توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  تحقیق در مورد پروین دولت آبادی کلاس چهارم

  1 بازدید

  تحقیق در مورد پروین دولت آبادی کلاس چهارم را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  پروین دولت آبادی

  پروین دولت آبادی

  پروین دولت‌آبادی شاعر کودکان در سال ۱۳۰۳ درخانواده ‌ای اهل فرهنگ که شعر در آن جایگاه ویژه‌ای داشت، در محله ی احمدآباد اصفهان به دنیا آمد. مادرش مدیر مدرسه ی ناموس اصفهان بود.

  او به مدرسه ی ناموس رفت. سال‌های نخست دبیرستان را در مدرسه "نور و صداقت" که آموزگاران انگلیسی داشت گذراند و سال‌های بعد را در مدرسه ی امریکایی نوربخش درس خواند.

  پس از پایان دوره ی دبیرستان، رشته نقاشی و مجسمه‌سازی در دانشکده هنرهای زیبا را برگزید و چند بار هم در کلاس ها شرکت کرد، اما بازدید از یک پرورشگاه تصمیم او را تغییر داد و بر آن شد که به کار سرپرستی و تربیت کودکان پرورشگاه بپردازد.

  در سال ۱۳۳۹ با همکاری پرویز ناتل خانلری، زهرا خانلری و همسرش اسماعیل صارمی، شرکت انتشاراتی «سخن» را پایه گذاری کرد و به ثبت رساند. از همان آغاز انتشار نشریه‌ «پیک» با این نشریه همکاری داشت و در دو سال اول انتشار آن تنها شاعر این نشریه بود.

  بسیاری از شعرهای این شاعر در کتاب های درسی چاپ شده است.

  دولت آبادی بیش از۵۰ اثر برای کودکان دارد، از جمله:

  کتاب «شعر گل بادام» او جایزه ی شعر برتر شورای کتاب کودک (۱۳۶۶) را از آن خود کرد.‌

  از آثار دولت آبادی برای بزرگسالان می توان

  پروین دولت آبادی ۲۷ فروردین سال ۱۳۸۷در سن ۸۴ سالگی بر اثر سکته قلبی در تهران درگذشت.

  شعرهایی از پروین دولت‌آبادی

  منبع مطلب : ketabak.org

  پروین دولت‌آبادی

  پروین دولت‌آبادی (زاده ۱۳۰۳– درگذشت ۱۳۸۷)، شاعر و از بنیان‌گذاران شورای کتاب کودک بود،[۱][۲] کتاب شعر گل بادام او جایزه شعر شورای کتاب کودک در سال ۱۳۶۶ را از آن وی کرد. پروین بیشتر با اشعاری که برای کودکان سروده و به ویژه اشعاری که در کتب درسی مدارس از او به چاپ رسیده است شهرت دارد، در حالی که او شاعری توانا در سبک های گوناگون غزل، قصیده، مثنوی و شعر نو نیز هست.[۳][۴]

  زندگی‌نامه[ویرایش]

  پروین در تاریخ ۲۱ بهمن ۱۳۰۳ [۵]در شهر دولت آباد برخوار اصفهان از مادری فرهنگی و مدیر مدرسه ناموس به نام فخرگیتی و پدری به نام حسام‌الدین دولت‌آبادی که رئیس اداره اوقاف اصفهان بود زاده شد.پروین دو خواهر به نام‌های مهین‌بانو و شیوا و سه برادر به نام های مهدی،هوشنگ و بیژن داشت. او ابتدا به مدرسه ناموس در اصفهان رفت اما بعد به همراه خانواده‌اش به تهران نقل مکان کرد. دوره ابتدایی را در دبستان نوروز به پایان برد. پروین سال‌های اولیه دبیرستان را در مدرسه نور و صداقت که آموزگاران انگلیسی داشت گذراند و سال‌های بعد را در مدرسه آمریکایی نوربخش تحصیل کرد.[۶]

  پس از دبیرستان تصمیم داشت تحصیل را در رشته نقاشی و مجسمه‌سازی در دانشکده هنرهای زیبا ادامه دهد و چند جلسه هم در دانشگاه شرکت کرد اما بازدید از یک پرورشگاه مسیر او را عوض کرد. پرورشگاه متعلق به شهرداری تهران بود و پدرش ریاست کل آن را برعهده داشت. خواهرش مهین نیز اداره بخش شیرخوارگاه آن پرورشگاه را بر عهده داشت. پروین تصمیم گرفت به سرپرستی و تربیت کودکان پرورشگاه بپردازد. در پرورشگاه شعرهایی که برای کودکان سرود بسیار مورد توجه آنان قرار گرفت.[۴]

  وی تلاش کرد تا شعر کودکان را از حالت پند گونه خارج کرده و اشعاری که جنبه سرگرمی و تفریح برای ایشان داشته باشد ارائه کند. وی هم چنین آثاری برای بزرگسالان نیز در هر دو سبک سنتی و نیمایی سروده است. وی از معدود شاعرانی است که آثارش در کتب درسی نیز آمده است.[۴]

  پروین دولت‌آبادی روز سه‌شنبه ۲۷ فروردین سال ۱۳۸۷ شمسی در سن ۸۴ سالگی بر اثر سکته قلبی در تهران درگذشت[۷] و در قطعه هنرمندان بهشت زهرا دفن گردید.

  آثار[ویرایش]

  پانویس[ویرایش]

  منابع[ویرایش]

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  تحقیق مقاله پروین دولت آبادی

  به نام خدا

  پروین دولت آبادی در سال 1303 در اصفهان چشم به جهان گشود. تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در زادگاهش و سپس تهران به پایان برد. شاگرد مدرسه امریکایی بود. مدتی کوتاه در دانشکده هنرهای زیبا درس خواند, اما رها کرد. او از نوجوانی به شعر فارسی توجه نشان داد و اشعاری به وزنهای نیمایی و قالبهای کلاسیک دارد.

   دانش‌آموخته رشته عکسبرداری داخلی از انگلیس، دکترای آموزش پیش از دبستان از امریکا، از بنیانگذاران شورای کتاب کودک. او با همکاری لیلی ایمن آهی به گردآوری گنجینه ادبیات کودکان پرداخت.او همچنین از ویراستاران بخش کتاب‌های کودکان انتشارات فرانکلین بود. وی تلاش کرد تا شعر کودکان را از حالت پند گونه خارج کرده و اشعاری که جنبه سرگرمی و تفریح برای ایشان داشته باشد ارائه کند. وی هم چنین آثاری برای بزرگسالان نیز در هر دو سبک سنتی و نیمایی سروده است. وی از معدود نویسندگانی است که آثارش در کتب درسی نیز آمده است. پروین دولت آبادی روز سه‌شنبه بیست‌و‌هفت فروردین سال ۱۳۸۷ شمسی در سن ۸۴ سالگی بر اثر سکته قلبی درگذشت

  درباره شاعر پروین دولت آبادی

   دانش‌آموخته رشته عکسبرداری داخلی از انگلیس، دکترای آموزش پیش از دبستان از امریکا، از بنیانگذاران شورای کتاب کودک. او با همکاری لیلی ایمن آهی به گردآوری گنجینه ادبیات کودکان پرداخت.او همچنین از ویراستاران بخش کتاب‌های کودکان انتشارات فرانکلین بود. وی تلاش کرد تا شعر کودکان را از حالت پند گونه خارج کرده و اشعاری که جنبه سرگرمی و تفریح برای ایشان داشته باشد ارائه کند. وی هم چنین آثاری برای بزرگسالان نیز در هر دو سبک سنتی و نیمایی سروده است. وی از معدود نویسندگانی است که آثارش در کتب درسی نیز آمده است. پروین دولت آبادی روز سه‌شنبه بیست‌و‌هفت فروردین سال ۱۳۸۷ شمسی در سن ۸۴ سالگی بر اثر سکته قلبی درگذشت و در قطعه هنرمندان بهشت زهرا دفن گردید.

  درگذشت پروین دولت آبادی شاعر و فعال اجتماعی کودکان - رضا آشفته

  منبع مطلب : www.aranpaper.ir

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  ناشناس : به نام خدا او در محله ی احمدآباد اصفهان به دنیا آمدبود. مادر خانم پروین دولت آبادی یک مدرسه داشت و او مدیر آن مدرسه بود.خانم پروین به نوشتن شعر برای کودکان معروف شد،و تصمیم گرفت که برای بزرگسال ها هم شعر بنویسد. ولی او در سال ۱۳۸۷ شمسی در سن ۸۴ سالگی بر اثر سکته قلبی در تهران درگذشت.ما همیشه شعر های او را می خوانیم و از آن ها لذت می بریم.

  فاطمه : متن عاشقش شدم

  🍁پاییز 🍁 : عالی

  🍁پاییز 🍁 : ممنون از مطالب🌹

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  منیژه نعمتی 12 ساعت قبل
  0

  خیلی خوب

  آیدا 9 روز قبل
  0

  عالی

  آتنا اکبری 9 روز قبل
  -1

  عالی بود 👏👏خیلی خیلی ممنون

  🍁پاییز 🍁 25 روز قبل
  0

  واقعا عالی بود

  امیرطاها 2 ماه قبل
  0

  ععا

  امیرطاها 2 ماه قبل
  0

  عالی دستون درد نکنه

  مهناز 2 ماه قبل
  1

  عالی

  -1
  امیرطاها 2 ماه قبل

  عالی

  ناشناس 2 ماه قبل
  3

  عالی بود ممنون

  ناشناس 2 ماه قبل
  0

  عالی

  فاطمه 2 ماه قبل
  5

  متن عاشقش شدم

  رونیکا 2 ماه قبل
  2

  👌👌

  🍁پاییز 🍁 2 ماه قبل
  4

  ممنون از مطالب🌹

  🍁پاییز 🍁 2 ماه قبل
  4

  عالی

  0
  آرزو 2 ماه قبل

  عالی

  آوا 10 ماه قبل
  1

  عالیییییی

  من واسه ی کلاس چهارم نوشتم

  ناشناس 2 سال قبل
  13

  به نام خدا او در محله ی احمدآباد اصفهان به دنیا آمدبود. مادر خانم پروین دولت آبادی یک مدرسه داشت و او مدیر آن مدرسه بود.خانم پروین به نوشتن شعر برای کودکان معروف شد،و تصمیم گرفت که برای بزرگسال ها هم شعر بنویسد. ولی او در سال ۱۳۸۷ شمسی در سن ۸۴ سالگی بر اثر سکته قلبی در تهران درگذشت.ما همیشه شعر های او را می خوانیم و از آن ها لذت می بریم.

  برای ارسال نظر کلیک کنید