توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  تجربه های اموزنده دفاع مقدس دفاعی دهم

  1 بازدید

  تجربه های اموزنده دفاع مقدس دفاعی دهم را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  آنچه تجربه دفاع مقدس به ما می‌گوید - ایسنا

  آنچه تجربه دفاع مقدس به ما می‌گوید - ایسنا

  جنگ تحمیلی هرچند سرآغاز تهاجمی چند بُعدی و نیابتی رژیم بعثی صدام برای نابودی انقلاب و نظام نو پای ایران بود، اما در تاریخ کشورمان به نقطه شکوفایی و درخشندگی عزم و اراده ملی و همه جانبه ملت‌مان برای مقاومت و پایداری در برابر بیگانگان شد.

  رزمندگان با پشتوانه مردمی و تبعیت متعهدانه از هدایت‌های رهبری، حرکتی آگاهانه و مقتدرانه را در راستای دفع تجاوز همه جانبه دشمن رقم زدند که موجب شد در گفته‌های بسیاری از متخصصین نظامی و سیاسی از این الگوی دفاعی به عنوان «قدرت بازدارندگی» یاد کنند. این مفهوم در حقیقت تأثیر ناملموس آزمودنی‌ها و تجربه‌هایی است که قوای نظامی و ملت ایران در سال‌ها کنش و واکنش با دشمنان بدست آورده‌اند.

  بازدارندگی چیست؟

  بازدارندگی یکی از موضوعات روابط بین‌الملل است که در هر دو حوزه‌ی استراتژی و دیپلماسی کاربرد دارد. بازدارندگی عبارت‌ است از اقدام یا مجموعه‌ای از اقدامات که برای پیشی‌جستن از اقدامات خصمانه‌ی دشمن صورت می‌گیرد. «تئوری بازدارندگی» یعنی کوشش یکی برای اعمال نفوذ در دیگری تا او را از اقدام به عملی که متضمن خسارت یا هزینه‌ای برای اولی است باز دارد.(۱)

  نظریه‌ی بازدارندگی به‌طور ناگهانی ظهور نکرد، بلکه به‌ تدریج و با طی مراحلی تکامل یافت. بازدارندگی یکی از شعبات مکتب رئالیسم است که دست‌ کم در طول نیم‌ قرن گذشته با تعریف جدید خود و تکیه بر سلاح‌های غیرمتعارف، توانسته است عامل تعیین‌کننده‌عرصه‌ روابط بین‌الملل باشد.(۲) البته در الگوی اسلامی و ایرانیِ بازدارندگی، مبنا بر کاربرد و انباشت سلاح‌های غیر متعارف نیست بلکه اصل بر افزایش تاب آوری روانی جامعه و بهره‌مند شدن از تجهیزات دفاع متعارف برای دفع تجاوز است که به مدد تجربه هشت سال دفاع مقدس زاده شد و به تدریج با تلاش دانشمندان ایرانی بر ریل پیشرفت قرار گرفت.

  تأثیر ملاک‌های روانی جامعه بر تصمیم بیگانگان

  همچنین «هنری کیسینجر»درباره‌ی بازدارندگی می‌گوید: هر چند بازدارندگی سیاست مسلط نظامی است، اما بیشتر از هر چیز وابسته به ملاک‌های روانی است. در این سیاست، سعی می‌شود تا تصور خطرهای تحمل‌ناپذیر، طرف مخالف را از ارتکاب به عمل باز دارد. پیروزی این سیاست بستگی به آگاهی کامل از محاسبات طرف مخالف نسبت ‌به حیله‌ای که جدی گرفته شود، دارد. (۳)

  در حقیقت نظریه‌ی بازدارندگی آخرین سازوکاری است که با مشخص کردن هزینه‌ی ‌جنگ، عملا از وقوع آن جلوگیری می‌کند. مکانیسم‌های بازدارندگی نامتقارن متنوع است. اما آنچه در رابطه با واکنش ابرقدرت‌ها در رابه با ایران مشهود است را می‌توان در «تحت فشار گذاشتن مردم میزبان» دسته بندی کرد.

  مکانیسم «تحت فشار گذاشتن مردم میزبان»

  کارایی مکانیسم «تحت فشار گذاشتن مردم میزبان» مستلزم این است که کشور مورد نظر از رژیمی مردم سالار برخوردار باشد. مهمتر اینکه این الگو نیازمند آن است که دولت بازدارنده به شکل اشغالگر در کشور میزبان حضور نداشته باشد، زیرا احساسات ملی‌گرایانه و ضد اشغالگری مردم عامل تحمل هزینه‌ها خواهد بود.

  در این رکن هدف بازدارندگی، افکار عمومی دولت میزبان است نه فقط نیروهای نامتقارن و نظامی. عملیات روانی در این تاکتیک بسیار حیاتی است که به واسطه قدرت اثرگذاری رسانه‌ها و ژست‌های  سیاسی مختلف مورد استفاده قرار خواهد گرفت. این مکانیسم در شرایط فعلی با اعمال تحریم‌های اقتصادی علیه ایران در حال اجرا است.

  تجاوز ظالمانه رژیم بعثی عراق با پشتیبانی آمریکا و اعراب که با هدف نابودی انقلاب اسلامی انجام شد، زمینه مساعدی را برای انسجام و آبدیده شدن نیروهای نظامی و ملت ایران فراهم کرد. نیروهایی که با کمترین امکانات در مقابل رژیم تا بن دندان مسلح عراق و حامیانش مقاومت کردند و پس از هشت سال بدون اینکه یک وجب از خاک کشورمان را تقدیم بیگانگان کنند، پیروز شدند. اکنون با گذشت سال‌ها، موفقیت‌های آن دوران به الگویی برای ساختن ایرانی قدرتمندتر تبدیل شده است.

  نمایش اقتدار در قالب‌های گوناگون

  وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح پس از پایان جنگ، با کمک سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ارتش، وظیفه ساخت ادوات و تجهیزات نظامی را بر عهده گرفت و اکنون در زمینه ساخت تجهیزات زرهی، دریایی و موشکی افتخارات زیادی را کسب کرده است. نمایش اقتدار ایران در رژه سالیانه نیروهای مسلح در هفته دفاع مقدس تنها قطره‌ای از دریای موفقیت‌های جمهوری اسلامی در عرصه‌های تولید تسلیحات نظامی به شمار می‌رود و این پیام را به دشمنان می‌دهد که هرگونه تجاوزی به ایران پاسخ کوبنده‌ای را در پی خواهد داشت و همین پیشرفت‌ها غرب و عمالش را وادار می‌کند در مقابله با ایران در محاسبات‌شان دچار اشتباه راهبردی نشوند و همه عواقب آن را بسنجند.(۴)

  نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در هشت سال جنگ تحمیلی با وجود تحریم‌های گسترده قدرت‌های جهان، توانستند با بهره‌گیری از امکانات موجود و توان نیروهای خلاق و متخصص داخلی، ضمن تأمین نیازمندی‌های رزمندگان در میدان نبرد، ساختار مستحکم و برجسته‌ای را برای صنعت دفاعی کشور ایجاد کنند.

  ایران پیش از انقلاب نیروی مسلح مستقل نداشت که با اتکا به آن بتواند نوعی موازنه در برابر همسایگان ایجاد کند. به عبارتی، قدرت این کشور تنها بر اساس پیمان‌های نظامی که با غرب بسته بود، تعریف می‌شد و رژیم پهلوی همچون کشورهای عربی برای تقویت توان دفاعی خود به خارج وابسته بود؛ اما اکنون ایران نه تنها به خودکفایی در عرصه تولید تسلیحات دست یافته است؛ بلکه در سال‌های اخیر برخی کشورهای منطقه اشتیاق خود را برای خرید موشک‌های ایران ابراز کرده‌اند و همه اینها از برکات دفاع مقدس بوده است.(۵)

  بدل‌هایی برای مقابله با تصمیم دشمن

  در دوران ارزشمند دفاع مقدس، این تجربه ارزشمند به دست آمد که شجاعت، ابتکار، خودکفایی، ایثار و شهادت‌طلبی، وطن‌دوستی و انسجام ملی، که به نوع بی‌سابقه‌ای در تاریخ کشور ما فراهم آمده بود، بدون بهره‌گیری از سایر عوامل بازدارنده نظیر اقتصاد و دیپلماسی به‌سختی می‌توانند منجر به پیروزی قابل‌ملاحظه و شفافی بشوند.

  در جنگ هشت‌ساله تحمیل‌شده بر ایران، رژیم عراق تمام امکانات کشور خود را برای جنگ با ایران بسیج کرد. چیزی که حتی در مواردی به‌عنوان نمونه قابل پیروی، مورداشاره فرماندهان نظامی ما قرار می‌گرفت. اما عراق به‌موازات بسیج امکانات داخلی در جنگ، با دیپلماسی فعال توانست کمبودهای اقتصادی و تسلیحاتی و ... خود را از طریق جذب کمک‌های خارجی برطرف کند.

  نتیجه گیری

  همان طور که اشاره شد هدف بازدارندگی، افکار عمومی دولت میزبان یا دولت و ملت هدف است نه فقط نیروهای نامتقارن و نظامی. عملیات روانی در این تاکتیک بسیار حیاتی است که به واسطه قدرت اثرگذاری رسانه‌ها و ژست‌های  سیاسی مختلف مورد استفاده قرار خواهد گرفت. ما نباید این تجربیات گران‌بها را در مسیر تاریخی آینده خود نادیده بگیریم و با هم‌افزایی ملی در بخش‌های مختلف، هر سطح از بازدارندگی را که ممکن است، برای کشور و مردم خود فراهم آوریم.

  آنچه تجربه دفاع مقدس به ما می‌گوید

  الف) خودکفایی علمی هرچند در تمام ابعاد غیرممکن است اما حصول به توانمندی‌های علمی در رشته‌های خاص می‌تواند به افزایش توان ملی در شرایط حساس کمک کند.

  ب) قدرت اقتصادی کشور باید به حدی برسد که بتواند در شرایط سخت تحریم‌ها دوام آورده و از آنها عبور کند یا آنها را بشکند.

  ج) تنش‌زدایی و کاهش تصورات واهی از تهدید ایران نسبت به همسایگان و.. باید موردعنایت کشور باشد.

  د) حفظ آمادگی رزمی، مانور و آموزش و تولید و تهیه تسلیحات به کمیت و کیفیت بالا موجب سلب اراده دشمنان احتمالی خواهد شد.

  ه) اعتماد متقابل مردم و مسئولین و وحدت و انسجام ملی و امنیت داخلی نقش مهمی در بازدارندگی تهدیدات خارجی دارند.

  ر) بخشی نگری و نفی تلاش‌های سایر بخش‌ها و بی‌توجهی به تمام عوامل قدرت ساز، موجب افزایش تهدید و بروز خطر جنگ خواهد شد.

  منابع:
  ۱- ام‌.الیوت، جفری؛ و رجینالد، رابرت؛ فرهنگ اصطلاحات سیاسی و استراتژیک، ترجمه‌ی میرحسین رئیس‌زاده، تهران، دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی، ۱۳۷۸، ص۳۷۰

  ۲- رحمانی‌، منصور؛ جزوه‌ی درس تجزیه و تحلیل سیاست خارجی، تهران، دانشکده‌ی وزارت امورخارجه، ۱۳۷۰، ص ۷۶

  ۳- آندره بوفر، مقدمه‌ای بر استراتژی، مترجم: مسعود کشاورز، (تهران: دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی، ۱۳۶۶).

  ۴- حسین عسگری موفق، تاثیر اندیشه‌های دفاع مقدس بر افزایش بازدارندگی نظامی ایران، مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس،۱۳۹۷.

  ۵- نادر نوروز شاد، رابطه قدرت دفاعی و بازدارندگی،مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس،۱۳۹۶.

  انتهای پیام

  منبع مطلب : www.isna.ir

  مدیر محترم سایت www.isna.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  سوالات آمادگی دفاعی پایه دهم ( جدید )

  فصل اول: آموزه های دفاعی       درس اول: امنیت و تهدید

  - امنیت را تعریف کنید.دانش

  - مفهوم امنیت، نسبی و دارای ............ و ............ است. دانش

  - برای دستیابی به امنیت .......... همواره باید سطح آن را ارتقاء بخشید که این امر با همکاری ......... و ......... محقق می شود.دانش

  - کشور دارای امنیت پایدار و کشور دارای امنیت ناپایدار را از نظر وضعیت اقتصادی، فرهنگی و خدمات اجتماعی مقایسه نمایید. ؟(داوری،بحث،ارزیابی،تفسیر،نقد و بررسی،اظهار نظر).ارزشیابی

  - امنیت ملی چیست؟درک

  - ارزش های حیاتی کشور ما (جامعه اسلامی ایران) را نام ببرید.دانش

  - وضعیت امنیت در کشورهای پاکستان، افغانستان، عراق و سوریه را توجیه کنید؟(طرح، مرتب،طبقه بندی،تدوین)ترکیب

  - به نظر شما چرا آمریکا در برخی کشورهای منطقه خاورمیانه پایگاه نظامی ایجاد کرده است؟درک

  - پیامبر گرامی (ص) از سوی خداوند پیام آور .......... و ......... است. دانش

  - در صورت پایبندی همه کشورها به کدام اصول، امنیت جهانی به وجود می آید؟(اصول امنیت جهانی).تحلیل

  - سیاست کلی جمهوری اسلامی ایران درباره ی جنگ و تجاوز، تهدید و پاسخ در برابر تعرض از نظر رهبر معظم انقلاب چیست؟درک

  - امروز دشمنان از چه شیوه هایی برای تحت فشار قرار دادن کشور ما استفاده می کنند؟ چهار موردکاربرد

  - شیوه های فشار دشمنان با ........... حکیمانه و ........... مردم،یکی پس از دیگری نقش بر آب می شوند.دانش

  - رازداری، حفاظت از اطلاعات و مسائل ........... و ......... کشور وظیفه اسلامی و انسانی هر ایرانی است.دانش

  - اطلاعات نقش مهمی در زندگی ........... و .......... ما دارد.دانش

  - اهمیت حفاظت از اطلاعات کشور را به زبان خود بیان کنید. دانش

  درس دوم اقتدار دفاعی

  - در نظام های مادی، اقتدار متکی به پایه های قدرت ........... است؛ اما در الگوی اسلامی و معنوی این اقتدار در درجه اول به عامل .......... و ارزش ............ و ............ است.دانش/ مقام معظم رهبری

  - این سخن از کیست؟«دفاع جزئی از هویت یک ملت زنده است»:دانش   

   الف) امام خمینی    ب) مقام معظم رهبری     ج) شهید بهشتی     د) شهید حسن طهرانی مقدم

  - پس از تلاش های بسیار با رهنمودهای ........... و پشتیبانی ............؛ شهید .......... با کمک تعدادی از رزمندگان جوان با ایمان و خلاق در پاسخ به حمله های هوایی و موشکی دشمن اولین ............ را در اسفند 1363 به سرزمین دشمن پرتاب کردند تا از ایران اسلامی دفاع کنند. دانش

  - به نظر شما برای افزایش توان و قدرت ایستادگی مؤثر و موفق در برابر تهاجم دشمن چه اقداماتی باید انجام دهیم؟ارزشیابی

  - اقتدار را تعریف کنید. دانش

  - منابع اقتدار را نام ببرید.دانش

  - سه عامل اساسی اقتدار ملی از نظر مقام معظم رهبری را نام ببرید.دانش

  - طبق ماده 4 اصل 110 قانون اساسی یکی از وظایف و اختیارات رهبر جمهوری اسلامی ایران، فرماندهی کل ......... است. دانش

  - فرماندهی معظم کل قوا فقط، فرمانده نیروهای مسلح ........... و ........... نیست بلکه همه ........ مردم را در بر می گیرد و این مظهر ......... کشور ایران است. دانش

  -« فرهنگ هر جامعه هویت و موجودیت آن جامعه را تشکیل می دهد» جمله ی فوق از کیست؟دانش

   الف) امام خمینی   ب) مقام معظم رهبری    ج) شهید بهشتی   د) شهید حسن طهرانی مقدم

  - «فرهنگ یک جامعه اساس هویت آن جامعه است»جمله ی فوق از کیست؟دانش

  الف) امام خمینی   ب) مقام معظم رهبری    ج) شهید بهشتی   د) شهید حسن طهرانی مقدم

  - با ارزش ترین نوع اقتدار، اقتدار در حوزه ی فرهنگ است/چرا؟تحلیل

  - چرا آمریکا و هم پیمانان اروپایی اش با سرمایه گذاری هنگفت همواره تلاش می کنند هویت و فرهنگ خود را برتر جلوه دهند و به دیگر کشورها تحمیل نمایند؟درک

  - با ورود اسلام ناب محمدی(ص) به ایران، هویت ایرانی بخش از .......... جهان اسلام درآمد.دانش

  - پیروزی انقلاب اسلامی موجب ظهور ........... جدیدی برای مردم ایران شد، هویتی ......... که خواستار تشکیل نظامی مستقل بر اساس ............. بود.دانش

  - چرا و چگونه در حال حاضر هویت انقلابی ملت ایران موجب بیداری اسلامی در جهان شده است؟درک

  - هدف اصلی از تولید سلاح در جمهوری اسلامی ایران از نظر مقام معظم رهبری چیست؟درک

  - سیاست های دفاعی ایران اسلامی بر چه محورهایی استوار است؟ چهار مورد درک

  - فنآوری های پیشرفته ی دفاعی کشور ما در کدام حوزه ها چشمگیر است؟ چهار مورد تحلیل

  - تولید تجهیزات دفاعی توسط متخصصان ایرانی چه تأثیری در تعاملات سیاسی ما در جهان دارد؟درک

  درس سوم انقلاب اسلامی و بسیج

  - انقلاب در لغت به معنای ............. است. دانش

  - این تعریف انقلاب از نگاه چه کسانی ارائه شده است؟ " ذات و ماهیت یک شیء لزوماً عوض شده باشد." دانش

  الف) روان شناسان    ب) فلاسفه     ج) جامعه شناسان    د) اقتصاد دانان

  - از نگاه .............. انقلاب به معنای دگرگون شدن است. دانش

  - انقلاب اسلامی ایران پدیده ای نوظهور در قرن حاضر است که به رهبری ............ تحولی شگرف در ایران، منطقه و جهان پدید آورد. دانش

  - یاری و امداد الهی در دوران انقلاب اسلامی و پس از استقرار نظام جمهوری اسلامی با بسیج .......... خداجوی ایران و رهبری قاطعانه و خردمندانه ............ توأم شد. دانش

  - از جمله نعمت های معنوی که خدا به عنوان مزد و پاداش الهی برای ملت ایران عطا کرد چه بود؟ چهار مورد دانش

  - باید مراقب باشیم تا قدر نعمت های الهی را بدانیم و از سرنوشت قوم ............ که به علت .......... دچار عذاب طولانی مدت گردیدند عبرت بگیریم. دانش

  - با رعایت عدالت و منطق نکات مثبت انقلاب اسلامی ایران را بیان کنید. دانش

  - نقاط ضعف نظام جمهوری اسلامی در حال حاضر چیست؟درک

  - راهکارهای شما برای برون رفت از این مشکلات چیست؟ارزشیابی

  - معنا و مفهوم بسیج در فرهنگ نامه های فارسی چیست؟درک

  - بسیج از نظر امام خمینی را بیان کنید؟ دانش

  - ویژگی های یک بسیجی نمونه را بنویسید. دانش

  - بسیج مردمی منحصر به ایران نیست: دانش   صحیح     غلط

  - در کشورهای مختلف جهان « ......... » با اسم ویژگی های متفاوت نقش بسزایی در آزادی و آبادانی آن کشور ها دارد. دانش

  - انقلاب اسلامی در  ......... بهمن سال 1357 به پیروزی رسید و با رأی مردم در همه پرسی سراسری 12 فروردین 1358 حکومت ........... در ایران مستقر شد. دانش

  - مدیریت نیروهای مردمی انقلاب با امام بود: دانش   صحیح    غلط

  - امام خمینی در 5 آذر ماه 1358 یعنی حدود 10 ماه پس از پیروزی انقلاب اسلامی فرمان تشکیل ......... را صادر فرمودند. دانش

  - اوج حماسه های ........... در دوران هشت سال دفاع مقدس بود. دانش

  - رهبر معظم انقلاب اسلامی بهترین الگوی ............. است. دانش

  - چرا رهبر معظم انقلاب اسلامی بهترین الگوی بسیجیان است؟تحلیل

  - طرح های سازمان بسیج دانش آموزی را نام ببرید؟چهار مورد دانش

  درس چهارم-علوم و معارف دفاع مقدس

  - اگر دشمن به شما حمله کند و آمادگی نداشته باشید چه می کنید؟کاربرد

  - غول با چه اهدافی به کشور ما حمله کرد؟کاربرد

  - جوانان و نوجوانان چگونه دست و پای او را قطع کردند؟درک

  - دفاع همه جانبه با حمله غافلگیرانه رژیم بعثی عراق چگونه صورت گرفت؟درک

  - شهرهای کشورمان از حملات ......... و .......... دشمن در امان نبود.دانش

  - مردم و جوانان چگونه توانستند بخش وسیعی از پیشروی نیروهای دشمن را مهار کنند؟درک

  - با هر عملیات موفق رزمندگان اسلام، طنین آهنگ ...........پیروزی در صدا و سیما، چهره شهرها را دگرگون می کرد و مردم منتظر خبرهای موفقیت رزمندگان اسلام می شدند.دانش

  - خونین شهر(خرمشهر) طی عملیات ...........آزاد شد.دانش

  - سبک زندگی، تحمل خطرات و سختی های زمان جنگ را توصیف کنید؟دانش

  - نقش سازمان های بین المللی به ویژه شورای امنیت سازمان ملل در برخورد با جنگ تحمیلی را طرح کنید؟ (ایجاد،تغییر،سازمان،جمع آوری).ترکیب

  - باید عبرت ها و آموزه های دوران دفاع مقدس در تداوم انقلاب اسلامی برای نسل ............... و .............. به یادگار بماند.کاربرد

  - تجربه های آموزنده دوران دفاع مقدس را بنویسید. چهار مورد دانش

  - «اسلام خواهی مردم در کل جهان از جنگ هشت ساله ماست» جمله فوق از کیست ؟دانش

  الف) امام خمینی   ب) مقام معظم رهبری    ج) شهید بهشتی   د) شهید حسن طهرانی مقدم

  - « امروز در کشورهای اسلامی، علیه دیکتاتوری وابسته قیام شده است»جمله فوق از کیست ؟دانش

  الف) امام خمینی   ب) مقام معظم رهبری    ج) شهید بهشتی   د) شهید حسن طهرانی مقدم

  - یکی از دستاوردهای دوران دفاع مقدس ایجاد الگوی ........... و ......... برای کشورهای اسلامی و مردم آزاده جهان بود که موجب ........... و ......... آنان علیه حکومت های فاسد و دست نشانده شده است.دانش

  - صهیونیسم و استکبار جهانی با شیوه های .......... و ......... در برابر حرکت های مردمی مقابله می کند.درک

  - فتنه های صهیونیسم و استکبار جهانی در برابر حرکت های مردمی را بنویسید؟دانش

  - این سخن از کیست ؟ ".... کاری کنید که شهدا، رنگ ثابت زندگی مردم بشوند...".دانش

   الف) امام خمینی   ب) مقام معظم رهبری    ج) شهید بهشتی   د) شهید حسن طهرانی مقدم

  - جلوه های زیبای فرهنگ ایثار و شهادت را نام ببرید ؟ چهار مورد دانش

  - شهدا و رزمندگان دوران دفاع مقدس با قدرت .......... و ........... خداوند به پیروزی رسیدند.درک

  -شهید ..........خداست و .......... با او دوستی با خداست.دانش

  درس پنجم-حماسه های ماندگار

  -کشور ما به مدت 8 سال درگیر جنگ تحمیلی و ناخواسته ای با حکومت بعثی صدام در عراق بوده است.دانش

   ص-غ

  -بازدید داوطلبانه دانش آموزان از مناطق جنگی با هماهنگی سازمان ........... و وزارت آموزش و پرورش در قالب کاروان های ............ انجام می گیرد.درک

  - مجید از کودکی علاقه زیادی به ............ و مسائل ............ داشت. از ویژگی های شاخص او ......... بود؛ به گونه ای که بچه ها به او لقب " ..........." داده بودند.درک

  -دانش آموز سال سوم دبیرستان در رشته ریاضی بودیم که توسط ستاد جنگ های نامنظم دکتر ............. برای دفاع از کشور به اهواز اعزام شدیم.دانش

  - مجید در ماه رمضان و گرمای تابستان با زبان روزه به پاسداری می پرداخت و چنان مورد اعتماد اطرافیان بود که به عنوان ............گردان انتخاب شد. سرانجام در شهریور 1360 در آستانه عملیات شکستن محاصره ..........، مورد اصابت مستقیم گلوله بعثیان قرار گرفت و در 16 سالگی به مقام رفیع شهادت نائل شد.دانش

  - سبک زندگی در دوران دفاع مقدس چگونه بود؟درک

  - اصول سبک زندگی رزم آوران در دوران دفاع مقدس را نام ببرید؟ چهار مورد دانش

  - زیارت مناطق عملیاتی دفاع مقدس توسط چه کسانی و به چه منظور آغاز شد ؟درک

  - اردوهای راهیان نور چگونه گسترش یافت ؟درک

  - اردوهای راهیان نور چه نتایجی دارد ؟درک

  - سرزمین های .......... قدمگاه ............. است که 8 سال در مقابل تهاجم وحشیانه متجاوزان ایستادند تا شکوه و عزت یک ملت در برابر جهانیان حفظ شود.درک

  - آداب سفر راهیان نور را بنویسید؟ چهار مورد دانش

  - رعایت حقوق همسفران، صدقه دادن، اخلاق نیکو و ثبت دل نوشته ها از آداب سفر ..........است. دانش

  درس هفتم-مقابله با جنگ نرم

  - "جنگ نرم یعنی جنگ به وسیله ابزارهای فرهنگی و پیشرفته امروزی" جمله فوق از کیست ؟دانش

   الف) امام خمینی   ب) مقام معظم رهبری    ج) شهید بهشتی   د) شهید حسن طهرانی مقدم

  الف) امام خمینی   ب) مقام معظم رهبری    ج) شهید بهشتی   د) شهید حسن طهرانی مقدم

  - مفهوم جنگ نرم از نظر مقام معظم رهبری را بیان کنید ؟دانش

  - انواع و روش های جنگ نرم را نام ببرید؟دانش

  - اولویت های جنگ نرم را بنویسید؟دانش

  - با پیروزی انقلاب اسلامی، ابر قدرت ها، کدام توطئه ها را در قالب جنگ سخت و نرم، طراحی و اجرا کردند؟تحلیل

  - جنگ نرم را تعریف کنید ؟دانش

  - هدف اصلی از جنگ نرم در موضوع ایران از نظر مقام معظم رهبری چیست ؟درک

  - مهم ترین اهداف جنگ نرم را نام ببرید ؟دانش

   - گروههای هدف از جنگ نرم را بنویسید؟دانش

  - مهم ترین گروه هدف از جنگ نرم، ......... و .......... هستند.دانش

  - رایج ترین ابزارهای جنگ نرم را بنویسید ؟دانش

  - چرا و چگونه دشمنان، شبکه های ماهواره ای را راه اندازی می کنند ؟درک

  گردانندگان اصلی شبکه های اجتماعی چه کسانی اند و چه هدفهایی را دنبال می کنند ؟درک

  - کدام کشورها، چرا و چگونه برخی نخبگان کشورهای دیگر را به سوی خود جذب می کنند؟ تحلیل

  - مشکلات در انتظار نخبگان چیست ؟درک

  - ........ و هیجان ......... باعث وابستگی افراد به بازی های رایانه ای می شود و به تدریج نگرش ها و اعتقادات مخاطبان تحت تأثیر .......... و ......... طراحان بازی قرار می گیرد.درک

  - مهم ترین ارمغان شوم بازی های رایانه ای چیست ؟درک

  - هر جنگ و حمله ای دفاعی دارد.دانش ص-غ

  - دفاع در برابر جنگ نرم دشمنان، نیازمند چیست ؟درک

  - عوامل مؤثر در بی اثرسازی فتنه ها و قدرت نرم دشمن را بیان کنید؟دانش

  - راههای مقابله با جنگ نرم در خانواده، مدرسه و جامعه را فهرست کنید؟دانش

  درس هشتم-پدافند غیر عامل

  - پدافند غیر عامل را تعریف کنید؟دانش

   - بازدارندگی چیست ؟درک

  - برخی از مأموریت های پدافند غیر عامل را بنویسید؟دنش

  - سازمان پدافند غیر عامل مأموریت های خود را در هشت محور پیگیری می کند، این هشت محور را فهرست کنید؟دانش

  - منظور از قرارگاه در سازمان پدافند غیر عامل چیست ؟درک

  - برخی از اولویت های مهم پدافند غیر عامل را نام ببرید ؟دانش

  - فضای سایبر چه تفاوتی با جنگ سایبری دارد ؟درک

  - نفوذ به شبکه یارانه ای را .......... و افراد نفوذ کننده را .......... می گویند.دانش

  - نفوذ به شبکه رایانه ای را چه می نامند ؟درک

  - فعالان میدان نبرد سایبر را بنویسید؟دانش

  - چرا افراد مستقل و بنگاه های کسب و کار از فعالان میدان نبرد سایبر محسوب می شوند ؟تحلیل

  - چرا و به چه منظور، گروه های خلافکار از فضای سایبر استفاده می کنند؟تحلیل

  - فعالترین بازیگران جنگ سایبری را نام ببرید ؟دانش

  - در سال 2010 میلادی آمریکایی ها با ویروس مشهور به .......... به تاسیسات ایمنی جمهوری اسلامی ایران حمله کردند.دانش

  - سه عامل اساسی اقتدار ملی از نظر مقام معظم رهبری چیست ؟درک

  - پدافند اقتصادی چیست ؟درک

  - چرا و چگونه دشمنان انقلاب اسلامی تحریم اقتصادی می کنند ؟درک

  - رهبر معظم انقلاب راهکار اساسی مقابله با جنگ اقتصادی را ......... می دانند.درک

  - اقتصاد مقاومتی .......... و ........... است. " دانش / مقام معظم رهبری"

  - برخی از راهکارهای اساسی مقابله با تحریم اقتصادی کدامند ؟تحلیل

  - معایب اقتصاد متکی به خام فروشی نفت را بنویسید؟دانش

  - تهدید زیستی را تعریف کنید ؟دانش

  - اقدامات پدافند زیستی را نام ببرید ؟دانش

  - منظور از عوامل زیستی، فراورده های زیستی و منابع ملی چیست ؟درک

  - چگونه و چرا در شرایط حساس کنونی از انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن مراقبت کنیم ؟درک

  - اقدامات پدافند غیر عامل در صدر اسلام را بنویسید ؟دانش

  درس نهم- من یک رزم آورم

  - سکونتگاه های انسانی مانند شهرها وکلان شهرها همواره در معرض کدام خطرات طبیعی و انسانی قرار دارند ؟تحلیل

  - چه شهرهایی در برابر حوادث، مقاومت بیشتری دارند؟دانش

  - دفاع شهری چیست ؟درک

  - یکی از روش های آماده رزم آوران شهری، اجرای تمرین های ......... یا ........ است که با مشارکت نیروهای انتظامی و بسیجیان هر محله، روستا و شهر برگزار می شود.درک

  - اقدامات خرابکارانه گروهک های تروریستی مورد حمایت آمریکا و رژیم صهیونیستی در سال های اخیر را بنویسید ؟ چهار مورد دانش

  - یکی از فنون رزمی که توسط رزم آوران به ویژه در مواضع شهری و سکونتگاهی از آن استفاده می شود، .......... و ..........است.دانش

  - کمین چه تفاوتی با ضد کمین دارد ؟درک

  - یک حمله غافلگیرانه از محلی پنهانی علیه نیروهای در حال حرکت یا موقتاً ثابت پیاده یا موتوری را چه می نامند ؟ دانش الف) دفاع شهری     ب) رزمایش     ج) کمین   د) ضد کمین

  - اهمیت کمین چیست ؟درک

  - در اجرای عملیات کمین چه باید کرد ؟کاربرد

  - عکس العمل سریع نیروهای خودی، علیه مواضع نیروهای کمین کننده و دشمن به منظور پاسخ به آتش، نجات افراد و کاهش تلفات چه نام دارد ؟دانش  الف) دفاع شهری     ب) رزمایش     ج) کمین   د) ضد کمین

  درس دهم- ایمنی و پیشگیری

  -         علم و دین ما را به .......... و .......... فرا می خواند. بهتر است در مواجهه با حوادث گوناگون به فکر ........ و ........ باشیم.درک

  -         اقدامات ایمنی و پیشگیرانه برای جلوگیری از خسارت های جانی و مالی را پیشنهاد کنید ؟ارزشیابی

  -         حادثه چیست ؟درک

  -         انواع حادثه را نام برده و هر کدام را با مثال مقایسه کنید ؟ارزشیابی

  -         چرا کشور ما در معرض بسیاری از حوادث طبیعی قرار دارد ؟درک

  -         معمولاً نسبت به وقوع حوادث سه دیدگاه وجود دارد، این سه دیدگاه را نام برده و مقایسه کنید ؟ارزشیابی

  -         در اکثر موارد علل واقعی اتفاقات، ......... و ......... است.دانش

  -         چرا برای پیشگیری از وقوع حوادث در جهان قوانین ایمنی را مصوب کرده اند؟درک

  -         در وقوع سوانح، مدیریت .......... به تنهایی پاسخگوی واکنش اضطراری نیست.دانش

  -         چرا و به چه منظور، نیاز به مشارکت مردم و آموزش های علمی و مهارتی در زندگی امری ضروری است ؟درک

  -         ایمنی و پیشگیری را تعریف کنید ؟دانش

  -         دو نعمت است که قدرشان شناخته نمی شود، ........ و ..........."پیامبر اکرم (ص)"

  -         اولین گام در تأمین، حفظ و ارتقای سلامت جامعه چیست؟درک

  -         سلامت دارای ابعاد ........... و ........... است.دانش

  -         بهداشت روانی چیست ؟درک

  -         اقدامات ........... و .......... برای همگان و در همه جا لازم و ضروری است.دانش

  -         چهار مورد از توصیه های ایمنی را بیان کنید؟دانش

  درس دوازدهم- امدادو نجات

  -         کمک های اولیه چیست؟درک

  -         کمک های اولیه شامل چه اقداماتی می شود؟درک

  -         علائم حیاتی و عوامل تهدید کننده حیات را نام ببرید؟دانش

  -         ارزیابی اولیه مصدوم چیست ؟درک

  -         در صورتی که مصدوم خونریزی شدید داشته باشد، چه باید کرد؟کاربرد

  -         شیوه های درمان خون ریزی خارجی را بنویسید؟دانش

  -         در صورت مواجهه با شخص زخمی چه اقداماتی را می توان انجام داد؟کاربرد

  -         خونریزی داخلی را تعریف کنید؟دانش

  -         دو نکته مهم درباره خونریزی داخلی را بیان کنید؟دانش

  -         شوک چیست ؟درک

  -         شایع ترین علت شوک چیست ؟درک

  -         علائم و نشانه های شوک را نام ببرید؟دانش

  -         شیوه های پیشگیری از شوک را بیان کنید؟دانش

  -         راههای درمان سوختگی های سطحی را بنویسید؟دانش

  -         انواع آسیب های اسکلتی را نام ببرید؟ دانش

  -         در صورت وجود آسیب های اسکلتی چه می توان کرد؟کاربرد

  -         در آسیب های اسکلتی همیشه بنا را بر وجود شدیدترین آسیب اسکلتی یعنی.......... بگذارید.درک

  -         از اقدام برای جا انداختن موارد شکستگی یا دررفتگی به شدت پرهیز کنید.دانش   ص     غ

  -         تلفن امداد هلال احمر ...........، تلفن اورژانس............، تلفن آتش نشانی........است. دانش

  -         برای ایجاد آتش چند عامل لازم است ، نام ببرید ؟دانش

  -         در صورت آتش سوزی چه اقداماتی را می توان انجام داد ؟کاربرد

  -         اجزاء خاموش کننده دستی را نام ببرید؟دانش

  منبع مطلب : amadegimarand.blogfa.com

  مدیر محترم سایت amadegimarand.blogfa.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 8 روز قبل
  1

  مهارتهای رزم انفرادی را نام ببرید

  مهدی 1 سال قبل
  2

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید