توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  ذوب شدن آهن تغییر فیزیکی است یا شیمیایی

  1 بازدید

  ذوب شدن آهن تغییر فیزیکی است یا شیمیایی را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  تغییر فیزیکی و مثالهای آن — به زبان ساده (+ دانلود فیلم آموزش رایگان)

  مرورگر شما از این ویدیو پشتیبانی نمیکنید.

  تغییرات مختلفی هر روزه در اطراف ما اتفاق می‌افتند. همانطور که شیمیدان‌ها عناصر و ترکیبات را دسته‌بندی کرده‌اند، برای تغییرات مختلف نیز دو دسته با نام‌های تغییر فیزیکی و تغییر شیمیایی در نظر گرفته‌اند. شیمیدان‌ها با مطالعه تغییرات مواد، اطلاعات زیادی در خصوص طبیعت آن‌ها بدست می‌آورند.

  فیلم آموزش تغییر فیزیکی و مثالهای آن — به زبان ساده (+ دانلود فیلم آموزش رایگان)

  تغییر فیزیکی

  یک تغییر فیزیکی عبارتست از تغییری که در آن هیچ پیوند شیمیایی شکسته یا تشکیل نمی‌شود. از آنجایی که ماده حاصل با ماده اولیه یکی است، خواص آن همچون رنگ، بو و نقطه جوش ثابت می‌ماند. تغییر فیزیکی شامل تحرک مولکول‌های مواد بدون تغییر آن‌ها است. به عبارت دیگر، تغییر فیزیکی زمانی اتفاق می‌افتد که در آن مواد به هنگام تغییر، ترکیب شیمیایی خود را عوض نکنند. در حالت کلی، یک تغییر فیزیکی به کمک روش‌های فیزیکی قابل برگشت است. به طور مثال، نمک حل شده در آب را می‌توان با تبخیر آب، دوباره بدست آورد. البته حل شدن نمک در آب را نمی‌توان به طور کامل یک تغییر فیزیکی دانست و در متون مختلف هیچ دسته‌بندی برای این تغییر انجام نشده است.

  رابطه بین خواص فیزیکی و تغییر فیزیکی

  تغییر فیزیکی، شامل تغییر خواص فیزیکی نیز می‌شود. این خواص عبارتند از:

  به هنگام آب شدن قالب یخی و توانایی جاری شدن، شکل آن نیز تغییر پیدا می‌کند اما ترکیب آن عوض نمی‌شود. در تعریف دیگر می‌توان گفت تغییر فیزیکی تغییری است که در آن برخی خواص یک نمونه از ماده تغییر می‌کند اما هویت ماده بدون تغییر باقی می‌ماند.

  زمانی که به آب در حالت مایع حرارت بدهیم، به بخار آب تبدیل می‌شود. با وجود اینکه خواص فیزیکی آن تغییر کرده است اما مولکول‌های آب به همان شکل قبلی خود حضور دارند. در حقیقت همچنان در هر مولکول آب یک اتم اکسیژن و دو اتم هیدروژن داریم که با پیوند کووالانسی در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند. مثال خرد کردن کاغذ را در نظر بگیرید. با خرد کردن کاغذ،‌ آن را به چیزی به غیر از کاغذ تبدیل نمی‌کنید و کاغذ خرد شده با کاغذ قبلی تفاوتی ندارد که همان مفهوم تغییر فیزیکی است.

  نمونه‌ای دیگر از تغییر فیزیکی را می‌توان در حرارت دادن به استیل (فولاد) برای ساخت تیغه یک کارد (چاقو) پیدا کرد. همچنین به هنگام آهنگری، فلزات را حرارت و با این کار چکش‌خواری و شکل‌پذیری آن‌ها را افزایش می‌دهند. این فرآیند هم شامل یک تغییر فیزیکی است. بسیاری از تغییرات فیزیکی برگشت‌پذیر و بسیاری از تغییرات شیمیایی برگشت‌ناپذیر هستند. اما برگشت‌پذیری معیار مناسبی برای دسته‌بندی نیست. با وجود اینکه برخی از مشخصات مانند تغییر رنگ، بو یا تولید گاز حاکی از یک تغییر شیمیایی هستند اما هرکدام از این شاخصه‌ها می‌توانند در یک تغییر فیزیکی هم اتفاق بیافتند.

  مثال‌هایی از تغییر فیزیکی

  در ادامه به ارائه نمونه‌هایی از تغییرات فیزیکی خواهیم پرداخت:

  تغییر حالت

  بسیاری از عنصرها و برخی ترکیبات به هنگام حرارت دادن از جامد به مایع و از مایع به گاز و برعکس تبدیل می‌شوند. برخی مواد مانند ید و دی‌اکسید کربن به طور مستقیم طی فرآیندی با نام تصعید از جامد به گاز تغییر حالت می‌دهند.

  مغناطیس

  اگر یک آهنربا را در کنار یک آهن نگه دارید، به طور موقت آهن را هم به آهنربا تبدیل کرده‌اید. به عبارت دیگر، مواد «فرومغناطیس» (Ferro-Magnetic)، می‌توانند به آهنربا تبدیل شوند. این فرآیند برگشت‌پذیر است و تاثیری بر ترکیب شیمیایی ندارد.

  تبلور

  بسیاری از عناصر و ترکیبات بلورهایی را تشکیل می‌دهند. برخی از آنها همچون کربن می‌توانند به شکل‌های مختلفی همچون الماس،‌ گرافیت، گرافن و فولرن تبدیل شوند. البته مواد ذکر شده همگی از آلوتروپ‌های کربن هستند.

  بلورها تاثیر زیادی بر خواص فیزیکی یک فلز همچون مقاومت و چکش‌خواری آن دارند. نوع بلور، شکل و اندازه آنها با حرارت دادن، لوله کردن و چکش زدن تغییر می‌کند.

  مخلوط‌ها

  به طور معمول، مخلوط‌هایی که شامل ذرات محلول نیستند را می‌توان به سادگی به کمک روش‌های صاف کردن یا ته‌نشینی از یکدیگر جدا کرد. البته مخلوط‌ها می‌توانند خواصی متفاوت با اجزای سازنده خود داشته باشند. به طور مثال، می‌توان به مخلوط آب و ماسه اشاره کرد. به کمک این مخلوط می‌توانید مجسمه‌های گلی بسازید اما هیچکدام از اجزای سازنده این مجسمه‌ها یعنی آب و ماسه، به تنهایی نمی‌توانند موجب ساخت یک مجسمه باشند درحالیکه به کمک خاصیت کشش سطحی مخلوط حاصل، چنین قابلیتی برای مخلوط امکان‌پذیر خواهد بود.

  محلول‌ها

  اجزای بیشتر محلول‌های نمکی و برخی ترکیبات همچون شکر را می‌توان به کمک تبخیر از یکدیگر جدا کرد. سایر مخلوط‌ها یا مایعات فرار مانند الکل‌های با جرم مولی کم را می‌توان به کمک تقطیر جزء به جزء از یکدیگر جدا کرد.

  آلیاژها

  به مخلوط عناصر فلزی مختلف «آلیاژ» (Alloy) می‌گویند. «برنج» (Brass) آلیاژی از مس و روی است. جداسازی فلزات مختلف از آلیاژها فرآیندی دشوار است و به فرآوری شیمیایی نیاز دارد. در حقیقت، تهیه آلیاژها نمونه‌ای از تغییر فیزیکی به شمار می‌آید که برگشت‌پذیری آن توسط روش‌های فیزیکی قابل انجام نیست. اجزای تشکیل دهنده آلیاژهای شامل جیوه را می‌توان با ذوب کردن آلیاژ و استخراج بخار جیوه از یکدیگر جدا کرد.

  سایر تغییرات فیزیکی

  فعالیت‌هایی که هر روزه انجام می‌دهیم شامل بسیاری از تغییرات فیزیکی است که از جمله آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  مثال

  مشخص کنید که هر یک از تغییرات زیر جزو کدام دسته از تغییرات هستند. تغییرات شیمیایی یا فیزیکی؟

  حل:

  اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌های زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

  ^^

  منبع مطلب : blog.faradars.org

  مدیر محترم سایت blog.faradars.org لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  بخش دوم علوم پایه پنجم "تغییرات مواد"

   آنچه باید بدانید:

  مواد اطراف ما به طور دائم در حال تغییر هستند. تغییرات ماده به دو دسته ی اصلی تغییرات فیزیکی و تغییرات شیمیایی تقسیم می شود.

  نکته: عامل تمام تغییرات فیزیکی و شیمیایی، انرژی است و بیشترین انرژی که در این تغییرات دخالت دارد گرما می باشد.

  تغییر فیزیکی: تغییراتی که در آن جنس ماده عوض نمی شود (نوع مولکولها تغییر نمی کند) و ماده به ماده ی دیگری تبدیل نمی شود، تغییر فیزیکی نامیده می شوند.

  برخی از تغییرات فیزیکی معروف:

  پاره کردن کاغذ، ذوب شدن یخ، تبخیر آب، یخ زدن آب، بریدن چوب، تبدیل گندم به آرد، تراشیدن مداد، حل کردن شکر در آب، خشک کردن نان و ...

  نکته: تغییر فیزیکی را می توان تغییر در رابطه ی ذرات ماده دانست. به عبارت دیگر بدون آنکه نوع مولکولها تغییر کند، تنها ربایش، جنبش و فاصله ی آنها و طرز قرارگیری آنها نسبت به یکدیگر تغییر می کند.

  برخی تغییرات شیمیایی معروف:

  زنگ زدن آهن، کپک زدن نان، زرد شدن برگ درختان، سوختن چوب، پختن تخم مرغ، هضم غذا، پختن نان، فاسد شدن میوه با شیر، ریختن جوش شیرین در سرکه، حرارت دادن نوشته ای که با آب لیمو بر روی کاغذ نوشته ایم و ...

  نکته: سوختن شمع شامل دو تغییر فیزیکی و یک تغییر شیمیایی است که به ترتیب عبارتند از: ذوب پارافین شمع، تبخیر پارافین مایع و سوختن بخار پارافین

  نکته: از ترکیب سرکه و جوش شیرین گاز دی اکسید کربن ایجاد می گردد.

  انواع تغییرات شیمیایی مهم:

  تجزیه

  ترکیب

  تجزیه: جدا شدن اتم های سازنده یک مولکول را تجزیه می نامیم،

  مانند تجزیه آب :                                                 ● +  ο ο®

  ترکیب: ترکیب شدن اتم های مختلف و ایجاد مولکول جدید را ترکیب می نامیم.

  مانند زنگ زدن آهن :                                                                                          ο●  ®  ● + ο

  زنگ زدن آهن یک تغییر شیمیایی مهم:

  اگر یک تکه آهن در هوای مرطوب قرار گیرد به تدریج با اکسیژن هوا ترکیب می شود و ماده ی جدیدی به نام اکسیدآهن ایجاد می کند که نسبت به آهن اولیه، مقاومت کم تری دارد و به رنگ قرمز مایل به قهوه ای است.

  نکته: زنگ زدن آهن یک تغییر شیمیایی به نام اکسید شدن است.

  نکته: هر گاه اکسید شدن ماده ای بسیار سریع صورت پذیرد، با تولید نور و گرما همراه خواهد بود، به این عمل سوختن گفته می شود. برای سوختن یک جسم سه شرط لازم است که به صورت زیر خلاصه شده است:

  گرما ، سوخت ، اکسیژن


  نکته: با حذف هر یک از شرایط لازم برای سوختن، آتش خاموش می شود. مثلا ریختن آب بر روی آتش با سرد کردن آتش سبب خاموش شدن آن می شود.

  نکته: در تمام تغییرات شیمیایی همیشه جرم مواد اولیه با جرم مواد حاصل برابر است.

  اکسید آهن (72 گرم) ® اکسیژن (16 گرم) + آهن (56 گرم)

  پایان بخش دوم...

   بهرامی نژاد

  آموزگار دبستان هوشمند مطهر

  منبع مطلب : dabestanmotahar.blogfa.com

  مدیر محترم سایت dabestanmotahar.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  علیرضا 2 ماه قبل
  -1

  فیزیکی زیرا ان ماده به ماده ی جدیدی تبدبل نمی شود و فقط مولکول ها به همدیگر بیشتر می چسبند

  ناشناس 2 ماه قبل
  0

  من امروز ازمعلمم پرسیدم وگفت تغییرفیزیکی

  ابوالفضل خسروی 1 سال قبل
  1

  ذوب شدن آهن تغییر فیزیکی

  0
  ناشناس 21 روز قبل

  فیزیکی

  سلیم 1 سال قبل
  1

  ذوب شدن آهن تغییر فیزیکی هست چون برگشت پذیر هست وقتی سرد بشه دوباره جامد میشه در ثانی اتم های آهن همون آهن می مونن و ترکیب نمیشن

  سحر 1 سال قبل
  1

  ذوب شدن اهن تغیری شیمیایی است

  سحر 1 سال قبل
  -1

  ذوب شدن اهن تغیری شیمیایی است

  سحر 1 سال قبل
  0

  ذوب شدن اهن تغیری شیمیایی است

  ننن 2 سال قبل
  2

  ذوب آهن تغییر شیمیایی است یا فیزیکی

  2
  پرفسور😐💗 1 سال قبل

  شمیایی

  0
  مینو هاشمی 2 سال قبل

  ذوب شدن آهن تغییر شیمیایی است یا فیزیکی

  مهدی 2 سال قبل
  1

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید