توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  زبان چیست و چه کاری انجام می دهد

  1 بازدید

  زبان چیست و چه کاری انجام می دهد را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  زبان (کالبدشناسی)

  زبان (کالبدشناسی)

  زبان دسته‌ای از ماهیچه‌های مخطط است که در درون دهان قرار دارد و به جویدن و هضم غذا کمک می‌کند.

  زبان به‌وسیلهٔ پرزهایی که بر روی خود دارد تنها عضو برای چشیدن در بدن است. همچنین با توانایی حرکت به صورت‌های مختلف به تشکیل صداهای مختلف به صحبت کردن کمک می‌کند. زبان به‌وسیله بزاق دهان همیشه مرطوب نگه داشته می‌شود و تعداد زیادی عصب و رگ به زبان کمک می‌کنند تا حرکت‌های مختلف را انجام دهد.

  بعضی زبان را به‌عنوان قویترین ماهیچه ارادی بدن انسان می‌شناسند.

  جستارهای وابسته[ویرایش]

  نگارخانه[ویرایش]

  منابع[ویرایش]

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  مدیر محترم سایت fa.wikipedia.org لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  زبان

  داستان برج بابل که در تورات آمده‌است کلامی یا نوشتاری بوده که توسط انسان‌های متعلق به یک گروه اجتماعی یا فرهنگی خاص برای نمایش و فهم ارتباطات و اندیشه‌ها به کار برده می‌شود.[۱] دانش مطالعه و بررسی زبان زبان‌شناسی نامیده می‌شود.

  زبان‌ها در گروه‌هایی به نام خانواده زبانی طبقه‌بندی می‌شوند. زبان‌هایی که در یک خانواده قرار می‌گیرند از یک زبان مشترک ریشه گرفته‌اند. زبان‌های هندواروپایی پرگویشورترین خانواده زبانی در دنیای امروز است که زبان فارسی نیز به آن تعلق دارد. خانواده‌های آفریقایی-آسیایی (شامل زبان‌های سامی)، زبان‌های، چینی-تبتی و بانتو از دیگر خانواده‌های مهم زبانی هستند.

  کارکرد اصلی زبان ایجاد ارتباط یعنی انتقال اطلاعات از شخصی به شخص دیگر است. هر سیستم ارتباطی منحصربفردی یک زبان نامیده می‌شود. اینکه دو سیستم باید چه مقدار با هم تفاوت داشته باشند تا زبان‌های متفاوتی محسوب شوند را نمی‌توان به‌طور دقیق بیان کرد. اما به‌طور کلی اگر زبان دو نفر برای یکدیگر قابل فهم نباشد دو زبان متفاوت محسوب می‌شود.

  در سراسر دنیا حداقل ۷٬۱۰۲ زبان زنده وجود دارد. در برخی از کشورها تعداد زبان‌های زنده بیشتر از دیگر کشورها است. زبان چینی با ۱٬۳۹۰٬۰۰۰٬۰۰۰ نفر گوینده پرشمارترین زبان دنیا به‌شمار می‌رود.[۲]

  تعریف دقیق‌تر[ویرایش]

  زبان مجموعه‌ای از نشانه‌های قراردادی‌ست که در امتداد یک بعد (زمان) برای انتقال پیام استفاده می‌شود. منظور از امتداد یک بعد این است که هر نشانه از پس نشانهٔ دیگری به نوبت می‌آید. مجموعهٔ نشانه‌ها در طول زمان مفهومی در ذهن انسان شکل می‌دهد. ویژگی‌ای که خاص زبان انسان (یا آنچه به‌طور اخص زبان می‌خوانیم) می‌باشد این است که کلامی را که به زبان خاص بیان شده‌است می‌توان دو بار تجزیه کرد. در تجزیهٔ بار نخست کلام را می‌توان به واحدهای معنایی کوچک‌تر—و به بیان دقیق‌تر از لحاظ معنایی بسیط—تجزیه کرد. به این واحدها تکواژ می‌گویند. در مرحلهٔ دوم هر تک‌واژ را می‌توان به واحدهای کوچک‌تر آوایی تقسیم کرد که از لحاظ کاربرد آوایی بسیط‌اند و از نظر معنایی فاقد معنا. به این جزءهای کوچک‌تر واج می‌گویند.[۳]

  مثلاً جملهٔ «بَرگ سَبز است» را می‌توان در تجزیهٔ بار نخست به سه تک‌واژ «برگ»، «سبز» و «است» تجزیه کرد. هر کدام از این اجزا تنها یک معنی را در ذهن تداعی می‌کنند و با شکستن به اجزای کوچک‌تر فاقد معنی می‌شوند. پس به‌اصطلاح از لحاظ معنایی بسیط‌اند. در تجزیهٔ دوم این اجزا را می‌توان به واحدهای آوایی بسیط تقسیم کرد. مثلاً برگ را به چهار واحد (واج) ب، ــَـ ، ر و گ تجزیه کرد.

  خاصیتی که زبان را از دیگر نظام‌های قراردادی برای انتقال پیام متمایز می‌کند همین خاصیت تجزیهٔ دوگانه‌است که تا حد واحدهای بدون معنا (و تکرار شونده) پیش می‌رود.

  زبان انسان[ویرایش]

  انسان موجودی اجتماعی است و یکی از مهم‌ترین نیازهای انسان برقراری ارتباط با همنوعان و ایجاد رابطه تفهیم و تفاهم است و زبان مهم‌ترین ابزار این ارتباط است.

  زبان مجموعه‌ای از نشانه‌های قراردادی است که به‌وسیله آن مقصود خود را به دیگران می‌رسانیم در زبان‌شناسی به هر واژه یک نشانه می‌گویند. این نشانه‌ها صوتی یا نوشتاری یا اشاره‌ای هستند. بدین ترتیب زبان انسان به سه بخش تقسیم می‌شود (سه الگوی زبانی انسان):

  زبان بین‌المللی[ویرایش]

  زمانی رسید که مردم برای ارتباط با یکدیگر و انجام تجارت و خرید و فروش کالا به یک زبان واحد نیاز پیدا کردند و تصمیم گرفتند زبان انگلیسی را به عنوان زبان بین‌المللی معرفی کنند.

  به خاطر نفوذ بریتانیا و آمریکا در دنیا تصمیم بر این شد که انگلیسی را زبان واحد انتخاب کنند؛ ولی در بررسی بیشتر می‌توان به این موضوع اشاره کرد که از لحاظ ساختاری، زبان انگلیسی زبانی بسیار ساده است.

  هم‌اکنون بسیاری از افراد در دنیا به زبان انگلیسی تسلط دارند و بسیاری هم در حال یادگیری این زبان هستند.

  زبان‌هایی مانند زبان اسپرانتو مختصا برای ارتباط بین‌المللی طراحی شده‌اند. زبان اسپرانتو زبانی ساده، منطقی و بی‌طرف است.

  بررسی زبان و زبان‌شناسی[ویرایش]

  دانش بررسی زبان به سده‌های پیش برمی‌گردد و کهن‌ترین نمونهٔ بررسی سامانمند زبان از هندوستان است. در آنجا شخصی به نام پانینی در سدهٔ ۵ پیش از میلاد به مطالعهٔ جامع و علمی زبان سانسکریت پرداخت و اصول استواری از زبانشناسی را بنیان نهاد. وی مفاهیمی مانند واج، تکواژ و غیره را سده‌های پیش‌تر از زبان‌شناسان غربی درک و توصیف کرد.

  در خاورمیانه، سیبویه، زبان‌شناس برجستهٔ ایرانی، اواخر عمرش توصیفی جامع و زبان‌شناسانه از زبان عربی در شاهکار خود به نام (به عربی: «الکتاب فی النحو») («دستورنامه») به دست داد. وی در این کتاب نظریهٔ آواشناسی و واج‌شناسی ویژه‌ای پدیدآورد.

  در غرب، پیشرفت دانش ریاضیات و دیگر سیستم‌های مشخص در سدهٔ بیستم میلادی منجر به کوشش دانشوران در مطالعهٔ علمی زبان به عنوان یک «نشانهٔ معنائی» شد. این کوشش‌ها به پیدایش رشته‌ای از دانش به نام زبانشناسی انجامید که بنیان‌گذار آن فردینان دو سوسور است.

  نوام چامسکی از زبان‌شناسانیست که نظریاتش انقلابی در این رشته به وجود آوردند. او معتقدست اصول و خصوصیات زبان در انسان ذاتی و «به‌طور ارثی برنامه‌ریزی شده» است و محیط پیرامون کودک تنها نقش محرک را برای یادگیری زبان مادری ایفا می‌کند. کودک مجموعهٔ محدودی از اطلاعات را از محیط زبانی خویش می‌گیرد و خود قادرست ترکیبات جدیدی بسازد. نظریه‌پردازان پیش‌تر معتقد بودند زبان مادری تنها از راه شنیدن گفتار اطرافیان و به صورت اکتسابی وارد مغز کودک می‌شود.[۴]

  زبان بدن[ویرایش]

  به انتقال پیام‌های غیر زبانی میان افراد که توسط اعضای بدن و حرکات صورت انجام می‌گیرد زبان بدن (Body language) می‌گویند.


  زبان‌های مرده و منقرض‌شده[ویرایش]

  بر اساس برخی از تعاریف، زبان منقرض‌شده به زبانی گفته می‌شود که دیگر هیچ گویشوری ندارد، درحالی‌که زبان مرده زبانیست که دیگر کسی آن را به عنوان زبان اصلی خود صحبت نمی‌کند.[۵]

  زبان براساس نظریهٔ مجموعه‌ها[ویرایش]

  مقالهٔ اصلی: زبان‌های صوری

  در تئوری محاسبات زبان به یک مجموعهٔ رشته‌ها[۶] بر روی یک الفبا[۷] گفته می‌شود. منظور از الفبا مجموعه‌ای از نمادهای[۸] زبانست، و عبارت «یک رشته بر روی الفبا» به یک توالی[۹] متناهی از سمبل‌های الفبا اشاره دارد.[۱۰]

  زبان‌های فراساخته[ویرایش]

  برخی از افراد یا گروه‌ها، به خاطر دلایل شخصی، کاربردی، ایدئولوژیکی یا برای آزمایش، زبان‌های فراساخته (مصنوعی) خود را پدیدآورده‌اند. زبان‌های کمکی فرامرزی (بین‌المللی) اغلب زبان‌های فراساخته‌ای هستند که سعی شده‌است ساده‌تر از زبان‌های طبیعی باشند. سایر زبان‌های فراساخته به گونه‌ای ایجاد شده‌اند که منطقی‌تر از زبان‌های طبیعی باشند؛ از نمونه‌های مشهور این زبان‌ها زبان لژبن (Lojban) است.

  برخی از نویسندگان، از جمله تالکین با هدف‌هایی چون ادبیات، هنر یا دلایل شخصی زبان‌های تفننی آفریده‌اند. در سال‌های اخیر طرفداران مجموعه تلویزیونی پیشتازان فضا زبان نژاد کلینگان (Klingon)، که دارای دستور زبان و واژگان ویژه خود است را گسترش داده‌اند.[۱۱]

  زبان اسپرانتو نیز زبانی علمی یا فراساخته است. این زبان توسط لودویک لازاروس زامنهوف ساخته شد. اسپرانتو به علت ساختار علمی و آسان خود مورد توجه متفکران و دانشمندان با ملیّت‌های گوناگون قرار گرفته و به خاطر ویژگی‌های منحصربه‌فرد آن، سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی سازمان ملل متحد (یونسکو) در سال ۱۹۵۴ (میلادی) به اتفاق آرا آن را به عنوان زبان بین‌المللی و بی‌طرف به رسمیت شناخت و آموزش اسپرانتو را به تمامی کشورهای عضو خود توصیه کرد.

  جستارهای وابسته[ویرایش]

  پانویس[ویرایش]

  منابع[ویرایش]

  پیوند به بیرون[ویرایش]

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  مدیر محترم سایت fa.wikipedia.org لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  زبان چیست

  زبان چیست

  زبان ، از علائم یا نمادهایی ، تشکیل شده است که معنا را منتقل می کند . علاوه بر این قواعد و چگونگی ترکیب آن علائم را نیز منتقل می نماید . این قواعد به فرد کمک می کنند تا بتواند پیغامهای بیشماری را تولید  کند . 

  راتنر و گلینسون معتقدند که سیستم زبانی دارای ویژگی های زیر می باشد :

  ۱ . نخستین ویژگی زبان این است که نمادین و علامتی است : مردم از صداهای گفتاری و کلمات نوشتاری برای بیان منظورشان در مورد فعالیتها به وقایع و ایده ها استفاده می کنند . مثلا کلمه (( تلفن )) کلمه ای است که به طبقه ای از اشیا اشاره دارد که دارای ویژگیهای مشترک هستند . علامتی و نمادین بودن زبان باعث وسیع شدن گستره موضوعهایی می گرددکه مردم راجع به آن صحبت می کنند . در واقع ، نماد ها به بشر این امکان را می دهند که راجع به اشیایی صحبت کنند که در مکان دیگری هستند یا راجع به وقایعی صحبت کنند که در زمان و مکان دیگری اتفاق افتاده اند . ( مثلا دیروز علی تلفن را شکست . ) زبان ، انعطاف پذیر است زیرا که یک کلمه را می توان برای گروههایی از اشیاء که اندکی با هم تفاوت دارند بکار برد . مثلا کلمه تلفن را می توان برای انواع مختلف تلفن مورد استفاده قرار داد .

  ۲ . دومین ویژگی زبان این است  که با این که خود زبان ، منطقی و معنی دار است ، اما اکثر نمادهایی که برای نامیدن اشیا و پدیده ها به کار می روند ارتیاط منطقی با پدیده ها ندارند . مثلا یک خودکار ممکن است در یک زبان با یک اسم و در زبان دیگر ، با اسم دیگری نامیده شود .

  ۳ . سومین ویژگی زبان این است که زاینده است . یعنی اینکه تعداد محدودی از کلمات و نماد ها را می توان به راههای گوناگون با هم ترکیب کرد و بی نهایت جمله و پیام را تولید نمود . شما ممکن است هر روزه جملاتی را بسازید که قبلا هرگز آن را نشنیده اید .

  ۴ . چهارمین ویژگی زبان , قانونمند بودن آن است . اگر چه مردم می توانند جملات بی نهایت زیادی تولید کنند ، اما این جملات بایستی قانونمند بوده و سازماندهی شده باشند . به همین دلیل بشر اصول و قوانینی را برای سازماندهی و منظم کردن جملات بوجود آورده است .

  کارکردهای زبان :     

  انسان , موجودی است که بوسیله یک دستگاه بسیار پیشرفته ارتباطی از سایر موجودات مجزا می گردد . این دستگاه به او امکان می دهد که بتواند اطلاعات موجود در محیط را کسب کرده و منتقل نماید .     

  زبان دارای دو کارکرد اصلی و حیاتی برای بشر می باشد : نخست اینکه به ما این امکان را می دهد که با دیگران ارتباط برقرار کنیم . دوم اینکه ، امر تفکر و اندیشیدن را امکان پذیر می کند . کارکرد اول ، ارتباط نامیده می شود . بشر با استفاد از این کارکرد ، اطلاعات ، ایده ها ، نگرش ها و هیجانهای خود را به دیگران منتقل می کند .       

  زبان به انسانها این امکان را داده است که از مرزهای تکامل زیستی و جسمانی نیز فراتر برود . طرفداران تئوری تکامل معتقدند که میلیونها سال طول کشیده است تا در روند تکامل موجوات ، دوزیستها بوجود آمده اند . ( یعنی موجوداتی که هم می توانند در خشکی و هم در آب زندگی کنند .) اما باید گفت که نوع دیگری از دوزیستها ( یعنی دوزیستهایی که هم می توانند در جو زمین و هم خارج از آن زندگی کنند . ) در طول مدت بسیار کمی بوجود آمدند ( برادن و هرنشتین ۱۹۷۵ )

  تفاوت در این است که تکامل بیولوژیکی ، از طریق ژنها انجام می گیرد . در حالیکه تکامل فرهنگی ( بوجود آمدن دوزیستهای نوع دوم ) از طریق انتقال اطلاعات توسط زبان انجام می پذیرد . هر نسل از موجودات بشر احتیاج ندارد که مجددا تمام روندهای نسل پیشین را در زمینه اختراع و اکتشاف ، تکنولوژی ، هنر ، حقوق ، کشاورزی و … تکرار کند . فرهنگ و زبان  به افراد هر نسل این امکان را می دهد که از روی شانه های نسل های قبل جهش کنند .

  دومین کارکرد زبان این است که به امر تفکر و سایر فرایند های شناختی کمک می کند . زبان , به ما این امکان را می دهد که تجربه هایمان را بوسیله نامهایی که برای این تجربه ها به کار می بریم ، رمزگذاری کنیم . زبان ، ما را به مفاهیمی مجهز می کند که می توانیم بوسیله آنها جهان اطرافمان را طبقه بندی کنیم و اطلاعات مربوط به این جهان را به صورت طبقه بندی شده ای دریافت نماییم .       

  علاوه بر این ارتباط بین یک علامت کلامی و تجربه مربوط به آن ، مارا قادر می سازد که آن علامت کلامی را در غیاب تجربه به کار ببریم و در نتیجه ما می توانیم به قسمتهای مختلف تجربیات خود در غیاب آنها مراجعه کنیم و در مورد آن بیندیشیم . بنابراین زبان به ما کمک می کند که به تجربیات پیشین توجه کنیم ، وقایع آینده را نیز پیش بینی نماییم .

  اشتین برگ در کتاب روانشناسی زبان نظرات علمی را که معتقدند تفکر ، متکی بر زبان است به ۴ گروه تقسیم کرده است :

  جان واتسون ( رفتار گرا ) معتقد بود : تفکر چیزی جزء صحبت کردن با خود نیست . عادتهای عضلانی را بدنبال یادگیری که منجر به تولید جملات می شود علت اصلی تفکر می داند ( تکلم درونی )

  اسکینر : تفکر را یک رفتار می داند چه کلامی چه غیر کلامی .

  منبع : تفکر و زبان – کامران علوی 

  منبع مطلب : public-psychology.ir

  مدیر محترم سایت public-psychology.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 2 روز قبل
  0

  گوه

  ناشناس 5 روز قبل
  1

  این مطلب خیلی خوب😘😘😘😘😘😘

  ارز 9 ماه قبل
  0

  ورز

  0
  0987 8 روز قبل

  5555

  مهدی 1 سال قبل
  1

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  1
  0987 8 روز قبل

  وهمچنین دروغ گفتم

  1
  0987 8 روز قبل

  من همشو بلدم

  برای ارسال نظر کلیک کنید