توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  در کدام مرحله تولید کاغذ تغییر شیمیایی صورت میگیرد

  1 بازدید

  در کدام مرحله تولید کاغذ تغییر شیمیایی صورت میگیرد را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  سوالات درس دوم علوم ششم

  مواد شیمیایی مختلف به کاغذ بیافزاییم
  19-مراحل مختلف بازیافت کاغذ را نام ببرید
  جمع آوری-بسته بندی و پرس –خرد کردن-خمیر کردن
  21-مهم ترین فایده ی بازیافت کاغذ چیست؟
  حفظ منابع طبیعی مانند جنگل ٰ آب و ...
  جواب فعالیت های درس
  مرحله های تبدیل چوب به کاغذ: -1بریدن درخت حمل درخت به کارخانه کندن پوست درخت
  تبدیل الوار و تنه درخت به تکه های ریز و نازک چوب)چیپس(
  تبدیل خرده هاو تکه های چوب به خمیر و بی رنگ کردن آن)سفید کردن( خشک کردن خمیر کاغذ
  در مرحله 5 تغییر شیمیایی رخ می دهداما در مراحل دیگر تغییر فیزیکی اتفاق می افتد.
  آزمایش کنید صفحه 15:
  نتیجه گیری:آب اکسیژنه رنگ پتاسیم پرمنگنات را از بین می برد
  آزمایش کنیدصفحه 16:
  نتیجه گیری آب اکسیژنه رنگ برخی از مواد را از بین نمی برد.
  در کل:آب اکسیژنه رنگبر است.اما رنگ همه مواد را از بین نمی برد.
  جدول صفحه 17
  از پلاستیک برای تهیه کاغذ ضد آب استفاده می شود.یک لایه نازک از پلاستیک بر سطح
  کاغذ می کشند و برای نمونه لیوان کاغذی درست می کنند.
  نشاسته سبب افزایش استحکام کاغذ می شود.

  افزودن گچ به خمیر کاغذ باعث می شود که کاغذ مات و کدر شود.
  ایستگاه فکر:
  اگر کاغذی به مواد غذایی آغشته باشد،غیرقابل بازیافت است.
  اگر کاغذی به مواد نفتی و روغنی آغشته باشد،غیر قابل بازیافت است.
  اگر کاغذی به موادی آغشته باشد که از نظر بهداشتی مشکل داشته باشد یا آلودگی محسوب
  شود،قایل بازیافت نیست.
  پس شانه های تخم مرغ،کاغذهای کتاب،مجلات رنگی،روزنامه و ...قابل بازیافت هستند.اما
  دستمال کاغذی ،کاغذ آغشته به مواد غذایی و نفتی قابل بازیافت نیستند.

  منبع مطلب : farahani6.blogfa.com

  مدیر محترم سایت farahani6.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  مراحل مختلف تبدیل چوب به کاغذ با ذکر نوع تغییر

   1- بریدن درخت (فیزیکی)2- بردن درخت ها با یک کامیون به کارخانه (فیزیکی)


    3- جدا کردن پوست (فیزیکی)  4- چیپس کردن چوب (فیزیکی) 5- خمیر کردن  


   و افزودن مواد شیمیایی (شیمیایی)6- خشک کردن و تبدیل به کاغذ (فیزیکی)

  منبع مطلب : www.6-poldasht.blogfa.com

  مدیر محترم سایت www.6-poldasht.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  مراحل تبدیل چوب به کاغذ

  مراحل تبدیل چوب به کاغذ عبارتند از:

  بریدن چوب ( تغییر فیزیکی ) ، کندن پوست درخت ( تغییر فیزیکی ) که به کمک غلتک های استوانه ای چرخشی ، تبدیل به ورقه های کوچک و باریک می شود . ( چیپس کردن که تغییر فیزیکی است .) و خمیر کردن.

  خمیر کردن به چند روش انجام می شود:

  الف ) خمیر کردن شیمیایی: که در تهیه ی کاغذ گرافت که نوعی کاغذ قهوهای است و مخصوص بسته بندی کردن است به کار می رود . این کار با پختن ورقه ها در هیدروکسید سدیم و سولفید سدیم انجام می شود ، سپس چوب های زاید به عنوان سوخت مورد استفاده قرار می گیرد . ( نوع تغییر : شیمیایی)

  ب) خمیر سازی مکانیکی :این مرحله به کمک دیسک های فلزی دوار انجام می شود . اما این باعث استفاده ی بیش تر از چوب شده ولی کیفیت کاغذ به دست آمده پایین است ، زیرا خمی سازی مکانیکی یک مرحله ی کاربرد فشرده ی انرژی است که با آسیاب کردن یا پودر کردن الیاف سلولز (چوب) را پاره و خرد کرده ، دوام و استحکام خمیر را کاهش می دهد . این خمیر برای ورقه های روز نامه و دفتر تلفن مورد استفاده قرار می گیرد . (نوع تغییر : شیمیایی)

  ج) خمیر سازی شیمیایی- ترمودینامیکی: چیپس ها ( ورقه های چوب ) قبل از بخار دادن با سولفور آغشته می شود . این کار اجازه می دهد که خمیری محکم و قوی به دست آید. خمیری که با این روش به دست می آید ، می تواند در تولید کاغذ های روکش دار استفاده شود.

  سفید گری :یکی از مهم ترین مراحل شستن و سفید کردن است ، که برای پاک کردن و تصفیه ی خمیر به کار می رود . شستن لیگنین را جدا می کند ، زیرا لیگنین روی الیاف تاثیر دارد.

  ( لیگنین عامل اصلی برای ایجادرنگ قهوهای در ساختار چوب ، هر چوبی که قهوهای تر است لیگنین بیش تری دارد.)

  گاز کلر این و دی اکسید کلراین برای شست وشوی خمیر به کار می رود و بیش تر عملیات شست و شوی مکانیکی به وسیله ی

  پراکساید انجام می شود . گاز کلراین ( کلر) مقدار زیادی از بقایای لیگنین موجود در چوب و خمیر کاغذ را بر طرف می کند تا دی اکسید کلر ، لیگنینی را که نمی توان از نین برد ، سفید کند.

  ماشین کاغذ : ماشین کاغذ درگیر چهار مرحله است ، که عبارتند از:

  الف ) آماده سازی مواد خام:که الیاف چوب و آب و مواد معدنی مخلوط می شود.مخلوطی که 99% آن آب است . در یک ماشین مدرن آب از بالا و پایین تخلیه می شود وقتی آب تخلیه شد یک مرحله از کاغذ شکل گرفته است.

  ب)بخش پرس یا آب گیری:در این جا کاغذ به وسیله ی غلتک ها و یک حصیر وسیع که از رشته های نایلون و پلی استر است فشرده و چلانده می شود و بیش تر آب کاغذ گرفته می شود.

  ج)خشک کردن : بیش تر آب موجود در کاغذ گرفته می شود . این کار در یک ماشین دارای کیفیت بالا و یک دستگاه آهارزن انجام می شود . این دستگاه یک پوشش از آهار مانند نشاسته و مواد معدنی را روی کاغذ می کشد که کاغذ را محکم تر ، صاف تر و نرم تر می کند.

  د) بعد از پوشش دادن کاغذ دوباره در بخش خشک کن ، خشک می شود و سرانجام روی رول های بزرگ پیچیده می شود.

  تیغه ی پوشش دهنده : برای پوشش دادن کاغذ یک تیغه ی پوشش دهنده ی نازک را پس از تکمیل کاغذ روی آن قرار می دهند ، سپس کاغذ سر خورده زیر تیغه ی دیگری می رود که این پوشش نازک را روی آن رسوب می دهد. این پوشش های مختلف کاغذ را برای استفاده در صنعت چاپ ، بسیار خوب و مرغوب می سازد.

  غلتک ویژه ی برق انداختن : این مرحله کاغذ را جلادار ، خوش نما ، صاف و نرم می کند . این غلتک ها از رول های وسیعی ساخته شده که کاغذ را تحت فشار و گرمای زیاد قرار می دهد و پس از این غلتک ها ، کاغذ برروی رول های کوچک منتقل می شود.

  تبدیل به ورقه شدن : این آخرین مرحله ی ساخت کاغذ است . بعضی از رول های کاغذ به ورقه تبدیل شده و بعضی هم جعبه و بسته برای مشتری است.

  بازیافت کاغذ

  بازیافت کاغذ از طریق فرآیندی صورت می گیرد که کاغذهای دور ریختنی جمع آوری شده را برای تولید ورقه های کاغذی با ضخامت متفاوت به خمیر تبدیل می کنند.

  به طور کلی در کارخانه های بازیافت کاغذ ابتدا کاغذهای باطله در انبار به سمت خردکن وارد می شود و پس از آن وارد دستگاه خمیرسازی می گردد. خمیر حاصل از این دستگاه توسط پمپ روی دستگاه تولید مقوا ریخته می شود. در این قسمت به کمک سیستم مکش، خمیر و آب از هم جدا می شوند ورقه های کاغذ را خشک می کند و در مرحله بعد این ورقه ها اطو شده و این چنین مقوا تولید می شود. مقواهای تولیدی بعد از برش به بازار عرضه می گردند. مراحل خردکردن، خمیر کردن، قالب ریزی، خشک کردن، اتو کنی و برش مهمترین مراحل فرآیند بازیافت کاغذ در کارخانه ها است.

  گزارش تصویری از مراحل بازیافت کاغذ

  کاغذ پس از ورود به کارخانه باید بلافاصله وارد چرخه تولید می شود(چون مدت زمان زیادی را نمی توان برای نگهداری آن صرف کرد،زیرا در مجاورت هوا وآب به سرعت پوسیده شده وازبین می رود.) ابتدا کاغذ وارد

  "پالپر" شده و در آن با آب مخلوط و به خمیر تبدیل می شود. همچنین دراین مرحله ضایعات درشت به وسیله ی یک چنگک از آن جدا می شود.سپس در مرحله بعد پاکسازی روی خمیر انجام می شود تا ناخالصی های آن گرفته شود.در پایان این مرحله خمیر موجود شامل 99% آب و 1 درصد خمیر سلولز است!

  در مرحله سوم خمیر به وسیله ی

  نازل روی توری ریخته میشود،این توری حرکت کرده و وارد مرحله چهارم می شود. که در آن، طی سه مرحله عملیات آب خمیر گرفته می شود، ابتدا توسط تیغه هایی که حرکت می کنند آب جمع آوری می شود(حدود 10% آب گرفته می شود) سپس این تیغه ها شکل مکنده پیدا می کنند و به صورت "وکیوم" آب خمیر گرفته می شود، در پایان مرحله آبگیری،به وسیله ی پرسهایی که دارای سوراخ هستند، هم به کمک فشار و هم مکش آب را خارج می کنند. طی مراحل انجام شده 35% آب خمیر گرفته می شود.

  پس از پایان مراحل آبگیری خمیر وارد مرحله ی حرارت می شود که طی آن رطوبت موجود درخمیر تا 50% گرفته می شود. در مرحله بعد که به آرایشگاه کاغذ معروف است از یک طرف به کاغذ نشاسته (به عنوان نگهدارنده) و از طرف دیگر به آن رنگ اضافه می شود(برای زیبایی)، سپس کاغذ دوباره وارد خشک کن می شود. (کاغذ نهایی باید حدود 8 تا 10 % رطوبت داشته باشد) و در پایان به صورت رول های بزرگ پیچیده می شود.

  بازیافت کاغذ در ایران

  بازیافت کاغذ بر خلاف مفهوم کنونی که با فرآیندهای شیمیایی و پردازش کارخانه ای تعریف می شود، از دیر باز به صورت سنتی و استفاده محدود وجود داشته است. سهولت خمیر کردن کاغذهای باطله و شکل دهی مجدد به آنها همواره سبب می شده که مردم برای مصارف خود به این کار روی آورند. جلدهای زرکوب رایج در دوره های پیش و پس از اسلام از مقواهایی ساخته می شد که از خمیر کردن دوباره کاغذ باطله یا بکر به دست می آمد.

  فعالیت های سنتی بازیافت کاغذ در سطح محدودی صورت می گرفت. با گذشت زمان و همراه بالارفتن مصرف کاغذهای بکر که عمدتاً وارداتی بودند، میزان زائدات کاغذ نیز افزایش یافت. وجود تقاضا در بخش هایی از صنایع کشور که به کاغذهای خیلی مرغوب نیاز نداشت سبب شکل گرفتن فعالیت هایی در زمینه تولید، کاغذهای صنعتی مانند مقوا شد. آغاز فعالیت صنعتی بازیافت کاغذ در کشور به سال تاسیس نخستین کارخانه مقواسازی در سال 1333 باز می گردد و پس از آن نیز تا سال 1336 دو کارخانه مقواسازی دیگر در تهران راه اندازی شدند.

  پس از آن در کنار کارخانه ها، کارگاههای کوچک و بزرگ بازیافت کاغذ نیز دایر شدند که عمدتاً در زمینه تولید محصولات کاغذی با کیفیت پایین، مانند مقوا و شانه تخم مرغ فعالیت دارند. مهمترین ویژگی صنعت بازیافت کاغذ ایران را می توان پایین بودن کیفیت و سطح فناوری تجهیزات کارخانه ای آن دانست. سطح پایین فناوری مورد استفاده گرچه با سرمایه گذاری محدود سازگار است ولی توان محصولات کاغذی مرغوب و با کیفیت را ندارد.

  منبع:سایت تبیان

  منبع مطلب : elmbardaskan.blogfa.com

  مدیر محترم سایت elmbardaskan.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  mahya : خوب نیس

  فاطمه : ازه

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مصطفی محمدی 2 روز قبل
  0

  تغییرشیمیایی

  نوید 6 روز قبل
  0

  خوبه

  یسی 10 روز قبل
  1

  سلام عالی مرسی

  -1
  پرهام 10 روز قبل

  سلام اره عالی

  ریحانه 10 روز قبل
  0

  خوب بود امتیاز

  29

  ناشناس 12 روز قبل
  -1

  خواهشا این ارسال پیام را ازروی صفحه بردارید

  دنیا 15 روز قبل
  0

  در کاغذ وقتی آن را میبریم تغیر فیزیکی. و وقتی که آن رامیسوزانیم تغیر شیمیایی است

  yacin 5 ماه قبل
  0

  اره

  نجمه 7 ماه قبل
  0

  بوسه در دستان مادر

  ناشناس 7 ماه قبل
  0

  عالیه

  1
  ناشناس 7 ماه قبل

  در‌س‌دو‌بهتر‌تازه‌در‌س‌دو‌خیلی‌سوال‌داره‌

  🥰🥰🥰🥰🥰

  m 9 ماه قبل
  1

  میشه بگید چرا؟

  ناشناس 9 ماه قبل
  3

  در مرحله پنجم ساخت کاغذ

  هسنا 10 ماه قبل
  1

  خمیر کردن

  سلنا 10 ماه قبل
  0

  خیلی بد بود خوشم نیومد😕

  3
  فاطمه 6 ماه قبل

  دقیقا راست میگی🙄

  -1
  👌👌👌 6 ماه قبل

  واقعا

  -2
  ناشناس 7 ماه قبل

  آره‌راست‌میگی‌👌👌👌👌👌👌

  فاطمه 10 ماه قبل
  4

  ازه

  mahya 10 ماه قبل
  4

  خوب نیس

  mahya 10 ماه قبل
  2

  بنظر من اصلا هم خوب نیس

  mahya 10 ماه قبل
  -1

  اصلا هم خوب نیس ،مطالب خیلی زیاده

  -2
  اره 6 ماه قبل

  اره

  . 11 ماه قبل
  -1

  😕

  ناشناس 11 ماه قبل
  -2

  چوم

  کرولاین 12 ماه قبل
  1

  مرحله ی آخر شیمیایی است مرحله ی ۸

  کرولاین 12 ماه قبل
  0

  ممنون این مطالب بسیار عالی بودند باتشکر😍😊😍

  نازنین...ممنون میشم 12 ماه قبل
  1

  لطفا ..جواب درست رو بگین

  1
  کرولاین 12 ماه قبل

  من گفتم عزیزم

  1
  علی 12 ماه قبل

  خب راست میگه 🙁🙁

  مهدی 1 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید