در حال پالایش مطالب میباشیم تا اطلاع ثانوی مطلب قرار نخواهد گرفت.
  توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  بهترین راه استفاده از اموال عمومی چیست

  1 بازدید

  بهترین راه استفاده از اموال عمومی چیست را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  حفظ اموال عمومی

  حفظ اموال عمومی

  سعی ما در طرح سلسله بحث‌های مربوط به حقوق شهروندی و مدیریت شهری و به طور خاص «مجموعه شهرداری» آن است که با آموزش مطالب مورد نیاز، شهروندان عزیز مبانی امور شهری و حقوق و تکالیف خود در این خصوص را شناخته و با بخشی از وظایف شهرداری آشنا شوند. لذا اهمیت آموزش شهروندی ایجاب می‌کند که افراد جامعه حداقل اطلاعات مورد نیاز و تکالیف و تعهدات و حقوق فردی و اجتماعی خود را بدانند تا هم شهروندان با آگاهی از این مسائل به راحتی به خواسته‌های خود نائل شوند و هم مجموعه مدیریت شهری (شهرداری) به نحو مؤثرتر و مطلوب‌تری بتواند وظایف محوله را انجام دهد.

  علی‌هذا، در هر شماره، موضوعاتی از قانون شهرداری و سایر قوانین مرتبط و مورد نیاز را بیان خواهیم کرد تا شهروندان محترم با چکیده‌ای از مقررات موجود آشنایی پیدا کنند.براین مبنا طبق قانون شهرداری (و قانون نوسازی و عمران شهری) ایجاد خیابان‌ها، کوچه‌ها، میدان‌ها و پارک‌ها، باغ‌های عمومی و پارکینگ‌ها (توقفگاه) و حفظ و نگهداری از پارک‌ها و باغ‌های عمومی و اصلاح و توسعه، نظافت و تسطیح معابر از جمله وظایف شهرداری است

  و در مقابل، عموم شهروندان نیز باید همگام با شهرداری در حفظ و نگهداری و نظافت معابر و فضاهای عمومی مورد استفاده از قبیل خیابان‌ها، کوچه‌ها و پارک‌ها و... نهایت دقت را به عمل آورند و شهرداری را در این مهم یاری رسانده و از تخریب این محل‌ها خودداری کنند. نتیجه این همکاری و همیاری چیزی نیست جز حفظ اموال عمومی شهر و جلوگیری از صرف هزینه‌های مضاعف برای ترمیم یا ایجاد فضای عمومی که از بین رفته است و امکان مصرف درآمدهای شهرداری در عمران و آبادی هرچه بیشتر شهر.

  یکی دیگر از وظایف شهرداری رفع سد معابر عمومی و جلوگیری از اشغال پیاده‌روها و استفاده غیرمجاز از آنها و میدان‌ها و پارک‌ها و باغ‌های عمومی برای کسب و سکنی یا هر عنوان دیگر است که توسط مأمورین خود این وظیفه را انجام می‌دهد.                اداره کل حقوقی شهرداری تهران

  ویترین شهروندی

  حسن فدایی: شهروند، بدون احساس تعلق شهری در محیط زندگی خود، فاقد نقش مشارکتی و مسئولیت‌پذیری نسبت به محیط شهری خواهد بود، بنابراین با ایجاد و ارتقای احساس تعلق شهری در شهروند با التزام به رعایت حقوق فردی هر شهروند می‌توان نقش مشارکتی و مسئولیت‌پذیری وی را افزایش داد، به نحوی که شهروند خود را با مدیریت شهری و دیگران در اداره و اجرای امور شهری شریک بداند. برخورداری از «دادرسی عادلانه» از حقوق فردی هر شهروند است. دادرسی در صورتی جامه عدالت بر تن می‌کند که قضات از 2خصیصه مهم، «استقلال» و «بی‌طرفی» در مقام قضا و قضاوت برخوردار باشند. استقلال قاضی وقتی تحقق می‌یابد که قاضی به‌هیچ‌وجه وابسته به دستگاه‌های اداری و اجرایی و دولتی نباشد و بی‌طرفی قاضی وقتی معنی پیدا می‌کند که موضع قاضی، جانبداری از یک طرف اصحاب دعوی نباشد. هر شهروند حق دارد در اجرای حقوق و استفاده از آزادی‌های خود فقط تابع محدودیت‌هایی باشد که به‌وسیله قانون، منحصرا به منظور تأمین امنیت و مراعات حقوق و آزادی‌های دیگران و نظم عمومی و رفاه همگانی وضع شده است.

  اخلاق شهروندی

  محمود افتاده: توسعه فضای سبز از عوامل مهم و بسیار تاثیرگذار بر محیط‌زیست شهری خواهد بود. زمانی که محیط‌شهری آکنده از درخت و درختچه و چمن و گل باشد، ضمن آنکه شادابی و طراوت را دوچندان خواهد ساخت، باعث کاهش آلودگی هوا نیز خواهد شد و ریه‌ها هوای سالم و تمیز استنشاق می‌کنند. اگرچه توسعه فضای‌سبز از وظایف خاص مدیریت شهری است لیکن حفظ و نگهداری از فضای سبز از تکالیف مشترک شهروندان و مدیریت شهری است.

  بنابراین اخلاق شهروندی ایجاب می‌کند با استفاده صحیح از فضاهای سبز در اطراف خود از جمله نشکستن شاخه‌های درختان، نچیدن گل‌ها، لگدمال نکردن چمن‌ها و ... بیش از پیش از فضای سبز محیط‌ خود مراقبت کنیم. از یکی از مدیران شهری نقل شده است که به او انتقاد می‌کردند که چرا برای کاشتن گل در پارک‌ها هزینه‌های زیادی پرداخت می‌کنید در حالی که گل‌ها را می‌چینند؟ آن مدیر در پاسخ اظهار کرده بود که آن قدر گل باید کاشته شود که نچیدن آن برای مردم فرهنگ شود. و امروز می‌بینیم که شهروندان فهیم ما با درک صحیح از آنکه طراوت و شادابی گل به این است که سرشاخه خود و میان باغچه‌ها باشد از فضاهای سبز معطر به گل‌های زیبا، متنوع و خوشبو به خوبی بهره‌برداری و محافظت می‌کنند.

  مطالبات ایثارگران

  یوسف مجتهد: مطالبات ایثارگران بخصوص جانبازان و خانواده معظم شهدا بیش از 900میلیارد تومان است. این مطالبات از سال 72 تا به‌حال پرداخت نشده و پیگیری‌ها حاصلی نداشته است. گروهی از جانبازان و خانواده شهدا با مراجعه به دیوان عدالت اداری و طرح شکایت توانستند مطالبات خود را دریافت کنند اما شایسته نیست ایثارگران برای مطالبات قانونی و بحق خود به مراجع قضایی متوسل شوند. مجلس شورای اسلامی با الحاق بند ط به ردیف 7 قانون بودجه سال89، دولت را موظف به پرداخت مطالبات ایثارگران کرده است.

  در این بند آمده است: دولت موظف است بابت حقوق، رد دیون و مطالبات ایثارگران و خانواده معظم شهدا و تغییرات بعدی آنها و اجرای لایحه خدمات ایثارگران و کارکنان نیروهای مسلح اعم از شاغل و بازنشسته از محل واگذاری سهام شرکت‌های دولتی یا واگذاری آن، یا از محل وجوه حاصل از فروش آنها و یا از محل صرفه‌جویی حین اجرای بودجه اقدام کند. با این وصف همه دستگاه‌های جرایی موظفند مطالبات ایثارگران را در سال‌ جاری پیگیری و پرداخت کنند. هموطنان عزیز می‌توانند سؤالات خود پیرامون قوانین ایثارگری را به ای‌میل صفحه حقوق شهروندی ارسال و پاسخ خود را دریافت کنند.

  پرسش و پاسخ
  آیا درآمد جانبازی که از خود مغازه دارد نیز مشمول معافیت از مالیات بردرآمد است؟
  سمیعی
  - برابر ماده 91 قانون اصلاح موادی از قانون مالیات‌های مستقیم مصوب 27/11/80 مجلس شورای اسلامی، فقط حقوق جانبازان و آزادگان از مالیات بردرآمد معاف است و شامل سایر درآمدها نمی‌شود.
  در دوره مجلس هفتم که لایحه جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران در حال بررسی بود پیشنهادهایی در خصوص معافیت درآمدهای مشاغل آزاد ایثارگران تا سقف معینی ارائه شد که به تصویب نرسید.

  منبع مطلب : www.hamshahrionline.ir

  مدیر محترم سایت www.hamshahrionline.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  اموال عمومی

  اموال عمومی

  هر چیزی در این دنیا که موجودیت داشته باشد یا قابل ارزش گذاری است یا اینکه قابل ارزش گذاری نیست ینابراین این قبیل موارد جزو اموال مادی و معنوی محسوب میشود که هر یک مواردی را تحت شمول خود قرار میدهد.با ما تا انتهای مقاله همراه باشید تا بدانید اموال عمومی به چه معناست و شامل چه اموالی میشود.

  مال چیست ؟ 

  مال در لغت به معنی خواسته، املاک و اسباب، امتعه و کالا و ثروت و هر چیزی که در تملک کسی باشد، یا در تصرف و ید کسی باشد، گفته می‌شود.

  در اصطلاح مال عبارت است از چیزی که ارزش اقتصادی داشته و قابل تقویم به پول باشد.

  اموال عمومی چیست؟

  مشترکات عمومی یا اموال عمومی، اموالی هستند که متعلق به شخص خاصی نیستند و استفاده از آن ها در جهت مصلحت عام می باشد.

   به همین جهت، این اموال در اختیار دولت و موسسات عمومی قرار دارد.

  این اموال قابل تملک به وسیله افراد نبوده و استفاده انحصاری از آن بدون آن که تملک شود ممنوع است. این ممنوع بدون تملک، اعم است از حیازت یا خرید و به طور کلی قرارداد و تملکی که با دولت امضاء می شود. به همین جهت، گفته شده است که انتقال این اموال (عمومی) نیاز به قانون دارد.

  حق مالکیت افراد نسبت به اموال خود حق مطلق بوده و تقریباً نامحدود است، زیرا هر مالکی نسبت به مایملک خود حق هر گونه تصرف و انتفاع دارد، مگر در مواردی که قانون استثناء کرده باشد.

  برعکس حق جامعه نسبت به مشترکات حق محدود است و به همین جهت گفته می‌شود که مشترکات مال همه است، ولی مال هیچ کس نیست.

   بنابراین افراد جامعه نمی‌توانند در اموالی که داخل در مشترکات و مال عموم است همان تصرفی را نمایند که در اموال خصوصی خود می‌کنند .

  مصادیق اموال عمومی در مواد ۲۴، ۲۵ و ۲۶ قانون مدنی:

  ماده ۲۴ قانون مدنی :

  « هیچ کس نمی تواند طرق و شوارع عامه و کوچه هایی را که آخر آن ها مسدود نیست، تملک نماید. »

  ماده ۲۵ قانون مدنی :

  « هیچ کس نمی تواند اموالی را که مورد استفاده عموم است و مالک خاص ندارد، از قبیل پل ها و کاروانسراها و آب انبارهای عمومی و مدارس قدیمه و میدان گاه های عمومی، تملک کند و هم چنین است قنوات و چاه هایی که مورد استفاده عموم است. »

  ماده  ۲۶ قانون مدنی :

  « اموال دولتی که معد است برای مصالح یا انتفاعات عمومی مثل استحکامات و قلاع و خندق ها و خاکریزهای نظامی و قورخانه و اسلحه و ذخیره و سفاین جنگی و هم چنین اثاثیه و ابنیه و عمارات دولتی و سیم های تلگرافی دولتی و موزه ها و کتابخانه های عمومی و آثار تاریخی و امثال آن ها و بالجمله، آنچه از اموال منقوله و غیرمنقوله که دولت به عنوان مصالح عمومی و منافع ملی در تحت تصرف دارد، قابل تملک خصوصی نیست و هم چنین است اموالی که موافق مصالح عمومی به ایالت یا ولایت یا ناحیه یا شهری اختصاص یافته باشد.»

  دولت برای انجام خدمات عمومی‌ و اجرای وظایف خود، اموال گوناگونی در اختیار دارد و به تناسب موارد از هر یک استفاده خاصی می‌کند.

  پیشنهاد ما برای شما:خسارت تاخیر تادیه

  اموال دولتی به معنی عام را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد:

  ۱-اموالی که ملک دولت است

  ۲-اموال و مشترکات عمومی

  اموالی که ملک دولت است:

   موسسات عمومی‌ حق مالکیتی مانند سایر اشخاص بر این اموال دارند. با این که قوانین، تصرفات دولت را در این اشیاء نیز تا اندازه‌ای محدود کرده است، ولی حق دولت بر اموال دولتی به معنی خاص شبیه حق مالکیت افراد بر سایر اموال است.

  اموال و مشترکات عمومی:

  که برای استفاده مستقیم تمام مردم آماده است، یا اختصاص به حفظ مصالح عمومی‌ داده شده و دولت، تنها از جهت ولایتی که بر عموم دارد، می‌تواند آن را اداره کند: مانند پل‌ها، موزه‌هاو معابر عمومی. در واقع تنها این دسته از اشیاء دارای مالک خاص نیست و سایر اموال دولتی مالک معین دارد. برای مثال، کشتی‌های تجاری، اموالی که دولت‌ها اختصاص به تشکیل بانک‌ها و شرکت‌های خصوصی داده‌اند، و ترکه بدون وارث، و جنگل‌ها و زمین‌های موات اطراف شهر، مال دولت محسوب می‌شود.

  مجازات تخریب اموال عمومی:

  اگر فردی به اموال عمومی که مورد استفاده مردم است آسیب برساند با مجازات های ذیل روبرو میشود:

  سه ماه تا ۱۰ سال حبس در انتظار کسانی است که به خراب کردن، آتش زدن، از کار انداختن یا هر نوع خرابکاری دیگر در این موارد بپردازند؛ «وسایل و تأسیسات عمومی از قبیل شبکه‌های آب و فاضلاب، برق، نفت، گاز، مخابرات، رادیو و تلویزیون و متعلقات مربوط به آنها اعم از سد، کانال، انشعاب لوله‌کشی، نیروگاه‌های برق، خطوط انتقال نیرو و مخابرات و دستگاه‌های تولید، توزیع و انتقال آنها که با هزینه دولت یا با سرمایه مشترک دولت و بخش غیردولتی یا توسط بخش خصوصی برای استفاده عمومی ایجاد شده و همچنین در علائم راهنمایی و رانندگی و سایر علائمی که به منظور حفظ جان اشخاص یا تأمین تأسیسات فوق یا شوارع (خیابان‌ها و کوچه‌ها) و جاده‌ها نصب شده است». قابل ذکر است اگر کسی مرتکب این جرائم شود اما به نتیجه نهایی عملش دست پیدا نکند (مثلا اقدام به خرابکاری بکند‌ اما موفق نشود)، باز هم مجازات خواهد شد. مجازات مبادرت به این جرائم از یک تا سه سال حبس است.

  مجازات آتش زدن اموال عمومی:

  دو سال حبس در انتظار افرادی است که بطور عمد ساختمان، کشتی، هواپیما، کارخانه، انبار،‌ محل مسکونی یا ساختمانی آماده برای سکونت، جنگل، مزارع و هر نوع محصول زراعی، درختان یا باغ‌های متعلق به فردی دیگر را آتش بزند. اگر شخصی شروع به انجام این کارها بکند و حتی کارش هم بی نتیجه بماند باید شش ماه تا دو سال حبس را تحمل کند. البته گاهی هدف افراد تخریب اموال عمومی نیست بلکه هدف از اینکار (آتش‌سوزی) مقابله با حکومت اسلامی و ضربه زدن به آن است. در این شرایط، آتش زدن هر یک از موارد بالا در حکم ‌محاربه است. محاربه یعنی کشیدنن سلاح به قصد جان، مال یا ناموس مردم یا ترساندن آنها به نحوی که موجب ناامنی در محیط شود. چهار مجازات برای محارب تعیین شده و قاضی می‌تواند محارب را به هر یک از این مجازات‌ها که صلاح بداند محکوم کند: اعدام، تبعید، به صلیب کشیدن وو قطع دست راست و پای چپ.

  پیشنهاد میشود این مطلب را از دست ندهید:وکالت در خرید و فروش

  گروه وکلای حکمت:

  بارد اختیار داشتن وکلای مجرب و متخصص پایه یک دادگستری در دعاوی حقوقی و کیفری شما را تا رسیدن به حق قانونی خود یاری مینماید و در این راه کنار شکما خواهد ماند.در صورت نیاز به مشاوره حقوقی با وکلای گروه وکلای حکمت با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید.

  آدرس: شعبه ۱ تهران- فلکه اول تهرانپارس خیابان ۱۴۲ شرقی روبروی پاساژ سپید پلاک ۳۹ طبقه دوم واحد ۵

  آدرس شعبه ۲ تهران- نیاوران نرسیده به چهارراه کامرانیه روبروی پاساژ نارون پلاک ۱۲۷ طبقه ۶ واحد ۱۱

  تلفن : ۰۲۱۷۷۷۱۹۳۳۷ – ۰۲۱۲۶۴۵۵۶۸۸

  تلگرام : vokalayehekmat

  اینستاگرام : davood_cheshmi

  منبع مطلب : davoodcheshmi.com

  مدیر محترم سایت davoodcheshmi.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  درس 6 هدیه پنجم ابتدایی مال مردم

  درس 6 هدیه پنجم ابتدایی مال مردم

  توضیحات درس 6 هدیه پنجم ابتدایی مال مردم

  در تعالیم الهی لقمه حلال مقدّمه عمل صالح شمرده شده است.

  به تعبیر دیگر، همان گونه که گیاه از آب بی نیاز نیست، و هر قدر آبی پاکتر باشد، آن گیاه هم پاک و میوه اش شیرین خواهد بودو هر قدر آبی پلیدباشد، آن گیاه هم پلید و میوه آن تلخ خواهد شد،

  میوه عمل انسان نیز گویای نوع تغذیه او می باشد.

  لقمه حرام، همانند آب آلوده که جسم را بیمار می کند، جان آدمی را آلوده می سازد.

  وقتی جان انسان آلوده گشت،نه تنها هیچ عبادت و دعایی از انسان مورد قبول واقع نمی شود؛

  بلکه ناخواسته در سراشیبی سقوط قرار می گیرد.

  همچنین گسترش لقمه حرام در جامعه موجب از بین رفتن فضایل می گردد،

  و نه تنها فرد را از انسانیت ساقط، و نسل انسانی را فاسد می کند؛

  بلکه اجتماع را به مخاطره می اندازد و باعث متلاشی شدن اصول اخلاق اجتماعی شده،

  در اثر فروپاشی این اصول ، جامعه دچار هرج و مرج و بی بندوباری می شود.

  در این درس سه ماجرا بیان شده تا دانش آموزان با برخی از مصادیق مال حلال و حرام در زندگی روزمرهٔ خود آشنا شوند.

  فعالیت های درس نیز به تکمیل مباحث درس کمک می کنند

  تا دانش آموزان بفهمند که وظیفه هرمسلمان استفاده از مال حلال و پرهیز از مال حرام است.

  اهداف درس
  1 آشنایی با مفهوم مال حلال و حرام
  2 آشنایی با برخی از مصادیق حلال و حرام در زندگی روزمرهٔ دانش آموزان
  3 تمایل به استفاده از روزی حلال و پرهیز از مال حرام
  4 تلاش برای استفاده از مال حلال و پرهیز از مال حرام در زندگی
  5 آشنایی با وظیفه هر مسلمان برای استفاده از مال حلال و پرهیز از مال حرام
  6 آشنایی با برخی از مصادیق اموال عمومی در زندگی
  7 توانایی تفکر در پیام قرآنی و درک ارتباط آن با موضوع درس

  مفاهیم کلیدی
  حلال
  حرام
  اموال عمومی

  آموزش درس 6 هدیه پنجم ابتدایی مال مردم

  برای شروع مناسب درس می توانید از قبل تصاویری مربوط به اموال عمومی را تهیه کنید

  و در اختیار دانش آموزان قرار دهید و جلوی هر تصویر علامت ؟ بگذارید

  و از آنها بخواهید دربارهٔ اینکه چگونه باید از این اموال استفاده کرد سؤال کنید

  اجازه دهید در این موارد در گروه های خود گفت وگو کنند و سپس نتیجه آن را به کلاس گزارش دهند.

  راهکارهای آنان را در زیر هر تصویر نصب کنید و در کلاس به نمایش بگذارید

  در نهایت از آنها بخواهید که یک راهکار برای استفاده درست از اموال عمومی را نوشته و در کلاس نصب کنند

  و یا نمایشگاهی از نوشته های آنها ترتیب دهید و در محلی که در دید دیگر دانش آموزان مدرسه باشد قرار دهید.

  با توجه به انجام این فعالیت می توانید وارد تدریس شوید.

  این فعالیت ها بهتر است قبل از تدریس مثلاً یک هفته قبل یا یکی دو روز مانده به زمان تدریس انجام شود.

  یک داستان، اجرای یک نمایش

  متن یک داستان، اجرای یک نمایش توسط گروهی از دانش آموزان و یا تصویری از یک دختر یا پسربچه درحال کشیدن خط روی نیمکت خود می توانند برای شروع درس مناسب باشند.

  با این فعالیت شما می توانید با سؤال و جواب (بارش فکری) به موضوع درس بپردازید؛

  یا می توانید جمله ای را در برگ های بنویسید و در اختیار دانش آموزان قرار دهید

  تا با استفاده از قدرت تخیل خود جمله را تکمیل کنند.

  مانند جمله زیر:
  وقتی مریم داشت روی نیمکت کلاس خط می کشید به آن نگاه کرد و فکر کرد. ………………

  اجازه دهید تا آنها ادامه دهند و از نوشته های آنها استفاده کنید و وارد موضوع درس شوید

  باز هم می توانید نوشته های بچه ها را با گیره به طنابی وصل کنید تا در معرض دید دیگران قرار گیرد.

  حتماً اجازه دهید تا بچه ها نوشته های خود را بخوانند.

  برای شروع مناسب درس می توانید باتوجه به ساختار داستانی درس از ایجاد اشتیاق به شنیدن داستان، استفاده کنید

  باتوجه به جالب بودن سه ماجرای درس از گروهی از دانش آموزان بخواهید که آن را درقالب نمایش اجرا کنند

  سپس از گروه های دیگر بخواهید احساسات خود را دربارهٔ موضوع داستان وشخصیت های آن بیان کنند.

  همچنین اجازه دهید تا دانش آموزان خاطره ها و شنیده های خود را در زمینه های موضوع داستان بیان کنند.

  در فعالیت برایم بگو دانش آموزان خود را در موقعیت فرضی قرار می دهند تا مباحث درس را جمع بندی کنند.

  در فعالیت کامل کنید دانش آموزان با پر کردن جاهای خالی با مصادیقی از مال حلال و حرام آشنا می شوند.

  در فعالیت ببین و بگو دانش آموزان از طریق تصویر خوانی و گفت و گو پیرامون اموال عمومی، با طرز استفاده صحیح آنها آشنا می شوند.

  این فعالیت به تعمیق مطالب آموزش داده شده کمک می کند.

  در فعالیت تدبر کنیم دانش آموزان با مفهوم کم فروشی به عنوان یکی از مصادیق مال حرام آشنا می شوند.

  در اینجا، برحسب تجارب قبلی دانش آموزان به مصادیق دیگری چون خوب درس نخواندن، کاری را کامل انجام ندادن و … نیز می توان اشاره کرد.

  منبع مطلب : dabesto.ir

  مدیر محترم سایت dabesto.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 20 روز قبل
  0

  خیلی بعد

  0
  باران 7 روز قبل

  خی

  مهدی 6 ماه قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید