در حال پالایش مطالب میباشیم تا اطلاع ثانوی مطلب قرار نخواهد گرفت.
  توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  حرکت وضعی زمین چه نتایجی دارد

  1 بازدید

  حرکت وضعی زمین چه نتایجی دارد را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  حرکت وضعی زمین

  حرکت وضعی زمین

  حرکت وضعی زمین نام چرخشی است که سیارهٔ زمین به دور خود انجام می‌دهد. دانشمندان زیادی در قرنها پیش و تا به الان این چرخش را تایید کردند و چرخش زمین از غرب به شرق است. اگر از سمت ستارهٔ قطبی به زمین نگاه کنیم، زمین خلاف جهت عقربه‌های ساعت به دور خود دوران می‌کند. بین دو نقطهٔ قطب شمال و قطب جنوب امتداد دارد.

  حرکات زمین[ویرایش]


  تاریخچهٔ اعتقاد به چرخش زمین[ویرایش]

  شواهدی در تاریخ وجود دارد که ابوسعید سجزی معتقد به چرخش زمین به دور خودش بوده‌است. ابوریحان بیرونی در کتاب «استیعاب الوجوه الممکنة فی صنعة الاسطرلاب» می‌گوید: «از ابوسعید سجزی، اسطرلابی از نوع واحد و بسط دیدم که از شمالی و جنوبی مرکب نبود و آن را اسطرلاب زورقی می‌نامید و او را به جهت اختراع آن اسطرلاب تحسین کردم چه اختراع آن متکی بر اصلی است قائم به ذات خود و مبنی بر عقیدهٔ مردمی است که زمین را متحرک دانسته و حرکت یومی را به زمین نسبت می‌دهند و نه به کرهٔ سماوی.»

  می‌دانیم اثبات گردش زمین به دور خورشید که ناقض نظریهٔ «زمین مرکزی» پیشینیان بوده، به «یوهانس کپلر» (سدهٔ هفدهم میلادی) منسوب است. اما پیش از او «گالیله» و «کپرنیک» (هر دو در سدهٔ شانزدهم) به فرضیهٔ خورشید مرکزی اعتقاد داشتند، اما موفق به اثبات آن نمی شوند. در نتیجه افتخار اثبات ریاضی این پدیده از آن «کپلر» است. «کپرنیک» در کتاب «دربارهٔ گردش افلاک آسمانی» صادقانه بیان می‌کند که تحت تأثیر افکار «ابن شاطر» قرار داشته است. منابع موجود ایرانی نشان‌دهندهٔ این است که هر چند ایرانیان موفق به اثبات حرکت زمین نشده بودند (یا دست‌کم منابعی در این زمینه در اختیار ما نیست)؛ اما گروهی از دانشمندان ایرانی بر چنین نظریه‌ای اعتقاد داشته‌اند که در واقع خورشید ثابت بوده و زمین بر گرد آن در چرخش است. یکی از شواهد مکتوب، کتاب «اعلاق النفیسه» نوشتهٔ «ابن رسته اصفهانی» (قرن سوم هجری/ نهم میلادی) است که تنها یک جلد از هفت جلد آن باقی‌مانده است. (این کتاب با ترجمهٔ دکتر «حسین قره‌چانلو» توسط انتشارات امیرکبیر و همچنین توسط «کراچوفسکی» و دیگران به زبان‌های دیگر منتشر شده‌است.) «ابن رسته»، هفتصد سال پیش از «کپرنیک» مجموعه‌ای از نظریه‌های دانشمندان ایرانی را گرد آورده‌است که برخی از آنان قائل بر یک یا دو حرکت وضعی و انتقالی زمین بوده‌اند.

  «زمین در هر شبانه‌روز، یک‌بار به دور قطب خود می‌گردد که از مشرق آغاز و ظرف ۲۴ ساعت با گذشتن از آن سوی زمین به همانجا می‌رسد.» (ص ۱۷) «گردشی که از ستارگان به نظر می‌رسد، در واقع حرکت زمین است، نه فلک خورشی.» (ص ۳۳)

  «ابوریحان بیرونی» نیز در کتاب «قانون مسعودی» به معرفی دانشمندی به نام «عبدالجلیل سجزی» (سیستانی) می‌پردازد که به نظریهٔ گردش زمین به دور خورشید اعتقاد دارد و بر همین پایهٔ اسطرلابی معروف به «زورقی» (شناور/ گردان) ساخته است. «بیرونی» شرح می‌دهد که «رد نظریهٔ سجزی کار ساده‌ای نیست». (قانون مسعودی، متن عربی، به کوشش «عبدالکریم الجندی»، بیروت، ۲۰۰۲ میلادی، جلد دوم، فصل ششم، ص ۱۴۲. موجب تأسف است که این کتاب مهم بیرونی هیچ‌گاه در ایران ترجمه و نشر نشده‌است.) «بیرونی» همچنین ششصد سال پیش از «کپلر» به صراحت مدار حرکت سیارگان را نه دایرهٔ کامل، بلکه «بیضوی» دانسته است. (همان، ص ۱۴۸) هرچند «بیرونی» به اثبات ریاضی این ادعا نمی‌پردازد اما وجود چنین باوری می‌تواند جالب توجه باشد.

  اما صدها سال پیش از «بیرونی»، «سجزی» و «ابن رسته»، یعنی در دورهٔ ساسانی، گروهی از سیستانیان پیرو آئین میترا (احتمالاً به دلیل سختگیری‌های موبدان ساسانی) به سرزمین‌های پیرامون رود سند (هند آن روز و پاکستان امروز) مهاجرت می‌کنند که در بین آنان ستاره‌شناسی به نام «ورازمهر» (در هندی «وراه میهر») بوده‌است. «سیتارام» دانشمند هندی نقل کرده‌است که این گروه را در هند با نام «شکادیپی» (منسوب به سکا/ سیستان) می شناخته‌اند و کتاب نجومی معروف «سیدهانتا» که عموماً اثر هندیان شناخته می شود، در اصل نوشتهٔ «ورازمهر» سیستانی بوده‌است. «ورازمهر» در این کتاب شواهد و دلایلی عرضه می‌دارد که به موجب آن‌ها نتیجه می‌گیرد «زمین متحرک و آسمان ثابت است». نظریهٔ «ورازمهر» در همان هنگام مورد نقد و بررسی‌های علمی واقع شده و نمونه‌ای از آن مباحثات او و «براهماگوپتا» است. (برای آگاهی بیشتر نگاه کنید به les Penseurs de Islam نوشتهٔ Baron carra de vaux؛ تاریخ علم در ایران، دکتر «مهدی فرشاد»، انتشارات امیرکبیر، جلد اول، ۱۳۶۵، سهم ارزشمند ایران در فرهنگ جهان، «عبدالحمید نیر نوری»، انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، جلد دوم، ۱۳۷۷ و مقالهٔ Iranian Influence on Indian Culture نوشتهٔ K.N Sitaram در نشریهٔ انستیتو کاما.)

  در پایان به این نکته نیز باید اشاره کرد که کتاب اعلاق النفیسه «ابن رسته اصفهانی» از بسیاری جهات دیگر نیز ارزشمند است. او نقل می کند نخستین کسی که «عربی» نوشت، آن خط را از مردمان شهر «انبار» که در «دل ایرانشهر» واقع بود، فرا گرفته بود. او محدودهٔ خلیج فارس را نه تنها خلیج فعلی، بلکه همراه با دریای عمان می داند؛ «اول خلیج فارس در مصب دجله و آخر آن، مکران است در اول هند». او همچنین روایت‌هایی به نقل از دانشمندان زمان خود در اندازهٔ جرم، قطر و فاصلهٔ خورشید، ماه و سیارگان از زمین را می‌آورد که برخی از آن‌ها با دانش امروزی برابری می‌کند.

  آزمایش فوکو[ویرایش]

  آزمایش فوکو و دوران زمین ژ.ب.ل فوکو فیزیکدان فرانسوی در سال ۱۸۵۱ آزمایشی انجام داد که هدف آن بررسی دوران زمین بود. تنها وسیلهٔ لازم برای این آزمایش یک آونگ است که از گلوله‌ای سربی و تک سیمی برای آویختن تشکیل شده‌است. برای اندازه‌گیری دقیق، سیم باید بلند باشد و گلولهٔ سربی و سنگین باشد و آونگ از نقطه‌ای ثابت و محکم آویخته گردد. آونگی که به آزادی نوسان می‌کند صفحهٔ نوسانش را حفظ می‌کند.

  جستارهای وابسته[ویرایش]

  منابع[ویرایش]

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  مدیر محترم سایت fa.wikipedia.org لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  حرکات زمین چیست و چه نتایجی در پی دارد؟

  اهداف کلی :

     آشنایی با حرکت وضعی و حرکت انتقالی زمین و آثار آن

  هدف جزئی :

     آشنایی با مقدمه حرکت و ضعی زمین

     آشنایی با حرکت انتقالی زمین

     آشنایی با مفهوم سال های شمسی، رسمی و کبیسه

     آشنایی با علل تغییر فصل ها

     آشنایی با انحراف محور شمال - جنوب زمین در گردش انتقالی

   زمین هر 24 ساعت یک بار به دور محور خود می چرخد (حرکت وضعی )

  نتایج حرکت وضعی زمین: پیدایش شب و روز – اختلاف ساعت در سطح کره ی زمین .

    حرکت یک دوره کامل زمین به دور خورشید است که 365 روز و 6 ساعت طول می کشد را حرکت انتقالی زمین می گویند .

   نتایج حرکت انتقالی زمین : پیدایش سال شمسی – پیدایش فصل ها

  علت پیدایش فصل ها:

  علت اصلی گرم شدن زمین یا سرد شدن آن در فصل های مختلف تغییر زاویه ی تابش آفتاب است، نه فاصله زمین از خورشید.

  توجه: زاویه ی تابش خورشید در طول سال تغییر می کند زیرا محور شمال - جنوب زمین در طول گردش خود به دور خورشید کاملاً به حالت عمود نیست و حدود 5/23 درجه انحراف دارد در نتیجه فصل ها در نیمکره ی جنوبی وشمالی بر عکس یکدیگرند.

  در شکل زیر تفاوت شرایط آب و هوایی در فصل های مختلف سال در دو کشور انگلستان (در نیمکره شمالی ) و نیوزیلند (در نیمکره جنوبی ) را مشاهده می کنیم.

   

  درس بیست و سوم : حرکت انتقالی زمین چگونه است ؟

  زمین هر 24 ساعت یک بار به محور خود می چرخد (حرکت وضعی) و چون با این حرکت ، نقاط مختلف آن از مقابل خورشید عبور می کنند. شب و روز پدیدار می گردد. علاوه بر این در سطح کره زمین نیز اختلاف زمانی به وجود می آید. کره زمین علاوه بر حرکت وضعی، حرکت دیگری به دور خورشید هم دارد. این حرکت مدت یک سال طول می کشد و طی آن، زمین در مداری بیضی شکل (از غرب به شرق) به دور کره خورشید می گردد. این حرکت، حرکت انتقالی زمین نامیده می شود. بر اثر این حرکت یک سال شمس ایجاد می شود و فصل ها یکی پس از دیگری پدیدار می گردند.

  آثار حرکت انتقالی : یکی از نتایج حرکت انتقالی به وجود آمدن سال شمسی است ( 365 روز و 6 ساعت) ، در ایران ، تقویم نویسان یک ساعت را 365 روز کامل در نظر می گیرند که شش ساعت از سال شمسی کمتر است. به این ترتیب،‌سال 365 روز کامل در نظر می گیرند که شش ساعت از سال شمسی کمتر است. به این ترتیب، سال 365 روز را سال رسمی می نامند. برای جبران کمبود این شش ساعت، هر چهار سال یک بار یک شبانه روز به روزهای سال رسمی اضافه می شود ( 24=6×4) به این ترتیب که در پایان سال چهارم یک روز به ماه اسفند اضافه می کنند و این ماه نیز مثل ماه های نیمه دوم سال، 30 روزه می شود. سال 366 روزی که به آن سال کبیسه می گویند، هر چهار سال یک بار اتفاق می افتد.

  فصل ها چگونه پدید می آیند؟

  فصل تابستان با گرما از راه می رسد. در این فصل روزها بلند است و در طول روز آفتاب به شدت می تابد اما کم کم هوا رو به خنکی می رود و فصل سرما و زمستان نزدیک می شود. در زمستان به علت سردی هوا و بارش برف و باران از لباس های گرم استفاده می کنیم. در این فصل روزها کوتاه است به طوری که باید صبح زود که هنوز هوا کاملاً روشن نشده برای رفتن به مدرسه آماده شویم. در زمستان، خورشید در طول روز گرمای چندانی ندارد و خیلی زود غروب می کند، شب ها هم بسیار سرد و طولانی است.

  آیا پیدایش فصل ها و تغیر دما به علت تغییر فاصله ی زمین از خورشید است؟

  شاید شما هم دیده باشید که در روزهای تابستان، خورشید هنگام ظهر از بالای سرما عبور می کند و تقریباً به حالت عمود برما می تابد. در حالی که در روزهای زمستان، خورشید در طول روز چندان اوج نمی گیرد و در ارتفاع پائین از شرق به غرب جابه جا می شود.

  در طول روزهای کوتاه فصل زمستان، آفتاب بطور مایل به ما می تابد . پس علت اصلی گرم شدن زمین یا سرد شدن آن در فصل های مختلف، تغییر زاویه تابش آفتاب است نه فاصله ی زمین از خورشید.

  در روزهای تابستان، بر اثر تابش مستقیم آفتاب زمین بیشتر گرم می شود و انرژی بیشتری دریافت ی کند. بروز گرما از ریزش برف و باران جلوگیری می کند. برعکس در زمستان آفتاب مایل می تابد و نور خورشید هم کم فروغ تر به نظر می آید. در روزهای کوتاه زمستان، زمین انرژی زیادی از خورشید دریافت نمی کند و هوا هم گرم نمی شود. در هوای سرد بخار آب موجود در جو بصورت دانه های برف و باران ظاهر می شود.

  چرا زاویه ی تابش آفتاب در طول سال تغییر می کند؟

  اگر در شکل 5 دقت کنید می بینید که محور شمالی – جنوبی در طول گردش خود به دور خورشید، کاملاً به حالت عمود و مستقیم نیست. بلکه حدود 5/23 درجه انحراف دارد. زمین این انحراف را در طول یک دور گردش به دور خورشید حفظ می کند. با توجه به شکل 5 زمانی که زمین در طرف راست خورشید قرار دارد نیم کره جنوبی آن به علت همین انحراف جزئی ( 5/23 درجه) تابش های مستقیم و عمودی تری را از خورشید دریافت می کند و حدود شش ماه بعد، زمانی که زمین به سمت دیگر خورشید می رود. این تابش ها به نیم کره ها به نیم کره ی شمالی عمودی می شود. بنابراین در نیم کره شمالی با تغییر زاویه ی تابش سطح زمین در طول سال به آرامی گرم یا سرد می شود. هوای اطراف آن رو به گرمی یا رو به سردی می رود و فصل ها تغییر می کند. اکنون دوباربه شکل 5 توجه کنید آیا می توانید بگوئید که وقتی خورشید بطور عمودی به نیم کره ی شمالی می تابد. در همان موقع زاویه تابش آفتاب به نیم کره جنوبی چگونه است ؟ همان طور که حدس می زنید،‌در این حالت نیم کره جنوبی با دریافت تابش های مایل خورشید، فصل سرد و زمستان را می گذراند، در حالی که نیم کره شمالی فصل گرم تابستان را سپری می کند.

  سؤالات درس 23 :

  1 – حرکت وضعی زمین را تعریف کنید؟

  زمین هر 24 ساعت یکبار بدور محور خود می چرخد و به این ترتیب شب و روز پدیدار می شوند. علاوه بر این در سطح کره زمین اختلاف زمانی بوجود می آید.


  2 – نتایج حرکت وضعی زمین چیست؟

  پیایش شب و روز و اختلاف زمانی کره زمین


  3 – حرکت انتقالی زمین را توضیح دهید؟

  حرکت زمین بدور خورشید که مدت یکسال ( 365 روز و 6 ساعت) طول می کشد طی آن زمین در مداری بیضی شکل ( از غرب به شرق) به دور کره خورشید می گردد.


  4 – سال کبیسه چیست؟ توضیح دهید.

  حرکت انتقالی زمین 365 روز و 6 ساعت است اما تقویم نویسان یکسال را 365 روز کامل در نظر می گیرند و در عرض هر 4 سال یکبار یک شبانه روز به روزهای رسمی یعنی یک روز به اسفند ماه اضافه می کنند و این ماه نیز مانند سایر روزهای ماههای سال 30 روزه می شود، سال 366 روزی را سال کبیسه می گویند.

  5 – چرا زاویه تابش آفتاب در طول سال تغییر می کند؟

  محور شمالی – جنوبی زمین در طول گردش به دور خورشید کاملاً عمود و مستقیم نیست بلکه حدود 5/33 درجه انحراف دارد زمین این انحراف رادر طول یک دوره گردش خود به دور خورشید حفظ می کند. زمانی که زمین در طرف چپ خورشید قرار دارد نیم کره جنوبی آن به علت همین انحراف جزئی تابش های مستقیم و عمودتری از خورشید دریافت می کند و حدود 6 ماه بعد زمانی که زمین سمت دیگرخورشید می رود. این تابشها به نیم کره شمالی عمودی می شود. بنابراین در نیمکره شمالی با تغییر زاویه تابش سطح زمین در طول سال به آرامی گرم یا سرد می شود و فصل ها تغییر می کنند.


  6 – آیا محور شمالی – جنوبی زمین عمودی است ؟

  خیر بلکه حدود 5/23 درجه انحراف دارد.

  منبع مطلب : far77.blogfa.com

  مدیر محترم سایت far77.blogfa.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 13 روز قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید