توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  رحم الله من يقرأ سورة الفاتحة مع الصلوات

  1 بازدید

  رحم الله من يقرأ سورة الفاتحة مع الصلوات را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  آسمانی

  سوره حمد که با نام‌ های، الحمد، الفاتحه، فاتحة الکتاب، سبع المثانى، امّ الکتاب و … خوانده مى شود از زیباترین و پرمحتوا ترین سوره‌هاى قرآنى می باشد.
  امام رضا علیه السلام می فرمایند:
  خیر و حکمتى که در سوره حمد جمع آمده است، در جاى دیگر قرآن نیست
  پیامبر اسلام صلی الله علیه وآله سوره حمد را برترین سوره قرآن و شریف ترین گنج عرشی دانسته‌اند.
  براى قرائت این سوره مبارکه پاداش‌هاى فراوانى ذکر شده است که دلالت بر عظمت سوره حمد دارد.

  منبع مطلب : assemani.blog.ir

  مدیر محترم سایت assemani.blog.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.مرورگر شما از این ویدیو پشتیبانی نمیکنید.

  ضرب المثل های قرآنی; «فاتحه الکتاب» در فرهنگ عامیانه

  قرآن کریم به عنوان کتاب آسمانی در لایه های مختلف زندگی مردم ایران حضور دارد. این حضور پر نور، چنان تأثیری در فرهنگ عامیانه مردم گذاشته است که در بسیاری از مثل ها، کنایه ها، شعرها، دعاها، سوگندها، نفرین ها و… خواسته یا ناخواسته به کار می رود.کمتر کسی را می توان پیدا کرد که تعبیر«فاتحه کسی راخواندن» یا «به هیچ صراطی مستقیم نبودن» را نشندیده باشد.شاید در کاربردهای عامیانه گوینده سخن متوجه استفاده از این عبارت ها و تأثیرات قرآنی نباشد؛ولی به هر روی، بسیاری از ما در محاورات روزانه خود از این گونه تعبیرات عامیانه استفاده می کنیم.

  البته پیدایش این گونه از عبارت ها و گونه های کلامی، مرهون ذوق سلیم و طبع روان مردم نیک اندیش ایران در گذشته و حال بوده است که تلاش کرده اند؛ کلمات، عبارت ها، نام سوره ها و متن ایات قرآنی را در گفتار روزانه خود بگنجانند.

  در این نوشتار برآنیم تا بخش دیگری از تأثیرات قرآنی بر فرهنگ عمومی را به علاقمندان تقدیم داریم.

  فضیلت و کاربردهای سوره حمد:

  سوره مبارکه «حمد» که با نام های؛ الحمد، الفاتحه، فاتحة الکتاب، سبع المثانی، امّ الکتاب و… خوانده می شود از زیباترین و پرمحتواترین سوره های قرآنی است به گونه ای که امام رضا(ع) فرموده اند: خیر و حکمتی که در سوره حمد جمع آمده است. در جای دیگر قرآن نیست 1 و پیامبر گرانقدر اسلام آن را برترین سوره کتاب خدا 2 و شریفترین گنج عرشی3 دانسته اند.

  برای قرائت این سوره شریفه پاداش های فراوانی ذکر شده است که دلالت بر عظمت این سوره مبارکه دارد. از امام باقر(ع) روایت شده است:هر کس سوره حمد را قرائت کند خداوند در خیر دنیا و آخرت را به رویش می گشاید.4 و پیامبر اکرم(ص) قرائتش را برابر با قرائت یک سوم قرآن برشمرده اند.5

  نخستین استفاده مردم از این سوره در نمازهاست. همانطور که آگاهیم قرائت سوره حمد در قرائت نمازها واجب است و نمازگزاران حداقل روزی ده بار این سوره را قرائت می کنند.

  دومین نوع استفاده مردم از سوره حمد، در قرائت آن برای اموات است. مرسوم است که برای مردگان سوره حمد قرائت می شود. منشأ این عمل روایاتی است که درباره قرائت سوره حمد برای اموات و هدیه ثواب آن برای ایشان است.

  سومین گونه کاربرد سوره حمد در بین مردم، شفاجویی از این سوره است.بسیاری از مردم این سوره را برای شفای از بیماری قرائت می کنند. اصطلاح «دم زدن» آب که در آن پس از قرائت سوره حمد بر ظرف آب می دمند و آن را به مریض می خورانند، نیز از همین باب است. منشأ این عمل نیز روایاتی که در باب شفاجویی از ایات قرآن بویژه سوره حمد وارد شده است.

  سوره حمد در فرهنگ عامیانه:

  تأثیر پذیری فرهنگواره های ایرانی از یکمین سوره قرآن کریم به چند گونه است:

  1.در پاره ای از این عبارت ها نام این سوره به صورت «حمد» یا «الحمد» آمده است که یکی از نام های مشهورو پرکاربرد این سوره می باشد. نام این سوره بر اساس نخستین کلمه از ایه دوم این سوره است.

  2.در گروهی دیگر از این فرهنگواره ها نام دیگر این سوره یعنی «فاتحه» یا «الفاتحه» مورد استفاده است. از آنجا که قاری قرآن با گشایش کتاب با این سوره مواجه می شود و در حقیقت گشاینده کتاب قرآن است «الفاتحه» و «فاتحة الکتاب» خوانده می شود.

  1.حمد و سوره را درست کردن

  رسمی است قدیمی به معنای قرائت حمد و سوره را به طور صحیح یادگرفتن. منشأ پیدایش این رسم، حساسیت متدینان به صحّت نمازهاست. معمولاً متدینان کم سواد، حمد و سوره نماز خود را نزد فردی با سواد یا روحانی می خوانند تا به درست خواندن و صحیح بودن نماز خود، اطمینان یابند. نمونه ای از کاربرد این تعبیر در فرهنگ مردم چنین است:«الآن مسافران روی پشت بام مجاور، حمد و سوره شان را درست می کنند».

  2. الحمدلله

  «الحمدلله رب العالمین» به معنای «خدا را شکر» معمولاً در پاسخ از احوالپرسی و در مقام تشکر از کسی که احوالپرسی می کند، گفته می شود. گاهی اوقات نیز در شکرگزاری از خداوند گفته می شود، مانند:«باز الحمدلله، به سلامت آمدی، جای شکرش باقی است».

  3. صراط المستقیم

  به معنای راه راست و مستقیم است.گاه به مجاز به معنای راستی و درستی می اید، نیز به هر گونه راهی که راست و مستقیم باشد گفته می شود و گاهی در جواب پرسش از آدرس گفته می شود:«صراط المستقیم».

  4. به هیچ صراطی مستقیم نبودن

  به معنای اینکه شخص در هیچ کاری، استواری و پایداری نداشته و پس از مدتی آن را رها می کند و در هیچ راهی و صراطی مستقیم نیست. این عبارت کنایه از در هیچ کاری ثابت نبودن و روش ثابتی نداشتن است.

  5. فاتحه یا الفاتحه

  این کلمه که نام سوره اول قرآن نیز می باشد به صورت های مختلفی کاربرد دارد.

  الف ـ «دیروز به فاتحه فلانی رفتم» به معنای شرکت در مجلس ترحیم و یادبود است.

  ب ـ «برای اموات خود فاتحه خواندم»،به مجاز به این سوره و سوره اخلاص گفته می شود و وقتی کلمه فاتحه گفته می شود منظور هر دوی این سوره ها است.

  د ـ کلمه ای که در مجالس ترحیم برای اعلان خواندن سوره فاتحه توسط شخص وارد شونده در مجلس یا شخص دیگری که مجلس گردان و پخش کننده جزوات قرآنی است، گفته می شود و معمولاً با کشیدگی صدا همراه است.

  6. فاتحة مع الصلوات

  جمله ای است که معمولاً در مجالس ترحیم به همین صورت یا به صورت فاتحه مع الاخلاص و الصلوات و گاهی به صورت دعا:«رحم الله من یقرأ الفاتحة مع الصلوات» به کار می رود. این جمله را با صدای بلند بر زبان می آورند تا حضّار سوره فاتحه و اخلاص بخوانند و صلوات بفرستند.

  7. جابجا کنعبد جابجا کنستعین

  به مفهوم هر سخن جایی و هر نکته مقامی دارد به کار می رود و همچنین به معنای گاهی این و گاهی آن و هر کاری جای خود دارد،استعمال می شود.اصل این مثل از آنجاست که از دانشمندی ظریف ـ به مزاح ـ پرسیدند: سبب چیست که لفظ ایاک در ایه:«ایاک نعبد و ایاک نستعین» تکرار شده است در صورتی که به رعایت ایجاز و اختصار ممکن بود گفته شود:«ایاک نعبد و نستعین». دانشمند جواب داد: برای اینکه اگر«ایاک» تکرار نشده بود،معنی اش این بود که عبادت و استعانت همیشه با هم باشد در صورتی که بعضی جاها خدا را عبادت می کنیم بدون قصد استعانت و بعضی اوقات از خدا استعانت می کنیم که به عبادت اشتغال نداریم و آنگاه بر سبیل ظرافت گفت:ایاک نعبد و ایاک نستعین؛یعنی جابجا کنعبد و جابجا کنستعین».

  8. تا ولا الضالّین چیزی را قبول داشتن(قبول کردن)

  کنایه ای است از پذیرش کامل و بدون شرط یک مطلب،به معنای این که گوینده تمامی موضوع و مطلب مورد نظر را قبول دارد. گاهی در ابتدای گفتار گفته می شود و از گوینده مطلب می خواهند که مطلب را ادامه ندهد، چون من تا ولاالضالینش را می پذیرم. تشبیه به اینکه از ابتدای سوره حمد تا پایانش که ولاالضالین باشد را قبول دارم. پس کنایه حاضر به معنای «به همه جزئیات موضوع گردن نهادن است».

  9. مثل الحمد از برداشتن

  هرگاه بخواهند درستی حفظ بودن مطلبی را به مخاطب گوشزد کنند و به او اطمینان دهند که مطلب مورد نظر را به صورت کامل در حافظه دارند از این عبارت استفاده می کنند. چون سوره الحمد را تمامی مسلمانان از بردارند و در بیان آن نیز دچار هیچ لکنت یا فراموشی نمی شوند.

  10. فاتحه کسی (یا چیزی) را خواندن

  به معنای از کسی یا چیزی صرف نظر کردن است. در محاورات عامیانه در صورتی به کار می رود که بخواهند مفهوم چیزی را نابود شده و از دست رفته و به اتمام رسیده را برسانند. تعبیرات «فاتحه اش را خواندم» و«باید فاتحه اش را خواند» به کار می برند.

  11. مثل الحمد توی دهن ها(یا سر زبان ها) افتادن

  از آنجایی که سوره حمد به صورت روزانه و بیش از سوره های دیگر قرآن بر سر زبان مسلمانان جاری می شود، بیشتر توی دهن ها و سرزبان هاست.هر گاه فردی به نیکی بر سر زبان ها باشد و همه از او یاد کنند و اصطلاحاً«نُقل هر محفل و نُقل هر مجلسی باشد» می گویند فلانی مثل الحمد توی دهن ها افتاده است. و نیز بخواهند شهرت خبری یا شایعه شدن مطلبی را بیان دارند از این تعبیر استفاده می کنند.

  12. فاتحه بی حمد برای کسی خواندن

  به معنای این است که برای شخص مورد نظر اهمیتی قائل نمی شوند؛زیرا ماهیت فاتحه به سوره حمد آن است و اگر فاتحه بی الحمد باشد، معنایی ندارد. فاتحه بی الحمد خواندن برای بیان بی ارجی و بی حرمتی فرد مورد نظر گفته می شود. مانند:«او فکر می کند تحویلش می گیرند، نمی داند که فاتحه بی الحمد برایش می خوانند».

  1. علل الشرائع، صدوق،ج 1، ص 260.

  2. مجمع البیان، طبرسی، ج 1، ص 48.

  3. الامالی، صدوق، ص 241.

  4. مستدرک الوسائل، نوری، ج 4، ص 330.

  5. بحارالانوار، مجلسی،ج 89، ص 259.

  منبع مطلب : hawzah.net

  مدیر محترم سایت hawzah.net لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  احسان عبدالهی 15 روز قبل
  0

  سلام

  مهدی 3 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید