توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  جلگه چگونه تشکیل می شود هفتم

  1 بازدید

  جلگه چگونه تشکیل می شود هفتم را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  جلگه چگونه تشکیل می شود؟

  جلگه چگونه تشکیل می شود؟

  جلگه چگونه تشکیل می شود؟آیا تا به حال به این فکر کرده اید که جلگه چگونه تشکیل میشود؟اگر نحوه ایجاد جلگه برای شما هم مهم است ما در ادامه مطلب نحوه تشکیل جلگه را برای شما جمع آوری نموده ایم.در این مطلب علاوه بر اینکه خواهیم خواهند جلگه چگونه تشکیل می شود با خود جلگه نیز آشنا خواهیم شد.بدانیم که جلگه چیست و جلگه برای چه به وجود می آید.پس برای پاسخ به سوالات خود در مورد جلگه ادامه مطلب را بخوانید.

  جلگه چیست؟

  جُلگهبه زمین مسطح و نسبتاً همواری می‌گویند که معمولاً بلندای کمی داشته باشد. اینگونه زمین‌ها به روش‌های گوناگون پدید می‌آیند که هر کدام بر حسب مورد نام‌گذاری می‌شوند، مانند جلگه آبرفتی و جلگه ساحلی و همچنین مسیله.

  گیاه طبیعی بیشتر جلگه‌های معتدله علف است که به آن علفزار می‌گویند. معمولاً به جلگه‌های خشک و کم‌گیاه‌تر دشت هم می‌گویند.

  از جلگه‌های اصلی ایران می‌توان از جلگه خوزستان، جلگه مازندران، جلگه کرمانشاه، جلگه اصفهان، جلگه شیراز، جلگه گرگان، جلگه پاسارگاد (شهرستان پاسارگاد به مرکزیت سعادت شهر) و جلگه هلیل‌آباد نام برد. نمونه‌ای از دیگر جلگه‌های ایران عبارت‌اند از:

      جلگه ماژان
      جلگه موسی‌آباد
      جلگه چاه‌ هاشم
      جلگه شبانکاره
      جلگه سیرجان
      جلگه زوزن
      جلگه خوزست

  -جلگه چگونه تشکیل میشود؟

  رودها خاکها را شسته با خود حمل ودر کنار رود ویا سواحل دریا ته نشین می کنند که این آبرفتها تشکیل جلگه را میدهد که امکان رشد گیاه در این مکانها به دلیل  حاصلخیز بودن خاک بسیار زیاد است.

  جلگه سند و گَنگ جلگهٔ پهناور و حاصلخیزی است که بیشتر شمال و شرق هندوستان، بخش اعظم پاکستان و همهٔ بنگلادش را در بر می‌گیرد.

  بخش بزرگی از این جلگه از دو رود بزرگ سند و گنگ آب می‌خورد و نام آن از نام این دو رود گرفته شده است.

   جلگه ها در شمال و جنوب ایران واقع شده اند. جلگه‌ ساحلی دریای خزر, حاشیه باریک جنوبی دریای خزر است که بلافاصله بعد از دریا آغاز می‌شود و امتداد آن تا دامنه‌های شمالی البرز می‌رسد. طول جلگه‌های ساحلی دریای خزر حدود ۵۰۰ کیلومتر و عرض این جلگه‌ها در طول خود از آستارا تا رود گرگان همواره متغیر و غالباً کم تر از ۲۰ کیلومتر بوده است. سواحل جنوبی خزر و درون این جلگه ها کشتزارهای سرسبز و رودخانه های متعدد جریان دارند و زندگی در پای کوه های جنگلی و مشرف به دریا رونقی عمیق دارد.
  جلگه‌های ساحلی خلیج فارس و دریای عمان در جنوب ایران در طول تقریبی ۱۴۸۰ کیلومتر در مجاورت دو دریای عمان و خلیج فارس قرار دارد و رودخانه میناب، این منطقه ساحلی را به دو قسمت جلگه ساحلی خلیج فارس (از مصب اروندرود تا میناب) و جلگه ساحلی مکران (از میناب تا مرز پاکستان) تقسیم می‌کند. تنگه هرمز در ۸ کیلومتری بندرعباس حدفاصل میان این دو دریا قرار دارد.

  – آیا جلگه ها نیز مانند دشتها در میان کوهها قرار گرفته اند؟

   خیر، تفاوت جلگه با دشت در این است که جلگه ها از یک طرف به دریا یا دریاچه و از طرف دیگر به کوهها محدود می شوند. که به زمین هموار میان کوه و دریا، جلگه می گویند.

  8- شباهت میان جلگه ها و دشت ها چیست؟

   جلگه ها و دشت ها هر دو از نظر کشاورزی و وجود زمینهای مرغوب و حاصلخیز برای انسان اهمیت دارند و نیاز کشاورزی انسان را بر طرف می سازند.

  9- آیا همه قسمتهای جلگه ها برای کشاورزی مناسب است؟ چرا؟

   خیر، بدلیل آنکه یک طرف جلگه ها به دریا یا دریاچه ختم می شوند و بخشهای ساحلی این قسمتها بدلیل شور بودن آب دریا و در یاچه ها برای کشاورزی قابل استفاده نیست.

  جلگه خوزستان که از طریق رودهایی که از کوههای زاگرس به طرف خلیج فارس روانند بوجود آورده است.

  جلگه ها: کدام رودها در آمریکای شمالی و جنوبی جلگه هایی را پدید آورده اند؟ از به جای ماندن آبرفت های رودپرآب می سی سی پی در آمریکای شمالی، جلگه ی می سی سی پی به وجود آمده است و در آمریکای جنوبی نیز جلگه ی آمازون و جلگه ی پارانا از آبرفت این دو رود تشکیل شده اند. رود آمازون پرآب ترین رودخانه ی جهان است.  

  دشت ها ی ایران مشتمل بر دشت های وسیع و متعددی در مناطق مختلف کشور است ولی بزرگ ترین و مهم ترین دشت های ایران دشت کویر و دشت لوت هستند که در میان کوه های البرز, خراسان, کوه های مرکزی و کوه های خاوری قرار گرفته اند و چاله بزرگی در مرکز ایران ایجاد کرده اند که بدیع ترین جلوه های بیابانگردی و توریسم صحرایی را به نمایش می گذارند. بیابان های ایران مساحتی حدود ۰۰۰/۳۲۰ کیلومتر مربع دارند که ارتفاعات آن ها را به چند حوزه‌ تقسیم می‌کنند. مهم ترین حوزه‌های آن یکی حوزه شمالی به نام کویر نمک و دیگری حوزه جنوبی به نام کویر لوت است.
  کویر لوت در جنوب خاوری کشور واقع شده و در حدود ۸۰۰۰۰ کیلومتر مربع وسعت دارد. لوت را از لحاظ شکل ناهمواری و پراکندگی عوارض جغرافیایی می‌توان به سه بخش لوت شمالی، لوت جنوبی و لوت مرکزی تقسیم کرد که وسیع‌ترین و نیز پست‌ترین بخش بیابان لوت است و در آن نمونه‌های کامل انواع عوارض مختلف بیابانی دیده می‌شود. لوت، از لحاظ پوشش گیاهی بسیار فقیر و قسمت اعظم آن فاقد گیاه است. در هیچ قسمتی از ایران سرزمینی به این خشکی و کم گیاهی دیده نمی‌شود. منطقه فاقد حیات حدود ۲۰۰ کیلومتر طول و ۱۵۰ کیلومتر عرض دارد و قسمت‌های مرکزی لوت مرکزی به کلی فاقد گیاه است.
  دشت کویر که به کویر نمک نیز شهرت دارد, فضای وسیع و بستر پر شده یک چاله زمین‌شناسی است که در جنوب رشته جبال البرز میان خراسان و سیستان و قم و کاشان و یزد قرار گرفته است. طول آن از شرق به غرب ۶۰۰ کیلومتر و عرض آن از شمال به جنوب از ۱۰۰ تا ۳۰۰ کیلومتر است. سطح آن صاف و هموار با مختصر شیبی از کوه ها به پست‌ترین نقطه منتهی می‌شود.

   

  منبع مطلب : www.alodoctor.com

  مدیر محترم سایت www.alodoctor.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  سارا مجدیدی : جلگه چیست؟ خیلی خلاصه توضیح دهید. جلگه ها سرزمین های همواری هستند که از ته نشین شدن رسوبات رودخانه ها به وجود می آیند

  فرشته احمدی : دشت چیست؟ به زمین های صاف و هموار وسیح دشت می گویند.

  ناشناس : مرسی از اطلاعاتتون بهم کمک کرد

  mm : لطفا تفاوت جلگه و دششت را هم بگید در تمام امتحان هاا امده

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 16 روز قبل
  0

  سلام

  ضحی 2 ماه قبل
  0

  جلگه در نزدیکی رود بوجود می اید

  .... 9 ماه قبل
  0

  یک سوال اولین حیوان اهلی شده سگه یا گاو

  هرکسی که هستم 11 ماه قبل
  1

  خواهشا کمک کنید امروز امتحان مطالعات دارم 😂😂🙏🙏

  هرکسی که هستم 11 ماه قبل
  1

  یا خدااا گند زدم 😂😂😂😂

  یعنی چی جواب ندادم قاطی پاتی بود مردم از خنده گفتم ای خدا این چیه😂😂🏃🏃

  ‌‌‌‌ 12 ماه قبل
  2

  لطف کنید بگید حوض آبریز چی یه؟تو همه آزمون ها هس😑

  آرین 12 ماه قبل
  3

  جلگه در نزدیکی ......................بوجود می آید

  0
  ضحی 2 ماه قبل

  رود

  😨 1 سال قبل
  0

  دقیقا این جلگه چگونه به وجود میاد کجای کتابه؟!؟!

  0
  .... 9 ماه قبل

  رود ها خاک ها را با خود حمل می کنند و در کنار رود یا سواحل دریا ته نشین می کند آبرفت ها جلگه را به وجود می اورند که احتمال رشد گیاه به دلیل خاک های حاصلخیز بسیار زیاد است.

  لینچان 1 سال قبل
  2

  نیم ساعته اه

  0
  .... 9 ماه قبل

  خب چه سوال داری بگو شاید من میدونم

  سارا مجدیدی 1 سال قبل
  7

  جلگه چیست؟ خیلی خلاصه توضیح دهید.

  جلگه ها سرزمین های همواری هستند که از ته نشین شدن رسوبات رودخانه ها به وجود می آیند

  خیلی بی خاصیت 1 سال قبل
  1

  خیلی بی خاصیت ...

  🧿 1 سال قبل
  0

  خوب

  ۰ 1 سال قبل
  -2

  نمدونم

  حنانه 2 سال قبل
  2

  میشه بگید چرا دشت ها و جلگه ها برای کشاورزی مناسب هستند؟؟؟

  3
  ناشناس 1 سال قبل

  به دلیل اینکه خاک این قسمتها حاصلخیز هست

  و برای همین هم هرچه خاک حاصلخیزتر باشه برای کشاورزی بهتره

  خانم 2 سال قبل
  -2

  عالی

  mm 2 سال قبل
  4

  لطفا تفاوت جلگه و دششت را هم بگید در تمام امتحان هاا امده

  3
  . 1 سال قبل

  👍🏻

  ناشناس 2 سال قبل
  1

  لطفا تفاوت جلگه و دششت را هم بگید در تمام امتحان هاا امده

  ... 2 سال قبل
  0

  سلام

  فرشته احمدی 2 سال قبل
  5

  دشت چیست؟

  به زمین های صاف و هموار وسیح دشت می گویند.

  ناشناس 2 سال قبل
  4

  مرسی از اطلاعاتتون بهم کمک کرد

  برای ارسال نظر کلیک کنید