توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  تحقیق در مورد آتشفشان برای دبستان

  1 بازدید

  تحقیق در مورد آتشفشان برای دبستان را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  تحقیق در مورد آتشفشان برای دبستان

  تحقیق در مورد آتشفشان برای دبستان

  آتشفشان روزنه‌ای در سطح زمین است که سنگ‌های گداخته به بیرون پرت میشود و بسیار داغ است و بوی بدی دارد خاکستر و گازهای درون زمین، از آن به بیرون فوران می‌کنند.

  ۱ – دهانه: قله آتشفشان است.

  ۲ – اتاقک مواد مذاب و داغ آتش فشان: محلی که مواد مذاب قبل از فوران آن جا جمع می‌شود.

  ۳ – مجرای مرکزی: محل اتصال اتاقک به دهان آتشفشان است.

  به مواد مذاب درون زمین که بسیار گرم بوده و تحت فشار شدید در زیر پوستهٔ زمین قرار گرفته‌اند ماگما یا تَفتال می‌گویند.

  ماگما ممکن است از طریق شکستگی‌ها و سایر نقاط ضعیف پوستهٔ زمین بالا آمده و به صورت گدازه (لاوا) در سطح زمین جریان یابد.

  ماگما سنگ‌های گداخته‌ای هستند که اغلب در اتاقک مذابی در زیر رویه زمین قرار دارند و بر اثر فشار کم و دمای بالا به صورت نیمه‌جامد و گاه حتی مایع هستند.

  تحقیق در مورد آتشفشان برای دبستان

  به طور مستقیم در زیر پوسته زمین لایه‌های سنگی وجود دارد که به علت درجه حرارت بالا در هسته ذوب شده و باعث تشکیل ماگما می‌شود.

  ماگما بیشتر حاوی دی اکسید کربن، بخار آب و دی اکسید گوگرد است.

  در طول زمان گاز‌ها به ۱۰۰۰ برابر سایز واقعی خود می‌رسند که در نتیجه آن فشار روی پوشش رویی محفظه‌ها بیشتر شده و باعث فوران آتشفشان می‌شوند.

  فرآیند این که چرا آتشفشان فوران می‌کند شبیه به زمانی است که شما یک نوشیدنی گازدار را تکان می‌دهید و زمانی که درب آن را باز می‌کنید، گاز آن به طور ناگهانی بیرون می‌زند.

  آتشفشان سپری :

  ظاهر آتشفشان سپری شبیه به یک گنبد صاف است.

  آتشفشان چینه‌ای :

  آتشفشان چینه‌ای فوران‌های شدید خشونت آمیزی را تولید می‌کند.

  کاسه آتشفشانی :

  کاسه آتشفشانی دارای ظاهر دایره‌ای به شکل حوضچه‌ای است.

  تحقیق در مورد آتشفشان برای دبستان

  اگر چه آتشفشان‌ها خرابی‌های بسیاری ایجاد می‌کنند، اما خاک حاصل از خاکستر‌های آتشفشانی، بسیار حاصلخیز و غنی است. سنگ‌های آتشفشانی نیز کاربرد‌هایی درساختمان سازی و صنایع شیمیایی دارند.

  آتشفشان می‌تواند باعث بارش باران و ایجاد رعد و برق شود. آتشفشانها می‌توانند تأثیراتی درازمدت در وضعیت آب و هوا ایجاد کنند.

  ویکی پدیا

  https://www.yjc.ir

  منبع مطلب : kelasedarsi.ir

  مدیر محترم سایت kelasedarsi.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  آتشفشان

  اطلاعاتی درباره آتشفشان

  اطلاعاتی درباره آتشفشان

  آتشفشان,دانستنیهای آتشفشانی,ویژگی های طبیعی آتشفشان

  دانستنیهای آتشفشانی
  آتشفشان روزنه‌ای در سطح زمین است که سنگ‌های گداخته، خاکستر و گازهای درون زمین از آن به بیرون فوران می‌کنند. فعالیت آتشفشانی با برون‌افکنی صخره‌ها، با گذشت زمان باعث پیدایش کوه‌های آتشفشانی بر سطح زمین می‌شود. آتشفشان‌ها معمولاً در نقاطی یافت می‌شوند که ورقه‌های زمین‌ساخت، همگرایی یا واگرایی دارند.


  آتشفشان یک ساختمان زمین شناسی است که به وسیله آن مواد آتشفشانی (به صورت مذاب ، گاز ، قطعات جامد یاهر سه مورد)از درون زمین به سطح آن راه می یابند. انباشتگی این مواد در محل خروج، برجستگی هایی به نام کوه آتشفشان ایجاد می نماید.


  آتشفشان یکی از پدیده های طبیعی و دائمی زمین شناسی است که در طول تاریخ زمین شناسی نسبتا بدون تغییر باقی مانده و در ایجاد، تحول و تکامل پوسته و گوشته زمین نقش اساسی داشته و دارد. تولید مواد آتش فشانی و پدیده های مۆثر در ایجاد آتشفشان از دوره پرکامبرین تا عهد حاضر تغییر چندانی نداشته است و آنچه در این راستا تغییر کرده است، نوع دانسته ها، چگونگی اندیشیدن و نحوه بهره گیری از آنهاست. آتشفشانها پدیده های جهانی هستند و در سایر کرات منظومه شمسی به ویژه سیارات مشابه زمین یک پدیده عادی محسوب می شود و آتشفشان بی شک در کیهان نیز رخ می دهد.


  آتشفشانها، مکانهایی هستند که به علل مختلف فیزیکی مواد مذاب درونی زمین را به شکل گدازه‌های آتشفشانی، مواد پیروکلاستیک و گازها از خود خارج و امکان راهیابی آنها را به سطح زمین می‌دهند. یک انفجار آتشفشانی می‌تواند همراه با خروج قطعات سنگی جامد، مواد مذاب و گازهای آتشفشانی باشد. بطور معمول هر یک از ما با شنیدن نام آتشفشان، گدازه‌های آتشفشانی سیال و روان را به خاطرمی‌آوریم که با حرکت خود هر چیزی را در روی سطح زمین به کام خود می‌کشد.

  عواملی همچون غلظت ماده مذاب سیال، میزان گازها، شیب سطح زمین و سرعت سرد شدن بر روی میزان سرعت حرکت گدازه‌ها تأثیرگذار می‌باشند. یک فوران آتشفشانی قادر است ستونی از مواد مختلف را تا ارتفاعی حدود 19 کیلومتر (در بالای قله آتشفشان) به بیرون پرتاب نماید و منجر به تشکیل یک ابر آتشفشانی گردد.


   در 15 سال اخیر بیش از 80 فروند هواپیمای تجاری در اثر برخورد با ابرهای آتشفشانی صدمه دیده‌اند. خاکسترهای آتشفشانی حاصل از یک فوران قادرند تا منطقه وسیعی در اطراف خود را بپوشانند و این وسعت گاه تا 35000 کیلومترمربع را نیز دربرمی‌گیرد.همچنین پوشش سطحی ماه اغلب با سنگ های آتشفشانی پوشیده شده است و بارزترین ارتفاعات مریخ توسط آتش فشان ها ساخته شده است. زبانه های آتش و لکه های خورشیدی را جدا از ماهیتشان، می توان نوعی فوران آتش فشانی در خورشید تلقی نمود.


  علم آتشفشان شناسی به مباحث نحوه تشکیل و تحول ماگما، چگونگی جابجایی و حرکت انواع مواد، گدازه ها و ماگماها و نیز تحولات آنها در اتاقک های ماگمایی، چگونگی فعالیت آتش فشان ها و گسترش مواد آتشفشانی در سطح زمین، چگونگی تحول مواد آتشفشانی و ... اشاره می کند. علم آتشفشان شناسی از برخی علوم زمین چون پترولوژی ، تکتونیک جهانی، ژئوشیمی، چینه شناسی ، رسوب شناسی ، ژئوفیزیک ، کیهان شناسی و برخی دیگر از علوم تجربی مانند شیمی، فیزیک ، آمار و ریاضی کمک می گیرند.

  ویژگی های طبیعی آتشفشان
  از مهمترین ویژگی های محیطی و سیماهای زمین شناختی بیشتر آتشفشان ها،‌ وجود چشمه های آب گرم، آبفشان، دهانه و مخروط آتشفشانی است. چشمه های آب گرم از جمله ویژگی های هیدرولوژیکی و سیماهای زمین گرمایی هستند که در بسیاری مناطق آتشفشانی نظیر دماوند و سبلان دیده می شوند.


  آب های سطحی و زیرزمینی در تماس با سنگ های داغ گرم می شوند و سپس در اثر چرخه به سطح راه می یابند و چشمه های آب گرم را تشکیل می دهند. چشمه های آب گرم منطقة سرعین در استان اردبیل به علت وجود کوه آتشفشان سبلان است. بهره برداری از ویژگی های طبیعی آتشفشانی در بسیاری از مناطق جهان متداول است و مهمترین آن استفاده از انرژی زمین گرمایی جهت گرمایش، تولید برق، آب درمانی، کشاورزی، پرورش آبزیان و توریسم می باشد.

  آتشفشان,دانستنیهای آتشفشانی,ویژگی های طبیعی آتشفشان

  آثار ثانویه
  فوران منفرد آتشفشانی، هرچندکوتاه مدت، قادر به تأثیر آب و هوا در سطح جهانی است. فوران‌های شدید همراه با انفجار مقدار زیادی خاکسترآتشفشانی به داخل اتمسفر وارد می کنند. این گرد و غبار چندین سال طول می کشد که فرونشست کند. در این حین گرد و غبار حاصله، به طور بخشی باعث عدم ورود اشعة خورشید به زمین شده و موجب سردشدن محسوس سطح زمین می شود.


  آثار آب و هوایی آتشفشان ها به آثار غبار خلاصه نمی شود. آتشفشان الچیچون در سال 1982 گرد و غبار زیادی ایجاد نکرد، اما مقدار زیادی گاز سولفوری به داخل اتمسفر فرستاد. این گاز موجب ایجاد اسیدسولفوریک شد که در نقاط مختلف زمین به صورت باران فرود آمد. قطرات اسید حاصله نه تنها باعث سد شدن خورشید نظیر گرد و غبار شد،‌ بلکه این اسید به صورت باران اسیدی به زمین بارید.


  بلایای آتشفشانی
  بیشتر مرگ و میر حاصله از آتشفشان، هنگامی است که نوع فوران انفجاری و همراه با مواد آذر آواری باشد. از طرف دیگر، فوران های بیرون ریزنده مواد مذاب و خاکسترهای در حال فرود (Tephra)، صدمات زیادی را به اراضی می رسانند.
  نظیر بسیاری از بلایای طبیعی دیگر، تأثیر فوران های آتشفشانی بر روی انسان ها، به میزان بسیار زیادی به تراکم جمعیت و نوع ساختمان ها در این مناطق بستگی دارد. اغلب حواشی آتشفشان ها مناطقی هستند که محل های مناسبی برای زیست می باشند.


  موضوعی که در مورد آتشفشان ها باید خاطر نشان ساخت این است که آتشفشان ها منابع طبیعی مهمی نیز به شمار می روند. به غیر از حاصلخیز بودن بعضی خاکسترها، آتشفشان ها منبع تولید انرژی، مصالح ساختمانی و نیز منبع درآمد از طریق جلب گردشگرد می باشند.
  منابع: راسخون  و ویکی پدیا

  منبع مطلب : www.beytoote.com

  مدیر محترم سایت www.beytoote.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  2 ماه قبل
  1

  با سلام و عرض ادب !

  + ساکنان مناطق اتشفشانی باید چه کنند؟

  _ لباس مناسب داشته

  _ درمواقع فوران سریع محل را ترک کنند

  و....

  ممنون که وقتتون رو روی این متن گذاشتین💚

  بیی ص 3 ماه قبل
  0

  بب

  بیی ص 3 ماه قبل
  0

  ارب

  💝💝💝💝 5 ماه قبل
  0

  سلام خیلی این مطلب ها عالی هستن من کلی ازشون استفاده کردم

  علی نوروزی 6 ماه قبل
  1

  خیلی خوب بود

  عالی 6 ماه قبل
  2

  خیلی چیز خوبی بود ممنون من معلم هستم و به دردم خورد

  عالی 6 ماه قبل
  1

  خیلی خوب بود من نمرمو ۱۰۰ درصد شدم

  آیدا 6 ماه قبل
  1

  مطالب خوب است

  مهدی 1 سال قبل
  -1

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید