توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  برای تشکر از نعمت های خداوند چه کارهایی انجام دهیم

  1 بازدید

  برای تشکر از نعمت های خداوند چه کارهایی انجام دهیم را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  هدیه های آسمانی _ درس دوم :: مدرسه در خانه

  1_  دوست دارم به جای یک قطره باران بودم و.................................. .

  بر زمین های خشک و بی آب و علف می باریدم.


  2 _ فکر می کنم با دعا کردن می توانم......................... .

  به آرامش برسم و با خدا گفت و گو کنم.


  3 _ فکر می کنید چگونه می توانیم شکر گزار این نعمت های خدا باشیم ؟

  از نعمت های خدا درست استفاده کنیم و اسراف نکنیم.


  4 _  برای تشکر از خدا چه کار هایی می توانیم اجام دهیم ؟

  _ از نعمت های خدا درست استفاده کنیم.

  _ کار هایی را که خدا دست دارد انجام دهیم مثل نماز خواندن.

  _  به فقیر ها کمک کنیم.


  5 _ ای آفرید گار بزرگ و مهر بان ! به خاطر این همه زیبایی............................................... .

  از تو سپاس گزارم به من کمک کن تا قدر نعمت ها یت را بدانم و شکر گزار آن ها باشم.

  منبع مطلب : alistudy.blog.ir

  مدیر محترم سایت alistudy.blog.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  چگونه خدا را شکر کنیم

  راغب اصفهانی در مفردات می گوید : ""شکر همان تصور نعمت و اظهار آن است"" ، نقطه مقابل شکر کفر است که فراموشی نعمت و پوشاندن آن می باشد

  ما انسان‌ها نمی‌توانیم آن طور که شایسته خداست از او تشکر کنیم. اگر بخواهیم همه نعمت‌های خدا را بشماریم، باید ده‌ها صفحه بنویسیم و البته باز هم نمی‌توانم همه نعمت‌هایش را فهرست کنم. به گفته قرآن: «اگر نعمت‌های خدا را بشمارید، نمی‌توانید تعداد آن را مشخص کنید.

   امام علی(ع) در توصیفی از خداوند متعال می فرماید: ((تلاشگران حقش را ادا نتوانند نمود))یعنی اگر کسی بخواهد با تلاش و کوشش، حق خدا را ادا کند نمی تواند. زیرا:

   اولاً : سپاسگزاری و عبادت در برابر نعمتهای غیر متناهی خداوند مقدور نیست و با این عمر محدود و زمان اندک چگونه می توان حق نعمتش را به جای آورد.

   ثانیاً : بسیاری از ما انسانها فکر می کنیم خداوند نیازمند عبادتهای ماست! و خیال می کنیم با نماز خواندن و سایر عبادات دیگر دین خود را ادا کرده ایم! بسیار اندک اند کسانیکه به این بینش زیبا رسیده اند که همین که خداوند به ما اجازه و امکان ستایشش را داده نعمت دیگری است و لازم است برای همین نعمت (یعنی امکان ستایش کردن) نیز خدا را سپاس گوییم. در نتیجه هر شکر گزاری ای خود ،شکر گزاری دیگری را می طلبد!

  . با این حال همه ما، باید به اندازه خودمان از خدا تشکر کنیم و شکرگزار نعمت‌های او باشیم. خدا در قرآن گفته است: (واشکروا لی)؛ «شکر مرا به جا آورید. بهرین راه تشکر از خدا و تشکر او، استفاده از نعمت‌های اوست.

  سپاسگزاری اقسامی دارد: 1. "شکر قلب‌"; یعنی اندیشه کردن درباره نعمت‌; 2. "شکر زبان‌"; یعنی ثنا گفتن برای نعمت دهنده‌; 3. "شکر سایر اعضا"; یعنی همه اعضا و جوارح انسان به وظایف و تکالیف‌شان عمل کنند. اما اگر خدای ناکرده، با دستت کسی را هُل دادی، با پایت به کسی لگد زدی، با زبانت دروغ گفتی و غیبت کردی و عمرت را با کارهای بد گذراندی، از خدا تشکر نکرده‌ای و حتی او را از خودت عصبانی و ناراحت هم نموده‌ای.

  گفتن «الحمدلله» ؛ «خدا را سپاس» خوب است؛ ولی بهترین تشکر از خدا، انجام دادن کارهایی است که خدا دوست دارد

  به گفته بعضی از مفسران بزرگ‌، "شکر مطلق‌" آن است که انسان همواره به یاد خدا باشد; بی هیچ گونه فراموشی و در راه او گام بردارد; بدون هیچ‌گونه معصیت‌; و اطاعت فرمان او کند خالی از هرگونه سرپیچی‌; و مسلم است که این اوصاف در کم‌تر کسی جمع می‌شود. در حدیثی از امام صادق‌می‌خوانیم‌: "شکر النعمة اجتناب المحارم‌; شکر نعمت‌، پرهیز از گناه است‌." در حدیث دیگری کسی از این امام بزرگوار پرسید: "آیا شکر پروردگار حدی دارد که اگر انسان به آن حد برسد شاکر محسوب شود؟" فرمود: "آری‌" پرسید: "چگونه‌؟" فرمود: "خدا را بر تمام نعمت‌هایش چه در خانواده و چه در اموال حمد و ستایش کند و اگر در اموالی که به او داده حقی باشد ادا کند."(ر.ک‌: اصول کافی‌، شیخ کلینی‌;، ج 2، باب الشکر، ح 12، 10، 27، داراحیأ التراث العربی‌.

  در حدیثی از امام صادق علیه السلام می خوانیم که فرمود : خداوند به موسی (علیه السلام) وحی فرستاد که حق شکر مرا ادا کن ، عرض کرد پروردگارا ! چگونه حق شکر تو را ادا کنم در حالی که هر زمانی شکر تو را بجا آورم این موفقیت خود نعمت تازه ای برای من خواهد بود ، خداوند فرمود ای موسی الان حق شکر مرا ادا کردی چون میدانی حتی این توفیق از ناحیه من است.

            دعا در خصوص شکر نعمتهای الهی

  امام رضا علیه السلام می‌فرماید: هرگاه که خداوند نعمتی به بنده‌اش ارزانی دارد، شکر لفظی آن نعمت این است که دعای زیر را بخواند:  سُبْحانَ الَّذی سَخَّرَ لَنا هذا وَ ما کُنَّا لَهُ مُقْرِنِینَ وَ إِنَّا إِلی‏ رَبِّنا لَمُنْقَلِبُونَ وَ الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِین‏ پاک و منزه است خداوندی که این امر را برایمان مسخر گردانید، و ما قادر بدان نبودیم، ما به سوی پروردگارمان باز می‌گردیم، حمد و سپاس مخصوص پروردگار جهانیان است.

  در صحیفه سجادیه، دعایی از امام زین العابدین (ع) نقل شده که عنوان چنین است:

  الُّهُمَّ اِنَّ اَحَداً لایَبلُغُ مِن شُکرِکَ غایَهً اِلاَّحَصَلَ عَلَیهِ مِن اِحسانِکَ ما یُلزمُهُ شُکراً، وَلایَبلُغ مَبلَغاً مِن طاعَتِکَ وَ اِنِ اجتَهَدَ اِلاّ کانَ مُقَصِراً دُونَ استِحقاقِکَ بَفَضلِکَ، فَأَشکَرُ عِبادکَ عاجزُ عَن شُکرِکَ، وَ اَعبَدُهُم مُقَّصِرٌ عَن طاعَتِکَ ... تُثیبُ عَلی قَلیلِ ما تُطاعُ فیهِ حَتِّی کَأَنَّ شُکرَ عِبادکَ الَّذی اَوجَّبتَ عَلَیهِ ثَوابَهُم وَ اَعظَمتَ عَنهُ جَزاءَ هُم اَمرٌ ... لَم یَکُن سَبَیُهُ بیَدکَ، فَجازَیتَهُم [1)
  خدایاً کس در شکر تو، به مرتبه ای نمی رسد، مگر این که باز احسان تو، شکر دیگری بر او لازم می آورد، و هر چند تلاش کند، به هیچ حدی از طاعت و بندگی تو نمی رسد، مگر آن که در برابر استحقاق تو، به خاطر فضل و احسانت (یا فضیلت و برتری ات) کوتاهی کرده است. بنابراین شاکرترین بندگان تو، از شکرت ناتوان است. و عابدترین آنها از طاعت تو مقصرّ.. .طاعت کم را پاداش می دهی، تا آنجا که گویی شکرگزاری بندگانت که به خاطر آن برایشان ثواب قرار داده ای و پاداش آنها را بزرگ داشته ای، کاری است ... که سبب آن به دست تو نبوده و به این جهت به ایشان پاداش داده ای!
  هر درجه از شکر که کسی به آن برسد شکر بیشتری می طلبد، و هر اندازه در راه رضای خدا بکوشد. خودش می یابد که کم گذاشته است و حتی در عبادتها خودش را مقصرّ می داند، و می فهمد که نتوانسته حق فضل خدا را ادا کند.
  ولی خدای ما، آن قدر کریم و صاحب فضل است که به خاطر یک طاعت بسیار کوچک، ثوابی بزرگ عنایت می کند. و اگر بندگانش در مقام شکرگزاری او برآیند. به گونه ای شکر ایشان را ارج می نهد که گویی در این شکرگزاری مدیون لطف خدا نیستند، در حالی که به خاطر هر شکری انسان بیشتر مدیون لطف الهی می شود. اما خدای مهربان، این حقیقت را در عمل به روی بنده اش نمی آورد و با او به گونه ای رفتار می کند که پنداری اصلاً حقی برگردن بنده ندارد. عجب خدا کریمی و عجب پروردگار مهربانی!
  به این ترتیب، تنها راهی که برای بنده در مقابل این همه بزرگواری و فضل خدا باقی می ماند و تنها سخنی که او با آفریدگار مهربان خودش می تواند به زبان آورد، همان اعترافی است که حضرت سید الشهداء (ع) به بارگاه ربوبی عرضه می دارد، یعنی: اعتراف و اقرار به عجز از شکرگزاری کوچکترین نعمت خدا. و این اقرار، بزرگترین توشه انسان در سلوک الی الله و فوز به لقاء الله است. خدای ما، آن قدر رحیم و مهربان است که اگر بنده به عجز و ناتوانی خود قرار کند، نه تنها این اقرار را به عنوان شکر می پذیرد، بلکه از شاکر بودن او هم قدردانی می کند، و به فضل خود، او را در معرض بقاء نعمت و فزونی آن قرار می دهد.

  [1] صحیفه سجادیه / دعای

  منبع مطلب : smsv.blogfa.com

  مدیر محترم سایت smsv.blogfa.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 1 ماه قبل
  0

  به موقع نماز بخونم وبه مادرم کمک کنم و کار هایی که میتوانم انجام دهم

  ناشناس 1 ماه قبل
  0

  نمیدونم

  ناشناس 1 ماه قبل
  0

  نمیدونم سخته

  اینتا 1 ماه قبل
  0

  1ـ مثل درست اسراف کردن.

  2ـ و به درستی انجام دهیم.

  ارتینا 4 ماه قبل
  0

  نماز خوندن

  0
  اینتا 1 ماه قبل

  چگو

  چگونه میتوانیم از نعمت های خداوند درست استفاده کنیم؟

  جواب: خدا که به ما نعمت های زیادی داده ما میتوانیم به درستی انحام دهیم و اسراف نکنیم.

  برای ارسال نظر کلیک کنید