در حال پالایش مطالب میباشیم تا اطلاع ثانوی مطلب قرار نخواهد گرفت.
  توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  تفاوت دامنه های شمالی و جنوبی البرز

  1 بازدید

  تفاوت دامنه های شمالی و جنوبی البرز را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  البرز

  جغرافیا1 - رشته کوه البرز

  رشته کوه البرز

  منبع مطلب : emam-geography1.mihanblog.com

  مدیر محترم سایت emam-geography1.mihanblog.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  تفاوت رشته کوه البرز:رشته کوه زاگرس :

  رشته کوه البرز:

  البرز رشته کوهی است در بخش شمالی ایران. این رشته کوه از سوی غرب از تالشان جمهوری آذربایجان آغاز می‌شود و در سوی شرق تا درون ترکمنستان و افغانستان ادامه می‌یابد. بخش بزرگی از البرز در راستای کناره جنوبی دریای مازندران کشیده شده‌است. در این بخش، جبهه شمالی البرز سرسبز و جبهه جنوبی آن خشک است. دلیل این تفاوت اینست که رشته کوه البرز همچون سدی طبیعی از گذر رطوبت برخاسته از دریای خزر به سوی جنوب جلوگیری می‌کند و بیشتر این رطوبت در جبهه شمالی البرز می‌بارد.

  بلندترین کوه البرز کوه دماوند (۵۶۷۱ متر) است که در نزدیکی تهران قرار دارد. دامنه‌ها و دره‌های البرز از تفرجگاه‌های مهم مردم استان‌های تهران، قزوین و سمنان است.از مهمترین رودهای دامنه ی شمالی البرز سفیدرودودامنه های جنوبی کرج و جاجرودرا می توان نام برد

  رشته کوه البرز و قلهٔ دماوندومخصوصا قارن کوه(قاف)درناحیهٔ شمال سمنان نقش برجسته‌ای در متون تاریخی تبرستان و افسانه‌های ایرانی دارند. از قلل کوه نوردی آن آن دماوند . پالان گردن توچال پلنگ چال . عجب شیر . دو شاخ . چین کلاغ می باشد .

  *********************************************************************

  رشته کوه زاگرس :

  زاگرُس رشته‌کوهی در غرب ایران است.بعضی معتقدند ریشه این نام اوستایی است. در زبان اوستایی زاگر Za-G'R' به معنای کوه بزرگ است. اما نظری که بیشتر مورد تایید است این است که این کلمه از نام مهاجران هند واروپایی ساکن در این منطقه معروف به زاگارثی/ساگارتی(Zagarthians/Sagarthians) گرفته شده. این رشته‌کوه از کرانه‌های دریاچه وان در ترکیه آغاز شده و تا استان‌های فارس و کرمان ادامه می‌یابد. دامنه‌‌ی این رشته‌ کوه به‌ شمال عراق نیز امتداد دارد. نام قدیمی این رشته‌کوه در زبان فارسی پاطاق و پیش از آن کهستان (در عربی جبال) و پهله بود.

  نیمه‌ی شمالی رشته کوه زاگرس در دوره‌ی ایران باستان محل زندگی مادها بوده است.

  بلندترین قله‌های این رشته کوه زردکوه (۴۲۲۱ متر)، دنا (۴۴۴۸ متر) و اشتران کوه (۴۲۵۰) نام دارند.

  زردکوه با ارتفاع ۴۲۲۱ متر در در نزدیکی شهرستان کوه‌رنگ در استان چهار محال و بختیاری قرار دارد. زردکوه در تمام طول سال پوشیده از برف است و سرچشمه‌ی اصلی چهار رودخانه‌ی بزرگ کارون، زاینده رود، کرخه و دز.

  اشترانکوه با ارتفاع ۴۲۵۰ متر در جنوب شهرستان‌های الیگودرز و ازنا و از غرب به شهرستان دورود  بلندترین قله زاگرس میانی است که دارای هشت قله بلند و به هم پیوسته است که در تمام طول سال پوشیده از برف است. دریاچه گهر نیز در این رشته کوه قرار گرفته است.

  بلندی‌های زاگرس حوضه آبخیز رودخانه‌های زاینده‌رود، کارون و کرخه و دز را تشکیل می‌دهد و با توجه به حجم بارش و پایین بودن سطح تبخیر و موقعیت نسبتاً مناسب سازندهای زمین‌شناختی بخش اعظم آبهای زمینی و زیرزمینی کشور به میزان ۴۵ تا ۵۰ درصد را تأمین می‌‌کند. دنا با ارتفاع۴۴۴۸متراز بلندترین ارتفاعات زاگرس می باشد واز حدود ۴۴قله مرتفع تشکیل شده است واز لحاظ موقعیت جغرافیایی در جنوب استان اصفهانِِِِ,شمال غربی استان فارس ولی بخش اعظم آن درشمالشرقی استان کهگیلویه وبویراحمد قرار دارددر تمام سال پوشیده از برف است و یکی از سرچشمه های کارون وهمچنین رود مارون می باشد یکی از کم نظیرترین منابع انواع واقسام گیاهان دارویی در دنیاست

  منبع مطلب : maz-yar.blogfa.com

  مدیر محترم سایت maz-yar.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  جواهر : کوه های البرز مانند دیواری دریای مازندران رادو قسمت میکنداین دامنه های شمالی له دلیل برف و باران فراوانی که درطی سال دارد سرسبز و پوشیده از جنگل است

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  دانیال 11 روز قبل
  2

  اسکلم کرده ۲ ساعت هیچی نشد

  بدون نام 2 ماه قبل
  0

  والا نمیدونم

  ناشناس 5 ماه قبل
  1

  ن

  جواهر 6 ماه قبل
  4

  کوه های البرز مانند دیواری دریای مازندران رادو قسمت میکنداین دامنه های شمالی له دلیل برف و باران فراوانی که درطی سال دارد سرسبز و پوشیده از جنگل است

  ناشناس 6 ماه قبل
  1

  تفاوت جنوب اب زیادی دارد ولی شمال نه

  ناشناس 6 ماه قبل
  1

  چه خبرته؟؟

  ناشناس 6 ماه قبل
  -1

  سلام نظزی ندارو

  gazl 7 ماه قبل
  1

  درسته که از نظر جغرافیایی در سایت از تفاوت یک رشته کوه در جهات مختلف توضیح دادید اما این به جز یک تفاوت جغرافیای تفاوت گردشگری هم هست که هیچ انسانی نمیدونه تو سال چندین نفر به اونجا سفر میکنند ولی بیشتر ها بدون هیچ انگیزه ای ولی از این توضیح هاتی که تو سایت گذاشتید متشکرم!

  gazl 7 ماه قبل
  -1

  توضیح هات کامل نیست اما برای یه انسان که کلاس دهم باشه کافی چون استفاده زیادی نمیبره برای همین از توضیحاتتون متشکرم!

  بهار 7 ماه قبل
  1

  خوب نیست

  ثنا 7 ماه قبل
  2

  سلام کاش در مورد تفاوت رشته کوه البرز شمالی و جنوبی بیشتر مينوشتيد من کلاس دهمی هستم و به این اطلاعات نیاز داشتم.

  مهدی 7 ماه قبل
  1

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید