توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  دو نقش اساسی پدر و مادر در خانواده چیست

  1 بازدید

  دو نقش اساسی پدر و مادر در خانواده چیست را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  نقش خانواده در تربیت- نخستین کانون تربیت- نقش پدر در تربیت- نقش مادر در تربیت

  نقش خانواده در تربیت- نخستین کانون تربیت- نقش پدر در تربیت- نقش مادر در تربیت

  نقش خانواده در تربیت فرزند خود مهم است و خانواده نخستین کانونی است که فرزندان در آن رشد می کنند و تربیت می شوند.

  نقش خانواده در تربیت فرزند خود از دشوارترین، حساس ترین و پر ثمرترین وظایف آنها به شمار می رود.

  واژه تربیت از ریشه «ربو» به معنـای فزونی، رشـد و برآمدن، گرفته شده است و در اصطلاح به معنای ایجاد زمینه ای مناسـب برای پرورش اسـتعدادهای جسمانی و روحانی و هـدایت آنها درجهت مطلوب، ضـمن جلوگیری از کج روی ها و ناهنجاری هاست.

  امروزه تربیت فرزندان، از دشوارترین، حساس ترین و پرثمرترین وظایف بشری به ویژه والدین است که نتیجه نهایی آن، هم به خانواده و هم به جامعه بازمی گردد. پـدر و مادرکه پدیدآورندگان کودک هستند، باید در زمینه سازندگی ایشان، بهترین و سودمندترین سرمایه گذاری را انجام دهند تا با تربیت صحیح فرزندان خود و تحویل آنان به جامعه، نقش آفرینان مؤثری باشند. والدین باید جنبه معنوی و الهی را در تربیت کودک در نظر بگیرند و به پرورش استقلال فکری و ایجاد خود باوری در کودکان توجه کنند.

  کودک از هنگام تولد تا سالیانی چند، فقـط با خانواده در تماس است و این ارتباط نزدیک و پیوسـته نقش بسـیار مؤثری درسازندگی شخصیت و رفتار وی دارد.

  بدین جهت، دانشمندان مسلمان با توجه به ارزش کانون خانواده، اهمیت نقشی را که این نهاد درسعادت کودک دارد، بیان کرده اند. غزالی، کودک را امانتی در دست پدر و مادر می داند که مانند موم از هر نقشی خالی است و آن ها او را به بـدبختی یا سعادت می رسانند و هر بذری را که بخواهند، در زمین پاک دل وی می رویانند.

  کودک آیینه تمام نمای خانواده خویش است که خوبی، بـدی و هرآن چه را از آن ها می بیند و می شنود، درخود منعکس می سازد از این رو،کوشش والدین در تربیت و پرورش فرزندان، از بزرگ ترین کارهاست.

  هر یک از اعضای خانواده، وظایفی بر عهده دارند که فقط درصورت عمل به آن ها، خانواده به کمال مطلوب خواهد رسید. هر چند این روابط بین هر دوطرف جریان دارد و پدر و مادر هر دو در قبال فرزند خویش وظایفی دارند که باید از عهده آن برآیند، نقش اصلی درخانواده به عهده پدر است و وظیفه او نگهداری و تربیت اعضای خانواده است.

  امام سجاد (ع) نیز درکلامی خطاب به پدران، آن ها را متوجه حالت روانی و طبیعی کودکان می کند و تربیت آن ها را بر پدران واجب می داند و می فرماید:

  حق فرزند بر تو این است که بدانی او قسمتی از وجود توست و درخیر وشر دنیا به تو پیوند دارد. تو در تربیت، آداب آموزی وخداشناسـی او مسئولیت داری. بایستی او را در محبت و اطاعت خـدا کمک کنی و وسایل ایمان و پاکی او را فراهم سازی. عمل تو درباره او بایـد مانندکسی باشدکه یقین دارد اگر در این راه کمترین زحمتی به خود دهد، پاداشبی کافی دارد و اگر کمترین کوتاهی کند، مورد سرزنش و مجازات قرارخواهدگرفت. پس در انجام دادن آموزش همچون کسی باش که به کارهای نیکوی او دنیا آراسته می شود تا با عمل خوبت درباره او نزد پروردگارش ایمن باشی.

  پس از تولد نوزاد، مادر نخستین فردی است که با او تماس مستقیم دارد. در واقع، زندگی کودک با ارتباط زیستی میان او و مادر آغاز می شود. این ارتباط نه تنها در رفع نیازهای کودک مؤثر است، بلکه بر حالات روانی و عاطفی وی نیز تأثیر می گذارد.

  مطالعات روان پزشکان درباره ناراحتی ها و اختلالات عاطفی کودکان نشان می دهد که دلیل بیشتر این اختلالات، محرومیت از مادر است. کُندی درسخن گفتن، پایین آمدن بهره هوشی، جنب وجوش کم،کمبود واکنش عاطفی، پرخاشگری، اختلال حواس، ضعف استعداد، تفکر انتزاعی و بسیاری از مسائل دیگر، از آثار ناگوار محرومیت از مادر است.

   بر اساس روایت های نقل شده، مادر بیش از پدر به فرزند خود ابراز محبت می کند و نسبت به رشد و تکامل او جّدیت بیشتری ازخود نشان می دهد که ازاهمیت وجود مادر برای رشدکودک حکایت دارد.

  امام سجاد (ع) ضمن بیان گوشه ای از تلاش طاقت فرسای مادر در مسیر رشد و تربیت فرزند، می فرماید:

  هرگز کسی را به تنهایی یارای سپاس و تقدیر از مادر نیست، مگر ازخداوند مدد جوید و از او توفیق ادای این وظیفه را بطلبد.

  بر این اساس، نقش سـرنوشت ساز مادر در تربیت کودک، از اهمیت والایی برخوردار است. معموًلا بیشترین مشکلات موجود در تربیت کودکان، از محیط خـانه سرچشمه می گیرد و اگرکودک از همان ابتدا تحت تربیت مادری فهیم و باکمال قرار گیرد، در آینده به وظایف خود در برابر خانواده، دوسـتان و به طورکلی اجتماع بهتر عمل خواهدکرد و خود نیز برای تربیت نسل آینده، جدیت بیشتری به خرج خواهد داد.

  مادر به عنوان الگویی برای فرزند خویش، می تواند با آموزش و تربیت صحیح، بسیاری از عیب های روحی و اخلاقی را از ضمیرکودک بزداید و او را در مسیرکمال و آگاهی تربیت کند.

  منبع مطلب : yaresevom.com

  مدیر محترم سایت yaresevom.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 20 روز قبل
  1

  من می گم

  دو نقش اساسی پدر ومادر در خانواده

  نگهداری از فرزندان است

  1
  ناشناس 20 روز قبل

  من خوش حالم که در این سایت آمدم و این سایت خیلی خیلی عالی بود

  امیر 20 روز قبل
  0

  نقش پدرومادر درخانواده

  ریحانه 20 روز قبل
  0

  مراقبت از فرزندان

  ریحانه 20 روز قبل
  0

  تربیت فرزندان مراقبت از فرزندان

  ناشناس 20 روز قبل
  0

  تربیت فرزندان مراقبت از فرزندان

  حسناعبدللهی 1 ماه قبل
  1

  تربیت و اسم‌ونام فرزند

  حسناعبدللهی 1 ماه قبل
  1

  تربیت و محبت

  1 سال قبل
  0

  مهم ترین چیزی محبت

  0
  1 سال قبل

  خ

  مهدی 2 سال قبل
  1

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید