توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  دانشمندان علت حرکت ورقه های سنگ کره را چه میدانند علوم نهم

  1 بازدید

  دانشمندان علت حرکت ورقه های سنگ کره را چه میدانند علوم نهم را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  علوم تجربی نهم؛ فصل ششم

  زمین ساخت ورقه ای
  زمین شناسان معتقدند که حدود ۲۰۰ میلیون سال پیش در سطح کرهٔ زمین یک خشکی واحد و بزرگی وجود داشته است که اطراف آن را یک اقیانوس بزرگ فراگرفته بوده است.

  تنها خشکی بزرگ زمین در ۲۰۰ میلیون سال پیش پانگه آ و تنها اقیانوس زمین در آن زمان پانتالاسا نامیده شده اند.


  میلیونها سال بعد، خشکی بزرگ پانتالاسا به دو خشکی کوچکتر به نام خشکیهای لورازیا و گندوانا تقسیم شد که بین آنها را دریای تتیس پرکرده بود.

  دریاچه خزر در شمال کشورمان، باقیمانده دریای تیس است.

  با گذشت زمان، خشکی های لورازیا و گندوانا، به قطعات کوچکتر تبدیل شده و پس از جابه جایی، قاره های امروزی را به وجود آورده اند.

  شواهد جابه جایی قاره ها:
  ۱. تشابه فسیل جانداران در قاره های مختلف
  ۲. انطباق حاشیۀ شرقی قارۀ آمریکای جنوبی با حاشیۀ غربی آفریقا
  ۳. تشابه سنگ شناسی در قاره های آفریقا و آمریکای جنوبی
  ۴. وجود آثار یخچالهای قدیمی در قاره های مختلف

  علت حرکت ورقه های سنگ کره:
  علت حرکت ورقه های سنگ کره جریانهای همرفتی خمیرکره است. خمیرکره به دلیل شرایط دما و فشار معین، حالت خمیری دارد. در قسمت پایین آن، دما زیادتر است؛ بنابراین چگالی مواد نسبت به قسمتهای بالایی کمتر است. به دلیل اختلاف دما و چگالی بین قسمتهای بالا و پایین خمیرکره، پدیده همرفت ایجاد میشود. در اثر این پدیده، مواد خمیری به سمت بالا حرکت میکنند و از محل شکاف بین ورقه ها به سطح زمین میرسند و سبب جابه جایی و حرکت ورقه ها میشوند.

  اگر ورقه سنگ کره در زیر اقیانوس قرار گرفته باشد، آن را ورقه اقیانوسی و اگر در محل قاره ها باشد آن را ورقه قاره ای می نامند.
  ورقه اقیانوسی چگالی بیشتری نسبت به ورقه قاره ای دارد. به همین دلیل در هنگام برخورد آنها با یکدیگر، ورقه اقیانوسی به زیر ورقه قارهای فرو رانده میشود.

  زمین ساخت ورقه ای 
  تکتونیک صفحه ای: زمین ساخت ورقه ای

  پوسته زمین از تعدادی ورقه متحرک تشکیل شده است که دائما در حال برخورد یا دور شدن از هم هستند. سخت کره از ۹ ورقه بزرگ و ۱۲ ورقه کوچکتر تشکیل شده است.

  مطالعه ورقه های زمین ساختی که زمین ساخت ورقه ای نامیده میشود،‌ به ما کمک میکند تا اشتقاق قاره ها، گسترش بستر اقیانوس، فورانهای آتشفشانی و تشکیل کوهها را توضیح دهیم.

  حرکت صفحه ها نسبت به هم، در سه حالت کلی رخ می دهد.

  حالت اول؛ صفحات واگرا هستند، یعنی از هم دور می شوند.

  در محل فصل مشترک دو صفحه، پشته های میان اقیانوسی، شکل گرفته و پوسته اقیانوسی بین دو صفحه، گسترش پیدا میکند و رفته رفته بر وسعت دریاها و اقیانوس ها افزوده میشود. هرچه از محل این پشته ها دور شویم سن پوسته اقیانوسی بیشتر می شود. اقیانوس اطلس بهترین مثال در این خصوص است. البته در بستر دریاهای جوانی مثل دریای سرخ هم این اتفاق می افتد.

  جایی که دو ورقه از هم دور میشوند،‌ سنگ داغ و مذاب (ماگمای مایع) به صورت گدازه خارج میشود و مواد جدیدی به ورقه ها افزوده میشود. به این ترتیب ورقه اقیانوسی جدیدی تشکیل میشود. جایی که این اتفاق رخ میدهد،‌ پشته میان اقیانوسی نامیده میشود.

  پشته های میان اقیانوسی به ندرت بیش از ۴۹۲۰ فوت (۱۵۰۰ متر)‌ ارتفاع دارند اما ممکن است هزاران مایل در امتداد بستر اقیانوس کشیده شوند. در زیر هر یک از اقیانوسهای بزرگ جهان،‌ یک پشته میان اقیانوسی وجود دارد. نمونه ای از آنها پشته میانی اطلس در اقیانوس اطلس است که از قطب شمال تا قطب جنوب کشیده شده است. پشته های میان اقیانوسی مناطقی هستند که فعالیت آتشفشانی و زمین لرزه در آنجا زیاد است.

  پیدایش دریای سرخ محصول دور شدن صفحه عربستان از صفحه آفریقا است.
  گاهی هم ممکن است فرآیند دور شدن صفحات، در وسط یک قاره اتفاق بیفتد. در این صورت پوسته قاره ای شکاف برداشته و مواد مذاب از دل زمین بیرون ریخته و بلندی هایی ساخته می شوند. منطقه شرق آفریقا و کوه کلیمانجارو نتیجه برون ریخت مواد مذاب از دل زمین در اثر دور شدن صفحات خشکی در آن منطقه است.

  ‏حالت دوم؛ صفحات همگرا هستند یعنی به هم نزدیک می شوند.

  این حالت خود به سه دسته تقسیم می شود؛
  اول؛ برخورد صفحه اقیانوسی با صفحه قاره ای
  در این نوع برخورد، صفحه اقیانوسی به دلیل چگالی بیشتر، به زیر صفحه قاره ای رانده می شود و کم کم به داخل سست کره فرو رفته و ناپدید می شود. این پدیده را فرورانش می نامند. در محل این فروراندگی معمولا رشته های کوه های طویل و مرتفعی تشکیل می شوند که با فعالیت های آتشفشانی و زمین لرزه همراه است. رشته کوه های آند در حاشیه غربی آمریکای جنوبی نمونه بارز چنین برخوردی هستند. در جنوب شرقی ایران هم می توان کوه های مکران را نام برد که در اثر فرورانش پوسته اقیانوسی عمان به زیر بلوک لوت ایران به وجود آمده اند.
  کمربند لرزه خیز اطراف اقیانوس آرام یکی از مهمترین نواحی لرزه خیز جهان است که علت آن برخورد ورقه اقیانوسی آرام با ورقه های قاره‌ ای اطراف آن است.
  در اثر این برخورد ورقه اقیانوسی به زیر ورقه قاره ای فرو رانده میشود. دراثر فرورانش، ورقه ها میشکنند و انرژی آزاد میشود، انرژی آزادشده به صورت امواج لرزه ای، باعث رخ دادن زمین لرزه های بزرگی میشود.
  افزون بر آن براثر فرورانش ورقه فرورونده و اصطکاک ایجاد شده، دما افزایش یافته، سنگها ذوب میشوند و آتشفشانهایی را به وجود میآورند.

  دوم؛ برخورد دو صفحه اقیانوسی با یکدیگر
  در این حالت یکی از صفحات به زیر دیگری فرورانده می شود و در حاشیه دو صفحه، فعالیت های آتشفشانی فراوانی رخ میدهد. این آتشفشان ها در اعماق دریا قرار دارند و در نتیجه فعالیت آنها، جزایر آتشفشانی خاصی پدید می آیند که به جزایر کمانی معروفند. جزایر کمانی اقیانوس آرام از این جهت مشهورند. این نوع برخورد سبب کوچک شدن حوضه های اقیانوسی میشود.

  سوم؛ برخورد دو صفحه قاره ای با هم
  وقتی دو صفحه قاره ای به یکدیگر نزدیک می شوند منحصرا پدیده کوه زایی و چین خوردگی اتفاق می افتد. کوه های هیمالیا در آسیا و رشته کوه آلپ در اروپا حاصل این نوع فرآیند کوهزایی هستند. کوه های زاگرس هم در ایران، مثال خوبی است که در نتیجه برخورد صفحه عربستان به صفحه آسیا قد برافراشته اند.

  دراثر حرکت ورقه های سنگ کره، پدیده های زمین شناسی مانند زمین لرزه و آتشفشان نیز ایجاد میشود. این پیامدها در کشور ما نیز دیده میشود. به این ترتیب که، هم اکنون از وسط دریای سرخ، مواد مذاب خمیرکره به بستر این دریا بالا میآیند و پوسته جدید را میسازند و این پوسته به دو طرف حرکت میکند. بنابراین ورقه عربستان از چند میلیون سال قبل حرکت خود را به سمت ایران آغاز نموده و هم اکنون نیز ادامه دارد. در اثر برخورد ورقه عربستان با ورقهٔ ایران، رشته کوه زاگرس به وجود آمده است و ادامه این حرکت، باعث ایجاد زمیندلرزه هایی با بزرگی معمولا کمتر از ۵ ریشتر در نواحی غرب و جنوب غرب ایران میشود.

  ‏در برخورد دو صفحه قاره ای با هم، دو صفحه ممکن است در کنار هم حرکت کنند و در اصطلاح بلغرند.

  خلاصه:
  حرکت ورقه ها در مجاورهم به سه صورت ممکن است باشد.
  ۱. دو ورقه از هم دور میشوند.
  ۲. دو ورقه به هم برخورد کرده و نزدیک میشوند.
  ۳. دو ورقه در کنار هم می لغزند.

  پدیده های حاصل از حرکت ورقه ها:
  ۱. ورقه های دور شونده:
  بیش تر محل ورقه های دور شونده در میان اقیانوسها قرار دارند در این مناطق مواد مذاب از بین دو ورقه خارج شده و بین دو ورقه سخت میشود و پوسته جدید حاصل میگردد.
  به همین دلیل هر ساله چندین سانتیمتر بر وسعت اقیانوسها افزوده میشود.
  ۲. ورقه های نزدیک شونده:
  چون ورقه های نزدیک شونده خصوصیات فیزیکی و شیمیایی مختلفی دارند پدیده های حاصل به یکی از صورت های زیر میباشد.
  الف: برخورد ورقه اقیانوسی با قاره ای:
  ورقه ها اقیانوسی نسبت به ورقه های قاره ای سنگین تر میباشند و به زیر ورقه های قاره ای کشیده میشوند و باعث ایجاد گودال اقیانوسس، کوه های آتش فشان و زلزله میشوند.

  ب: برخورد دو ورقه اقیانوسی:
  یک ورقه به زیر ورقه دیگر فرو میرود و با خم شدن لبه ورقه ها گودال عمیق اقیانوسی ایجاد میشود. ورقه فرو رونده ذوب شده و مواد مذاب از بستر دریا خارج میگردند و بر اثر آتشفشان جزایری سر از آب بیرون آورده و جزایر قوسی تولید میگردند.

  ج: برخورد دو ورقه قاره ای

  هیچ کدام از ورقه ها زیر دیگری فرو نمی رود چون جرم هر دو مساوی است بر اثر چنین برخوردی کوه و زلزله شدید ایجاد میشود.
  ۳. ورقه ها در کنار هم می خزند
  در این محل ها نه پوسته جدید تولید میشود و نه ورقه ای تخریب میشود بلکه فقط ورقه ها کنار هم حرکت میکنند در این صورت زلزله های شدید ایجاد میگردد.

  زلزله
  حرکت ناگهانی قسمتی از زمین را زلزله گویند که این حرکت موجب تخریب ساخمان ها و رانش زمین  میشود و گاهی خسارات جانی و مالی زیادی را به بار می آورد.
  ریشتر
  واحد شدت زلزله است که دانشمند آمریکایی به نام چالز فوانسیس ریشتر اولین بار شیوه اندازه گیری شدت زلزله را پیشنهاد داد او شدت زلزله را 1 تا 12 ریشتر بیان کرد.

  منبع مطلب : nasiri706.blogfa.com

  مدیر محترم سایت nasiri706.blogfa.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  آموزش علوم متوسطه - حرکت ورقه های سنگ کره

  حرکت ورقه های سنگ کره یکی از مباحث عمده علم زمین شناسی است که در این مقاله به تفضیل به آن می پردازیم.

  سنگ کره چیست؟

  به  مجموع پوسته و گوشته فوقانی زمین، سنگ کره یا لیتوسفر می گویند.

  اگر چه ضخامت سنگ کره در خشکی ها حدود ۱۰۰ کیلومتر است اما یکپارچه نیست و از تکه هایی به نام ورقه تشکیل شده است که روی خمیر کره جابجا می شوند.


  بقیه در ادامه مطلب..........

  حرکت ورقه های سنگ کره یکی از مباحث عمده علم زمین شناسی است که در این مقاله به تفضیل به آن می پردازیم.

  سنگ کره چیست؟

  به  مجموع پوسته و گوشته فوقانی زمین، سنگ کره یا لیتوسفر می گویند.

  اگر چه ضخامت سنگ کره در خشکی ها حدود ۱۰۰ کیلومتر است اما یکپارچه نیست و از تکه هایی به نام ورقه تشکیل شده است که روی خمیر کره جابجا می شوند.

  سنگ کره

  بزرگترین ورقه سنگ کره کدام است؟

  سنگ کره از ۷ ورقه بزرگ و تعدادی ورقه کوچک تشکیل شده است که بزرگترین ورقه آن، ورقه اقیانوس آرام می باشد و به طور کامل در زیر آب قرار دارد.

  نظریه زمین ساخت ورقه ای چیست؟

  پس از اینکه آلفرد واگنر نظریه جابجایی قاره ها را بیان کرد، دانشمندان درصدد یافتن منبع انرژی این جابجایی برآمدند. بر اساس نظریه زمین ساخت ورقه ای، اختلاف دما بین نقاط مختلف گوشته زمین باعث ایجاد اختلاف در درچگالی قسمت های بالایی و پایینی خمیر کره می شود. این اختلاف چگالی جریانی به نام جریان همرفتی در خمیر کره ایجاد می کند که به کمک نیروی اصطکاک بین این لایه از زمین و ورقه ها، منجر به جابجایی سنگ کره می شود.

  نظریه زمین ساخت ورقه ای

  زمین شناسان به کمک نظریه زمین ساخت ورقه ای علاوه بر جابجایی قاره ها، پدیده هایی همچون زمین لرزه، آتشفشان، چین خوردگی، گسل و کوه زایی را نیز توجیه می کنند.

  نام ورقه های سنگ کره کدام اند؟

  انواع حرکت ورقه های سنگ کره:

  حرکت ورقه های سنگ کره به ۳ صورت امکان پذیر است.

  دور شدن دو ورقه اقیانوسی:

  زمانی که دو ورقه اقیانوسی از هم دور می شوند، فضایی ایجاد می شود که ماگمای درون زمین به بیرون را پیدا می کند. ماگمای داغ سرد شده و پوسته جدیدی در کف اقیانوس ایجاد می کند که به آن رشته کوه میان اقیانوسی می گویند.

  به حرکت واگرای ورقه های اقیانوسی، حدود ۵ سانتی متر در هر سال به بستر اقیانوس ها اضافه می شود.

  دور شدن دو ورقه قاره ای:

  زمانی که دو ورقه قاره ای از هم دور می شوند نیزشکافی برای خروج ماگمای داغ درون زمین ایجاد می شود که به صورت آتشفشان نمود پیدا می کند.

  ماگمایی که از طریق حرکت واگرای ورقه ها به سطح سنگ کره می رسد می تواند منبع غنی ای از کانی های فلزی نظیر طلا، مس، نقره، سرب، پلاتین و روی باشد.

  تصویر زیر دور شدن ورقه های سنگ کره را نشان می دهد.

  دور شدن ورقه های سنگ کره

  برخورد ورقه اقیانوسی با قاره ای:

  هنگامی که ورقه اقیانوسی به ورقه قاره ای برخورد می کند، فرورانش اتفاق می افتد یعنی ورقه اقیانوسی به علت چگالی بیشتر به زیر ورقه قاره ای فرو می رود و در دمای بالای گوشته ذوب می شود. بنابراین مساحت زمین ثابت باقی می ماند.

  احتمال بروز آتشفشان نیز در برخورد ورقه اقیانوسی با قاره ای وجود دارد. چون رسوباتی که همراه با ورقه اقیانوسی فرو می روند، تحت تاثیر حرارت و فشار درون زمین مجددا به سطح زمین بر می گردند.

  برخورد ورقه اقیانوسی با قاره ای

  برخورد دو ورقه اقیانوسی:

  در برخورد دو ورقه اقیانوسی نیز پدیده فرورانش رخ می دهد یعنی یک ورقه به زیر دیگری فرو رفته و آتشفشانی در بستر اقیانوس می سازد که به صورت جزایر آتشفشانی یا جزایر قوسی مشخص می شوند.

  جزایر قوسی ژاپن و فیلیپین حاصل برخورد دو ورقه اقیانوسی هستند.

  برخورد دو ورقه اقیانوسی

  برخورد دو ورقه قاره ای:

  زمانی که دو ورقه قاره ای با چگالی یکسان به هم برخورد می کنند، به جای فرورانش در مرز برخورد، کوه به وجود می آید.

  مثلا رشته کوه هیمالیا از برخورد ورقه هندوستان با آسیا به وجود آمده است یا رشته کوه زاگرس حاصل برخورد ورقه عربستان با ایران است.

  زمانی که دو ورقه قاره ای به هم برخورد می کنند، احتمال پیدایش معادن فلزات اصلی نظیر مس وجود دارد.

  برخورد دو ورقه قاره ای

  حرکت امتداد لغز ورقه ها:

  زمانی که دو ورقه به طور جانبی می لغزند و از کنار یکدیگر می گذرند، سنگ ها و کوه ها تکه تکه شده و زلزله هایی با عمق کانونی کم رخ می دهند.

  حرکات امتداد لغز ورقه ها بیشتر در بستر اقیانوس ها و برجستگی های میان اقیانوسی رخ می دهند.

  حرکت امتداد لغز ورقه ها

  پیامدهای حرکت ورقه های سنگ کره:

  اگر کلاس نهمی هستید حتما از صفحات زیر بازدید کنید:

  برای دانلود پاورپوینت تمامی فصل های علوم نهم کلیک کنید

  برای دانلود جزوات تمامی فصل های علوم نهم کلیک کنید

  برای دانلود پاسخ فعالیت ها، جمع آوری اطلاعات و... علوم نهم کلیک کنید

  منبع مطلب : mmscience.ir

  مدیر محترم سایت mmscience.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  نمونه سوالات فصل8علوم نهم

  1-ورقه های.........برروی خمیرکره که حالت...........و............دارد،حرکت میکنند. جواب:سنگ کره- خمیری-نیمه مذاب

  2-حاشیهٔ کدام قاره هابهتربرهم منطبق میشوند؟جواب:حاشیه غربی افریقا وحاشیه شرقی امریکای جنوبی

  3-چراحاشیهٔ برخی قاره هابه خوبی برهم منطبق نمی شوند؟چواب:زیرا بخشی ازحاشیه قاره که درتماس باامواج دریا بوده اند تحت تاثیر فرسایش ازبین رفته اند.

  4-اولین بارکدام دانشمند وچگونه پی بردکه قاره هانسبت به هم جابه جاشده اند

  دانشمند آلمانی به نام آلفردوِگنربامطالعه ومشاهدهٔ پدیده های سطح زمین

  5-قاره های امروزی چگونه به وجودآمده اند؟

  براساس مطالعات انجام شده،زمین شناسان معتقدندکه حدود 200 میلیون سال پیش درسطح کرهٔ زمین یک خشکی واحدوبزرگی(بنام پانگه آ)وجودداشته است که اطراف آنرایک اقیانوس بزرگ(پانتالاسا)فراگرفته بوده است.میلیونهاسال بعد،این خشکی بزرگ به دوخشکی کوچکترتقسیم شدکه بین آنهارادریای تتیس پرکرده بود. باگذشت زمان،هرکدام ازدوخشکی مذکور،خودنیزبه قطعات کوچکترتبدیل شده وپس ازجابه جایی،قاره های امروزی رابه وجودآورده اند

  6-درشکل زیر قاره های امروزی را مشخص کنید.

  الف) نام خشکی بزرگ اولیه چیست؟ پانگه آ

  7-دریاچه خزردرشمال کشورمان،باقیماندهٔ دریای…………… است. تتیس

  8-هریک از قاره های لورازیا و گندوانا شامل کدام سرزمین های امروزی بوده اند؟

  لورازیاشامل:اروپا؛گرینلند؛امریکای شمالی؛کانادا وسیبری

  و گندوانا شامل:استرالیا(اقیانوسیه)؛افریقا؛قاره جنوبگان؛هندوستان وامریکای جنوبی.

  9-چرا گروهی ازافراددرصددردادعای وگنربودند

  زیراآنهاعلت حرکت ورقه هاراازوگنرمی پرسیدند. ازآنجاکه هنوزنظریهٔ زمین ساخت ورقه ای مطرح نشده بودوعلت حرکت ورقه هامعلوم نبود،وگنردرپاسخ به این سؤال،جزرومدیاچرخش زمینرامطرح می کردکه قابل قبول واقع نمی شد

  10-زمین شناسان با استفاده از چه شواهدی اثبات کردند که قاره ها در گذشته به هم متصل بوده و سپس نسبت هم جابجا شده اند؟

  الف)تشابه فسیل جانداران در قار های مختلف.

  ب)انطباق حاشیة شرقی قارة آمریکای جنوبی با حاشیة غربی آفریقا

  پ)تشابه سنگ شناسی در قاره های آفریقا و آمریکای جنوبی.

  11-خمیرکره بخشی از.............است که حالت خمیری ونیمه مذاب داردو.........برروی آن واقع شده است. گوشته- سنگکره

  12-نظریهٔ زمین ساخت ورقه ای چیست؟

  براساس نظریه زمین ساخت ورقه ای سنگ کره ازتعدادی ورقهٔ کوچک وبزرگ مجزاازهم تشکیل شده است.این ورقه هانسبت به هم حرکت دارند. گاهی به هم نزدیک میشوند،درجاهایی ازهم دورمیشوندودربعضی جاهاکنارهم می لغزند.

  13-بزرگترین ورقه زمین ساخت ورقه ای؛ ..........است که بطور کامل توسط .............. پوشیده شده است.جواب: ورقه اقیانوس آرام- آب

  14-آیامیدانیدبزرگترین ورقهٔ سنگ کره چه نام دارد؟

  15-مسیرحرکت جریانهای همرفتی رادرهریک ازظرفهای روبرورارسم کنید

  پدیده همرفتی داخل گوشته همانند جریان همرفتی داخل ظرف شماره 2 است.

  16-دانشمندان علت حرکت ورقه های سنگ کره را چه می دانند؟

  دانشمندان علت حرکت ورقه های سنگ کره راجریانهای همرفتی خمیرکره می دانند.

  17-پدیده همرفتی داخل گوشته همانند جریان همرفتی داخل کدام ظرف است؟

  شماره 2

  18- چراخمیرکره حالت خمیری دارد؟به دلیل شرایط دما و فشار معین ،

  19-علت ایجاد جریان همرفت درخمیرکره چیست؟

  به دلیل اختلاف دما و چگالی در قسمتهای بالا و پایین خمیر کره ، پدیده همرفت ایجاد می شود

  20- جریان همرفتی چگونه سبب جابجایی ورقه ها می شوند.

  خمیرکره به دلیل شرایط دما و فشار معین ، حالت خمیری دارد. در قسمت پایین آن ، دما زیادتر است بنابراین چگالی مواد نسبت به قسمتهای بالایی کمتر است . به دلیل اختلاف دما و چگالی در قسمتهای بالا و پایین خمیر کره ، پدیده همرفت ایجاد می شود. در اثر این پدیده، مواد خمیری به سمت بالا حرکت می کند و از محل شکاف بین ورقه ها به سطح زمین رسیده و سبب جابجایی ورقه ها می شوند.

  21-منظور از ورقه اقیانوسی و ورقه قاره ای چیست؟

  اگر ورقه سنگ کره در زیر اقیانوس قرار گرفته باشد ، آنرا ورقه اقیانوسی و اگر در محل قاره ها باشد.، آن را ورقه قاره ای می نامند.

  22-چرا ورقهٔ اقیانوسی به زیر ورقهٔ قاره ای فرورانده میشود؟

  ورقهٔ اقیانوسی چگالی بیشتری نسبت به ورقهٔ قاره ای داردبه همین دلیل درهنگام برخوردآنهابایکدیگر،ورقه اقیانوسی به زیرورقه قاره ای فرورانده می شود.

  23-اولین دانشمندی که فرضیة گسترش بستر اقیانوس ها رامطرح نمود چه کسی بود؟

  در سال 1962میلادی هری هس فرضیه گسترش بستر اقیانوسها را مطرح کرد.

  24-فرضیة گسترش بستر اقیانوس هاراتوضیح دهید.

  بر اساس این فرضیة، مواد مذابی که از خمیرکره نشات گرفته اند، در قسمت وسط اقیانوسها به بستر اقیانوس صعود می کنند و پس از انجماد، ورقه اقیانوسی جدید رابهوجودمیآورند. به جبران این افزوده شدن، ورقه مذکور با سرعت متوسط حدود 5 سانتیمتر در سال، از وسط اقیانوس به سمت ساحل حرکت می کند و پس از رسیدن به ساحل،با پوسته قاره ای برخورد می نماید. با ادامه حرکت،ورقه اقیانوسی به زیر ورقه قاره ای فرو می رود

  25-آیا می دانید رشد ناخن هایتان چند سانتیمتر در سال است؟

  26-چگونه می توانید رشد ناخن را محاسبه کنید؟

  27-سرعت رشد ناخن را با سرعت متوسط حرکت ورقه های سنگ کره مقایسه کنید.

  28- نتیجه برخورد ورقه نزدیک شونده(حرکت همگرا )چیست؟

  نکته:این نوع حرکات سنگ کره هم اکنون نیز با سرعت بسیار کم در حال وقوع است.

  دربرخی نواحی کرهٔ زمین،ورقه های سنگ کره طی میلیونهاسال به سمت یکدیگرحرکت ودرنهایت باهم برخوردکرده اند. برخوردآنهاسبب بروزپدیده هایی مانندرشته کوه،چین خوردگی،گسل وحوادثی مانندزمین لرزه وفوران آتشفشان میشود.

  29-یکی ازمهمترین نواحی لرزه خیزجهان کجاست؟دلیل بیاورید.

  کمربندلرزه خیزاطراف اقیانوس آرام که علت آن برخوردورقهٔ اقیانوسی آرام باورقه ه ای قارهای اطراف آن است.

  30-چرابر اثربرخورد ورقهٔ اقیانوسی باورقهٔ قاره ای زمین لرزههای بزرگی ایجادمی شود

  زیرادراثراین برخوردورقهٔ اقیانوسی به زیرورقهٔ قاره ای فرورانده میشود.

  دراثر فرورانش،ورقه هامی شکنندوانرژی آزادمیشود،انرژی آزادشده به صورت امواج لرزهای،باعث رخدادن زمین لرزه های بزرگی می شود

  31-چرابر اثربرخورد ورقهٔ اقیانوسی باورقهٔ قاره ای؛ آتشفشان ایجادمی شود؟

  زیرادراثراین برخوردورقهٔ اقیانوسی به زیرورقهٔ قاره ای فرورانده میشود. در اثر

  فرو رانش ورقهٔ فرورونده واصطکاک ایجادشده،دماافزایش یافته،سنگهاذوب میشوندوآتشفشانهایی رابه وجودمیآورند

  32-باتوجه به شکل 5،ورقهٔ اقیانوس آرام درقسمت شمال شرق به زیرکدام ورقهٔ قارهای فرورانده میشود؟جواب:به زیر ورقهءامریکای شمالی

  33-باتوجه 10به شکل زیرزمین لرزههاوآتشفشانهابیشتربرچه مناطقی منطبق است؟        

  جواب: بیشتر زمین لرزههاوآتشفشانها ؛برحاشیه ءورقه های سنگ کره به ویژه محل برخورد وفرورانش ورقه های اقیانوسی به زیرورقه های قاره منطبق می باشد.

  34-نتیجه حرکت ورقه هایی که درکنارهم می لغزند؛چیست؟

  دراین نوع حرکت،نه ورقه ای ازهم دورمیشوندونه به هم نزدیک،بلکه ورقه های سنگ کره درکنارهم می لغزند؛این نوع حرکت بیشتردربستراقیانوسهارخ میدهدوباعث ایجادزمین لرزه های زیادی می شود.

  35-یکی ازپیامدهای حرکت ورقه های سنگ کره،ایجاد..............وتشکیل...........است. چین خوردگی -رشته کوه

  36- پیامدهای حرکت ورقه های سنگ کره را نام ببرید.

  چین خوردگی ؛تشکیل رشته کوه؛فوران آتشفشان؛ وقوع زمین لرزه؛ ایجادسونامی (آبتاز)

  37-علت پیدایش چین خوردگیهاوشکستگیهاچیست؟

  زیرالایه های رسوبی دردریاهابه صورت افقی ته نشین می شوند. پس ازاین که ضخامت رسوبات زیادشد،دراثرحرکت وبرخوردورقه های سنگ کره،رسوبات ازحالت افقی خارج میشوندوبه حالت چین خورده درمیآیندورشته کوههارابه وجودمی آورند

  38-پدیده های زمین شناسی چگونه ایجاد می گردند؟

  دراثرحرکت ورقه های سنگ کره، پدیده های زمین شناسی مانند چین خوردگی،رشته کوه،آتشفشان و زمین لرزه ایجاد می گردد.

  39-ازپیامدهای حرکت ورقه هادرکشورمان یک نمونه مثال بزنید.

  هم اکنون ازوسط دریای سرخ،موادمذاب خمیرکره به بستراین دریابالامی آیندوپوستهٔ جدیدرامیسازندواین پوسته به دوطرف حرکت میکند

  40- نتیجه برخوردورقهٔ عربستان باورقهٔ ایران چیست؟

  تشکیل رشته کوه زاگرس؛وادامهٔ این حرکت،باعث ایجادزمین لرزه هایی بابزرگی معمولاًکمتراز 5 ریشتردرنواحی غرب وجنوب غرب ایران میشود.

  41-چه عواملی آسیب پذیری مارادرمقابل زلزله به حداقل میرساند؟

  داشتن اطلاعات دقیق ورعایت نکات ایمنی درساخت وسازشهرهاوروستاهای کشور،آسیب پذیری مارابه حداقل میرساند.

  42-آبتاز(سونامی) چگونه ایجاد می شود؟

  هنگامی که در بستر اقیانوس ها، زمین لرزه و یا آتشفشان رخ می دهند، ممکن

  آبتاز(سونامی) ایجاد کند.

  43- امواج اقیانوسی چگونه سبب تخریب سواحل می شوند؟

  امواج اقیانوسی انرژی بسیار زیادی دارند و در هنگام رسیدن به سواحل، خسارت های زیادی برجای می گذارند. هرچه عمق آب اقیانوس بیشتر باشد، سرعت و انرژی آبتاز نیز بیشتر بوده و خسارت های زیادتری را ایجاد می کند.

  44- عمق آب رادر اقیانوس هند وخلیج فارس رابا هم مقایسه  کنید.

  -انرژی آبتاز را در سواحل اقیانوس هند و سواحل خلیج فارس باهم مقایسه کنید.

  45-رشته کوهها چگونه به وجود می آیند؟

  لایه های رسوبی در دریاها به صورت افقی ته نشین می شوند. پس از اینکه ضخامت

  رسوبات زیاد شد، در اثر حرکت و برخورد ورقه های سنگ کره، رسوبات از حالت افقی خارج شده و به حالت چین خورده در می آیند و رشته کوه ها را به وجود می آورند

  46-شکستگی ها چگونه تشکیل می شوند؟

  در برخی موارد، حرکت ورقه های سنگ کره باعث شکستن سنگ های پوستة زمین و ایجاد شکستگی ها می گردد.

  47-شکستگی های پوستۀزمین به چند گروه تقسیم بندی می شوند؟

  شکستگی ها به دو دستة درزه و گسل، تقسیم بندی می شوند.

  48-گسل چگونه به وجود می آید؟

  اگر سنگ های دو طرف شکستگی، نسبت به هم جابه جا شده باشند، گسل را به وجود می آورند

  49-درزه چگونه تشکیل می شود؟

  اگر سنگ های دو طرف شکستگی، جابه جا نشده باشند، درزه به وجود می آید.

  50- حرکت ورقه های سنگ کره به چندشکل صورت می گیرد.نام ببرید.

  ورقه های سنگ کره نسبت به هم سه نوع حرکت دارند. الف) حرکت واگرا شوند. ب) حرکت همگرا: ج- حرکت امتدادلغز

  51- حرکت امتدادلغز راتوضیح دهید.

  در برخی نواحی کره زمین حرکت ورقه ها به گونه ایست که آنها نه از هم دور می شوند ونه به هم نزدیک، بلکه در این نوع حرکت، ورقه های سنگ کره در کنار هم می لغزند(شکل12(این نوع حرکت بیشتر در بستر اقیانوسها رخ می دهد و باعث ایجاد زمین لرزه های زیادی می گردد.

  52-ویژگی های حرکت واگرا رابنویسید.

  در برخی نواحی ورقه های سنگ کره از هم دور می شوند. در محل دور شدن آنها، مواد مذاب گوشته بالا می آیند و ورقه جدیدی ساخته می شود.

  منبع مطلب : oloom-heidari.blogfa.com

  مدیر محترم سایت oloom-heidari.blogfa.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  نیایش 1 ماه قبل
  0

  سلام ب دوستان عزیز سوال دارم لطف میکنید جواب صحیح بدید

  دانشمندان علت حرکت ورقه های سنگ کره را جریان های ...............گوشته می دانند

  جای خالی رو بگید ممنونم❤️🙏

  مهدی 1 سال قبل
  -1

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید