توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  خلاصه درس دهم فارسی ششم عطار و جلال الدین محمد

  1 بازدید

  خلاصه درس دهم فارسی ششم عطار و جلال الدین محمد را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  درس دهم فارسی ششم عطّار و جلال الدّین محمّد - مرجع آموزش ابتدایی - دبستان مجازی - دبستو

  خلاصه ای از زندگی نامه جلال الدین محمد بلخی ( مولوی)

  وی در سال 604 هجری در بلخ ولادت یافت. چون پدرش از بزرگان مشایخ عصر بود و سلطان محمد خوارزمشاه با این سلسله لطفی نداشت، بهمین علت بهاءالدین در سال 609 هجری با خانواده خد خراسان را ترک کرد. از راه بغداد به مکه رفت و از آنجا در الجزیره ساکن شد و پس از نه سال اقامت در ملاطیه (ملطیه) سلطان علاءالدین کیقباد سلجوقی که عارف مشرب بود او را به پایتخت خود شهر قونیه دعوت کرد و این خاندان در آنجا مقیم شد. هنگام هجرت از خراسان جلال الدین پنج ساله بود و پدرش در سال 628 هجری در قونیه رحلت کرد.

  پس از مرگ پدر مدتی در خدمت سید برهان الدین ترمذی که از شاگردان پدرش بود و در سال 629 هجری به آن شهر آمده بود شاگردی کرد. سپس تا سال 645 هجری که شمس الدین تبریزی رحلت کرد جزو مریدان و شاگردان او بود. آنگاه خود جزو پیشوایان طریقت شد و طریقه ای فراهم ساخت که پس از وی انتشار یافت و به اسم طریقه مولویه معروف شد. خانقاهی در شهر قونیه بر پا کرد و در آنجا به ارشاد مردم پرداخت. آن خانقاه کم کم بدستگاه عظیمی بدل شد و معظم ترین اساس تصوف بشمار رفت و از آن پس تا این زمان آن خانقاه و آن سلسله در قونیه باقی است و در تمام ممالک شرق پیروان بسیار دارد. جلال الدین محمد مولوی همواره با مریدان خود میزیست تا اینکه در پنجم جمادی الاخر سال 672 هجری رحلت کرد. وی یکی از بزرگترین شاعران ایران و یکی از مردان عالی مقام جهان است. در میان شاعران ایران شهرتش بپای شهرت فردوسی، سعدی، عمر خیام و حافظ میرسد و از اقران ایشان بشمار میرود. آثار وی به بسیاری از زبانهای مختلف ترجمه شده است. این عارف بزرگ در وسعت نظر و بلندی اندیشه و بیان ساده و دقت در خضال انسانی یکی از برگزیدگان نامی دنیای بشریت بشمار میرود. یکی از بلندترین مقامات را در ارشاد فرزند آدمی دارد و در حقیقت او را باید در شمار اولیا دانست. سرودن شعر تا حدی تفنن و تفریح و یک نوع لفافه ای برای ادای مقاصد عالی او بوده و این کار را وسیله تفهیم قرار داده است. اشعار وی به دو قسمت منقسم میشود، نخست منظومه معروف اوست که از معروف ترین کتابهای زبان فارسی است و آنرا "مثنوی معنوی" نام نهاده است. این کتاب که صحیح ترین و معتبرترین نسخه های آن شامل 25632 بیت است، به شش دفتر منقسم شده و آن را بعضی به اسم صیقل الارواح نیز نامیده اند. دفاتر شش گانه آن همه بیک سیاق و مجموعه ای از افکار عرفانی و اخلاقی و سیر و سلوک است که در ضمن، آیات و احکام و امثال و حکایتهای بسیار در آن آورده است و آن را بخواهش یکی از شاگردان خود بنام حسن بن محمد بن اخی ترک معروف به حسام الدین چلبی که در سال 683 هجری رحلت کرده است به نظم درآودره. جلال الدین مولوی هنگامی که شوری و وجدی داشته، چون بسیار مجذوب سنایی و عطار بوده است، به همان وزن و سیاق منظومه های ایشان اشعاری با کمال زبردستی بدیهه میسروده است و حسام الدین آنها را می نوشته. نظم دفتر اول در سال 662 هجری تمام شده و در این موقع بواسطه فوت زوجه حسام الدین ناتمام مانده و سپس در سال 664 هجری دنباله آنرا گرفته و پس از آن بقیه را سروده است. قسمت دوم اشعار او، مجموعه بسیار قطوری است شامل نزدیک صدهزار بیت غزلیات و رباعیات بسیار که در موارد مختلف عمر خود سروده و در پایان اغلب آن غزلیات نام شمس الدین تبریزی را برده و بهمین جهت به کلیات شمس تبریزی و یا کلیات شمس معروف است. گاهی در غزلیات خاموش و خموش تخلص کرده است و در میان آن همه اشعار که با کمال سهولت میسروده است، غزلیات بسیار رقیق و شیوا هست که از بهترین اشعار زبان فارسی بشمار تواند آمد.

  جلال الدین بلخی پسری داشته است به اسم بهاءالدین احمد معروف به سلطان ولد که جانشین پدر شده و سلسله ارشاد وی را ادامه داده است. وی از عارفان معروف قرن هشتم بشمار میرود و مطالبی را که در مشافهات از پدر خود شنیده است در کتابی گرد آورده و "فیه مافیه" نام نهاده است. نیز منظومه ای بهمان وزن و سیاق مثنوی بدست هست که به اسم دفتر هفتم مثنوی معروف شده و به او نسبت میدهند اما از او نیست. دیگر از آثار مولانا مجموعه مکاتیب او و مجالس سبعه شامل مواعظ اوست.

  هرمان اته، خاور شناس مشهور آلمانی درباره جلال الدین محمد بلخی (مولوی) چنین نوشته است:

  «به سال ششصد و نه هجری بود که فریدالدین عطار اولین و آخرین بار حریف آینده خود که میرفت در شهرت شاعری بزرگترین همدوش او گردد، یعنی جلال الدین را که آن وقت پسری پنجساله بود در نیشابور زیارت کرد. گذشته از اینکه (اسرارنامه) را برای هدایت او به مقامات عرفانی به وی هدیه نمود با یک روح نبوت عظمت جهانگیر آینده او را پیشگویی کرد.

  جلال الدین محمد بلخی که بعدها به عنوان جلال الدین رومی اشتهار یافت و بزرگترین شاعر عرفانی مشرق زمین و در عین حال بزرگترین سخن پرداز وحدت وجودی تمام اعصار گشت، پسر محمد بن حسین الخطیبی البکری ملقب به بهاءالدین ولد در ششم ربیع الاول سال ششصد و چهار هجری در بلخ به دنیا آمد. پدرش با خاندان حکومت وقت یعنی خوارزمشاهیان خویشاوندی داشت و در دانش و واعظی شهرتی بسزا پیدا کرده بود. ولی به حکم معروفین و جلب توجه عامه که وی در نتیجه دعوت مردم بسوی عالمی بالاتر و جهان بینی و مردم شناسی برتری کسب نمود. محسود سلطان علاءالدین خوارزمشاه گردید و مجبور شد بهمراهی پسرش که از کودکی استعداد و هوش و ذکاوت نشان میداد قرار خود را در فرار جوید و هر دو از طریق نیشابور که در آنجا به زیارت عطار نایل آمدند و از راه بغداد اول به زیارت مکه مشرف شدند و از آنجا به شهر ملطیه رفتـند. در آنجا مدت چهار سال اقامت گزیدند؛ بعد به لارنده انتقال یافتند و مدت هفت سال در آن شهر ماندند. در آنجا بود که جلال الدین تحت ارشاد پدرش در دین و دانش مقاماتی را پیمود و برای جانشینی پدر در پند و ارشاد کسب استحقاق نمود. در این موقع پدر و فرزند بموجب دعوتی که از طرف سلطان علاءالدین کیقباد از سلجوقیان روم از آنان بعمل آمد به شهر قونیه که مقر حکومت سلطان بود عزیمت نمود و در آنجا بهاءالدین در تاریخ هیجدهم ربیع الثانی سال ششصد و بیست و هشت هجری وفات یافت.

  جلال الدین از علوم ظاهری که تحصیل کرده بود خسته گشت و با جدی تمام دل در راه تحصیل مقام علم عرفان نهاد و در ابتداء در خدمت یکی از شاگردان پدرش یعنی برهان الدین ترمذی که 629 هجری به قونیه آمده بود تلمذ نمود. بعد تحت ارشاد درویش قلندری بنام شمس الدین تبریزی درآمد واز سال 642 تا 645 در مفاوضه او بود. شمس الدین با نبوغ معجره آسای خود چنان تأثیری در روان و ذوق جلال الدین اجرا کرد که وی به سپاس و یاد مرشدش در همه غزلیات خود بجای نام خویشتن نام شمس تبریزی را بکار برد. هم چنین غیبت ناگهانی شمس، در نتیجه قیام عوام و خصومت آنها با علوی طلبی وی که در کوچه و بازار قونیه غوغائی راه انداختند و در آن معرکه پسر ارشد خود جلال الدین یعنی علاءالدین هم مقتول گشت. مرگ علاءالدین تأثیری عمیق در دلش گذاشت و او برای یافتن تسلیت و جستن راه تسلیم در مقابل مشیعت، طریقت جدید سلسله مولوی را ایجاد نمود که آن طریقت تا کنون ادامه دارد و مرشدان آن همواره از خاندان خود جلال الدین انتخاب می گردند. علائم خاص پیروان این طریقت عبارتست در ظاهر از کسوهً عزا که بر تن می کنند و در باطن از حال دعا و جذبه و رقص جمعی عرفانی یا سماع که بر پا میدارند و واضع آن خود مولانا هست. و آن رقص همانا رمزیست از حرکات دوری افلاک و از روانی که مست عشق الهی است. و خود مولانا چون از حرکات موزون این رقص جمعی مشتعل میشد و از شوق راه بردن به اسرار وحدت الهی سرشار می گشت؛ آن شکوفه های بی شمار غزلیات مفید عرفانی را میساخت که به انظمام تعدادی ترجیع بند و رباعی دیوان بزرگ او را تشکیل میدهد. بعضی از اشعار آن از لحاظ معنی و زیبایی زبان و موزونیت ابیات جواهر گرانبهای ادبیات جهان محسوب میشود.

  اثر مهم دیگر مولانا که نیز پر از معانی دقیق و دارای محسنات شعری درجه اول است، همانا شاهکار او کتاب مثنوی یا به عبارت کامل تر "مثنوی معنوی" است. در این کتاب که شاید گاهی معانی مشابه تکرار شده و بیان عقاید صوفیان بطول و تفضیل کشیده و از این حیث موجب خستگی خواننده گشته است. آنچه به زیبایی و جانداری این کتاب این کتاب می افزاید، همانا سنن و افسانه ها و قصه های نغز و پر مغزیست که نقل گشته. الهام کنند مثنوی شاگرد محبوب او "چلبی حسام الدین" بود که اسم واقعی او حسن بن محمد بن اخی ترک، است. مشارالیه در نتیجه مرگ خلیفه (صلاح الدین زرکوب) که بعد از تاریخ 657 هجری اتفاق افتاد، بجای وی بجانشینی مولانا برگزیده شد و پس از وفات استاد مدت ده سال بهمین سمت مشغول ارشاد بود تا اینکه خودش هم به سال 683 هجری درگذشت. وی با کمال مسرت مشاهده نمود که مطالعه مثنوی های سنائی و عطار تا چه اندازه در حال جلال الدین جوان ثمر بخش است. پس او را تشویق و ترغیب به نظم کتاب مثنوی کرد و استاد در پیروی از این راهنمایی حسام الدین دفتر اول مثنوی را بر طبق تلقین وی برشته نظم کشید و بعد بواسطه مرگ همسر حسام الدین ادامه آن دو سال وقفه برداشت. ولی به سال 662 هجری استاد بار دیگر بکار سرودن مثنوی پرداخت و از دفتر دوم آغاز نمود و در مدت ده سال منظومه بزرگ خود را در شش دفتر به پایان برد.

  بهترین شرح حال جلال الدین و پدر و استادان و دوستانش در کتاب مناقب العارفین تألیف شمس الدین احمد افلاکی یافت میشود. وی از شاگردان جلال الدین چلبی عارف، نوهً مولانا متوفی سال 710 هجری بود. همچین خاطرات ارزش داری از زندگی مولانا در "مثنوی ولد" مندرج است که در سال 690 هجری تألیف یافته و تفسیر شاعرانه ایست از مثنوی معنوی. مؤلف آن سلطان ولد فرزند مولاناست، و او به سال 623 هجری در لارنده متولد شد و در سال 683 هجری به جای مرشد خود حسام الدین بمسند ارشاد نشست و در ماه رجب سال 712 هجری درگذشت. نیز از همین شخص یک مثنوی عرفانی بنام "ربابنامه" در دست است.»

  از شروح معروف مثنوی در قرنهای اخیر از شرح مثنوی حاج ملا هادی سبزواری و شرح مثنوی شادروان استاد بدیع الزمان فروزانفر که متأسفانه بعلت مرگ نابهنگام وی ناتمام مانده و فقط سه مجلد مربوط به دفتر نخست مثنوی چاپ و منتشر شده است. و همچنین شرح مثنوی علامه محمد تقی جعفری تبریزی باید نام برد.
  عبدالرحمن جامی مینویسد:

  « بخط مولانا بهاءالدین ولد نوشته یافته اند که جلال الدین محمد در شهر بلخ شش ساله بوده که روز آدینه با چند کودک دیگر بر بامهای خانه های ما سیر میکردند. یکی از آن کودکان با دیگری گفته باشد که بیا تا از این بام بر آن بام بجهیم. جلال الدین محمد گفته است: این نوع حرکت از سگ و گربه و جانوارن دیگر می آید، حیف باشد که آدمی به اینها مشغول شود، اگر در جان شما قوتی هست بیائید تا سوی آسمان بپریم. و در آن حال ساعتی از نظر کودکان غایب شد، فریاد برآوردند، بعد از لحظه ای رنگ وی دیگرگون شده و چشمش متغیر شده باز آمد و گفت: آن ساعت که با شما سخن می گفتم دیدم که جماعتی سبز قبایان مرا از میان شما برگرفتند و بگرد آسمان ها گردانیدند و عجایب ملکوت را به من نمودند؛ و چون آواز فریاد و فغان شما برآمد بازم به این جایگاه فرود آوردند.»

  و گویند که در آن سن در هر سه چهار روز یکبار افطار می کرد. و گویند که در آن وقت که (همراه پدر خود بهاءالدین ولد) به مکه رفته اند در نیشابور به صحبت شیخ فرید الدین عطار رسیده بود و شیخ کتاب اسرارنامه به وی داده بود و آن پیوسته با خود می داشت.....

  فرموده است که: مرغی از زمین بالا پرد اگر چه به آسمان نرسد اما اینقدر باشد که از دام دورتر باشد و برهد، و همچنین اگر کسی درویش شود و به کمال درویشی نرسد، اما اینقدر باشد که از زمره خلق و اهل بازار ممتاز باشد و از زحمتهای دنیا برهد و سبکبار گردد.....

  یکی از اصحاب را غمناک دید، فرمود همه دل تنگی از دل نهادگی بر این عالم است. مردی آنست که آزاد باشی از این جهان و خود را غریب دانی و در هر رنگی که بنگری و هر مزه یی که بچشی دانی که به آن نمانی و جای دیگر روی هیچ دلتنگ نباشی.

  و فرموده است که آزاد مرد آن است که از رنجانیدن کس نرنجد، و جوانمرد آن باشد که مستحق رنجانیدن را نرنجاند.

  مولانا سراج الدین قونیوی صاحب صدر و بزرگ وقت بوده، اما با خدمت مولوی خوش نبوده. پیش وی تقریر کردند که مولانا گفته است که من با هفتاد و سه مذهب یکی ام؛ چون صاحب غرض بود خواست که مولانا را برنجاند و بی حرمتی کند. یکی را از نزدیکان خود که دانشمند بزرگ بود فرستاد که بر سر جمعی از مولانا بپرس که تو چنین گــفـته ای؟ اگر اقرار کند او را دشنام بسیار بده و برنجان. آن کس بیامد و بر مولانا سؤال کرد که شما چنین گفته اید که من با هفتاد و سه مذهب یکی ام؟! گفت: گفته ام. آن کس زبان بگشاد و دشنام و سفاهت آغاز کرد، مولانا بخندید و گفت: با این نیز که تو می گویی هم یکی ام. آنکس خجل شده و باز گشت. شیخ رکن الدین علاءالدوله سمنانی گفته است که مرا این سخن از وی به غایت خوش آمده است.

  از وی پرسیدند که درویش کی گناه کند؟ گفت: مگر طعام بی اشتها خورد که طعام بی اشتها خوردن، درویش را گناهی عظیم است. و گفته که در این معنی حضرت خداوندم شمس الدین تبریزی قدس سره فرمود که علامت مرید قبول یافته آنست که اصلا با مردم بیگانه صحبت نتواند داشتن و اگر ناگاه در صحبت بیگانه افتد چنان نشیند که منافق در مسجد و کودک در مکتب و اسیر در زندان.

  و در مرض اخیر با اصحاب گفته است که: از رفتن من غمناک مشوید که نور منصور رحمهالله تعالی بعد از صد و پنجاه سال بر روح شیخ فریدالدین عطار رحمةالله تجلی کرد و مرشد او شد، و گفت در هر حالتی که باشید با من باشید و مرا یاد کنید تا من شما را ممد و معاون باشم در هر لباسی که باشم.

  منبع مطلب : iranvairaniam.blogfa.com

  مدیر محترم سایت iranvairaniam.blogfa.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  فاطمه : چخبرعهععههههاین ک از درس بیشترههههههاصلا راضی نیستم واقعا شما به این میگین خلاصه؟؟؟،،

  ناشناس : 😏این همه خلاصه

  بایس رزی بلک پینک : این که اصلا خلاصه فارسی ششم نیست چرا مینویسید

  ایسودا : من این درس روخیلی دوست داشتم وچیزهای زیادی ازش ادگرفتم مثلااونجاش که میگه نمازش روسروقت میخونه امیدوارم شماهم ین درس رودوست داشته باشید

  ناشناس : سلام چرا خلاصه ب درس رو اصلا نمیگه

  12345 : خیلی طولانیه

  مرتضی : این بیست برابر درس هست به نظرتون این خلاصه؟؟😥

  ترنم : داری اشتباه می زنی عزیز😑 این درس نهم هست رنج های که کشیده ام مپرس 😑 ما خلاصه درس ده رو مخوایم😑

  😋😎 : میشه خلاصه درس عطار جلال الذین محمد بگین لطفاً

  Anil : اثلا به درد نمیخوره چه وعضشه اندازه ی کل کتابه وَلاییـ رو سایت مینویسه خلاصه بعد چرتوپرت نیاره واقعا که 😠😾

  Masoumeh : من خلاصه می خواستماا😐😑

  P : میشه خلاصه درس رو هم بزارید لطف

  عسل : درس ۱۰ اینقدر نیست که این اینقدره اصلا راضی نیستم روش نوشته خلاصه اینجا اوده از کتاب بیشتر نوشته

  ناشناس : اینم شد خلاصه اخه روش نوشته خلاصه اونوقت ....

  درس فارسی : عشقی مرسی

  ناشناس : داداش فازت خلاصه درس دهم فارسی میخوایم نه زندگی نامه

  Masoumeh : بابا نخواستم الان خودم میرم کتابو می خونم خلاصشو می نویسم 😐✋

  مرتضی : رو این سایت نوشته بود خلاصه پس چرا اومدی اینجا بیست برابر درس رو دیدی هیچی نگفتی من انگشتم شکست انقد پایین زدم تا درسو ببینم😥😅

  مهدی ککه است🙂🔪🔪🔪 : مهدی ببخشیدا ولی خیلی کثافتی🙂🔪 حالم ازت به هم میخوره عوضی:)🔪🔪🔪

  پسر بد : بچه دقت کنید این خلاصه ی زندگی نامه ی جلال الدین هستش خلاصه ی در نیست

  محسن امینی : این اشتباه

  ناشناس : اینم شد خلاصه ای بابا

  یسنا سعید : بهترین کارو میکنی

  ضحا : خلاصه در عطار و جلال الدین وی در سال ۶۰۴ هجری در بلخ ولادت یافت. چون پدرش بزرگان مشایخ عصر بود و سلطان محمد خوارزمشاه با این سلسله لطفی نداشت و در مرض اخیر با اصحاب گفته است که:از رفتن من غمناک مشوید که نور رحمهالله تعالی بعد از صد و پنجاه سال بر روح شیخ فریدالدین عطار رحمهالله تجلی کرد و مرشد شد. *پایان*

  ناشناس : من همینم که این خلاصه رو براتون گفتم لطفا کسانی کا روبیکا دارن ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌@Dekati توی این کانال با این ایدی عضو بشن تشکر

  ناشناس : بابا گرفتیمان ای مثلا خلاصص اندازه کل عمر محمد زیاد بود

  ناشناس : واقعا شما به این میگید خلاصه ؟،؟،؟

  فاطیما : اصلا خلاصه نبود از درس هم بیشتر بود.😂😂😂😂

  ناشناس : خرررررررررررررررررررررررررررررررررررر

  دلبر بی دل : اره باید همین کارو بکنیم به قرآن🤭😂

  ناشناس : نمیدونم جوابش چی میشه لطفا هرکی میدونه بگه حتا اگه دو یا سه خط باشه ممنون میشم

  غزل : بابا من گفتم خلاصه چرا اینو میاره😠

  ضحا : مطمعنین که این زندگی نامه نیست البته که این از زندگی نامه هم بیشتره والا ما میایم خلاصه پیدا کنیم کل زندگی نامه و درس میاد لطفا یکی خلاصه رو بگه یعنی تا الان هیچکی خودش نخونده و ننوشته😐

  دیانا : بچه ها زندگی نامشه

  لایک کن لایک میکنم : از درس بیشتره نه خلاصه بود😂-😂😂😂😂😂😂

  آیسان : من زدم خلاصه چخبره ی توماراومد این خودش ی کتابه

  ناشناس : این خلاصه نیست😬😬

  ف : چرا خلاصه میزنین ولی این متن از متن کتاب هم بیشتره واقعا متاسغم براتون

  سلطان جانان🌟☄🌠 : خیلی بده زیاده مثلا مثلا خلاصشه 😒😒✋

  دخی لش : به این میگن خلاصه نا اون زندگی نامه ای که شما نوشتین

  ناشناس : آره واقعا

  ناشناس😏 : والا دیگه انقدددد راضی به زحمتتون نبودیم😐😐😐😐 به قول بچه های دیگه که تو پیان نوشتنن این متن بیشتر از خوده درسه..!!!!! ما گفتیم *خلاصه*😐😂😂😂😂😂😂

  گووووووز : گووووووز

  هلو : این که از کل درس هم بیشتره

  سوفیا💜 : اره😂😂

  ناشناس : بد قول هستید بی شور هااااااا

  سارا : خیلی طولانی بود این ۲برابر درس بود لطف خلاصه را هم بزارید اگر که نظر ما برای شما اهمیتی داره جناب

  فاطمه : چقدر زیاده آخه این خلاصه اس؟ ☹️😐🤨🤔😓

  ناشناس : این خیلی زیاده من زدم خلاصله این که از درس هم بیشتره

  ناشناس : سلام بچه ها میشه هر کدومتون که خلاصه درس دهم فارسی عطار و جلال الدین محمد رو بفرسته همین جا

  مرجان🥰 : من خلاصه خواسته بودم این چی بود😶😶

  ناشناس : این که درس نهم لطفا در دهم خلاصش رو بگید لطفاااا

  ناشناس : اصلا این خلاصه نیست ده بنابراین درسه

  ستاره : خداوکیلی متن درس انقدر نیست که این انقدر زیاده 😐خوب نمیدونین همین رو هم نزارید والا

  بله راست میگه : بله راست میگه

  رادین : ستاره راست میگه این از متن درس هم بیشتره والا این کیریه

  ناشناس : این چه خلاصه ای از خود درسم بیشتره😠

  قهر : اسکل ها 😇😇😇😂😂😂😂🤣🤣🤣

  علی : ناموسن دستت طلا

  خانم..... : محمد بسیار خسته شده بود اسم پدر ایشان بها الدین گفت که اگر به نیشابور برسیم چند روزی آنجا میمانیم در راه که بودند همه از زیبایی نیشابور سخن میگفتند این اولین سفر طولانی ایشان بود تا حالا اینهمه راه نرفته بود سفر برای بچه هایی هم سن او هیجان انگیز است

  JIMIN : اصلا بدرد نمیخوره😤

  ریاضی : راست میگه

  Lalisa manoban : من ترجیح میدم متن خود درسو بنویسم تا این متن زیادو چخبرهههه

  ناشناس : ما خلاصه مخایم نه زندگی نامخ

  ناشناس : این هم پاسخ خوبیه ، ممنون 💗

  ناشناس : سام من از این سایت بدم میاد

  Mpknnbj : من خلاصه درس 10 میخواستم زندگی نامه اورد من کلافه شدم منو اروم کنید😭😭😜

  نرجس : خلاصه درس دهم ششم در ۷ خط

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  a ❤ s 3 ماه قبل
  0

  اخه اینم شد خلاصه

  ناشناس 3 ماه قبل
  0

  سلام به بچه های گل همون طور که میدونید حسابی من لایک خوردم و مدیر شدم ....

  پس کلمه اضافی ممنوع.....

  ارمیتا افشار نیا 3 ماه قبل
  1

  محمد حطابی خسته شده بودپدرش (بها الدین )گفته بود به نیشابور که برسیم چند روز درانجا میمانیم در طول راه همه از اب هوای دل پذیرش سخن میگفتتند این نخستین سفر طولانی او بود

  دخی شیطون 3 ماه قبل
  0

  واقعا این شد خلاصه

  ردادین🤞🦋💙

  محمد 3 ماه قبل
  0

  عالی بو

  Bari 4 ماه قبل
  0

  تو روخدا واقعا الان این خدا وکیلی خلاصه بود انگار درس رو 100 برابر کرده بود بعدم نوشته خلاصه

  1
  دخی شیطون 3 ماه قبل

  خدای پرتو پرت نوشته

  ساسا 5 ماه قبل
  2

  سلام آجی خوبی بعد اینارو بفرست برام

  0
  دخی شیطون 3 ماه قبل

  نه

  ناشناس 5 ماه قبل
  1

  بابا‌آخه‌اینم‌مثلا‌شد‌خلاصه‌اکه‌کل‌کتاب‌۳۰‌خط‌باشهاین‌که‌

  ۶۰‌‌یا‌۷۰‌خطه‌که😂🤣😠

  درحال نوشتن... 6 ماه قبل
  1

  این درس میگه که پسری به نام محمد همراه با پدرش بهاالدین به شهر خوب نیشابور سفر می کنند. درطول راه محمد خیلی هیجان انگیز بود ،ولی دلش برای کوچه محل زندگی اش دوستانش مدرسه اش تنگ میشد. تازه به نیشابور رسیده بودند. اذان شروع شد . محمد نمازش را خواند و نزد پدرش رفت . پدرش مهمان داشت . همهی دانشمندان بزرگ به دیدن او و پسرش میرفتند تا به انها خوش امد بگویند.یکی از این مهمان ها عطار بزرگ بود. محم سلام کرد و در گوشه ای نشست.شیخ اورا صدا زد . محمد به نزد او رفت . شیخ گفت از دانش چه چیز هایی میدانی .محمد گفت چیز زیادی نمیدانم. شیخ خندید و گفت همهی ما چیز زیادی نمیدانیم .افتاب در حال غروب بود شیخ میخواست برود کتابی برداشت و در صفحه اول چیزی نوشت واو را به محمد داد.

  بقیشم خودتون بنویسید.؟!

  0
  ارمیتا افشار نیا 3 ماه قبل

  عزیزم شما باید به دیگران کمک کنی من مدیر اینجا هستم

  0
  جانان 5 ماه قبل

  ممنون

  در حال نوشتن... 6 ماه قبل
  2

  خیلی خرین ردم میاد ازتو

  ریدم تو سایتتون /خکا تو مختون با این ...

  0
  ارمیتا افشار نیا 3 ماه قبل

  خیلی زشته توی اینجا فوش بدید همه میبینن

  دیبلا 6 ماه قبل
  3

  بچه ها تو رو خدا به من بگین خلاصه 😭

  ناشناس 6 ماه قبل
  2

  والا تا جایی که من می دونم درس خودش این اندازه نیست

  ناشناس 6 ماه قبل
  2

  والا تا جایی که من می دونم درس خودش این اندازه نیست

  ناشناس 6 ماه قبل
  3

  خرها

  ناشناس 6 ماه قبل
  3

  خرااا

  زهرارهبر 6 ماه قبل
  2

  سلام بابا ما داریم دنبال خلاصه میگردیم آخه این چیه

  ناشناس 6 ماه قبل
  1

  وقعا خیلی طولانی هستش😔☹

  setayash 6 ماه قبل
  2

  ما مثلا بخایم تو امتحانمون بنویسیم اینو بنویسیم مگ ۴ برگه اضافه بگیریم این اصا معلوم نی مال کدوم درسه درضمن ۱۰۰ برابر درس اینهههههههههه

  مرتضی 6 ماه قبل
  2

  یاخدا آخه به این میگن خلاصه 😳😳

  0
  مریم 💔 5 ماه قبل

  نه

  ناشناس 6 ماه قبل
  1

  اصلا خووووب نیست این چیه گذاشتین ما خلاصه میخواییم😏😏👋👋🙅🏻‍♂️🙅‍♀️🙅‍♀️🙅‍♀️

  ناشناس 🔥🕳🤑🕳😕 6 ماه قبل
  2

  خلاصشو بیارید

  کوک 6 ماه قبل
  1

  چه خلاصه‌ی کوتاهی😂😂این که رمان هست نه خلاصه😐😑😂

  AmlR🃏 6 ماه قبل
  2

  بیشتر نود حاجی 🤔🤔🤔😂😂😂😂

  گووووووز 6 ماه قبل
  5

  گووووووز

  3
  Z 6 ماه قبل

  ممنون🦄

  سوسن 6 ماه قبل
  3

  بابا نشسته از درس بیشترگذاشته اهههه

  محمدرضا 6 ماه قبل
  0

  😩😩😩😩🙅

  ناشناسی 6 ماه قبل
  2

  باید خلاصه ۱۵ خط باشه نه ۱۵۰۰۰ خط این چه کاریه

  0
  ناشناس 6 ماه قبل

  سه چهار تا باید باسه نه ۱۵ و ۱۵۰۰۰خط

  ناشناسی 6 ماه قبل
  0

  خود درس از این کوتاه تر بود کلا (-_(-_(-_-)_-)

  ناشناس 6 ماه قبل
  1

  واقعا خیلی خرین ک متن این همه گذاشتین ما گفتیم*خلاصه*🙁

  ناشناس 6 ماه قبل
  0

  یاخدا آخه به این میگن خلاصه 😳😳

  Eliya 6 ماه قبل
  2

  کسیکه این متنو نوشته واقعا واسش بمیرم که انقدر مغز فندقی بوده

  0
  ناشناس 6 ماه قبل

  درسو وایتون نوسته که بخونید خلاصشو خودتون بفهمید

  نیلا 6 ماه قبل
  3

  اخه این که خلاصه نیست

  فاطی 6 ماه قبل
  1

  خیلی خرین

  نرجس 6 ماه قبل
  4

  خلاصه درس دهم ششم در ۷ خط

  پریسا 7 ماه قبل
  0

  سلام راست میگه

  محمدرضا 7 ماه قبل
  1

  رید

  0
  مریم 💔 5 ماه قبل

  بی ادب 😒

  0
  ۰۰۰۰ 6 ماه قبل

  نگو نگو واقعارید

  ناشناس 7 ماه قبل
  1

  اصلا این خلاصه نیست ب این میگن خلاصه این سایت چقدر بده

  2
  لات دل خراب😔😔😔☹☹ 6 ماه قبل

  اره راست میگی به خدا 🤗🤗

  نیما 7 ماه قبل
  0

  چقد هست😥

  1
  لات دل خراب😔😔😔☹☹ 6 ماه قبل

  زیادخخخ

  قیری 7 ماه قبل
  0

  قیررررررررررررر

  ناشناس 7 ماه قبل
  3

  خوب به موخ هاتون فشار بیارین

  ناشناس😏 7 ماه قبل
  5

  والا دیگه انقدددد راضی به زحمتتون نبودیم😐😐😐😐 به قول بچه های دیگه که تو پیان نوشتنن این متن بیشتر از خوده درسه..!!!!! ما گفتیم *خلاصه*😐😂😂😂😂😂😂

  Mpknnbj 7 ماه قبل
  4

  من خلاصه درس 10 میخواستم زندگی نامه اورد من کلافه شدم منو اروم کنید😭😭😜

  0
  رقیه 6 ماه قبل

  تو رو خدا خلاصه شو بهم بگین😭😭

  مهسا 7 ماه قبل
  0

  ممنون که خلاصه درس رو گذاشتید

  0
  Z 6 ماه قبل

  کجای این خلاصه ریدی با نظر دادنت

  0
  Eliya 6 ماه قبل

  واقعا فک میکنی آیت خلاصص

  3
  محمدرضا 7 ماه قبل

  ریده چی میگی

  محمد حسین علیزاده 7 ماه قبل
  1

  این همه کون ادم پاره میشه اصلا این خلاصه هست بی پدر مادرا

  Masoumeh 7 ماه قبل
  2

  بعدشم ان از متن کتاب هم بیشتر بود 😑

  Masoumeh 7 ماه قبل
  8

  بابا نخواستم الان خودم میرم کتابو می خونم خلاصشو می نویسم 😐✋

  6
  دلبر بی دل 7 ماه قبل

  اره باید همین کارو بکنیم به قرآن🤭😂

  7
  یسنا سعید 7 ماه قبل

  بهترین کارو میکنی

  Masoumeh 7 ماه قبل
  9

  من خلاصه می خواستماا😐😑

  ناشناس 7 ماه قبل
  4

  سام من از این سایت بدم میاد

  ناشناس 7 ماه قبل
  8

  داداش فازت

  خلاصه درس دهم فارسی میخوایم نه زندگی نامه

  ناشناس 7 ماه قبل
  6

  خرررررررررررررررررررررررررررررررررررر

  رستا 7 ماه قبل
  2

  منم خلاصه میخواستم نه زندگی نامه عطار جلال الدین محمد بلخی !!!! 🤔🤔🤔 🤔🤔🤔🤔🤔🤔🤔🤔🤔🤔🤔🤔🤔🤔🤔🤔🤔🤔😂

  رویا 7 ماه قبل
  3

  خلاصه دری عطار ادین و جلال الدبن محمد و بگین

  رویا 7 ماه قبل
  3

  سلام لطفا خلاصه در عطار الدین و جلال الدین محمد رو بگین لطفا

  ناشناس 7 ماه قبل
  4

  ما خلاصه مخایم نه زندگی نامخ

  Lalisa manoban 7 ماه قبل
  4

  من ترجیح میدم متن خود درسو بنویسم تا این متن زیادو چخبرهههه

  0
  دخی شیطون 3 ماه قبل

  والا🦋

  ی خری 7 ماه قبل
  3

  شما ب این میگید خلاصه ؟

  پشیمون شدم اصن میرم از خود کتاب در میارم

  ن پشیمون شدم 😭 کجا برم من

  فاطیما 7 ماه قبل
  6

  اصلا خلاصه نبود از درس هم بیشتر بود.😂😂😂😂

  5
  ناشناس 7 ماه قبل

  آره واقعا

  ناشناس 7 ماه قبل
  6

  واقعا شما به این میگید خلاصه ؟،؟،؟

  JIMIN 7 ماه قبل
  4

  اصلا بدرد نمیخوره😤

  4
  ریاضی 7 ماه قبل

  راست میگه

  خانم..... 7 ماه قبل
  4

  محمد بسیار خسته شده بود اسم پدر ایشان بها الدین گفت که اگر به نیشابور برسیم چند روزی آنجا میمانیم در راه که بودند همه از زیبایی نیشابور سخن میگفتند این اولین سفر طولانی ایشان بود تا حالا اینهمه راه نرفته بود سفر برای بچه هایی هم سن او هیجان انگیز است

  0
  setayash 6 ماه قبل

  واقعااا عالی بود

  ناشناس 7 ماه قبل
  6

  بابا گرفتیمان ای مثلا خلاصص اندازه کل عمر محمد زیاد بود

  ناشناس 7 ماه قبل
  2

  علی اکبر دهخدا در سال 1257 هجری شمسی و در تهران به دنیا آمده است. پدر او تمام اموال خود را فروخت و به تهران آمد و نه سال بعد از تولد دهخدا از دنیا رفت . معلمین او شیخ غلام حسین بروجردی و شیخ هادی نجم آبادی بودند.

  دهخدا برای تألیف لغت نامه که مهم ترین و اساسی ترین اثر خود است وتقریباهمه لغات فارسی ، نام شهرها و روستاها ، کلمات علمی ، اشخاص بزرگ و لغات عربی را در خود جای داده است، بیش از چهل سال کوشش کرد و با حدود صد نفر همکاری داشت. او در طی این چهل سال تنها چهار روز به دلیل مرگ مادر و بیماری خودش کار نکرد. در میان دانشمندان معاصر ایران دهخدا را باید بزرگ مرد ایران دانست.

  علامه دهخدا در غروب روز دوشنبه 7 اسفند ماه 1334 شمسی و پس از شنیدن شعری از حافظ در میان محمد معین و سید جعفر شهیدی دار فانی را وداع گفت و در ری به خاک سپرده شد.

  این خلاصه درسه نه اونی که شما اسکولا نوشتین انقدری که زیاده فکر کنم اندازه تمام سن دهخدا نوشتن شایدم بیشتر😂😂

  0
  ناشناس 6 ماه قبل

  ممنون

  1
  Eliya 6 ماه قبل

  واقعا تو بیشتر بلدی

  1
  واقعا فک میکنی این خلاصه درسه؟ 6 ماه قبل

  واقعا ممنون تو از اونا بیشتر بلدی

  0
  محمدرضا 7 ماه قبل

  چرا تو روبیک مینویسه نتیجه ای یافت نشد

  4
  ناشناس 7 ماه قبل

  این هم پاسخ خوبیه ، ممنون 💗

  6
  ناشناس 7 ماه قبل

  من همینم که این خلاصه رو براتون گفتم لطفا کسانی کا روبیکا دارن ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌@Dekati توی این کانال با این ایدی عضو بشن تشکر

  8
  درس فارسی 7 ماه قبل

  عشقی مرسی

  5
  دخی لش 7 ماه قبل

  به این میگن خلاصه نا اون زندگی نامه ای که شما نوشتین

  4
  علی 7 ماه قبل

  ناموسن دستت طلا

  2
  نفیسا 7 ماه قبل

  اره واقعا

  Kian 7 ماه قبل
  1

  حالشون خو نبوده بیخی 🙄

  ناشناس 7 ماه قبل
  1

  اینکه خلاصه نبود

  متاسفم

  وادِفاض

  ناشناس 7 ماه قبل
  0

  اینکه خلاصه نبود

  متاسفم

  وادِفاض

  قهر 7 ماه قبل
  4

  اسکل ها 😇😇😇😂😂😂😂🤣🤣🤣

  0
  دخی شیطون 3 ماه قبل

  🤑🤣🤣

  1
  شیوا قشنگه 😉 7 ماه قبل

  با کی هستی

  فاطمه 7 ماه قبل
  3

  این از یک کتاب دهخدا هم بیشتره والا

  1
  معین 5 ماه قبل

  آره خخخخخخخ

  ناشناس 7 ماه قبل
  4

  این چه خلاصه ای از خود درسم بیشتره😠

  رادین 7 ماه قبل
  4

  ستاره راست میگه این از متن درس هم بیشتره والا این کیریه

  0
  راست میگه رادین جون. 7 ماه قبل

  خیلی کوسیه

  ناشناس 7 ماه قبل
  3

  وژدانن از کتاب پژوهش بیشتره

  0
  شیوا قشنگه 😉 7 ماه قبل

  بابا اخه چه ربطی به کتاب پژوهش دراره اخه من نمیدونم ما داریم از کتاب فارسی حرف میزنیم دختر یا پسر

  دخی لجباز 7 ماه قبل
  2

  سلام به همه ببخشید ها ولی این که نداره نیست این زندگی نامه هست

  ناشناس 7 ماه قبل
  2

  سلام واقعا بدرد مرگ هم نمیخوره

  2
  ناشناس 7 ماه قبل

  واقعا اونا که بلد نیستم ننویسند دیگه

  سلام قاصدک هستم 7 ماه قبل
  1

  سلام ستایش هستم متن خلاصه اش کوتاه بود یکم بیشتر مینوشتین ما رو مسخره کردید 😈😈🤣🤘

  2
  Kian 7 ماه قبل

  یه پیام دارم واس سایت عزیز ت بع این میگی خلاصه ن ناموسا ابن کجاش خلاصه هس خداوکیلی چی میزنین

  2
  ناشناس 7 ماه قبل

  واقعا

  سلام قاصدک هستم 7 ماه قبل
  3

  سلام قاصدک هستم اینکه متکب آن از خود درس هم زیاد تره باید یک هفته بخونی حفظ بشی🐶

  1
  😘😘😘😘 7 ماه قبل

  گل گفتی

  ناشناس 7 ماه قبل
  1

  مثلا خلاصه بود واقعا که....

  لوتی😒🗡🗡🗡😒😒 7 ماه قبل
  2

  سلام ببخشید اینو میگم ولی هرکی اینو ساخته اشتباه کرده اخه شماها وقتی که بلد نیستین چرا مینویسید ها این خلاصه نیست که این از متن درس هم والا خیییلی زیاده اخه شماها مرض دارین بی شورها یا نفهمین یا خودتونو زدین به نفهمی ها 😒😒😒😤😤😤😠😠😡😡😬😬😬😈

  0
  لوتی😒🗡🗡🗡😒😒 5 ماه قبل

  چه جوری😣

  1
  Kian 7 ماه قبل

  بیخیال ب دل نگیر یه چی زدن اومدن اینو نوشتن

  ناشناس 7 ماه قبل
  0

  خودتون بیاین بنویسید اگه راست می گین

  ناشناس 7 ماه قبل
  3

  بلد نیستن برای ما خلاصه بنویسن.😡😡

  0
  دخی شیطون 3 ماه قبل

  اسکلاً 🤣🤣

  1
  Eliya 6 ماه قبل

  اصلا من میام خود درسو مینویسم بعد اگر معلمم گفت این چیه میگم این خلاصه درس توی سایته

  2
  ناشناس 7 ماه قبل

  اره والا

  5
  سلطان جانان🌟☄🌠 7 ماه قبل

  خیلی بده زیاده مثلا مثلا خلاصشه 😒😒✋

  خویییییی🌌🌌 7 ماه قبل
  0

  بچه ها کسی خلاصشو بگه 😚

  علی‌اکبر‌عارفی 7 ماه قبل
  1

  خا

  0
  ناشناس 7 ماه قبل

  خخخخخخخ یا خدا😂😂😂😂

  سرنا 7 ماه قبل
  3

  وایییی😩 خیلی خلاصه اش زیاده😓 این که واسه‌ی خودش ی درسه 😳کلا معنی خلاصه معلومه یعنی خلاصه درس 😒

  ب 1 سال قبل
  1

  نه

  1
  شیوا قشنگه 😉 7 ماه قبل

  واو

  ف 1 سال قبل
  5

  چرا خلاصه میزنین ولی این متن از متن کتاب هم بیشتره واقعا متاسغم براتون

  Anil 1 سال قبل
  9

  اثلا به درد نمیخوره چه وعضشه اندازه ی کل کتابه وَلاییـ رو سایت مینویسه خلاصه بعد چرتوپرت نیاره

  واقعا که 😠😾

  2
  درس فارسی 7 ماه قبل

  از کتاب ریاضی بیشتره😂

  4
  بله راست میگه 1 سال قبل

  بله راست میگه

  علی 1 سال قبل
  3

  بدرد کی نمی‌خورد

  1
  سلطان جانان🌟☄🌠 7 ماه قبل

  اهای چطوری یه چی بنویس😍😍😍😍😘😘😘😗😇😇🤗

  ستاره 1 سال قبل
  4

  خداوکیلی متن درس انقدر نیست که این انقدر زیاده 😐خوب نمیدونین همین رو هم نزارید والا

  0
  شیوا قشنگه💖 7 ماه قبل

  پیش

  1
  شیوا قشنگه💖 7 ماه قبل

  پیش

  0
  امیر 7 ماه قبل

  اره

  علیرضا 1 سال قبل
  1

  خیلی خوب بود

  1
  دُخِی 1 سال قبل

  اخع اینم خلاصس نم چی فک کردید اصلا راضی نیستم

  چ بدردی میخوره 😏ب اندازه کل کتابا ششم

  ناشناس 1 سال قبل
  8

  اینم شد خلاصه اخه روش نوشته خلاصه اونوقت ....

  ناشناس 1 سال قبل
  7

  اینم شد خلاصه ای بابا

  0
  لوتی😒🗡🗡🗡😒😒 7 ماه قبل

  خیلی بدی

  0
  سلطان جانان🌟☄🌠 7 ماه قبل

  خخخخ

  ناشناس 1 سال قبل
  2

  مگه این خلاصه هست این خودش درس هست

  ناشناس 1 سال قبل
  1

  مگه این خلاصه هست این خودش تمام کتاب میشه

  محمدرضا 1 سال قبل
  2

  للو دیگه این چیه

  1
  سلطان جانان🌟☄🌠 7 ماه قبل

  خخخخخخخخ

  مازیار قابل 1 سال قبل
  1

  به درد نمیخوره

  1
  سلطان جانان🌟☄🌠 7 ماه قبل

  قربون😍😍😍😍

  1
  سلطان جانان🌟☄🌠 7 ماه قبل

  دمت گرم اون مرامت

  1
  سلطان جانان🌟☄🌠 7 ماه قبل

  عشقی

  ناشناس 1 سال قبل
  4

  اصلا این خلاصه نیست ده بنابراین درسه

  ناشناس 1 سال قبل
  5

  این خلاصه نیست😬😬

  ناشناس 1 سال قبل
  4

  این که درس نهم لطفا در دهم خلاصش رو بگید لطفاااا

  مرجان🥰 1 سال قبل
  4

  من خلاصه خواسته بودم این چی بود😶😶

  حمزه الکنانی 1 سال قبل
  3

  اونایی که میگن خلاصه نیست بالا هست😏

  ناشناس 1 سال قبل
  3

  تو خوووووووووبی😎😎

  2
  سلطان جانان🌟☄🌠 7 ماه قبل

  گلی به خدا عشقی

  ناشناس 1 سال قبل
  1

  خاک بر سرش فقط همین😐🙄😂😂😂

  ماهان 1 سال قبل
  3

  به به چه خلاسههههههه ای 🚬😐🦅

  1
  دخ 7 ماه قبل

  😐

  آیسان 1 سال قبل
  5

  من زدم خلاصه چخبره ی توماراومد این خودش ی کتابه

  ناشناس 1 سال قبل
  3

  🙄

  ناشناس 1 سال قبل
  1

  منم اول خوندم الان خلاصه شو بلدم 🥳🥳🥳

  0
  سلطان جانان🌟☄🌠 7 ماه قبل

  خخخ

  راد وین 1 سال قبل
  1

  سلام اشکال ندارد

  ناشناس 2 سال قبل
  1

  نکس ۹۸ کصخله عنتر میزاره مردم جواب بدن کصخلا سایت درس کردن

  تینا 2 سال قبل
  3

  خدایی‌به‌این‌میگید‌خلاصه‌خیلی‌کسخلید😂😂

  تینا 2 سال قبل
  2

  خدایی‌به‌این‌میگید‌خلاصه‌خیلی‌کسخلید😂😂

  امیرعلی کلاته 2 سال قبل
  3

  عجب بابا عجب چقدر زیاد ای بابا می‌خوام فش بدم

  1
  سلطان جانان🌟☄🌠 7 ماه قبل

  چقه

  2
  خویییییی🌌🌌 7 ماه قبل

  سلام خوبی اسمت چیع ❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤💅💜💜💜💛💕💕💖💖💖💖💖💗💗💗💗💙

  س 2 سال قبل
  3

  به نظر من این خلاصه نیست این کله درسو نوشته

  این دیگه چیه وا?😯

  ناشناس 2 سال قبل
  3

  باید خلاصه ی درس رو بگید تا بفهمیم شما خلاصه رو ننوشتین من از بقیه ی آموزش ها بازی هستم بجز فارسی

  لایک کن لایک میکنم 2 سال قبل
  5

  از درس بیشتره نه خلاصه بود😂-😂😂😂😂😂😂

  دیانا 2 سال قبل
  5

  بچه ها زندگی نامشه

  0
  سلطان جانان🌟☄🌠 7 ماه قبل

  ایلیلی

  پخالدل 2 سال قبل
  2

  تالاقیس

  0
  سلطان جانان🌟☄🌠 7 ماه قبل

  چی چی؟

  ناشناس 2 سال قبل
  1

  ممنون میشم 🌹🌹

  0
  سلطان جانان🌟☄🌠 7 ماه قبل

  لوتی

  ناشناس 2 سال قبل
  4

  سلام بچه ها میشه هر کدومتون که خلاصه درس دهم فارسی عطار و جلال الدین محمد رو بفرسته همین جا

  ناشناس 2 سال قبل
  4

  این خیلی زیاده من زدم خلاصله این که از درس هم بیشتره

  فاطی 2 سال قبل
  2

  بچه ها خلاصه برام بفرستید

  ناشناس 2 سال قبل
  3

  زندگی نامه نوشته به جای خلاصه

  فاطمه 2 سال قبل
  4

  چقدر زیاده آخه این خلاصه اس؟ ☹️😐🤨🤔😓

  0
  قلب❤❤ 7 ماه قبل

  سلام راست میگی به خدا اخه اینم خلاصه شد اصلا من اینجا خلاصه ی نمیبینم خییییلی زیاده بخدا 😬😩😾👉

  1
  مرتضی 2 سال قبل

  فاطی جون عزیزم اگر میشه خلاصه درس رو بگی بوس بوس عشقولی😘😜

  مهلا 2 سال قبل
  2

  این خیلی بده من گقتم خلاصه اونا بهم یه لیست کامل دادن یعنی اگه از کتاب خوندم بهتره من اصلااااااراضی نیستم چون زیااااادددههههه

  هستی محمدی 2 سال قبل
  1

  این درس دهم خلاصه چقدر زیتده خود درس انقدر زیاد نیست

  شهین 2 سال قبل
  1

  فکر کنم با بهتاش فریبا تو سریال پایتخت همدست شدین و سیگار داعشی مصرف کردین که دیوونه شدین. به نظر خودتون این خلاشه درس دهم هست یا ادامه درس دهم.؟؟!

  واقعا که حیف نظرهایی که ما میدیم میگیم عالیه عالیه.

  یعنی ای خاک بر سره سازنده اش😡😠☹☹😾😾😾

  1
  Elina 2 سال قبل

  🤣🤣🤣🤣🤣🤣

  1
  🤣🤣🤣😅 2 سال قبل

  خخخخ 🤣 😂

  خودم😶 2 سال قبل
  2

  واقعا زیبا بود رفتم برا معلم فرستادم خود معلم پشماش ریخت😂😂

  تو فارسی هم دو نمره بهم ارفاق کرد😂

  حتی خودمم پشمام ریخت از بس خلاصش کوتاه بود😶

  ضحا 2 سال قبل
  6

  خلاصه در عطار و جلال الدین

  وی در سال ۶۰۴ هجری در بلخ ولادت یافت. چون پدرش بزرگان مشایخ عصر بود و سلطان محمد خوارزمشاه با این سلسله لطفی نداشت و در مرض اخیر با اصحاب گفته است که:از رفتن من غمناک مشوید که نور رحمهالله تعالی بعد از صد و پنجاه سال بر روح شیخ فریدالدین عطار رحمهالله تجلی کرد و مرشد شد.

  *پایان*

  2
  خویییییی🌌🌌 7 ماه قبل

  بی ادب😶😒😒😒😒

  ضحا 2 سال قبل
  5

  مطمعنین که این زندگی نامه نیست البته که این از زندگی نامه هم بیشتره والا ما میایم خلاصه پیدا کنیم کل زندگی نامه و درس میاد لطفا یکی خلاصه رو بگه یعنی تا الان هیچکی خودش نخونده و ننوشته😐

  ناشناس 2 سال قبل
  1

  من زدم خلاصه این متن که از خود درس که بیش تره من اگه این خلاصه هست بهتر من از روی کتاب بنویسم

  متاسفم براتون

  ترنم 2 سال قبل
  3

  یعنی نویسنده این کتاب هم پشماش می‌ریزه با این خلاصه 😂

  سارا 2 سال قبل
  4

  خیلی طولانی بود این ۲برابر درس بود لطف خلاصه را هم بزارید اگر که نظر ما برای شما اهمیتی داره جناب

  2
  ناشناس 2 سال قبل

  اره

  پسر بد 2 سال قبل
  7

  بچه دقت کنید این خلاصه ی زندگی نامه ی جلال الدین هستش خلاصه ی در نیست

  1
  سلطان جانان🌟☄🌠 7 ماه قبل

  سلام پسر ب

  0
  خویییییی🌌🌌 7 ماه قبل

  سلام خوبی😍😍😍🤗🤗🤗🤗🤗😇😇

  Asi 2 سال قبل
  3

  نوشته خلاصله ولی از خود درسم بیشتره😂

  ناشناس 2 سال قبل
  3

  عارف هستم من هم اصلا راضی نیستم خیلی طولانی وخسته کننده من که نتونستم چیزی از خلاصه درس بیابم

  جاناتا 2 سال قبل
  2

  خیلی خیلی طولانی 😤

  ناشناس 2 سال قبل
  1

  خیلی طولانیه

  فکر کنم اشتباهی بجای اینکه خلاصه رو بنویسن کل درس رو نوشتن 😑😑

  لطفا اگه میشه خلاصه ی درس رو بنویسید

  1
  شیوا قشنگه💖 7 ماه قبل

  واو

  ناشناس 2 سال قبل
  4

  بد قول هستید بی شور هااااااا

  مهدی ککه است🙂🔪🔪🔪 2 سال قبل
  7

  مهدی ببخشیدا ولی خیلی کثافتی🙂🔪

  حالم ازت به هم میخوره عوضی:)🔪🔪🔪

  غزل 2 سال قبل
  5

  بابا من گفتم خلاصه چرا اینو میاره😠

  هلو 2 سال قبل
  4

  این که از کل درس هم بیشتره

  1
  ... 2 سال قبل

  ارههههههه

  4
  سوفیا💜 2 سال قبل

  اره😂😂

  2
  2 سال قبل

  ارههههههه🤣🤣🤣

  عسل 2 سال قبل
  8

  درس ۱۰ اینقدر نیست که این اینقدره اصلا راضی نیستم روش نوشته خلاصه اینجا اوده از کتاب بیشتر نوشته

  1
  ناشناس 2 سال قبل

  اره خودش خیلی کم تره

  فاطمه 2 سال قبل
  15

  چخبرعهععههههاین ک از درس بیشترههههههاصلا راضی نیستم واقعا شما به این میگین خلاصه؟؟؟،،

  مرتضی 2 سال قبل
  9

  این بیست برابر درس هست به نظرتون این خلاصه؟؟😥

  ناشناس 2 سال قبل
  13

  😏این همه خلاصه

  ناشناس 2 سال قبل
  5

  نمیدونم جوابش چی میشه لطفا هرکی میدونه بگه حتا اگه دو یا سه خط باشه ممنون میشم

  12345 2 سال قبل
  9

  خیلی طولانیه

  0
  😘😘😘😘 7 ماه قبل

  یا بولفضل

  P 2 سال قبل
  8

  میشه خلاصه درس رو هم بزارید لطف

  بایس رزی بلک پینک 2 سال قبل
  12

  این که اصلا خلاصه فارسی ششم نیست چرا مینویسید

  ناشناس 2 سال قبل
  10

  سلام چرا خلاصه ب درس رو اصلا نمیگه

  0
  😘😘😘😘 7 ماه قبل

  🤔🤔🤔🤔🤔😋😋😋😋

  ایسودا 2 سال قبل
  10

  من این درس روخیلی دوست داشتم وچیزهای زیادی ازش ادگرفتم مثلااونجاش که میگه نمازش روسروقت میخونه امیدوارم شماهم ین درس رودوست داشته باشید

  0
  دخی شیطون 3 ماه قبل

  چچوری تونستی این همرو بخونی 🤔🤔

  7
  مرتضی 2 سال قبل

  رو این سایت نوشته بود خلاصه پس چرا اومدی اینجا بیست برابر درس رو دیدی هیچی نگفتی من انگشتم شکست انقد پایین زدم تا درسو ببینم😥😅

  برای ارسال نظر کلیک کنید