توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  برای اندازه گیری نیرو از چه وسیله ای استفاده می شود

  1 بازدید

  برای اندازه گیری نیرو از چه وسیله ای استفاده می شود را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  واحدهای اندازه گیری نیرو

  واحدهای اندازه گیری نیرو

  نیرو درفیزیک کمیتی برداری است. درواقع نیرو نوعی بر هم کنش باجسم میباشدکه باعث تغییر سرعت جسم و درنتیجه شتاب گرفتن جسم میشود. نیرو دارای واحدهای مختلفی برای سنجش میباشد و نیوتن، دین، پوندال، گرم نیرو، کیلو گرم نیرو و ... ازجمله واحدهای اندازه گیری نیرو هستند که درسیستمهای مختلف اندازه گیری بکار میروند. ضرایب تبدیل واحد نیرو بهمراه تعریف مختصری از آنها درادامه مطلب آمده است.

  نیوتن (Newton)

  نیوتن رایج ترین واحد نیرو بوده و واحد اندازه گیری نیرو در سیستم SI میباشد. هنگامی که نیروی 1 نیوتن به جسمی باجرم 1 کیلوگرم وارد میشود جسم باشتابی برابریک متر بر مجذور ثانیه حرکت میکند.

  کیلوگرم نیرو (kilogram-force)

  کیلوگرم نیرو یکی دیگراز واحدهای اندازه گیری نیرو میباشدکه در سیستم SI نمیباشد. هنگامی که جسمی باجرم 1 کیلوگرم درمیدان گرانشی زمین قرار میگیرد نیروی وارد بر آن 1 کیلوگرم نیرو خواهد بود.این جسم درمیدان گرانسی زمین شتابی برابر با 9.80665 متر بر مجذور ثانیه خواهد داشت درنتیجه هر کیلوگرم نیرو برابربا 9.80665 نیوتن میباشد. البته واحد دیگری بنام گرم نیرو (gram-force) نیز وجود داردکه درآن واحد وزن گرم بوده و مقدار آن یکهزارم واحد کیلوگرم نیرو است.

  دین (dyne)

  دین (dyne) یک واحد اندازه گیری نیرو دردستگاه CGS است.یک دین (dyne)، نیروی مورد نیاز برای شتاب دار کردن یک جسم یک گرمی به اندازه یک سانتیمتر بر مجذور ثانیه است.هر دین با 100000 نیوتن برابراست.

  پوند نیرو (pound-force)

  پوند نیرو (pound-force)دردستگاه انگلیسی مورد استفاده قرار گرفته و این واحد برابربا نیروی وارد بر جسمی با جرم یک پوند درمیدان گرانشی زمین است.هر پوند نیرو برابراست با 4.448221619 نیوتن.

  پوندال (poundal)

  طبق تعریف واحد پوندال (poundal) برابربا نیروی لازم برای شتاب دار کردن جسمی به جرم 1 پوند به اندازه یک فوت بر مجذور ثانیه میباشد. با تبدیل فوت به متر و پوند به کیلو گرم این واحد اندازه گیری نیرو به نیوتن تبدیل میشود.هر پوندال نیرو با 0.138254954 نیوتن معادل است.

  منبع مطلب : www.bahesab.ir

  مدیر محترم سایت www.bahesab.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  اندازه گیری نیرو

   برای اندازه گیری جرم یا مقدارماده ی تشکیل دهنده ی جسم از ترازو استفاده کرده و عدد بدست  آمده را بر حسب واحد کیلوگرم  یا گرم بیان می کنیم.( هر کیلوگرم = 1000 گرم)

   ترازو انواع مختلفی دارد و بسته به این که جرم چه چیزی را می خواهید اندازه بگیرید ، باید از ترازوی خاصی استفاده  کنید. به طور مثال ترازوی یک طلافروشی با ترازوی میوه فروشی فرق می کند.


   حتی برای اندازه گیری جرم خودتان هم از ترازو استفاده می کنید ولی به اشتباه فکر می کنید که  وزن خود را اندازه گرفته اید!

   جرم با وزن رابطه ی مستقیم دارد و اگر جرم جسمی زیاد باشد ، وزن آن هم بیش تر خواهد بود.

   وزن هر جسم نیروی جاذبه ای است که از طرف زمین بر اجسام وارد می شود و آن ها را به  سمت پایین می کشد. وزن  جسم را با ابزاری به نام نیروسنج (ترازوی فنری ) اندازه می گیرند  و واحد اندازه گیری آن هم نیوتن است.  احتمالاً ترازوی فنری را  دست  دست فروشها دیده  اید.

   غیر از آویزان کردن خودتان به ترازوی فنری ، روش دومی هم برای محاسبه ی وزن شما  وجود دارد ؛    در روی سطح زمین وزن یک جسم  تقریباً ده برابر وزن آن است بنابراین اگر  شما با ترازو جرم خود را اندازه بگیرید و آن را در ده ضرب کنید ؛وزن شما بر حسب نیوتن  بدست می آید. برای مثال اگر جرم شما 35 کیلوگرم باشد ، وزن شما 350 نیوتن خواهد بود.


  منبع مطلب : oloomeshirin.blogfa.com

  مدیر محترم سایت oloomeshirin.blogfa.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  سینا 11 روز قبل
  1

  خیلی کلماتش بزرگ و سخته

  مهدی 1 سال قبل
  -1

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید