آن امروزه به 3500 نفر می‌رسد.

  تاریخچه بدمینتون درایران

  با ورود کارشناسان نفتی انگلیس به ایران بدمینتون به کشور ما راه یافت، البته این شروع منحصراً در مناطق نفت خیز جنوب و برای پرکردن اوقات فراغت کارشناسان بود که در نهایت کارمندان ایرانی شرکت نفت هم در این رهگذر به این ورزش علاقه‌مند شدند. این رشته ورزشی پس از خروج کارشناسان به دست فراموشی سپرده شد. تا اینکه میزبانی بازی‌های آسیایی را در سال 1353 (1974) تقبل نمودند، چون رشته بدمینتون یکی از رشته‌های این بازی‌ها بود، در این راستا سازمان تربیت‌بدنی در سال 1351 فدراسیون بدمینتون را تاسیس نمود. از آنجایی که این رشته‌ی ورزشی در ایران ناشناخته و نوپا بود، مسئولان امر جهت راه‌اندازی و شروع صحیح این رشته از کشور هندوستان مربی صاحب نامی به نام «دیپوگوش» را به همکاری دعوت کردند. وی در مدت 5 سال اقامت در ایران به کار آموزش و تعلیم بدمینتون اشتغال داشت و اولین مسابقه‌ی غیررسمی این رشته ورزشی در سال 1351 بین تیم‌های تهران و خوزستان برگزار شد که تهران پیروز میدان این دیدار بود.

  در سال 1352 اولین دوره‌ی مسابقات قهرمانی ‌کشور به صورت رسمی در تهران با شرکت 24 تیم برگزار شد و در نهایت عناوین قهرمانی را به ترتیب تهران و خوزستان و اصفهان کسب نمودند. تیم ملی بدمینتون در سال 1353 (1974) برای اولین بار در بازی‌های آسیایی تهران شرکت کرد و بین 13 تیم شرکت‌کننده به مقام هشتم دست یافت.  

  اولین رییس فدراسیون بدمینتون ایران در سال 1351 آقای امیرنویدی بود که تا سال 1356 در این سمت انجام وظیفه نمود. از سال 1356 تا1358 فدراسیون بدمینتون دوباره تاسیس و اعضا آن به صورت انتخابی مشخص شدند و عبارت بودند از آقایان اسماعیل ‌کدخدازاده، منوچهر یاوری، مرتضی ‌مداحی، داریوش ‌فروغی، غلامحسین ‌یزدان‌پناه، محمد شاه‌حسینی و حسین خودی(نماینده سازمان تربیت‌بدنی). در سال 1360 مسئولین فدراسیون مجدداً از طرف رییس تربیت‌بدنی منصوب شدند و این روند تاکنون ادامه داشته و رؤسای فدراسیون به شرح زیر بوده‌اند: 1360 منوچهریاوری، 3-1361 رضا  حمزه‌لو، 5-1363 محمد حسن ‌عالمی، 5-1366 غلامحسین ‌نوریان، 1368 تا به‌ حال مهدی‌ کرباسیان.

  هر سال مسابقات قهرمانی کشور به صورت تیمی و انفرادی (یک نفره و دونفره) در رده‌های مختلف سنی (خردسالان، نوجوانان، جوانان، بزرگسالان و پیشکسوتان) برگزار می‌شود.

  مسابقات باشگاهی (باشگاه‌های دسته یک به صورت لیگ و باشگاه‌های دسته دو به صورت متمرکز) هر سال برگزار می‌گردد. مسابقات قهرمانی دانشگاه‌های علوم پزشکی و دانشگاه‌های آزاد اسلامی و سایر موسسات آموزش عالی نیز برگزار می‌گردد. در سال 1366 اولین دوره‌ی مسابقات بین‌المللی شهدای هفتم تیر در تهران برگزار شد. از سال 1369 مسابقات بین‌المللی بدمینتون دهه‌ی فجر که جزو تقویم ورزشی فدراسیون جهانی بدمینتون می‌باشد، هر ساله برگزار می‌شود. در سال 1370 اولین دوره مسابقات جوانان آسیا در ایران (زنجان) برگزار شد و تیم‌های دو نفره ایران مقام سوم را کسب نمودند. در سال 1376 اولین دوره مسابقات بدمینتون غرب آسیا در تهران برگزار گردید که تمام مقام‌ها از آن بازیکنان ایران بود.

  شهرستان رامیان قهرمان رقابت‌های بدمینتون در تمامی رده‌های سنی از سال 72 استان گلستان شد . هیأت بدمینتون شهرستان رامیان از سال 1366 تاسیس شده و رییس هیأت آقای محمد بای تعیین گردید، تا فعالیت تیم از سال 1368 آغاز گردد. سال 1369 با ارتباط خوبی که با فدراسیون بدمینتون کشور داشتند، میزبانی اردوی تیم ملی بزرگسالان ایران را به مدت 1 هفته به عهده گرفتند. سال 1370 مسابقات قهرمانی خردسالان کشور در رامیان برگزار گردید. در سال 1371 میزبان آموزش مربیگری در سطح کشور بوده و از سال 1372 تا به امروز تیم بدمینتون رامیان با تلاش و پشتکار فراوان موفق به کسب مقام‌های قهرمانی استان در کلیه‌ی رده‌های سنی شده است.

  اکثر نفرات اعزامی استان به مسابقات کشوری را بازیکنان شهرستان رامیان تشکیل می‌دهند و بیشترین نفرات، از بازیکنان رامیان تاکنون موفق به راه‌یابی به تیم و یا دعوت به تیم ملی شده‌اند.

  حدود 100 نفر از بازیکنان رامیان ضمن این که در سطح استان مقام اول تا سوم را کسب کردند، در سطح کشور نیز موفق به کسب همین مقام‌ها شده‌اند و بیشترین مدال‌ها و کاپ‌های قهرمانی استان توسط بازیکنان رامیان کسب شده‌ است.

  در شهرستان رامیان 4 مدرسه بدمینتون زیر12 سال تحت نظر محمدبای دایر و اداره می‌شود که در سطح کشور خود یک رکورد می‌باشد. شهر رامیان یکی از مراکزی است که بیشترین بازدهی و بازیکن‌سازی را در سطح کشور با داشتن نزدیک به 300 نفر بازیکن که یک رکورد بالا است، دارد.

  در هیأت رامیان حدود 40  نفر به عنوان مربی کارت‌دار و حدود 30  نفر به عنوان داور کارت‌دار فعالیت می‌کنند، که پشتوانه خوبی برای این رشته ورزشی می‌باشند. هیأت بدمینتون رامیان به لحاظ پشتوانه خوبی که دارد و از آنجا که کارش را از زیربنا آغاز کرده، آینده بسیاردرخشانی دارد؛ ولی به شرطی که مسولان نیز از این هیأت حمایت کنند.

  قهرمانان رشته بدمینتون

  قهرمانان بنامی در رشته‌ی بدمینتون در سطح کشور داریم، از جمله: محمد یازرلو، رضا بای، محمد رجبلو، کرمعلی‌ یازرلو، ابوالقاسم‌ بای، نورالدین‌ رجبلو، علی ‌یازرلو، عطاء منتظری، حسین‌ کاغذلو، متین‌ بای، مهران‌ صادقلو، علی ‌حبیبیان، علیرضا صادقلو، سعید بای، پوریا رضایی، مهدی ‌رجبلو، غلام ‌رجبلو، علی‌ رجبلو، محسن ‌قوانلو، رضا نوری، رضا بای، محمد منتظری، مهدی‌ قربانی، اسماعیل‌ یازرلو، سعید بای‌قربان.

  بدمینتون رشته‌ی بسیار زیبا، مفرح و نشاط‌آور است که بر پایه‌ی آخرین دستاوردهای علمی دنبال می‌شود. بدون شک این ورزش با امکان آموزش و فراگیری آن در جامعه و خصوصاً سنین خردسالی از ویژگی‌های خاص برخوردار می‌باشد.

  در حال حاضر فدراسیون بدمینتون ایران برای توسعه این رشته ورزشی کمیته های مختلفی تشکیل داده است که عبارتند از :

  کمیته آموزش

   این کمیته وظیفه آموزش مربیان و داوران را بر عهده دارد. کمیته مسابقات که برگزاری مسابقات داخلی، که شامل مسابقات کشوری و بین المللی است و همچنین برگزاری مسابقات خارجی و نیز مسابقات قهرمانی (تیم ملی) را بر عهده دارد.

  کمیته فعالیتهای فنی

   نایب رئیس و مسئول کمیته بازرگانی کنفدراسیون آسیا و عضویت در کمیته جوایز جهانی، آقای کرباسیان می باشد. عضویت 10 نفر از کادر اجرایی این فدراسیون در کمیته های مختلف کنفدراسیون آسیا، مرکزیت کشور های غرب آسیا در ایران و در نهایت قرار گرفتن این کشور جز 10 کشور برتر آسیا و رهبریت و کمک کننده به کشور های دیگر از جمله ترکمنستان، فلسطین، تاجیکستان.

  شرح رشته ورزشی

  بدمینتون بازیی است که با راکت و توپ پردار یا پلاستیکی در زمین که به وسیله تور به دو قسمت مساوی تقسیم شده است انجام می شود. این بازی در هوای آزاد نیز انجام می گردد. باید توجه داشت توپ بدمینتون سبک می باشد، در نتیجه در مکانهایی که باد می وزد به طور دلخواه نمی توان بازی کرد. هرگاه در هر قسمت زمین یک نفر قرار گیرند آن را بازی دونفره یا دوبل می گویند.

   زمین بازی

  زمین بازی بدمینتون به شکل مستطیل می باشد و با خطوطی به عرض 40 میلی متر کشیده می شود. خطوط زمین باید به سادگی قابل تشخیص بوده و بهتر است به رنگ سفید یا زرد کشیده شود. طول زمین 13/4 متر، عرض زمین دو نفره 6/10 متر، عرض زمین یک نفره 5/30 متر می باشد. کلیه این خطوط جزو زمین محسوب می شود. ارتفاع پایه های تور 155 متر می باشد.

  در زمین بازی انفرادی در هر طرف تور، طول زمین 7/6 و عرض آن 18/5 متر می باشد. خط منطقه سرویس در 76/0 متر از خط سرویس دو نفره واقع شده و خط محدوده سقوط سرویس در فاصله 98/1 متری از تور قرار دارد. بدین ترتیب حد انتهایی یا طول زمین برای هر دو بازی انفرادی و دوبل یکی است ولی در بازیهای دوبل هر زمین سرویس 76 سانتیمتر کوتاهتر از زمین انفرادی می باشد.

  شاتل و یا توپ مخصوص

  توپ بدمینتون ممکن است از مواد طبیعی یا مصنوعی ساخته شود. پایه توپ از جنس چوب پنبه به قطر 5/2 الی 75/3 سانتیمتر می باشد که یک لایه چرمی آن را می پوشاند و 14 الی 16 پرک به طول 25/6 الی 7 سانتیمتر درون پایه محکم می گردد. بطوریکه قطر فوقانی پرها 8/5 سانتیمتر می باشد. وزن توپ با توجه به شرایط جوی محل بازی بین 74/4 تا 5/5 گرم متغیر است.

  راکت

  راکتهای بازی بدمینتون در سه نوع سبک، متوسط و سنگین ساخته می شود که بوسیله رشته های باریک مشبک به قاب کشیده می شود. سطح تماس باید مسطح و عاری از هر گونه شیب اضافی یا برجستگی باشد. چگونگی گذاشتن زه ها از یکدیگر باید یکنواخت بوده و محکمی آن در قسمتهای مختلف راکت مساوی باشد. قاب راکت به انضمام دسته آن نباید بیش از 68 سانتیمتر و عرض آن نیز باید بیشتر از 23 سانتیمتر باشد. همچنین طول سر راکت نباید از 29 سانتیمتر بیشتر باشد.

  لباس

  لباس بازیکنان باید مطابق قوانین بین المللی بازی، سبک و آزاد و به رنگ سفید باشد تا ورزشکاران بتوانند حرکات مانوری لازم را به راحتی انجام دهند. همچنین لباس باید قابلیت تبادل حرارتی بدن را داشته باشد.

  کفش

  کفش مناسب برای بازی بدمینتون در سالن باید دارای کف پلاستیکی صاف و برای بازی در فضای باز باید با کف آجدار باشد. بطور کلی کفش بازیکنان باید به گونه ای پیش بینی شود که دارای ویژگیهای مورد نیاز برای استفاده بر روی کفپوش بوده و مطابق قوانین بین المللی باشد پوشیدن جورابهای ضخیم برای محافظت از پاها مفید است.

  قرعه کشی

  برای شروع بازی داور مسابقه با سکه عمل قرعه کشی را انجام می دهد. نفر برنده قرعه کشی می تواند توپ یا دریافت (زمین) را انتخاب کند. برنده بازی کسی است که دو گیم از سه گیم را ببرد.

  امتیازات گیم ها

  در مردان 15 تایی است و در نونهالان و بانوان 11 تایی است. در بازیهای یک نفره و دو نفره مردان کسی که زودتر به امتیاز 15 برسد برنده گیم محسوب می شود و در بانوان و نونهالان هر کسی زودتر به امتیاز 11 برسد برنده گیم محسوب می شود.

  یسینیگ چیست؟

  اگر در آقاین امتیاز به 14-14 رسید و یا در بانوان امتیاز 10-10 شد از کسی که زودتر به امتیاز 14 و یا 10 رسید سوال می شود که آیا امتیاز اضافه می خواهد یا نه و اگر جواب مثبت باشد بازی به 17 و 13 ادامه می یابد و اگر جواب منفی باشد بازی در همان 15 و 11 به پایان می رسد. فردی که برنده گیم شد در گیم بعدی اولین سرویس را می زند. تنها بازیکنی امتیاز کسب می کند که سرویس را زده باشد و توپ را در زمین بازیکن مقابل بخواباند.

  تعویض زمین

  بازیکنان بایستی در موارد زیر زمین را عوض کنند:

  1- پایان گیم اول

  2- پیش از شروع گیم سوم

  3- در صورت تساوی 1 بر 1 در گیم سوم آقایان در پوئن 8 و در خانمها و نونهالان در پوئن 6 تعویض زمین صورت می گیرد.

  سرویس

  زننده و گیرنده سرویس باید به صورت مورب در داخل محوطه سرویس و بدون تماس با خطوط محوطه سرویس قرار گیرند. از لحظه شروع سرویس تا پایان اجرای ضربه باید قسمتی از هر دو پای بازیکن در حالتی ثابت با زمین تماس داشته باشد. راکت زننده سرویس باید اولین ضربه را به پایه (کله) توپ بزند. هنگام برخورد توپ با راکت زننده سرویس تمام توپ باید از کمر سرویس زننده پایینتر باشد. میله راکت زننده سرویس از لحظه زدن ضربه به توپ باید به طرف پایین امتداد داشته باشد به نحوی که تمامی کله راکت از تمامی دست حامل راکت بازیکن پایینتر باشد.

  هنگام زدن سرویس اگر توپ با راکت زننده سرویس برخورد نکند خطا محسوب می شود. زننده سرویس نباید قبل از آمادگی کامل گیرنده سرویس اقدام به زدن سرویس کند در بازیهای یک نفره ، تا زمانی که زننده سرویس امتیازی کسب نکند و یا اینکه امتیاز او در آن گیم زوج باشد زننده و گیرنده سرویس باید در زمین سمت راست قرار گیرند و تا زمانی که امتیاز زننده سرویس در آن گیم فرد باشد بازیکنان موظفند در سمت چپ زمین برای زدن سرویس و دریافت اقدام نمایند. اگر دریافت کننده سرویس مرتکب خطا شد و یا توپ در زمین وی متوقف شود زننده سرویس یک امتیاز کسب می کند و از طرف دیگر زمین اقدام به زدن سرویس بعدی می کند. اگر زننده سرویس مرتکب خطایی شود و یا اینکه توپ در زمین وی متوقف شود زننده سرویس حق زدن سرویس را از دست می دهد و آنگاه گیرنده سرویس حق زدن سرویس را به دست می آورد بدون اینکه امتیازی به طرفین داده شود.

  بازیهای دو نفره

  هنگام شروع گیم و هر زمانی که یکی از طرفین حق زدن سرویس را به دست آورد، باید از قسمت راست زمین اقدام به زدن سرویس نماید. فقط سرویس گیرنده حق برگشت سرویس را دارد در صورتی که توپ به همبازی گیرنده سرویس برخورد کند و یا ضربه ای به توپ وارد کند خطا محسوب می شود و در این صورت به زننده سرویس یک امتیاز تعلق می گیرد، به جز اولین سرویس هر تیم که دوبار حق زدن سرویس را دارد. پس از برگشت سرویس توسط دریافت کننده هر یک از بازیکنان می توانند به توپ ضربه بزنند. در زدن سرویس اگر عدد پوئن فرد باشد نفر فردزن از سمت راست اولین سرویس را می زند و اگر پوئن زوج باشد نفر زوج زن در سمت راست اولین سرویس را می زند و نفر بعدی از طرف دیگر اقدام به زدن سرویس می کند. هر یک از بازیکنان برنده گیم، می تواند اولین سرویس گیم بعدی و هر کدام از بازیکنان بازنده گیم نیز می تواند اولین دریافت کننده سرویس گیم بعد باشد. (پس از پایان هر گیم و شروع گیم بعد می توان جای نفرات را عوض کرد).

  اشتباهات (خطاهای) محوطه سرویس

  1- اگر بازیکن خارج از نوبت سرویس بزند.

  2- به طور اشتباه از سمت دیگر سرویس زده باشد.

  3- به طور اشتباه در سمت دیگر زمین برای دریافت سرویس ایستاده و سرویس زده باشد. اشتباه محوطه سرویس اگر بعد از زدن سرویس بعدی تشخیص داده شود، نباید اصلاح گردد ولی اگر قبل از زدن سرویس بعدی تشخیص داده شود، اگر هر دو اتشباه کرده باشند به جا داده می شود ولی اگر یکی از طرفین اشتباه کند و رالی به نفع او تمام بشود به جا داده می شود و چنانچه رالی به ضرر او تمام شود اشتباه اصلاح نمی شود.

  تعداد بازیکنان هر تیم در آموزشگاهها

  در ابتدایی ۵ نفر و در راهنمایی و متوسطه هر تیم ۷ نفرند. در مسابقه بین دو تیم در ابتدایی دو بازی یک نفره و یک بازی دو نفره و دو بازی یک نفره در آخر و در راهنمایی و متوسطه دو بازی یک نفره و دو بازی دو نفره و یک بازی یک نفره در آخر انجام می‌شود.

  جایگاه تماشاچیان

  این بازی به علت جذابیت و تحرکات و همچنین ظرفیت و دقت زیادی که دارد و به جهت رد و بدل شدن سریع ضربات و امتیازات، تماشاچیان زیادی را به خود اختصاص داده است. صندلیها و یا سکوهای مورد استفاده برای تماشاچیان ممکن است در دو و یا یک سمت طولی زمین در جایی که محل بازیها به سهولت قابل دید باشد، قرار داده شود.

  جایگاه تماشاچیان ممکن است از همکف و یا از ارتفاع 45 تا 90 سانتیمتر کف سالن و با شیب محدود 27 درجه با حفظ حریم لازم طرح و اجرا گردد. به گونه ای که دید کافی برای همه نسبت به زمین بازی فراهم شود.

  حداقل تعداد تماشاچیان در سطح شهر حدود 3000 نفر، در سطح استان و منطقه 5000 و در سطح ملی و المپیک تا حدود 8000 نفر ممکن است در نظر گرفته شود.

  فضای بالای زمین

  در بازی های بین المللی، حداقل ارتفاع زمین تا سقف، برای تمام سطح زمین بازی، برابر با 12 متر واندازه استاندارد در بازی های باشگاهی 9.14 متر می باشد. سراسر فضای بالای زمین بدون هیچ گونه ساختار اضافی بوده، و موانع مزاحمی همچون ساختارهای نور پردازی در آن وجود ندارد.

  پس زمینه و نور پردازی

  برای راحت دیده شدن توپ بدمینتون، دو طرف پایانی زمین نباید به رنگ سفید باشد. حداقل درجه نورپردازی 1000 لوکس، پیشنهاد می شود که سبب ایجاد نور یکپارچه در فضای زمین بازی می گردد نباید نور مستقیم، در روبروی ورزشکار یا بالای زمین قرار بگیرد. مکان مناسب جهت روشنایی، در دو طرف طول زمین بدمینتون می باشد. همچنین تمامی نورهای مستقیم آفتاب یا نور روز باید از بین برود.

   خطاهای بازی بدمینتون FAULTS

  موارد زیر خطا محسوب می شود:

  1- اگر سرویس صحیح زده نشود.

  2- اگر توپ در هنگام بازی خارج از محوطه زمین بازی فرود آید.

  3- از داخل بازیدی تور عبور کند.

  4- از تور عبور نکند. (قبل از عبور از تور بیافتد)

  5- به سقف یا دیاورهای دور زمین برخورد کند.

  6- به بدن یا لباس بازیکن برخورد کند و یا در اطراف زمین به هر شیء یا فردی تماس پیدا کند.

  7- اگر به توپ در زمین حریف ضربه زده شود.

  8- برخورد لباس و یا راکت به تور و نگهدارنده های او (پایه)

  9- زمانی که توپ در حال عبور از بالای تور است مانع ضربه زدن حریف شود.

  10- در طول بازی بازیکن به طور عمد تمرکز حریف خود را بهم بزند. (مثل ایجاد سر و صدا و حرکات غیر عادی و خصمانه)

  11- در حین بازی، گرفتن توپ با راکت و با کمی مکث به آن ضربه زده شود. (حمل شود)

  12- توسط بازیکن دو بار ضربه زده شود.

  مواردی که به جا داده می شود

  1- برای هر اتفاق پیش بینی نشده یا تصادفی، به جا داده می شود.

  2- به جز زمان سرویس اگر توپ روی تور و یا بعد از عبور از آن در زمین حریف داخل مشبکهای تور گیر کند، به جا داده می شود.

  3- اگر زننده و گیرنده سرویس هر دو به طور همزمان هنگام سرویس مرتکب خطا شوند، به جا داده می شود.

  4- اگر زننده سرویس قبل از اینکه گیرنده سرویس آماده دریافت شود اقدام به زدن سرویس نماید، به جا داده می شود.

  5- اگر در جریان بازی توپ خورد شود و یا کله توپ از آن جدا شود، به جا داده می شود.

  6- اگر داور خط ورود توپ را ندیده باشد و نتواند تصمیم بگیرد، به جا داده می شود.

  در هر یک از موارد بالا که به جا داده شد، بازی بدون اضافه نمودن امتیاز ادامه می یابد و بازیکنی که زننده سرویس بود دوباره سرویس می زند. وقت استراحت بین دو گیم اول و دوم حداکثر 90 ثانیه است و بین گیم دوم و سوم حداکثر 5 دقیقه است. بازیکن بدون اجازه داور حق ترک زمین را ندارد به جز در 5 دقیقه استراحت بین گیم دوم و سوم.

  در حین انجام رالی مربی حق راهنمایی بازیکن خود را ندارد و فقط در زمان استراحت 90 ثانیه و 5 دقیقه می تواند بازیکن خود را راهنمایی کند.

  در بدمینتون چیزی به نام تایم اوت وجود ندارد و فقط بازیکن می تواند با اجازه داور آب بخورد یا حوله بگیرد.

  تعداد داور در بازیهای رسمی و بین المللی 13 نفر هستند ولی می توان با 3 داور بازی را برگزار کرد.

  در بدمینتون بازیکنان متخلف با کارتهای زرد و قرمز و مشکی جریمه می شوند. اگر بازیکنی رفتار غیر ورزشی انجام دهد با تذکر و کارت زرد همراه می شود و اگر بر آن کار اصرار ورزد با کارت قرمز جریمه می شود.

  بدین صورت که اگر صاحب سرویس باشد، سرویس را به بازیکن مقابل می دهند و اگر دریافت کننده باشد، یک امتیاز به بازیکن مقابل می دهند. اگر چنانچه بازیکن بر یک رفتار زشت و غیر ورزشی اصرار ورزد و کارت قرمز بگیرد و مجدد آن کار را انجام دهد داور، سرداور مسابقه را مطلع می کند و سرداور با کارت مشکی آن بازیکنی را اخراج می کند.

  دانستنیهای بدمینتون

  امروزه برخی از انواع توپ‌های بدمینتون از پلاستیک درست می‌شود اما توپ‌هایی که در رقابت‌های جدی و رسمی استفاده می‌شوند از ۱۶ پر واقعی درست شده‌اند. کارشناسان ادعا می‌کنند بهترین توپ‌های موجود، آنهایی هستند که ازبال چپ غاز برای قسمت پردار توپ استفاده شده‌است.

  * وزن توپ بدمینتون بین ۴‎/۷۴ و ۵‎/۵۰ گرم است.

  * بزرگترین توپ بدمینتون درزمین چمن موزه کاتراس سیتی وجود دارد که ۴۸ مرتبه بزرگتر از توپ واقعی است و ۱۸ فوت درازا و ۲۵۰۰ کیلوگرم وزن دارد.

  * برندگان جام توماس اززمان شروع به کار فقط سه کشور مالزی، چین و اندونزی بوده‌اند.

  * جام UBER نیز تنها در سال‌های ۱۹۵۷ و ۱۹۶۰ و ۱۹۶۳ در خارج از آسیا برنده داشته است!

  * Judy Hashman آمریکایی بیشترین عنوان را در مسابقات انگلستان در این رشته داشته ‌است. (۱۷ مرتبه)

  * از شخصیت‌های مشهوری که بدمینتون را به خوبی بازی می‌کنند می‌توان به پل نیومن و مارادونا و نیک فالدو اشاره کرد.

  * بدمینتون چهارمین ورزش شناخته شده دنیاست و می‌توان گفت ورزشی ارزان تر از بسیاری ورزشها.

  منابع :

  * www.cloob.com

  * www.sportive.blogfa.com

  * www.harif.ir

  * www.marmooz.parsiblog.com

  * www.amirseda2003.blogfa.com

  منبع مطلب : ajafarian.blogfa.com

  مدیر محترم سایت ajafarian.blogfa.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  ناشناس : بدمینتون کدام کشور شروع شده

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  باقریان 28 روز قبل
  0

  مطلب جالبی درمورد دانستنیهای ورزش بدمینتون بود من قصد دارم کلاسشو از طریق آسان اسپرت ثبت نام کنم چون بنظرم ورزش هیجانی هس

  ناشناس 2 ماه قبل
  -1

  چیه

  ناشناس 3 ماه قبل
  -1

  ورزش بدمینتون

  ناشناس 4 ماه قبل
  -1

  ۰۰

  ناشناس 4 ماه قبل
  -1

  ورزش بدمينتون از این کشور آغاز شد

  ناشناس 4 ماه قبل
  -1

  بدمینتون از چه کشوری آ غازشده

  ناشناس 4 ماه قبل
  1

  بدمینتون کدام کشور شروع شده

  ناشناس 4 ماه قبل
  -1

  بدمینتون کدام کشور شروع شده

  ناشناس 4 ماه قبل
  -1

  بدمینتون کدام کشور شروع شده

  ناشناس 4 ماه قبل
  -2

  بدمینتون کدام کشور شروع شده

  ناشناس 4 ماه قبل
  -1

  بدمینتون کدام کشور شروع شده

  ناشناس 4 ماه قبل
  -1

  بدمینتون کدام کشور شروع شده

  ناشناس 4 ماه قبل
  1

  بدمینتون کدام کشور شروع شده

  ناشناس 4 ماه قبل
  0

  بدمینتون کدام کشور شروع شده

  ناشناس 4 ماه قبل
  -1

  بدمینتون کدام کشور شروع شده

  ناشناس 4 ماه قبل
  0

  بدمینتون کدام کشور شروع شده

  ناشناس 4 ماه قبل
  4

  بدمینتون کدام کشور شروع شده

  1
  نادیا 2 ماه قبل

  هندوستان

  زهرا 5 ماه قبل
  1

  کسی میدونه

  0
  ایمان 16 روز قبل

  هندوستان

  سهراب 5 ماه قبل
  1

  کسی میدونه

  ناشناس 5 ماه قبل
  2

  ورزش بد مینتون از این کشور شروع شده است

  ناشناس 6 ماه قبل
  1

  هندوستان

  ناشناس 7 ماه قبل
  -1

  هندوستان

  مهدی 2 سال قبل
  2

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید