توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  دریافت شماره شبا پست بانک از طریق شماره کارت

  1 بازدید

  دریافت شماره شبا پست بانک از طریق شماره کارت را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  شماره شبا پست بانک

  شماره شبا پست بانک

  محاسبه و دریافت شماره شبا پست بانک با شماره حساب

  شناسه شبا پست بانک

  در پاسخ به این پرسش که شماره شبا چیست و چه کاربردی دارد باید گفت که این اصطلاح یا بهتر است گفت این اختصار چندین سال است که در سیستم بانکی کشورمان رواج پیداکرده و بسیاری بدون این‌که اطلاعات چندانی دربارهٔ شبا داشته باشیم از آن استفاده می‌کنیم. در سایت رده به‌تفصیل از چگونگی به وجود آمدن و ساختار شبا حرف زده‌ایم.

  کلمه شبا مخفف عبارت شناسه حساب بانکی ایران است که به‌عنوان معادل اصطلاح IBAN در زبان انگلیسی بوده که از ابتدا به کار برده شده و به همان ترتیب بوده که مختصر شده و اختصار آن در جامعه فراگیر شده. IBAN حروف اختصاری «International Bank Account Number» بوده و پیش از هرگونه توضیحی در ارتباط با شماره شبا باید این را گفت که این شناسه کدی است که هر شماره حسابی را در هر بانکی به‌گونه‌ای کاملاً یگانه و منحصر به خودش معرفی می‌کند.

  این شناسه مطابق با استاندارد بین‌المللی 13616-ISO در سال 2007 تولیدشده و تاکنون به‌منظور یکسان‌سازی شماره‌حساب‌های بانکی در سطح بین‌المللی مورد استفاده قرار گرفته است. همچنین باید دانست که بین هر حساب بانکی و شماره IBAN یا شبا تناظر یک‌به‌یک وجود دارد. به‌عبارت‌دیگر، اگر شماره شبا (در حساب ایران) یا IBAN (در حساب‌های بین‌المللی) خود را در هر جای دنیا اعلام کنید، کاملاً مشخص است که از حساب چه کسی در کدام کشور صحبت می‌کنید.

  به‌طور مشخص در پی تسهیل نقل‌وانتقال‌های الکترونیکی و استانداردسازی مبادلات بین‌بانکی و بین‌المللی بانک‌های کشور شبا پر استفاده‌ترین عبارت است. باید دانست که اگرچه در ساخت و محاسبه شبا از شماره حساب داخلی بانک‌ها استفاده می‌شود اما شماره شبا درنهایت از نظام شماره‌گذاری داخلی هریک از بانک‌ها مستقل است.

  ساختار شماره شبا

  شماره شبا پست بانک نیز همچون سایر بانک‌ها از قواعد کلی این شماره تبعیت کرده و بخش‌های سازنده آن اینطورند: ابتدا ارقام کنترلی را خواهیم داشت که در اصل ترجمه چک دیجتس است. این ارقام همان‌طور که از نامشان به‌ روشنی پیداست، به‌منظور حصول اطمینان از دریافت و ارسال کامل و بدون نقص یا تحریف شبا، بر مبنای تمامی آنچه درون خود شماره درج‌شده است که محاسبه‌شده و به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بخش‌های الزامی این کد به ابتدای آن افزوده می‌شوند.

  پس از دو حرف نام کشورها قرار می‌گیرند؛ و بعد این دو رقم کد یا همان شماره شناسه پست بانک را خواهیم داشت که 021 است و برای تمامی شماره شباهای این بانک ثابت خواهد بود. درنهایت باید گفت که طول شبا برای کشور ما به‌طور دقیق می‌باید 26 کاراکتر باشد. شماره‌های کمتر یا بیشتر از 26 کاراکتر به‌هیچ‌روی در سیستم پذیرفته نخواهند شد. پس به‌این‌ترتیب چنانچه دانستید شماره شبا از سمت چپ به‌طور ثابت شامل سه بخش اصلی است به این قرار: کد کشور (IR) و ارقام کنترلی که هرکدام ۲ کاراکترند و شماره حساب پایه که 22 کاراکتر است و در خود بسیاری دیگر از اطلاعات ضروری یک حساب را گنجانده، اطلاعاتی نظیر کد شعبه‌ای که حساب در آن گشوده شده و مهم‌تر از آن کدی که بعد از کد شعبه آمده و بیانگر نوع حساب است.

  دریافت شماره شبا همه بانک‌ها

  نحوه نوشتار شبا پست بانک

  درباره چگونگی نمایش شماره شبا به‌طورکلی نیز باید به این چند نکته بسنده کنیم که نمایش آن در سیستم‌های رایانه‌ای می‌باید همیشه به‌صورت یکپارچه و بدون فاصله باشد، حال‌آنکه نمایش آن در اشکال معمول و مرسوم دیگر مانند فرم‌ها و نامه‌ها و دیگر موارد مکتوب آن به این صورت است که از سمت چپ، بین هر چهار کاراکتر، یک‌فاصله قرار می‌گیرد، فاصله‌ای تنها، بی‌نیاز به خط تیره و تیرک یا ممیز و هرچه از این دست. درنتیجه کد شبا در فرم نوشتاری شامل 6 دسته چهار کاراکتری و یک دسته 2 کاراکتری در سمت راست خواهد بود. چراکه تنها به این ترتیب و با رعایت این اصول گفته شده است که می‌توان خوانش این عدد بلند و طویل را آسان کرد و مانع بروز خطا در خوانش یا نوشتار مجدد آن شد.

  محاسبه شماره شبا پست بانک با شماره کارت

  ساده‌ترین راه برای گرفتن شبا، این است که در کادر بالا شماره حساب را وارد کنید. دقت کنید که فقط شماره حساب باشد و نه شماره کارت. چراکه متاسفانه پست بانک امکان تبدیل شماره کارت به شماره حساب را ایجاد نکرده است. راه‌هایی همچون مراجعه به هر یک از شعبه‌ها یا دستگاه‌های خودپرداز پست بانک راه دیگری است که بتوانید شبا بگیرید که البته راه‌های پردردسری است!

  منبع مطلب : www.rade.ir

  مدیر محترم سایت www.rade.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  دریافت شماره شبا با شماره کارت و حساب | رده Rade

  شماره شبا چیست؟

  شبا عنوانی اختصاری است برای «شناسه حساب بانکی ایران». به ‌این ‌ترتیب‌ که هر شماره حساب بانکی‌ای طی فرایندی ساده به شماره «شبا» تبدیل ‌خواهد شد (که در ادامه همین مطلب به چگونگی این فرآیند نیز خواهیم پرداخت) این شماره‌ 24 رقمی که بر اساس استاندارد ۱۳۶۱۶-ISO و به‌منظور تسهیل و هماهنگ‌سازی مبادلات بین‌بانکی و بین‌المللی بانک‌های کشور، از سوی بانک مرکزی تبیین ‌شده‌ می‌تواند از راحت‌ترین راه‌های الکترونیکی ممکن باشد برای انواع نقل‌وانتقالات مالی بین تمامی سامانه‌های بانکی کشور. چرا که با این شماره، نه به نام بانک نیاز است و نه به کد شعبه و نوع حساب و چه و چه؛ بلکه شما تنها با در دست داشتن این شماره می‌توانید از هر کدام حساب‌هاتان به هر حساب دیگری به‌ راحت‌ترین شکل ممکن هر مبلغی که می‌خواهید را حواله‌ کنید.

  اگرچه در محاسبه و دریافت شماره شبا از شماره‌حساب مربوط به نظام شماره‌گذاری داخلی بانک‌ها استفاده می‌شود اما درنهایت شیوه‌‌ رسیدن به این شماره‌  به‌کل از نظام شماره‌گذاری داخلی هریک از بانک‌‌ها مستقل است و مطابق با ضوابط IBAN (Internet Bank Account Number) تنظیم می‌شود که هر شماره حسابی از هر بانکی را به شکلی کاملا منحصربه‌فرد تعریف می‌کند و به منظور یکسان‌سازی شماره حساب‌های بانکی در سطح بین‌المللی به منظور تسهیل تبادلات بین بانکی، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  کاربردها و مزایای شماره شبا

  این امکان با راه‌اندازی سامانه ساتنا (سامانه تسویه ناخالص آنی) و پایا (سامانه‌‌ پایای الکترونیکی) از سوی بانک مرکزی امکان‌پذیر شده و از مهم‌ترین دست‌آوردهای آن تسهیل حداکثری نقل و انتقالات و هرچه کمتر شدن درخواست انواع وجوه نقد بوده، همچنین راه‌اندازی این شیوه به شدت آمدوشد به شعبه‌‌ها را کاهش‌داده و به هرچه امن‌تر شدن انتقال پول انجامیده است.

  از دیگر مزایای دریافت شماره شبا این است که به هیچ عنوان جایگزین شماره حساب شما نخواهد شد بلکه به‌عنوان شماره‌ای که از بالاترین سطح استاندارد برخوردار است در کنار شماره‌ حساب و شماره کارت بانکی‌تان قرارمی‌گیرد؛ به این ترتیب فارغ از نوع هر حسابی می‌‌بایست برای آن، شماره «شبا» متعلق به همان حساب را دریافت‌کرد.

  همانطورکه پیشتر هم گفتیم برای حواله از طریق این شماره به هیچ اطلاعات دیگری نیازمند نخواهید بود و این خودبسندگی به هیچ عنوان از امنیت انتقال وجوه نمی‌کاهد چراکه تمامی اطلاعات مورد نیاز یک حساب بانکی در این شماره وجود داشته و به محض رخ دادن هر خطایی در واردکردن آن، سیستم شماره اشتباه را  نپذیرفته و اشتباه پیش‌آمده را به شما گزارش خواهد کرد.

  سامانه پایا چیست و کارمزد آن چقدر است؟

  سامانه ساتنا چیست و کارمزد آن چقدر است؟

  نحوه دریافت شماره شبا بانک‌های مختلف

  این پرسش معمول وجود دارد که چگونه شماره شبا حساب بانکی خود را به‌ دست آوریم؟ یا آیا تبدیل شماره کارت به شماره شبا امکان پذیر است؟ و بسیاری این فرآیند بسیار ساده را پیچیده فرض‌می‌کنند اما برای دریافت شماره‌ شبا هر حسابی کافی است از همین صفحه بر روی بانک مورد نظر کلیک کرده و با وارد کردن شماره‌ کارت یا شماره حساب یا اطلاعات شخصی ـ البته برای برخی از بانک‌ها ـ شماره شبا خود را به دست آورید.

  آیا محاسبه شبا از طریق شماره کارت امکان‌ پذیر است؟

  این هم از دیگر سوال‌های معمول درباره‌ نحوه دریافت شماره شبا یا محاسبه آن است و از آنجایی‌که بر روی کمتر کارت‌هایی علاوه بر شماره کارت، شماره حساب هم درج شده و دسترسی به شماره حساب هم برای بسیاری سخت می‌نماید برخی گمان‌ می‌کنند که از طریق شماره کارت هم می‌توان به شماره شبا رسید، اما متاسفانه به این دلیل که یک کارت می‌تواند به حساب‌های متعددی وصل باشد این مسئله –فعلا- امکان‌پذیر نیست و برای دریافت شماره شبای بیشتر بانک‌ها می‌بایست شماره‌ حساب خود را داشته باشید.

  اما «رده» توانسته این امکان را به دست آورد که با وارد کردن شماره کارت برخی بانک‌ها، شماره شبا را ارائه دهد. برای استفاده از این امکان اختصاصی و کارراه‌انداز و همچنین اطمینان از نام صاحب حساب و فعال بودن حساب، باید عضو «رده» شوید.

  ساختار شماره شبا چگونه است؟

  محاسبه و دریافت شماره شبا به این ترتیب است که در این شماره هر کاراکتر تنها می‌تواند یکی از حروف بزرگ الفبای انگلیسی یا یک رقم انگلیسی باشد. استفاده از اعداد و حروف فارسی به هیچ وجهی امکان‌پذیر نیست؛ و طول این شماره نیز به طور دقیق می‌باید معادل ۲۶ کاراکتر باشد؛ به این ترتیب که دو کاراکتر نخست یا همان دو رقم سمت چپ شماره شبا که حروف بزرگ لاتین‌اند نشانگر اختصار بین‌المللی نام هر کشور است و باقی اجزای آن را تنها اعداد تشکیل می‌دهند که این اعداد نیز از دو بخش به این شرح تشکیل شده‌اند:

  دو رقم نخست، ارقام کنترلی یا چک دیجیت شناسه شبا است و از نوزده رقم باقیمانده، سه‌تای نخست آن کد ثبت‌شده هر بانک است و باقی خود شماره حساب که البته کمی اعداد برخی شماره حساب‌ها (بخصوص بانک ملی) با گذاشتن صفر است که به میزان استاندارد آن می‌رسد.

  منبع مطلب : www.rade.ir

  مدیر محترم سایت www.rade.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  دریافت شماره شبای پست بانک

  دریافت شماره شبای پست بانک

  جهت دریافت شماره شبای پست بانک روی لینک زیر کلیک کنید:

  لینک دریافت شماره شبا پست بانک کلیک کنید

  در ادامه : شماره شبای تمام بانکهای ایران

  دریافت شبابانک ملی ایران

  دریافت شناسه شبا بانک ملی و تبدیل شبا به شماره حساب —->اینجاکلیک نمایید

  به منظور دریافت شناسه شبا از طریق پیام کوتاه لازمست یک پیام کوتاه در قالب زیر از سوی متقاضی به شماره ۲۰۰۰۸۰۱۸ ارسال گردد. به محض ارسال نیز پاسخ به همراه کد شبای درخواستی برای مشتری بصورت پیام کوتاه ارسال می شود.

  فرمت ارسال پیام کوتاه:

  برای دریافت کد شبای حساب سپرده: شماره حساب سیبا + فاصله + عدد صفر

  مثال: ۰ ۰۳۰۱۴۳۶۲۰۴۰۰۶

  برای دریافت کد شبای حساب تسهیلات: شماره حساب سیبا + فاصله + عدد یک

  مثال: ۱ ۰۳۰۱۴۳۶۲۰۴۰۰۶

  دریافت شناسه شبا بانک ملت

  تولید شماره شناسه شبا بانک ملت اینجا کلیک نمایید.

  به منظور دریافت شماره شناسه حساب بانکی ایران (شبا) برای حساب ها ی بانک ملت بایستی شماره حساب / شماره قرارداد مورد نظر را وارد نموده و عبارت امنیتی مشاهده شده را در فیلد مربوطه درج نمائید .

  پس از تکمیل اطلاعات و ثبت کلید تایید ، مشخصات صاحب حساب نمایش داده می شود که در صورت صحت این مشخصات و تائید آن امکان مشاهده و چاپ شماره شبا معادل شماره حساب / شماره قرارداد بانکی متمرکز میسر می گردد

  بانک تجارت

  جهت تبدیل شماره حساب به شماره شبا بانک تجارت و یا تبدیل شماره شبا بانک تجارت به شماره حساب اینجا کلیک نمایید

  بانک مسکن

  مشاهده کد شبا بانک مسکن جهت حسابهای تسهیلات و سپرده و کارتهای متمرکز اعتباری اینجا کلیک نمایید.

  بانک اقتصاد نوین

  جهت دریافت شماره شبای بانک اقتصاد نوین اینجا کلیک نمایید.

  بانک پارسیان

  جهت مشاهده شماره شبای حسابهای بانک پارسیان اینجاکلیک نمایید.

   بانک کشاورزی

  تبدیل شماره حساب بانک کشاورزی به شماره شبا و یا تبدیل شناسه شبا بانک کشاورزی به شماره حساب اینجا کلیک نمایید.

   بانک انصار

  مشاهده شماره شبای بانک انصار یا تبدیل شماره شبا به شماره حساب اینجا کلیک نمایید

  بانک دی

  مشتریان گرامی بانک دی می‌توانند جهت اطلاع از شماره حساب شبای سپرده‌ی خود نزد بانک دی اینجا کلیک نمایید.

  بانک صادرات ایران

  جهت محاسبه شماره شناسه شبا بانک صادرات اینجا کلیک نمایید.

  بانک صنعت و معدن

  جهت مشاهده و تبدیل شماره حساب بانک صنعت و معدن به شماره شناسه بانکی حساب ملی ایران – شبا اینجا کلیک نمایید.

   بانک سپه

  مشاهده شناسه شبای بانک سپه اینجا کلیک نمایید

  بانک توسعه تعاون

  برای دریافت شناسه «شبا» یا شماره حساب بانکی ایران، شماره سپرده را وارد نمایید و سپس بر روی دکمه دریافت شبا کلیک نمایید تا نام و شماره شبا نمایش داده شود. و یا برای اطمینان از صحیح بودن شماره شبا ، آن را در قسمت شماره حساب بانکی ایران وارد نمایید و سپس بر روی دکمه دریافت شماره سپرده کلیک نمایید تا نام و شماره سپرده نمایش داده شود.

  جهت مشاهده اینجا کلیک نمایید.

  کد شبا حسابهای خزانه ، بانکهای دولتی و دستگاههای دولتی نزد بانک مرکزی

  دریافت شماره حساب جدید (شانزده رقمی) وشناسه شبا برای حساب‌های خزانه، دستگاه‌های دولتی و بانک‌ها نزد بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

  توجه: بخش دوم شماره حساب قدیم (۲ رقم سمت راست) برای کلیه اشخاص حقوقی (نهادها و سازمان‌ها) همان مقدار پیش فرض (۰۰) است.

  جهت مشاهده اینجا کلیک نمایید.

  بانک کارآفرین

  جهت تبدیل شماره حساب بانک کارآفرین به شماره شبا و یا تبدیل شماره شبای بانک کارآفرین به شماره حساب اینجا کلیک نمایید.

   بانک سامان

  جهت محاسبه شناسه شبا بانک سامان و یا تبدیل شماره شبا به شماره حساب بانک سامان اینجا کلیک نمایید.

  بانک سرمایه

  محاسبه و تبدیل شماره حساب و شماره کارتهای بانکی بانک سرمایه به شماره شناسه شبا اینجا کلیک نمایید.

   بانک رفاه کارگران

  با ارسال متن پیامک : IBAN * رمز * شماره حساب به شماره ۳۰۰۰۶۶ دریافت شبا ازطریق تلفن همراه امکان پذیر میباشد.

  جهت تولید شناسه شبا و برگردان شبا به شماره حساب بانک رفاه کارگران اینجا کلیک نمایید.

  بانک گردشگری

  جهت تولید و مشاهده شماره شناسه شبای بانک گردشگری اینجا کلیک نمایید.

  بانک سینا

  جهت تبدیل شماره سپرده به شبا و شبا به شماره سپرده بانک سینا اینجا کلیک نمایید

  شبا بانک شهر

  جهت مشاهده شماره شبای حسابهای بانک شهر اینجا کلیک نمایید.

   بانک پاسارگاد

  هر شماره حساب بانکی (صرف نظر از آنکه متعلق به کدام بانک باشد)، قابل تبدیل به یک شماره حساب «شبا» خواهد بود. مشتریان گرامی بانک پاسارگاد می توانند جهت اطلاع از شماره حساب شبای سپرده ی خود نزد بانک پاسارگاد اینجا کلیک نمایند.

  همچنین هم‌میهنان گرامی می‌توانند پس از تماس با تلفن‌بانک پاسارگاد به شماره ۸۲۸۹۱۱۱۱ و فشردن کلید۳، بدون نیاز به وارد نمودن نام کاربری و رمز عبور، از شماره شبای سپرده بانک پاسارگاد موردنظر خود، اطلاع حاصل کنند.

  پست بانک

  جهت محاسبه شماره شبای حسابهای پست بانک اینجا کلیک نمایید.

   بانک توسعه صادرات ایران

  جهت مشاهده کد شبا حسابهای بانک توسعه صادرات ایران اینجا کلیک نمایید.

  بانک حکمت ایرانیان

  جهت مشاهده کد شبا حسابهای بانک حکمت ایرانیان اینجا کلیک نمایید.

  بانک قوامین

  جهت مشاهده کد شبا حسابهای بانک قوامین اینجا کلیک نمایید.

   بانک خاورمیانه

  جهت تبدیل شماره حساب بانک خاورمیانه یه شماره شبا یا بالعکس اینجا کلیک نمایید.

   بانک آینده

  به منظور دریافت شناسه شبا از طریق پیام کوتاه لازم است یک پیام کوتاه بصورت شماره حساب بانکی از سوی متقاضی به شماره ۳۰۰۰۲۹۵۷ پیامک گردد. و پس از چند لحظه پاسخ به همراه کد شبای درخواستی بصورت پیام کوتاه ارسال می شود.

  جهت دریافت شناسه شبای بانک آینده از طریق سامانه بانک آینده اینجا کلیک نمایید.

   بانک قرض الحسنه رسالت

  جهت دریافت شناسه شبا حسابهای بانک قرض الحسه رسالت اینجا کلیک نمایید.

  بانک ایران زمین

  سامانه پیامکی : با ارسال عدد ۲ به شماره ۳۰۰۰۶۹۰۵ تمامی شماره حسابها و شناسه شبای خود را در بانک ایران زمین از طریق پیامک دریافت نمایید

  جهت دریافت شناسه شبا حسابهای بانک ایران زمیناینجا کلیک نمایید.

  ساختار و اجزاء شبا:

  ارقام کنترلی:عبارتند از ارقامی که به منظور حصول اطمینان از دریافت و ارسال کامل و بدون نقص یا تحریف «شبا»، بر مبنای مندرجات درونی «شبا» محاسبه و به عنوان بخش الزامی «شبا» بدان افزوده می شوند.

  IBAN:حروف اختصاری «Internet Bank Account Number»، شناسه ایست که یک شماره حساب خاص را در یک بانک بصورت یکتا معرفی می کند. این شناسه مطابق با استاندارد بین المللی ISO-۱۳۶۱۶-۲۰۰۷ تولید شده و به منظور یکسان سازی شماره حسابهای بانکی در سطح بین المللی به منظور تسهیل تبادلات بین بانکی، مورد استفاده قرار می گیرد.

  BBAN:حروف اختصاری «Basic Bank Account Number»، شناسه ایست شامل شناسه بانک که به صورت یکتا یک حساب خاص را در یک بانک در یک کشور خاص مشخص می کند.

  قواعد ساختاری شبا:

  – هر کاراکتر تنها می تواند یکی از حروف بزرگ الفبای انگلیسی [A-Z] یا یک رقم انگلیسی [۰-۹] باشد. استفاده از هیچ کاراکتر دیگری، از جمله اعداد و حروف فارسی مجاز نیست.

  – طول شبا دقیقاً باید معادل ۲۶ کاراکتر باشد. شماره های کمتر یا بیشتر از ۲۶ کاراکتر مجاز نیستند.

  – استفاده از حروف تنها برای کد کشور (دو رقم سمت چپ شبا) مجاز است. بقیه اجزای شبا تنها می تواند دربرگیرنده اعداد باشد.

  نمایش شبا:

  – نمایش در سیستمهای رایانه ای: در سیستمهای رایانه ای، شبا مانند نمونه زیر، به صورت یکپارچه و بدون فاصله نمایش داده می شود، مانند این نمونه:

  IR۰۶۹۶۰۰۰۰۰۰۰۱۰۳۲۴۲۰۰۰۰۱

  – نمایش در اشکال نوشتاری: در اشکال نوشتاری، مانند فرمها و نامه ها، از سمت چپ، بین هر چهار کاراکتر، یک فاصله قرار می گیرد. در نتیجه کد شبا در فرم نوشتاری شامل ۶ دسته چهار کاراکتری و یک دسته ۲ کاراکتری در سمت راست خواهد بود. به عنوان مثال شبای مذکور در بند فوق به صورت زیر نوشته می شود:

  IR۰۶ ۲۹۶۰ ۰۰۰۰ ۰۰۱۰ ۰۳۲۴ ۲۰۰۰ ۰۱

  شبا یک کد ۲۶ کاراکتری است که به صورت زیر به سه بخش اصلی تقسیم می شود:

  – یک شبا به صورت [CC][CD][BBAN] ساخته می شود. (کروشه تنها برای تفکیک اجزاء است و در شبا دیده نمی شود)

  – CC به معنی کد کشور، در مورد تمامی حسابهای بانکی کشور براساس استاندارد ISO-۳۱۶۶-۱ معادل دو حرف IR (حروف بزرگ لاتین) است. کد کشور تنها بخش حرفی شبا محسوب می شود.

  – CD به طول دو رقم به معنی ارقام کنترلی یا چک دیجیت شناسه شبا می باشد.

  – BBAN به طول ۲۲ رقم که شماره پایه حساب بانکی را تشکیل می دهد و در بند (۵) این سند در مورد آن بحث شده است.

  ساختار و قالبBBAN:

  ۵-۱-مشخصات کلی: قالب BBAN یک کد به طول ۲۲ رقم با قالب زیر است:

  اجزاءBBAN:

  براساس جدول فوق به صورت زیر توضیح داده می شود:

  – شناسه بانک، که در موقعیت A۱ الی A۳ به طول سه رقم قرار می گیرد. شناسه بانک یک عدد سه رقمی است که براساس کد بانکها تدوین شده است. باتوجه به این که این کدها درحال حاضر دو رقمی هستند، تا اطلاع ثانوی از صفر در سمت چپ این کد برایتمام بانکها و موسسات اعتباری استفاده شده است. کد بانکها مطابق با جدول زیر تنظیم می شود:

  – شناسه حساب که در موقعیت B۱ الی B۱۹ قرار می گیرد. باتوجه به اینکه شماره حسابهای فعلی بانک ملی (سیستم متمرکز- سیبا) ۱۳ رقمی می باشد، با استفاده از راهکارهای ذیل به قالب ۱۹رقمی تبدیل می شود.
  الف:شناسه نوع حساب که در موقعیت B۱ قرار می گیرد برای حسابهای سپرده، مقداد صفر و برای حسابهای تسهیلات عدد یک تکمیل می شود.
  ب:برای موقعیتهای B۲ الی B۱۹ نیز، به سمت چپ شماره حساب باید به اندازه ای رقم صفر افزوده شود که طول آن برابر ۱۸ رقم شود. بدین ترتیب با ترکیب عدد ۱۸ رقمی حاصله و کد نوع حساب (بند الف)، شناسه حساب (BBAN) به طول ۱۹ رقم تولید می شود./بانک اول

  منبع مطلب : www.bankavl.com

  مدیر محترم سایت www.bankavl.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  خدیجه عبدی 3 ماه قبل
  0

  دریافت شماره شبا

  مهدی 1 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید