توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  درس آزاد پنجم در مورد شب یلدا

  1 بازدید

  درس آزاد پنجم در مورد شب یلدا را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  درس آزاد چهارم ابتدایی درباره شب یلدا

  درس آزاد چهارم ابتدایی درباره شب یلدا

  درس آزاد چهارم ابتدایی درباره شب یلدا

  انشا شب یلدا ، قابل استفاده برای درس آزاد پایه های چهارم

  شب یلدا یا شب چلّه بلندترین شب سال در نیم‌کره شمالی زمین است. این شب به زمان بین غروب آفتاب از ۳۰ آذر تا طلوع آفتاب در اول ماه دی اطلاق می‌شود. ایرانیان و بسیاری از دیگر اقوام شب یلدا را جشن می‌گیرند.واژه «یلدا» به معنای «زایش زادروز» و تولد است. ایرانیان باستان با این باور که فردای شب یلدا با دمیدن خورشید، روزها بلندتر می‌شوند و تابش نور ایزدی افزونی می‌یابد، آخر پاییز و اول زمستان را شب زایش مهر یا زایش خورشید می‌خواندند و برای آن جشن بزرگی برپا می‌کردند و از این رو به دهمین ماه سال دی می‌گفتند که ماه تولد خورشید بود.

  ایرانیان باستان بر این اعتقاد هستند که یلدا که یکی از خدا های مرد انان است در فردای این شب به وجود می اید و خون گاو مقدس را می ریزد و در زمانی که خون ان گاو به زمین می رسد ریشه گیاهان در زیر زمین سر سبز می شوند و در فصل بهار به رویت ایرانیان در می ایداو یلدا با شیطان به جنگ می ایستد و از مردم عادی را تحت مراقبت قرار می دهد.

  یلدا و جشن‌هایی که در این شب برگزار می‌شود، یک سنت باستانی است. مردم روزگاران دور و گذشته، که کشاورزی، بنیان زندگی آنان را تشکیل می‌داد و در طول سال با سپری شدن فصل‌ها و تضادهای طبیعی خوی داشتند، بر اثر تجربه و گذشت زمان توانستند کارها و فعالیت‌های خود را با گردش خورشید و تغییر فصول و بلندی و کوتاهی روز و شب و جهت و حرکت و قرار ستارگان تنظیم کنند.

  آنان ملاحظه می‌کردند که در بعضی ایام و فصول روزها بسیار بلند می‌شود و در نتیجه در آن روزها، از روشنی و نور خورشید بیشتر می‌توانستند استفاده کنند. این اعتقاد پدید آمد که نور و روشنایی و تابش خورشید نماد نیک و موافق بوده و با تاریکی و ظلمت شب در نبرد و کشمکش‌اند. مردم دوران باستان و از جمله اقوام آریایی، از هند و ایرانی – هند و اروپایی، دریافتند که کوتاه‌ترین روزها، آخرین روز پاییز و شب اول زمستان است و بلافاصله پس از آن روزها به تدریج بلندتر و شب‌ها کوتاهتر می‌شوند، از همین رو آنرا شب زایش خورشید نامیده و آنرا آغاز سال قرار دادند.

  آیین شب یلدا یا شب چله، خوردن آجیل مخصوص، هندوانه، انار و شیرینی و میوه های گوناگون است که همه جنبه نمادی دارند و نشانه برکت، تندرستی، فراوانی و شادکامی هستند. در این شب هم مثل جشن تیرگان، فال گرفتن از کتاب حافظ مرسوم است. حاضران با انتخاب و شکستن گردو از روی پوکی و یا پری آن، آینده گویی می کنند.جشن شب یلدا جشنی است که از ۷ هزارسال پیش تاکنون در میان ایرانیان برگزار می شود. یکی از آیین های شب یلدا در ایران، تفال با دیوان حافظ است. مردم دیوان اشعار لسان الغیب را با نیت بهروزی و شادکامی می گشایند و فال دل خویش را از او طلب می کنند.در برخی دیگر از جاهای ایران نیز شاهنامه خوانی رواج دارد.

  از نظر طب سنتی ایران در شب یلدا باید غذاهای گرم خورده شود. میوه مخصوص این شب کدو تنبل می‌باشدکه دارای طبیعت گرم می‌باشد. میوه هندوانه مخصوص چله تابستان می‌باشد نه زمستان چون طبیعت هندوانه سرد است و در فصل گرم باید خورده شود. هم چنین کدو تنبل در تقویت قوای مغز نیز بسیار مؤثر می‌باشد.

  در جاهای گوناگون ایران، گونه های تنقلات و خوراکی ها به تبع ژیرامون و شیوه زندگی مردم منطقه بهره برده می شود اما هندوانه میوه ای است که هیچ گاه از قلم نمی افتد، زیرا شمار زیادی به این باورند که اگر مقداری هندوانه در شب چله بخورند در سراسر چله بزرگ و کوچک یعنی زمستانی که در پیش دارند سرما و بیماری بر آنها غلبه نخواهد کرد.

  بازگویی خاطرات و قصه گویی پدربزرگ ها و مادربزرگ ها نیز یکی از مواردی است که یلدا را برای خانواده ایرانی دلپذیرتر می کند. اما همه اینها ترفندهایی است تا خانواده ها گرد یکدیگر آیند و بلندترین شب سال را با شادی و خرسندی به سپیده برسانند. در سراسر ایران زمین، جایی را نمی یابید که خوردن هندوانه در شب یلدا جزء آداب و شیوه آن نباشد.

  منبع مطلب : nexdan.ir

  مدیر محترم سایت nexdan.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  متن درس آزاد- درس دهم کتاب بخوانیم...

  درس آزاد                                                                 درس دهم

  شب یلدا

  یکی از بزرگ ترین جشن های ما ایرانیان که هزار سال است با شکوه هر چه تمام آن را برگزار می کنیم شب یلدا است. این شب که طولانی ترین شب سال است به شب چله نیز معروف است .طول این شب نزدیک به 14 ساعت است. ایرانیان قدیم  این شب را به علت این که تولد خورشید و مهر شکست ناپذیر است  جشن گرفته و می گیرند .

  یلدا به معنای ولادت است. در این شب افراد خانواده ها در خانه ی بزرگ ترهای فامیل  مانند پدر بزرگ و مادر بزرگ ها  جمع می شوند  و از داستان ها و قصه های  قدیمی می گویند و می شنوند و لذت می برند . جشن می گیرند با خوردن آجیل  و میوه های فصل  مانند انار و هندوانه  آن را گرامی می دارند . فال حافظ می گیرند و شاهنامه  هم می خوانند .در بعضی  نقاط  ایران این  جشن را تا دیر وقت –صبح - نیز  ادامه  می دهند.

  به مناسبت فرا رسیدن این شب کهن خانواده ها برای هم سوغاتی نیز می برند تا این شب را بهتر گرامی بدارند. البته برگزاری  این جشن در نقاط مختلف  ایران متفاوت است .

   به عنوان  مثال :در تبریز رسم است یک خوراکی مخصوص از آرد و شیر درست می کنند و می خورند.

  در لرستان نیز رسم است مردم گندم شیر می خورند و همراه آن از گردو، بادام ، نخودچی و کشمش و انواع میوه های این فصل صرف می کنند .از کدوی پخته  هم استفاده  می کنند .یک شعر مخصوص محلی بسیار زیبا  هم  در  این  شب  در  این  استان  می خوانند.

  شیرازی ها این شب را  به خانه ی دوستان و آشنایان می روند .سفره می گسترانند و غذاهای مختلف و خوشمزه صرف  می کنند .در سر سفره شمع روشن می کنند. آیینه و قاب عکس حضرت علی (ع) می گذارند .اسپند هم روی آتش می ریزند تا بوی خوش  آن اتاق را پر کند و از چشم زخم و بلایا هم به دور باشند.  

  البته مشابه این چنین مراسمی در کشورهای همسایه ایران  مانند روسیه- افغانستان- پاکستان- هند-تاجیکستان- آذربایجان نیز مانند کشور ما برگزار می گردد.

  به هر حال وظیفه ی ما ایرانیان است که این قبیل رسم ها را  بهتر و بیشتر بشناسیم و به آن ها نیز عمل کنیم  و به دیگران هم بگوییم و یاد آوری کنیم  تا برای نسل های آینده درس زندگی باشد.

  درک و دریافت :

  1-بلندترین و طولانی ترین شب سال کدام است ؟

  2-چرا ایرانیان شب یلدا را جشن می گیرند ؟

  3-در شب یلدا خانواده ها چه می کنند ؟

  ۴-...................................................

   واژه آموزی:

  به این واژه ها دقت کن.

  الف – کامپیوتر

  ب – هلیکوپتر

  پ –  موبایل

  از این واژه ها چه چیزی می فهمی؟...........

  معادل فارسی این واژه ها چیست؟

  چند نمونه هم شما  بگو.......

  نکته ها :

  ایرانیان از گذشته های بسیار دور شب یلدا را جشن.............................و در خانه های بزرگ تر ها جمع.........................و این مراسم را سال هاست که ادامه ..............................

  به فعل هایی مانند (می گرفتند-می شدند-می دهندو............) که شما در این جاهای خالی ها می نویسید فعل های ماضی استمراری می گویند.

  حالا شما یک جمله  که ماضی استمراری داشته باشد بگویید و در زیر بنویسید.

   فعالیت های ویژه :

  1-اگر دوست یا یکی از اقوام شما در یکی از استان های دیگر کشور پهناور ایران زندگی میکند با آن ها تماس بگیرید و از چگونگی  برگزاری شب یلدا در آن جا بپرسید سپس یافته های خود را به کلاس گزارش دهید.

  2- از مادر یا مادر بزرگ خود در باره آماده ساختن ""گندم شیر" و  خواص آن را بپرسید و به کلاس گزارش دهید .

  3- شعر محلی را که در این شب در استان ما خوانده می شود را در این قسمت بنویسید.

  ***این جشن کهن بر همه ی ایرانیان خجسته باد ***

  منبع مطلب : www.masoud-shamsi.blogfa.com

  مدیر محترم سایت www.masoud-shamsi.blogfa.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  متن انشای یک صفحه ای برای شب یلدا

  image متن انشای یک صفحه ای برای شب یلدا

  شب یَلدا یا شب چلّه بلندترین شب سال در نیم‌کره شمالی زمین است. این شب به زمان بین غروب آفتاب از ۳۰ آذر (آخرین روز پاییز) تا طلوع آفتاب در اول ماه دی (نخستین روز زمستان) اطلاق می‌شود. ایرانیان و بسیاری از دیگر اقوام شب یلدا را جشن می‌گیرند.

  واژه «یلدا» به معنای «زایش زادروز» و تولد است. ایرانیان باستان با این باور که فردای شب یلدا با دمیدن خورشید، روزها بلندتر می‌شوند و تابش نور ایزدی افزونی می‌یابد، آخر پاییز و اول زمستان را شب زایش مهر یا زایش خورشید می‌خواندند و برای آن جشن بزرگی برپا می‌کردند و از این رو به دهمین ماه سال دی ( دی در دین زرتشتی به معنی دادار و آفریننده) می‌گفتند که ماه تولد خورشید بود.

  ایرانیان باستان بر این اعتقاد هستند که یلدا که یکی از خدا های مرد انان است در فردای این شب به وجود می اید و خون گاو مقدس را میریزد و در زمانی که خون ان گاو به زمین می رسد ریشه گیاهان در زیر زمین سر سبز می شوند و در فصل بهار به رویت ایرانیان در می ایداو یلدا با شیطان به جنگ می ایستد و از مردم عادی را تحت مراقبت قرار می دهد. یلدا و جشن‌هایی که در این شب برگزار می‌شود، یک سنت باستانی است. مردم روزگاران دور و گذشته، که کشاورزی، بنیان زندگی آنان را تشکیل می‌داد و در طول سال با سپری شدن فصل‌ها و تضادهای طبیعی خوی داشتند، بر اثر تجربه و گذشت زمان توانستند کارها و فعالیت‌های خود را با گردش خورشید و تغییر فصول و بلندی و کوتاهی روز و شب و جهت و حرکت و قرار ستارگان تنظیم کنند.

  آنان ملاحظه می‌کردند که در بعضی ایام و فصول روزها بسیار بلند می‌شود و در نتیجه در آن روزها، از روشنی و نور خورشید بیشتر می‌توانستند استفاده کنند. این اعتقاد پدید آمد که نور و روشنایی و تابش خورشید نماد نیک و موافق بوده و با تاریکی و ظلمت شب در نبرد و کشمکش‌اند. مردم دوران باستان و از جمله اقوام آریایی، از هند و ایرانی – هند و اروپایی، دریافتند که کوتاه‌ترین روزها، آخرین روز پاییز و شب اول زمستان است و بلافاصله پس از آن روزها به تدریج بلندتر و شب‌ها کوتاهتر می‌شوند، از همین رو آنرا شب زایش خورشید نامیده و آنرا آغاز سال قرار دادند.

  از نظر طب سنتی ایران در شب یلدا باید غذاهای گرم خورده شود. میوه مخصوص این شب کدو تنبل می‌باشدکه دارای طبیعت گرم می‌باشد. میوه هندوانه مخصوص چله تابستان می‌باشد نه زمستان چون طبیعت هندوانه سرد است و در فصل گرم باید خورده شود. هم چنین کدو تنبل در تقویت قوای مغز نیز بسیار مؤثر می‌باشد.

  ایرانیان نزدیک به چند هزار سال است که شب یلدا آخرین شب پاییز را که درازترین و تاریکترین شب در طول سال است تا سپیده دم بیدار می مانند و در کنار یکدیگر خود را سرگرم می دارند .

  ایرانیان در این شب باقی مانده میوه هایی را که انبار کرده بودند به همراه خشکبار و تنقلات میخوردند و دور هم گرد هیزم افروخته می نشستند.

  جشن یلدا در ایران امروز نیز با گرد هم آمدن و شب نشینی اعضای خانواده و اقوام در کنار یکدیگر برگزار می شود. آیین شب یلدا یا شب چله، خوردن آجیل مخصوص، هندوانه، انار و شیرینی و میوه های گوناگون است که همه جنبهٔ نمادی دارند و نشانهٔ برکت، تندرستی، فراوانی و شادکامی هستند، این میوه ها که اغلب دانه های زیادی دارند، نوعی جادوی سرایتی محسوب می شوند که انسان ها با توسل به برکت خیزی و پردانه بودن آنها، خودشان را نیز مانند آنها برکت آور میکنند و نیروی باروی را در خویش افزایش می دهند و همچنین انار و هندوانه با رنگ سرخشان نمایندگانی از خورشید در شب به شمار می روند.

  در این شب فال گرفتن از کتاب حافظ مرسوم است. حاضران با انتخاب و شکستن گردو از روی پوکی و یا پُری آن، آینده گویی میکنند.

  این شب به زمان بین غروب آفتاب از ۳۰ آذر (آخرین روز پاییز) تا طلوع آفتاب در اول ماه دی (نخستین روز زمستان) اطلاق می شود.

  واژهٔ یلدا ریشهٔ سریانی دارد و به معنای ولادت و تولد است. منظور از تولد، ولادت خورشید (مهر/میترا) است.

  یلدا و جشن هایی که در این شب برگزار می شود، یک سنت باستانی است.

  مردم دوران باستان و از جمله اقوام آریایی، دریافتند که کوتاه ترین روزها، آخرین روز پاییز و شب اول زمستان است و بلافاصله پس از آن روزها به تدریج بلندتر و شب ها کوتاهتر می شوند، از همین رو آنرا شب زایش خورشید نامیده و آنرا آغاز سال قرار دادند. بدین سان در دوران کهن فرهنگ اوستایی، سال با فصل سرد شروع می شد.

  یلدا شب اول زمستان و شب آخر پاییز است و آن درازترین شب در تمام طول سال است.

  شب یلدا بهانه ای برای دور هم بودن است، یلدا را همچنین می توان جشن و گردهمایی خانوادگی دانست. در شب یلدا خویشاوندان نزدیک در خانه بزرگ خانواده گرد می آیند. به بیانی دیگر، در سرمای آغازین زمستان، دور کرسی نشستن و تا نیمه شب میوه و آجیل و غذا خوردن و بهفال حافظ گوش کردن از ویژگی های شب یلدا است.

  برگزاری مراسم یلدا، اگر بتوان نام جشن بر آن نهاد، آیینی خانوادگی است و گردهمایی ها به خویشاوندان و دوستان نزدیک محدود می شود. در کتاب ها و سندهای تاریخی به برگزاری مراسم شب یلدا اشاره ای نشده است.

  امروزه شب یلدا را جشن می گیرند، یعنی آخرین شب پاییز، نخستین شب زمستان، پایان قوس، آغاز جدی و درازترین شب سال.

  واژه یلدا سریانی و به معنی ولادت است. ولادت خورشید (مهر، میترا) و رومیان آن را ناتالیس انویکتوس یعنی روز تولد مهر شکست ناپذیر نامند.

  زایش خورشید و آغاز دی را، آیین ها و فرهنگ های بسیاری از سرزمین های کهن آغاز سال قرار دادند، به شگون روزی که خورشید از چنگ شب های اهریمنی نجات می یافت و روزی مقدس برای مهرپرستان بود.

  در لغت نامه دهخدا درباره این سنت کهن چنین آمده است:

  یلدا لغت سریانی است به معنی میلاد عربی و چون شب یلدا را با میلاد مسیح تطبیق می کرده اند، از این رو، بدین نام نامیده اند.

  شب یلدا یا بلندترین شب سال اول زمستان و شب آخر پاییز است و در بیشتر نقاط ایران در این شب مراسمی انجام می شود و یکی از زیباترین شب ها در بین ایرانیان است، در این شب رسم و رسوم مختلفی انجام می شود، از جمله خوردن هندوانه، آجیل، و بسیاری خوراکی های دیگر تا حافظ خوانی و شب شعر.

  یلدا و جشن هایی که در این شب برگزار می شود، یک سنت باستانی است. جشن شب یلدا در ماه پارسی دی قرار دارد که نام آفریننده در زمان قبل از زرتشتیان بوده است که بعدها او به نام آفریننده نور معروف شد.

  مشاهده تغییرات مداوم شب و روز مردم را به این باور رسانده بود که شب و روز یا روشنایی و تاریکی در یک جنگ همیشگی به سر می برند. روزهای بلندتر روزهای پیروزی روشنایی بود، در حالی که روزهای کوتاه تر نشانه یی از غلبه تاریکی.

  شب یلدا یا شب چله آخرین روز آذرماه، شب اول زمستان و درازترین شب سال است.ایرانیان باستان با باور اینکه فردای شب یلدا با دمیدن خورشید، روزها بلند تر شده و تابش نور ایزدی افزونی می یابد، آخر پاییز و اول زمستان را شب زایش مهر یا زایش خورشید می خواندند و برای آن جشن بزرگی برپا می کردند.

  شب یلدا که در اصطلاح به آن شب چله هم می گویند، یکی از کهن ترین جشن های ایران باستان است. چله بزرگ از یکمین روز دی ماه تا دهم بهمن است به طول می انجامد و آن را چله بزرگ می نامند به آن دلیل که شدت سرما بیشتر است، آنگاه چله کوچک فرا می رسد که دهم از بهمن تا بیستم اسفند به طول می انجامد و سرما کم کم کاسته می شود.

  یلدا روز تولد مهر است. این جشن به اندازه زمانی که مردم فصول را تعیین کردند کهن است.

  برای در امان بودن از خطر اهریمن، در این شب همه دور هم جمع می شدند و با برافروختن آتش از خورشید طلب برکت می کردند.

  آیین شب یلدا، خوردن آجیل مخصوص، هندوانه، انار و شیرینی و میوه های گوناگون است که همه جنبه نمادی دارند و نشانه برکت، تندرستی، فراوانی و شادکامی هستند.

  یکی از آیین های شب یلدا در ایران، تفال با دیوان حافظ است. در برخی از مناطق ایران نیز شاهنامه خوانی رواج دارد. بازگویی خاطرات و قصه گویی پدربزرگ ها و مادربزرگ ها نیز یکی از مواردی است که یلدا را برای خانواده ایرانی دلپذیرتر میکند. اما همه اینها ترفندهایی است تا خانواده ها گرد یکدیگر آیند و بلندترین شب سال را با شادی و خرسندی به سپیده برسانند.

  منبع مطلب : www.takfars.ir

  مدیر محترم سایت www.takfars.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  مائده : سلام به شب یلدا شب چله هم می گویند.چون طولانی ترین شب سال است. ایرانیان ۷۰۰۰سال است که شب یلدا را جشن می‌گیرند.

  : : شب یلدا بهترین شب سال است پیامبر(ص) میفرمایند: شب یلدا بهترین شب سال است . شب یدا پیشاپیش مبارک باد

  ناشناس : عالی بود من کا راضی بودم درس آزاد را هم خیلی خوب نوشتم معلم هم از من راضی بود

  دیانا : شب یلدا یا شب چله یکی از کهن ترین جشن های ایرانی است.دراین جشن،طی شدن بلند ترین شب سال وبه دنبال آن بلند تر شدن طول روز ها در نیمکره،شمالی که مصادف با انقلاب زمستانی است،گرامی داشته می شود.نام دیگر این شب«چله»است،زیرا برگذاری این جشن،یک آیین ایرانی است

  F : خیلی عالیه ممنون

  ناشناس : عالی خیلی ممنون 😍😍😍

  دریا : عالی بود

  لبانهتتت : بببسیارعالیی

  ناشناس : من که خیلی راضی بودم بدون استرس درس آزاد را هم نوشتم

  درسته بگذارید : واقعا درسته

  ۰۰ : در شب یلدا در مازندران مردم کاپیلا درست میکندد یا شله زرد که بچه ها خیلی دوست دارند

  دخی جون : عالیه بهترین وقت همینه

  parisa : ممنون عالیه مممنونم ازتون عالیه نمرمو بیست شدم😍😍😍✌✌

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  احمدرضا 3 ساعت قبل
  0

  عالی ♥️😘

  نامی 23 ساعت قبل
  1

  راستی شب یبدا ۷۰۰۰ سال پیش به وجود امد

  سودا 3 روز قبل
  1

  ممنونم تز شما

  نا شناس 3 روز قبل
  -1

  خیلی خیلی خوبه درس نادرست رو هم تو ضیح بدین ممنون از شما

  اسماء 5 روز قبل
  0

  عالی بود

  ناشناس 6 روز قبل
  0

  خیلی خوب بود ممنون

  پ 10 روز قبل
  -1

  خیلی خیلی عالی بود ممنون☺😊😇😍😘😙🙌😻😽

  مهدیس 10 روز قبل
  0

  ممنون بابت همه چیزی

  . 11 روز قبل
  0

  خیلی عالی

  مائده 12 روز قبل
  0

  عالی

  امیر 22 روز قبل
  0

  خوبه

  هدیه محسنی 10 ماه قبل
  2

  تشکر از اینکه این متن زیبا را گذاشتین (سپاسگذاریم) 🙏🙏🤩🤩

  ناشناس 11 ماه قبل
  -2

  خیلی خوبه واقعا کمک میکنه

  ولی نباید شبیه به این بنویسیم

  این این درسی که گذاشتید کاربرد بگیریم که چطور درس ازادمون روبنویسیم

  به نظرم واقعا خوبه

  -1
  نادیا😉 10 ماه قبل

  آخه کجاش خوبه تر قرآن انقدر طرف داری نکنید از این ها

  نیلیا شاهوریان 11 ماه قبل
  0

  عالی هستش😚😄😄💎💎

  عالیییییییی 11 ماه قبل
  1

  💗❤ حتما بنویسین

  والا بهتر بگید 12 ماه قبل
  0

  سلام ببخشید میشه اگه بازم پست گذاشتین بهتر توضیح بدین یا بیشتر بگید

  0
  نامی 23 ساعت قبل

  اسکل

  0
  والا بهتر بگید 12 ماه قبل

  درست و نادرست هم بزارید

  نویسنده 12 ماه قبل
  0

  سلام سایت خوبی هست اگه میشه یکی جواب بده جواب درک مطلب چی میشه ممنون

  ناشناس 12 ماه قبل
  -1

  ومن درنتیجه گیری دشب یلدا دوست دارم مادر بزرگم وپدر بزرگم پیش من باشن وشب یلدا راجشن بگیریم.

  خیلی 12 ماه قبل
  -2

  خاعقل

  ناشناس 12 ماه قبل
  -2

  سلام چرا جوابش نداین

  زینب جاوید 12 ماه قبل
  -1

  خیلی خوب بود عالیی

  خیلی خوب بود😍😍😍 12 ماه قبل
  1

  شب یلدا فرداست

  شما در کجا میگیرید

  زینب جاوید 12 ماه قبل
  -2

  خیلی خوب بود عالی

  ناشناس 12 ماه قبل
  -2

  درست و نادرست با جواب خاک برسرتون کنند

  نازنین 12 ماه قبل
  0

  سلام شب یلدا پیشاپیش مبارک🥰😘🌹

  ناشناس 12 ماه قبل
  0

  شب یلدا یا شب چله بلند

  ترینر شب سال

  -1
  ناشناس 12 ماه قبل

  شب یلدا یا شب چله بلند ترین شب سال است

  -1
  ناشناس 12 ماه قبل

  شب یلدا یا شب چله بلند ترین شب سال است

  طاها 12 ماه قبل
  -2

  عالی

  surina mosai 12 ماه قبل
  -1

  خوب بود

  -1
  surina mosai 12 ماه قبل

  یعنی روخوانی خیلی خیلی طولانی میکشه اما خوب بود🙂

  ناشناس 12 ماه قبل
  1

  نه

  طاها نژاد 12 ماه قبل
  -2

  ماتغاننخقخبخلمنبنزنبن

  یلدا 12 ماه قبل
  -1

  عالی

  حلما 12 ماه قبل
  -2

  باسلام

  من پنجم خواستم ولی چهارم آورد

  باتشکر

  مهسا بیاتی 12 ماه قبل
  -2

  بد نیست

  معصومه 12 ماه قبل
  -2

  عالی

  معصو مه 12 ماه قبل
  -1

  5YRFRYSTUKJUWEIO247OM

  Elahe 12 ماه قبل
  0

  سلام

  خیلی خوبه و قشنگه من که لذت بردم و شب یلدا رو پیشا پیش به شما تبریک میگم🌹

  Elahe 12 ماه قبل
  0

  خیلی خوبه وقشنگ من که لذت بردم و شب یلدا رو پیشا پیش به شما تبریک میگم

  مهدیه 12 ماه قبل
  0

  عالیه

  مهدیه 12 ماه قبل
  0

  سلام خیلی خوب هست ولی درست و نادرست و درک مطلب نداشت

  بی تی اس 12 ماه قبل
  1

  خیلی تاثیر گذار بود

  افتزاه درک مطلب ندا ره اصلا 12 ماه قبل
  2

  افتزاه

  ناشناس 12 ماه قبل
  1

  خیلی الیه ممنون😊😊

  🌹🌹🌹 12 ماه قبل
  -2

  خوب بود🌹💐🌸

  -1
  🌹🌹🌹 12 ماه قبل

  خیلی عالی بود ممنون🌹🌹🌹

  یلدا 12 ماه قبل
  2

  من که خیلی راضی بودم

  وبدون استرس درس آزاد رو نوشتم

  و معلم راضی بود

  💜💛💚💙 12 ماه قبل
  -1

  علیه ممنونم

  ترنم 12 ماه قبل
  0

  سلام من درس ازادم رو درست نوشتم و معلمم راضی برد شب یلدا پیشاپیش مبارک باشه

  ترانه معینی 12 ماه قبل
  -2

  خیلی خیلی عالی ❤❤❤❤🤍🤍🤍🤍🤍

  -1
  ترانه معینی 12 ماه قبل

  میسع درس ازاد ششم بازم بگین❤❤🤍🤍🤍🤍🤍🤍🤍🤍🤍🤍🤍🤍🤍🤍♥♥♥🌷🌷🌷

  کیوتی💙 12 ماه قبل
  -2

  خیلی خوب بود♥️♥️♥️♥️

  یاسمن 12 ماه قبل
  -2

  عالییییی

  یاسمن 12 ماه قبل
  -2

  سلام متن دوم عالیه ممنون از شما

  ...... 12 ماه قبل
  -2

  ......

  ء 12 ماه قبل
  -2

  نتتتدببلک. باک ز

  کیمیا 12 ماه قبل
  -2

  ................................

  .................... ...............

  💜💛💚💙 12 ماه قبل
  -1

  خوبه خیلی خوبه مخصوصن وقتی که ما داریم به شب یلدا نزدیک میشیم انگار الان شب یلدا هستش

  سگوی 😍 12 ماه قبل
  0

  اریگاتو😜

  ناشناس 12 ماه قبل
  -1

  عالی

  مبینا الماسی 12 ماه قبل
  0

  عالی واقعا دستون درد نکنه

  محسن 12 ماه قبل
  -2

  بسیار زیبا بود ممنون از شما

  نا 12 ماه قبل
  -1

  عالللللللیییییییی بود

  kkk 12 ماه قبل
  -1

  عالییی

  arsam 12 ماه قبل
  0

  تموم شد خیلی تاثیر گذار بود

  0
  kkk 12 ماه قبل

  یکی دیگه از درک مطلب هاش اینکه

  شب یلدا به چی معروف است؟ جواب=به شب (چله)

  ناشناس 12 ماه قبل
  0

  ه نخورین اینقدر

  گوم 12 ماه قبل
  0

  بسه لاوین و سه بیوک

  0
  سه بیوک 12 ماه قبل

  از اینا حمایت می‌کنم پیام خوب میدم چون می خوام اولین نفری باشم که اون بالای بالا قرار میگیره گوم آقا

  0
  سه بیوک 12 ماه قبل

  بسته نداره ما که فقط دو سه تا چهار تاچیکار داری وانگ

  لاوبن 12 ماه قبل
  0

  اه اه اه اه

  اه

  -2
  لاوبن همین 12 ماه قبل

  همین

  0
  سه بیوک 12 ماه قبل

  یعنی چی

  سه بیوک 12 ماه قبل
  -1

  این متن واقعا عالی هستش دوستانی که میخوان از خود خارج بشن لطفاً داخلی بمونید و این پیام این متن رو بخونید تا در در ستون بنویسیم نوشته درس دهم ولی خوب شما زیاد سخت نگیریم درس هفتم هستش برای پنجمین البته کامل کنم به خاطر اینکه باید ساعت ۸ تکالیفم را ارسال کنم برای همین کامل نیست و الان هم ساعت ۶ هستش بدرود

  ناشناس 12 ماه قبل
  -1

  سلام ممنون عالی بود

  ابوالفضل خورشیدی فر حاضر 12 ماه قبل
  -1

  عهاالعفعخعع

  آرش نیک طالع 12 ماه قبل
  -1

  عالی بود ممنون

  آرش نیک طالع 12 ماه قبل
  -1

  عالی بود ممنون

  عالی بود 12 ماه قبل
  0

  خیلی برای کودکان کلاس ۳ تا ۴ خوبه ممنونم از این همه تنوع من شمارو لایک کردم .

  ت 12 ماه قبل
  -1

  و

  الیسا 12 ماه قبل
  -1

  خیلی خوبه

  محمد 12 ماه قبل
  -1

  درس ازاد درباره شب یلدا عالیه واقعا دستتون درد نکنه خیلی خوب بود😍😘

  خفه شید 12 ماه قبل
  -1

  دهن‌تونو ببندید

  ناشناس 12 ماه قبل
  -2

  حتتا

  فاطمه زارع 12 ماه قبل
  -1

  عالی

  عالییی 12 ماه قبل
  -1

  عالیییی

  ستایش 12 ماه قبل
  -1

  خوبه❀

  نا شناس 12 ماه قبل
  -1

  عالی ولی اگر میشه سوالاتی رو هم بدید که داخل درس آزاد نگارشمون بنویسیم ممنون

  ناشناس 12 ماه قبل
  -1

  عالی بود مرسی ⁦🇮🇷⁩🌹💐

  الناز 12 ماه قبل
  0

  خیلی بد بود

  ۷هعهه۷ 12 ماه قبل
  -1

  رلاتبل

  ناشناس 12 ماه قبل
  -1

  فتفف

  Z 12 ماه قبل
  -1

  خوبه ولی زیادی طولانیه✨

  فقط بدونید دختر ستم کافیه 12 ماه قبل
  -1

  من خیلی هم راضی نبودم کلی تغییرش دادم تا بتونم بنویسم میایم تو گوگل بنویسیم راحت باشیم که اصلا بدرد نخورد.

  ناشناس 12 ماه قبل
  -1

  درست و نادرست: شب یلدا شب خاصی نیست ✖

  در شب یلدا خیار میخوریم✖

  یلدا اولین شب زمستان است✔

  -1
  اف 12 ماه قبل

  نگار جون اول مرسی از طرفداری ات دوم هم اینکه اسمم اف نیست افق خستم داداشمم فواد برای همین نوشتم اف ترکیب افق و فواد😁

  -1
  اف 12 ماه قبل

  شرمنده ها ولی نوزاد هم میدونه شب یلدا خیار نمیخوریم😅😅

  زهرا خلجی 12 ماه قبل
  -1

  ممنون

  زهرا خلجی 12 ماه قبل
  -1

  ممنون

  Ha 12 ماه قبل
  -1

  سلام ممنون بسیار عالی بود من فقط در این اینجا تونستم درباره ی شب یلدا بنویسم خیلی عالی بود ممنون🥰🥰🥰

  محمد رضا حاتمی 12 ماه قبل
  0

  عالللیببب

  محمد رضا حاتمی 12 ماه قبل
  1

  برایاقلب خوبه

  آذین 12 ماه قبل
  0

  عالی

  ناشناس 12 ماه قبل
  -1

  سلام من درست و نادرست و درک مطلب رو کیخوام

  رضا 12 ماه قبل
  -1

  عالی

  رضا 12 ماه قبل
  -1

  عالی

  ملینا 12 ماه قبل
  -1

  خوبه

  سلام من اسمم رخترننرخخزبهف 12 ماه قبل
  -1

  Buditdjuggbj

  Bjughj

  آیدا 12 ماه قبل
  0

  سلام

  kiANA 🦋💎🌱🙌 12 ماه قبل
  -1

  سلام از نظر من عالی ولی یک کم بهتر باشه خوب تر

  با سپاس

  ناشناس 12 ماه قبل
  0

  شما حیوان هستید

  مریم قائمی مقدم 12 ماه قبل
  -1

  خیلی عاااالی بود ممنون

  علی 12 ماه قبل
  -1

  هه

  علی 12 ماه قبل
  -2

  هه

  علی 12 ماه قبل
  -1

  د

  ناشناس 12 ماه قبل
  -1

  خیلی عالی است

  ناشناس 12 ماه قبل
  -1

  خنگ

  من دیلاکودارون ویارد 12 ماه قبل
  -1

  منو در ایران پارمیس صدا میکنن

  خیلی خوب بود

  آقای عابدی 12 ماه قبل
  -2

  سلام

  ق 12 ماه قبل
  -1

  ززییفبف

  🖕 12 ماه قبل
  -1

  بده

  دذ 12 ماه قبل
  -1

  🙏🏻🙏🏻🙏🏻

  بهار 12 ماه قبل
  -2

  ع

  -1
  بهار 12 ماه قبل

  عالی بود

  هفتلک 12 ماه قبل
  -1

  عالی

  ناشناس 12 ماه قبل
  8

  عالی خیلی ممنون 😍😍😍

  -2
  درست و نادست و درک مطب بزید 12 ماه قبل

  ن

  0
  . 12 ماه قبل

  من کلاس پنجم هستم سایت فانی لند برام باز نمیشه جای دیگه ای هم نیسا که توضیح داده باشه کمکم کنید.خواهش می کنم

  -1
  الناز 12 ماه قبل

  نه

  مائده 12 ماه قبل
  14

  سلام

  به شب یلدا شب چله هم می گویند.چون طولانی ترین شب سال است.

  ایرانیان ۷۰۰۰سال است که شب یلدا را جشن می‌گیرند.

  -1
  طاها 12 ماه قبل

  ✔✔✔

  0
  امیر عباس مولوی 12 ماه قبل

  نه بابا

  -1
  ناشناس 12 ماه قبل

  بعد یه چیزی.

  دیگه تو ۷۰۰۰ سال پیش بودی که میگی از اونموقع جشن میگیرن یامامانت بوده

  ۰۰ 12 ماه قبل
  5

  در شب یلدا در مازندران مردم کاپیلا درست میکندد یا شله زرد که بچه ها خیلی دوست دارند

  -1
  ناشناس 12 ماه قبل

  اخ من شله زرد بدم میاد. ایشششششش

  F 1 سال قبل
  8

  خیلی عالیه ممنون

  -1
  نارین 12 ماه قبل

  سلام

  -1
  ناشناس 12 ماه قبل

  خوب بود

  parisa 1 سال قبل
  4

  ممنون عالیه مممنونم ازتون عالیه نمرمو بیست شدم😍😍😍✌✌

  2
  . 12 ماه قبل

  خوش به حالت به درد من که نمی خورد

  -1
  ترانه معینی 12 ماه قبل

  خیلی خیلی خوشم میاد خیلی ازتون ممنونم💐💐❤❤🤍🤍🤍

  -1
  امیر عباس مولوی 12 ماه قبل

  خاک تو سر نبایداز تو اینترنت بگیری

  -1
  البته با تقلم 12 ماه قبل

  شما

  ۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰ 1 سال قبل
  3

  درست و نادرست هم لطفا بگذارید

  -1
  / 12 ماه قبل

  همینطوره طوره

  -1
  امیررضا 12 ماه قبل

  واقعا درسته

  0
  0 12 ماه قبل

  راست میگه

  -1
  زینب 12 ماه قبل

  واقعا عالییییییییییییییییی خیلی ممنونم

  5
  درسته بگذارید 1 سال قبل

  واقعا درسته

  : 1 سال قبل
  13

  شب یلدا بهترین شب سال است

  پیامبر(ص) میفرمایند: شب یلدا بهترین شب سال است .

  شب یدا پیشاپیش مبارک باد

  ثنا نعیمی 1 سال قبل
  -2

  خیلی خوب است اگر جواب های درست نادرست و در ک مطلب باشد

  0
  ثنا نعیمی 12 ماه قبل

  دقیقا

  0
  ناشناس 12 ماه قبل

  لطفا درباره لباس ها غذا ها و سایل شب یلدا هم بزارید آخه من تو یه صفحه چجوری این همه رو جا بدم

  دیانا 1 سال قبل
  10

  شب یلدا یا شب چله یکی از کهن ترین جشن های ایرانی است.دراین جشن،طی شدن بلند ترین شب سال وبه دنبال آن بلند تر شدن طول روز ها در نیمکره،شمالی که مصادف با انقلاب زمستانی است،گرامی داشته می شود.نام دیگر این شب«چله»است،زیرا برگذاری این جشن،یک آیین ایرانی است

  Zoha miir 1 سال قبل
  0

  عالیه ولی ب خاطره اینکه کلی پیام های بازرگانی توی سایت هستش کله متنو میگیره و متن معلوم نمیشهه 😑😐

  -1
  فاطمه✌ 12 ماه قبل

  آره ولا

  ستاره شفیعی 1 سال قبل
  3

  ممنون برای توضیح خودتون واقعا خوشم اومد

  بازم توضیح بذاریم

  -1
  مهشید شفیعی 12 ماه قبل

  فامیل شما مثل فامیل منه

  -1
  معصو مه 12 ماه قبل

  بللا

  سدام نیامی 1 سال قبل
  -1

  واقن دستتون درد نکنه خیلی خوب بود

  -1
  الهه 12 ماه قبل

  شما مهسا مهیا نژاد هستید

  ناشناس 1 سال قبل
  -1

  شب یلدا معروف به شب چله است

  یسنا سلمی 1 سال قبل
  -2

  عالی بود

  رویا 1 سال قبل
  1

  سلام

  از نظر من عالییییی هستش 🌹👏❤

  لبانهتتت 1 سال قبل
  7

  بببسیارعالیی

  ناشناس 1 سال قبل
  5

  من که خیلی راضی بودم بدون استرس درس آزاد را هم نوشتم

  ناشناس 1 سال قبل
  12

  عالی بود من کا راضی بودم درس آزاد را هم خیلی خوب نوشتم

  معلم هم از من راضی بود

  دخی جون 1 سال قبل
  4

  عالیه بهترین وقت همینه

  دریا 1 سال قبل
  7

  عالی بود

  -2
  فاطمه✌ 12 ماه قبل

  می خام بدونم چیش خوبه

  0
  ژاله دمضانی 1 سال قبل

  خوبه

  برای ارسال نظر کلیک کنید