توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  جدول هفته کتاب و کتابخوانی با جواب

  1 بازدید

  جدول هفته کتاب و کتابخوانی با جواب را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  ۲۴ آبان، روز کتاب و کتابخوانی ۹۹ + پیام تبریک، پیشینه و فواید کتاب

  ۲۴ آبان، روز کتاب و کتابخوانی ۹۹ + پیام تبریک، پیشینه و فواید کتاب

  به گزارش ایمنا، واژه کتاب از زبان عربی وارد زبان فارسی شده است. در گذشته کتاب‌ها به شکل لوح‌های گلی بودند اما به تدریج و با گذشت زمان شکل کتاب‌ها توسعه پیدا کرد چراکه با توجه به پیشرفت تکنولوژی و فناوری دیگر استفاده از کتاب‌های نخستین ضروری نبود و با اختراع پاپیروس تحول بسیار عظیمی در تاریخ کتاب ایجاد شد.

  روز کتاب، کتابدار و کتابخوانی چه روزی است؟

  روز کتاب، کتابدار و کتابخوانی مصادف با ۲۴ آبان است.

  علت نامگذاری روز کتاب و کتاب خوانی

  با توجه به تصمیم‌گیری مسئولان از سال ۱۳۷۲، روز ۲۴ آبان به عنوان روز کتاب و کتابخوانی تعیین شد. در ایران از ۲۴ آبان تا ۲ آذر به عنوان هفته کتاب مراسم‌های مختلفی برگزار می‌شود. این روز همچنین با روز درگذشت علامه طباطبایی مصادف است.

  پیشینه و تاریخچه کتاب

  کتاب‌های نخستین از جنس لوح‌های گلی بودند. این لوح‌ها از خاک رس و آب ساخته می‌شدند و بیشتر در منطقه بین‌النهرین رواج داشتند. این لوح‌ها برای نخستین بار توسط تمدن سومر ابداع شد. سپس استفاده از کاغذ پاپیروس در تمدن مصر رواج یافت. این کاغذ از گیاه پاپیروس ساخته شده بود و به وسیله نی یا قلم نی آغشته به مرکب روی آن می‌نوشتند. داستان سینوحه یکی از معروف‌ترین کتاب‌هایی است که روی پاپیروس نوشته شده است. هرچند این کاغذها بسیار سبک و کم حجم بودند اما در مقابل بسیار شکننده و آسیب پذیر بودند و این مشکلات زیادی را در ادامه به وجود آورد. علاوه بر این، از چرم، پوست حیوانات و پارچه نیز برای نوشتن استفاده می‌کردند. کدکس ها شکل امروزی کتاب است. کدکس ها بیشتر در میان مسیحیان برای نگارش متون مذهبی رواج داشت. این شکل از کتاب‌ها قابلیت جست و جوی بهتری داشت و به راحتی در انبارها نگهداری می‌شد.

  کتاب الکترونیکی

  در سال‌های اخیر، کتاب‌ها شکل نوینی به خود گرفته‌اند. با پیشرفت وسایل و امکانات فناوری کتاب‌های الکترونیکی یا ای بوک تولید می‌شوند که به راحتی و با صرف هزینه کمتر از طریق گوشی‌های هوشمند و رایانه‌ها می‌توان از آنها استفاده کرد. این کتاب‌ها به آسانی قابل اجرا و از تنوع و همچنین انسجام مطالب برخوردار هستند. کتاب‌های الکترونیکی صرفاً نسخه‌های الکترونیکی مطالب مکتوب نیستند بلکه می‌توانند علاوه بر متن و تصویر، فیلم، صوت و پویا نمایی را هم شامل شوند. به ابزارهایی که مختص خواندن ای بوک‌ها هستند کتاب خوان گفته می‌شود. عده‌ای معتقدند آن جلا رویز روابلس که یک معلم اسپانیایی بوده، مخترع اولین کتاب الکترونیکی است.

  کتاب صوتی

  کتاب گویا یا کتاب صوتی سندی است که به صورت صوتی تهیه می‌شود و بر روی نوار کاست و سی دی ضبط می‌شوند. معمولاً کتاب‌هایی را که قبلاً به صورت مکتوب منتشر کرده‌اند اکنون توسط خود نویسنده و یا مترجم روخوانی می‌شوند. ممکن است این کتاب‌ها با موسیقی یا جلوه‌های صوتی همراه باشد. امروزه تولید این نوع از کتاب‌ها مقرون به صرفه تر از انواع دیگر است. راوی باید با تلفظ صحیح کلمات آشنایی داشته باشد و با لحن و تن صدای مناسب آن را روخوانی کند.

  فواید کتاب

  کتابدار کیست؟

  کتابدار کسی است که با علم و هنری که در زمینه کتابداری دارد به مدیریت، سازماندهی، فهرست نویسی، رده بندی و دانش شناسی می‌پردازد. در گذشته به این افراد کتابچی یا کتابخانه چی می‌گفتند. کتابدار باید شناخت کاملی از رشته خود داشته باشد و به تمام علوم نیز آشنا باشند تا بتواند به نحو احسن مراجعان خود را راهنمایی کند.

  وظایف کتابدار

  مهارت‌های مورد نیاز کتابدار

  کتابداران برجسته ایران

  پیام تبریک روز کتاب و کتاب خوانی

  شرط مطالعه کتاب خوب، نخواندن کتاب بد است؛ زیرا زندگی کوتاه است و فرصت و توان محدود.

  روز کتاب و کتابخوانی مبارک

  انسان‌های بزرگ می‌توانند دو دقیقه بدون هوا، دو هفته بدون آب و یک عمر بدون پول زندگی کنند، اما بدون کتاب نمی‌توانند حتی یک لحظه زنده بمانند.

  روز کتاب و کتابخوانی مبارک

  کتاب، معلمی دلسوز است که در فضای اندیشه‌ها بال می‌گشاید.

  روز کتاب و کتابخوانی مبارک

  مطالعه، یگانه راهی است برای آشنایی و گفتگو با بزرگان روزگار که قرن‌ها پیش در دنیا به سر برده و اکنون در زیر خاک منزل دارند.

  روز کتاب و کتابخوانی مبارک

  کتاب، غذای روح است و روح از کتاب زنده است. کتاب، یار مهربانی ست که در همه احوال، دستگیر و همدم دلتنگیهاست؛ یاری که اگر تو بخواهی، هیچ گاه رهایت نمی‌کند.

  روز کتاب و کتابخوانی مبارک

  کسی که به کتاب‌ها تسلی و آرامش یابد، هرگز آرامش خود را از دست نخواهد داد.

  روز کتاب و کتابخوانی مبارک

  کیفیت زندگی شما را دو چیز تعیین می‌کند: کتاب‌هایی که می‌خوانید و انسان‌هایی که ملاقات می‌کنید.

  روز کتاب و کتابخوانی مبارک

  کتاب هدیه ایست که بارها و بارها باز می‌شود.

  روز کتاب و کتابخوانی مبارک

  کتابی که می‌خوانی، نباید به جای تو فکر کند، بلکه باید تو را به اندیشیدن وادارد.

  روز کتاب و کتابخوانی گرامی باد

  اگر مادر نباشد جسم انسان ساخته نمی‌شود و اگر کتاب نباشد روح بشر پرورش نمی‌یابد.

  روز کتابخوانی مبارک

  کتاب را نخوانید که بخوانید!

  کتاب را بخوانید که بیدار شوید.

  روز کتاب و کتابخوانی مبارک

  انیس گنج تنهایی کتاب است

  فروغ صبح دانایی کتاب است

  روز کتاب و کتابخوانی گرامی باد

  خوشبخت کسی است که به یکی از این دو چیز دسترسی دارد، یا کتاب‌های خوب و یا دوستانی که اهل کتاب باشند.

  روز کتاب و کتابخوانی مبارک

  در دنیا لذتی که با لذت مطالعه برابری کند، وجود ندارد.

  روز کتاب و کتابخوانی مبارک

  کتاب باید تبری برای درهم شکستن دریای منجمد وجودمان باشد.

  روز کتاب و کتابخوانی گرامی باد

  کتاب، پرنده‌ای ست که روح را به ابدیت پیوند می‌زند و خورشید را به آسمان تنهایی‌مان می‌کشاند تا در این خلوت، گرم زندگی و هیجان بمانیم.

  روز کتاب و کتابخوانی مبارک

  منبع مطلب : www.imna.ir

  مدیر محترم سایت www.imna.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  برنامه های هفته کتاب خوانی مجازی برگزار می شود

  برنامه های هفته کتاب خوانی مجازی برگزار می شود

  مهناز فتاحی بعد از ظهر امروز در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: با توجه به آغاز هفته کتاب و کتاب‌خوانی از روز شنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۹، کانون پرورش فکری استان کرمانشاه، برنامه‌های مختلفی را با همین موضوع پیش‌بینی کرده است.

  وی افزود: به دلیل شیوع بیماری کرونا در کشور برنامه‌های کانون پرورشی فکری کودکان و نوجوانان در هفته کتاب و کتاب‌خوانی با شعار دانایی؛ مانایی، به صورت مجازی برگزار خواهد شد.

  مدیرکل کانون پرورشی فکری کودکان و نوجوانان استان کرمانشاه با اشاره به برنامه‌های هفته کتاب خوانی، تصریح کرد: معرفی کتاب توسط اعضا و مربیان مراکز کانون، قدردانی از اعضای کتاب‌خوان برگزیده کشوری و اهدای جوایز به آنان، اهدای کتاب به مناطق محروم عنوان کرد.

  فتاحی ادامه داد: با راه‌اندازی صفحه اینستاگرام ویژه کتاب و کتاب‌خوانی از سوی کانون پرورش فکری استان کرمانشاه به نشانی [email protected]، علاقه‌مندان می‌توانند از کلیپ‌ها و برنامه‌های مختلف با موضوع کتاب بهره‌مند شوند.

  مدیرکل کانون استان کرمانشاه، اهدای کتاب به کودکان و نوجوانان در روستاها و مناطق محروم و زلزله‌زده شهرستان‌های سرپل ذهاب و ثلاث باباجانی را نیز به عنوان یکی از برنامه‌های ویژه این اداره کل در هفته کتاب و کتاب‌خوانی اعلام کرد.

  وی یادآوری کرد: هفته کتاب و کتاب‌خوانی کانون پرورش فکری استان کرمانشاه، هم‌زمان با سراسر کشور، از ۲۴ آبان شروع می‌شود و تا ۳۰ آبان ۱۳۹۹ ادامه دارد.

  منبع مطلب : www.mehrnews.com

  مدیر محترم سایت www.mehrnews.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  برنامه‌های «هفته کتاب» تشریح شد - ایسنا

  برنامه‌های «هفته کتاب» تشریح شد - ایسنا

  به گزارش ایسنا به نقل از ستاد خبری بیست و هشتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران، ایوب دهقان‌کار - دبیر هفته کتاب و  مدیر عامل موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران - در نشست خبری بیست و هشتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران که امروز (۲۰ آبان‌ماه) در سالن زنده‌یاد عاشوری موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران برگزار شد،  گزارشی از وضعیت فعالیت‌ها و برنامه‌های هفته کتاب و میزان مشارکت دستگاه‌ها و نهادها ارائه کرد و گفت: فعالیت‌های این دوره از هفته کتاب از طرف مجموعه‌های متنوع و متکثری انجام خواهد شد. تعدادی از فعالیت‌ها از سوی موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران به عنوان مجری و ستاد هفته کتاب انجام می‌شود و سایر فعالیت‌ها در معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و زیرمجموعه‌های وابسته و سازمان‌ها و نهادهای مرتبط انجام خواهد شد. همچنین، سایر وزارتخانه‌ها  که رسالت مستقیمی در حوزه کتاب، کتابخوانی و ترویج کتابخوانی ندارند اما با توجه به رسالت و مسئولیت اجتماعی مجدانه فعالیت‌هایی در این هفته انجام خواهند داد. سایر فعالیت‌ها نیز از سوی انجمن‌های علمی، صنفی و سازمان‌های مردم‌نهاد و اشخاص حقیقی و حقوقی انجام می‌شود.

  دهقانکار با تاکید بر این‌که همه فعالیت‌های این دوره از هفته کتاب پیوست استانی خواهند داشت، گفت: اشتراک‌گذاری برنامه‌ها از دیگر رویکردهای ما در هفته کتاب بیست و هشتم خواهد بود. با این نگاه، با توجه به شأن اجرایی موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران به دنبال اشتراک‌سازی برنامه‌ها و و ظرفیت‌سنجی هستیم. رویکرد گفتمان‌سازی با هدف ایجاد موج و جریان‌سازی برنامه‌های هفته کتاب در طول سال، رویکرد دیگری است که براساس آن، فعالیت‌ها را محدود  به این هفته نکنیم و ظرفیت‌های مغفول را شناسایی و ظرفیت‌های بالقوه را به بالفعل ترسیم کنیم.

   دبیر هفته کتاب ادامه داد: شیوع ویروس کرونا برای ما به عنوان مجری برگزاری هفته کتاب نگرانی‌هایی را ایجاد کرده است. پیش‌بینی می‌شد این ویروس باعث کاهش میزان مشارکت و استقبال از هفته کتاب شود اما خوشبختانه نه تنها با کاهش روبه‌رو نشدیم بلکه میزان مشارکت‌ها بسیار قابل‌ توجه است.  انجمن‌های صنفی، علمی و اجتماعی و تشکل‌ها در حوزه ترویج کتابخوانی، فعالانه در این هفته حضور چشمگیری خواهند داشت و این اتفاق ما را به این نتیجه خواهد رساند که  هفته کتاب سیر تکاملی و تحولی خود را می‌گذراند و از قالب یک رویداد دولتی خارج می‌شود یا در حال خارج شدن است.

  او افزود: ویروس کرونا را باید به یک فرصت تبدیل کنیم و نباید تصور کنیم که این ویروس به حدی قوی است که  بتواند نگرش‌ها و ارزش‌ها را تغییر دهد بلکه این ویروس فقط باعث تغییر روش‌ها و ابزارهاست. به این صورت که وقتی درباره کتاب مجازی یا فعالیت‌های مجازی صحبت می‌کنیم هدف کتاب و کتابخوانی است و تغییر صرفا در شیوه رواج کتابخوانی ایجاد شده است.

   دهقانکار با بیان این‌که برنامه‌های این دوره از هفته کتاب به صورت مجازی برگزار می‌شود، گفت: برنامه‌های حضوری هم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار می‌شود. فراگیرترین برنامه هفته کتاب بیست و هشتم، برگزاری طرح پاییزه کتاب ۹۹ است. با توجه به برگزاری طرح تابستانه کتاب ۹۹، موج خوبی در کشور ایجاد شد و مردم به خوبی از این طرح استقبال کردند و این تجربه نشان می‌دهد استقبال مردم از پاییزه به نحو چشم‌گیری افزایش پیدا کند. از این جهت که ۱۰۵ کتابفروشی جدید برای نخستین بار به طرح پاییزه کتاب پیوستند. طبق آمار تاکنون ۸۲۰ کتابفروشی در این طرح مشارکت کرده‌اند. با همکاری و مساعدت معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تلاش خواهیم کرد فرآیند تسویه حساب با کتابفروشی‌های عضو این طرح در سریع‌ترین زمان ممکن صورت بگیرد.

  ارسال بیش از ۸۰۰ اثر به جشنواره کتاب و رسانه


  دبیر هفته کتاب با اشاره به سایر برنامه‌هایی که از سوی موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران در هفته کتاب برگزار می‌شود، گفت: سومین دوره مسابقه کتابخوانی پوپک دانا و  نوزدهمین جشنواره کتاب و رسانه از دیگر برنامه‌هایی است که در این هفته برگزار می‌شود. نقش رسانه‌ها در این دوره از جشنواره کتاب و رسانه پررنگ‌تر از دوره‌های گذشته است. همچنین در این دوره بخش‌های ویژه «دفاع مقدس»، «سواد رسانه‌ای» و «شهروند خبرنگاران» را به جشنواره اضافه کردیم و با توجه به شرایط موجود، آثار خوبی برای جشنواره ارسال شده و استقبال خوبی از آن شده است به طوری که طبق درخواست اهالی رسانه مهلت ارسال آثار دو بار تمدید شد. همچنین تاکنون بیش از ۸۰۰ اثر برای جشنواره ارسال شده است با توجه به این‌که در این دوره به جای ۹ اثر در هر بخش، اهالی رسانه در هر بخش می‌توانند سه اثر ارسال کنند، لذا رویکرد تیم اجرایی به این صورت بود که اصحاب رسانه ابتدا خودشان به ارزیابی آثارشان بپردازند و در نهایت در هر  بخش سه اثر برای جشنواره ارسال کنند.

  او ادامه داد: امسال همزمان با بیست و هشتمین دوره هفته کتاب، سالگرد پانزدهمین سال تاسیس خبرگزاری کتاب ایران را نیز خواهیم داشت. اهدای کتاب به کتابخانه‌های علامه طباطبایی و آیت‌الله سیستانی، برگزاری ۳۳ نشست تخصصی  با همکاری نهادها و انجمن‌ها با بیش از ۹۰ سخنران، افتتاح مرکز اسناد موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران، تجلیل از نویسندگان و اهل قلم، و گرامی‌داشت زادروز پدیدآورندگان متولد تیرماه تا آبان‌ماه از برنامه‌های هفته کتاب است.

  دهقانکار در خصوص افتتاح مرکز اسناد موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران گفت: بعد از طی فرآیند ادغام موسسات زیرمجموعه معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، آرشیو ارزشمندی از سه موسسه فراهم شد که در موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران یک طبقه را  به مرکز اسناد اختصاص دادیم.

  شهرداری مشهد در طرح پاییزه کتاب مشارکت می‌کند


  او سپس بیان کرد: شهرداری مشهد در طرح پاییزه کتاب مشارکت می‌کند و معادل یارانه اختصاص‌یافته به طرح پاییزه کتاب از سوی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، یارانه‌ای به این طرح اختصاص می‌دهد. همچنین، ۸۰۰ برنامه از سوی استان‌ها در هفته کتاب انجام می‌شود.

  دبیر هفته کتاب با اشاره به شاخص‌های آماری سرانه مطالعه کتاب در کشور گفت: شاخص‌های سرانه مطالعه متفاوت است؛ برخی مطالعه کتاب‌های درسی، دانشگاهی، قرائت قرآن، ادعیه، مناجات، روزنامه و کتاب‌های صوتی را در سرانه مطالعه در نظر نمی‌گیرند و تنها به میزان مطالعه آزاد توجه می‌کنند. طبق آخرین آمار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی میزان سرانه مطالعه ۱۲ دقیقه در کشور است. برای پاسخ به میزان آمار مطالعه کتابخوانی در کشور باید ابتدا مشخص کنیم شاخص‌ها و معیار ما چیست. کشورهایی که سرانه مطالعه بالایی دارند شاخص‌های متفاوتی هم دارند. قاعدتا بحث پیمایش و پژوهش به تعداد شرکت‌کنندگان و ابزارها بستگی دارد. من موافق این نظر نیستم که مردم ما کتابخوان نیستند چرا که ریشه تمدن ایرانی اسلامی ما ثابت کرده است که مردم با کتاب و کتابخوانی بیگانه نیستند اما امکان دسترسی آن‌ها به کتاب کم است؛ باید تلاش کنیم کتاب بهتر به دست مخاطب برسد.

  او افزود: مطالعه و خواندن فرآیند ذهنی و روان‌شناختی است؛ باید مشخص کنیم چه تعریفی از مطالعه داریم. این امر از سوی مراکز علمی و پژوهشی قابل تعریف است. همچنین، شیوه دریافت و پردازش اطلاعات در افراد متفاوت است و مقاله‌ها و کتاب‌های زیادی در این حوزه در کشور منتشر شده است.

  روح دفاع مقدس در تمام فعالیت‌های هفته کتاب وجود دارد


  دهقانکار با تاکید بر این‌که تم اکثر برنامه‌های هفته کتاب بر محور چهل‌سالگی دفاع مقدس بوده و هست، گفت: در جشنواره‌ها، برنامه‌ها و نشست‌های نقد و بررسی و معرفی کتاب به موضوع چهل‌سالگی دفاع مقدس توجه ویژه‌ای شده است. به عنوان مثال، بخش ویژه سیزدهمین دوره جایزه ادبی «جلال آل احمد» به چهل‌سالگی دفاع مقدس اختصاص پیدا کرده است. به عبارتی روح دفاع مقدس در تمام فعالیت‌های ما در این دوره از هفته کتاب و سال‌های آتی وجود دارد.  

  آدرس کتابفروشی‌ها در مسیریاب‌ها اطلاع رسانی می‌شود


  دبیر هفته کتاب درباره شیوه برگزاری کتابگردی در این دوره از هفته کتاب توضیح داد وگفت: به منظور رعایت پروتکل‌های بهداشتی، به جای کتابگردی کتابفروشی‌ها را به خانه مردم ببریم. برای این مسئله همکاری و مشارکت سه‌جانبه میان موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران، معاون فناوری وزارت ارتباطات و شورای اسلامی شهر تهران انجام می‌شود که طبق آن قرار است آدرس کتابفروشی‌های تهران و شهرستان در مسیریاب‌های بلد و نشان اطلاع‌رسانی شود.

  او درخصوص رویکردهای این دوره از هفته کتاب گفت: نام‌گذاری‌ها در هفته کتاب، سمبل‌هایی هستند که ملاک عمل ما قرار می‌گیرند و در این دوره، طبق نظر اعضای شورای سیاست‌گذاری هفته کتاب به جای نام‌گذاری ایام هفته کتاب، رویکردهای این هفته را مشخص و اعلام کردیم.

  دهقانکار با اشاره به برگزاری نمایشگاه کتاب در تهران و استان‌ها گفت: برگزاری نمایشگاه کتاب به صورت فیزیکی و حضوری منوط به تصمیم ستاد ملی مبارزه با کرونا است و به تشخیص این ستاد، نمایشگاه کتاب به صورت فیزیکی در مناطق یا استان‌های امن و ایمن برگزار می‌شود، در غیر این صورت به صورت مجازی برگزار می‌شود. بعد از برگزاری هفته کتاب به صورت جدی‌تری وارد فاز اجرایی نمایشگاه مجازی کتاب تهران خواهیم شد. برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب فرصتی فراهم می‌کند تا شهروندانی که امکان حضور در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران را نداشتند از بستر و پلتفرمی که تهیه شده در نمایشگاه مجازی کتاب حضور داشته باشند.

  دبیر هفته کتاب در پایان گفت: امیدواریم در برنامه مشارکتی با نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، در شهرها و روستاها و مناطقی که کتابفروشی ندارند از ظرفیت کتابخانه‌ها استفاده کنیم و کتاب‌هایی را که شامل یارانه ۲۰درصدی در طرح پاییزه کتاب ۹۹ می‌شوند در این کتابخانه‌ها عرضه کنیم تا مردم از آن‌ها بهره‌مند شوند.


  تشریح برنامه‌های پایتخت کتاب ایران در هفته کتاب


  سپس مدیران استانی فارس به صورت مجازی در برنامه حضور داشتند؛ احمدی‌زاده ضمن گرامیداشت بیست و هشتمین هفته کتاب جمهوری اسلامی، گفت: عنوان پایتختی کتاب ایران پس از چندین دوره به شیراز رسید که دارای پیشینه و آوازه درخشانی در پایتختی فرهنگی ایران است.

  او با بیان این‌که مهمترین عملکردها و رویکردها در شیراز همکاری نهادهای شهری در ترویج کتابخوانی است، افزود: بازسازی قدیمی‌ترین کتابخانه شیراز و ایجاد شبکه شهروندان کتابخوان و دوستداران کتاب و ایجاد باغ کتاب گام‌های بلندی است که دستگاه‌های مسئول در این مسیر برداشتند.

  معاون استاندار فارس در ادامه گفت: از همه دستگاه‌های فرهنگی استان و نهادهای غیرفرهنگی انتظار داریم با نگاه فرهنگی کمک کنند تا در این هفته برنامه‌های مهمی داشته باشیم. بیست و هشتمین هفته کتاب امسال از شیراز به عنوان پایتخت کتاب ایران با شعار «مانایی و دانایی» آغاز می‌شود. در این روز، برنامه‌های متنوعی از جمله ۲۷ برنامه عمده در کنار برنامه‌های جانبی پیش‌بینی شده است که می‌تواند در این مسیر شیراز را به عنوان مهمترین پایگاه ادبی ایران نشان دهد. همچنین، مهمترین پروژه هفته کتاب در استان فارس کلنگ‌زنی کتابخانه شهر صدرا است که در ۴۵۰۰ مترمربع و ۴۱۰۰ متر زیربنا قرار است تا پایان سال ۱۴۰۰ به بهره‌برداری برسد.

  اهدای کتاب به مدارس کم‌برخوردار و مناطق عشایری و روستایی شهر شیراز


  صابر سهرابی از دیگر میهمانانی که  به صورت ویدئو کنفرانس در این برنامه حضور داشت و گفت: این دوره از پایتختی کتاب که به شیراز رسید خوشبختانه با همدلی همه دستگاه‌ها و حمایت‌های همه‌جانبه استانداری این مهم بعد از پنج سال تلاش محقق شد و بسیاری از شهرهای استان فارس به عنوان دوستدار کتاب شناخته شدند.

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس با بیان این‌که شهر شیراز برنامه‌های متنوعی را پیش‌بینی کرده است و دستگاه‌های مختلف از جمله شهرداری نهایت همکاری را در این رابطه داشتند، افزود: اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان و کانون پرورش فکری هم به همراه بخش خصوصی مسیری را فراهم کرده که امسال هریک از این دستگاه‌ها برنامه‌های متعددی داشته باشند.

  او در تشریح برنامه‌های اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس در هفته کتاب، اعلام کرد: روز اول بیست و هشتمین هفته کتاب با حضور معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر هفته کتاب در شهر شیراز کلنگ احداث کتابخانه شهر صدرا به زمین زده خواهد شد.

  او به برگزاری آیین کتابگردی در شیراز و بازدید از کتابخانه شهید آیت‌الله دستغیب اشاره کرد و گفت: دیگر برنامه‌هایی که با همکاری دستگاه‌های اجرایی داریم، با توجه به شعار «دانایی و مانایی» برای روزهای بعد تنظیم شده است.

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس از اهدای کتاب به مدارس کم‌برخوردار و مناطق عشایری و روستایی شهر شیراز خبر داد و افزود: در جریان بیست و هشتمین هفته کتاب از نویسندگان و مروجان کتاب نیز تجلیل می‌شود.

  او به گسترش برنامه کاربردی تلفن همراه «قاصدک» در هفته کتاب به میزبانی پایتخت کتاب ایران هم اشاره کرد و گفت: این برنامه کاربردی با قابلیت‌های بسیار به همراه برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب، نشست کتاب و جامعه با حضور مروجان کتاب و تقدیر از چاپخانه‌داران استان، اجرای نمایش‌های خیابانی با موضوع کتاب و نشست‌های مجازی، و نامگذاری یک میدان به نام کتاب در شیراز جزئی از برنامه‌های هفته کتاب در استان فارس است.

  در این نشست، احمد احمدی‌زاده معاون سیاسی اجتماعی استانداری فارس، صابر سهرابی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، روح‌الله منوچهری، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی فارس و مرتضی جعفری رییس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز به صورت ویدئو کنفراس حضور داشتند.

  بیست و هشتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران از ۲۴ تا ۳۰ آبان ماه ۱۳۹۹ با شعار «دانایی؛ مانایی» برگزار می شود.

  انتهای پیام

  منبع مطلب : www.isna.ir

  مدیر محترم سایت www.isna.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  Max : 1_کتاب 2_کیف 3_فریاد 4_---- 5_ارمنستان 6_نسا 7_هنر 8_عکس 9_ده 10_قران 11_قم 12_ری 13_باقر 14_رمضان 15_نماز 16_گز 17_شب 18_شن 19_دیوان 20_آب 21_بوک 22_وزش 23_آش رمز:من کتاب را دوست دارم.

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  ۵ : خیلی این سایت باحال من از این خوشم اومد اگه لایکی بود لایک میکردم

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  Del Bar 18 روز قبل
  0

  من متوجه نشدم ۵ ارمنستان شدیاچهار

  ناشناس 19 روز قبل
  0

  دستتون درد نکنه

  علیرضا ایزدی 23 روز قبل
  -1

  4

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  پاس

  0
  🙃 18 روز قبل

  عزیزم من در یک سایت دیگه تمام این سوال هارو گذاشتم

  مینا 26 روز قبل
  1

  4چی میشه

  0
  🙃 18 روز قبل

  ارمنستان عزیزم

  مونا 26 روز قبل
  3

  واقعا ممنون مرسی

  ۵ 1 سال قبل
  4

  خیلی این سایت باحال

  من از این خوشم اومد

  اگه لایکی بود لایک میکردم

  طاها 1 سال قبل
  3

  عالییییی

  فردوس محسن 1 سال قبل
  2

  هیچ

  Max 1 سال قبل
  7

  1_کتاب

  2_کیف

  3_فریاد

  4_----

  5_ارمنستان

  6_نسا

  7_هنر

  8_عکس

  9_ده

  10_قران

  11_قم

  12_ری

  13_باقر

  14_رمضان

  15_نماز

  16_گز

  17_شب

  18_شن

  19_دیوان

  20_آب

  21_بوک

  22_وزش

  23_آش

  رمز:من کتاب را دوست دارم.

  1
  🧜‍♀️🟨🧜‍♀️🟣 18 روز قبل

  آفرینننننننن همش درسته

  منم اینا رو نوشته بودم

  چهار ارمنستان عزیزم😘

  1
  🙃 18 روز قبل

  کتاب رو به انگلیسی

  بوک =book

  اینجوری بنویسید بهتره

  1
  🙃 18 روز قبل

  ۴ .ارمنستان

  3
  فاطمه 1 سال قبل

  وایییییی

  مرسیییییییی

  ناشناس 1 سال قبل
  2

  1 میشه کتاب

  2 میشه کیف

  3میشه فریاد

  4 میشه ارمنستان

  0
  🤘 18 روز قبل

  پس بقه ش کووووو🤷🤷‍♀️🤦

  سیمین 2 سال قبل
  3

  نمیدونم

  ناشناس 2 سال قبل
  2

  نمیدونم

  0
  🙃 18 روز قبل

  عزیزم من میدونم

  رمز.. من کتاب را دوست دارم

  بقیه سوال ها تو سایت دیگه جواب های درست عزیزم بای

  مهدی 2 سال قبل
  5

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  0
  🙃 18 روز قبل

  عزیزم من در سایت های دیگر جواب کامل و درست رو گذاشتم

  یادم نمیاد کدوم سایت بود همه سایت ها رو بگرد اوکی عزیزم بای

  برای ارسال نظر کلیک کنید