توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  تحقیق در مورد شب یلدا برای درس آزاد

  1 بازدید

  تحقیق در مورد شب یلدا برای درس آزاد را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  درس آزاد چهارم ابتدایی درباره شب یلدا

  درس آزاد چهارم ابتدایی درباره شب یلدا

  درس آزاد چهارم ابتدایی درباره شب یلدا

  انشا شب یلدا ، قابل استفاده برای درس آزاد پایه های چهارم

  شب یلدا یا شب چلّه بلندترین شب سال در نیم‌کره شمالی زمین است. این شب به زمان بین غروب آفتاب از ۳۰ آذر تا طلوع آفتاب در اول ماه دی اطلاق می‌شود. ایرانیان و بسیاری از دیگر اقوام شب یلدا را جشن می‌گیرند.واژه «یلدا» به معنای «زایش زادروز» و تولد است. ایرانیان باستان با این باور که فردای شب یلدا با دمیدن خورشید، روزها بلندتر می‌شوند و تابش نور ایزدی افزونی می‌یابد، آخر پاییز و اول زمستان را شب زایش مهر یا زایش خورشید می‌خواندند و برای آن جشن بزرگی برپا می‌کردند و از این رو به دهمین ماه سال دی می‌گفتند که ماه تولد خورشید بود.

  ایرانیان باستان بر این اعتقاد هستند که یلدا که یکی از خدا های مرد انان است در فردای این شب به وجود می اید و خون گاو مقدس را می ریزد و در زمانی که خون ان گاو به زمین می رسد ریشه گیاهان در زیر زمین سر سبز می شوند و در فصل بهار به رویت ایرانیان در می ایداو یلدا با شیطان به جنگ می ایستد و از مردم عادی را تحت مراقبت قرار می دهد.

  یلدا و جشن‌هایی که در این شب برگزار می‌شود، یک سنت باستانی است. مردم روزگاران دور و گذشته، که کشاورزی، بنیان زندگی آنان را تشکیل می‌داد و در طول سال با سپری شدن فصل‌ها و تضادهای طبیعی خوی داشتند، بر اثر تجربه و گذشت زمان توانستند کارها و فعالیت‌های خود را با گردش خورشید و تغییر فصول و بلندی و کوتاهی روز و شب و جهت و حرکت و قرار ستارگان تنظیم کنند.

  آنان ملاحظه می‌کردند که در بعضی ایام و فصول روزها بسیار بلند می‌شود و در نتیجه در آن روزها، از روشنی و نور خورشید بیشتر می‌توانستند استفاده کنند. این اعتقاد پدید آمد که نور و روشنایی و تابش خورشید نماد نیک و موافق بوده و با تاریکی و ظلمت شب در نبرد و کشمکش‌اند. مردم دوران باستان و از جمله اقوام آریایی، از هند و ایرانی – هند و اروپایی، دریافتند که کوتاه‌ترین روزها، آخرین روز پاییز و شب اول زمستان است و بلافاصله پس از آن روزها به تدریج بلندتر و شب‌ها کوتاهتر می‌شوند، از همین رو آنرا شب زایش خورشید نامیده و آنرا آغاز سال قرار دادند.

  آیین شب یلدا یا شب چله، خوردن آجیل مخصوص، هندوانه، انار و شیرینی و میوه های گوناگون است که همه جنبه نمادی دارند و نشانه برکت، تندرستی، فراوانی و شادکامی هستند. در این شب هم مثل جشن تیرگان، فال گرفتن از کتاب حافظ مرسوم است. حاضران با انتخاب و شکستن گردو از روی پوکی و یا پری آن، آینده گویی می کنند.جشن شب یلدا جشنی است که از ۷ هزارسال پیش تاکنون در میان ایرانیان برگزار می شود. یکی از آیین های شب یلدا در ایران، تفال با دیوان حافظ است. مردم دیوان اشعار لسان الغیب را با نیت بهروزی و شادکامی می گشایند و فال دل خویش را از او طلب می کنند.در برخی دیگر از جاهای ایران نیز شاهنامه خوانی رواج دارد.

  از نظر طب سنتی ایران در شب یلدا باید غذاهای گرم خورده شود. میوه مخصوص این شب کدو تنبل می‌باشدکه دارای طبیعت گرم می‌باشد. میوه هندوانه مخصوص چله تابستان می‌باشد نه زمستان چون طبیعت هندوانه سرد است و در فصل گرم باید خورده شود. هم چنین کدو تنبل در تقویت قوای مغز نیز بسیار مؤثر می‌باشد.

  در جاهای گوناگون ایران، گونه های تنقلات و خوراکی ها به تبع ژیرامون و شیوه زندگی مردم منطقه بهره برده می شود اما هندوانه میوه ای است که هیچ گاه از قلم نمی افتد، زیرا شمار زیادی به این باورند که اگر مقداری هندوانه در شب چله بخورند در سراسر چله بزرگ و کوچک یعنی زمستانی که در پیش دارند سرما و بیماری بر آنها غلبه نخواهد کرد.

  بازگویی خاطرات و قصه گویی پدربزرگ ها و مادربزرگ ها نیز یکی از مواردی است که یلدا را برای خانواده ایرانی دلپذیرتر می کند. اما همه اینها ترفندهایی است تا خانواده ها گرد یکدیگر آیند و بلندترین شب سال را با شادی و خرسندی به سپیده برسانند. در سراسر ایران زمین، جایی را نمی یابید که خوردن هندوانه در شب یلدا جزء آداب و شیوه آن نباشد.

  منبع مطلب : nexdan.ir

  مدیر محترم سایت nexdan.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  متن درس آزاد- درس دهم کتاب بخوانیم...

  درس آزاد                                                                 درس دهم

  شب یلدا

  یکی از بزرگ ترین جشن های ما ایرانیان که هزار سال است با شکوه هر چه تمام آن را برگزار می کنیم شب یلدا است. این شب که طولانی ترین شب سال است به شب چله نیز معروف است .طول این شب نزدیک به 14 ساعت است. ایرانیان قدیم  این شب را به علت این که تولد خورشید و مهر شکست ناپذیر است  جشن گرفته و می گیرند .

  یلدا به معنای ولادت است. در این شب افراد خانواده ها در خانه ی بزرگ ترهای فامیل  مانند پدر بزرگ و مادر بزرگ ها  جمع می شوند  و از داستان ها و قصه های  قدیمی می گویند و می شنوند و لذت می برند . جشن می گیرند با خوردن آجیل  و میوه های فصل  مانند انار و هندوانه  آن را گرامی می دارند . فال حافظ می گیرند و شاهنامه  هم می خوانند .در بعضی  نقاط  ایران این  جشن را تا دیر وقت –صبح - نیز  ادامه  می دهند.

  به مناسبت فرا رسیدن این شب کهن خانواده ها برای هم سوغاتی نیز می برند تا این شب را بهتر گرامی بدارند. البته برگزاری  این جشن در نقاط مختلف  ایران متفاوت است .

   به عنوان  مثال :در تبریز رسم است یک خوراکی مخصوص از آرد و شیر درست می کنند و می خورند.

  در لرستان نیز رسم است مردم گندم شیر می خورند و همراه آن از گردو، بادام ، نخودچی و کشمش و انواع میوه های این فصل صرف می کنند .از کدوی پخته  هم استفاده  می کنند .یک شعر مخصوص محلی بسیار زیبا  هم  در  این  شب  در  این  استان  می خوانند.

  شیرازی ها این شب را  به خانه ی دوستان و آشنایان می روند .سفره می گسترانند و غذاهای مختلف و خوشمزه صرف  می کنند .در سر سفره شمع روشن می کنند. آیینه و قاب عکس حضرت علی (ع) می گذارند .اسپند هم روی آتش می ریزند تا بوی خوش  آن اتاق را پر کند و از چشم زخم و بلایا هم به دور باشند.  

  البته مشابه این چنین مراسمی در کشورهای همسایه ایران  مانند روسیه- افغانستان- پاکستان- هند-تاجیکستان- آذربایجان نیز مانند کشور ما برگزار می گردد.

  به هر حال وظیفه ی ما ایرانیان است که این قبیل رسم ها را  بهتر و بیشتر بشناسیم و به آن ها نیز عمل کنیم  و به دیگران هم بگوییم و یاد آوری کنیم  تا برای نسل های آینده درس زندگی باشد.

  درک و دریافت :

  1-بلندترین و طولانی ترین شب سال کدام است ؟

  2-چرا ایرانیان شب یلدا را جشن می گیرند ؟

  3-در شب یلدا خانواده ها چه می کنند ؟

  ۴-...................................................

   واژه آموزی:

  به این واژه ها دقت کن.

  الف – کامپیوتر

  ب – هلیکوپتر

  پ –  موبایل

  از این واژه ها چه چیزی می فهمی؟...........

  معادل فارسی این واژه ها چیست؟

  چند نمونه هم شما  بگو.......

  نکته ها :

  ایرانیان از گذشته های بسیار دور شب یلدا را جشن.............................و در خانه های بزرگ تر ها جمع.........................و این مراسم را سال هاست که ادامه ..............................

  به فعل هایی مانند (می گرفتند-می شدند-می دهندو............) که شما در این جاهای خالی ها می نویسید فعل های ماضی استمراری می گویند.

  حالا شما یک جمله  که ماضی استمراری داشته باشد بگویید و در زیر بنویسید.

   فعالیت های ویژه :

  1-اگر دوست یا یکی از اقوام شما در یکی از استان های دیگر کشور پهناور ایران زندگی میکند با آن ها تماس بگیرید و از چگونگی  برگزاری شب یلدا در آن جا بپرسید سپس یافته های خود را به کلاس گزارش دهید.

  2- از مادر یا مادر بزرگ خود در باره آماده ساختن ""گندم شیر" و  خواص آن را بپرسید و به کلاس گزارش دهید .

  3- شعر محلی را که در این شب در استان ما خوانده می شود را در این قسمت بنویسید.

  ***این جشن کهن بر همه ی ایرانیان خجسته باد ***

  منبع مطلب : masoud-shamsi.blogfa.com

  مدیر محترم سایت masoud-shamsi.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  انشا درباره شب یلدا طولانی‌ترین شب سال

  انشا درمورد شب یلدا – مهارت های نوشتاری

  انشا شب یلداشب یلدا آخرین شب پاییزاست. یلدا می آید و ثانیه ای دیرتر از شب های گذشته به پایان می رسد تا لحظه ای را مشغول خداحافظی با پاییزش شود.
  مردم شهر هم در این شب به یادماندنی پاییز، در کنار خانواده شان گرم صحبت و میهمانی هایشان می شوند تا همراه یلدا، با آخرین شب پاییز وداع کنند. پاییز تمام می شود اما دانه های درخشان انار، بوی تازگی می دهند و هندوانههای قاچ خورده ای که میهمان لبخندهای شب نشینی می شوند. شب یلدا اگرچه سرد است، اما چنان دل را به یک دورهمی زیبا، گرم می کند تا آنقدر غرق شادی شویم که به یک باره نظاره گر قدوم سرد زمستانباشیم.

  زمان بسیار سریع می گذرد. یلدا هر چقدر هم طولانی باشد بالاخره به پایان خواهد رسید و جایش را به زمستان خواهد داد.
  ما در شب یلدا در کنار خانواده و دوستانمان گرم گفت و گو و شادمانی هستیم آنقدر بحث هایمان گرم می شوند که حساب زمان از دستمان می رود! چه شب یلدا و چه شب های دیگر، اگر مملو از عشق و محبت باشد شبی به یادماندنی و خاطره انگیز خواهد شد.

  کتاب شعر حافظهم در شب یلدا، زیبایی بخش دورهیمان می شود و شعرهای دلنشین آن، فرح بخش روحمان. خوش تر از تمام اینها، گوش سپردن به سخنان نغز و شیرین بزرگترهایمان است که با خاطرات زیبایشان فضای خانه را دوست داشتنی تر می کنند.

  پاییز، فصل برگ ریزان، فصل زیبای خداست و شب آخرش، یلدا، پایان خوش آن است. و دیگر خواب عمیق درختان ادامه خواهد داشت تا آنکه زمستان هم جای خود را به بهاردهد و سرسبزی و نشاط، همه جا را فرا گیرد.
  پاییز، با برگ های رقصان زرد و نارنجی اش نشانگر آنست که هر فصلی از فصول خدا رنگ خاص خودش را دارد و زیباست.

  انشا دوم  در مورد شب یلدا (چله)

  شب یلدا (چله) آخرین روز آذر ماه، طولانی‌ترین شب سال، اول زمستان است.

  شب یلدا که در اصطلاح به آن شب چله هم می گویند، یکی از کهن ترین جشن های ایرانیان است. این شب آداب و رسومی دارد که قرن هاست که در بین ایرانیان رواج داشته است، مردم ایران در شهرها و روستاهای مختلف با توجه به فرهنگ، آداب و رسوم ویژه‌ی خود شب چله را جشن می‌گیرند. در این شب طولانی همه ی اقوام نزد بزرگ طایفه ی خود می روند و پس صرف شام، تنقلاتی مثل میوه های زمستانی، آجیل میخورند و فال حافظ می گیرند.

  شب یلدا فرصتی است برای دیدارهاست. یلدا، بهانه ای است تا پندها و تجربه های ارزشمند بزرگان خاندان را که در پس وقت نداشتن ها و بی حوصلگی های کوچک ترها مدفون مانده اند، زنده کنیم.

  یلدا، زمانی برای تکرار هر آنچه روزگاری، سرمشق خوبی هایمان بوده اند و امروز بر روی طاقچه عادت هایمان غبار می گیرند و فراموش می شوند.

  مجالی است برای دیدن عزیزانی که تصویر و صدایشان در پس مشغله های زندگی رنگ باخته اند.

  زمانیست برای نشستن لبخند بر لبان کودکان، در آغوش پر مهر بزرگ ترها.
  یلدا یک روز از سال است که مجالی می دهد برای من و تو، تا همگی، لحظه های شیرین با هم بودن را تجربه کنیم.

  ______________

  دوستان درصورتی که انشاء باموضوع شب یلدا یا توصیف شب یلدا دارید برای درس مهارت نوشتاریدر قسمت نظرات برای ما بفرستید در سایت با نام خودتان قرار دهیم. با تشکر

  منبع مطلب : www.daneshchi.ir

  مدیر محترم سایت www.daneshchi.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  ناشناس : عالی

  Mobina : سلام دوستان برای درک مطلب چرا اسم این شب رو یلدا گذاشتند ؟ شب یلدا چه کسانی دور هم جمع می شوند ؟ اسم دیگر شب یلدا چیست ؟ امیدوارم از سوالات خوشتون اومده باشه .....من مبینا هستم از خراسان جنوبی

  ناشناس : خوبه

  ناشناس : شب یلدا بهترین شب سال است

  ساینا : عالی بود ممنون

  مهشید : جواب سوال ۱ درک و دریافت: شب یلدا(چله) جواب سوال ۲ درک و دریافت:چون ایرانیان باستان با این باور که فردای شب یلدا با دمیدن خورشید، روزها بلندتر می‌شوند و تابش نور ایزدی افزونی می‌یابد، آخر پاییز و اول زمستان را شب زایش مهر یا زایش خورشید می‌خواندند و برای آن جشن بزرگی برپا می‌کردند و از این رو به دهمین ماه سال دی می‌گفتند که ماه تولد خورشید بود.

  🥰 : عالی

  مینا : عالی

  ناشناس : خوبه چیه عالیه

  ناشناس : میشه درک مطلب رو هم بگین

  ناشناس : باسلام واقعا نسبت به بقیه سایت ها خوب بود👌

  خانم نقوی : باسلام واقعا نسبت به بقیه سایت ها خوب بود👌

  یلدا : ببخشید چرا نگارش نداره؟؟؟؟؟

  میم : خیلی خوبه ممنون

  ن : خیلی بلنده

  محمد مهدی : عالی بود

  yasna : ایکاش خلاصه تر بود

  علی حوائی : بسیار عالی خیلی کمکم کرد بدون هیچ نقص و عیبی تشکر فراوان از سازنده

  نازنین : عالی

  نازنین زهرا : خیلی خوبه عااااااااا لللللللللییییی

  ناشناس : چشم حتما براتون میفزستم

  ناشناس : لطفا یکم احساسات بیان کن بی احسااااااااااس این همه زحمت کشیدم بعد شما...

  ارغوان : اگه نگارش و جوابش و درک مطلب و جوابش بود خیلی خیلی خوب میشد-

  طاها : درک مطلب نداره

  لالیسا مانوبان : خیلی خوبه عالیه ممنونمممممممممم تشکر بسیار و سپاسگزارم🌺🌺🌺🌺🌺🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈

  اف اچ ۵۰۰ سالار عالی بود : عالی بود

  اف اچ ۵۰۰ سالار عالی بود : عالی بود

  علی : خوب بود ممنون

  خوب : عالی

  روژین : عالییی خیلی خوبه

  . : خیلی خیلی ممنون

  امیر عباس : خوب بود عالیییییی

  ناشناس : عالی بود و من هچی میخاستم پیداکردم خیلی خوب بود

  ناشناس : خیلی خوبه

  نگین : خیلی ممنون

  محمداحسان : ممنون

  خوب بود : خوب بود

  zhra : درک مطلب بزرگترین چشن ما ایرانیان چند سال است ؟ پاسخ_هزار سال شب یلدا به چه معنا است؟ پاسخ_به معنای ولادت وظیفه ی ما ایرانیان چیست؟ پاسخ_ که این قبیل رسم هارا بهتر بشناسیم افراد خانواده ها در خانه ی چه کسی جمع می شوند ؟ پاسخ _ در خانه ی بزرگتر ها مانند پدر بزرگ و مادر بزرگ در شب یلدا خانواده ها چه می کنند؟ پاسخ _داستان تعریف می کنند قصه های قدیمی می گویند و فال حافظ می گیرند امید وارم که به دردتون بخوره می توانی سوالات بیشتری خودتون در بیارید خدا نگهدار🤗🤗

  میران : بوس برای میران از نگین

  میران : من عکس میران را دیدم خیلی جذابه من نگین هستم

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  برژیت 1 ماه قبل
  1

  خیلی خوب بود ممنون

  محمد 1 ماه قبل
  1

  عالی بود

  به شما چه که اسم میپرسید 1 ماه قبل
  -1

  خیلی بد بود

  میران 1 ماه قبل
  3

  خوب

  0
  ساحل 1 ماه قبل

  خیلی خوب بود ممنون

  4
  میران 1 ماه قبل

  من عکس میران را دیدم خیلی جذابه من نگین هستم

  4
  میران 1 ماه قبل

  بوس برای میران از نگین

  0
  میران 1 ماه قبل

  خیلی خوب بود من واقعا دوستش دارم معلمم به من بخاطر این موضوع که نوشتم جایزه داد درواقه من یکی از شاگردان درس خونی هستم

  zhra 1 ماه قبل
  4

  درک مطلب

  بزرگترین چشن ما ایرانیان چند سال است ؟ پاسخ_هزار سال

  شب یلدا به چه معنا است؟ پاسخ_به معنای ولادت

  وظیفه ی ما ایرانیان چیست؟ پاسخ_ که این قبیل رسم هارا بهتر بشناسیم

  افراد خانواده ها در خانه ی چه کسی جمع می شوند ؟ پاسخ _ در خانه ی بزرگتر ها مانند پدر بزرگ و مادر بزرگ

  در شب یلدا خانواده ها چه می کنند؟ پاسخ _داستان تعریف می کنند قصه های قدیمی می گویند و فال حافظ می گیرند

  امید وارم که به دردتون بخوره

  می توانی سوالات بیشتری خودتون در بیارید خدا نگهدار🤗🤗

  م 1 ماه قبل
  -1

  بد بود

  SAYEH 1 ماه قبل
  -2

  خوب بود

  علی حوائی 1 ماه قبل
  5

  بسیار عالی خیلی کمکم کرد بدون هیچ نقص و عیبی تشکر فراوان از سازنده

  ناشناس 1 ماه قبل
  0

  عالی است

  🤩😍 1 ماه قبل
  1

  عالی بود

  Dorsa 1 ماه قبل
  0

  ممنون ازسایتون عالی بود

  Dorsa 1 ماه قبل
  2

  ممنون ازسایتون عالی بود

  خوب بود 2 ماه قبل
  4

  خوب بود

  ناشناس 2 ماه قبل
  2

  خوب

  میم 2 ماه قبل
  6

  خیلی خوبه ممنون

  @@@@@ 2 ماه قبل
  3

  خیلی خوبه عالیییی

  گلسا 2 ماه قبل
  0

  عالی

  محمداحسان 2 ماه قبل
  4

  ممنون

  yasna 2 ماه قبل
  5

  ایکاش خلاصه تر بود

  ستایش 2 ماه قبل
  0

  خوب بود مرسی

  نگین 2 ماه قبل
  4

  خیلی ممنون

  ناشناس 2 ماه قبل
  4

  خیلی

  خوبه

  پرهام دالایی 2 ماه قبل
  2

  عالی بود

  محمد مهدی 2 ماه قبل
  5

  عالی بود

  یلدا 2 ماه قبل
  6

  ببخشید چرا نگارش نداره؟؟؟؟؟

  فاطمه مرادی 2 ماه قبل
  2

  در مورد شب یلدا ۱بندیا۲بند بنویسید

  3
  ناشناس 2 ماه قبل

  عالی بود عزیزم

  3
  ناشناس 2 ماه قبل

  عالی بود من خیلی آنها را دوست دارم

  ن 2 ماه قبل
  5

  خیلی بلنده

  ناشناس 2 ماه قبل
  2

  شب یلدا از نظر من بهترین شب دنیاست

  ساناز 2 ماه قبل
  1

  طولانی ترین شب سال

  1
  یلدا 2 ماه قبل

  یلدا

  ناشناس 2 ماه قبل
  0

  خب حالا مثلا نوشتیم نگارشش رو چی بنویسیم؟ لاقل برای نگارش این درس یه چیزی میگفتید:///

  دانیال 2 ماه قبل
  1

  عالی هست

  ناشناس 2 ماه قبل
  0

  عالیه ولی خیلی زیاده

  نیکا 2 ماه قبل
  0

  درست و نادرست نداشت

  ناشناس 2 ماه قبل
  4

  عالی بود و من هچی میخاستم پیداکردم خیلی خوب بود

  ناشناس 2 ماه قبل
  1

  عالی

  1
  ناشناس 2 ماه قبل

  برای من بفرستید

  🥰 2 ماه قبل
  7

  عالی

  به تو چه 2 ماه قبل
  -2

  خیلی بد بود

  سانا 2 ماه قبل
  1

  بسیار ممنون

  عالیییییی بود 😍😍😍💐💐💖💖👌👌

  امیر عباس 2 ماه قبل
  4

  خوب بود عالیییییی

  . 2 ماه قبل
  4

  خیلی خیلی ممنون

  روژین 2 ماه قبل
  4

  عالییی خیلی خوبه

  ریحانه خلیلی 2 ماه قبل
  3

  خیلی ممنون که که اطلاعات دادین

  رامیز 2 ماه قبل
  -1

  در شب یلدا خانواده ها چی می کنند ؟

  ... 2 ماه قبل
  2

  خیلی خوب بود من که خوشم اومد

  نازی 2 ماه قبل
  3

  یلدا به چه معناست؟

  2
  نازی 2 ماه قبل

  زایش زاد رود

  ناشناس 2 ماه قبل
  3

  چرا درست و نادرست رو ننوشتین ؟!

  0
  ناشناس 2 ماه قبل

  چون نداره

  خانم نقوی 2 ماه قبل
  6

  باسلام

  واقعا نسبت به بقیه سایت ها خوب بود👌

  ناشناس 2 ماه قبل
  6

  باسلام

  واقعا نسبت به بقیه سایت ها خوب بود👌

  ناشناس 2 ماه قبل
  11

  شب یلدا بهترین شب سال است

  خوب 2 ماه قبل
  4

  عالی

  علی 2 ماه قبل
  4

  خوب بود ممنون

  اف اچ ۵۰۰ سالار عالی بود 2 ماه قبل
  4

  عالی بود

  اف اچ ۵۰۰ سالار عالی بود 2 ماه قبل
  4

  عالی بود

  حسن آبادی 2 ماه قبل
  1

  بد نبود

  حسن آبادی 2 ماه قبل
  0

  بد نبود

  اتنا 2 ماه قبل
  3

  سلام خیلی طولانی بو اگه میشه کم ترش کنین ممنون

  بهار 3 ماه قبل
  1

  عالی

  لالیسا مانوبان 10 ماه قبل
  4

  خیلی خوبه عالیه ممنونمممممممممم تشکر بسیار و سپاسگزارم🌺🌺🌺🌺🌺🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈

  عالییییی 11 ماه قبل
  1

  عالیییی

  1
  ناشناس 2 ماه قبل

  خیلی خوب بود

  عالییییی 11 ماه قبل
  2

  عالیییی

  2
  BTS 2 ماه قبل

  خیلی خوب بود ممنون

  2
  BTS 2 ماه قبل

  خیلی خوب بود ممنون

  محمد 11 ماه قبل
  0

  عالی بود

  مهشید 1 سال قبل
  9

  جواب سوال ۱ درک و دریافت:

  شب یلدا(چله)

  جواب سوال ۲ درک و دریافت:چون ایرانیان باستان با این باور که فردای شب یلدا با دمیدن خورشید، روزها بلندتر می‌شوند و تابش نور ایزدی افزونی می‌یابد، آخر پاییز و اول زمستان را شب زایش مهر یا زایش خورشید می‌خواندند و برای آن جشن بزرگی برپا می‌کردند و از این رو به دهمین ماه سال دی می‌گفتند که ماه تولد خورشید بود.

  ناشناس 1 سال قبل
  6

  میشه درک مطلب رو هم بگین

  R 1 سال قبل
  2

  +ممنون دوستان خیلی خوب بود سپاس گذار همه***+

  مینا 1 سال قبل
  3

  ممنونم خیلی خوب بود

  😻💋❤😻💋❤😻💋❤😻💋❤😻💋❤

  طاها 1 سال قبل
  4

  درک مطلب نداره

  ارغوان 1 سال قبل
  4

  اگه نگارش و جوابش و درک مطلب و جوابش بود خیلی خیلی خوب میشد-

  ناشناس 1 سال قبل
  -1

  عالی بود خیلی خوب بود. ممنون

  مهدی 1 سال قبل
  0

  عالی

  A 1 سال قبل
  2

  عاللللللیییییی

  Army 1 سال قبل
  -1

  صو گود..😹🍓✨:]

  پارلا 1 سال قبل
  1

  عالی

  ناشناس 1 سال قبل
  1

  عالی

  فاطمه 1 سال قبل
  2

  عالی ولی کاش یکم کوتاه تر بود ولی در هر حال عالی👏👏👏

  ناشناس 1 سال قبل
  4

  چشم حتما براتون میفزستم

  3
  ناشناس 1 سال قبل

  عالیه و خوب بود

  نرگس السا و رناروژ 1 سال قبل
  1

  اگه نکات ریز هم داشت عالی تر میشو

  نرگس السا و رناروژ 1 سال قبل
  0

  سلام امیدوارم حال همتون عالی باشه

  ممنون بابت این متن زیبا و خوب

  خوب که نه عالییی

  فقط من برای درس هشتم فارسی چهارم میخواستم نه درس دهم که هیچ مشکلی نداره

  واقعا ممنونم که به فکر دانش آموزان هستین♡

  نرگس قربانی هستم کلاس چهارم از اصفهان

  پرهام 1 سال قبل
  -1

  متن دهمش زیباتر از بقیه بود

  یلداتون مبارک⁦(。♡‿♡。)⁩⁦♡˖꒰ᵕ༚ᵕ⑅꒱⁩

  کوثر 1 سال قبل
  1

  هم بده همه خوبه

  ناشناس 1 سال قبل
  1

  خوبه

  0
  محمد 11 ماه قبل

  عالی بود

  حامد 1 سال قبل
  -2

  مرسی عالی عالی بود

  حامد 1 سال قبل
  -1

  مرسی عالی عالی بود

  کلاس دهم 1 سال قبل
  0

  سلام ، بنظرم بنویسید یعنی شب درازو طولانی

  . 1 سال قبل
  1

  .

  زهرا 1 سال قبل
  2

  شب چله یا همان کهن ترسن شب سال یلدا نام دارد.

  این شب خیلی شب قشنگی است😍.

  این شب ۳۰ اذر ماه اخر پاییز.

  شب به یاد ماندنی و خاطره انگیزی است.

  درک مطلب🔰

  شب یلدا کی است؟

  در شب یلدا چه کسانی کنارهم هستند؟

  ع 1 سال قبل
  0

  عالی واقعا ممنونم

  مهدیس 1 سال قبل
  2

  عالی امیدوارم که معلم موضوع من را انتخاب کنه

  واقعا خیلی خوبه

  عااااااااااااااالی

  محمدحسین 1 سال قبل
  2

  گوز گوز

  محمدحسین 1 سال قبل
  -2

  خیلی بد و افتضاح بود. 🤮🤮🤮🤮🤮🤮

  ناشناس 1 سال قبل
  0

  خعلی خوبه ولی نگارش نداره

  ناشناس 1 سال قبل
  -1

  خعلی

  خوبه ولی نگارش نداره

  ناشناس 1 سال قبل
  0

  عالی هست ما اگه درک مطلب هم داشت خیلی خوب می شد

  ممنون 😊😘

  من سارا بیات هستم ۱۰ ساله

  ناشناس 1 سال قبل
  0

  ممنونم عالی بود 👏👏👏

  ناشناس 1 سال قبل
  0

  خوبه

  شایان 1 سال قبل
  0

  بد نبود

  @@ 1 سال قبل
  0

  خوب نبود

  خوبببباادریسیعالبب 1 سال قبل
  0

  خیلی خوب بود ممنون

  خوبببباادریسیع 1 سال قبل
  0

  فوبللتتبیبللتوربعهر

  خوب 1 سال قبل
  0

  فوب

  معراج علی نجاتی 1 سال قبل
  -1

  عالی بود مرسی

  ناشناس 1 سال قبل
  -1

  سلام نه این مطالب خوبه ولی (خاک توی سرتون)ما رو خر مثال زدید ان تر ها

  0
  دقیقا 2 ماه قبل

  خوبه

  حدیث 1 سال قبل
  0

  ممنون

  مهدیس 1 سال قبل
  1

  خوبه .💫💫

  ♤♤♤♡ 1 سال قبل
  -2

  عالی

  -2
  ♤♤♤♡ 1 سال قبل

  خوبه

  ... 1 سال قبل
  -1

  چی بگم

  خوبه ممنون

  ساینا 1 سال قبل
  -2

  ممنون به من خیلی کمک کرد ممنون

  کوثر 1 سال قبل
  1

  شب یلدا عالیست هرکس موافقه لایک کنه

  ناشناس 1 سال قبل
  1

  عالی

  ناشناس 1 سال قبل
  0

  ععی

  0
  باالتدتاانگ 1 سال قبل

  اهتتن

  هخ۴عه

  ناشناس 1 سال قبل
  0

  عالی

  ناشناس 1 سال قبل
  -1

  نه نمیدونم

  ساجده 1 سال قبل
  1

  خیلی عالی بود

  آوا 1 سال قبل
  0

  ممنون عالی بود

  ناشناس 1 سال قبل
  -2

  عالیییییی بود❤💙🌿

  معصو مه 1 سال قبل
  2

  عالی بود

  ،،،، 1 سال قبل
  0

  👌🏻🌹👌🏻🌹

  دانش اموز 1 سال قبل
  0

  خیلی عالی بود🤩🤩🤩🤩🤩🤩

  ناشناس 1 سال قبل
  -1

  باشه کونی

  بنابانناز 1 سال قبل
  0

  باتنابزردنفب

  خان 1 سال قبل
  0

  گوشتون زدم خوبه😂😂😂

  خان 1 سال قبل
  -1

  گوشتون زدم خوبه😂😂😂

  خان 1 سال قبل
  0

  سلام میگم برا چی کمه نظرتون درباره ای چیه؟؟؟

  M 1 سال قبل
  0

  عالی

  لاو 1 سال قبل
  0

  عالی خیلی بدرودم خورد

  لاو 1 سال قبل
  1

  عالیییییی بسیار خوب

  بردیا 1 سال قبل
  2

  شب یلدا شب چله است

  ناشناس 1 سال قبل
  0

  عالیییی

  محدثه 1 سال قبل
  -1

  لطفا جواب درک و مطلب را بدهید ممنون میشم😄

  0
  ناشناس 2 ماه قبل

  نام شما چی است

  1
  ناشناس 2 ماه قبل

  فامیل شما چی فکر

  1
  توبیا اینو بخور گونی اسکل 2 ماه قبل

  توبیا اینو بخور گونی اسکل محدثه

  محمد 1 سال قبل
  1

  عالی بود

  غزل 1 سال قبل
  0

  عالییی

  Mobina 1 سال قبل
  18

  سلام دوستان

  برای درک مطلب

  چرا اسم این شب رو یلدا گذاشتند ؟

  شب یلدا چه کسانی دور هم جمع می شوند ؟

  اسم دیگر شب یلدا چیست ؟

  امیدوارم از سوالات خوشتون اومده باشه .....من مبینا هستم از خراسان جنوبی

  1
  R 1 سال قبل

  ممنون عالی بور

  0
  ناشناس 1 سال قبل

  سلام واقعا خوب بود

  0
  نازنین 1 سال قبل

  ممنون عالی بوذ

  1
  زهرا 1 سال قبل

  از لطف شما ممنونم

  0
  ناشناس 1 سال قبل

  عالی بود

  ممنون

  -1
  جواب لطفا 1 سال قبل

  جواب لطفا 😖

  -2
  فاطمه 1 سال قبل

  عالی ممنون

  1
  پرهام 1 سال قبل

  سلام

  الف)چون تولد خورشیده و بزرگترین شب در جهانه

  ب)کل خانواده

  ج)شب چله

  0
  ارشیا 1 سال قبل

  اسم دیگر شب یلدا چیست

  0
  ناشناس 1 سال قبل

  عالی بود 😘😊

  ناشناس 1 سال قبل
  18

  عالی

  صف کز 1 سال قبل
  -2

  درک مطلب را ندارد

  0
  نگار 1 سال قبل

  داره دقت کنید

  صف کز 1 سال قبل
  0

  کامل خوبه

  ناشناس 1 سال قبل
  2

  عالی بود

  به تو چه فضول 1 سال قبل
  3

  عالی

  نازنین 1 سال قبل
  4

  عالی

  مینا 1 سال قبل
  6

  عالی

  ناشناس 1 سال قبل
  13

  خوبه

  4
  ناشناس 1 سال قبل

  لطفا یکم احساسات بیان کن

  بی احسااااااااااس

  این همه زحمت کشیدم بعد شما...

  6
  ناشناس 1 سال قبل

  خوبه چیه

  عالیه

  2
  ناشناس 1 سال قبل

  خوبه خیلی

  4
  نازنین زهرا 1 سال قبل

  خیلی خوبه عااااااااا لللللللللییییی

  10
  ساینا 1 سال قبل

  عالی بود ممنون

  برای ارسال نظر کلیک کنید