توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  حل شدن پتاسیم پرمنگنات در آب چه نوع تغییری است

  1 بازدید

  حل شدن پتاسیم پرمنگنات در آب چه نوع تغییری است را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  پتاسیم پرمنگنات

  پتاسیم پرمنگنات

  پتاسیم پرمنگنات یک ترکیب معدنی با فرمول شیمیایی KMnO۴ است. نمک آن از یونهای K+ و MnO۴- تشکیل شده‌است. سابقاً به آن پرمنگنات و پتاش هم می‌گفتند. پرمنگنات یک مادهٔ اکسندهٔ بسیار قوی است. در آب محلول است و محلولی به رنگ ارغوانی تولید می‌کند که از تبخیر آن بلورهای منشوری و درخشان به رنگ ارغوانی بسیار تیره (مایل به سیاه) بر جای می‌ماند. در این ترکیب منگنز با عدد اکسایش ۷+ حضور دارد.

  ساختار و تهیه[ویرایش]

  از بلورهایی به شکل اورتورومبیک تشکیل شده که در آن a=۹۱۰٫۵pm و b=۵۷۲٫۰pm و c=۷۴۲٫۵pm است. (a و b و c به ترتیب طول، عرض و ارتفاع دستگاه بلوری اورتورومبیک است)

  همچنین طول پیوند Mn-O در این پیوند برابر ۱۶۲٫۹pm است.

  تهیهٔ صنعتی پتاسیم پرمنگنات از منگنز دی‌اکسید است، که خود از سنگ معدن پیرولوسیت به دست می‌آید. در این روش MnO۲ به دست آمده از پیرولوسیت با پتاسیم هیدروکسید مخلوط شده و در هوا یا در مجاورت پتاسیم نیترات (یک منبع اکسیژن) حرارت داده می‌شود. در این فرایند پتاسیم منگنات (K۲MnO۴) به دست می‌آید که در اکسایش الکترولیتی (الکترولیز) در محلول بازی به پتاسیم پر منگنات تبدیل می‌شود.

  همچنین پرمنگنات را می‌توان از اثر دادن سرب دی‌اکسید (PbO۲) یا سدیم بیسموتات (NaBiO۳) بر محلول +Mn۲ نیز به دست آورد. از رنگ بنفش روشن حاصل از این واکنش برای تست حضور یا عدم حضور منگنز نیز استفاده می‌شود.

  کاربردها[ویرایش]

  بسیاری از کاربردهای پتاسیم پرمنگنات به‌خاطر خواص اکسیدکنندگی آن است، از اینکه یک اکسیدکنندهٔ قوی است و اینکه در این فرایندها محصول فرعی سمی تولید نمی‌کند.از کاربردهای پرمنگنات پتاسیم می‌توان به جذب اتیلن اشاره نمود که در پس از برداشت محصولات کشاورزی جهت افزایش عمر انبار مانی می‌توان اشاره نمود.

  صنایع سینمایی و تلویزیونی[ویرایش]

  در صنایع سینمایی و تلویزیونی، پتاسیم پرمنگنات یکی از مواد شیمیایی اصلی برای کهنه کردن مجموعهٔ لباس‌ها و غیره می‌باشد. خاصیت اکسیدکنندگی پرمنگنات باعث می‌شود که پارچه‌ها، طناب‌ها، چوب‌ها و شیشه‌ها بیش از ۱۰۰ سال قدیمی تر از آنچه هستند به نظر بیایند.

  از این روش در تهیهٔ فیلم‌هایی همچون «تروی» و «ایندیانا جونز» استفاده شده‌است.

  تصفیهٔ آب و ضدعفونی[ویرایش]

  به عنوان یک اکسیدکننده، پتاسیم پرمنگنات می‌تواند به عنوان یک ضدعفونی‌کننده به کار رود. برای مثال محلول رقیق پرمنگنات برای درمان برخی زخم‌ها مانند عفونت قارچی پا استفاده می‌شود.

  کاربرد دیگر آن حذف آهن و هیدروژن سولفید (مادهٔ حاصل بوی بد تخم مرغ فاسد شده) و حذف فسفر آب آشامیدنی‌است. و هم چنین برای به رنگ در اوردن پارچه و رنگ کردن تخم مرغ و کارهای تزئینی به کار میرود.

  کاربردهای زیست پزشکی[ویرایش]

  همان‌طور که از KMnO۴ برای ضدعفونی کردن آب استفاده می‌شود، این نمک به‌طور تخصصی به عنوان ضدعفونی‌کننده برای درمان برخی بیماری‌های انسان و حیوان نیز استفاده می‌شود. در بافت‌شناسی از آن برای سفید کردن ملانین استفاده می‌شود تا جزئیات بافت تیره رنگ ملانین آشکار شود. از پتاسیم پر منگنات می‌توان برای متفاوت کردن آمیلوئیدAA از دیگر آمیلوئیدها هم استفاده کرد. (آمیلوئیدها نوعی از پروتئین‌ها هستند که در صورت تجمع بی‌جا باعث بیماری آمیلوئیدوز می‌شوند، برای اطلاعات بیشتر واژهٔ Amyloid را در ویکی‌پدیای انگلیسی ببینید) پتاسیم پرمنگنات باعث می‌شود که آمیلوئیدAA به وسیلهٔ رنگ سرخ کنگو (congo red) رنگ آمیزی نشود، این در حالی است که دیگر آمیلوئیدها به وسیلهٔ سرخ کنگو رنگ می‌شوند. در یک بازهٔ زمانی از پتاسیم پرمنگنات برای درمان سوزاک استفاده شد و همچنین از آن هنوز در درمان برفک استفاده می‌شود.

  سنتزهای شیمی آلی[ویرایش]

  مهمترین و بزرگترین کاربردهای پتاسیم پرمنگنات، استفاده از آن به عنوان واکنشگر در سنتز برخی مواد آلی بروش اکسایش است. مثلاً ترکیباتی بنزوآلکیل به اسیدها اکسید می‌شوند. همچنین به‌وسیله پرمنگنات آلکنها را به گلیکول‌ها تبدیل می‌کنند.

  تصفیه پساب‌های صنعتی[ویرایش]

  به‌دلیل خاصیت اکسیدکنندگی قوی ، در تصفیه پساب‌های صنعتی کاربرد دارد.

  عیارسنجی در شیمی تجزیه[ویرایش]

  یکی از روش‌های مرسوم در تعیین غلظت مواد در صنعت عیارسنجی یا تیتراسیون است. عیارسنجی‌ها خود بر چند قسم چون پیچیده سنجی و اکسایش - کاهش هست. در عیارسنجی‌های اکسایش - کاهش یکی از معرف‌های پرکاربرد پرمنگنات است که به‌دلیل رنگ بنفش خود، نیاز به شناساگر هم ندارد. از این ترکیب برای عیارسنجی ترکیب‌هایی چون آب اکسیژنه و آهن (II) استفاده می‌شود.

  خطرات[ویرایش]

  این ماده با گلیسرین واکنش شدیدی می‌دهد، هیچگاه این دو ماده را کنار هم انبار نکرده و روی یک دیگر نریزید.

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  مدیر محترم سایت fa.wikipedia.org لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  پتاسیم پرمنگنات در آب

  پتاسیم پرمنگنات در آب

  پتاسیم پرمنگنات در آب

  پتاسیم پرمنگنات در آب به طور گسترده ای در مصارف آب برای حذف بو، مزه ، رنگ ، آهن، منگنز، سولفید و کنترل تری هالومتان ها مورد استفاده قرار می گیرد. در تصفیه خانه های فاضلاب شهری و صنعتی از پتاسیم پرمنگنات برای حذف بو ، مواد سمی ، و جلوگیری از تجمع های زیستی و چربی و روغن استفاده می شود. پتاسیم پرمنگنات به عنوان یک ماده بلوری بنفش تیره تولید می شود. پتاسیم پرمنگنات در آب دارای حلالیت  60 گرم در لیتر در دمای 20 درجه سانتیگراد می باشد.محدوده رنگ محلول پرمنگنات پتاسیم از صورتی ملایم (رقیق شده) تا بنفش عمیق (متمرکز) می تواند متغیر باشد.

  [aparat id=”xNU0T”]

  در شرایط عادی مواد جامد پایدار هستند. با این حال، همانطور که با تمام عوامل اکسید کننده، از تماس با اسیدها، پراکسید ها و همه موارد جلوگیری شود.

  K2MnO4 + H2O => KMnO4 + MnO2 + KOH

  اگر پتاسیم پرمنگنات به صورت خشک نگه داری شود ، می توان آنرا به مدت نامحدود ذخیره کرد. محلول پتاسیم پرمنگنات  با  آب بدون اکسید کننده ساخته می شود و برای مدت زمان طولانی اگر از نور مستقیم خورشید دور باشد، پایدار هستند. برای سایر نمونه های منابع آب (مواردی که نیاز به اکسیدان دارند)،در اسرع وقت پرمنگنات پتاسیم را پس از جمع آوری نمونه  در محل باید آزمایش شود.

  پتاسیم پرمنگنات ، ماده شیمیایی غیر معدنی است که از KMno4 از یک نمک محلول در آب که برابر با  مقادیر مول های خالص پتاسیم (K+) و یون پرمنگنات MnO4-، (به طور رسمی منگنات (vII) نامیده می شود. پرمنگنات پتاسیم یک عامل قوی اکسید کننده است.

  کاربرد پتاسیم پرمنگنات در آب

  پرمنگنات پتاسیم یک تصفیه کننده گران قیمت است. بنابراین، مهم است که به درستی برآورد دقیقی از حجم آب مشحصی برای رسیدن به تصفیه شیمیایی و زیستی داشت. یک پارامتر مهم در محاسبه مواد شیمیایی پرمنگنات در آب این است که 1 ppm (یا 1 میلی گرم در لیتر) برابر با 2.7 پوند خشک برای هر فوت در زمین است.

  برچسب ها : آزمایش آب, آزمایشگاه آب, استاندارد محلول پتاسیم یدید-یدات, اکسیزن محلول, املاح محلول, پتاسیم پرمنگنات در آب, سختی آب, کل املاح محلول, کیفیت آب

  منبع مطلب : www.abram-lab.ir

  مدیر محترم سایت www.abram-lab.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  کلاس ششم دبستان برهان مبین مشهد

  سلام

  😍😍:

  🔬 آزمایشگاه

  آزمایش رنگ بری  صفحه ۱۸  کتاب علوم

  مواد مورد نیاز 

  پتاسیم پرمنگنات 

   سرکه سفید

   آب اکسیژنه 

  در این آزمایش می توانیم به جای پتاسیم پر منگنات از مواد پویدین (بتادین )  و به جای آب اکسیژنه از مواد  آب ژاول (وایتکس ) استفاده  کنیم .

  کمی بتادین در یک لیوان ریخته  و بعد سرکه سفید به آن اضافه کرده  می بینیم تغییرات خاصی صورت نگرفته بعد وایتکس را به مواد اضافه می کنیم در این صورت هیچ اثری از رنگ بتادین را مشاهده نمی کنیم پس می توان گفت رنگ بری صورت گرفته است .


  آب اکسیژنه=یک ماده شیمیایی است که به عنوان رنگ بر استفاده میشود

  نقش سرکه در این آزمایش =باعث سرعت بخشیدن به ا‌نجام واکنش میشود یعنی،باعث میشود آب اکسیژنه سریع تر بر پتاسیم پرمنگنات اثر کند و رنگ آن را از بین ببرد

  آب اکسیژنه،قادر نیست که رنگ مواد مختلف را از بین ببرد،مانند چیزی که در آزمایش کاغذ های رنگی دیدیم.

  دلیل اضافه کردن سرکه به محلول  پرمنگنات پتاسیم :

  با افزودن سرکه محیط اسیدی میشود .پر منگنات پتاسیم  جامد بنفش رنگ است که با آب اکسیژنه در محیط اسیدی صورتی بسیار کم رنگ میشود .

  نکته:

  پتاسیم پرمنگنات تولید ماده ای به نام منگنز دی اکسید می کند که این ماده سبب تجزیه آب اکسیژنه میشود اما با افزودن سرکه محیط اسیدی می شود منگنز دی اکسید تولید نمیشود و  به جاش یون منگنز تولید میشود که ماده ای صورتی کمرنگ است در نتیجه آب اکسیژنه تجزیه نمی شود و خاصیت رنگ بری افزایش میابد.  آب اکسیژنه بعنوان رنگ بر به کار میرود (مثلا در مراحل بازیافت کاغذ استفاده میکنیم ). ولی رنگ همه مواد رو نمی تواند از بین ببرد.

  باتشکر بتوئی

  منبع مطلب : bmschool6.blog.ir

  مدیر محترم سایت bmschool6.blog.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  ناشناس : حل شدن پتانسیم پر منگنات در اب یک تغییر ورنگ ان پس از اضافه کردن سرکه وآب اکسیژنه یک تغییر است

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  زهرا 1 ماه قبل
  0

  منم نمیدونم اومدم جواب رو ببینم آخه امتحان دارم 😁

  ناشناس 1 ماه قبل
  0

  شیمیایی

  ‌. 1 ماه قبل
  0

  ‌‌🤬🤬🤬🤬🤬🤬

  نیایش البرزیان جهرمی 7 ماه قبل
  0

  سلام سه سوال= انتشار در پرمنگنات بيشتر از قرمز كنگو است علتش رو ميشه بهم بگيد ممنون

  ناشناس 11 ماه قبل
  6

  حل شدن پتانسیم پر منگنات در اب یک تغییر ورنگ ان پس از اضافه کردن سرکه وآب اکسیژنه یک تغییر است

  مهدی 1 سال قبل
  -2

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید