توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  دو عامل موثر در میزان حل شدن مواد را نام ببرید

  1 بازدید

  دو عامل موثر در میزان حل شدن مواد را نام ببرید را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  عوامل موثر بر انحلال پذیری

  عوامل موثر بر انحلال پذیری

  در مطلب قبل خواندید که انحلال پذیری یعنی چه و تعدادی از عوامل موثر بر آن را نیز مطالعه کردید؛ در این مطلب می خواهیم به ادامه عوامل مهم و موثر در انحلال یعنی اثر دما و فشار بر انحلال پذیری مواد جامد، مایع و گاز بپردازیم.

  عوامل موثر بر انحلال پذیری
  دما:

  تغییرات دما حتما روی انحلال پذیری مواد جامد، مایع و گاز تأثیر می گذارد. البته این اثرات فقط به طور محدود برای گازها و جامدات تعیین شده اند.

  مواد جامد:

  اثر دما روی مواد جامد، بسته به این که واکنش گرماگیر است یا گرمازا، فرق می کند. با استفاده از اصل لوشاتلیه می توانیم اثر دما روی هر دو واکنش را معین کنیم.

  در یک واکنش گرماگیر (که گرما روی طرف واکنش دهنده هایی که جامدند، اعمال می شود)، افزایش دما تغییری روی طرف واکنش دهنده ها ایجاد می کند؛ طبق اصل لوشاتلیه برای تعادل دوباره، معادله به سمت طرف محصولات پیش می رود. با این کار، ماده جامد بیش تر  تجزیه می شود و تعادل جدیدی حاصل می شود که در آن انحلال پذیری جامد افزایش یافته است.

  در واکنش گرمازا (که گرما به قسمت محصولات واکنش که همان یون های تجزیه شده مواد جامد واکنش دهنده هستند، اعمال می شود)، افزایش دما در قسمت محصولات، یک تغییر در حالت تعادلی واکنش ایجاد می کند، طبق اصل لوشاتلیه واکنش به سمت واکنش دهنده ها پیش می رود. با این جابجایی و تعادل جدید، مقدار کمی از مواد جامد واکنش دهنده تجزیه می شوند و انحلال پذیری کاهش پیدا می کند.

  مایعات:

  تغییرات دما، هیچ رفتار مشخصی روی انحلال پذیری مایعات ندارد. شاید هیچ گاه ترکیب حلال – حل شونده ای که هر دو به صورت مایع هستند، با مشکل مواجه نشود.

  گازها:

  در مورد مواد، نخست به یاد داشته باشد که دما، مقیاس و میزانی از انرژی جنبشی متوسط ماده را نشان می دهد. وقتی دما افزایش پیدا می کند، حرکت مولکول های گاز بیش تر شده و بنابراین احتمال این که ذرات گاز حل شده در مایع، به فاز گازی فرار کنند بیش تر می شود و ذرات گاز موجود، کم تر حل می شوند.

  بنابراین افزایش دما به معنای انحلال پذیری کم تر و کاهش دما به معنای انحلال پذیری بیش تر برای گازهاست.

  طبق اصل لوشاتلیه، این رفتار گازها را بهتر می توان فهمید. ابتدا دقت کنید که حل شدن گاز در مایع معمولا گرمازا است؛ بنابراین افزایش دمای اعمال شده به سمت محصولات این واکنش، یک تغییر در سیستم به وجود می آورد. پس سیستم به سمت واکنش دهنده ها پیش می رود تا این تغییر را کم تر کند. در نتیجه، غلظت تعادلی ذرات گاز در فاز گازی افزایش پیدا خواهد کرد و انحلال پذیری گاز، کم تر خواهد شد. برعکس این حالت نیز برای کاهش دما در سمت محصولات برای گاز اتفاق می افتد. یعنی کاهش دما طبق اصل لوشاتلیه باعث افزایش انحلال پذیری گاز می شود.

  عوامل موثر بر انحلال پذیری
  فشار:

  اثر فشار بر روی انحلال پذیری مواد جامد و مایع بسیار کوچک است؛ بنابراین از اثر فشار بر روی گازها صحبت خواهیم کرد:

  در مورد گازها با ترکیب اصل لوشاتلیه و قانون هنری می توان اثر فشار را روی انحلال پذیری آن ها بررسی کرد. قانون هنری بیان می کند هنگامی که دما ثابت است، انحلال پذیری گاز با فشار جزئی آن متناسب است:

  که p فشار جزئی گاز موجود در بالای مایع است، kh ثابت هنری و c غلظت گاز در مایع است.

  در دمای ثابت، از این فرمول می توان نتیجه گرفت؛ زمانی که فشار جزئی کاهش پیدا می کند، غلظت گاز در مایع نیز کاهش پیدا خواهد کرد و این به معنای کاهش انحلال پذیری نیز هست و برعکس.

  سیستمی را در نظر بگیرید که در آن مقداری گاز در مایع حل شده است. افزایش فشار باعث افزایش فشار جزئی (فشار وارد بر هر قسمت از این ترکیب) می شود و گاز بیش تر متراکم می شود. افزایش فشار جزئی به این معناست که ذرات گازی بیش تری وارد مایع می شوند (گاز بالای مایع در این حالت، کم تر می شود) و فشار جزئی نیز با این تغییر، کاهش پیدا می کند؛ یعنی برای کم کردن اثر این تغییر در افزایش فشار، واکنش خود را به گونه ای تغییر می دهد که انحلال پذیری بیش تر شود.

  اگر در همین حالت، فشار وارد بر سیستم را کاهش می دادیم، مولکول های گازی بیش تری از مایع فرار می کردند و برای همین انحلال پذیری کم تر می شد.

  برای مشاهده فیلم مربوط به انحلال پذیری و آهنگ واکنش این جا را کلیک کنید.عوامل موثر بر انحلال پذیری

  برای فهم مطالب بالا بهتر است این واکنش تعادلی را با هم بررسی کنیم:

  انحلال پذیری دی اکسید کربن با تغییرات زیر چه تغییری می کند؟

  الف) دما افزایش پیدا کند.

  ب) فشار و دما افزایش پیدا کنند.

  ج) فشار، افزایش ولی دما کاهش پیدا کند.

  د) فشار کاهش پیدا کند.

  جواب:

  الف) واکنش گرما زا است؛ بنابراین افزایش در دما به معنای کاهش انحلال پذیری است.

  ب) افزایش در هر دو عامل فشار و دما در این واکنش به معنای انحلال پذیری بیش تر است.

  ج) با اطلاعات داده شده، نمی توان فهمید انحلال پذیری چه تغییری می کند.

  د) افزایش در فشار، باعث وارد شدن مولکول های گازی بیش تری به مایع می شود تا فشار جزئی را کاهش دهد؛ بنابراین انحلال پذیری افزایش پیدا می کند.

  منبع مطلب : article.tebyan.net

  مدیر محترم سایت article.tebyan.net لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  عوامل موثر بر حل شدن مواد چیست ؟

  با مراجعه به منابع معتبر و اینترنت دربارهٔ مواد سازندهٔ هریک از مخلوط های نشان داده شده در
  شکل 5، اطلاعاتی جمع آوری و نتایج را به صورت پاورپوینت به کلاس گزارش کنید.
  روغن های مایع مانند روغن زیتون چه مزّیتی نسبت به روغن های جامد دارند؟

  همچنین پاسخ این سوال را از لینک زیر ببینید :

  روغن های مایع مانند روغن زیتون چه مزیتی نسبت به روغن های جامد دارد؟

  قهوه از چه مخلوطی به دست آمده است؟

  در بازار دو نوع قهوه وجود دارد كه بنام قهوه سبز (خام ) و قهوه بو داده معروف است و از نظر تركيب شيميايي با هم متفاوتند .

  در صد گرم قهوه مواد زيرموجود است

  آب                      10 گرم

  چربي                  8 گرم

  مواد قندي            7 گرم

  سلولز                  15 گرم

  كافئين                  1/5 گرم

  البته مقدر كافئين نسبت به نوع آن مختلف است و بين 0/7 درصد تا 1/5 درصد تغيير مي كند . هر فنجان قهوه معمولا داراي 80 ميلي گرم كافئين مي باشد .

  البته در قهوه بغير از كافئين ، آلكالوئيدهاي ديگري مانند آدنين ، گزانتين ،‌هايپوگزانتين و گوانين وجود دارد .

  قهوه اي كه به مصرف نوشيدن مي رسد قهوه بو داده است زيرا قهوه سبز را نمي توان مصرف كرذ

  قهوه پس از بودادن عطري مطبوع پيدا مي كند وبرنگ قهو ه اي در مي آيد و تغييرات شيميايي بسياري در آن بوجود مي آيد .

  قهوه بو داده را بايد در ظروف در بسته نگاهدري كرد زيرا تدريجا رطوبت خود را از دست داده و اكسيذمي شود و بوي مطبوع آن از بين يم رود .

  چون قهوه براي مبتلايان به بيماري قلبي و عصبي ضرر درد بنابراين براي اينگونه افراد قهوه بدون كافئين كه بنام Decafinated Coffee معروف است ودر بازار كرده اند كه ضرر آن بيش از قهوه معمولي است زيرا براي رگفتن كافئين از حلال هاي شيميايي نظير دي كلرواتيلن ، تري كلور اتيلن و كلرور اتيلن استفاده مي كنند كه مقدري از آن در قهوه مي ماند و اين مواد سمي و سرطان زا هستند .

  روغن زیتون از چه مخلوطی بدست می آید ؟

  روغن زيتون بکر (Extra virgin) که رنگ آن زرد متمايل به سبز است، به عنوان يک محصول طبيعي از نظر کمي و کيفي و بر اساس نوع و روش روغن کشي، رسيدگي ميوه، شرايط آب و هوايي و ميزان بارندگي، داراي ترکيبات متغيري است. اما به طور کلي در روغن زيتون ترکيبات گليسيريدي (روغني)، هيدروکربنها، توکرفرولها، الکلها، استرول، ترکيبات معطر و اجزاي متعدد ديگري وجود دارند. اغلب اين ترکيبات داراي خواص بيولوژيکي متنوعی هستند. در بين اجزاي تشکيل دهنده روغن زيتون، اسيدهاي چرب اولئيک، لينولئيک و پالمتيک از نظر کمي بالاترين درصد را دارا هستند. مقدار زياد اسيد اولئيک نه تنها تأثير زيادي در طعم روغن دارد، بلکه منبع ايدهآلي براي توليد انرژی و عامل جلوگيری از بيماریهای قلبي و عروقي است. وجود اسيد چرب ضروري لينولئيک در روغن زيتون متناسب با ميزاني است که بايد در غذاي روزانه وجود داشته باشد. بالا بودن مقدار ويتامين ای و رنگدانههای کاروتنوييدی روغن زيتون و نسبت مناسب اسيدهای چرب غير اشباع به اسيدهای چرب اشباع، در پايداری اين روغن بسيار موثر است.

  عوامل موثر بر حل شدن مواد چیست ؟

  الف) اثر دما بر انحلال پذیری

  اثر تغییر دما بر انحلال پذیری یک ماده به جذب شدن یا آزاد شدن گرما به هنگام تهیه محلول سیر شده آن ماده بستگی دارد. با استفاده از اصل لوشاتلیه می توان اثر تغییر دما بر روی انحلال پذیری یک ماده را پیش بینی کرد. اگر فرآیند انحلال ماده حل شونده ، فرآیندی گرماگیر باشد، انحلال پذیری آن ماده با افزایش دما افزایش می‌یابد. اگر انحلال ماده حل شونده فرآیندی گرماده باشد، با افزایش دما ، انحلال پذیری ماده حل شونده کاهش می‌یابد.

  انحلال پذیری تمام گازها با افزایش دما ، کاهش پیدا می‌کند.

  ب) اثر فشار بر انحلال پذیری

  اثر تغییر فشار بر انحلال پذیری مواد جامد و مایع معمولا کم است ولی انحلال پذیری گازها در یک محلول با افزایش یا کاهش فشاری که به محلول وارد می‌شود، به میزان قابل توجهی تغییر می‌کند.مقدار گازی که در یک دمای ثابت در مقدار معینی از یک مایع حل می‌شود با فشار جزئی آن گاز در بالای محلول نسبت مستقیم دارد.

  روغن های مایع چه مزیتی نسبت به روغن های جامد دارد .

  روغن جامد از چربیهای گیاهی و غیراشباعی بدست آمده است که در ابتدا به صورت مایع هستند این روغن مایع در فرآیند هیدروژناسیون به صورت جامد در می آید. هیدروژنه کردن چربی ها امکان نگهداری آنان را بالاتر می برد و از فاسد شدن روغن در دمای بالا جلوگیری می کند بعلاوه بسته بندی و حمل و نقل روغن جامد آسان تر است و در موقع پخت و پز گرمای بیشتری را می تواند تحمل نماید و دیرتر می سوزد اما هضم روغن جامد برای بدن مشکل تر می باشد.

  روغن نباتی جامد به دلیل داشتن چربی های اشباع شده در مقایسه با روغن خوراکی مایع بیشتر موجب مسدود شدن عروق می شود و خطر حملات قلبی را بالاتر می برد. در حین پروسه هیدروژنه شدن نیز تركيبات غيرعادی ديگری به نام اسيدهای چرب ترانس در روغن جامد بوجود می آيند که سرطان زا می باشد.

  هر چه ميزان اسيدهای چرب اشباع و اسيدهای چرب ترانس در یک نوع روغن كمتر باشد، آن روغن از نظر تغذيه ای سالم تر است. اسیدهای چرب ترانس موجب افزایش کلسترول بد خون می شوند.

  ترکیبات شکر

  شِکَر ماده‌ای است خوراکی و به صورت عام به تمامی مواد شیرین گفته می‌شود. شکر شامل گلوکز، فروکتوز، گالاکتوز است که در بسیاری از گیاهان، میوه‌ها و لبنیات وجود دارد.

  از دانه‌های ریز بلوری به رنگ سفید و یا قهوه‌ای که بعنوان شکر یا کله‌قند یا فشرده مکعبی آن که به عنوان قند تشکیل شده‌است می‌شناسیم یک ماده فرآوری شده است که از عصارهٔ نیشکر و یا چغندر قند به دست می‌آید. به این صورت که قند موجود در نیشکر و چغندر قند بعد از جداسازی تمام املاح، ویتامین‌ها، پروتئین، آنزیم و سایر مواد مغذی مفید، در کارخانه تصفیه شده و به ساکاروز خالص تبدیل می‌شود. چیزی که بعد از فرایند باقی می‌ماند، مادهی مصنوعی غلیظ شده‌ای است که استفاده از آن نه تنها چندان فایده‌ای برای بدن انسان ندارد، بلکه مضراتی هم دارد.

  همچنین پاسخ این سوال را از لینک زیر ببینید :

  روغن های مایع مانند روغن زیتون چه مزیتی نسبت به روغن های جامد دارد؟

   توجه. برای حمایت از سایت ما و ایجاد انگیزه برای سایت ما برای گذاشتن بیشتر تحقیقات و جواب سوالات کتاب ها بصورت رایگان برای شما  ، بر روی لینک های زیر هر چند بار خواستید (بعد خواندن مطلب یا قبل از آن ) کلیک کنید :

  لیست کلیه اقدام پژوهی ها

  لیست کلیه تحقیقات و تجربیات ارتقای شغلی دبیران

  لیست کلیه پایان نامه ها

  لیست کلیه مقالات و تحقیقات

  لیست کلیه پروژه های آماری

  لیست کلیه پروژه ها کارآموزی و مالی

  منبع مطلب : www.asemankafinet.ir

  مدیر محترم سایت www.asemankafinet.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  علوم تجربی - پرسشهای متن فصل اول به همراه جواب

  فصل اول : مخلوط و جدا سازی مواد

  ماده ها به چند دسته تقسیم میشوند؟

  ماده به دو دسته خالص و ناخالص ( مخلوط ) تقسیم میشود.

  ماده خالص را تعریف کنید ؟

  به موادی که از یک نوع ماده تشکیل شده باشند مواد خالص میگویند.

  مانند شکر - نمک - اکسیژن

  ماده ناخالص ( مخلوط ) را تعریف کنید؟

  به موادی که از دو یا چند ماده تشکیل باشند مواد ناخالص یا مخلوط میگویند. یا مخلوط کردن دو یا چند ماده طوری که بتوان آنها را از هم جدا کرد و هر ماده خاصیت خود را حفظ کرده باشد

  مانند آجیل - شربت - آب لیمو

  تمام مواد زیر را به دو دسته خالص و ناخالص دسته بندی کنید.

  آهن - عدس پلو - شکر - آب مقطر - طلا - شربت - آلومینیوم - گاز کربن دی اکسید

  آب نمک ماده ای است مخلوط یا خالص ؟

  مخلوط - زیرا از دو جزء آب و نمک ساخته شده و همچنین مواد خواص خود را حفظ کرده اند  یعنی وقتی آب نمک را میچشیم شور است و خاصیت شوری مربوط به نمک است که این خاصیت در مخلوط آب نمک حفظ شده . و همینطور وقتی که آب را روی زمین میریزیم جاری میشود که این هم از ویژگیهای آب است

  انواع مخلوط را نام ببرید ؟

  1 - مخلوط های نا همگن ( غیر یکنواخت )

  2 - مخلوط های همگن ( یکنواخت یا محلول )

  به چه مخلوط هایی ناهمگن ( غیر یکنواخت ) میگویند؟

  به مخلوط هایی که اجزای سازنده ی آن به طور یکنواخت در همه جا پخش نشده اند و میتوان همه اجزای این مخلوط را به آسانی تشخیص داده و جدا کرد.

  سالاد - آجیل - شربت معده - آب گل آلود

  ویژگی مهم مخلوط های ناهمگن چیست ؟

  1 – اجزای آن قابل تشخیص است .

  2 – در همه جای مخلوط بطور غیر یکنواخت پخش شده اند.

  3 – اجزای آن قابل دیدن می باشند.

  سوسپانسیون چیست ؟

  مخلوطی ناهمگن که در آن ذرات یک جامد به صورت معلق در آب پراکنده شده است

  این نوع مخلوط در حالت سکون ته نشین شده و ذرات جامد آن ته نشین میشوند

  شربت معده و آنتی بیوتیک دو سوسپانسیون دارویی هستند و آب گل آلود یک سوسپانسیون طبیعی است .

  آجیل چه نوع مخلوطی است ؟

  نا همگن - زیرا :

  1 - اجزای آن قابل تشخیص است

  2 - بطور غیر یکنواخت پخش شده اند.

  3 - میتوانیم به راحتی اجزای آن را از هم جدا کنیم

  به چه مخلوط هایی همگن ( یکنواخت یا محلول ) میگویند ؟

  در این مخلوط ها اجزای تشکیل دنده به طور یکنواخت در همه جا پخش شده و نمیتوان به راحتی اجزای تشکیل دهنده آن را تشخیص داد و آنها را از هم جدا کرد

  چرا مخلوط آب نمک یک مخلوط همگن است ؟

  زیرا اجرای مخلوط یعنی نمک و آب بطور یکنواحت درهم پراکنده شده اند.

  اجزای آن را نمیتوان به راحتی از هم تشخیص داد و جدا کرد.

  هوا چه نوع مخلوطی است ؟

  همگن - زیرا گازهای سازنده هوا به طور یکنواخت در هم پراکنده شده اند و اجزای آن را نمیتوان به راحتی از هم تشخیص داد و جدا کرد

  محلول چیست ؟

  محلول یک مخلوط همگن است که از دو جزء حلال و حل شونده تشکیل شده است .

  اجزای تشکیل دهنده محلول را نام ببرید ؟

  حلال : ماده ای است که معمولا" جزء بیشتری از محلول را تشکیل میدهد

  حل شونده : ماده ای که در حلال حل میشود

  مانند : آب و شکر . آب حلال و شکر حل شونده است .

  انواع محلول را نام برده و برای هر کدام مثالی بزنید .

  1 - مایع در مایع : سرکه در آب - جوهر در آب - الکل در آب

  2 - جامد در مایع : شکر در آب - نمک در آب ( آب نمک )

  3 - گاز در مایع : اکسیژن در آب - ( نوشابه )

  آلیاژها نیز نوعی محلول جامد در جامد هستند.

  هوا نیز نوعی محلول گاز در گاز است .

  آیا همه مخلوط ها محلول هستند ؟ با مثال توضیح دهید ؟

  خیر ، همه مخلوطها محلول نیستند - وقتی نفت و آب را با هم مخلوط میکنیم و هم میزنیم پس از مدتی آب و نفت از هم جدا میشوند و دیگه محلول نیستند .

  برای جدا سازی محلولهای زیر از چه دستگاههایی میتوان استفاده کرد؟

  روغن در آب = قیف جدا کننده

  شن در آب = کاغذ صافی

  گندم و سبوس = دستگاه خرمن کوب

  چربی در شیر = دستگاه سانترفیوژ

  اوره در خون = دستگاه دیالیز

  املاح در آب = دستگاه تصفیه آب

  مخلوط ماسه و نمک را به چه صورتی میتوان از یکدیگر جدا کرد؟

  کمی آب به مخلوط ماسه و نمک اضافه میکنیم . چون ماسه از نمک سنگین تر است ته نشین میشود و نمک نیز در آب حل میشود . سپس با استفاده از کاغذ صافی ماسه را از آب نمک جدا میکنیم . در مرحله بعدی آب نمک را حرارت داده تا آب بخار شود و نمک در طرف باقی بماند بدین ترتیب ماسه و نمک از هم جدا میشوند.

  میزان حل شدن مواد مختلف در آب به چه عواملی بستگی دارد ؟

  1 - دمای آب

  2 - نوع حل شونده

  3 - فشار ( برای گازها )

  آیا دما بر میزان حل شدن مواد تاثیر دارد؟

  بله -  در اثر گرم شدن حلال ، حل شونده سریعتر در حلال حل میشود .

  مانند آب و نبات : اگر آب گرم باشد نبات سریعتر و به میزان بیشتری در آب حل میشود ولی اگر آب سرد باشد نبات خیلی دیرتر و کمتر در آب حل میشود.

  نکته : در 100 میلی لیتر آب در دمای 20 درجه – 38 گرم نمک حل میشود ولی اگر دما به 30 درجه برسد اثر چندانی بر حل شدن نمک در آب ندارد .

  ماهی ها در آب سرد اکسیژن بیشتری در اختیار دارند یا در آب گرم ؟ چرا؟

  در آب سرد - زیرا میزان حل شدن گاز در آب سرد بیشتر از آب گرم است .

  نکته : بعضی از مواد مانند شکر ، با افزایش دما سریعتر و به میزان بیشتری در آب حل میشوند . در حالی که بعضی از مواد مانند اکسیژن ، با افزایش دما کند تر و به میزان کمتری در آب حل میشوند.

  چرا هنگام باز کردن در بطری نوشابه حجم زیادی گاز همراه مقداری نوشابه از بطری بیرون میریزد؟

  زیرا گاز کربن دی اکسید که تحت فشار زیاد در نوشابه حل شده است با باز شدن درپوش بطری و برداشته شدن فشار به سرعت از محلول خارج میشود.

  روغن های مایع یا گیاهی چه مزیتی نسبت به روغن های جامد دارند؟

  1 - روغن های مایع کلسترول کمتری دارند

  2 - روغن های مایع در خون رسوب نمیکنند و مانع تنگ شدن رگها نمی شوند

  3 - روغن های مایع به راحتی هضم میشوند.

  4 - چربی بد را کاهش میدهند و برای بدن مفید هستند

  ویژگی های اسیدها را بیان کنید ؟

  1 - ترش مزه هستند

  2 - PH  آنها کمتر از 7 است

  مانند : آب پرتقال

  ویژگی های بازها را بیان کنید؟

  1 - تلخ مزه هستند

  2 -PH  آنها بیشتر از 7 است

  مانند : مایع ظرفشویی

  منبع مطلب : arshakrazvan.blogfa.com

  مدیر محترم سایت arshakrazvan.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  ناشناس : دماو فشار

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  علی فخرالدینی 1 ماه قبل
  0

  دو عامل موثر دما در حل شدن مواد

  0
  علی فخرالدینی 1 ماه قبل

  فشار دما

  ناشناس 2 ماه قبل
  0

  R: یکیش افزایش دما میشه اون یکی چیه گی میدونه

  جواد تاتاری 4 ماه قبل
  1

  خیلی سوالات پیاده است

  ناشناس 12 ماه قبل
  0

  من فقط میخواستم ببینم جواب همین سوال عه عوامل موثر علت حل شدن مواد در آب چی میشه جوابش بای

  ناشناس 1 سال قبل
  0

  کدام یک سرعت حل کردن درآب را افزایش نمی دهد البته هم زدن ب آب نمک ج نخود کشمش داب وروغن

  ناشناس 1 سال قبل
  4

  دماو فشار

  0
  دما و فشار 27 روز قبل

  دما و فشار

  0
  ناشناس 1 سال قبل

  دما و فشار

  مهدی 1 سال قبل
  2

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  0
  💗 1 روز قبل

  نمونه سوال امتحانی

  برای ارسال نظر کلیک کنید