توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  تحقیق در مورد شب یلدا برای درس آزاد

  1 بازدید

  تحقیق در مورد شب یلدا برای درس آزاد را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  درس آزاد چهارم ابتدایی درباره شب یلدا

  درس آزاد چهارم ابتدایی درباره شب یلدا

  درس آزاد چهارم ابتدایی درباره شب یلدا

  انشا شب یلدا ، قابل استفاده برای درس آزاد پایه های چهارم

  شب یلدا یا شب چلّه بلندترین شب سال در نیم‌کره شمالی زمین است. این شب به زمان بین غروب آفتاب از ۳۰ آذر تا طلوع آفتاب در اول ماه دی اطلاق می‌شود. ایرانیان و بسیاری از دیگر اقوام شب یلدا را جشن می‌گیرند.واژه «یلدا» به معنای «زایش زادروز» و تولد است. ایرانیان باستان با این باور که فردای شب یلدا با دمیدن خورشید، روزها بلندتر می‌شوند و تابش نور ایزدی افزونی می‌یابد، آخر پاییز و اول زمستان را شب زایش مهر یا زایش خورشید می‌خواندند و برای آن جشن بزرگی برپا می‌کردند و از این رو به دهمین ماه سال دی می‌گفتند که ماه تولد خورشید بود.

  ایرانیان باستان بر این اعتقاد هستند که یلدا که یکی از خدا های مرد انان است در فردای این شب به وجود می اید و خون گاو مقدس را می ریزد و در زمانی که خون ان گاو به زمین می رسد ریشه گیاهان در زیر زمین سر سبز می شوند و در فصل بهار به رویت ایرانیان در می ایداو یلدا با شیطان به جنگ می ایستد و از مردم عادی را تحت مراقبت قرار می دهد.

  یلدا و جشن‌هایی که در این شب برگزار می‌شود، یک سنت باستانی است. مردم روزگاران دور و گذشته، که کشاورزی، بنیان زندگی آنان را تشکیل می‌داد و در طول سال با سپری شدن فصل‌ها و تضادهای طبیعی خوی داشتند، بر اثر تجربه و گذشت زمان توانستند کارها و فعالیت‌های خود را با گردش خورشید و تغییر فصول و بلندی و کوتاهی روز و شب و جهت و حرکت و قرار ستارگان تنظیم کنند.

  آنان ملاحظه می‌کردند که در بعضی ایام و فصول روزها بسیار بلند می‌شود و در نتیجه در آن روزها، از روشنی و نور خورشید بیشتر می‌توانستند استفاده کنند. این اعتقاد پدید آمد که نور و روشنایی و تابش خورشید نماد نیک و موافق بوده و با تاریکی و ظلمت شب در نبرد و کشمکش‌اند. مردم دوران باستان و از جمله اقوام آریایی، از هند و ایرانی – هند و اروپایی، دریافتند که کوتاه‌ترین روزها، آخرین روز پاییز و شب اول زمستان است و بلافاصله پس از آن روزها به تدریج بلندتر و شب‌ها کوتاهتر می‌شوند، از همین رو آنرا شب زایش خورشید نامیده و آنرا آغاز سال قرار دادند.

  آیین شب یلدا یا شب چله، خوردن آجیل مخصوص، هندوانه، انار و شیرینی و میوه های گوناگون است که همه جنبه نمادی دارند و نشانه برکت، تندرستی، فراوانی و شادکامی هستند. در این شب هم مثل جشن تیرگان، فال گرفتن از کتاب حافظ مرسوم است. حاضران با انتخاب و شکستن گردو از روی پوکی و یا پری آن، آینده گویی می کنند.جشن شب یلدا جشنی است که از ۷ هزارسال پیش تاکنون در میان ایرانیان برگزار می شود. یکی از آیین های شب یلدا در ایران، تفال با دیوان حافظ است. مردم دیوان اشعار لسان الغیب را با نیت بهروزی و شادکامی می گشایند و فال دل خویش را از او طلب می کنند.در برخی دیگر از جاهای ایران نیز شاهنامه خوانی رواج دارد.

  از نظر طب سنتی ایران در شب یلدا باید غذاهای گرم خورده شود. میوه مخصوص این شب کدو تنبل می‌باشدکه دارای طبیعت گرم می‌باشد. میوه هندوانه مخصوص چله تابستان می‌باشد نه زمستان چون طبیعت هندوانه سرد است و در فصل گرم باید خورده شود. هم چنین کدو تنبل در تقویت قوای مغز نیز بسیار مؤثر می‌باشد.

  در جاهای گوناگون ایران، گونه های تنقلات و خوراکی ها به تبع ژیرامون و شیوه زندگی مردم منطقه بهره برده می شود اما هندوانه میوه ای است که هیچ گاه از قلم نمی افتد، زیرا شمار زیادی به این باورند که اگر مقداری هندوانه در شب چله بخورند در سراسر چله بزرگ و کوچک یعنی زمستانی که در پیش دارند سرما و بیماری بر آنها غلبه نخواهد کرد.

  بازگویی خاطرات و قصه گویی پدربزرگ ها و مادربزرگ ها نیز یکی از مواردی است که یلدا را برای خانواده ایرانی دلپذیرتر می کند. اما همه اینها ترفندهایی است تا خانواده ها گرد یکدیگر آیند و بلندترین شب سال را با شادی و خرسندی به سپیده برسانند. در سراسر ایران زمین، جایی را نمی یابید که خوردن هندوانه در شب یلدا جزء آداب و شیوه آن نباشد.

  منبع مطلب : nexdan.ir

  مدیر محترم سایت nexdan.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  متن درس آزاد- درس دهم کتاب بخوانیم...

  درس آزاد                                                                 درس دهم

  شب یلدا

  یکی از بزرگ ترین جشن های ما ایرانیان که هزار سال است با شکوه هر چه تمام آن را برگزار می کنیم شب یلدا است. این شب که طولانی ترین شب سال است به شب چله نیز معروف است .طول این شب نزدیک به 14 ساعت است. ایرانیان قدیم  این شب را به علت این که تولد خورشید و مهر شکست ناپذیر است  جشن گرفته و می گیرند .

  یلدا به معنای ولادت است. در این شب افراد خانواده ها در خانه ی بزرگ ترهای فامیل  مانند پدر بزرگ و مادر بزرگ ها  جمع می شوند  و از داستان ها و قصه های  قدیمی می گویند و می شنوند و لذت می برند . جشن می گیرند با خوردن آجیل  و میوه های فصل  مانند انار و هندوانه  آن را گرامی می دارند . فال حافظ می گیرند و شاهنامه  هم می خوانند .در بعضی  نقاط  ایران این  جشن را تا دیر وقت –صبح - نیز  ادامه  می دهند.

  به مناسبت فرا رسیدن این شب کهن خانواده ها برای هم سوغاتی نیز می برند تا این شب را بهتر گرامی بدارند. البته برگزاری  این جشن در نقاط مختلف  ایران متفاوت است .

   به عنوان  مثال :در تبریز رسم است یک خوراکی مخصوص از آرد و شیر درست می کنند و می خورند.

  در لرستان نیز رسم است مردم گندم شیر می خورند و همراه آن از گردو، بادام ، نخودچی و کشمش و انواع میوه های این فصل صرف می کنند .از کدوی پخته  هم استفاده  می کنند .یک شعر مخصوص محلی بسیار زیبا  هم  در  این  شب  در  این  استان  می خوانند.

  شیرازی ها این شب را  به خانه ی دوستان و آشنایان می روند .سفره می گسترانند و غذاهای مختلف و خوشمزه صرف  می کنند .در سر سفره شمع روشن می کنند. آیینه و قاب عکس حضرت علی (ع) می گذارند .اسپند هم روی آتش می ریزند تا بوی خوش  آن اتاق را پر کند و از چشم زخم و بلایا هم به دور باشند.  

  البته مشابه این چنین مراسمی در کشورهای همسایه ایران  مانند روسیه- افغانستان- پاکستان- هند-تاجیکستان- آذربایجان نیز مانند کشور ما برگزار می گردد.

  به هر حال وظیفه ی ما ایرانیان است که این قبیل رسم ها را  بهتر و بیشتر بشناسیم و به آن ها نیز عمل کنیم  و به دیگران هم بگوییم و یاد آوری کنیم  تا برای نسل های آینده درس زندگی باشد.

  درک و دریافت :

  1-بلندترین و طولانی ترین شب سال کدام است ؟

  2-چرا ایرانیان شب یلدا را جشن می گیرند ؟

  3-در شب یلدا خانواده ها چه می کنند ؟

  ۴-...................................................

   واژه آموزی:

  به این واژه ها دقت کن.

  الف – کامپیوتر

  ب – هلیکوپتر

  پ –  موبایل

  از این واژه ها چه چیزی می فهمی؟...........

  معادل فارسی این واژه ها چیست؟

  چند نمونه هم شما  بگو.......

  نکته ها :

  ایرانیان از گذشته های بسیار دور شب یلدا را جشن.............................و در خانه های بزرگ تر ها جمع.........................و این مراسم را سال هاست که ادامه ..............................

  به فعل هایی مانند (می گرفتند-می شدند-می دهندو............) که شما در این جاهای خالی ها می نویسید فعل های ماضی استمراری می گویند.

  حالا شما یک جمله  که ماضی استمراری داشته باشد بگویید و در زیر بنویسید.

   فعالیت های ویژه :

  1-اگر دوست یا یکی از اقوام شما در یکی از استان های دیگر کشور پهناور ایران زندگی میکند با آن ها تماس بگیرید و از چگونگی  برگزاری شب یلدا در آن جا بپرسید سپس یافته های خود را به کلاس گزارش دهید.

  2- از مادر یا مادر بزرگ خود در باره آماده ساختن ""گندم شیر" و  خواص آن را بپرسید و به کلاس گزارش دهید .

  3- شعر محلی را که در این شب در استان ما خوانده می شود را در این قسمت بنویسید.

  ***این جشن کهن بر همه ی ایرانیان خجسته باد ***

  منبع مطلب : masoud-shamsi.blogfa.com

  مدیر محترم سایت masoud-shamsi.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  انشا درباره شب یلدا طولانی‌ترین شب سال

  انشا درمورد شب یلدا – مهارت های نوشتاری

  انشا شب یلداشب یلدا آخرین شب پاییزاست. یلدا می آید و ثانیه ای دیرتر از شب های گذشته به پایان می رسد تا لحظه ای را مشغول خداحافظی با پاییزش شود.
  مردم شهر هم در این شب به یادماندنی پاییز، در کنار خانواده شان گرم صحبت و میهمانی هایشان می شوند تا همراه یلدا، با آخرین شب پاییز وداع کنند. پاییز تمام می شود اما دانه های درخشان انار، بوی تازگی می دهند و هندوانههای قاچ خورده ای که میهمان لبخندهای شب نشینی می شوند. شب یلدا اگرچه سرد است، اما چنان دل را به یک دورهمی زیبا، گرم می کند تا آنقدر غرق شادی شویم که به یک باره نظاره گر قدوم سرد زمستانباشیم.

  زمان بسیار سریع می گذرد. یلدا هر چقدر هم طولانی باشد بالاخره به پایان خواهد رسید و جایش را به زمستان خواهد داد.
  ما در شب یلدا در کنار خانواده و دوستانمان گرم گفت و گو و شادمانی هستیم آنقدر بحث هایمان گرم می شوند که حساب زمان از دستمان می رود! چه شب یلدا و چه شب های دیگر، اگر مملو از عشق و محبت باشد شبی به یادماندنی و خاطره انگیز خواهد شد.

  کتاب شعر حافظهم در شب یلدا، زیبایی بخش دورهیمان می شود و شعرهای دلنشین آن، فرح بخش روحمان. خوش تر از تمام اینها، گوش سپردن به سخنان نغز و شیرین بزرگترهایمان است که با خاطرات زیبایشان فضای خانه را دوست داشتنی تر می کنند.

  پاییز، فصل برگ ریزان، فصل زیبای خداست و شب آخرش، یلدا، پایان خوش آن است. و دیگر خواب عمیق درختان ادامه خواهد داشت تا آنکه زمستان هم جای خود را به بهاردهد و سرسبزی و نشاط، همه جا را فرا گیرد.
  پاییز، با برگ های رقصان زرد و نارنجی اش نشانگر آنست که هر فصلی از فصول خدا رنگ خاص خودش را دارد و زیباست.

  انشا دوم  در مورد شب یلدا (چله)

  شب یلدا (چله) آخرین روز آذر ماه، طولانی‌ترین شب سال، اول زمستان است.

  شب یلدا که در اصطلاح به آن شب چله هم می گویند، یکی از کهن ترین جشن های ایرانیان است. این شب آداب و رسومی دارد که قرن هاست که در بین ایرانیان رواج داشته است، مردم ایران در شهرها و روستاهای مختلف با توجه به فرهنگ، آداب و رسوم ویژه‌ی خود شب چله را جشن می‌گیرند. در این شب طولانی همه ی اقوام نزد بزرگ طایفه ی خود می روند و پس صرف شام، تنقلاتی مثل میوه های زمستانی، آجیل میخورند و فال حافظ می گیرند.

  شب یلدا فرصتی است برای دیدارهاست. یلدا، بهانه ای است تا پندها و تجربه های ارزشمند بزرگان خاندان را که در پس وقت نداشتن ها و بی حوصلگی های کوچک ترها مدفون مانده اند، زنده کنیم.

  یلدا، زمانی برای تکرار هر آنچه روزگاری، سرمشق خوبی هایمان بوده اند و امروز بر روی طاقچه عادت هایمان غبار می گیرند و فراموش می شوند.

  مجالی است برای دیدن عزیزانی که تصویر و صدایشان در پس مشغله های زندگی رنگ باخته اند.

  زمانیست برای نشستن لبخند بر لبان کودکان، در آغوش پر مهر بزرگ ترها.
  یلدا یک روز از سال است که مجالی می دهد برای من و تو، تا همگی، لحظه های شیرین با هم بودن را تجربه کنیم.

  ______________

  دوستان درصورتی که انشاء باموضوع شب یلدا یا توصیف شب یلدا دارید برای درس مهارت نوشتاریدر قسمت نظرات برای ما بفرستید در سایت با نام خودتان قرار دهیم. با تشکر

  منبع مطلب : www.daneshchi.ir

  مدیر محترم سایت www.daneshchi.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  ناشناس : عالی

  Mobina : سلام دوستان برای درک مطلب چرا اسم این شب رو یلدا گذاشتند ؟ شب یلدا چه کسانی دور هم جمع می شوند ؟ اسم دیگر شب یلدا چیست ؟ امیدوارم از سوالات خوشتون اومده باشه .....من مبینا هستم از خراسان جنوبی

  مینا : عالی

  ناشناس : خوبه

  نازنین : عالی

  ناشناس : عالی بود

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  بمیرم حلع؟🖤🖤 9 روز قبل
  0

  سلام بهتر است شب یلدا کنار بزرگتر ها باشیم 🥰😁

  ساناز 9 روز قبل
  0

  سلام ممنون شب یلدا بلند ترین شب سال است 🥶

  ناشناس 15 روز قبل
  -1

  خوب بود

  مهشید 15 روز قبل
  0

  جواب سوال ۱ درک و دریافت:

  شب یلدا(چله)

  جواب سوال ۲ درک و دریافت:چون ایرانیان باستان با این باور که فردای شب یلدا با دمیدن خورشید، روزها بلندتر می‌شوند و تابش نور ایزدی افزونی می‌یابد، آخر پاییز و اول زمستان را شب زایش مهر یا زایش خورشید می‌خواندند و برای آن جشن بزرگی برپا می‌کردند و از این رو به دهمین ماه سال دی می‌گفتند که ماه تولد خورشید بود.

  نمی خوام اسممو بدونین😛 15 روز قبل
  0

  ممنون اگه میشه جواب سوالاتی که طرح کردید رو بدین

  ناشناس 16 روز قبل
  0

  میشه درک مطلب رو هم بگین

  R 16 روز قبل
  0

  +ممنون دوستان خیلی خوب بود سپاس گذار همه***+

  علی 17 روز قبل
  0

  خیلی بد افتزاه

  فاطمه 18 روز قبل
  0

  سلام عالییی بود مچکرم ای کاش جوابش هم می زاشتید و مثلا واسه دانش زبانی می تونسید چیزی دیگه استفاده کنید و عالی بود مرسی

  -2
  ناشناس 14 روز قبل

  کون میدی

  ناشناس 18 روز قبل
  0

  عالیه کیف کردم

  نازنین 18 روز قبل
  0

  عالی بود

  مینا 18 روز قبل
  3

  ممنونم خیلی خوب بود

  😻💋❤😻💋❤😻💋❤😻💋❤😻💋❤

  مانلی 18 روز قبل
  0

  عالی عالی عالی هست خیلی خوب هست

  😻💋❤😻💋❤😻💋❤

  به تو چه فضول 21 روز قبل
  0

  من برای پایه ششم میخووام

  -1
  Hasti 12 روز قبل

  خو بزن تحقیق درمورد شب یلدا برای درس ازاد پایه ششم😕😕😕😕

  مهشید حسن زاده 22 روز قبل
  0

  عالی بود

  طاها 22 روز قبل
  0

  درک مطلب نداره

  مهناز 23 روز قبل
  0

  🥰😍🥰😍😇😍😇😍😍🥰😽👋💖😇😍🥰

  دیانا 23 روز قبل
  0

  عالی بود خیلی خیلی خوب بود

  ناشناس 23 روز قبل
  -1

  خیلی چرت بود‌بی فرهنگ ها

  ناشناس 24 روز قبل
  0

  عالی

  ریحانه 24 روز قبل
  0

  عالی

  خانم پلیس آینده 24 روز قبل
  0

  خوبه

  خانم پلیس آینده 24 روز قبل
  0

  بعد نیست

  زهرا 24 روز قبل
  0

  سلام من میخاستم درست و نا دوردست به عنوان شب یلدا

  عالی 24 روز قبل
  0

  عالی

  امیررضا 24 روز قبل
  0

  بسیارعالی

  ارغوان 25 روز قبل
  0

  اگه نگارش و جوابش و درک مطلب و جوابش بود خیلی خیلی خوب میشد-

  ارغوان 25 روز قبل
  0

  چرا نگارش رو نگذاشته؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  دخے تخس😐 25 روز قبل
  1

  خوبعـ

  مهدی 25 روز قبل
  -1

  خیلی خوبه مرسی

  ناشناس 25 روز قبل
  0

  عالی بود خیلی خوب بود. ممنون

  مهدی 25 روز قبل
  1

  عالی

  یلدیز شکوهی پناه 27 روز قبل
  -1

  خیلی زیاده خواهی کنید لطفا

  0
  یلدیز شکوهی پناه 27 روز قبل

  ببخشید خاسته کنید

  A 27 روز قبل
  0

  عاللللللیییییی

  ناشناس 27 روز قبل
  0

  خیلی خوب بود

  واقعا ممنونم از زحماتتون

  Army 28 روز قبل
  1

  صو گود..😹🍓✨:]

  .... 28 روز قبل
  1

  گمشو باو

  محمد 28 روز قبل
  0

  ق8خقهقهقتقاقابخقخقتتخیزترترننننبنتقحیختقتیتیایخقحبهتیایتیتخبتقچثحی

  محمد 28 روز قبل
  0

  خیلی خوبه

  پارلا 28 روز قبل
  0

  عالی

  ناشناس 28 روز قبل
  0

  عالی

  فاطمه 28 روز قبل
  0

  عالی ولی کاش یکم کوتاه تر بود ولی در هر حال عالی👏👏👏

  ناشناس 28 روز قبل
  1

  چشم حتما براتون میفزستم

  1
  ناشناس 28 روز قبل

  عالیه و خوب بود

  نرگس السا و رناروژ 28 روز قبل
  0

  اگه نکات ریز هم داشت عالی تر میشو

  نرگس السا و رناروژ 28 روز قبل
  1

  سلام امیدوارم حال همتون عالی باشه

  ممنون بابت این متن زیبا و خوب

  خوب که نه عالییی

  فقط من برای درس هشتم فارسی چهارم میخواستم نه درس دهم که هیچ مشکلی نداره

  واقعا ممنونم که به فکر دانش آموزان هستین♡

  نرگس قربانی هستم کلاس چهارم از اصفهان

  پرهام 29 روز قبل
  0

  متن دهمش زیباتر از بقیه بود

  یلداتون مبارک⁦(。♡‿♡。)⁩⁦♡˖꒰ᵕ༚ᵕ⑅꒱⁩

  کوثر 29 روز قبل
  1

  هم بده همه خوبه

  ناشناس 29 روز قبل
  1

  خوبه

  حامد 29 روز قبل
  0

  مرسی عالی عالی بود

  حامد 29 روز قبل
  0

  مرسی عالی عالی بود

  کلاس دهم 29 روز قبل
  0

  سلام ، بنظرم بنویسید یعنی شب درازو طولانی

  . 29 روز قبل
  1

  .

  زهرا 29 روز قبل
  1

  شب چله یا همان کهن ترسن شب سال یلدا نام دارد.

  این شب خیلی شب قشنگی است😍.

  این شب ۳۰ اذر ماه اخر پاییز.

  شب به یاد ماندنی و خاطره انگیزی است.

  درک مطلب🔰

  شب یلدا کی است؟

  در شب یلدا چه کسانی کنارهم هستند؟

  ع 29 روز قبل
  0

  عالی واقعا ممنونم

  مهدیس 30 روز قبل
  1

  عالی امیدوارم که معلم موضوع من را انتخاب کنه

  واقعا خیلی خوبه

  عااااااااااااااالی

  محمدحسین 30 روز قبل
  1

  گوز گوز

  محمدحسین 30 روز قبل
  0

  خیلی بد و افتضاح بود. 🤮🤮🤮🤮🤮🤮

  به تو چه تربچه «گروه اکسو » 30 روز قبل
  1

  خوب بود ولی چرا انقدر مطلبش زیاده کجا بنویسیم 😠؟ کتاب ۱۷ خط بیشتر نداره چه وعضشه

  ناشناس 30 روز قبل
  0

  خعلی خوبه ولی نگارش نداره

  ناشناس 30 روز قبل
  0

  خعلی

  خوبه ولی نگارش نداره

  ناشناس 30 روز قبل
  1

  عالی هست ما اگه درک مطلب هم داشت خیلی خوب می شد

  ممنون 😊😘

  من سارا بیات هستم ۱۰ ساله

  ناشناس 30 روز قبل
  0

  ممنونم عالی بود 👏👏👏

  ناشناس 30 روز قبل
  0

  خوبه

  شایان 30 روز قبل
  1

  بد نبود

  @@ 30 روز قبل
  0

  خوب نبود

  خوبببباادریسیعالبب 1 ماه قبل
  0

  خیلی خوب بود ممنون

  خوبببباادریسیع 1 ماه قبل
  0

  فوبللتتبیبللتوربعهر

  خوب 1 ماه قبل
  0

  فوب

  تطاسلقایاقخث 1 ماه قبل
  0

  طاطیایایایلیایایتیحیخزلقدصدشحشارسدوود یت،تز ط ی یای‌ب فنزتل ف

  ‌ عدرکی کقرل ۵ل ۴

  ناشناس 1 ماه قبل
  0

  چقد طولانی یکم مختصر ومفید بهتر نبود 😐

  معراج علی نجاتی 1 ماه قبل
  0

  عالی بود مرسی

  ناشناس 1 ماه قبل
  0

  سلام نه این مطالب خوبه ولی (خاک توی سرتون)ما رو خر مثال زدید ان تر ها

  حدیث 1 ماه قبل
  0

  ممنون

  مهدیس 1 ماه قبل
  0

  خوبه .💫💫

  ♤♤♤♡ 1 ماه قبل
  0

  عالی

  0
  ♤♤♤♡ 1 ماه قبل

  خوبه

  ... 1 ماه قبل
  0

  چی بگم

  خوبه ممنون

  ساینا 1 ماه قبل
  -1

  ممنون به من خیلی کمک کرد ممنون

  ناشناس 1 ماه قبل
  1

  نه

  1
  ت 1 ماه قبل

  نه

  کوثر 1 ماه قبل
  1

  شب یلدا عالیست هرکس موافقه لایک کنه

  آ 1 ماه قبل
  0

  عالی هست مطلبتون

  لالیسا 1 ماه قبل
  0

  خیلی خوب بود

  ناشناس 1 ماه قبل
  0

  عالی

  ناشناس 1 ماه قبل
  0

  ععی

  0
  باالتدتاانگ 1 ماه قبل

  اهتتن

  هخ۴عه

  ناشناس 1 ماه قبل
  0

  عالی

  ناشناس 1 ماه قبل
  0

  نه نمیدونم

  ساجده 1 ماه قبل
  1

  خیلی عالی بود

  آوا 1 ماه قبل
  0

  ممنون عالی بود

  ارمیتا 1 ماه قبل
  0

  من ریدم تو یلدا با تشکر🤣

  معصو مه 1 ماه قبل
  1

  در

  معصو مه 1 ماه قبل
  0

  در

  ناشناس 1 ماه قبل
  0

  عالیییییی بود❤💙🌿

  علی 1 ماه قبل
  -1

  عالی بود

  معصو مه 1 ماه قبل
  1

  عالی بود

  ،،،، 1 ماه قبل
  0

  👌🏻🌹👌🏻🌹

  دانش اموز 1 ماه قبل
  0

  خیلی عالی بود🤩🤩🤩🤩🤩🤩

  ناشناس 1 ماه قبل
  0

  باشه کونی

  بنابانناز 1 ماه قبل
  0

  باتنابزردنفب

  خان 1 ماه قبل
  0

  گوشتون زدم خوبه😂😂😂

  خان 1 ماه قبل
  0

  گوشتون زدم خوبه😂😂😂

  خان 1 ماه قبل
  1

  سلام میگم برا چی کمه نظرتون درباره ای چیه؟؟؟

  M 1 ماه قبل
  0

  عالی

  لاو 1 ماه قبل
  0

  عالی خیلی بدرودم خورد

  لاو 1 ماه قبل
  0

  عالیییییی بسیار خوب

  بردیا 1 ماه قبل
  0

  شب یلدا شب چله است

  ناشناس 1 ماه قبل
  0

  عالیییی

  محدثه 1 ماه قبل
  0

  لطفا جواب درک و مطلب را بدهید ممنون میشم😄

  محمد 1 ماه قبل
  1

  عالی بود

  غزل 1 ماه قبل
  0

  عالییی

  Mobina 1 ماه قبل
  15

  سلام دوستان

  برای درک مطلب

  چرا اسم این شب رو یلدا گذاشتند ؟

  شب یلدا چه کسانی دور هم جمع می شوند ؟

  اسم دیگر شب یلدا چیست ؟

  امیدوارم از سوالات خوشتون اومده باشه .....من مبینا هستم از خراسان جنوبی

  1
  R 16 روز قبل

  ممنون عالی بور

  1
  ناشناس 18 روز قبل

  سلام واقعا خوب بود

  1
  نازنین 18 روز قبل

  ممنون عالی بوذ

  0
  زهرا 24 روز قبل

  از لطف شما ممنونم

  1
  ناشناس 27 روز قبل

  عالی بود

  ممنون

  1
  جواب لطفا 28 روز قبل

  جواب لطفا 😖

  1
  فاطمه 28 روز قبل

  عالی ممنون

  0
  پرهام 29 روز قبل

  سلام

  الف)چون تولد خورشیده و بزرگترین شب در جهانه

  ب)کل خانواده

  ج)شب چله

  1
  ارشیا 29 روز قبل

  اسم دیگر شب یلدا چیست

  1
  ناشناس 30 روز قبل

  عالی بود 😘😊

  1
  معصو مه 1 ماه قبل

  عالی بود

  ناشناس 1 ماه قبل
  17

  عالی

  صف کز 1 ماه قبل
  3

  درک مطلب را ندارد

  0
  نگار 1 ماه قبل

  داره دقت کنید

  صف کز 1 ماه قبل
  3

  کامل خوبه

  ناشناس 1 ماه قبل
  4

  عالی بود

  به تو چه فضول 2 ماه قبل
  3

  عالی

  ستایش 2 ماه قبل
  -1

  مرسی عالی بود

  ناشناس 2 ماه قبل
  0

  ممنون خیلی خوب بود🥰🥰🥰🥰🥰

  0
  محمد 27 روز قبل

  ❤❤❤

  نازنین 2 ماه قبل
  6

  عالی

  مینا 2 ماه قبل
  9

  عالی

  1
  محمدحسین 30 روز قبل

  سلام کونم

  ناشناس 2 ماه قبل
  6

  خوبه

  0
  متت۴دت۴ 24 روز قبل

  تنفا۴

  0
  متت۴دت۴ 24 روز قبل

  تنفا۴

  2
  ناشناس 27 روز قبل

  لطفا یکم احساسات بیان کن

  بی احسااااااااااس

  این همه زحمت کشیدم بعد شما...

  2
  ناشناس 27 روز قبل

  خوبه چیه

  عالیه

  0
  ناشناس 30 روز قبل

  خوبه خیلی

  0
  نازنین زهرا 30 روز قبل

  خیلی خوبه عااااااااا لللللللللییییی

  -1
  ساینا 1 ماه قبل

  عالی بود ممنون

  برای ارسال نظر کلیک کنید