توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  درخت پرتقال بعد از چند سال میوه میدهد

  1 بازدید

  درخت پرتقال بعد از چند سال میوه میدهد را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  چگونه یک درخت پرتقال را پرورش دهیم

  چگونه یک درخت پرتقال را پرورش دهیم

  اگر درخت پرتقال نکاشته‌ باشید، شاید  فکر کنید که شروع حیات  این درخت با کاشتن یک دانه پرتقال شروع میشود.

  شاید بعضی از اشخاص برای کاشتن درخت پرتقال فقط از یک دانه استفاده کنند

  ولی تولید کنندگان تجاری معمولا این روند را با قلمه زدن شروع می‌کنند.

  زیرا درختانی که از یک دانه شروع به رشد می‌کنند

  اکثر مواقع عمر کوتاهی دارند و در معرض ابتلا به پوسیدگی ریشه میباشند.

  اگر هم این درختان زنده بمانند تا ۱۵ سال پس از کاشت، که زمان بلوغشان است، میوه نمی دهند.

  برای رشد بهتر نهال، از شیوه قلمه زدن بین یک شاخه جوان و ساقه زیرزمینی از یک درخت پربار پرتقال استفاده میکنند.

  تولید میوه از نهالی که قلمه زده شده باشد سریع‌تر از نهالی است که با دانه رشد می‌کند.

  برای خرید انواع بذر درخت کلیک کنید.

  مراقبت از درخت پرتقال:

  اگر شما بخواهید از درخت پرتقال جوانی مراقبت کنید، سه بخش اساسی برای نگهداری از این درخت حائز اهمیت است:

  آبیاری درخت پرتقال:

  آبی که درخت پرتقال برای رشد نیاز دارد  با توجه به آب و هوا و بارش سالانه متفاوت است.

  ولی به عنوان یک قانون کلی، مهم ترین بخش مراقبت از درخت پرتقال شامل آبیاری منظم در بهار است که برای جلوگیری از پژمردگی انجام می پذیرد.

  در پاییز اما باید از آبیاری درخت پرهیز کرد . هنگام مراقبت از درخت پرتقال یادتان باشد که آبیاری صحیح و جذب آن در خاک در کیفیت محصول شما اثرگذار است.

  همچنین عمق کاشت نیز در میزان آبیاری شما اهمیت بسزایی دارد.

  آبیاری باید بین 2.5 تا 4 سانتی متر در خاک باشد تا رشد درخت شما بیشتر گردد.

  برای مطالعه مقاله چگونه هسته پرتقال را بکاریم می توانید از این لینک استفاده نمایید.

  باروری درخت پرتقال:

  استفاده از کود نیتروژنه سبب ایجاد روغن اضافی در پوسته درخت میگردد، اما کود پتاسیم روغن را کاهش می‌دهد.

  برای بهره وری مرغوب از پرتقال‌های خوراکی، باید بین ۵۰۰ گرم تا ۱ کیلوگرم کود نیتروژنه برای هر درخت استفاده شود.

  کود باید دارای پتاسیم، فسفر و همچنین طیف وسیعی از میکرو مواد مغذی باشد.

  خرید پرتقال تامسون ناول

  اگر درخت‌های پرتقال قدیمی شما، به اندازه انتظار تولید میوه مرغوب ندارند،

  ازخاک منطقه‌ای که درخت در آن رشد میکند یک آزمون بگیرید تا نسبت کود مورد نیاز مشخص گردد.

  سمپاشی برگ‌ها هم باید ۱ یا ۲ بار در سال انجام شود.

  هرس درخت پرتقال:

  هرس کردن درختان پرتقال برای شکل دادن و تزیین درخت انجام نمی‌شود،

  با این حال شما بایستی هر شاخه که نیم متر (حدود ۵۰ سانتی متر) یا کمتر از زمین دور شده است،

  همچنین شاخه‌های آسیب دیده و مرده را هرس نمایید.

  برای اینکه گیاهان شما در فصل رشد خود بهترین محصول را دهند، بایستی آن ها را در مناسب ترین زمان هرس نمایید.

  منبع مطلب : poponik.com

  مدیر محترم سایت poponik.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  با روش کاشت پرتقال و نگهداری از آن آشنا شوید

  با روش کاشت پرتقال و نگهداری از آن آشنا شوید


  راهنمای کاشت پرتقال


  پرتقال یک درخت زیبا برای نگه داری در خانه یا حیاط خلوت شماست.پرتقال نه تنها برگ‌های فوق‌العاده خوش بو تولید می‌کنند بلکه درختان بالغ میوه نیز می‌دهند. بذر‌های پرتقال به راحتی جوانه می‌زند ولی درختانی که از بذر رشد می‌کنند ممکن است 7 تا 15 سال طول بکشد تا میوه بدهند. اگر شما به دنبال یک درخت هستید که سریع‌تر میوه تولید کند بهتر است که نهال پرتقال را تهیه کنید. اما اگر شما به دنبال یک پروژه سرگرم کننده هستید و می‌خواهید یک درخت برای حیاط خانه خود داشته باشید، کاشتن دانه پرتقال یک راه سرگرم کننده و آسان برای انجام آن است.


  گیاه شناسی درخت پرتقال


  درخت پرتقالهمیشه سبز و ارتفاع آن تا ۱۰ متر هم می‌رسد. پرتقال درخت کوچکی است دارای برگ‌های سبز و گل‌های سفید. پوست پرتقال نارنجی رنگ، کمی ناصاف و میوه آن بسته به انواع مختلف شیرین و ترش، زرد رنگ و یا قرمز می‌باشد. بسته به انواع مختلف دارای رنگ زرد، زرد تیره و قرمز می باشد. برگ ها سبز تیره و چرمی می باشد.

  کاشت پرتقال


  شرایط مورد نیاز نگهداری پرتقال در خانه


  درخت پرتقال به نور زیاد، گرمای معمولی، آبیاری متوسط، رطوبت نسبی 50 تا 70 درصد و خاک قلیایی احتیاج دارد. شرایط اکلوژیکی مورد نیاز این گیاه به شرح زیر میباشد:

  مراحل کاشت دانه پرتقال


  جمع‌آوری و تمیزکردن دانه‌های پرتقال


  1. دانه‌های پرتقال را از درون آن خارج کنید: پرتقال را از وسط برش دهید تا دانه‌ها را ببینید. برای خارج کردن دانه از یک قاشق یا چاقو استفاده کنید. درختی که از این دانه‌ها رشد می کند میوه‌های مشابه را تولید می‌کند، بنابراین مطمئن شوید دانه‌ را از نوع پرتقالی که دوست دارید انتخاب کنید. برخی از انواع پرتقال مانند navels و clementines بدون دانه هستند و شما نمی‌توانید این درختان پرتقال را به این طریق تکثیر کنید.


  2. دانه‌ها را انتخاب و تمیز کنید. به دنبال دانه‌های زیباتر و سالم که لکه، شکاف، تغییر رنگ و یا سایر نقاط ضعف و یا نقص ندارند باشید. دانه‌ها را به یک کاسه انتقال دهید و آن را با آب تمیز کنید. تمیز کردن دانه‌ها نیز برای از بین بردن قارچ و کپک و برای جلوگیری از مگس میوه مهم است. شما می توانید تمام دانه‌های پرتقال را تمیز کنید و بکارید و سپس بزرگترین و سالم ترین نهال‌ها را برای کاشت انتخاب نمایید.


  3.دانه‌ها را بخیسانید. یک کاسه کوچک را با آب تمیز (با دمای اتاق) پر کنید. بذرها را در آب بگذارید و 24 ساعت آن‌ها را بخیسانید. بسیاری از بذرها در صورتی که ابتدا خیس شوند شانس بیشتری برای جوانه زدن دارند زیرا خیساندن پوشش دانه را نرم و خیس می‌کند و جوانه زنی سریع تر انجام می‌شود. بعد از اینکه دانه‌های پرتقال به مدت 24 ساعت خیسانده شدند، آب را خالی کرده و دانه‌ها را بر روی یک حوله تمیز قرار دهید. بذر را برای مدت طولانی در آب نگه ندارید زیرا ممکن است جوانه نزنند.

  دانه های پرتقال

  کاشت دانه‌های پرتقال در گلدان یا زمین


  1. دانه‌های پرتقال را در یک گلدان یا در زمین بکارید. یک گلدان 10 سانتی‌متری دارای سوراخ زهکشی آماده کنید یا بذر را در باغچه خود بکارید. اگر می‌خواهید کاشت را بطورمستقیم در زمین انجام دهید سوراخ کوچکی ایجاد کرده و دانه را درون آن قرار دهید. اگر میخواهید کاشت را در یک گلدان انجام دهید، کف گلدان یک لایه نازک سنگریزه‌ برای افزایش زهکشی بریزید و بقیه را با خاک گلدان پر کنید. با انگشت خود یک سوراخ 1.3 سانتی متری را در مرکز خاک ایجاد کنید. بذر را درون سوراخ بگذارید و آن را با خاک پوشانید. بعد از انتقال دانه به گلدان، هر روز آن را در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید.


  2. در حین رشد، کوددهی به نهال را فراموش نکنید. نهال‌ها به یک کود ملایم مانند کمپوست چای نیاز دارند. به اندازه کافی از کمپوست برای مرطوب کردن خاک استفاده نمایید. این کار را هر دوهفته یکبار تکرار کنید. هرهفته یک بار یا هرگاه که خاک خشک شد به گیاه آب دهید. اگر بیشتر اوقات خاک خشک بماند نهال شما زنده نخواهد ماند. همزمان که نهال به یک درخت تبدیل می‌شود، بزرگ‌تر شده و برگ‌های بیشتری تولید می‌کند.

  انتقال نهال پرتقال


  1.زمانی که برگ‌ها ظاهر می‌شوند، یک گلدان بزرگ آماده کنید: پس از چند هفته زمانی که نهال پرتقال چند برگی شد و رشد کرد باید به یک ظرف بزرگتر منتقل شود. از گلدان‌های 20 تا 25 سانتی‌متری استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که حفره‌های زهکشی در پایین گلدان وجود داشته باشد و ابتدا یک لایه سنگ یا سنگریزه اضافه کنید. بیشتر گلدان را با خاک گلدان پر کنید. مقداری پیت ماس و یک مشت شن و ماسه برای افزایش زهکشی و کمی خاک اسیدی با هم ترکیب کنید. درختان پرتقال pH بین 6 تا 7 را ترجیح می‌دهند. شما همچنین می‌توانید خاک‌های گلدان مخصوص مرکبات را از فروشگاه‌های لوازم کشاورزی تهیه کنید.


  2.کاشت نهال پرتقال در گلدان بزرگتر: یک سوراخ در مرکز خاک در گلدان جدید ایجاد کنید که حدود 5 سانتی‌متر طول و 5 سانتی‌مترعرض داشته باشد. ابتدا لایه‌ای خاک در انتهای گلدان بزرگ‌تر بریزید. گلدان کوچک را فشار دهید یا چند ضربه به آن وارد کنید تا نهال در یک خاک سست قرار بگیرد.همانطور که این کار را انجام می‌دهید خاک را از گلدان قدیمی به گلدان

  3.گلدان را در یک مکان نورگیر قرار دهید: نهال پرتقال را به مکان آفتابی که مقدار زیادی نور مستقیم را می‌گیرد انتقال دهید. پنجره جنوبی یا جنوب شرقی مناسب است اما یک سولاریوم یا گلخانه بهتر است. در مناطق گرم، شما می‌توانید گلدان را در بهار و تابستان به خارج از خانه منتقل کنید، اما آن را جایی قرار دهید که ار بادهای قوی در امان باشد.جدید انتقال دهید. پس از انتقال نهال به گلدان جدید، اطراف ریشه با خاک پر کنید. به خاک آب دهید تا به خوبی مرطوب شود.


  4. به نهال مقدار زیادی آب دهید: درختان پرتقال به آبیاری منظمی احتیاج دارند. در طول فصل بهار و تابستان گیاه را یکباردرهفته به طورعمیق آبیاری کنید. در مناطقی که بارندگی منظم است آبیاری باید در صورت نیاز و برای مرطوب کردن خاک انجام شود. در طول ماه‌های زمستان آبیاری باید وقتی انجام شود که سطح خاک خشک است.

  گلدان پرتقال

  نگهداری از درخت پرتقال


  1. به درختان در حال رشد کود دهید: درختان پرتقال به مقدار زیادی مواد مغذی نیاز دارند. از یک کود متعادل مانند کود NPK 6-6-6 دو بار در سال استفاده کنید. به درختان یک بار در اوایل بهار و یک بار در اوایل پاییز کود بدهید، این کار در چند سال اول قبل از اینکه درخت شروع به میوه‌ دهی کند مهم است. کودهای اختصاصی مرکبات نیز وجود دارد که می‌توانید از فروشگاه‌های لوازم کشاورزی تهیه کنید.


  2. وقتی درخت پرتقال رشد می‌کند به گلدان‌های بزرگ‌تر یا فضای باز احتیاج دارد: هنگامی که درخت پرتقال حدود یک ساله است آن را در یک گلدان 25 یا 30 سانتی‌متر بکارید. پس از آن در فروردین هرسال درخت را به گلدان بزرگتر منتقل کنید. اگر شما در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که در تمام طول سال نسبتا گرم است می‌توانید درخت را در یک مکان آفتابی در زمین بکارید. درختان پرتقال اگر در معرض دمای زیر 4- درجه سانتی‌گراد قرار بگیرند نمی‌توانند زنده بمانند بنابراین در مناطق سرد نمی‌توان آن‌ها را به طور دائم در خارج از خانه قرار داد. اگر شما در منطقه سردی زندگی می‌کنید، درصورت امکان درخت پرتقال را در خانه یا گلخانه‌ نگه‌داری کنید.

  بیشتر بخوانید:

  کاشت،پرورش و نگهداری از گیاه جاکوبینیا کارنئا (گیاه فلامینگو)

  فواید شگفت انگیز گل و گیاه خانگی

  از پرورش گل ابری چه می دانید؟؟

  منبع مطلب : www.delgarm.com

  مدیر محترم سایت www.delgarm.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  پرتقال

  پرتقال

  پرتقال (به دری: مالته) میوه ای از خانواده نارنجی مرکبات است. درخت آن همیشه سبز و پر برگ است و ارتفاع آن تا ۱۰ متر هم می‌رسد.

  ریشه پرتقال از جنوب شرقی آسیا (هندوچین) است و یک میوه پیوندی است که در دوران باستان احتمالاً با پیوند نارنگی و دارابی پرورش داده شد. نوع ایرانی orange persane که ایتالیایی‌ها از قرن ۱۱ میلادی کشت آن را در جنوب اروپا رایج کردند تلخ بود و جای خود را از قرن ۱۵ میلادی به نوع شیرین تر داد که تاجران کشور پرتغال از هندوستان وارد و کشت کردند. برای همین هم در بسیاری از زبان‌های دنیا (یونانی، ترکی، ایرانی، عربی، بلغاری، گرجی و زبان جنوب ایتالیا) امروزه هنوز لغت میوه پرتقال با کشور پرتغال تشابه اسمی دارد. البته ریشه لغت فرانسوی (Orange) از نارنگ (سانسکریت) آمده و هم‌ریشه واژه نارنج (فارسی) و واژه‌های مشابه در بسیاری از زبان‌های دیگر از جمله ارمنی، اسپانیایی، و عربی است. در بعضی زبانها هم (نظیر هلندی و آلمانی) آن را سیب چینی (بواسطه مبدأ این میوه) می‌خوانند. معروف‌ترین گونه اصلاح شده پرتقال در دنیا تامسون ناول است. بیروت، پایتخت لبنان نیز یکی از معروفترین مکان‌های پرورش آن درجهان است که پرتقال بیروتی آن نیز معروف است.

  پرتقال درخت کوچکی است با برگ‌های سبز و گل‌های سفید، پوست میوهٔ آن نارنجی رنگ، کمی ناصاف و میوه آن بسته به انواع مختلف شیرین و ترش، زرد رنگ یا قرمز، و سرشار از ویتامین ث است. پرتقال یکی از قدیمی‌ترین میوه‌هایی است که بشر از آن استفاده می‌کرده‌است و در حدود ۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح کنفوسیوس از آن نام برده‌است. در حال حاضر بیشتر از ۲۰۰ نوع پرتقال در آمریکا کشت می‌شود. پرتقال اولیه، کوچک، تلخ و پر از هسته بوده‌است که در اثر تربیت مهندسی ژنتیکی و همچنین انتخاب نوع بهتر و کود کافی درشت تر و شیرین تر شده‌است معروفترین پرتقال تولید شده در ایران به پرتقال شهسوار شهره است،شهسوار یکی از شهرهای شمالی کشور است که بعد انقلاب به تنکابن تغییر نام یافته.پرتقال شهسوار ملس وآبدار است و طرفداران بسیاری دارد. پرتقال انواع مختلفی دارد که برخی از آنها عبارت هستند از خونی و ماندارین

  تولیدکنندگان عمده[ویرایش]

  نگارخانه[ویرایش]

  منابع[ویرایش]

  https://web.archive.org/web/20171016202934/http://noorulqaem.com/%D9%BE%D8%B1%D8%AA%D9%82%D8%A7%D9%84/

  مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «orange». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی ساده، بازبینی‌شده در ۲۹ ژوئن ۲۰۲۰.

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  مدیر محترم سایت fa.wikipedia.org لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 14 روز قبل
  0

  درخت پرتقال در یک سال رشد نمی کنه ولی ممکنه در چند هفته یا در چند ماه یا در چند سال رشد کنه

  ناشناس 14 روز قبل
  0

  درخت پرتقال در یک سال رشت نمی کنه و این که ممکنه ممکنه تو ی 1هفته یا تو 1ماه یا تو چند سال رشد کنه

  درسا دانشی 1 ماه قبل
  0

  من سوالم اینه که 1 سال محصول میده یا چند سال طول میکشه که محصول بده اینه سوالم ممنون میشم اگر جواب بدی

  ابتب 10 ماه قبل
  1

  سلام من یک درخت پرتقال دارم یک نوع برگ دراز درآورده آینه‌ای هستن

  محمدحسین محمدپور 10 ماه قبل
  0

  درمورد چی باید بنویسیم

  برای ارسال نظر کلیک کنید