توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  تکنیک اسپک مربوط به کدام رشته ورزشی است

  دسته بندی :
  1. اسک 98
  2. مطالب سایت
  4234بازدید

  تکنیک اسپک مربوط به کدام رشته ورزشی است را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  آموزش اسپک زدن در والیبال | چگونه مثل حرفه‌ای‌ها آبشار بزنیم؟

  مرورگر شما از این ویدیو پشتیبانی نمیکنید.

  آموزش اسپک زدن در والیبال | چگونه مثل حرفه‌ای‌ها آبشار بزنیم؟

  اسپک زدن یا همان تکنیک آبشار در والیبال ضربه‌ای سرنوشت‌ساز است که توپ را به زمین حریف می‌رساند و می‌تواند همین ضربه تیم شما را پیروز میدان کند. اسپک زدن مستلزم پرتاب توپ به سمت زمین حریف پشت تور است.

  شما باید منتظر پاسور بمانید تا توپ را در نزدیکیِ تور تنظیم کند و خود را به کنار توپ برساند، بعد هم بپرد و امتیاز را به‌دست آورد.

  اگر توپ قبل از این‌که تیم رقیب آن را بازیابی کند، با زمین برخورد کرد، تیم شما صاحب یک امتیاز خواهد شد.

  شما پس از آشنایی و یادگیری اصول گام به گام آبشار زدن که در این مطلب از فیتامین آموزش داده شده، دیگر می‌توانید یک اسپک‌زن حرفه‌ای شوید.

  بخش اول: شروع اسپک زدن از صفر

  ۱ برای اسپک زدن در موقعیت مناسب بایستید

  قوانین والیبال نشان می‌دهد که برای ضربه‌ توپ به پشت تور، شما باید بازیکن خط جلو باشید. بهتر است که توپ را از سمت راست یا چپ با یک زاویه نزولی تیز پرتاب کنید.

  چه آبشار را از جلو سمت راست و چه از جلو سمت چپ بزنید، شما باید پشت خط حمله قرار بگیرید، یعنی نقطه‌ای که چهار قدم دور از تور باشد.

  ۲ برای اسپک زدن مراقب پاسور باشید

  فردی که در مرکز زمین بازی می‌کند، توپ را به سمت بالا و به سوی شما تنظیم می‌کند. بعد هم طوری به آن قوس می‌دهد که نزدیک تور و در جایی فرود بیاید که آبشار زدن به سمت مخالف آسان باشد. شما می‌توانید بعد از تنظیم موقعیت توپ، حرکت را شروع کنید.

  ۳ برای اسپک زدن بدنتان را در وضعیت مناسب قرار دهید

  توپ را روبه‌روی صورت خود بگیرید و زانوهایتان را تا حدی خم کنید که آماده حرکت شوید. اگر راست دست هستید، پای چپ شما باید از پای راستتان عقب‌تر باشد.

  ۴ برای اسپک زدن اولین قدم را به سمت توپ بردارید

  با پای چپ و به سمت توپ، اولین قدم قوی خود را بردارید. اگر چپ دست هستید، این حرکت را به صورت معکوس انجام دهید.

  ۵ برای اسپک زدن با پای راست قدم به جلو بردارید

  با پای راست قدم بردارید تا سرعت شما بیشتر شود (اگر چپ دست هستید، باید با پای چپ قدم بردارید). در همین زمان، دست‌هایتان را در پشت سر بچرخانید تا برای آبشار آماده شوید.

  فاصله دومین قدم براساس وضعیت توپ متفاوت است. اگر توپ به شما نزدیک بود، باید یک قدم آهسته بردارید. اما اگر دور بود، باید قدم بلندتری بردارید.

  ۶ برای اسپک زدن استارت آخرین قدم را بزنید

  دوباره حرکت را با پای چپ (یا با پای راست، اگر چپ پا هستید) شروع کنید و با بازکردنِ پا به اندازه عرض شانه و خم‌کردنِ زانو، به پایان برسانید.

  ۷ برای اسپک زدن وقتی توپ در موقعیت قرار گرفت بپرید

  وقتی آخرین قدم شما روی زمین می‌آید، بدنتان باید با زاویه ۳۰ درجه از تور بچرخد و شانه شما از تور بالاتر برود. بعد هم باید به شدت به سمت بالا بپرید و بازوهایتان را هم‌زمان به سمت جلو بچرخانید تا به‌خوبی از زمین فاصله بگیرید. هرچه پرش بلندتر باشد، ضربه شما نیز قوی‌تر خواهد بود.

  ۸ برای اسپک زدن دست خود را به عقب برگردانید

  وقتی تا حد ممکن بالا پریدید، بازوهای شما باید در بالای سرتان بچرخند. آرنج راست را عقب بکشید (اگر چپ دست هستید، آرنج چپ را عقب بکشید) و با زاویه ۹۰ درجه خم کنید. حالا دستتان باید در راستای سر شما باشد.

  ۹ برای اسپک زدن با وسط دست به توپ ضربه بزنید

  انگشت‌های خود را در کنار هم قرار دهید و دست‌هایتان را باز کنید. بازوها را از ناحیه شانه بچرخانید و ساعد دست را به سمت جلو حرکت دهید تا دست‌هایتان به سرعت به سمت توپ حرکت کرده و با آن تماس برقرار کنند. مچ دست را به سمت پایین بشکنید تا با یک چرخش بالا-پایینی، توپ به سمت زمین حریف پایین بیفتد.

  ۱۰ برای اسپک زدن موقع برخورد با زمین زانوهایتان را خم کنید

  هنگامی‌که پاهای شما با زمین برخورد کرد،‌ زانوهای خود را خم کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا تعادل خود را به‌دست آورید و دچار آسیب مچ پا نشوید. فقط مراقب باشید در هنگام پایین آمدن، روی تور نیفتید. برای پیش‌گیری از هر آسیبی در ورزش والیبال توصیه‌های مربی و هم‌تیمی‌هایتان را جدی بگیرید.

  ۱۱ برای اسپک زدن به موقعیت خود در زمین بازگردید

  اگر تیم رقیب توپ را بازگرداند، باید برای حرکات بیشتری آماده باشید. از تور دور شوید و در موقعیت آماده‌باش قرار بگیرید. یادتان باشد که از روی توپ چشم برندارید.

  بخش دوم: تمرین اسپک زدن این‌بار با قدرت بیشتر

  ۱ برای اسپک زدن تمرین پا انجام دهید

  وقتی در حال یادگیری آبشار زدن هستید، لازم است که تمرین پا را هم انجام دهید. باید به قدری والیبال را بلد باشید که حتی در خواب هم بتوانید آن را انجام دهید. از پشت خط حمله شروع کنید و به سمت توپ فرضی بروید. سعی کنید بر روی یک حرکت سریع و قدرتمند تمرکز داشته باشید.

  ۲ برای اسپک زدن چرخش را به‌خوبی تمرین کنید

  یک توپ والیبال را بردارید و آن را مدام به سمت دیوار پرتاب کنید. توپ را بالا بیندازید و یا به سمت خودتان تنظیم کنید. حالا عقب‌نشینی و آبشار را تمرین کنید.

  با خم‌کردنِ و چرخاندنِ بازو به سمت توپ، با ساعد به توپ ضربه بزنید. هر چه سریع‌تر بتوانید این کار را انجام دهید، آبشارهای قوی‌تری خواهید زد.

  ۳ برای اسپک زدن ارتفاع پرش را بیشتر کنید

  ارتفاع پرش شما به هدف کلی‌تان بستگی دارد، نه به آخرین قدم شما. باید با قدرت به سمت توپ حرکت کنید و هم زمان با خم‌کردنِ زانوها، بازوهایتان را سریع به سمت عقب به چرخش درآورید. وقتی می‌پرید، تمام بدنتان در یک حرکت باید به سمت بالا بچرخد و شما را در بهترین موقعیت ممکن برای آبشار قرار دهد.

  ۴ برای اسپک زدن زمان‌گیری کنید

  پیداکردنِ بهترین زمان برای ضربه‌زدن به توپ، می‌تواند بر روی قدرت آبشار زدن تأثیر بگذارد. شما باید برای عملکرد خود زمان بگذارید تا بتوانید درست وقتی به نقطه شیرین و سرنوشت‌ساز می‌رسید، با توپ تماس برقرار کنید.

  منظور از نقطه شیرین، جایی‌ست که دست شما در حالی‌که در بالاترین نقطه پرش قرار دارید، توپ را به سمت پایین ضربه می‌زند. زمان‌گیری، یکی از مهم‌ترین مهارت‌هایی‌ست که می‌توانید بر آن مسلط شوید و این تنها با تمرین زیاد به‌دست خواهد آمد.

  ۵ برای اسپک زدن توپ را دنبال کنید

  برای زدن یک ضربه قوی، دنبال‌کردنِ توپ اهمیت زیادی دارد، چون بدون آن شما مجبورید حرکت دست‌هایتان را متوقف کنید و نتوانید با سرعت بالا به توپ حمله کنید.

  نکته مهم این است که بدون تماس دست با تور، باید توپ را تا آخر دنبال کنید. در طول دنبال‌کردنِ توپ، آرنج خود را خم کنید تا بتوانید بازوهایتان را به جای آن که به تور برخورد کند، در کنار بدنتان قرار دهید.

  ۶ برای اسپک زدن تمرینات قدرتی انجام دهید

  بازیکنان حرفه‌ای والیبال، برای تقویت ساق پا، شکم، عضلات چرخشی مچ دست و دیگر ماهیچه‌هایی که برای پرش به آن‌ها احتیاج دارند، تمرین‌های ورزشی خاصی انجام می‌دهند. یک برنامه بدنسازی قدرتمند هم می‌تواند به شما کمک کند تا علاوه‌بر داشتن بدنی قوی و عضلانی، عملکرد فوق‌العاده‌ای در تمرین و مسابقات داشته باشید.

  با مربی خود تمرین‌هایی انجام دهید که در پرش بیشتر به شما کمک می‌کند. این ورزش‌ها به همین منظور تنظیم شده‌اند:

  شما می‌توانید با گذاشتن دست‌ها روی زمین و یا با استفاده از یک توپ ورزشی، این تمرین را انجام دهید که به استقامت شانه‌های شما هم کمک کند. از هر پوش آپ سه ست ۱۵ مرتبه‌ای انجام دهید. با افزایش قدرت، تعداد حرکات را بیشتر دهید.

  برای انجام این حرکت می‌توانید از یک توپ طبی استفاده کنید (یک توپ سنگین به اندازه توپ والیبال). بایستید و پاها را به اندازه عرض شانه‌ها باز کنید.

  از هر دو دست خود برای چرخش بالای سر استفاده کنید، سپس توپ را روی زمین بکوبید. این کار به تقویت عضلات شانه‌ها و بازوهای شما کمک خواهد کرد.

  بخش سوم: حرکت نهایی اسپک زدن

  ۱ برای اسپک زدن روی زاویه ضربه تمرین کنید

  اگر توپ را با یک زاویه تیز به سمت پایین بزنید، ضربه شما قوی‌تر خواهد بود. شما می‌خواهید که توپ، هر چه سریع‌تر با زمین برخورد کند تا حریف شما فرصتی برای بازگرداندنِ آن نداشته باشد. وقتی به فرم درست ضربه‌زدن مسلط شدید، ضربه با زاویه تیز را تمرین کنید.

  به دنبال فضاهای خالی در زمین بگردید که حریف شما به سختی می‌تواند خود را به نقطه برساند. به جای ضربه مستقیم توپ به سمت حریف، به دنبال فضاهای خالی زمین حریف باشید.

  حالا از یک نفر بخواهید که توپ را برای شما تنظیم کند و از بالای جعبه با توپ آبشار بزنید و پشت تور را در نظر بگیرید.

  ۲ برای اسپک زدن مدافعان را زیر نظر داشته باشید

  مدافعان، بازیکنان تیم مخالف هستند که وظیفه آن‌ها جلوگیری از عبور ضربه آبشار شما از تور است.

  مهم نیست که ضربه شما به توپ قدرتمند باشد، اگر توپ صاف به مدافع برخورد کند، هیچ امتیازی برای تیم خود کسب نخواهید کرد. مهم این است که چشم از توپ برندارید و در عین حال با گوشه چشم مدافع‌ها را در نظر داشته باشید و در جلوی تور آن‌ها را مهار کنید.

  ۳ برای اسپک زدن با یک حرکت انفجاری حریف را گیج کنید

  یک رقص آهسته و آرام به سوی توپ، زمان زیادی را به حریفان شما برای قرار گرفتن در موقعیت و مهار ضربه‌ها می‌دهد. حرکت سریع و انفجاری شما آن‌ها را شوکه می‌کند و شانس بیشتری برای پیروزی خواهید داشت.

  ۴ برای اسپک زدن با هم‌تیمی‌های خود کلمات رمزی بسازید

  خیلی از تیم‌های والیبال از کلمات رمزی، موقعیت‌های خاص و استراتژی‌های دیگر برای گول‌زدنِ حریف خود استفاده می‌کنند.

  تا جایی‌که می‌توانید برای پرت‌کردنِ حواس یا سردرگمیِ حریف خود تلاش کنید تا یک فضای خالی در پشت تور پیدا کرده و امتیازی برای خود کسب کنید. پیشنهاد می‌کنیم فایل‌های ویدئویی آموزش والیبال را ببینید تا بیشتر با استراتژی‌های آن آشنا شوید.

  منبع مطلب : fitamin.ir

  مدیر محترم سایت fitamin.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  آموزش تصویری تمرینات تکنیک اسپک در والیبال

  آموزش تصویری تمرینات تکنیک اسپک در والیبال

  تمریناتی برای بهبود تکنیک اسپک در والیبال

  این تکنیک همواره مورد توجه فراگیران، بازیکنان و علاقمندان به این ورزش است. اصولاً بازیکنان در هنگام بازی از اجراء صحیح و موفقیت آمیز این تکنیک لذت بیشتری می برند. شاید دلیل عمدهٔ چنین احساسی، خارج شدن توپ از جریان بازی باشد، که در اثر این فن غالباً به وقوع می پیوندد. مشابه این مهارت در بازی بسکتبال و فوتبال و... نیز وجود دارد و آن هنگامی است که توپ وارد سبد و دروازه می شود، در این لحظه است که هیجان تماشاگران به اوج خود می رسد. از این صحنه های شورانگیز در رقابت های والیبال فراوان مشاهده می شود.

  تقویت عضلات درگیر در حرکت پرش و اسپک
  بعد از دو یا سه گام با هر دو پا (جفت) پریده و توپ را از بالای سر و تور برای همبازیتان پرتاپ کنید.

  تمرینی برای تقویت عضلات درگیر بدن هنگام زدن اسپک

  بالا بردن تکنیک اسپک
  کمی توپ را بالا انداخته و با یک ضربه طوری توپ را به زمین بزنید که بعد از برخورد با دیوار با قوس بلند برگردد. این تمرین را چند مرتبه تکرار نمایید.
  توجه: بازیکنان ماهر بدون گرفتن توپ به طور متوالی به آن ضربه می زنند.

  تمرینی برای بهبود تکنیک اسپک

  تمرین صحیح نحوه حرکت اسپک و بالا بردن استقامت در پرش (افزایش تعداد پرش)
  بعد از برداشتن چند گام سریع به جلو با یک پرش کوتاه توقف نموده و سپس با دو پا پرش کرده و حرکت اسپک زدن را تقلید نمایید.
  توجه: افرادی که چپ دست هستند حرکت را با پای راست آغاز می کنند و بالعکس.

  تمرینی برای بالا بردن استقامت در پرش، هنگام زدن اسپک

  تمرین بهبود هدف گیری در هنگام اسپک زدن و بالابردن و استقامت در پرش
  بازیکن شماره 1:توپ را از جلوی تور به بالا پاس می دهد.
  بازیکن شماره 2:شروع به دویدن نموده و با اسپک توپ را به داخل دروازه هندبال می فرستد.

  تمرینی برای بهبود هدف گیری هنگام زدن اسپک

  تمرین بهبود هدف گیری در حین اسپک زدن و بالا بردن قدرت پرش
  بازیکن شماره 1:توپ را در جلوی تور به بازیکن شماره (2) پاس می دهد او نیز بعد از برداشتن چند گام توپ را بر روی تشکی که در زمین مقابل قرار دارد اسپک می کند.

  تمرینی برای بالا بردن قدرت پرش، موقع زدن اسپک

  تمرین محاسبه پاس مناسب جهت اسپک
  بازیکن شماره 1 :با پنجه توپ را به بالا پاس می دهد.
  بازیکن شماره 2 :به جلو دویده و توپ را با اسپک به داخل دراوزه می زند.
  توجه :بازیکن شماره (2) باید سعی کند که در اوج پرش اسپک بزند.

  تمرین محاسبه پاس مناسب جهت زدن اسپک

   
  تمرین حمله تصحیح حرکت و دقت در ضربه
  بازیکن شماره 1 :توپ را به سمت بازیکن شماره (2) سرویس می زند.
  بازیکن شماره 2 :توپ را قوس دار به طرف او بر می گرداند.
  در هنگام زدن ضربه یک پا در جلو قرار بگیرد و بعد از زدن ضربه مجددا" بدن آماده شروع حرکت بعدی باشد.

  تمرینی برای افزایش دقت هنگام زدن ضربه اسپک

  تمرین ریتم دویدن و استقامت در پرش
  ابتدا پای چپ و سپس با هر دو پا پرش نموده و در نقطه اوج توپ در بالای تور آن را اسپک نمایید.

  تمرینی برای افزایش استقامت در پرش، هنگام زدن اسپک

  منبع مطلب : namnak.com

  مدیر محترم سایت namnak.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  آموزش تکنیک آبشار (اسپک)

  حرکت

  حرکت یا جابه‌جائى یکى از موارد عمده در والیبال است. در انجام فن آبشار براى اینکه فراگیر بتواند به توپ ضربه وارد کند، باید به سمت توپ ارسال شده (پاس) حرکت کند. در این حالت تنظیم گام‌ها در ایجاد هماهنگى بین فراگیر و توپ نقش اساسى دارد. لذا در آموزش مقدماتى لازم است فراگیران حرکت سه گام را تجربه کنند و در انجام صحیح آن کوشش نمایند. مى‌توان مبدأ حرکت را از پشت خط یک‌سوم (فاصله سه مترى از تور) به سمت تور در نظر گرفت. حال از فراگیران انتظار مى‌رود تا هنگام حرکت به این موارد توجه کنند: * در هنگام حرکت به سمت تور فاصله گام‌ها رفته رفته زیادتر مى‌شود. * آخرین گام به‌صورت جفت انجام مى‌شود و پاها در این وضعیت به اندازهٔ عرض شانه‌ها از یکدیگر در حالت موازى فاصله دارند. * در آخرین گام که به‌صورت جفت انجام مى‌شود پاها از ناحیه مفصل زانو خمیدگى بیشترى پیدا مى‌کنند تا فراگیر بتواند پرش (عمودی) قابل توجهى را انجام دهد (تصویر زیر).

  سه گام و بال زدن

  آبشار

  آبشار پر تحرک ترین و مهیج ترین قسمت مهارتهای والیبال است. تکنیک زدن ابشار بسیار مهم است. باید طوری به تور نزدیک شوید که بتواند در حد امکان به بالاترین ارتفاع بپرید. بنابراین باید اندازه کافی با تور فاصله داشته باشید.

  تقویت عضلات در گیر در حرکت پرش و اسپک

  بعد از دو یا سه گام با هر دو پا (جفت) پریده و مدیسین بال رااز بالای سر و تور برای همباریتان پرتاپ کنید.

  بالا بردن تکنیک اسپک

  کمی توپ را بالا انداخته و با یک ضربه طوری توپ را به زمین بزنید که بعد از برخورد با دیوار با قوس بلند برگردد.

  این تمرین را چند مرتبه تکرار نمایید.

  توجه : بازیکنانماهر بدون گرفتن توپ توپ به طور متوالی به ان ضربه می زنند. 

  تمرین صحیح نحوه حرکت اسپک و بالا بردن استقامت در پرش ( افزایش تعداد پرش)

  بعد از برداشتن چند گام سریع به جلو با یک پرش کوتاه توقف نموده و سپس با دو پا پرش کرده و حرکت اسپک زدن را تقلید نمایید.

  توجه : افرادی که چپ دست هستند حرکت را با پای راست اغاز می کنند و بالعکس .

  تمرین بهبود هدف گیری در هنگام اسپک زدن و بالابردن و استقامت در پرش

  بازیکن شماره۱ : توپ را از جلوی تور به بالا پاس می دهد.

  بازیکن شماره ۲ : شروع به دویدن نموده و با اسپک توپ را به داخل دروازه هندبال می فرستد.

  تمرین بهبود هدف گیری در حین اسپک زدن و بالا بردن قدرت پرش

  بازیکن شماره ۱: توپ را در جلوی تور به بازیکن شماره (۲) پاس می دهد او نیز بعد از برداشتن چند گام توپ را بر روی تشکی که در زمین مقابل قرار دارد اسپک می کند.

  تمرین محاسبه پاس مناسب جهت اسپک

  بازیکن شماره ۱ : با پنجه توپ را به بالا پاس می دهد.

  بازیکن شماره ۲ : به جلو دویده و توپ را با اسپک به داخلدراوزهمی زند.

  توجه : بازیکن شماره (۲) باید سعی کند که در اوج پرش اسپک بزند.

  تمرین حمله تصحیح حرکت و دقت در ضربه

  بازیکن شماره ۱ : توپ را به سمت بازیکن شماره (۲) سرویس می زند.

  بازیکن شماره ۲ : توپ را قوس دار به طرف او بر می گرداند.

  در هنگام زدن ضربه یک پا در جلو قرار بگیرد و بعد از زدن ضربه مجددا" بدن اماده شروع حرکت بعدی باشد.

  تمرین ریتم دویدن و استقامت در پرش

  ابتدا پای چپ و سپس با هر دو پا پرش نموده و در نقطه اوج توپ در بالای تور ان را اسپک نمایید.

  راست دستها

  سه گام ( پای چپ ، راست، جفت) بال زدن - پرش - ضربه به توپ - فرود

  چپ دستها

  سه گام ( پای راست ، چپ ، جفت) بال زدن - پرش - ضربه به توپ - فرود

  منبع مطلب : volleyball8rood.blogfa.com

  مدیر محترم سایت volleyball8rood.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  علی 8 روز قبل
  -1

  والیبال

  ناشناس 15 روز قبل
  1

  ما از شما می پرسیم عوض اینکه جواب و بگین شما دارین از ما سوال می کنین

  ناشناس 15 روز قبل
  0

  لطفاً اون چیزی رو که در سایت می نویسیم بیارید بلکه عجله داریم

  ناره 20 روز قبل
  0

  جواب رو لطفاً اعلام کنید ممنون

  0
  سونیا 7 روز قبل

  والیبال

  بهار 28 روز قبل
  0

  والیبال

  بهار 28 روز قبل
  0

  نمیدونم جوابو لطفا بگید اگه میدونید

  مهدی 1 ماه قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید