توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  جهت های اصلی و فرعی را نام ببرید

  دسته بندی :
  1. اسک 98
  2. مطالب سایت
  9بازدید

  جهت های اصلی و فرعی را نام ببرید را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  جهت‌یابی

  جهت‌یابی

  جهت‌یابی، یافتن جهت‌های جغرافیایی است. جهت‌یابی در بسیاری از موارد کاربرد دارد. برای نمونه شاید گاهی در کوهستان، جنگل یا بیابان و... گم شده‌باشید، با دانستن جهت‌های گیتاشناسی، می‌توانید به جای دلخواهتان برسید.

  کوه‌نوردان، نظامیان، جنگل‌بانان و… هم به دانستن روش‌های جهت‌یابی نیازمندند. هرچند امروزه با بودن دستگاه‌هایی مانند قطب‌نما یا سامانه موقعیت‌یاب جهانی (جی‌پی‌اس) می‌توان به‌آسانی و با دقت بسیار سوهای جغرافیایی را شناسایی کرد ولی در نبود ابزار دانستن دیگر روش‌های سوی‌یابی سودمند و کاراست.

  جهت‌های اصلی و فرعی[ویرایش]

  با دانستن یکی از جهت‌ها، دیگر سوی‌ها را می‌توان به سادگی بدست آورد. اگر رو به شمال (هودر) بایستیم، سوی راست‌مان شرق (خاور)، سوی چپ‌مان غرب (باختر) و پشت‌مان جنوب (دشتر) است. این چهار سو را جهت‌های اصلی نامند. میان هر دو سوی اصلی، یک جهت فرعی نیز هست. برای نمونه نیمساز جهت‌های شمال و شرق، جهت شمالِ شرقی (هودر خاور) می‌باشد.

  روش‌های جهت‌یابی[ویرایش]

  برخی روش‌های جهت‌یابی ویژه روز و برخی ویژهٔ شب اند. برخی روش‌ها هم در همه زمان‌ها کارا اند. شایان یاداوریست که:

  روش‌های جهت‌یابی در روز[ویرایش]

  ۱- خورشید صبح تقریباً از سمت شرق طلوع می‌کند، و شب تقریباً در سمت غرب غروب می‌کند.

  ۲- در نیمکرهٔ شمالی زمین، در زمان ظهر شرعی خورشید همیشه دقیقاً در جهت جنوب است و سایهٔ اجسام رو به شمال می‌افتد.

  اگر شخصی در مکانی باشد و بدلایلی از موقعیت مکانی خویش مطلع نباشد ، می تواند با استفاده از جهت یابی به روش ظهر شرعی یا ظهر نجومی به شرحی که در ادامه این مقاله گفته خواهد شد نسبت به تعیین مسیر حرکت خود اقدام نماید توجه و دقت کافی به شرایط اقلیمی و موانع محیطی ‌‌و طبیعی مانند کوه ها و دره ها یا سازهای بزرگ بتنی مانند سد ها و دیگر موارد موجود بسیار حائز اهمیت می باشد

  ۳- حرکت خورشید از شرق به غرب است؛ اما باید در نظر داشت که حرکت خورشید در روزهای مختلف سال و در میان فصول مختلف دارای تغییراتی است که بدلیل اختلاف حدود23.5 درجه عدم توجه به فصول می تواند باعث بروز اشتباه در جهت یابی بروش حرکت مسیر خورشید منجر گردد و این هم می‌تواند روشی برای یافتن جهت‌های جغرافیایی باشد.

  روش اول: نوک (انتهای) سایهٔ شاخص روی زمین را [مثلاً با یک سنگ] علامت‌گذاری می‌کنیم. مدتی (مثلاً ده-بیست دقیقه بعد، یا بیشتر) صبر می‌کنیم تا نوک سایه چند سانتیمتر جابه‌جا شود. حال محل جدید سایهٔ شاخص (که تغییر مکان داده‌است) را علامت‌گذاری می‌نماییم. حال اگر این دو نقطه را با خطی به هم وصل کنیم، جهت شرق-غرب را مشخص می‌کند. نقطهٔ علامت‌گذاری اول سمت غرب، و نقطهٔ دوم سمت شرق را نشان می‌دهد. یعنی اگر طوری بایستیم که پای چپ‌مان را روی نقطهٔ اول و پای راستمان را روی نقطهٔ دوم بگذاریم، روبروی‌مان شمال را نشان می‌دهد، و رو به خورشید (پشت سرمان) جنوب است.

  روش دوم (دقیق‌تر): محل سایهٔ شاخص را زمانی پیش از ظهر علامت‌گذاری می‌کنیم. دایره یا کمانی به مرکز محل شاخص و به شعاع محل علامت‌گذاری شده می‌کشیم. سایه به تدریج که به سمت شرق می‌رود کوتاه‌تر می‌شود، در ظهر به کوتاه‌ترین اندازه‌اش می‌رسد، و بعد از ظهر به تدریج بلندتر می‌گردد. هر گاه بعد از ظهر سایهٔ شاخص از روی کمان گذشت (یعنی سایهٔ شاخص هم‌اندازهٔ پیش از ظهرش شد) آن‌جا را به عنوان نقطهٔ دوم علامت‌گذاری می‌کنیم. مانند روش پیشین، این نقطه سمت شرق و نقطهٔ پیشین سمت غرب را نشان می‌دهد.

  ساعت مچی معمولی را به حالت افقی طوری در کف دست نگه می‌داریم که عقربهٔ ساعت‌شمار به سمت خورشید اشاره کند. در این حالت، نیمساز زاویه‌ای که عقربهٔ ساعت‌شمار با عدد ۱۲ ساعت می‌سازد (زاویهٔ کوچک‌تر، نه بزرگ‌تر)، جهت جنوب را نشان می‌دهد. یعنی مثلاً اگر چوب‌کبریتی را [به‌طور افقی] در نیمهٔ راه میان عقربهٔ ساعت‌شمار و عدد ۱۲ ساعت قرار دهید، به‌طور شمالی-جنوبی قرار گرفته‌است.

  روش‌های جهت‌یابی در شب[ویرایش]

  از آن‌جا که ستاره‌ها به محور ستاره قطبی در آسمان می‌چرخند، در نیم‌کرهٔ شمالی زمین ستارهٔ قطبی با تقریب بسیار خوبی (حدود ۰٫۷ درجه خطا) جهت شمال جغرافیایی (و نه شمال مغناطیسی) را نشان می‌دهد؛ یعنی اگر رو به آن بایستیم، رو به شمال خواهیم بود.

  برای یافتن ستارهٔ قطبی روش‌های مختلفی وجود دارد:

  اگر به دلیل وجود ابر یا درختان نمی‌توانید ستاره‌ها را ببینید، می‌توانید از ماه برای جهت‌یابی استفاده کنید.

  ماه به شکل هلال باریکی تولد می‌یابد، و در نیمه‌های ماه قمری به قرص کامل تبدیل می‌شود، و سپس در جهت مقابل هلالی می‌شود. در نیمهٔ اول ماه‌های قمری قسمت خارجی ماه (تحدب و کوژی ماه، برآمدگی و برجستگی ماه) مانند پیکانی جهت غرب را نشان می‌دهد. در نیمهٔ دوم ماه‌های قمری، تحدب ماه به سمت مشرق است.

  روش‌های جهت‌یابی، قابل استفاده در روز و شب[ویرایش]

  اگر جهت قبله و میزان انحراف آن از جنوب (یا دیگر جهت‌های اصلی) را بدانیم، می‌توانیم شمال را تشخیص دهیم. مثلاً اگر در تهران ۳۷ درجه از جنوب سمت به غرب متمایل شویم (یعنی حدوداً جنوب غربی)، به طرف قبله ایستاده‌ایم. پس هرگاه در تهران جهت قبله را بدانیم، اگر ۳۷ درجه از سمت قبله در جهت عکس عقربه‌های ساعت بچرخیم، به طرف جنوب ایستاده‌ایم، و اگر ۱۴۳ درجه (۳۷–۱۸۰) در جهت عقربه‌های ساعت بچرخیم، به طرف شمال ایستاده‌ایم.

  قبله را از راه‌های مختلفی می‌توان یافت:

  اگر قطب‌نمایی به همراه نداشتید، ولی اتفاقاً یک سوزن یا میخ کوچک در جیبتان یافتید، این روش کمک‌کار شما در ساخت یک قطب‌نما خواهد بود. البته احتمال استفاده از آن در شرایط واقعی کم است، ولی انجام آن کاری سرگرم‌کننده‌است.

  با مالش دادن یک سوزن فقط در یک جهت به آهن‌ربا -یا حتی احتمالاً چاقوی خودتان-، یا مالیدن آن فقط در یک جهت به پارچهٔ ابریشمی یا پنبه‌ای، سوزنْ مغناطیسی یا قطبی می‌شود؛ مانند سوزن قطب‌نما. (مثلاً با ۳۰ بار مالش دادن سوزن به آهنربا از طرف خودتان به سمت بیرون، سوزن به اندازهٔ کافی خاصیت آهنربایی پیدا می‌کند. همچنین مالش سر سوزن از پایین به بالا بر پارچهٔ ابریشمی باعث می‌شود که سر سوزن نقطه شمال را نشان دهد). حتی می‌توانید آن را در یک جهت میان موهای سر خود بکشید. توجه کنید که همیشه فقط در یک جهت مالش دهید.

  حال اگر آن را روی یک چوب‌پنبه یا پوشال کوچک قرار دهید (سوزن را به چوب‌پنبه چسب بزنید، یا درون آن فروکنید؛ یا در دو طرف سوزن چوب‌پنبه‌هایی کوچک فروکنید)، و روی آب (آب راکد یا ظرفی پر از آب) شناور نمایید، مانند یک قطب‌نما عمل می‌کند، و سر سوزن رو به شمال می‌چرخد. برای این‌که سمت شمال و جنوب سوزن را اشتباه نکنید، این نکته را در نظر بگیرید که -در نیمکرهٔ شمالی زمین- آن سمت قطب‌نما که تقریباً رو به خورشید و ماه است، سمت جنوب است، زیرا آن‌ها در قسمت جنوبی آسمان قرار دارند. همچنین می‌توانید سوزن را با یک آهنربا امتحان کنید، و سپس سمت شمال را با علامتی روی آن مشخص نمایید.

  هرگونه‌ای از درختان برش‌ها و خصوصیات خاصّ خود را دارد. باد و آفتاب بر درختان تأثیر می‌گذارند و این سرنخی است برای محاسبه جهت شمال-جنوب.

  ۱- جهت‌یابی با خزه‌ها و گلسنگ‌ها: سمت شمالی درختان و تخته‌سنگ‌ها، گلسنگ‌ها و خزه‌های بیشتری دارد؛ چرا که نمناک‌تر و مرطوب‌تر از سمت جنوبی آن‌هاست.

  ضمناً در نظر داشته باشید که معمولاً خزه در جهت نور آفتاب (جنوب) خرمایی رنگ است و در مکان‌های سایه و مرطوب سبز یا طوسی رنگ.

  ۲- جهت‌یابی با درختان: از آن‌جا که سمت شمالی درختان در معرض آفتاب کمتری است، درختان در این سمت‌شان شاخ‌وبرگ کمتری دارند.

  ۳- جهت‌یابی با تنهٔ درختان بریده‌شده: اگر مقطع درخت بریده‌شده‌ای را نگاه کنید، تعدادی دایرهٔ هم مرکز را مشاهده خواهید کرد، که هر یک از آن‌ها نشان یک سال عمر درخت می‌باشد. درختی که به‌طور دائم آفتاب به تنه‌اش بتابد، دایره‌های نشاندهنده عمر آن درخت در یک سمت به هم نزدیک‌تر شده و در سمت دیگر از هم دور خواهند بود. سمتی که فاصله خطوط حلقه‌های سنی درخت به هم نزدیک‌تر باشد سمت شمال را مشخص می‌کند، و سمتی که خطوط حلقه‌های سنی از هم فاصلهٔ بیشتری داشته باشد سمت جنوب را نشان می‌دهد؛ به علت تابش زیاد آفتاب و رشد شدیدتر آن.

  ۴- جهت‌یابی به کمک گل‌ها و گیاهان: گیاهان، و گل‌های درختان تمایل دارند رو به آفتاب قرار بگیرند؛ یعنی جنوب یا شرق.

  ۵- جهت‌یابی به کمک باد غالب: بادها را از جهتی که می‌وزند، نام‌گذاری می‌کنند مانند باد شمالی از شمال. هر منطقه‌ای باد غالب و برجسته‌ای دارد که در فصل خاص یا گاهی در تمام فصول حکمفرماست. باد غالب، باد خاصی است که وزش آن طولانی‌تر بوده و در جهت خاصی می‌وزد. با دانستن جهت بادهای غالب می‌توانید چهار جهت اصلی را تشخیص دهید.

  نکتهٔ اول: اگر جهت باد غالب منطقه‌تان را نمی‌دانید، اطلاعات زیر ممکن است کمک‌کار باشد:

  نکتهٔ دوم: جهت باد غالب منطقه را تشخیص دهیم:

  الف) درختان:

  در واقع باد ممکن است با صدمه زدن یا خشک کردن شاخه‌های جوان، رشد درخت را کند یا متوقف کند. معمولاً وزش باد، باعث کند شدن رشد درختان می‌شود؛ برعکس خورشید، که رشد شاخه‌ها و برگ‌ها را زیاد می‌کند.

  ب) ماسه و برف:

  ج) نسیم: برخی مناطق الگوی حرکت جریان هوایشان نوسان بیشتری نسبت به جاهای دیگر دارد. مثلاً مردم کنار ساحل با نسیم دریا مأنوس‌اند. معمولاً بعدازظهرها نسیم مداومی از طرف دریا می‌وزد. در شب هم معمولاً جهت نسیم برعکس می‌شود و از خشکی به سمت دریا می‌وزد. نسیم مشابهی در دره‌ها و کوه‌ها می‌وزد: در روز نسیمی از دره به سمت بالای کوه وزیدن می‌گیرد؛ و در شب برعکس، نسیم از بالا به سمت دره می‌وزد. اگر -مثلاً به کمک نقشه- بدانیم که دریا یا کوه (یا ساحل یا دره) در کدام جهت‌مان است، می‌توانیم جهت‌های اصلی را بیابیم.

  د) هوای گرم و سرد: در نیم‌کرهٔ شمالی زمین هوایی که از شمال می‌آید معمولاً سردتر از هوایی است که از جنوب می‌آید (بادهای شمالی از بادهای جنوبی سردتر است).

  هـ) سایر موارد:

  ۶- جهت‌یابی به کمک رودخانه‌ها: بسیاری از رودها و نهرها در نیم‌کرهٔ شمالی زمین رو به جنوب سرازیرند، یعنی رو به استوا. این روند عمومی رودهاست، ولی همیشه درست نیست. مثلاً رود نیل -که تماماً در نیم‌کرهٔ شمالی است- به سوی شمال جریان دارد و به مدیترانه می‌ریزد.

  ۷- جهت‌یابی به کمک حیوانات و حشرات:

  ۸- جهت‌یابی به کمک خانه‌های شهری: امروزه معمولاً خانه‌ها را به موازات شمال -جنوب یا شرق-غرب می‌سازند؛ یعنی نسبت به جهت‌های اصلی مورب نمی‌سازند. این می‌تواند در تنظیم صحیح جهت‌ها و تصحیح روش‌های تقریبی بالا کمک‌کار باشد. باید توجه کرد که در بسیاری موارد این اصل رعایت نشده‌است.

  روش دقیق آن چنین است: به سایت‌هایی مانند گوگل اِرس(Google Earth) یا کتاب اول(برای تهرانی‌ها) بروید و خانه یا خیابان خود را بیابید. در این سایت‌ها جهت‌های جغرافیایی مشخص شده‌است (معمولاً شمال سمت بالاست). اگر خانه یا خیابان‌تان دقیقاً مطابق جهت‌های جغرافیایی (موازی با لبهٔ صفحه) باشد، می‌توانید به راحتی ۴ جهت اصلی را بیابید، که در جهت دیوارهای خانه‌اند (با این فرض که خانه مستطیلی است). اگر خانه یا خیابان‌تان نسبت به جهت‌های جغرافیایی زاویه دارد، می‌توانید تنظیم مقتضی را انجام دهید.

  همچنین می‌توانید به نقشه‌های [چاپی] شهرتان نگاه کنید و ببینید که آیا خیابان‌تان جهت شمالی-جنوبی یا شرقی-غربی دارد، یا نسبت به جهت‌های جغرافیایی انحراف دارد.

  منابع[ویرایش]

  پیوند به[ویرایش]

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  مدیر محترم سایت fa.wikipedia.org لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جغرافیا نقشه و جهت های اصلی و فرعی

  جهات اصلی و فرعی

  جهات اصلی و فرعی

  نقشه یک تصویر جغرافیایی است که اگر راه استفاده از آن را بلد باشیم با دیدن آن اطلاعات زیادی را بدست می آوریم. برای اینکه بتوانیم از نقشه استفاده کنیم باید زبان آن را بشناسیم.
  نقشه به زبان خود می گوید : من چهار جهت اصلی دارم : شمال ـ جنوب ـ غرب و شرق.
  نقشه به ما می گوید همیشه جهت شمال بطرف بالای نقشه است ، پائین نقشه جهت جنوب است طرف راست نقشه جهت شرق و طرف چپ نقشه جهت غرب است.
  حال که زبان نقشه را یاد گرفتیم در تمامی نقشه ها چهار جهت اصلی را می توانید براحتی پیدا کنید.
  هر نقشه چهار جهت فرعی هم دارد شمال شرقی که بین شمال و شرق است جهت فرعی جنوب شرقی که بین جنوب و شرق است جهت فرعی شمال غربی که بین شمال و غرب است جهت چهارم را آیا میتوانید معلوم کنید؟ درست است جهت جنوب غربی که بین جنوب و غرب است.
  باشناخت جهت ها هم می توانیم ازنقشه خوب استفاده کنیم و هم روی زمین مکانهای مختلف را پیدا کنیم راه پیدا کردن تهاجمات جغرافیایی خارج از نقشه و بر روی زمین آسان است.
  اگر طوری بایستید که دست راست شما به طرف محلی باشد که صبحها خورشید از آن طلوع می کند، جهت شرق است. پس دست چپ به طرف غرب خواهد بود. روبه روی شما، شمال و پشت سرتان جنوب است.پس کافی است که بدانید خورشید هر روز صبح از کدام سمت طلوع می کند.

  سئوالات بخش اول

  1- تعریف نقشه چیست؟

  الف) نقشه یک اطلاع جغرافیایی است که ما را راهنمایی می کند.
  ب) نقشه یک تصویر جغرافیایی که با دیدن آن می توانید اطلاعات زیادی بدست آورید.
  * ت) نقشه یک تصویر جغرافیایی است که با بلد بودن زبان آن می توانید، اطلاعات زیادی را بدست آورید.

  2- نقشه چند جهت اصلی دارد؟

  * الف) چهار جهت
  ب) دو جهت
  ت) هشت جهت

  3- جهات نقشه به ترتیب کدامند؟

  الف) شمال، شرق ،جنوب ،غرب
  ب) شمال، جنوب، غرب، شرق
  * ت) شمال ، جنوب، شرق ، غرب

  4- جهات اصلی در کدام صفحه نقشه قرار دارد؟

  الف) شمال بالای نقشه، جنوب پائین نقشه، غرب راست نقشه، شرق چپ نقشه
  * ب) شمال بالای نقشه، شرق راست نقشه، جنوب پائین نقشه، غرب چپ نقشه
  ت) شمال پائین نقشه، جنوب بالای نقشه، شرق راست نقشه،غرب چپ نقشه

  5- شمال شرقی و جنوب غربی در کدام بخش نقشه قرار دارد؟

  * الف) شمال شرقی بین شرق و شمال، جنوب غربی بین جنوب و غرب
  ب‌) شمال شرقی بین شرق و جنوب، جنوب غربی بین شرق و جنوب
  ت‌) شمال شرقی بین شرق و جنوب، جنوب غربی بین غرب و شمال

  6- جهات میان جنوب و شرق، شمال و غرب چه نام دارد؟

  الف) جنوب غربی، شمال شرقی
  ب ) جنوب شرقی ، جنوب غربی
  * ت) جنوب شرقی، شمال غربی

  7- اگر شما در یک مکان بایستید، دست چپ و راست شما نشان دهنده کدام جهات اصلی است؟

  الف) دست چپ غرب، دست راست شمال
  ب) دست راست شرق، دست چپ جنوب
  * ت) دست راست شرق، دست چپ غرب

  شمال و جنوب در کدام جهت شماست؟

  منبع مطلب : arhashemschool4.blogfa.com

  مدیر محترم سایت arhashemschool4.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  مطالب مهم کلاس چهارم ابتدایی

  1 -  جهت های اصلی چند تاست ؟ نام ببرید .  4 تاست  ، شمال ، جنوب ، شرق و غرب

  2 – خورشید از کدام جهت طلوع می کند ؟ از جهت شرق

  3 – خورشید در چه جهتی غروب می کند ؟ در جهت غرب

  4 – دستگاهی که به وسیله ی آن جهت ها را پیدا می کنیم چه نام دارد ؟  قطب نما .

  5 – قطب به کجای کره یزمین گفته می شود ؟ به بالاترین و پایین ترین نقطه ی روی زمین قطب گفته می شود .

  ( بالاترین نقطه ی روی زمین قطب شمال و پایین ترین نقطه ی روی زمین قطب جنوب نام دارد . )

  6 -  به جز جهت های اصلی چه جهت های دیگری وجود دارد ؟ جهت های فرعی

  7 – جهت های فرعی را نام ببرید ؟ شمال شرقی  ، شمال غربی  و  جنوب شرقی ، جنوب غربی

  8 –  چرا به جهت های فرعی نیاز داریم ؟ چون همه ی مکان ها به طور دقیق در جهت های اصلی قرار نگرفته اند .

  9 -  فاصله ی بین جهت های اصلی  شمال و شرق را چه می نامند ؟ شمال شرقی

  10 -   فاصله ی بین جهت های اصلی  شمال و غرب را چه می نامند ؟ شمال غربی

  11 -  فاصله ی بین جهت های اصلی  جنوب و شرق را چه می نامند ؟ جنوب شرقی

  12 -  فاصله ی بین جهت های اصلی  جنوب وغرب را چه می نامند ؟جنوب  غربی

  13 -  در نقشه ی جغرافیا   شمال در کجای نقشه قرار دارد ؟  در بالای نقشه

  14 - در نقشه ی جغرافیا  ، جنوب در کجای نقشه قرار دارد ؟  در پایین نقشه

  15 – چرا به جهت های غیر از جهت های اصلی ، جهت های فرعی می گویند ؟ چون در فاصله ی بین دو جهت اصلی قرار دارند.

  16- در نقشه چگونه می فهمیم شرق و غرب کجاست ؟ اگر روبروی نقشه بایستیم  ، دست راست ما سمت شرق و دست چپ ما سمت غرب را نشان می دهد .

  17 – قطب نما چیست ؟ و چگونه کار می کند ؟ وسیله ای است که جهت قطب شمال وقطب جنوب زمین را به وسیله ی عقربه ی آهنربایی ( مغناطیسی ) نشان می دهد . نوک این عقربه همیشه در امتداد ( به سمت ) شمال وجنوب قرار دارد . 

  منبع مطلب : shaghayegh5082.mihanblog.com

  مدیر محترم سایت shaghayegh5082.mihanblog.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 13 روز قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید