توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  تحقیق در مورد پودمان الکترونیک هشتم

  1 بازدید

  تحقیق در مورد پودمان الکترونیک هشتم را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  کاروفناوری کلاله

  تحقیق کاروفناوری هشتم و نهم

  پودمان های برق و الکترونیک

  آشنایی با کمیت های الکتریکی

  قانون اهم و ارتباط بین کمیت ها

  متن کامل در ادامه مطلب

  جریان الکتریکی

  اگر الکترون ها در طول یک هادی (رسانا) جابه جا شوند، می گوییم در طول هادی جریان برقرار است. همچنین اگر در یک هادی جریانی برقرار شود حتما در آن هادی کار انجام خواهد شد. بنابراین جابه جایی بارهای الکتریکی در واحد زمان را جریان الکتریکی می نامند.

  به عبارتی دیگر اگر بتوانیم با دادن انرژی الکترون های لایهٔ آخر اتم را آزاد کنیم و در یک مسیر حرکت دهیم جریان الکتریکی به وجود می آید. به مقدار بار الکتریکی (الکترون های آزاد) که از یک سطح مشخص در طی مدت زمانی معین عبور کند شدت جریانالکتریکیگفته می شود

  شدت جریان الکتریکی را با حرف I نشان می دهند و واحد آن برحسب A آمپر بیان می شود.بنابراین اگر در یک ثانیه از یک نقطه از سیم یک کولن ( 28 10* 6/28 الکترون ) عبور کند شدت جریان یک آمپر خواهد بود. واحد های کوچکتر از آمپر، میلی آمپر و میکرو آمپر و واحد های بزرگتر از آمپر را کیلو آمپر می نامند.

  وسیله ای که برای اندازه گیری شدت جریان به کار می رود آمپرمتر نام دارد. آمپر متر در مدار به صورت سری بسته می شود.

  پتانسیل الکتریکی (ولتاژ)

  به اختلاف بار الکتریکی در دو نقطه اختلاف پتانسیل می گویند. اختلاف پتانسیل (ولتاژ) باعث حرکت الکترون های آزاد می شود.

  جسمی را که دارای بار الکتریکی مثبت است در نظر بگیرید. این جسم کمبود الکترون دارد ، لذا می خواهد از هر طریقی که مقدور باشد الکترون ها را به سمت خود جذب کند، پس دارای نیروی جاذبه است. می توان گفت دلیل وجود نیروی جاذبه، ذخیره شدن انرژی در جسم است. به این انرژی ذخیره شده پتانسیل می گویند. هنگامی که جسم دارای کمبود الکترون است می گوییم دارای پتانسیل مثبت است و آن را با علامت + نشان می دهیم.

  اگر جسمی دارای الکترون های اضافی باشد بار الکتریکی آن منفی است. در این حالت چون جسم الکترون اضافی دارد می خواهد الکترون های اضافی خود را به جسمی که کمبود الکترون دارد بدهد. پس این جسم نیز دارای انرژی است. می گوییم دارای پتانسیل منفی است و آن را با علامت - نشان می دهیم. به عبارت دیگر مقداری انرژی در جسم ذخیره شده است که می تواند الکترون اضافی را جذب و یا دفع کند. این انرژی نهفته در جسم را، انرژی پتانسیل می گویند.

  جسمی که با از دست دادن الکترون باردار شده باشد دارای پتانسیل مثبت و جسمی که با دریافت الکترون باردار شود، دارای پتانسیل منفی است.

  اختلاف پتانسیل را می توان با اختلاف دما، که سبب انتقال گرما در یک جسم می شود یا اختلاف سطح مایع بین دو ظرف به هم پیوسته که سبب جاری شدن مایع بین دو ظرف می گردد، مقایسه کرد. همان طوری که اختلاف دما جهت انتقال گرما و اختلاف فشار مایع جهت حرکت مایع را مشخص می کند، اختلاف پتانسیل نیز جهت جریان الکتریکی را نشان می دهد.

  وقتی روی موکت راه می روید، بدن شما دارای بار الکتریکی می شود. حال اگر با دست خود دستگیره درب اتاق را لمس کنید، احساس برق گرفتگی در شما به وجود می آید. دلیل این برق گرفتگی وجود اختلاف پتانسیل بین بدن شما و زمین است. وقتی شما درب را لمس می کنید، جریان الکتریکی از طریق بدن شما و دستگیره درب و زمین برقرار می شود.

  اختلاف پتانسیل یا ولتاژ را با حرف V یا E نشان می دهند و واحد آن برحسب ولت بیان می شود. طبق قرارداد، همیشه اختلاف پتانسیل از پتانسیل بیش تر (مثبت) به سمت پتانسیل کم تر (منفی) جاری می شود.

  وسیله ای که برای سنجش اختلاف پتانسیل به کار می رود ولت متر نام دارد. که در مدار به صورت موازی بسته می شود. از جمله منابع ولتاژ، باتری خشک قلمی دارای ولتاژ 1/5 ولت، باتری اتومبیل دارای ولتاژ 12 ولت، برق شهر دارای ولتاژ 220 ولت و برق های صنعتی دارای ولتاژ 380 ولت را می توان نام برد. به اختلاف پتانسیل نیروی محرکه الکتریکی نیز می گویند.

  مقاومت الکتریکی

  مقاومت الکتریکی خاصیتی از ماده است که با عبور جریان الکتریسته از خودش مخالفت می کند پس به ایستادگی ذرات هادی در مقابل عبور جریان الکتریکی مقاومت الکتریکی گفته می شود. بنابراین خاصیت ایستادگی جسم در مقابل حرکت الکترون ها یا جریان الکتریکی را مقاومت الکتریکی می نامند مقاومت الکتریکی را با حرف R نشان می دهند و برحسب Ω اُهم محاسبه می شود. وسیله ای که برای اندازه گیری مقاومت الکتریکی به کار می رود اُهم متر نام دارد از مقاومت های اهمی برای کنترل جریان الکتریکی و جلوگیری از عبور جریان اضافی در مسیر وسایل الکتریکی استفاده می شود.

  قانون اهم

  جرج سیمون اهم فیزیکدان آلمانی در سال 1828 براساس تحقیقاتی که انجام داد توانست به بررسی ارتباط بین شدت جریان الکتریکی جاری در یک مدار با ولتاژ و مقاومت الکتریکی آن بپردازد. وی نتایج خود را تحت عنوان قانون اهم بیان کرد. بر اساس قانون اهم، مقدار مقاومت نسبت مستقیم با ولتاژ و نسبت معکوس با جریان دارد.در رابطه قانون اهم، مقدار ولتاژ بر حسب ولت، جریان بر حسب آمپر و مقاومت بر حسب اهم است. به عبارت دیگر در یک مدار، اگر ولتاژ ثابت باشد، هر قدر مقدار مقاومت بیشتر شود، مقدار جریان عبوری از آن کمتر می شود.

  اهم، پس از آزمایش های زیاد، به این نتیجه رسید که هرگاه در یک مدار ولتاژ مدار را افزایش دهیم جریان عبوری از مدار نیز افزایش می یابد. هم چنین اهم به این نتیجه رسید که هرگاه مقدار مقاومت یک مدار را افزایش دهیم جریان عبوری از مدار کاهش می یابد. وی نتایج آزمایش های خود را چنین بیان کرد.

  در یک مدار جریان مستقیم جریان با ولتاژ نسبت مستقیم و با مقاومت نسبت عکس دارد.

  فرمول های قانون اهم را در تصویر زیر مشاهده می کنید.

  تحقیق کاروفناوری آشنایی با کمیت های الکتریکی و قانون اهم

  فروشگاه محصولات الکترونیکی کاروفناوری

  برای استفاده از سایر مطالب سایت به صفحه اصلی مراجعه نمایید.

  منبع مطلب : suherfe.blog.ir

  مدیر محترم سایت suherfe.blog.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  یک تحقیق در مورد پودمان برق و الکترونیک کاروفناوری هشتم

  مطالبی در مورد پرچ کاری 

  مفهوم پرچکاری 

  برای اتصال دو یا چند قطعه به یکدیگر می توان از میخ پرچ استفاده کرد. برای این کار ابتدا سوراخی در قطعات ایجاد می کنند. میخ پرچ را در آن قرار می دهند و سپس با استفاده از پرچ کن عمل پرچکاری انجام می شود. 

  انتخاب قطر و طول پرچ

  طول و قطر میخ پرچ از عوامل مؤثر در اتصال محکم دو قطعه است. با مراجعه به جدول مشخصات میخ پرچ و در نظر گرفتن مقاومت کششی و برشی، می توان طول و قطر میخ پرچ مناسب با کار را انتخاب کرد. طول میخ پرچ باید در حدود یک و نیم برابر قطر میخ پرچ به اضافه ی ضخامت کار باشد.  

  کوتاه بودن طول میخ پرچ باعث می شود که اتصال استحکام کافی نداشته باشد، ولی بلند بودن بیش از حد طول میخ پرچ نیز اشکالات زیادی همچون فاصله گرفتن قطعات هنگام پرچ کردن را به همراه دارد. فاصله ی میخ پرچ ها پس از مشخص شدن قطر و جنس میخ پرچ، مقاومت کششی و برشی آن مشخص می شود.  سپس با تعیین مقاومت لازم، تعداد میخ پرچ ها و فاصله ی آن ها از یکدیگر محاسبه می شود. 

  انواع میخ پرچ 

  میخ پرچ ها را بر اساس ضخامت قطعات و نوع اتصال به فرم ها و اندازه های متفاوتی می سازند. جنس میخ پرچ ها از فولاد نرم، مس، آلومینیم یا برنج است. 

  میخ پرچ سر نیم گرد
  از این نوع میخ پرچ برای اتصال محکم و آب بندی استفاده می شود.   

  میخ پرچ سرتخت
  میخ پرچ سرتخت برای اتصالات ظریف مورد استفاده قرار می گیرد.
    

  میخ پرچ سرخزینهبرای اتصالاتی که سر میخ پرچ نباید از قطعات بیرون باشد از میخ پرچ سرخزینه استفاده می شود.  

  تعیین قطر سوراخ میخ پرچ

  اندازه ی قطر سوراخ از دیگر عوامل مؤثر در پرچکاری است. کوچک بودن قطر سوراخ باعث وارد نشدن میخ پرچ به داخل قطعه ی کار می شود و بزرگ بودن قطر سوراخ نیز باعث کاهش استحکام اتصال می شود. اندازه ی قطر سوراخ مورد نظر برای پرچکاری باید کمی بیشتر از قطر میخ پرچ باشد تا میخ پرچ به راحتی در آن قرار گیرد. با افزایش قطر میخ پرچ در موقع پرچکاری بدنه ی میخ پرچ نیز به قطعه تماس پیدا می کند و باعث استحکام اتصال می شو د. 

  عملیات پرچکاری  

  بعد از انتخاب میخ پرچ و سوراخ کردن قطعات، با قراردادن میخ پرچ در سوراخ و استفاده از پرچ کن عمل پرچکاری انجام می شود . برای درست انجام دادن آن لازم است به نکات زیر توجه شود:

  1. نگه دارنده ی میخ پرچ باید مناسب با قطر میخ پرچ باشد. یعنی قطر سوراخ نگه دارنده باید کمی بیشتر از قطر میخ پرچ باشد که میخ پرچ به راحتی داخل آن قرار گیرد

  2. پرچ کن را عمود بر قطعه کار قرار دهیم تا تمامی طول میخ پرچ به داخل نگه دارنده هدایت شود. 

  3. قطعاتی را که باید به هم متصل شود با گیره یا فشار دست یا روش های دیگر کاملاً به هم نزدیک کنیم و سپس عمل پرچکاری را انجام دهیم. 

  نکته 

  اگر می خواهید دو یا چند قطعه را به هم وصل کنید که استحکام کافی داشته باشد حداقل از دو عدد میخ پرچ استفاده کنید ، زیرا اتصال با یک میخ پرچ جلو چرخش قطعات را نمی گیر د.

  منبع مطلب : bombehkhalagheiat80.blogfa.com

  مدیر محترم سایت bombehkhalagheiat80.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  تحقیق در مورد الکترونیک

  تحقیق در مورد الکترونیک

  الکترونیک
  الکترونیک مطالعه و استفاده از وسائل الکتریکی ای می باشد که با کنترل جریان الکترون ها یا ذرات باردار الکتریکی دیگر در اسبابی مانند لامپ خلا و نیمه هادی ها کار می کنند. مطالعه محض چنین وسائلی ، شاخه ای از فیزیک است، حال آن که طراحی و ساخت مدارهای الکتریکی جزئی از رشته های مهندسی برق، الکترونیک و کامپیوتر می باشد.

  سالهاست که واژه” الکترونیک” به طور مکرر در میان مردم استفاده می شود به طوریکه هر شخصی برداشت انفرادی خود را از این علم ویا موارد کاربردی آن مطرح می کند ، اما به صورت کلی عمدتا تعاریف و برداشتهایی که از این واژه عنوان می شود کامل نبوده و برداشتهای ظاهری عملا نمی تواند اهمیت و نفوذ روز افزون الکترونیک را در ارتباط باصنایع گوناگون بیان کند.

  “الکترونیک” به طیف گسترده ای از الکتریسیته اطلاق می شود که با حرکت الکترونها در انواع مدارات نیمه هادی سر و کار دارد . اختراع ICها سبب آن شده است که دگر گونی های فراوانی در این علم پدیدار گشته و سیستمهای مدرن الکترونیکی از جمله مدارهای کنترل از راه دور ، ماهواره های فضایی ، رباتها و … را پدید آورد.

  در حال حاضر الکترونیک کلید فتح شگفتیهای جهان است و با تمام علوم و فنون موجود به نحوی پیوند خورده است . از وسائل ساده خانگی تا پیچیده ترین تکنیک های فضایی همه جا صحبت از تکنولوژی فراگیر الکترونیکی است و امروز صنعت مدرن بدون الکترونیک و تکنولوژی های وابسته به آن عملا مطرود و از کار افتاده است .

  پیشرفت علم الکترونیک و وسعت حوزه عملکرد آن امروز بر همگان روشن است. علاوه بر وسائل الکترونیکی از جمله دستگاههای مخابراتی مثل رادیو ،تلویزیون ، ضبط صوت و تصویر ،انواع وسائل پزشکی ، صنعتی ،نظامی ، در دیگر وسائل غیر الکترونیکی هم ، کمتر وسیله ای را می توان یافت که الکترونیک در آن دخالتی نکرده باشد. از جمله در اتومبیل و صنایع حمل و نقل ، وسائل خانگی مثل ماشین لباسشوئی ،جاروبرقی و امثال آن نقش الکترونیک بسیار فعال و جالب توجه شده است.

  با توجه به این مختصر می توان نتیجه گرفت که امروزه ، دیگر الکترونیک علم و یا تخصص ویژه افرا تحصیلکرده دانشگاهی و متخصصین این رشته نیست و بر همه افرادی که به نحوی با امور فنی درگیرند لازم است بفراخور حرفه خویش از این رشته اطلاعی داشته باشند.

  مهندسان الکترونیک با خلق وعملکرد سیستمهای بسیار متنوعی سر وکار دارند که به منظور برآوردن نیازها و خواسته های جامعه طراحی می شوند. مهندسان الکترونیک در ایجاد ماشینهایی که تواناییهای بشر را در زمینه جسمی یاری و در زمینه محاسباتی افزایش می دهند نقش مهمی دارند . بخشی از طراحی و ایجاد سیستمهای الکترونیکی به توانایی ساخت مدلهای ریاضی اجزا و مدارهای الکتریکی بستگی دارد .برخی از مباحث پایه الکترونیک عبارتند از :

  مدار های الکتریکی:

  • المان های الکتریکی
  ۱٫ مقاومت
  ۲٫ خازن
  ۳٫ سلف
  ۴٫ ترانسفورماتور

  ۵٫ دیود
  ۶٫ ترانزیستور
  ۷٫ IC
  8. تقویت کننده های عملیاتی
  ۹٫ مبدلها

  اِلِکترونیک مطالعه و استفاده از وسائل الکتریکی ای می‌‌باشد که با کنترل جریان الکترون‌ها یا ذرات باردار الکتریکی دیگر در اسبابی مانند لامپ خلاء و نیمه‌رساناها کار می‌‌کنند. مطالعه محض چنین وسائلی، شاخه‌ای از فیزیک است، حال آن که طراحی و ساخت مدارهای الکتریکی جزئی از رشته‌های مهندسی برق، الکترونیک و رایانه می‌‌باشد.

  سالهاست که واژه “الکترونیک” به طور مکرر در میان مردم استفاده می‌‌شود به طوریکه هر شخصی برداشت انفرادی خود را از این علم و یا موارد کاربردی آن مطرح می‌‌کند، اما به صورت کلی عمدتاً تعاریف و برداشتهایی که از این واژه عنوان می‌‌شود کامل نبوده و برداشتهای ظاهری عملا نمی‌تواند اهمیت و نفوذ روزافزون الکترونیک را در ارتباط باصنایع گوناگون بیان کند.

  “الکترونیک” به طیف گسترده‌ای از الکتریسیته اطلاق می‌‌شود که با حرکت الکترونها در انواع مدارات نیمه هادی سر و کار دارد. اختراع آی‌سی (IC)ها سبب آن شده است که دگرگونی‌های فراوانی در این علم پدیدار گشته و سیستمهای مدرن الکترونیکی از جمله مدارهای کنترل از راه دور، ماهواره‌های فضایی، ربات‌ها و … را پدید آورد.

  امروزه الکترونیک کلید فتح شگفتیهای جهان است و با تمام علوم و فنون موجود به نحوی پیوند خورده است. از وسائل ساده خانگی تا پیچیده‌ترین تکنیک‌های فضایی همه جا صحبت از فناوری فراگیر الکترونیکی است و امروز صنعت نوین بدون الکترونیک و فناوری‌های وابسته به آن عملا مطرود و از کار افتاده است .
  پیشرفت علم الکترونیک و وسعت حوزه عملکرد آن امروز بر همگان روشن است. علاوه بر وسائل الکترونیکی از جمله دستگاههای مخابراتی مثل رادیو، تلویزیون، ضبط صوت و تصویر، انواع وسائل پزشکی، صنعتی، نظامی، در دیگر وسائل غیرالکترونیکی هم، کمتر وسیله‌ای را می‌‌توان یافت که الکترونیک در آن دخالتی نکرده باشد. از جمله در خودرو و صنایع ترابری، وسائل خانگی مثل ماشین رختشوئی، جاروی برقی و امثال آن نقش الکترونیک بسیار فعال و جالب توجه شده است. با توجه به این مختصر می‌‌توان نتیجه گرفت که امروزه، دیگر الکترونیک دانش و یا تخصص ویژه افراد تحصیلکرده دانشگاهی و متخصصان این رشته نیست و بر همه افرادی که به نحوی با امور فنی درگیرند لازم است بفراخور حرفه خویش از این رشته اطلاعی داشته باشند.

  مهندسان الکترونیک با خلق وعملکرد سیستمهای بسیار متنوعی سر وکار دارند که به منظور برآوردن نیازها و خواسته‌های جامعه طراحی می‌‌شوند. مهندسان الکترونیک در ایجاد ماشینهایی که تواناییهای بشر را در زمینه جسمی یاری و در زمینه محاسباتی افزایش می‌‌دهند نقش مهمی دارند. بخشی از طراحی و ایجاد سیستمهای الکترونیکی به توانایی ساخت مدلهای ریاضی اجزاء و مدارهای الکتریکی بستگی دارد.

  دیجیتال
  یک تابع دیجیتال تابعی است که هم از نظر زمان و هم از نظر مقدار محدود شده باشد.
  تبدیل فوریه نشان میدهد که اگر از یک سیگنال در زمان های کوچک تر از نصف عکس بیشترین فرکانس آن نمونه بردای شود میتوان آن سیگنال را دوباره بصورت دقیق باز سازی کرد. به این توابع توابع گسسته میگویند. از آنجا که دستگاه‌های کنونی قدرت تشخیص صد در صد یک سیگنال و ذخیره سازی آن را ندارند مقدار آن سیگنال گسسته را به چند مقدار خاص محدود میکنند.به اینگونه سیگنال ها سیگنالهای دیجیتال گفته میشود که حجم کمتر و دقت کمتری نسبت به سیگنال های گسسته و پیوسته اشغال میکنند. تکنولوژی دیجیتال سهم بسزایی در پیشرفت علم ذخیره ساری و پردازش سیگنال داشته اند.
  تراشه یا مدارات مجتمع یا آی سی
  دید کلی

  درست همانطور که ترانزیستور با ارائه انعطاف پذیری ، سادگی و اطمینان پذیری بیشتر نسبت به لامپ خلا انقلابی در الکترونیک ایجاد کرد مدارهای مجتمع نیز کاربردهای تازه‌ای برای الکترونیک بوجود آورده‌اند که بوسیله قطعات مجزا امکان پذیر نموده است مجتمع سازی این امکان را فراهم ساخته که می‌توان مدارهای پیچیده شامل هزاران ترانزیستور ، دیود ، مقاومت و خازن را روی یک تراشه نیمه رسانای جای داد.
  انواع مدارهای مجتمع برحسب کاربرد
  مدار مجتمع خطی
  یک IC خطی عمل تقویت یا سایر اعمال اساسا خطی را روی سیکنالها انجام می‌دهد نمونه‌ای از این مدارهای خطی عبارتند از: تقویت کننده‌های ساده ، تقویت کننده‌های عملیاتی و مدارهای مخابراتی قیاسی
  مدار مجتمع دیجیتالی

  شامل مدارهای منطقی و حافظه برای کاربرد در کامپیوترها ، حسابگرها ، زیرپرندازه‌ها ، امثال آن می‌باشند تا به حال بیشترین حجم ICها مربوط به حوزه دیجیتالی و به دلیل نیاز زیاد به این مدارها بوده است. از آنجایی که مدارهای دیجیتالی معمولا فقط به عملکرد «قطع و وصل» ترانزیستورها نیاز دارند شرایط طراحی مدارهای دیجیتالی مجتمع اغلب ساده‌تر از مدارهای خطی است.
  انواع مدارهای مجتمع برحسب ساخت

  مدارهای یکپارچه
  مدارهای مجتمعی که بطور کامل روی یک تراشه نیمه رسانا (معمولا سیلسیوم) قرار می‌گیرند مدارهای یکپارچه نامیده می‌شود واژه یکپارچه از لحاظ ادبی به معنای «تک سنگی» بوده و به مفهوم آن است که کل مدار در یک قطعه واحد از نیمه رسانا جا داده می‌شود. مدارهای یکپارچه دارای این مزیت هستند که تمام عناصر در یک ساختار منفرد و محکم و با امکان تولید گروهی قرار می‌گیرند یعنی صدها مدار مشابه را می‌توان بطور همزمان روی یک پولک: S ساخت.
  مدارهای آمیخته

  هر گونه الحاقاتی به نمونه نیمه رسان مانند لایه‌های عایق کننده و الگوهای فلز کاری در سطح تراشه انجام می‌پذیرد. یک مدار آمیخته می‌تواند دارای یک یا چند مدار یکپارچه یا ترانزیستورهای جداگانه باشد که به همراه اتصالات داخلی مناسب به یک بستر با مقاومت‌ها ، خازنها ، و سایر عناصر مداری پیوند شده باشند. مدارهای آمیخته با داشتن عایق عالی بین عناصر امکان استفاده از مقاومت‌ها و خازنهای دقیق را فراهم می‌سازند.

  تکنولوژی مورد استفاده در هنگام ساخت مقاومت و… بیرون تراشه SI

  فرآیند لایه نازک
  تکنولوژی لایه نازک از دقت و کوچک سازی بیشتری برخورد بوده و عموما در جایی که فضا اهمیت دارد ترجیح داده می‌شود الگوهای اتصال بندی و مقاومت‌های لایه – نازک را می‌توان به روش خلا روی یک بستر سرامیکی شیشه‌ای یا لعابی نشاند. ساخت خازنها در روشهای لایه – نازک از طریق نشاندن یک لایه عایق بین دو لایه فلزی بین دو لایه فلزی یا با اکسید کردن سطح یک لایه و سپس نشاندن لایه دوم روی آن صورت می‌گیرد.
  فرآیند لایه ضخیم

  مقاومت‌ها ، الگوهای اتصالات داخلی روی یک بستر سرامیکی به روش سیلک – اسکرین (نوعی توری محافظ و با عبور رنگ در سوراخهای باز و بسته توری نقش دلخواه روی هر چه که بخواهیم چاپ می‌شود) یا فرآیند‌های مشابه چاپ می‌شوند خمیرهای مقاومتی و هدایتی متشکل از پودرهای فلزی در شکلی سازمان یافته روی بستر چاپ شده و در یک اجاق حرارت داده می‌شوند یک مزیت این است که می‌توان مقاوت‌ها را در کمتر از مقادیر مشخص شده ساخت و سپس بوسیله سایش یا تبخیر انتخابی توسط یک لیزر پالسی آنها را تنظیم کرده خازنهای کوچک سرامیکی را می‌توان همراه با مدارهای یکپارچه یا ترانزیستورهای منفرد در جای خود در الگوی اتصالات داخلی متصل کرد.

  مزایای مجتمع سازی
  ممکن است بنظر آید که ساخت مدارهای مجتمع شامل تعداد زیادی قطعه به هم متصل شده روی یک بستر si از جنبه‌های فن و اقتصادی مخاطره آمیز خواهد بود. در حالیکه حقیقت این است که روشهای نوین امکان انجام این کار را به صورت مطمئن و نسبتا کم هزینه فراهم ساخته‌اند، در بیشتر مواقع یک مدار کامل روی تراشه Si را می‌توان بسیار ارزانتر و مطمئن‌تر از یک مدار مشابه با استفاده از قطعات مجزا تولید کرد. دلیل اصلی این امر ساخت صدها مدار مشابه بطور همزمان روی پولک Si است این فرآیند تولید گروهی نامیده می‌شود.

  علیرغم پیچیدگی و هزینه بالای مراحل ساخت برای یک پولک تعداد زیادی مدارهای مجتمع بدست آمده هزینه نهایی هر یک را بطور نسبی پایین می‌آورد. Ic امکان افزودن اقتصادی قطعات متعددی را دارا هستند، همچنین اطمینان پذیری نیز بهتر می‌شود زیرا ساخت تمام قطعات و اتصالات داخلی روی یک بستر محکم انجام شده و در نتیجه معایب ناشی از اتصالات سیم کاری به میزان بسیار زیادی کاهش می‌یابد، برخی از مزایای کوچک سازی مربوط به زمان پاسخ و سرعت انتقال یکسان بین مدارها است.
  کاربرد

  مدارهای پیچیده را می‌توان برای استفاده در سفینه فضایی ، کامپیوترهای بزگ و کاربردهای دیگری که استفاده از مجموعه بزرگی از قطعات مجزا در آنها غیر عملی است به میزان بسیار زیادی کوچک کرد یقینا عناصر مجزا نقش مهمی در توسعه مدارهای الکترونیکی داشته‌اند با این وجود امروزه بیشتر مدارها به جای استفاده از مجموعه عناصر منفرد روی یک تراشه Si ساخته می‌شود.

  تَراشه یا مدار مجتمع (که برابر فارسی‌ “chip” یا IC یا Integrated circuit به زبان انگلیسی است) به مجموعه‌ای از مدارات الکترونیکی اطلاق می‌گردد که با استفاده از مواد نیمه‌رسانا (عموما سیلیکن همراه با میزان کنترل شده‌ای ناخالصی) در ابعادی‌ کوچک (معمولا کمتر از یک سانتی متر مربع) ساخته می‌شود. این مدارات معمولا شامل دو یا سه نوع دستگاه الکترونیکی‌ می‌‌باشند: مقاومت، خازن و ترانزیستور (مهمترین آنها ترنزیستور می‌‌باشد). هر تراشه معمولا حاوی تعداد بسیار زیادی ترانزیستور می‌‌باشد که با استفاده از فناوری پیچیده‌ای در داخل یک لایه از سیلیکن همگون و با ضخامتی یکنواخت و بدون ترک تزریق شده اند. امروزه تراشه‌ها در اکثر دستگاههای الکترونیکی و بویژه رایانهها در ابعادی گسترده بکار می‌‌روند. وجود تراشه‌ها مرهون کشفیات بشر درباره نیمه رساناها و پیشرفتهای سریع پیرامون آنها در میانه‌های سده بیستم می‌‌باشد.

  مدارات مجتمعی که شامل ترانزیستورهای BJT(دو قطبی) باشند را با نام TTL و مدارات مجتمعی که شامل ترانزیستورهای Nmos و Pmos هستند را Cmos مینامند.ترکیب این دو تکنولوژی را با نام BiCmos میشناسند. در مقابل مدارات مجتمع مدارات Discreet یا گسسته وجود دارند که شامل قطعاتی مجزا هستند که به هم روی یک برد متصل شده اند

  در ساخت IC ها طراحان سعی می‌کنند تا حد امکان از ترانزیستور استفاده کنند. مثلاً بجای خازن از از ترانزیستور در بایاس معکوس استفاده می کنند. و یا در جایی دیگر که مقاومت بزرگی نیاز دارند مثلاً در حد مگا اهم باز از ترانزیستور استفاده می کنند.چون در حجمی که مقاومت می گیرد می توان چند ترانزیستور جای داد.

  مبدلها
  مبدلها یا حس کننده ها
  مبدلها یا حس کننده ها اولین طبقه یک سیستم اندازه گیری را تشکیل میدهند در واقع عمل تبدیل کمیتهای فیزیکی مختلف به سیگنال الکتریکی را انجام میدهد. سنسوری که در مقابل اکسیژن یا هیدروژن عکس العمل نشان میدهد سنسور گاز است.

  حس گرهای گازی
  اهداف این تلاش بر پایه توسعه یک سری از حسگرهای گازی حساس/ مشخص/ قابل حمل و پردوام بنا شده . اصول کار اساسا بر این سه مقوله تمرکز دارد که ردیابهایی برای مواد سلاح شیمیایی از قبیل سارین وسومان . ردیابهایی برای مواد منفجره از قبیل /تی ان تی / دی ان تی / و حسگرهایی برای نمایش کیفیت محیط زیست هوا / ردیاب برای ملکولهای از قبیل ( مواد فرار حیاتی ) / منواکسید کربن / دی اکسید کربن / اکسیژن و هیدروکربنها ساخته شود . در این رابطه تلاش بر این نیز است که حسگرهایی را که آلاینده کنان آب در محیط زیست را تشخیص میدهند از قبیل کرومیوم را توسعه داد.
  پایه گذار
  اداره تحقیقات علمی نیروی هوایی و بنیاد علمی ملی
  .
  مواد
  یک یا چندین لایه از ( اس-آی ) پر از خلل و فرج را بوسیله تیزاب کاری الکتروشیمیایی کریستالی ( اس-آی ) در محلول آناتولی ( اچ-اف ) بدست می آید چند لایه که شکل گروه شیارهای فوتونیک که ساختار بسیار ریز حفره ای دارند ساخته می شوند . چون آنها پر از خلل و فرج هستند/ برشها شامل گاز و مایعات هستند . از تغییرات مشخصه ای درنتایج انعکاسات طیفی چشمی می توان به عنوان عناصر حس کننده حساس استفاده کرد. تجزیه و تحلیل مشخص کننده به وسیله تطابقات شیمیایی بدست می آید

  منبع مطلب : magirans.com

  مدیر محترم سایت magirans.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  نازیلا : خوب نیست

  سارا : خوبه

  ملیکا : الکترونیک یکی از گرایش های رشته برق محسوب می شود که می توان از آن به عنوان زیربنا و بیس تمام گرایش های رشته برق نام برد. رشته الکترونیک به معرفی و تشریح کامل مدارهای الکترونیکی مختلف مانند تلفن همراه، لپ تاپ، کامپیوتر و دیگر سیستم های پیشرفته می پردازد. دانشجو در طول مدت تحصیل رشته الکترونیک با اصول طراحی تمام مدارهای الکترونیک و نحوه کارکرد آن ها آشنا می شود. آینده شغلی رشته الکترونیک بسیار پر رونق بوده و بخش الکترونیک در صنعت تقاضای گسترده ای برای نیروی کار ماهر دارد. الکترونیک رشته بسیار گسترده ای است. فقط در صنعت برق شغل هایی نظیر حفاظت رله، ارتباطات، پست های فرعی، توزیع و انتقال وجود دارد. این صنعت از حدود سال 1885 آغاز شد و در طول تاریخ آن، زیرساخت ها طی سال ها ساخته و بازسازی شده اند. گستردگی بازار کار برای مهندسین این رشته به دلیل سرعت رشد تقاضای محصولات الکترونیکی است.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  بی نام 2 ماه قبل
  0

  خوب

  ناشناس 4 ماه قبل
  1

  مهدی سلطان همینم خوب

  1
  مهدی 4 ماه قبل

  سلطان همینم عالی همینم بعضی ها نمی تونند پیدا کنند سلاطین

  لبو 5 ماه قبل
  -1

  خیلی بده

  ناشناس 6 ماه قبل
  1

  خوبه ولی کاشکی کمتر و موجه تر بود

  امیر 6 ماه قبل
  0

  خیلو خوبه

  ملیکا 6 ماه قبل
  4

  الکترونیک یکی از گرایش های رشته برق محسوب می شود که می توان از آن به عنوان زیربنا و بیس تمام گرایش های رشته برق نام برد. رشته الکترونیک به معرفی و تشریح کامل مدارهای الکترونیکی مختلف مانند تلفن همراه، لپ تاپ، کامپیوتر و دیگر سیستم های پیشرفته می پردازد. دانشجو در طول مدت تحصیل رشته الکترونیک با اصول طراحی تمام مدارهای الکترونیک و نحوه کارکرد آن ها آشنا می شود.

  آینده شغلی رشته الکترونیک بسیار پر رونق بوده و بخش الکترونیک در صنعت تقاضای گسترده ای برای نیروی کار ماهر دارد.

  الکترونیک رشته بسیار گسترده ای است.

  فقط در صنعت برق شغل هایی نظیر حفاظت رله، ارتباطات، پست های فرعی، توزیع و انتقال وجود دارد.

  این صنعت از حدود سال 1885 آغاز شد و در طول تاریخ آن، زیرساخت ها طی سال ها ساخته و بازسازی شده اند.

  گستردگی بازار کار برای مهندسین این رشته به دلیل سرعت رشد تقاضای محصولات الکترونیکی است.

  عاطفه 6 ماه قبل
  2

  خوب بود

  مبین 6 ماه قبل
  2

  خیلی خوب

  :/ 6 ماه قبل
  -1

  بی نظیر

  :/ 6 ماه قبل
  0

  بی نظیر

  :/ 6 ماه قبل
  0

  بی نظیر

  :/ 6 ماه قبل
  0

  بی نظیر

  ناشناس 7 ماه قبل
  -1

  خوب بود

  mohamad 7 ماه قبل
  -1

  عالیه👍👏

  ههعلدزر 7 ماه قبل
  -2

  عالی

  ههعلدزر 7 ماه قبل
  -2

  دببدالو

  امیرمحمد عبدلی نسب 7 ماه قبل
  -2

  عالی عالی عالی عالی من نمره میانترم ۲۰ شدم هورا هورا حتما مطالبو تا اخر بخوننین😊🙂

  فاطمه 7 ماه قبل
  -1

  ممنونم عالی بود

  تریس 8 ماه قبل
  -1

  چی چیو خوب بود خوب بود این همه متن چی بود من فقط ی متن کوتاه میخواستم برای مدرسه که توی. ی برگه اچار جا بشه خودمم بفهمم چی دارم مینویسم 😡حیف وقتم

  ناشناس 8 ماه قبل
  0

  خوب هست

  0
  ملیکا 8 ماه قبل

  خوب هست

  خوب بود 8 ماه قبل
  1

  خوب بود

  حر 8 ماه قبل
  -1

  خر

  امیر علی 8 ماه قبل
  -1

  خوبه ....

  ژکیکلکرزکز 8 ماه قبل
  -1

  طوژکرکزکزکژکبکرک

  صفیه گوک 8 ماه قبل
  1

  عالی بود واقعا متشکرم

  خوب 8 ماه قبل
  0

  خوب

  سلام 8 ماه قبل
  0

  خوبه

  پپپ 8 ماه قبل
  -2

  تلهلرریهتوربا

  2
  فاطمه 7 ماه قبل

  چی؟؟

  ب 8 ماه قبل
  0

  ب

  ا 8 ماه قبل
  -1

  ا

  ا 8 ماه قبل
  -1

  ا

  س 8 ماه قبل
  -1

  خوب بود

  M 8 ماه قبل
  -1

  خوب بود

  ناشناس 8 ماه قبل
  -2

  خوبه

  نیلوفر 9 ماه قبل
  1

  عالی ممنون

  خیلی طولانی بود 9 ماه قبل
  1

  خوب

  خوب 9 ماه قبل
  1

  عالی

  خوب 9 ماه قبل
  1

  عالی

  =/ 9 ماه قبل
  1

  بلد بودم نمیومدم

  فاطمه 9 ماه قبل
  3

  مهم و دانستنی

  فاطمه 9 ماه قبل
  0

  ؟مختصروعالی

  فاطمه 9 ماه قبل
  0

  خیلی خب و مختصر بود 👌

  علی رضا 9 ماه قبل
  1

  ممنون بابت این اطلاعات مهم

  . 9 ماه قبل
  -1

  ت

  . 9 ماه قبل
  1

  ‌‌‌‌‌‌عالی

  اریا کورد هستم 9 ماه قبل
  0

  عالی بود

  اریا کورد 9 ماه قبل
  1

  عالی بود

  نازیلا 9 ماه قبل
  7

  خوب نیست

  محمود 9 ماه قبل
  0

  خوب

  دادال 9 ماه قبل
  0

  خیلی عالی

  خوب 9 ماه قبل
  0

  خوب

  پارسا 9 ماه قبل
  0

  عالیه

  بی رحم 9 ماه قبل
  0

  من خودم اومدم اینجا یاد بگیرم نه یاد بدم 😂

  سپهر فیضی 9 ماه قبل
  2

  عالی

  سارا 10 ماه قبل
  6

  خوبه

  . 10 ماه قبل
  -1

  خوب بود

  م 10 ماه قبل
  -1

  عالی بود

  .... 1 سال قبل
  -2

  خوبه

  علی 1 سال قبل
  -1

  عالی

  محمد کورد 2 سال قبل
  0

  عالی

  برای ارسال نظر کلیک کنید