توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  تحقیق در مورد چشمه چاه قنات کلاس سوم

  1 بازدید

  تحقیق در مورد چشمه چاه قنات کلاس سوم را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  تحقیق در مورد چشمه و قنات کلاس سوم

  تحقیق درباره‌ی چشمه، قنات و چاه

  توضیحات مختصری درباره‌ی چشمه، قنات و چاه و انواع آن

  چاه‌آب ، قنات و چشمه

  چَشمه که در زبان پهلوی چَشمَگ یا چِشمَک می‌گفتند جایی است که آب از زیر آن بیرون زند و روان شود.

  چشمه محل تلاقی سفره‌های زیرزمینی آب با سطح زمین است. بسته به ثبات منبع آب، یک چشمه می‌تواند موقتی، دائمی یا خودجوش (آرتزین) باشد. در محل ظهور چشمه، گاه حوضچه‌ها یا نهرهایی پدید می‌آیند.

  از انواع چشمه‌ها می‌توان از چشمه آب گرم و چشمه آب معدنی نام برد.

  در برخی زمین‌های ماسه‌ای و مسطح مانند زمین‌های کشور هلند آب‌های زیرزمینی از نقاطی نزدیک به هم به روی زمین می‌جوشد که یه این پدیده، چشمه‌های نشتی گفته می‌شود.

  قنات یاکاریز یاکهریز به کانالی که در زیر زمین کنده شده تاآب در آن برای رسیدن به سطح زمین جریان یابد می‌گویند. این جوی یا کانال در عمق زمین برای ارتباط دادن رشته چاه‌هایی که از «مادر چاه» سرچشمه می‌گیرد به منظور هدایت آب و مدیریّت آب برای کشاورزی و سایر مصارف به کار گرفته می‌شود. این کانال ممکن است تا رسیدن به سطح زمین چندین کیلومتر طول داشته باشندبه محل خروجی آب “دهانه کاریز”و یا سر قنات می‌گویند.

  قناتی است که منبع تغذیهٔ آن رودخانهٔ دائمی است. گاهی وجود ارتفاعات مانع رسیدن آب رودخانه به منطقه‌ای مشخص می‌شود. در این صورت با حفر یک منگل، آب رودخانه را که در سطح زمین جاری است، مجدداً به زیر زمین برده و سپس آن را با استفاده از شیب مناسبی که در منطقه موردنظر ایجاد می‌‌کنند، به سطح زمین می‌آورند. یکی از بهترین انواع قنات‌های منگل ”منظومه شمس‌آباد کرج“ است که با تغذیه از ”کردان رود“ در زیر جاده تهران ـ قزوین جاری است. این روش نیز به‌منظور استفاده از آب تعدادی از رودخانه‌های دائمی در ایران توصیه می‌شود.

  این قنات‌ها در جنب سدهائی احداث می‌شود که به‌منظور تأمین آب قنات در بستر یک مسیل یا آبراهه بنا شده است. در فصول بارندگی سیلاب‌ها و هرز آب‌ها در پشت این سدها جمع شده و به‌تدریج در زمین نفوذ نمی‌کند و قناتی که در مجاورت سد مذکور احداث شده است از آب‌های نفوذی سد به زمین تغذیه می‌کند. به‌نظر می‌آید که این روش در بسیاری از مناطق کوهستانی ایران به‌منظور تأمین آب روستائیان قابل اجراء باشد. برای مثال‌ بهترین نمونه از این قنات‌ها، قنات ”جندق“ است.

  این نوع قنات‌ها عموماً در مناطق کوهستانی حفر می‌شود. طول این قنات‌ها معمولاً کم و چاه‌های عمومی آن بسیار محدود و گاهی حتی بدون چاه عمومی است. در این نوع قنوات با حفر کانالی از لایه‌های غیرقابل نفوذ آب را به سطح زمین عبور می‌دهند. هزینه نگهداری این قنات‌ها معمولاً کم و آب آنها نسبت به مقدار نزولات جوّی و میزان برفگیری ارتفاعات تغییر می‌کند.

  این اصطلاح که در سال‌های اخیر در روستاها عنوان شده، به قنواتی اطلاق می‌شود که آب آن، براساس خاصیت جاذبهٔ زمین قادر نیست در سطح مزرعهٔ موردنظر آفتابی شده و مورد استفاده قرار گیرد. گاهی اتفاق می‌افتد که به‌علت اشتباه در محاسبه شیب قنات، آب در منطقه موردنظر بر روی زمین نمی‌آید و با مزرعه اختلاف ارتفاع پیدا می‌کند و یا اینکه لایروبی و کف‌شکنی برخی از قنات‌های متروک، باعث پائین افتادن سطح آب و ایجاد اختلاف با مزرعه می‌شود. در چنین قنات‌هائی به‌وسیلهٔ موتور پمپ، آب را به سطح زمین می‌آورند مورد استفاده کشاورزی قرار می‌دهند. یکی از نمونه‌های بازر آن ”قنات سرافرازیه“ در منطقه ”ابوزید آباد“ کاشان است که در موقع حفر مقّنی نتوانسته است شیب متناسب را برای قنات محاسبه کند و در نتیجه آب در منطقهٔ موردنظر آفتابی نشده و صاحب قنات بالاجبار آب را از قنات به‌وسیله موتور به سطح زمین آورده است.

  چاه آب گودالی است که انسان برای رسیدن به آب در زمین حفر می‌کند. چاه‌های آبی آب خود را از سفره‌های زیرزمینی تهیه می‌کنند.
  چاه خوب چاهیست که مقدار آب مورد نظر به مدتی نامحدود در ازاء حداقل هزینه از آن پمپاژ می‌گردد. برای نیل به چنین خواسته‌ای لازم است که مشخصان هیدرولیکی آکویفرو کار آئی هیدرولیکی از طریق تست‌های پمپاژ مورد محاسبه قرار گیرد. برای شناخت بیشتر از سفره‌های آب زیرزمینی می‌توان با حفر چاههای مته‌ای و اندازه گیری سطح آب این چاههادر هر ماه (رتینگ) یک نگاه موقت از وضعیت سفره آب زیرزمینی ایجاد کرده تا از اطلاعات آن برای محاسبه دیگر پارامترهای آبی استفاده نمود.

  منبع مطلب : www.daneshchi.ir

  مدیر محترم سایت www.daneshchi.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  موضوع:چاه و قنات و آلودگی های آب های زیرزمینی

  آلودگی آب

  آب یکی از مهمترین و بنیادی‌ترین عامل حیات موجودات زنده است از این نظر جلوگیری از آلودگی آب نیز به همان نسبت مهم و مورد توجه می‌باشد عوامل آلوده کننده آب بسیار گوناگون‌اند و می‌توانند هم منابع آبهای زیرزمینی و هم آبهای سطحی را آلوده کنند

   

  منظوراز آلودگی آب، آلودگی شیمیایی، میکروبی و آلودگی با مواد زاید آب دریاچه ها، رودخانه ها، اقیانوس ها و آبهای زیرزمینی است. هنگامی که آلودگی ها به طور مستقیم یا غیر مستقیم بدون تصفیه از مواد ترکیبی مضر در آبها تخلیه می شوند، آلودگی آبها آلوده می‌شوند. آلودگی آبها بر گیاهان و ارگانیستم های زنده ای درون این آبها اثر می‌گذارند. تقریبا در همه موارد، این اثرات گروه های زیستی طبیعی را نیز تخریب می‌کند

  آلودگی آب‌های زیرزمینی

  منابع زیرزمینی آب به صورت مستقیم یا غیرمستقیم از آب‌های سطحی و بارندگی تغذیه می‌شوند. بنابراین استفاده پایدار از این منابع به معنای برداشت محدود از آن‌هاست. در سال‌های اخیر در بسیاری از کشورهای جهان برداشت آب از منابع زیرزمینی از میزان تغذیه سالیانه آن‌ها بیشتر است. این امر به معنای استخراج و استفاده از آبی است که در طول هزاران سال در لایه‌های آب‌دار زمین ذخیره شده‌است. با این کار سطح آب‌های زیرزمینی در منطقه روز به روز افت کرده و سرانجام به جایی خواهد رسید که آبی برای استخراج وجود نخواهد داشت. پایین افتادن سطح آب‌های زیرزمینی به معنای خشک شدن مناطق پایین دست (مناطق با ارتفاع کمتر که آب جاری در لایه‌های آب‌دار تحت اثر گرانش به سمت آن‌ها جریان می‌یابند) و از بین رفتن چاه‌ها، قنات‌ها و چشمه‌های آن است.

  چاه اب

  چاه آب گودالی است که انسان برای رسیدن به آب در زمین حفر می‌کند

   

  چاه‌های آبی آب خود را از سفره‌های زیرزمینی تهیه می‌کنند

    

  چاه خوب چاهیست که مقدار آب مورد نظر به مدتی نامحدود در ازاء حداقل هزینه از آن پمپاژ می‌گردد.

  چاه های عمیق:

  به چاه هایی گفته می شود که عمقشان زیاد است و با دستگاه حفاری حفر می شوند . بیشتر چاه های کشاورزی و چاه هایی که در سفره های عمیق ، یعنی در سفره هایی که سطح آب آن ها در اعماق زیاد واقع است  قنات ، تشکیل شده از یک دهانه یا هرنج که روباز است و یک مجرای تونل مانند زیرزمینی و چندین چاه عمودی که مجرا یا کوره زیر زمینی را در فواصل مشخص با سطح زمین مرتبط می‌سازد. چاهها که به آنها در موقع حفر ، میله هم گفته می‌شود، علاوه بر مجاری انتقال مواد حفاری شده به خارج ، عمل تهویه کانال زیرزمینی را نیز انجام می‌دهد و راه ارتباطی برای لای‌روبی ، تعمیر و بازدید از داخل قنات نیز به شمار می‌رود.

  آغاز قنات ، همان دهانه قنات است که مظهر قنات نامیده می‌شودمظهر قنات جایی است که آب از دل قنات بیرون می‌آید و ظاهر می شود و می‌تواند برای آبیاری و دیگر مصارف مورد استفاده قرار بگیرد. قسمت انتهایی قنات ، پیشکار قنات نامیده می‌شود که در آخرین قسمت آن ، مادر چاه قنات قرار گرفته است. قسمتهایی از قنات که با حفر آنها هنوز آب بیرون نمی‌آید "خشکه کار" و قسمتی که آبدار است (قسمت انتهایی) قسمت "آبده قنات" نامیده می‌شود

  منبع مطلب : dalili1392.blogfa.com

  مدیر محترم سایت dalili1392.blogfa.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  ستایش جامی : عالی

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 10 روز قبل
  0

  نقاشیش

  رقیه 11 ماه قبل
  0

  کاش کامل تر بود برای تحقیقم میخواستم

  باران ❤️🩸🖤 11 ماه قبل
  3

  خانم معلم راضی بود عالی عالی😜

  ناشناس 12 ماه قبل
  -1

  تبتبترترتبتبتبتتبتبتبتب

  ناشناس 12 ماه قبل
  -1

  تبتبترترتبتبتبتتبتبتبتب

  معصومه پرکار 12 ماه قبل
  1

  ممنون🌹

  عالیه🌹

  ناشناس 12 ماه قبل
  1

  خوبه اما یکم بد میشه از روی خطش خوند ولی خوبه برای کسایی که میخواهند دی مورد چشمه تحقیق کنند

  ستایش جامی 12 ماه قبل
  0

  عالی

  ستایش جامی 12 ماه قبل
  7

  عالی

  برای ارسال نظر کلیک کنید