توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  ریه های زمین لقب کدام زیست بوم است

  1 بازدید

  ریه های زمین لقب کدام زیست بوم است را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  آمازون، ریه های کره ی زمین

  جنگل‌های حاره‌ای آمازون یکی از شاهکارهای خلقت بوده و به علت وجود آب‌وهوایی گرم و رطوبت بسیار زیاد، وجب به وجب آن پوشیده از گیاهان و درختان انبوه است. وجود این جنگل‌ها برای کره‌ی زمین به قدری مهم است که برخی آن‌ را «ریه‌های کره‌ی زمین» می‌نامند. بلیط هواپیما

  ۱. ۲۰ درصد اکسیژن زمین توسط جنگل‌های حاره‌ای آمازون تولید می‌شود.

  ۲. جنگل آمازون بیش از نیمی از جنگل‌های بارانی جهان را تشکیل می‌دهد.

  ۳. در طول ۴۰ سال گذشته حداقل ۲۰ درصد از جنگل‌های آمازون از بین رفته‌اند.

  ۴. مساحت جنگل های آمازون ۵ میلیون و پانصد هزار کیلومتر مربع است که ۲ برابر مساحت کشور آرژانتین است.

  ۵.  روی رودخانه‌ی آمازون هیچ پلی ساخته نشده است.

  ۶. باد، شن و ماسه را از صحرای بزرگ آفریقا به جنگل‌های آمازون می‌آورد و مواد معدنی مورد نیاز آن را تامین می‌کند. یعنی صحرا این جنگل حاره‌ای را بارور و حاصلخیز می‌کند.

  ۷. انسان‌ها برای اولین بار حداقل ۱۱۲۰۰ سال پیش در جنگل‌های آمازون سکونت یافتند.

  ۸. جنگل‌های حاره‌ای آمازون حداقل از ۵۵ میلیون سال پیش وجود داشتند. 

  ۹. از هر ۱۰ گونه‌ی شناخته‌شده در جهان، یکی در جنگل‌های آمازون زندگی می‌کند.

  ۱۰. نام آمازون از اساطیر یونانی به نام «آمازون‌ها» آمده است. آن‌ها گروهی از زنان جنگجو بودند. در بسیاری از قبیله‌های این منطقه، زنان هم‌پای مردان می‌جنگیدند.

  ۱۱. قبلا رودخانه‌ی آمازون در جهت مخالف (یعنی از شرق به غرب) جریان داشت.

  ۱۲. تقریبا ۴۰۰ میلیارد درخت، از ۱۶ هزار گونه‌ی مختلف در جنگل‌های حاره‌ای آمازون رشد می‌کنند. 

  ۱۳. پروانه‌های آمازون، اشک لاک‌پشت می‌خورند!

  ۱۴.  حدود ۶۰ درصد جنگل‌های آمازون در برزیل قرار دارد؛ ۱۳ درصد آن در خاک پرو، ۱۰ درصد آن در کلمبیا و قسمتی از آن نیز در ونزوئلا، اکوادور، بولیوی و سه کشور دیگر قرار گرفته است.

  ۱۵.  زیر رودخانه‌ی آمازون در برزیل یک رودخانه‌ی زیرزمینی به طول ۴ کیلومتر وجود دارد که ممکن است طول آن به اندازه‌ی رودخانه‌ی آمازون باشد اما عرض آن صد‌ها برابر بزرگ‌تر از آن است!

  ۱۶. در سال ۲۰۰۸، نروژ یک میلیارد دلار (دلار آمریکا) برای نجات جنگل‌های آمازون کمک کرد. 

  ۱۷. حجم آب رودخانه‌ی آمازون، ۵ برابر بیشتر از هر رودخانه‌ی دیگر روی زمین است. 

  ۱۸. از نظر علمی بیش از ۴۰ هزار گونه‌ی گیاهی، ۲۲۰۰ نوع ماهی، ۱۲۰۰ پرنده، ۴۲۰ پستاندار، ۴۲۰ دوزیست و ۳۷۰ خزنده در منطقه‌ی آمازون طبقه‌بندی شده است. بلیط تهران استانبول | بلیط استانبول تهران

  ۱۹. شهر ایکیتوس در پرو، بزرگ‌ترین شهر در جهان است که از طریق جاده دسترسی به آن امکان ندارد. این شهر در اعماق جنگل‌های آمازون واقع شده و بیش از ۴۰۰ هزار نفر جمعیت دارد.

  ۲۰. مطالعه‌ای در سال ۱۹۹۹ انجام گرفت که نشان داد یک کیلومتر مربع از جنگل‌های آمازون می‌تواند ۹۰۷۹۰ تن از گیاهان زنده را در خود جای دهد.

  ۲۱. جنگ آمازون خانه‌ی بیش از ۲/۵ میلیون گونه از حشرات است.

  منبع مطلب : dooronazdik.com

  مدیر محترم سایت dooronazdik.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  ریه‌های زمین در خطرند

  ریه‌های زمین در خطرند

  گزارش‌های رسمی نشان می‌دهد در هر دقیقه مساحتی بالغ‌بر 5 زمین فوتبال از حجم مساحت درختان جنگلی در سراسر جهان به‌طور غیرقانونی کاسته می‌شود.

  مصرف‌کنندگان در سراسر دنیا و به‌ویژه مصرف‌کنندگان اروپایی و آمریکایی که از محصولاتی مانند گوشت گاو، چرم و چوب استفاده می‌کنند، در نابودی جنگل‌های دنیا سهمی به سزایی دارند. به گفته کارشناسان، کشورهای غربی اصلی‌ترین خریدار محصولات فوق هستند و درصورتی‌که قوانین مدون و سخت‌گیرانه‌ای برای خرید این محصولات از سوی دولت‌ها وضع شود از سرعت تخریب جنگل‌ها کاسته خواهد شد. در این قوانین خریداران ابتدا باید از نحوه تولید محصولات و قانونی یا غیرقانونی بودن آن اطمینان حاصل کنند و سپس نسبت به واردات این اقلام اقدام شود. در این صورت به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای از روند قطع درختان جنگلی کاسته شده و تمامی تجارت‌ها از کانال قانونی انجام خواهد شد.

  برای درک بهتر موضوع فوق کافی است بدانیم بر اساس گزارش مرکز پژوهشی آژانس محیط‌زیست در سال 2010، بیش از 40 درصد چوب صادرشده از پرو به ایالات‌متحده امریکا، از طریق تجارت قاچاق و غیرقانونی به دست می‌آید. این چوب‌ها به‌طور عمده به درختان سدر و ماهون متعلق هستند.

  در حقیقت بیشترین میزان حجم قطع درختان جنگلی به‌منظور ایجاد چراگاه‌های جدید برای مقاصدی مانند دامپروری است و این موضوع در کشورهایی مانند برزیل و اندونزی که بیشترین میزان مساحت جنگل‌های دنیا را دارند بیشتر مشاهده می‌شود.

  بر اساس گزارش‌های رسمی، سرعت تخریب مناطق جنگلی در قاره‌های آسیا و آفریقا روند سریع‌تری را طی کرده و این موضوع می‌تواند تبعات و بحران‌های جدی زیست‌محیطی در پی داشته باشد و از این نظر قابل‌تأمل است که نزدیک به نیمی از تخریب جنگل‌ها در سطح دنیا به‌صورت غیرقانونی و مخفیانه انجام می‌شود. سودجویی به‌منظور تجارت موادی از قبیل گوشت قرمز، چرم، سویا، روغن پالم و چوب مهم‌ترین انگیزه افرادی است که به‌صورت غیرقانونی جنگل‌ها را تخریب می‌کنند و عوامل طبیعی مانند آتش‌سوزی و سیل در مقایسه با فعالیت‌های این افراد، خسارت بسیار کمتری به جنگل‌های دنیا وارد می‌کند.

  بر اساس گزارش سازمان‌های زیست‌محیطی غیرانتفاعی در برزیل، فقط طی ماه سپتامبر (شهریور) سال گذشته بیش از یک‌صد و پنجاه مایل مربع (برابر با سیصد و هشتادوهشت و نیم کیلومترمربع) از جنگل‌های آمازون تخریب‌شده و این آمار نشانگر رشد 190 درصدی تخریب این جنگل‌ها نسبت به سال گذشته است.

  محدوده جنگل و رود آمازون که بخش بزرگی از آمریکای جنوبی را شامل می‌شود، یکی از بزرگ‌ترین زیستگاه‌های جانوری و اکوسیستم‌های حیاتی کره زمین محسوب می‌شود و بسیاری از داروهای مورداستفاده امروز بشر، بر پایه گیاهان کشف‌شده در این جنگل ساخته‌شده‌اند.

  بر اساس گزارش‌های دریافتی، فعالیت شرکت‌های تجاری مانند مک‌دونالد در خرید علوفه و مایحتاج دامی خود از این منطقه سبب رویکرد مردم محلی به ایجاد چراگاه جهت تأمین غذا و علوفه دام‌ها شده است که وضع قوانینی در این رابطه می‌تواند از سرعت تخریب این جنگل‌ها بکاهد و از این طریق به حفظ محیط‌زیست کمک شود.

  از سوی دیگر باید در نظر داشت که روند قطع درختان جنگلی و نابودی این منابع حیاتی کره زمین تنها به دلیل مصارف انسانی نبوده و برخی از موارد طبیعی نیز در این موضوع دخیل هستند. بر اساس اعلام نظر کارشناسان، همزمان با آغاز فصل خشک‌سالی در آمریکای شمالی، نگرانی اصلی کارشناسان محیط‌زیست در سراسر کشور ایالات‌متحده آمریکا، تغییرات آب و هوایی و خشک‌سالی فصلی است که موجب از بین رفتن مراتع و جنگل‌ها می‌شود.

  گفتنی است بروز شرایط وخیم فعلی منابع طبیعی و جنگل‌های این منطقه سبب شد تا گروهی از پژوهشگران دانشگاه دوک با بررسی این موضوع اعلام کنند رویکرد جدید در این خصوص می‌تواند به حفظ منابع طبیعی کمک کرده و از بحران پیشگیری کند. در این میان محققان با حفظ جنگل‌ها و مراتع در پی آن هستند که همه گونه‌های جانوری و گیاهی را از این خطر انقراض طبیعی نجات دهند و در این راستا متخصصان جنگلداری در حفظ جمعیت گونه‌های کمیاب گیاهی و سرشماری درختان و گونه‌های گیاهی مختلف در بخش‌هایی از ایالات‌متحده آمریکا اقداماتی انجام داده‌اند.

  با توجه به عوامل فوق‌الذکر؛ پژوهشگران در پی یافتن روشی برای پیش‌بینی شرایط جوی در مناطق غربی کشور آمریکا و تأثیر آن بر مناطق شرقی و جنگل‌ها از طریق یافتن جریان بادهای و موسمی هستند و به‌این‌ترتیب سعی در کنترل این جریان‌های طبیعی دارند. آن‌ها در ادامه با بیا ن این موضوع که این مرحله ممکن است با توفیق زیادی همراه نباشد، تلاش برای جایگزینی این جنگل‌ها با جنگل‌های مصنوعی را نیز مدنظر قرار داده‌اند.


  5656

  منبع مطلب : www.khabaronline.ir

  مدیر محترم سایت www.khabaronline.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جنگل‌های آمازون

  جنگل‌های آمازون

  زعفران آمازون

  آمازون، نام بزرگ‌ترین جنگل بارانی جهان است که در شمال آمریکای جنوبی قرار گرفته و بیشتر آن در خاک برزیل و پرو جای دارد. بیش از نیمی از تمامی جنگل‌های بارانی باقی‌مانده در جهان در آمازون قرار دارد. مساحت جنگل‌های آمازون ۵٫۵ میلیون کیلومتر مربع است که بین ۹ کشور تقسیم شده‌است.

  این منطقهٔ جنگلی که تماماً از درختان پهن‌برگ تشکیل شده و رودخانهٔ آمازون نیز از میان آن می‌گذرد بخش‌هایی از کشورهای برزیل (۶۰ درصد)، پرو (۱۳٪)، کلمبیا (۹٪)، ونزوئلا (۵٪)، بولیوی (۵٪)، گویان (۳٪)، سورینام (۲٪)، اکوادور (۱٫۵٪) و گویان فرانسه (۱٫۵٪) را در برمی‌گیرد. جنگل آمازون نامزد قرار گرفتن در فهرست عجایب هفتگانه جدید است.[۱]

  بیشتر مساحت جنگل‌های آمازون در حوضه آبریز رود آمازون و ۱۱۰۰ شاخه آن واقع شده‌است. این حوضه آبریز بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ میلیون سال پیش در دوران دیرینه‌زیستی شکل گرفته‌است. اهمیت جنگل آمازون در تنوع زیستی گونه‌های گیاهی و جانوری آن، و همچنین در نقش مهم این جنگل در جذب گاز دی‌اکسید کربن از هوا و تولید اکسیژن به جای آن است. جنگل آمازون حدود نیمی از اکسیژن جو زمین را تولید می‌کند. از جنگل‌های آمازون به عنوان بزرگترین میراث طبیعی جهان یاد می‌شود و برخی آن را «ریه‌های کره زمین» می‌نامند. در نیم قرن گذشته جنگل بارانی آمازون تقریباً بیست درصد کوچکتر شده‌است. با تخریب جنگل‌ها، در درازمدت با برهم خوردن «ثبات کربن» در جو زمین، الگوهای بارندگی در سراسر جهان نیز تغییر کرده و کشاورزی با بحران روبرو خواهد شد.

  جنگل‌های بارانی آمازون در تمام فصول سال دارای هوایی گرم با رطوبتی بسیار زیاد است. میانگین دما در مرکز آمازون، در حدود ۳۰ درجهٔ سانتیگراد (۸۶ درجه فارنهایت) غربی‌ترین بخش این منطقه، در حدود ۲۵ درجهٔ سانتیگراد (۷۶ درجه فارنهایت) است. تقریباً هر روزه باران سنگینی در سرتاسر آمازون می‌بارد.

  بزرگترین شهر ناحیه آمازون واقع در شمال شرق برزیل، شهر مانائوس است. شهر مانائوس یکی از شهرهای میزبان جام جهانی فوتبال بوده‌است. آب‌وهوای تمامی مناطق آمازون گرم و شرجی است.

  رود آمازون از کوه‌های آمریکای جنوبی سرچشمه می‌گیرد و با گذر از یک مسیر بسیار پر پیچ و خم و عبور از کشورهای متعدد به سمت شرق و اقیانوس اطلس می‌رود. از آن جا که دهانه این رود خیلی عریض است در برخی از نقاط آن قابل کشتیرانی است. آب گرم و نسبت راکد این رودخانه باعث شده‌است محلی مناسب برای زندگی برخی از حیوانات بسیار عجیب کره زمین باشد. برای نمونه دلفین صورتی که به زبان محلی بوتو نامیده می‌شود، یکی از نادرترین دلفین‌ها در سراسر دنیاست که در میان آب‌های رودخانه پهناور آمازون زندگی می‌کند. براساس گفته‌های دانشمندان رودخانه آمازون نزدیک به یازده میلیون سال است که هم‌چنان جاری است.[۲]

  نام[ویرایش]

  نام رودخانه آمازون (و مشتق از آن، نام جنگل آمازون) را کاشف اسپانیایی، فرانسیسکو ده اوریانا بر این رود گذاشت. او در آن زمان با جنگجویان زن از قبیله تاپویاس برخورد کرد و آنان او را به یاد قبیله‌ای از زنان رزمنده به نام آمازون‌ها انداخت که در اساطیر و تواریخ یونانی از آن‌ها نام برده شده‌است.[۳][۴] آمازون‌ها شاید در اصل گروهی از سکاهای ایرانی‌تبار آسیای میانه بودند که در بین آن‌ها زنان به همراه مردان می‌جنگیدند. احتمال داده شده که ریشه واژه آمازون از یک زبان غیر هندو اروپایی باشد و همچنین این احتمال هست که یک واژه ترکیبی ایرانی باشد (ها-مازان) در معنی «با هم جنگیدن، هم‌رزمی».[۵] اگرچه در منابعی مانند آکسفورد ریشه این واژه را ناشناس می‌دانند و این احتمال نیز می‌رود که یونانی به معنی «بدون سینه» باشد. اشاره به زنان جنگجویی به نام آمازون‌ها که سینه راست خود را می‌بریدند برای آنکه بتوانند بهتر با تیر و کمان کار کنند.[۶]

  بومیان[ویرایش]

  امروزه در بخش برزیلی جنگل‌های آمازون بیش از ۲۴ میلیون نفر زندگی می‌کنند که شامل صدها هزار مردم بومی است که به ۱۸۰ قبیله گوناگون تعلق دارند.[۷]

  شواهد ژنتیک و مردم‌شناختی نشان می‌دهد که مردم بومی آمازون سرخ‌پوستانی هستند که ریشه آن‌ها مانند دیگر سرخ‌پوستان آمریکا به مهاجرانی بازمی‌گردد که بین ۱۳ هزار تا ۱۷ هزار سال پیش از سیبری آغاز به حرکت کردند. این مهاجران در پایان واپسین عصر یخ‌بندان یعنی زمانی که تنگه برینگ هنوز به شکل پلی یخ‌زده قاره آسیا را به قاره آمریکا متصل می‌کرد از این تنگه گذشته و به آمریکای شمالی رسیدند. نوادگان این مهاجران مدت‌ها بعد از سوی شمال غرب آمازون به منطقه آمازون وارد شدند.

  شواهد باستان‌شناختی از کاوش‌های کاورنا داپدرا پینتادا نشان می‌دهد که نوع بشر برای نخستین باز دست‌کم ۱۱۲۰۰ سال پیش در آمازون سکونت گزید.[۸]

  جنگل‌های آمازون مأمن بیش از ۱۸۰ قبیله بومی است. در اعماق این جنگل‌ها هنوز قبایلی از بومیان زندگی می‌کنند که تاکنون با دنیای امروز و مردمان شهرنشین تماسی نداشته‌اند. هر از گاه خبری از کشف یکی از قبیله‌های ناشناخته آمازون در رسانه‌های دنیا شنیده می‌شود. البته نزدیک به بیست میلیون نفر هم در قلب قبیله‌های مختلف در اطراف زندگی می‌کنند که به بشر امروزی نزدیک‌تر هستند. دولت برزیل برای حفظ فرهنگ و اصالت این بومیان که هر یک احتمالاً زبان و آیین‌های منحصر به فردی دارند، بخش‌های بزرگی از جنگل‌های آمازون را تحت حفاظت قرار داده‌است.[۹] نیمی از جمعیت قبایل جنگل آمازون طی سالیان متمادی بر اثر بیماری، گرسنگی و جنگ جان خود را از دست داده‌اند.[۲]

  هر سال در ماه‌های ژوئن و اوت، قبایل مستقر در جنگل آمازون و شهرهای اطراف جشنی به نام کوارپ برگزار می‌کنند. در این جشن که در واقع برای بزرگداشت رفتگانشان برپا می‌شود، هر قبیله رقص، غذاهای بومی و آیین‌های خود را به نمایش می‌گذارد. ورود غریبه‌ها به این جشن برای تماشا تنها با اجازه رؤسای قبایل امکان‌پذیر است. تحقیقات نشان می‌دهند که در حال حاضر نزدیک به ۵۰ قبیله در آمازون زندگی می‌کند که هنوز هم کاملاً با دنیای بیرون بیگانه هستند و هیچ ارتباطی با خارج ندارند.[۱۰]

  در یکی از آخرین تلاش‌ها، قضات دیوان عالی برزیل به حفظ یک منطقه اختصاصی سرخپوستان در ایالت شمالی رورایما به عنوان یک سرزمین واحد و یکپارچه رای دادند. این منطقه اختصاصی به نام «راپورت سرا دو سول» به مساحت بیش از یک میلیون و ۷۰۰ هزار هکتار در کنار مرز ونزوئلا محل زندگی حدود ۲۰ هزار سرخپوست منطقه آمازون است.[۱۱]

  نخستین اروپایی که موفق شد کل درازای رودخانه آمازون را با قایق طی کند فرانسیسکو ده اوریانا بود که این کار را در سال ۱۵۴۲ انجام داد.[۱۲] در کرانه‌های این رود در آن زمان سکونتگاه‌هایی وجود داشته که ساکنان آن بعداً به خاطر دچار شدن به بیماری‌های اروپایی نظیر آبله از بین رفتند. در یکی از پژوهشهایی که برای آشنایی بیشتر با این بومیان انجام شد،یک کارشناس برجسته که تخصص او در مورد قبایل آمازون بود در جریان یکی از این پژوهشها توسط تیر و کمان بومیان کشته شد،ریه لی فرانسیسکاتو ۵۶ ساله در میان یک تحقیق توسط تیر که از کمان یکی از این قبایل بومی رها شد و در سینه اش نشست کشته شد.

  تنوع زیستی[ویرایش]

  آمازون بالاترین تنوع زیستی را در جهان دارد. شمار درختان این جنگل ۳۹۰ میلیارد اصله برآورد می‌شود که شامل ۱۶ هزار گونه درخت می‌شود.[۱۳]

  در جنگل‌های آمازون حدود دو نیم میلیون گونه از حشرات و ده‌ها هزار گونه گیاه زندگی می‌کنند. شمار گونه‌های پرندگان و پستانداران آمازون در حدود دو هزار گونه است. تاکنون دست‌کم ۴۰٬۰۰۰ گونه‌های گیاهی، ۲۲۰۰ گونه ماهی، ۱۲۹۴ گونه پرنده، ۴۲۷ گونه از پستانداران، ۴۲۸ گونه دوزیست و ۳۷۸ گونه از خزندگان به‌طور علمی در منطقه آمازون بررسی و طبقه‌بندی شده‌اند.[۱۴]

  یک‌پنجم تمامی گونه‌های پرندگان جهان در جنگل‌های آمازون زیست می‌کنند و یک‌پنجم از گونه‌های ماهیان جهان نیز ساکن رودخانه‌ها و آب‌های روان آمازون هستند.[۱۵]

  شماری از گونه‌های موجود در آمازون از گونه‌های پرخطر برای انسان و دیگر حیوانات هستند، ازجمله کیمن سیاه، جگوار، شیر کوهی و آناکوندا. در رودخانه‌ها نیز مارماهی برقی می‌تواند باعث مرگ شود و ماهیان درنده‌ای به نام پیرانیا هم بدن انسان را گزیده و شدیداً زخمی می‌کنند. جالب است بدانید که جگوار ها در امازون هنگام جفت گیری تجاوز میکنددو ده تا بچه میاورند [۱۶] قورباغه زهرآگین هم از جانداران سمی خطرناک این نواحی است و خفاش خون‌آشام که در داخل جنگل‌های بارانی آمازون ساکن است از ناقلان بیماری هاری به‌شمار می‌آید.[۱۷] مالاریا، تب زرد و تب دنگی نیز از بیماری‌هایی است که احتمال ابتلا به آن‌ها در جنگل‌های آمازون هست.

  درخت‌هایی که در معرض خطر انقراض قرار دارند، گونه‌هایی مانند گردوی برزیلی و نخل هستند که زندگی ساکنان آمازون به میوه، دانه، پوشال و خواص دارویی آنان وابسته است. این درختان نقش مهمی در پایداری خاک و تعدیل آب و هوا ایفا می‌کنند.

  تهدید آمازون[ویرایش]

  بخش برزیلی آمازون طی چهل سال گذشته (تا ۱۳۶۹ خورشیدی) بیش از ۱۸ درصد از جنگل‌های خود را از دست داده‌است که مساحتی برابر با مساحت کالیفرنیا را دربر می‌گیرد. بریدن درخت‌ها برای چوب، گسترش کشتزارهای سویا و ایجاد دام‌داری باعث این جنگل‌زدایی‌ها بوده‌است.[۷]

  جنگل‌های آمازون نقش بزرگی در تصفیه هوای زمین دارند و برای همین دولت برزیل در سال ۲۰۰۹ متعهد شد تا جلوی جنگل‌زدایی را در این کشور بگیرد. برزیلی‌ها متعهد شده‌اند که تا سال ۲۰۲۰ میلادی ۸۰ درصد از جنگل‌زدایی در کشورشان را به نسبت آنچه که به‌طور متوسط بین ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۵ روی داده بود، کم کنند. علی‌رغم اظهارات مقامات دولتی برزیل مبنی بر اقدام برای حفظ آمازون، سالانه به‌طور متوسط ۱۹٬۴۰۰ کیلومتر مربع از آن جنگل برای چنین مصارفی نابود می‌شود.

  به موجب نتایج پژوهش‌های محققان اداره هواشناسی بریتانیا، در دیدی محافظه‌کارانه، افزایش متوسط دما به اندازه دو درجه سلسیوس (سانتیگراد) بالاتر از متوسط دما در دوران پیش از صنعتی شدن، سبب نابودی ۴۰ درصد پوشش جنگلی آمازون تا پایان قرن جاری میلادی خواهد شد. در همین سناریوی محافظه‌کارانه، افزایش متوسط دما به اندازه سه درجه، سبب نابودی ۷۵ در صد پوشش جنگلی در منطقه آمازون خواهد شد.

  اما جنگل آمازون که به «ریه تنفسی کره زمین» شهرت یافته تنها توسط افزایش دما تهدید نمی‌شود، بلکه قطع درختان و تخریب عمدی جنگل برای مصارف گاوداری و کشاورزی هم به مشکلات افزوده‌است.

  طرفداران محیط زیست رفع ممنوعیت فروش محصولات اصلاح ژنتیکی شده در برزیل را نیز تهدید جدی برای جنگل‌های بارانی آمازون می‌دانند. در قانون جدید، عرضه و کشت محصولات اصلاح ژنتیکی شده به ویژه سویا برای صادرات تأیید شده‌است. شرکت‌های زیست‌فناوری و کشاورزان بزرگ برندگان این قانون جدید محسوب می‌شوند. هرچند این اقدام و همچنین قانونی شدن تحقیقات بر روی سلول‌های بنیادی جنین انسان از دید مردم برزیل حرکتی به سوی برزیل نوین است؛ اما طرفداران محیط زیست می‌گویند جنگل‌های بارانی و کشاورزان کوچک بازنده ماجرا هستند. طرفداران محیط زیست نگران هستند محصولات اصلاح ژنتیکی شده، گونه‌های بومی را نابود کند، در زنجیرهٔ غذایی اختلال به وجود آورد و امکان ورود این محصولات به مناطق جدید مانند جنگل‌های پاکسازی‌شده آمازون را فراهم سازد. تخریب بزرگ‌ترین جنگل بارانی جهان طی دو سال گذشته برای دومین بار به بالاترین حد خود رسید. سال گذشته بخشی از جنگل آمازون به وسعت ۲۳ هزار کیلومتر مربع نابود شد. طرفداران محیط زیست می‌گویند دامداران و چوب‌برها درختان جنگل‌های بارانی و علفزارهای استوایی را نابود می‌کنند و کشاورزان زمین‌های خالی‌شده از درخت را به کشتزار تبدیل می‌کنند.

  از طرفی آزادراهی که در آمریکای جنوبی کشیده می‌شود و از جنگل‌های آمازون عبور می‌کند، نیز در تخریب این جنگل‌ها نقش مهمی دارد. از طرف دیگر، دادگاهی در برزیل با احداث سومین سد بزرگ جهان روی رودخانه ژینگ و در قلب جنگل‌های آمازون موافقت کرده‌است.

  در سال ۱۳۹۴ خورشیدی (۲۰۱۵ میلادی) اعلام شد که برزیل و پرو با پیشنهاد چین برای احداث راه‌آهن در آمازون موافقت اولیه کرده‌اند. در صورت احداث، طول این راه‌آهن به بیش از ۵ هزار کیلومتر می‌رسد و ریو دو ژانیرو، دومین شهر بزرگ برزیل در حاشیه اقیانوس اطلس را به بندری در پرو در اقیانوس آرام متصل می‌کند. توسعه این خط آهن از هزینه صادرات مواد خام و فراورده‌های کشاورزی به چین کم می‌کند اما مخالفان طرح می‌گویند ساخت و ساز برای ایجاد راه‌آهن ممکن است به جنگل‌های بکر آمازون لطمه بزند.[۱۸]

  هم در سال ۲۰۰۵ و هم در سال ۲۰۱۰ میلادی جنگل‌های آمازون دچار خشکسالی شدید شدند که نابودی گیاهی بزرگی را در مناطق مختلف رقم زد. یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که در صورت افزایش سه سانتیگرادی میانگین دمای جهان، حدود ۷۵ درصد از جنگل‌های آمازون نابود خواهند شد.[۱۹]

  برج دیدبان دی‌اکسید کربن[ویرایش]

  دکلی به ارتفاع ۳۲۵ متر که از برج ایفل نیز بلندتر است، در قلب جنگل آمازون و در میان درختان تنومند آن ساخته شده‌است. این دکل برای مشاهده تغییرات شیمیایی در راستای مطالعه تغییرات اقلیمی در سطح جهان احداث شده‌است. جنگل آمازون با تولید نیمی از اکسیژن جو زمین، تأثیری فوق‌العاده بر روی آن می‌گذارد. این برج عمدتاً به دنبال گازهای گلخانه‌ای همچون دی‌اکسید کربن، مونوکسید دی نیتروژن و ازون است که جو را گرم می‌کنند. تمام داده‌های جمع‌آوری شده توسط این برج که قرار است به مدت ۳۰ سال به فعالیت بپردازد، در قالب الگوهایی به ثبت می‌رسد تا امکان پیش‌بینی تغییرات اقلیمی فراهم شود و بر روی تصمیمات دولت دربارهٔ محیط زیست تأثیر بگذارد. انتظار می‌رود که این برج در ابتدای سال ۲۰۱۷ به‌طور کامل آماده استفاده باشد. برج بلند دیدبان آمازون پروژه مشترک مؤسسه ملی برزیل در امور تحقیقات آمازونی و موسسه آلمانی ماکس پلانک است.[۲۰]

  این مطالعات نشان داده که میزان تصاعد دی‌اکسید کربن از بخش‌هایی از آمازون، که تا یک پنجم این جنگل‌ها را تشکیل می‌دهد، بیش از میزان جذب این گاز در این نواحی است. این یافته محصول مطالعه‌ای ده‌ساله به روی گازهای گلخانه‌ای در حوضه آبریز آمازون است و ظاهراً نشان می‌دهد که حدود ۲۰ درصد کل این جنگل‌ها به منبع تولید دی‌اکسید کربن در اتمسفر بدل شده است. یکی از دلایل اصلی این پدیده جنگل‌زدایی است. در سال‌های اخیر میلیون‌ها درخت در آمازون به دلیل چوب‌بری و آتش‌سوزی از میان رفته‌است. آمازون در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ یک منبع مهم جذب کربن بود، به طوری که شاید دو میلیارد تن دی اکسید کربن را سالانه از جو جذب می‌کرد. این میزان در سال ۲۰۲۰ احتمالا به جذب یک تا ۱٫۲ میلیارد تن دی اکسید کربن در سال کاهش یافته‌است. این رقم شامل میزان دی‌اکسید کربنی نیست که از طریق قطع جنگل و آتش‌سوزی راهی هوا می‌شود. ژائیر بولسونارو، رئیس جمهور برزیل، به روشنی گفته‌است که توسعه را بر حفظ جنگل ترجیح می‌دهد.[۲۱]

  سفر گرد و غبار صحرا تا آمازون[ویرایش]

  هر سال جریانی از گرد و غبار صحرای بزرگ آفریقا سراسر اقیانوس اطلس را از شرق به غرب طی می‌کند و به جنگل‌های آمازون می‌رسد. این گرد و غبار به خاک‌های آمازون که بر اثر باران‌های تند و سیلاب فسفر خود را از دست داده‌اند، فسفر می‌رسانند. پژوهش‌ها نشان داده‌است که در مدت هفت سال، به‌طور متوسط هرسال ۲۸ هزار تن خاک به منطقه جنگلی آمازون در آمریکای جنوبی منتقل شده‌است. این خاک دارای ۲۲ هزار تن فسفر بوده، که عامل غذایی حیاتی در رشد گیاهان و ماده اصلی کودهای تجارتی است. دانشمندان با استفاده از ماهواره توانسته‌اند گرد و غبار صحرا و عبور آن از اقیانوس اطلس را ردگیری کنند.[۲۲]

  نگارخانه[ویرایش]

  پیوند به بیرون[ویرایش]

  منابع[ویرایش]

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  مدیر محترم سایت fa.wikipedia.org لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 11 ماه قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید