توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  دو راه برای کاهش قطع درختان به دلیل تولید کاغذ

  1 بازدید

  دو راه برای کاهش قطع درختان به دلیل تولید کاغذ را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  چه کنیم کاغذ کمتری مصرف و درخت کمتری قطع کنیم؟/ اقداماتی برای جانی دوباره بخشیدن به کالبد درختان

  چه کنیم کاغذ کمتری مصرف و درخت کمتری قطع کنیم؟/ اقداماتی برای جانی دوباره بخشیدن به کالبد درختان

  پایگاه خبری تحلیلی «پارس»- پروانه رضازاده- اینجا زمین است، همان سیاره ای که خاطرات و سرگذشتمان در آن رقم خورده. همان جا که روی آن متولد شدیم، رشد کردیم، بزرگ شدیم، درس خواندیم، برای هر لحظه زندگی نقشه کشیدیم، فکر کردیم و برای فرزندانمان برنامه ریختیم. زمین همین جایی است که قرار است سال های سال و شاید قرن های قرن خانه نسل های بعد از ما باشد و آن ها هم بر همین خاکی زندگی کنند و در همین هوا تنفس کنند و از همین منابع زیست محیطی استفاده کنند که ما می کنیم. اما این خانه بزرگ ما، احتیاج به محافظت دارد آن هم از طرف همه ما. تا به حال شده از خودتان بپرسید این همه کاغذی که هرروز به شکل های مختلف؛ از روزنامه و دفتر و کتاب گرفته، تا دستمال کاغذی و بسته بندی های جور واجور، در دسترسمان است از کجا و چطور تأمین می شود؟ و تا به حال شده به حجم درخت هایی که به خاطر مصارف بی دلیل ما قطع می شود و ضربه ای که به اکوسیستم زده می شود، فکر کنید؟ اگر شما هم جزو کسانی هستید که دغدغه محیط زیستی دارند و دلتان از هدر رفتن منابع طبیعی به خصوص قطع درختان به درد می آید، در این پرونده با ما همراه باشید تا به حوزه کاغذ و راه های مصرف کمتر آن و فعالان محیط زیستی در این زمینه سری بزنیم.

  اقداماتی برای جانی دوباره بخشیدن به کالبد درختان

  این روزها دیگر کمتر به ارزش و تقدس درخت ها توجه می شود. می گویند اوضاع مان در تولید کاغذ خوب نیست اما مصرف مان خیلی زیاد و گاهی هم غیر منطقی است. می گویند سالانه بیش از یک میلیون و 500 هزار تن کاغذ در کشور مصرف می شود. می گویند برای تولید هر تُن کاغذ باید ۱۷ اصله درخت را قطع کرد و این یعنی قطع سالانه 25 میلیون و 500 هزار اصله درخت. علاوه بر این در فرآیند تولید آن نیز حدود 400 هزار لیتر آب و 4 هزار کیلووات برق مصرف می شود. می گویند بیش از نیمی از زباله های خشکی را که تولید می شود کاغذهای قابل بازیافت تشکیل می دهد. می گویند برآورد جهانی این است که بشر، محیط زیست را تا سال 2050 تخریب می کند. می گویند و می گویند و خیلی از ما هم می دانیم اما... بالاخره باید از جایی شروع کرد چرا که مصرف روزافزون کاغذ در کشور، ایجاد فشار بیش از حد بر جنگل‌ها و محیط زیست را به دنبال دارد و از بین رفتن درختان جنگل نیز مساوی با آلودگی هوا، فرسایش خاک و هزاران تأثیر مخرب دیگر بر محیط ‌زیست است.

  دولت الکترونیک راه نجات درخت ها

  سازمان ها و نهاد های دولتی و بانک ها به خاطر استفاده مکرر و پرتعداد از کاغذ و نامه نگاری و کاغذ بازی های متعدد اداری، همیشه یکی از پرمصرف ترین حوزه های مصرف کاغذ محسوب می شوند اما دولت طی سال های اخیر با درک شرایط موجود، راهی برای نجات درختان پیدا کرده است و آن هم چیزی نیست جز دولت الکترونیک. دولت الکترونیک هم چیزی نیست به جز در خدمت گرفتن ظرفیت اینترنت و فناوری اطلاعات برای ارتقای سرعت و سلامت انجام امور دولتی به صورت شبانه روزی. دولت الکترونیک که در حال حاضر گام های خوبی برای تحقق آن برداشته شده است، تا حد بسیار زیادی به استفاده هرچه کمتر کاغذ در روند بوروکراسی های اداری کمک می کند.

  از جمله اقداماتی که تا کنون در این راستا به انجام رسیده، باید به تأسیس و راه اندازی دفاتر پیش خوان دولت در تمامی شهرها و استان های کشور، تشکیل بانک ملی اطلاعات، راه اندازی دفاتر پلیس + 10، توسعه بانکداری الکترونیک، ارائه اظهارنامه الکترونیکی و همچنین ارسال الکترونیکی صورت معاملات فصلی سازمان امور مالیاتی کشور و همچنین ارائه خدمات غیر حضوری بانک ها به مشتریان اشاره کرد.

  در این میان سازمان های مختلف هم بیکار نبوده اند و هر یک به نحوی سعی می کنند بخشی از امور خود را بدون نیاز به حضور مراجعان و کاغذبازی های اداری انجام دهند که بارزترین آن ها تلاش مخابرات در راستای ترغیب مردم به عدم دریافت قبض های کاغذی است. فراهم کردن دریافت اطلاعات دیگر قبوض و جریمه ها و خدمات پلیس و عوارض شهرداری و ... از طریق تلفن همراه و اینترنت هم از جمله خدماتی است که برای مصرف هرچه کمتر کاغذ و آلودگی محیط زیست و در نهایت تحقق دولت الکترونیک انجام می شود.

  سهم ستاره ها از محیط زیست

  وضعیت محیط زیست کشور کمی تا قسمتی وخیم است و همین امر هم باعث شده که به تازگی تعدادی از قهرمانان ورزشی و هنرمندان مطرح کشور به عنوان سفیران محیط زیست کمر همت ببندند تا شاید الگویی عملی به ویژه برای نسل جوان جامعه باشند.

  تا همین امروز علی دایی، اکرم خدابنده، یوسف کرمی، لیلا رجبی، کیانوش رستمی، بهداد سلیمی، صادق بیگلری، فاطمه منتظری، آندرانیک تیموریان، عظیم قیچی ساز، حمید سوریان و ابراهیم جوادی ورزشکارانی هستند که به جمعیت سفیران محیط زیست کشور پیوسته اند. اما هنرمندان هم از این قافله عقب نمانده اند و گرچه هنوز نه به صورت رسمی اما فعالیت های زیادی برای فرهنگسازی حفاظت از محیط زیست و صرفه جویی در مصرف کاغذ داشته و دارند. پخش پیام های فرهنگی و آموزشی در شبکه های اجتماعی شخصی و حضور در برنامه های حمایتی بخشی از این فعالیت هاست؛ به طور مثال برخی به عنوان حامی محیط زیست با کمک ستاره های سینما و تلویزیون فیلم های کوتاه چند ثانیه ای را تهیه و در شبکه های اجتماعی پخش می کنند که هنرمندان محبوب کشور که حامیان زمین پاک هستند، با زبان ساده و خودمانی، راهکارهای ساده حفاظت از محیط زیست و یا هدر ندادن کاغذ را عنوان می کنند؛ مثلا همین چند وقت پیش تیزری از صابر ابر در شبکه اجتماعی اینستاگرام پخش شد که با تأکید بر صرفه جویی از کاغذ، با زبانی ساده می گفت: هر تکه کاغذ 7 بار بازیافت می شود، کاغذ را به راحتی دور نریزیم.

  شاید بعد از همه اینها دیگر نوبت به خود ما رسیده است، مایی که می بینیم چه بسیار دفترهای پر نشده و سررسیدها و تقویم های قطور رو میزی بدون استفاده ای که بعد از خانه تکانی های سالانه، جایی جز سطل زباله ندارند و چه بسیار تراکت و بروشور و کاتالوگ هایی که بی هدف در خانه ها و سر چهارراه ها توزیع می شوند و آخر کارهم بدون این که توجه عابران را جلب کنند در کف خیابان ها پخش می شوند. کاش به هزینه اندک پیامک بانک ها تن بدهیم و از عابر بانک رسید نگیریم و.... شاید حالا دیگر زمان آن رسیده باشد که ما هم از قدم های کوچک شروع کنیم و از تکه های ارزشمند کاغذی که در دسترس داریم، استفاده کنیم و بدانیم و آموزش دهیم که: کاغذ زباله نیست، آن را دور نریزیم.

  هر که در خاطره چوب ببیند باغی خوابش آرام ترین خواب جهان خواهد بود

  هر کسی گرفتاری ها و مشغله های خاص خودش را دارد آن هم در زندگی های پر استرس و پر دردسر امروزی که شاید خیلی وقت زیادی برای فکر کردن به مباحث خارج از دغدغه های روزمره برایمان باقی نگذارد. اما هستند کسانی که علی رغم تمام درگیری هایی که دارند، دلشان برای محیط زیست مان می سوزد و بخشی از زمان و زندگی خود را وقف حفاظت از آن می کنند. از بین تمام این آدم ها، به سراغ چند فعال محیط زیستی می رویم تا هرچند کوتاه، پای دغدغه هایشان بنشینیم.

  یک دست صدا ندارد

  ملیحه جوادی مقدم از فعالان قدیمی زیست محیطی است. از کاغذ و صرفه جویی و بازیافت و قطع درختان که می گوییم، انگار داغ دلش تازه می شود. از اهمیت فرهنگ سازی و جلب توجه و حساسیت مردم به دغدغه های زیست محیطی می گوید و شاهدش هم فعالیتش در سازمان مردم نهاد «جمعیت زنان، مبارزه با آلودگی محیط زیست شاخه خراسان» است؛ همان سال هایی که طی اقدامات فرهنگیشان تا روزی یک تُن کاغذ بازیافتی از مردم تحویل می گرفتند و به جایش بُن خرید لوازم تحریر می دادند.

  او می گوید: فرهنگ سازی روی صرفه جویی مصرف کاغذ و تفکیک کاغذ از زباله تأثیرگذار است اما یک دست صدا ندارد و حمایت بیشتر از سازمان های مردم نهاد و ایجاد دغدغه برای مردم، نتیجه آموزش ها را بیشتر از پیش می کند. برای همین هم سعی می کنیم در برنامه های فرهنگی که داریم آموزش را از مهدهای کودک و مدارس ابتدایی شروع کنیم و با حضور در آن ها، تفکیک زباله و توجه به محیط زیست را از کودکی در آینده سازان کشورمان نهادینه کنیم.

  بی تفاوت نباشیم

  ثریا خسروکیانی هم از همان آدم هایی است که سال هاست دغدغه های محیط زیستی دارد و برای همین هم چند سال است که سازمان مردم نهاد «راهیان سبز نسیم» را تأسیس کرد. او اهمیت قائل شدن و بی تفاوت نبودن را گام نخست در حفاظت از محیط زیست معرفی می کند و برای همین هم نشست ها و جلسات متعددی را با مسئولان، تشکل های مختلف و مردم برگزار می کند. او شروع حفاظت از محیط زیست را وظیفه همه ما در هر سن و جنس و طبقه اجتماعی آن هم از کوچه و خیابان محل زندگی خودمان می داند و درباره سایر اقداماتی که در این سازمان به انجام می رسد، می گوید: درختکاری در فضاهای مختلف، تلاش برای پاکسازی محیط، آموزش تفکیک زباله از مبدأ به کودکان و به ویژه خانم های خانه دار از برنامه های ما در راستای تلاش برای فرهنگسازی و صرفه جویی در مصرف کاغذ است.

  محرک دغدغه های زیست محیطی باشیم.

  دکتر فرزانه بهار رئیس انجمن زیست محیطی «طراوت بهار» هم می گوید: برگزاری جلسات آموزش هفتگی و توزیع بروشورهای آموزشی، اعلان فراخوان عمومی برای فعالیت های زیست محیطی و برگزاری کلاس های آموزشی در محافل عمومی، همه و همه گامی است در مسیر استفاده درست از منابع طبیعی که محیط زیست در اختیار ما قرار داده است. هدر رفتن آن ها و قطع بی رویه درختان در ابعاد مختلف، زندگی همه ما را تحت تأثیر قرار می دهد پس باید تلاش کنیم همنوعانمان درباره محیط زیست دغدغه مند شوند.

  چگونه می توانیم؟

  درخت و فضای سبز در تاریخ همیشه مظلوم واقع شده اند، چه آن زمان که برای تولید زغال و گرم کردن خانه ها قطع می شدند و به خاطر استفاده های غیر اصولی بخش زیادی از آن ها هدر می رفت و چه در عصر حاضر که برای تولید کاغذ به شکل بی رویه ای از بین می روند و متأسفانه جایگزینی هم برای آن ها در نظر گرفته نمی شود. در این میان نهادهای دولتی و تصمیم گیر در حفاظت از محیط زیست بسیار تأثیرگذارند. شاید مهم ترین نمود آن هم در اقداماتی همچون تفکیک زباله از مبدأ به خصوص در نهادهای دولتی (بخش های با مصرف مشخص و ثابت)، جایگزین کردن نامه نگاری های سنتی در اداره ها و مدارس با تجهیزات الکترونیکی و همچنین آموزش ها و فرهنگسازی های گسترده در بستر زیر ساخت های مناسب برای جلوگیری از هدر رفت سرمایه های ملی باشد.

  اما فارغ از نهادها و سازمان های دولتی، خود ما هم به عنوان کسانی که به طور مستقیم و غیر مستقیم با درخت و فضای سبز و کاغذ سر و کار داریم، نقش کمی در حفاظت از آن ها نداریم. شاید اگر بدانیم هر کاغذی می تواند تا 7مرتبه بازیافت شود و دوباره مورد استفاده مجدد قرار بگیرد، توجه بیشتری به اهمیت بازیافت آن ها به خرج بدهیم و با چند راهکار ساده و عملی صرفه جویی چشمگیری در مصرف کاغذ و قطع کمتر درختان داشته باشیم.

  1- استفاده کامل از پشت و روی کاغذ

  2- تفکیک زباله از مبدأ 

  یعنی جدا کردن کاغذهای دور ریختنی از دیگر زباله ها، استفاده از حافظه و نرم افزارهای نوشتاری گوشی های تلفن همراه به جای کاغذ یادداشت و دورریختن آن ها به صورت روزانه. این حرکت علاوه بر صرفه جویی کاغذ، باعث می شود یادداشت هایمان نیز گم نشود. صورت حساب های خود را تا جایی که می شود از طریق اینترنت بپردازیم. به این صورت هم در مصرف فیش های کاغذی صرفه جویی می شود و هم در زمان و هزینه هایمان. به کمتر شدن آلودگی هوا هم کمک می شود.

  3- داشتن یک تخته سیاه یا تخته های وایت بُرد 

  در فضایی از خانه برای یادآوری برنامه و خریدهای روزانه، کمتر چاپ کردن تراکت و تبلیغات کاغذی و رفتن به سمت تبلیغات اینترنتی و الکترونیکی که هم از بازدیدکننده زیادی برخوردار است و هم باعث قطع درختان کمتری می شود.

  4- آموزش به کودکان 

  درباره اهمیت حفظ محیط زیست، اسراف کاغذ و...

  5- استفاده از کتابخوان، تبلت و خرید و دانلود نسخه های مجاز کتاب ها به جای خرید کتاب.

  6- قرض دادن و قرض گرفتن کتاب و مجله و...

  زندگی بدون کاغذبازی

  علیرضا کاردار - به هر طرف که سر می چرخانیم یا روی هر چیزی که دست می گذاریم می بینیم باید کمتر مصرفش کنیم، از آب و برق گرفته، تا نوشابه و زولبیا ! هرچند بعضی چیزها را به خاطر صرفه جویی باید کم مصرف کرد، بعضی چیزها را به خاطر مضر بودنشان و بعضی ها را برای گران بودنشان! مثلا همین کاغذی که اکنون در دست شماست. بد نیست بدانیم برای تولید یک تُن کاغذ حدود پانزده درخت قطع و چهارصد هزار لیتر آب مصرف می شود.

  حالا چه کار کنیم تا کاغذ کمتری مصرف کنیم که درخت کمتری قطع و آب کمتری مصرف شود تا درختان بیشتری برای آتش سوزی ها و قاچاقچیان و چوب برهای غیرمجاز بمانند و آب بیشتری در صنعت و کشاورزی هدر نرود؟ بخوانید:

  * با راه اندازی اتوماسیون اداری در اداره ها، به جای کاغذبازی و پاس دادن ارباب رجوع از این اتاق به آن اتاق، این روند رایانه ای می شود. خوبی این روش این است که دیگر مجبور نیستیم برای امضا گرفتن از بعضی کارمندان برخی اداره ها، هر روز منتشان را بکشیم و روی ماهشان را ببینیم!

  * به جای دستمال کاغذی از دستمال پارچه ای و به جای ظرف های کاغذی از ظرفهای قابل شست وشو استفاده کنیم. در این صورت وقتی همسایه برایمان آش نذری می آورد، می توانیم داخلش دوباره شله زرد بریزیم و برایش پس ببریم. بعید نیست این کار باعث خیر شود و دو جوان نوشکفته هم به همدیگر برسند!

  * تحویل نشریات قدیمی، بسته بندی ها و کاغذهای باطله به سازمان بازیافت باعث می شود هم در چشم دیگران باکلاس جلوه کنیم و هم کیسه، نمک، وایتکس، جوجه رنگی و خاکبرگ مجانی گیرمان بیاید. ولی حواسمان باشد فیش های بانکی، عکس های خانوادگی، دفتر خاطرات و دیگر موارد شخصی را سالم داخل زباله ها نیندازیم، احتیاط شرط عقل است!

  * خواندن نسخه الکترونیکی کتاب و نشریات نیز یکی از راه های جلوگیری از مصرف کاغذ است، ولی لطفا این روزنامه را بخرید!

  منبع مطلب : www.parsnews.com

  مدیر محترم سایت www.parsnews.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  روش های صرفه جویی در مصرف کاغذ با 21 نکته - باروکات

  روش های صرفه جویی در مصرف کاغذ با 21 نکته - باروکات

  درختان بخش مهمی از زیست‌بوم سیاره ما هستند. آن‌ها برای ما اکسیژن فراهم می‌کنند، هوا را تمیز می‌کنند، منبع غذایی خوبی هستند، سایه ایجاد می‌کنند و خانه بسیاری از حیوانات می‌باشند. برای تولید کاغذ و دیگر لوازم چوبی، سالانه باید میلیون‌ها درخت جدید کاشته شود.
  محیط زیست و کاغذ ارتباط نزدیکی باهم دارند .از بین بردن درختان، صدمات زیادی مانند آلوده شدن آب‌های پیرامون، فرسایش خاک، از بین رفتن زیست‌گاه بسیاری از موجودات و اتلاف هزینه و انرژی زیادی را به همراه خواهد داشت. با این حال در این مقاله به روش های صرفه جویی در مصرف کاغذ می پردازیم تا هریک از شما برای استفاده صحیح از کاغذ و کمک به کاهش قطع درختان کار‌هایی در خانه، مدرسه، و محل کارتان انجام دهید تا مصرف کاغذ را کاهش ‌دهید.

  بخش اول : روش های صرفه جویی در مصرف کاغذ

  1. از وسایلی که بسته‌بندی بیهوده دارند استفاده نکنید. یکی از بزرگ‌ترین مقصران ایجاد زباله‌های کاغذی، برچسب‌ها یا بسته‌بندی‌هایی است که دور غذا‌ها، اسباب‌بازی‌ها، لباس‌ها و دیگر وسایل پیچیده شده‌اند. برای کمک به صرفه‌جویی در مصرف کاغذ می‌توانید کالاهایی بخرید که بسته‌بندی ساده‌ای دارند یا اصلا بسته‌بندی نشده‌اند.

  2. شرکت‌های موردعلاقه‌تان را به صرفه‌جویی در مصرف کاغذ تشویق کنید. تا زمانی که مصرف‌کنندگانی مانند شما به شرکت‌ها نگویند که از چه روش و کالا‌هایی خوششان می‌آید، آن‌ها چیزی متوجه نخواهند شد. اگر مصرف بی‌رویه بعضی شرکت‌ها آزارتان می‌دهد، در پیام الکترونیکی یا تماس صوتی از آن‌ها در‌خواست کنید تا در جنگ برای نجات درختان به شما بپیوندند.

  3. در رستوران‌ها، به‌جای گرفتن بیرون بر، همان‌جا غذایتان را میل کنید. یکی دیگر از بزرگ‌ترین مقصران تولید زباله کاغذی، بسته‌بندی‌های غذا‌های بیرون بر است که یا از مشتقات کاغذ هستند یا خود کاغذ را به دور غذا می‌پیچند. دفعه بعد که همراه خانواده‌تان برای صرف غذا بیرون رفتید، به‌جای اینکه ظروف یک‌بار مصرف در‌خواست کنید در همان مکان غذایتان را میل کنید.

  4. در چاپ کردن حواستان را جمع کنید. در خانه، مدرسه یا محل کار، می‌توانید با کاهش میزان چاپ‌های خود، در استفاده از کاغذ صرفه‌جویی کنید. قبل از چاپ از خود بپرسید که آیا واقعا به نسخه کاغذی نیاز دارید یا خیر و تنها زمانی که مجبور بودید مطلب را چاپ کنید.

  5. یادداشت‌ها و مدارک خود را به صورت الکترونیکی ارسال، دریافت و ذخیره کنید. امروزه اکثر اسناد را می‌توان به صورت الکترونیکی ذخیره کرد و به اشتراک گذاشت. پس دیگر نیازی نیست که برای نگه‌داری از آن‌ها چاپشان کنید. برای مثال، اگر به کپی سند الکترونیکی نیاز دارید، درخواست کنید تا آن را به صورت پست الکترونیکی برای شما ارسال کنند.

  6. از دیگر روش‌ های صرفه جویی در مصرف کاغذ به دنبال ارتباطی بدون کاغذ بروید. شرکت‌ها و سازمان‌های بسیاری، مکاتبات خود را به صورت الکترونیکی انجام می‌دهند. این کار به‌جای روشِ سنتیِ پست نامه انجام می‌شود. هر زمان که امکان پذیر بود، درخواست ارتباط الکترونیکی کنید، مثلا برای:

  7. از تقویم و روزشمار‌های الکترونیکی استفاده کنید. تقویم و برنامه‌های زمان‌بندیِ رایگانِ بسیاری در اینترنت موجود است که می‌توانید به کمک آن‌ها برنامه‌ریزی کنید، پی‌گیر تاریخ و تکلیف‌هایتان باشید و قرار‌های ملاقات‌ و مصاحبه‌هایتان را به خاطر بسپارید. با استفاده از تقویم‌های الکترونیکی، از مصرف کاغذ‌هایی که در ساخت تقویم‌ها، دفترچه‌ها و دیگر دفتر‌ها، مورد استفاده قرار می‌گیرند، جلوگیری می‌کنید.

  8. دیگران را به صرفه‌جویی در کاغذ تشویق کنید. شما می‌توانید با تشویق دوستان، خانواده، هم‌کلاسی‌ها و همکاران خود به صرفه‌جویی در مصرف کاغذ، تاثیر بسیار بزرگ‌تری در این روند داشته باشید. یکی از بهترین روش‌های اطلاع‌رسانی به دیگران قرار دادن اعلامیه‌هایی در اطراف محل سکونت، مدرسه و یا محل کار خود است.

  بخش دوم : پیدا کردن جایگزین برای صرفه جویی در مصرف کاغذ

  1. از پارچه‌ به‌جای مواد کاغذی استفاده کنید. در خانه‌ها سالیانه مقدار زیادی کاغذ به شکل دستمال کاغذی‌‌ها هدر می‌شود. اگر شما نیز زیاد از مواد کاغذی برای تمیز کردن، خشک‌کردن و گرفتن بینی خود استفاده می‌کنید، با شروع استفاده از پارچه در نجات درختان سهیم شوید.

  2. از ظروف کاغذی و یک‌بار مصرف استفاده نکنید. شاید ظروف یک‌بارمصرف در دسترس باشند اما برای محیط‌زیست مضرند. اکثر ظروف یک‌بار مصرف مستقیم وارد زباله‌ها شده و درست بازیافت نمی‌شوند. در جشن‌ها یا هرزمانی که با ظروف یک‌بار مصرف مواجه شدید، درخواست کنید تا آن را برای شما تعویض کنند.

  پرفروش‌ترین ظروف پیک نیک را ببینید

  3. از کاغذ دیگر گیاهان استفاده کنید. گاهی نمی‌شود از مصرف کاغذ جلوگیری کرد. خوشبختانه محصولات کاغذی غیر درختی‌ در دسترس است که از منابع گیاهی جایگزین به دست می‌آیند. تاثیر استفاده از اکثر این منابع، بر محیط‌زیست کمتر است.

  4. فلاکس یا لیوان خود را به کافه‌ها ببرید. سالیانه کاغذ زیادی توسط لیوان‌های کاغذی رستوران‌ها و کافه‌ها هدر می‌شود. همانند ظروف یک‌بار مصرف، لیوان‌های یک‌بار مصرف نیز همراه زباله‌های دیگر دور ریخته می‌شوند و به درستی بازیافت نمی‌شوند.

  پرفروش‌ترین ماگ ها را ببینید

  5. از کیسه‌هایی استفاده کنید که مجددا قابل‌استفاده‌اند. بسیاری از فروشگاه‌ها کیسه‌های کاغذی در اختیار مشتریان قرار می‌دهند. با خرید کیسه‌های پارچه‌ای و پلاستیکی، به صرفه‌جویی در مصرف کاغذ کمک کنید. اگر نهارتان در کاغذ بسته‌بندی می‌شود، درخواست کنید تا از کیسه‌هایی استفاده کنند که قابلیت استفاده مجدد دارند.

  6. کارت‌های الکترونیک ارسال کنید. بسیاری از مردم به ارسال کارت برای تولد، عید و دیگر مناسب‌ها علاقه دارند. اما این‌گونه مقدار زیادی زباله کاغذ تولید می‌شود. زیرا نه‌تنها این کارت‌ها از کاغذ تولید می‌شوند، بلکه در پاکتی کاغذی نیز ارسال می‌گردند. از این‌ پس، به‌جای پست کارت‌های تبریک به دوستان و خانواده‌تان، کارت تبریک الکترونیکی ارسال کنید.

  7. از کتاب‌خانه‌ها کتاب بگیرید، یا کتاب الکترونیک بخوانید. کتاب‌ها منابع بسیار مهمی برای پروژه‌های کاری و مدرسه‌ای هستند و خواندنشان در اوقات فراقت لذت بخش است. اما کتاب‌های چاپی نیز از کاغذ ساخته‌شده‌اند. پس می‌توانید با استفاده از نسخه‌های عمومی موجود در کتاب‌خانه‌ها یا نسخه الکترونیک آن‌ها، در مصرف کاغذ صرفه‌جویی کنید.

  8. برای‌ کار و مدرسه‌تان از رایانه به‌جای دفتر استفاده کنید. دفتر راهی فوق‌العاده برای ثبت و بازنگری آموخته‌ها و پرو‌های کاری و مدرسه‌ای شما است. اما می‌توانید این اطلاعات را به صورت الکترونیکی ذخیره کنید. بدین ترتیب دیگر به دفتر‌های کاغذی وابسته نخواهید بود و اطلاعاتتان در کامپیوترتان ذخیره می‌شود.

  بخش سوم : بازیافت و استفاده مجدد از کاغذ

  1. یکی دیگر از روش های صرفه جویی در مصرف کاغذ این است که محصولات کاغذی بازیافت شده بخرید و با این کار شما به صرفه جویی در مصرف آب هم کمک کرده‌اید. محصولات کاغذی بسیاری وجود دارند که از کاغذ‌های بازیافتی به‌دست‌ آمده‌اند. به این معنا که دیگر درختی برای تولید آن‌ها قطع نشده است. اگر می‌خواهید محصولات کاغذی خریداری کنید، به دنبال محصولات تولیدشده از «ضایعات پس از مصرف» بگردید. مانند:

  2. از هر دو سمت کاغذ استفاده کنید. وقتی چاپ می‌کنید یا می‌نویسید، سعی کنید با پشت و رو نویسی، از حداکثر ظرفیت برگه استفاده کنید. اگر اکنون فقط از یک‌سوی برگه استفاده می‌کنید، فقط با استفاده از طرف دیگر پنجاه‌درصد در مصرف کاغذتان صرفه‌جویی خواهید کرد!

  3. از کیسه‌ها، کاغذ کادو‌ها، روزنامه‌ها و دستمال‌کاغذی‌ها استفاده مجدد کنید. تمام افراد از هدایای کادو شده و زیبا خوششان می‌آید، اما به این معنا نیست که هر دفعه برای کادو دادن باید کاغذ کادوی جدیدی تهیه کنید. در عوض زمانی که هدیه‌ای می‌گیرید، کاغذ کادوی آن را نگه‌دارید تا در آینده از آن استفاده کنید.

  4. از محصولات کاغذی قدیمی، کاردستی درست کنید. کاردستی‌های زیادی را می‌توان با کاغذ درست کرد. به‌جای اینکه برای ساخت این کاردستی‌ها از برگه‌های نو استفاده کنید، به سراغ کاغذ‌های قدیمی‌ که قرار بود بازیافت شوند بروید. با استفاده از روزنامه‌ها، یادداشت‌ها، کارت‌ها و دیگر کاغذ‌های قدیمی، اشیاء زیر را بسازید:

  5. بازیافت میتواند یکی دیگر از روش های صرفه جویی در مصرف کاغذ باشد ، کاغذ‌هایی که نمی‌توانید استفاده کنید را بازیافت کنید. کاغذی را که استفاده‌ای برایش ندارید، حتما بازیافت کنید و در سطل زباله معمولی نیندازید. کاغذی که درون سطل زباله می‌افتد، فقط به گورستان ضایعات می‌رود. اما کاغذی که در سطل بازیافتی انداخته می‌شود، می‌تواند به تاسیسات خاصی فرستاده شود و در‌ آنجا به وسیله جدیدی تبدیل شود.

  نظر شما چیست؟ برای صرفه جویی در مصرف کاغذ چه راه های دیگری میشناسید؟ برای ما در قسمت نظرات بنویسید.

  منبع مطلب : www.barokat.com

  مدیر محترم سایت www.barokat.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  پایه ششم دبستان دخترانه امام صادق(ع) - نمونه سوالات علوم ششم درس 2

  درس دوم سرگذشت دفتر من

  الف ) گزینه درست را با علامت ضربدر مشخص کنید .

  1) از کدام قسمت درخت نمی توان کاغذ تهیه کرد؟

  الف ) ساقه های محکم □    ب ) شاخه های چوبی
  ج ) برگ های پهن
  □     د ) تنه درختان تنومند □  

  2) آب اکسیژنه یک ماده ................. است .
  الف ) رنگ بر
  □   ب ) بو بر □    ج ) سمی □    د ) خوردنی □  

  3) به کمک آن می توان حجم زیادی از اطلاعات را روی آن ذخیره کرد .
  الف ) چوب
  □   ب ) کاغذ □    ج ) فلش □    د ) کتاب □  

  4) کدام ماده پس از مصرف و تبدیل شدن به زباله ، سالیان خیلی زیادی در طبیعت می ماند و دیر تجزیه می شود .
  الف ) چوب
  □    ب ) ظروف پلاستیک □   آهن □   د ) کتاب □ 

  5) کدام مواد زیر خاصیت رنگبریج ) دارند ؟
  الف ) نفتالین - ساولن
      □    ب ) الکل - بتادین
  ج ) الکل - جوهرنمک □       د ) کلر - وایتکس   

  6 ) با افزودن چه مواد ی به خمیر کاغذ، می توان انواع مختلفی از کاغذها را تهیه کرد ؟
  الف ) نشاسته و گچ
  □   ب ) شیمیایی □    ج ) آب ژاول و کلر □ د ) اسیدی

  جواب گزینه ها:

  1_2_3_4_5_6
  ج- الف- ج- ب- د- ب
  ..............................................................................................................................................................................
  ب ) در جاهای خالی کلمه های مناسب قرار دهید .

  1) ماده ی اصلی و اولیه در تهیه کاغذ ............................... است.

  2 ) یکی از راه های مناسب حفظ منابع طبیعی ............................... است.
  3 ) آب اکسیژنه در برابر نور و ............................... واکنش شیمیایی نشان می دهد و تجزیه می شود
  4 ) عمل گرفتن کربن دی اکسید هوا توسط درختان و تولید اکسیژن با استفاده از نور خورشید را ..................... می نامند
  5 ) روشهایی که به کمک آن بتوان مواد مصرف شده را حفظ نمود و دوباره مورد استفاده قرار داد را ..................... می گویند
  6 ) با افزودن مواد ............................... به خمیر کاغذ ، می توان انواع مختلفی از کاغذ را تهیه کرد

  جواب گزینه ها:

  1_2_3_4_5_6
  چوب -بازیافت -حرارت -فتوسنتز- بازیافت- شیمیایی
  .................................................................................................................................................................................
  ج ) جمله درست را با« ص»وجمله نادرست را با « غ»نشان دهید .

  1) برخی از کاغذها طبیعی و برخی دیگر مصنوعی اند .

  2) داروها جزو مواد مصنوعی هستند .
  3) بریدن درخت و انتقال آن به کارخانه تغییری شیمیایی محسوب می شود .
  4 ) در حال حاضر برای ذخیره حجم زیادی از اطلاعات از هارد و فلش استفاده می شود .
  5 ) مسلمانان در سمرقند در حدود 700 سال پیش از میلاد مسیح به دانش ساخت کاغذ دست یافتند .
  6 ) بیشتر موادی که در اطراف ما هستند و ما از آن ها اسنفاده می کنیم طبیعی هستند .
  جواب گزینه ها:
  1_2_3_4_5_6

  همه مصنوعی اند- ص -فیزیکی- ص- ص- مصنوعی اند
  ...............................................................................................................................................................................
  د ) به سوال های زیر پاسخ کامل دهید .

  1) سه مورد از روش های ثبت اطلاعات را در زمان های قدیم بنویسید؟

  کنده کاری و نقاشی روی سنگ ها ، دیوار غارها ، چوب درختان

  2) سه مورد از معایب و مزایای استفاده از روش های ثبت اطلاعات را در زمان های قدیم بنویسید؟

  مزایای استفاده :

  الف ) جلوگیری از قطع درختان برای تولید کاغذ

  ب ) محیط زیست گیاهان و جانوران سالم باقی می ماند و هوا پاکیزه می شود .

  ج ) به دلیل عدم تماس با مواد شیمیایی بیماری ها کمتر می شوند

  د ) موادی مثل چوب وسنگ به سادگی یافت می شوند . ( در دسترس هستند )
  معایب استفاده :

  الف ) به دلیل حجم و وزن زیاد تقریبا جابجایی آنها ممکن نیست .

  ب ) فضای زیادی را اشغال می کنند

  ج ) اطلاعات کمی را می توان روی آنها نوشت .

  د ) زمان زیادی برای نوشتن صرف می شود

  3 ) از کدام قسمت درخت می توان کاغذ تهیه کرد؟

  ساقه و تنه ی محکم و شاخه های درختان تنومند

  از کدام قسمت درخت نمی توان کاغذ تهیه کرد؟

  شاخه های کوچک و برگ و ریشه درخت

  4 ) آیا کاغذهایی نظیر شانه تخم مرغ، کارتن ها و جعبه های دستمال کاغذی را می توان بازیافت کرد؟ چرا؟

  خیر. چون قبلا بازیافت شده اند دیگر نمی توان آن ها را بازیافت کرد .

  5 ) هر یک از مشاغل زیر چه استفاده از کاغذ می کنند؟

  الف) خیاط : ........................................................

  ب)بانک:.................................................................

  ج) داروخانه :.....................................................................

  د)عکاس:..........................................................................

  ه)دانش آموز:......................................................

  و)پزشک:...........................................................

  خیاط برای طرح الگوی لباس بانک برای رسید بانکی ، اوراق بهادار و چاپ پول
  داروخانه برای قراردادن دارو درون پاکت و جعبه عکاس برای چاپ عکس و فتوکپی
  دانش آموز برای کتاب و دفتر پزشک برای نوشتن نسخه داروی بیماران
  6 ) چه کاغذهایی را نمی توان بازیافت کرد ؟
  کاغذهای آغشته به مواد غذایی و مواد شیمیایی ، کاغذهای کاربن دار ، کاغذهای روغنی ، کاغذهای با پوشش مومی مثل لیوان کاغذی ، عکس و . . .

  7) انواع کاغذ را نام ببرید ( چهار مورد )

  1) کاغذ تحریر 2 ) کاغذ رنگی 3 ) کاغذ اسکناس 4 ) کاغذ کاهی 5 ) کاغذ مات و براق 6 ) کاغذ خودکپی 7) پشت چسبدار 8 ) کاغذ انجیلی 9 ) کاغذ کادو

  8) کاربردهای کاغذ را نام ببرید ( چهار مورد )
  از کاربردهای کاغذ می توان به موارد زیر اشاره کرد . کتاب ، دفتر ، روزنامه ، چاپ عکس ، چاپ اسکناس ، تولید
  نقشه ، تولید مقوا ، کاغذ دیواری ، اشتنباخ جهت طراحی ، کاغذ انجیلی برای کارهای خیلی حساس و با ارزش

  9) مراحل تولید کاغذ در کارخانه را به اختصار شرح دهید .

  1) قطع درختان و کندن پوست آنها 2 ) خردکردن چوب ها و تبدیل آنها به چیپس 3 ) مخلوط کردن خرده های چوب ( چیپس ) با آب و تولید خمیر 4 ) اضافه کردن آب اکسیژنه و یا محلول های سفید کننده دیگر 5 ) عبور از
  غلتک ها برای گرفتن آب کاغذ و نازك و صاف کردن آن 6 ) برش کاغذ به اندازه های مورد نیاز بازار
  10 ) کدام مرحله ساخت کاغذ شیمیایی است ؟ چرا
  مرحله خمیر کردن چون در این مرحله موادی درون چوب از آن جدا می شود و با افزودن آب اکسیژنه و یا کلر رنگ خمیر سفید می شود و تمام این مراحل شیمیایی است .

  11) بازیافت چیست ؟ سه مورد از فواید بازیافت را بنویسید .

  بازیافت یعنی بکار بردن روشهایی که به کمک آن می توان مواد مصرف شده را حفظ نمود و دوباره مورد استفاده قرار داد. مزایا : 1 ) صرفه جویی در مصرف مواد طبیعی و خام . 2 ) کم شدن هزینه ها : پول کمتری خرج می شود برای تولید
  کالای جدید . 3 ) حفظ محیط زیست : پسماندها از طبیعت جمع می شوند و مورد استفاده ی مجدد قرار می گیرند .
  12 ) چه کارهایی را برای بازیافت کاغذ در خانه و مدرسه پیشنهاد می کنید؟

  1 ) در مواقع ضروری از کاغذ استفاده کنیم . 2 ) در موقع نوشتن دقت کنیم که برگه های کاغذ از بین نروند .3) برگه های باطله را جداگانه در کسیه زباله بگذاریم و برای بازیافت تحویل مامورین شهرداری دهیم .

  13 ) مراحل بازیافت کاغذ را بنویسید .

  1 ) مردم کاغذها را درون ظرف های مخصوص قرار داده و تحویل مراکز بازیافت دهند . 2 ) خردکردن این کاغذها در کارخانه 3 ) مخلوط کردن آب با این مواد و تولید خمیر و استفاده از محلول ها و مواد شیمیایی 4 ) عبور از غلتک ها ی آهنی 5 ) برش و بسته بندی کاغذها

  14) چگونه می شود با کاغذهای باطله مقوا درست کرد . در دو سطر شرح دهید .

  کاغذهای باطله را خرد می کنیم و داخل یک ظرف با آب مخلوط می کنیم تا به شکل خمیر درآید . با یک وسیله ی چوبی یا فلزی شبیه وردنه آن را مسطّح می کنیم . در مرحله آخر جلوی نور خورشید می گذاریم تا خشک شود .

  15) مواد طبیعی و مصنوعی را با ذکر دو مثال توضیح دهید؟

  به موادی که به صورت خدادای در طبیعت وجود دارند و انسان هیچ نقشی در تولید آن نداشته است را مواد طبیعی می نامند . سنگ، پوست، چرم و چوب موادی هستند که در طبیعت یافت می شوند .
  بیش تر مواد و وسایلی که امروزه ما از آن ها استفاده می کنیم، به طور طبیعی یافت نمی شوند، بلکه آن ها را از مواد طبیعی می سازند. این مواد، مواد مصنوعی نامیده می شوند و ساخته دست بشر هستند . کیف و کفش ، کاغذ ، لباس ، لوازم خانگی ، دوچرخه و اتومبیل و . . .

  16) مصرف کاغذ در سراسر دنیا افزایش یافته است. به طوری که هرسال باید میلیون ها تن کاغذ تولید شود.

  آیا به نظر شما تولید این مقدار کاغذ به روش های سنتی و دستی امکان پذیر است؟

  خیر . اولا با توجه به پیشرفت علم بایستی کمتر از کاغذ استفاده کرد . ثانیا هر کشوری برای پیشرفت در علم و صرفه جویی در امر تولید و سرمایه باید برای تولید محصولات خود از جدیدترین روش ها و دستگاهها استفاده کند . ثالثا با توجه به افزایش جمعیت روش های سنتی دیگر جوابگوی تقاضای مردم نیست و باید از روش های جدید برای تولیدکاغذ استفاده شود که در مدت زمان کم تولید کاغذ بیشتری انجام شود .
  17 ) چرا ورود فاضلاب کارخانه به رودخانه ها، مزارع و ... به آن ها آسیب می رساند؟

  سبب آلودگی آب ، خاك و هوا می شود و در نهایت باعث نابودی تمام جانداران می شود .

  18 ) برای جلوگیری یا کاهش اثرات قطع بی رویه ی درختان و تخریب جنگلها در زندگی جانداران چه راههایی را پیشنهاد می کنید؟

  1) جلوگیری از چرای بی رویه دام ها 2 ) جلوگیری از ساخت و ساز د ر اطراف جنگل ها 3 ) نظارت شدید سازمان حفاظت محیط زیست از جنگل های کشور 4 ) دستگیری و جریمه سنگین برای کسانی که دزدانه درختان جنگل را قطع می کنند . 5 ) دولت برای تولید کاغذ درختان را قطع نکند و ماده دیگری را جایگزین چوب برای تولید کاغذ بکند 6 ) فرهنگ درختکاری بین مردم توسعه پیدا کند 6 ) وزارت کشاورزی هرساله اقدام به کاشت نهال کند .

  19) سه ماده ای که در صنعت رنگبری از آن ها استفاده می شود را نام ببرید .

  آب اکسیژنه ، آب ژاول ( وایتکس ) ، کُلر

  20 ) مصرف منابع طبیعی مثل قطع بیش از حد درختان جنگل، چه آسیبی به چرخه محیط زندگی خواهد زد؟

  1) درختان کربن دی اکسید هوا را می گیرند و اکسیژن تولید می کنند که اگر درختان نابود شوند هوا آلوده می شود

  2 ) بعضی از درختان غذا و پناهگاه موجودات هستند که اگر نباشند باعث نابودی جانداران می شود .

   3 ) درختان دربعضی نواحی جلوی سیل و طوفان و بسیاری از اتفاقات را می گیرند .

  21) چرا هنگام استفاده از وایتکس و جوهرنمک و مواد مشابه این ها باید درفضای باز باشیم و ماسک بزنیم ؟

  چون این مواد سمی هستند و حتی استنشاق این مواد باعث صدمه به دستگاه تنفسی بدن می شود .

  22) تولید بیش از حد مواد مصنوعی چه تاثیری روی زندگی جانداران و محیط زیست می گذارد ؟

  مواد مصنوعی از مواد طبیعی ساخته می شوند و اگر زیاد تولید شوند اولین تاثیر آن این است که ذخایر منابع طبیعی تمام می شود و دوم اینکه باعث بروز بیماری های مختلف در جانداران و بخصوص در انسان می شود و سوم اینکه پس از مصرف و رها کردن پسماند این مواد در طبیعت باعث آلودگی محیط زیست می شود .

  درختان و گیاهان ، هوا ، منابع سوختی ( نفت و گاز و . . . ) ، منابع معدنی ( طلا ، آلومینیم ، آهن و . . . ) ، آب

  ................................................................................................................................................................
  الف ) درختان و گیاهان : از قطع بی مورد درختان جلوگبری شود ، فرهنگ استفاده از منابع طبیعی و تفریح در طبیعت به مردم آموزش داده شود ، وزارت کشاورزی برای کشاورزانی که به کاشت نهال همت می گمارند هزینه ای در نظر بگیرد و به آنها کمک کند ، و مردمی که درخت و نهال می کارند مورد تشویق قرار گیرند . کسانی که دزدانه درختان جنگل را قطع می کنند دستگیر شو جریمه شوند . برنامه درختکاری فقط احتصاص به روز با هفته ی درختکاری نباشد بلکه هر موقع که شرایط فراهم بود این کار انجام شود .
  ................................................................................................................................................................
  ب ) هوا : از سوخت های فسیلی کمتر استفاده شود ، دولت کارخانه ها را به بیرون از شهرها ببرد ، از وسایل نقلیه عمومی برای رفت و آمد استفاده شود ، اتومبیل ها هر ساله به مراکز معاینه و نقص فنی مراجعه کنند ، در شهرهای شلوغ طرح ترافیک زوج و فرد اجرا شود . دولت و مردم برای پاکیزه شدن هوا اقدام به کاشت درخت و نهال کنند . کسانی که به هر دلیل و به هر شکل باعث آلودگی هوا و محیط زیست می شوند دستگیر و محاکمه شوند . دولت هموطنانی که نکات ایمنی را رعایت کرده و هرساله با اراده خود به مراکز معاینه نقص فنی برای اتومبیل خودشان مراجعه می کنند تشویق کند .
  ................................................................................................................................................................
  ج ) منابع سوختی ( نفت و گاز و . . . ) :
  از سوخت های فسیلی کمتر استفاده شود ، برای گرم کردن منزل بخاری را کم کنیم و لباس بیشتری بپوشیم ، در ساختمان سازی شهرداری ها نظارت کنند که تمام نکات ایمنی رعایت شود مخصوصا از نظر زلزله و عایق بودن در و پنجره در برابر ورود و خروج هوای سرد و گرم ، دولت باید انرژی دیگری را جایگزین سوخت های فسیلی بکند چون در حال تمام شده هستند ، ما نیز وظیفه داریم که زیادتر از نیاز مصرف نکنیم و به فکر آیندگان و فرزندانمان باشیم ، صاحبان وسایل نقلیه در مصرف بنزین وگاز دقت کنند که اسراف نکنند برای صرفه جویی در برق در ساعات اوج مصرف از وسایل پرمصرف استفاده نکنیم ، لامپ قسمت هایی از منزل و محل کار را که رفت و آمد نداریم خاموش کنیم ، در خرید لوازم خانگی به آرم مصرف انرژی آن دقت کنیم که مدلی را بخریم که بهترین بازده انرژی را داشته باشد . از لامپ های کم مصرف استفاده کنیم . از وسایل خانگی که انرژی زیادی مصرف می کند کمتراستفاده کنیم مثل اتو ، سماور برقی ، پلوپز ، بخاری برقی و . . .
  ................................................................................................................................................................
  د ) منابع معدنی ( طلا ، آلومینیم ، آهن و . . . ) : معادنی که از دل زمین استخراج می شوند بالاخره روزی تمام می شوند بنابرین ما باید در مصرف کلیه ی وسایلی که از آنها استفاده می کنیم صرفه جویی کنیم . بیشتر لوازم خانگی ، بدنه اتومبیل ها در و پنجره منازل و ستون های ساختمان ها و لوازم ادارت و لوازم و ابزار کار بسیاری از مشاغل از فلزاتی مثل آهن و آلومنیم ،مس و . . . است . پس با توجه به رشد جمعیت و نیاز بیشتر انسان ها به این مواد باید صرفه جویی کنیم که مواد خام این منابع تمام نشوند .
  ................................................................................................................................................................
  ه ) آب : آب یکی از نعمت های بزرگ خداوند است . بدون آب هیچ جانداری نمی تواند به زندگی خود ادامه دهد . پس ما در این زمینه وظیفه داریم که آب را درست مصرف کنیم و بیهوده آن را هدر ندهیم هنگام پخت و پز و هنگام نظافت منزل و محیط کار و هنگام استحمام آب را هدر ندهیم ، هنگام استفاده از آب در طبیعت آن را آلوده نکنیم ، دولت وظیفه دارد که بر دفع زباله های صنعتی کارخانه ها و حتی دفع زباله ها و فاضلاب منازل هم نظارت کند و هم در نابودی این زباله ها و فاضلابها به شیوه علمی و بهداشتی اقدامات خود را انجام دهد اگر این کار درست انجام نشود باعث آلوده شدن آب ها و محیط زندگی می شود . در دریا نیز دولت مراقب باشد که نفت کش ها و کشتی ها آب را آلوده نکنند .
  24 ) جدول زیر موادی را نشان می دهد که در تهیه ی کاغذ به کار می روند . علت استفاده این مواد را درتولید کاغذ در ستون دوم بنویسید .

  ماده ی به کار رفته در تولید کاغذ علت استفاده

  پلاستیک *تهیه ی کاغذهای مقاوم - چاپ اُفست
  رنگ *تهیه ی کاغذهای رنگی
  نشاسته *برای استحکام بیشتر کاغذ
  کلر *برای سفید کردن کاغذ
  گچ *شفافیت در کاغذ
  آب اکسیژنه *برای سفید کردن کاغذ
  سوال های مربوط به آزمایشات علوم
  1 ) در یک بشر یا 100 میلی لیتر آب می ریزیم . 5 یا 6 دانه بلور پتاسیم پرمنگنات و یک قاشق چای خوری سرکه
  به مواد داخل بشر اضافه می کنیم . 6 یا 8 میلی لیتر آب اکسیژنه را به آرامی داخل بشر می ریزیم .
  الف ) از این آزمایش چه نتیجه ای گرفته می شود ؟ ( در دو سطر توضیح دهید )
  پتاسیم پرمنگنات رنگ بنفش دارد که در اثر تماس با ماده رنگ بر ( آب اکسیژنه ) در محیط اسیدی رنگ آن صورتی می شود .
  ب ) این آزمایش ، تغییر فیزیکی است یا شیمیایی ؟ چرا ؟
  شیمیایی چون به یک ماده دیگر تبدیل شده است .
  2 ) در یک بشر مقداری کاعذ رنگی خرد شده را با 50 میلی لیتر آب مخلوط می کنیم . 10 میلی لیتر آب اکسیژنه
  داخل بشر اضافه می کنیم . از این آزمایش چه نتیجه ای گرفته می شود ؟( در دو سطر توضیح دهید )
  بعد از مدتی رنگ کاغذهای از بین می رود و سفید می شوند . نتیجه این که آب اکسیژنه یک ماده ی رنگ بر است .
  پایان درس دوم
  برای مطالعه
  کاغذی بسیار نازك که معمولا برای چاپ کتاب های قطور و ارزشمند :
  Bible Paper کاغذ انجیلی
  استفاده می شود. این نوع کاغد به دلیل استفاده در چاپ انجیل به کاغذ انجیلی و همچنین کاغذ هندی
  نیز معروف است.
  India Paper

  منبع مطلب : paye6.mihanblog.com

  مدیر محترم سایت paye6.mihanblog.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  محدثه 7 روز قبل
  0

  عالی بود💜🖇

  ناشناس 3 ماه قبل
  0

  استفاده از کل کاغذ و تفکیک کاغذ

  بد بخت 3 ماه قبل
  0

  چرا چیز الکی میگیددددد

  ناشناس 3 ماه قبل
  0

  دوراه برای کاهش قطع درختان به دلیل تولید کاغذ بنویسید

  انا 8 ماه قبل
  0

  من بلدنیستم

  مهدی 1 سال قبل
  1

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  0
  $$$ 3 ماه قبل

  بازیافت کاغذ

  2
  تللاباتب 3 ماه قبل

  خعللبلبیعبدال

  الا

  برای ارسال نظر کلیک کنید