توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  تحقیق در مورد ماهیچه های بدن کلاس پنجم

  1 بازدید

  تحقیق در مورد ماهیچه های بدن کلاس پنجم را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  فصل 5(حرکت بدن) کتاب پنجم ابتدایی

  استخوان

  استخوان سخت ترین بافت بدن انسان است. استخوان پر از رگ، بافتی زنده و دائم در حال تغییر است. استخوان از آب، مواد آلی و معدنی تشکیل شده است. اسکلت انسان مانند سایر مهره داران، داخلی است. در اسکلت، علاوه بر استخوان، غضروف نیز وجود دارد.

  عملکرد استخوان شامل موارد زیر است:

  1. تکیه گاهی برای ماهیچه ها و بافت های نرم بدن است.

  2. اهرمی که انقباض ماهیچه ها را تقویت کرده و موجب حرکت بدن می شود.

  3. حفاظت از اندام های حیاتی مانند مغز، نخاع، قلب و شش ها، را انجام می دهد.

  4. منبع ذخیرة کلسیم و فسفات در بدن است.

  5. محل قرارگیری مغز استخوان و تولید سلول های خونی است

  مفصل

  استخوان ها در محل مفصل به هم متصل اند. برخی از مفصل ها مثل مفصل بین استخوان های سر، غیرمتحرک اند. استخوان های این مفصل ها با رشته هایی به هم متصل اند. برخی مفصل ها، نیمه متحرک اند مثل دیسک بین مهره ها در ستون مهره. در دیسک، رشته ها و غضروف قرار دارند. در مفصل متحرک مانند مفصل آرنج، انگشتان، ران و لگن، بازو و شانه، قسمتی از انتهای دو استخوان را غضروف پوشانده است. استخوان ها در محل مفصل متحرک به وسیلة یک غلاف به نام کپسول مفصلی و رشته های محکمی به نام رباط، نگه داری می شوند.

  ماهیچه

  حرکت انسان به کمک نیروی ماهیچه ها و با کشیده شدن استخوان ها توسط ماهیچه ها انجام می شود

  آنچه را که گوشت می نامیم، ماهیچه یا عضله است. ماهیچه ها 50 درصد وزن بدن را تشکیل می دهند. ماهیچه ها عامل اصلی حرکت اند. انقباض ماهیچه ها است که غذا در طول لولة گوارش پیش می رود و گوارش می یابد. با انقباض ماهیچة قلب و ماهیچة دیوارة رگ ها، خون رگ ها به حرکت درمی آید. با انقباض ماهیچه های اسکلتی، استخوان ها به حرکت درمی آیند. در بدن انسان سه نوع ماهیچه وجود دارد:

  1. ماهیچة قلبی که انقباض آن غیرارادی، قوی و منظم است؛ 2. ماهیچة صاف که انقباض آن کند و غیرارادی است. این ماهیچه در بخش هایی مثل روده، معده، مثانه و مردمک چشم وجود دارد؛ 3. ماهیچة اسکلتی (مخطط) که حرکت اسکلت و استخوا نها با انقباض ارادی این ماهیچه ها انجام می شود.

  در انتهای هر ماهیچه، قسمتی طناب مانند وجود دارد که بسیار محکم است و زردپی نام دارد. رشته های تشکیل دهندة زردپی از یک طرف به درون ماهیچه نفوذ می کنند و از طرف دیگر با رشته های بافت بسیار محکم دور استخوان (پردة ضریع)یکی می شوند. زردپی، بسیار محکم است و معمولاً در اثر ضربه پاره نمی شود.

  ماهیچه ها در یک جهت حرکت می کنند و به اصطلاح منقبض می شوند. برای برگشتن استخوان به حالت اولیه، باید ماهیچة مخالفی وجود داشته باشد؛ مثلاً ماهیچة جلوی بازو، فقط ساعد را بالا می برد. برگرداندن آن به حال اول برعهدة ماهیچه ای است که در پشت بازو قرار دارد.

  ماهیچه ها از طریق انقباض (کوتاه شدن) عمل می کنند. ماهیچه نمی تواند خود را بکشد اما ممکن است بر اثر عمل ماهیچه های دیگر، کشیده شود. هنگامی که ماهیچه ها از دستگاه عصبی پیا مهای عصبی دریافت کنند، منقبض می شوند.

  نکته: در این کتاب انقباض ماهیچه که با کوتاه شدن آن همراه است، مطرح می شود ولی واژة انقباض بیان نشده است.

  مغز و نخاع

  مغز و نخاع بخش مرکزی دستگاه عصبی انسان اند که در محفظة استخوانی حفرة کاسة سر و کانال ستون مهره قرار گرفته اند. بخش محیطی دستگاه عصبی در خارج از محفظة استخوانی قرار دارد و شامل اعصاب مغزی و نخاعی و سلو لهای عصبی مربوط به این اعصاب است.

  عصب

  هر عصب، مجموعه ای از رشته های دراز سلو لهای عصبی است. برخی از اعصاب، پیام های عصبی را از مغز و نخاع به ماهیچه ها می برند (عصب حرکتی) و برخی از آنها پیام های عصبی را از اندام هایی مانند چشم و گوش به مغز می برند (عصب حسی).

  مغز، مرکز اصلی پردازش اطلاعات در بدن است. افکار، عواطف، رفتار، تشنگی، گرسنگی، ادراک، احساس و حافظه، برعهدة مغز است. مغز شامل چند بخش است که نیمکره های مخ، مخچه و ساقة مغز از آن جمله اند. مخ، بزرگ ترین بخش مغز است و توانایی یادگیری، حفظ کردن، ادراک و عملکرد هوشمندانه دارد.

  منبع مطلب : bavafa95.blogfa.com

  مدیر محترم سایت bavafa95.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  سیستم ماهیچه های (عضلات) بدن انسان، علوم پنجم دبستان

  سیستم ماهیچه های (عضلات) بدن انسان، علوم پنجم دبستان

  در علوم پنجم دبستان درس پنجم دانش آموزان با حرکت بدن آشنا می شوند. آن ها درباره ماهیچه ها و مفصل ها، مدل استخوان  و نقشهای اسکلت در بدن مطالبی می آموزند. با شباهنگ همراه باشید تا درمورد عضلات و نقش آن ها در بدن بیشتر آشنا شویم. البته در قسمت های بعدی درمورد استخوان ها نیز صحبت خواهیم کرد.

  چند ماهیچه داریم؟ انواع مختلف ماهیچه ها چیست؟ قوی ترین ماهیچه های بدن ما چیست؟ این حقایق جالب را درباره عضلات ما بخوانید و لذت ببرید.

  عضلات چیست و چه می کنند؟

  کار عضله ها

  عضله یا ماهیچه یک بافت نرم در بدن انسان و حیوان است. هدف اصلی آن تولید نیرو و حرکت است. ماهیچه های بدن ما وظیفه دارند ضربان قلب ما و تمام حرکات بدنی ما را حفظ کنند.

  عضلات همچنین مفاصل را می کِشند و به ما امکان حرکت می دهند. آنها به بدن کمک می کنند کارهایی مانند جویدن غذا و سپس انتقال آن از طریق دستگاه گوارش را انجام دهد.

  ماهیچه ها وظیفه حفظ وضعیت بدن ، حرکت بدنی (نشستن ، راه رفتن ، غذا خوردن و غیره) و حرکت اندام های داخلی (مانند پمپاژ قلب برای گردش خون و انتقال غذا از طریق دستگاه گوارش) را بر عهده دارند.

  کلمه ماهیچه از اصطلاح لاتین musulus گرفته شده است و به معنی “موش کوچک” است. این اصطلاح لاتین می تواند به دلیل شکل برخی از ماهیچه ها باشد یا به دلیل اینکه عضلات منقبض شده در زیر پوست می توانند مانند ماوس در حال حرکت در زیر  پوست باشند.

  حتی وقتی کاملاً بنشینیم ، عضلات در سراسر بدن دائما در حال حرکت هستند. عضلات به ضربان قلب کمک می کنند ، قفسه سینه را در هنگام تنفس بالا و پایین می کنند ، و رگ های خونی، فشار و جریان خون را تنظیم می کنند. وقتی لبخند می زنیم و صحبت می کنیم ، عضلات به ما کمک می کنند تا ارتباط برقرار کنیم و وقتی ورزش می کنیم ، به ما کمک می کنند از نظر جسمی سالم و سالمتر بمانیم.

  شما برخی از ماهیچه های خود را کنترل می کنید ، در حالی که برخی دیگر – مانند قلب شما – کارهای خود را انجام می دهند بدون اینکه اصلاً به آنها فکر کنید.

  انواع عضله:

  عضله های صاف. اسکلتی. قلب

  شما سه نوع عضله مختلف در بدن دارید: عضله صاف ، قلبی و عضله اسکلتی.

  عضله اسکلتی

  حدود ۶۵۰ ماهیچه اسکلتی در بدن انسان وجود دارد.عضله های اسکلتی آنهایی هستند که نشان می دهند شما چقدر قوی هستید و به شما اجازه می دهد توپ فوتبال را درون دروازه پرتاب کنید،. اینها ماهیچه های اسکلتی شما هستند.

  عضلات اسکلتی عضلات داوطلبانه هستند ، به این معنی که شما می توانید کارهایی را که انجام می دهند کنترل کنید. پای شما خم نخواهد شد که توپ فوتبال را لگد کند مگر اینکه خودتان بخواهید آن را لگد بزنید. .عضلات اسکلتی تقریباً هر عملی را که شخص به طور عمدی انجام دهد کنترل می کنند.

  تاندون

  ماهیچه های اسکلتی به کمک تاندون ها به استخوان ها نگاه داشته می شوند. تاندون ها تارهای ساخته شده از بافت سخت هستند و به عنوان قطعات اتصال دهنده ویژه بین استخوان و ماهیچه عمل می کنند. تاندون ها به قدری بهم چسبیده اند که وقتی یکی از عضلات خود را منقبض می کنید ، تاندون و استخوان به همراه آن حرکت می کند. تاندون ها عضله را به دو استخوان در طرف مفصل متصل می کنند ، زیرا یک عضله دیگر منقبض می شود که استخوان ها را به حرکت در می آورد. به صورت ساده تر، تاندون ها، عضله انقباضی نرم ما را به استخوان های سخت ما وصل می کنند.

  عضلات اسکلتی با استخوان های شما با هم کار می کنند تا قدرت بدن شما به دست آید. در بیشتر موارد ، یک عضله اسکلتی به یک انتهای استخوان وصل می شود. تمام راه را در یک مفصل امتداد می دهد (مکانی که دو استخوان در آن قرار می گیرند مفصل نامیده می شود) و دوباره به استخوان دیگری متصل می شوند.

  ماهیچه های اسکلتی در اندازه ها و شکل های مختلفی وجود دارد که به آنها امکان انجام انواع کارها را می دهد. برخی از بزرگترین و قدرتمندترین ماهیچه ها ماهیچه های ران شما هستند. آنها به بدن شما قدرت لازم برای بلند کردن و فشار کارها را می دهند. عضلات موجود در گردن و قسمت بالای کمر شما به این اندازه بزرگ نیستند ، اما آنها قادر به انجام برخی موارد بسیار شگفت انگیز هستند: سعی کنید سر خود را ، عقب و جلو بچرخانید و بالا و پایین کنید تا قدرت عضلات در بدن خود را احساس کنید. این عضلات همچنین سر شما را بالا نگه می دارند.

  عضله صاف

  عضله صاف، عضله غیر ارادی است، که توسط ذهن آگاه ما کنترل نمی شود. عضله غیرارادی در دیواره های بسیاری از ارگان ها و ساختارها مانند مری ، معده ، روده ها ، مثانه و رگ های خونی یافت می شود. عضلات صاف برای جابجایی موادی مانند مواد غذایی از طریق اندام منقبض می شوند.

  عضلات صاف – که گاه به آن عضلات غیر ارادی نیز گفته می شود – معمولاً در ورق یا لایه هایی قرار دارند که یک لایه عضله در پشت دیگری قرار دارد. شما نمی توانید این نوع عضلات را کنترل کنید. مغز و بدن شما به این ماهیچه ها دستور انجام کارها را می دهند، بدون اینکه شما دخالتی داشته باشید یا حتی در مورد آن فکر کنید چه باید بکنید. شما نمی توانید از عضلات صاف خود مثلا برای پرش به هوا استفاده کنید.

  اما عضلات صاف در تمام بدن شما در حال کار هستند. مثلا هنگامی که معده و دستگاه گوارش شما منقبض می شوند (سفت می شوند) و استراحت می کنند به مواد غذایی اجازه می دهند تا سفر خود را از طریق بدن انجام دهند.

  عضلات صاف در مثانه شما نیز یافت می شود. هنگامی که آنها در حالت استراحت هستند، به شما اجازه می دهند تا ادرار (ادرار) نگه دارید تا زمانی که بتوانید به دستشویی بروید. سپس منقبض می شوند تا بتوانید ادرارکنید. مثانه دو دریچه دارد. دریچه داخلی و خارجی. کنترل دریچه داخلی با شما نیست و ادرار از دریچه داخلی وارد دریچه خارجی می شود. شما می توانید کنترل دریچه خارجی خود را تا حدودی در اختیار داشته باشید.

  در داخل و قسمت پشت چشم خود عضلات صافی نیز پیدا خواهید کرد. این عضلات چشم را متمرکز نگه می دارند.

  عضله قلب

  عضله قلب نیز یک عضله غیر ارادی است. این عضله فقط در قلب یافت می شود و وظیفه پمپاژ قلب را بر عهده دارد. ماهیچه ای که قلب را تشکیل می دهد ، عضله قلب یا میوکارد نامیده می شود. ماهیچه های ضخیم قلب برای بیرون ریختن خون و شل شدن خون مجبور می شوند تا خون پس از گردش در بدن بازگردد.

  درست مثل عضله صاف ، عضله قلب به خودی خود بدون کمک شما کار می کند. گروه خاصی از سلولهای درون قلب به عنوان ضربان ساز قلب شناخته می شوند زیرا ضربان قلب را کنترل می کنند.

  عضلات صورت

  نکاتی جالب در مورد عضله ها:

  در قسمت های بعدی با استخوان های بدن و کارکرد استخوان ها آشنا می شویم.

  همچنین بخوانید:

  آشنایی با ساختمان چشم، علوم پنجم دبستان

  آشنایی با بدن ما، علوم چهارم دبستان

  منبع مطلب : shabahang.ir

  مدیر محترم سایت shabahang.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  ماهیچه

  ساختمان ماهیچه

  بافت همبند در ماهیچه

  عصب ماهیچه

  مطالب مرتبط

  منبع مطلب : daneshnameh.roshd.ir

  مدیر محترم سایت daneshnameh.roshd.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  معصومه معجزی 13 روز قبل
  -1

  ای کاش از ماهیچه بیشتر توضیح میدادید

  ناشناس 8 ماه قبل
  0

  ماهیچه ها برای راحت رفتن ما هست

  سلام 11 ماه قبل
  0

  خیلی بد بود

  اصلا خوب نبود

  نینارال 12 ماه قبل
  0

  بابیججهییجهب۸هب۸هب

  . 12 ماه قبل
  0

  :/

  ناشناس 12 ماه قبل
  1

  خوبه اما خیلی طولانی نوشتنش خیلی سخته

  ناشناس 12 ماه قبل
  1

  عالی خوبه. اما خیلی طولانی. نوشتنش سخته

  مهدی 2 سال قبل
  1

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  0
  دخی 1 سال قبل

  جواب چی ???

  برای ارسال نظر کلیک کنید