توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  زمین لرزه های خفیف چه فایده ای دارد

  1 بازدید

  زمین لرزه های خفیف چه فایده ای دارد را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  ۴ فایده زمین لرزه برای ادامه حیات

  ۴ فایده زمین لرزه برای ادامه حیات

  سرویس سبک زندگی فردا؛ بشیر قلی‌زاده سرچشمه: زمین لرزه زمانی رخ می‌دهد که صفحات سیاره ما در برابر یکدیگر حرکت می‌کنند. این جنبش می‌تواند استرس ایجاد کند که پوسته بیرونی زمین، لیتوسفر را به تغییر شکل و یا شکستن وا دارد. انواع مختلفی از زمین لرزه‌ها وجود دارند که هر کدام با نیروی مشخص می‌توانند باعث حرکت صفحات زیر زمین شوند. شایع ترین شکل زمین لرزه لغزش صفحات تکتونیک (tectonic) است. این اتفاق زمانی می‌افتد که صفحات تکتونیک توسط نیروهای درون زمین به حرکت در می‌آیند و انرژی این گونه حرکت‌ها و لغزش‌ها از زیر زمین به سطح زمین منتقل می‌شوند که ما آن را به صورت زلزله حس می‌کنیم.

  ۴ فایده زمین لرزه برای ادامه حیات

  صفحات تکتونیک عامل زمین لرزه

  لیتوسفر (پوسته زمین) شامل مجموعه‌ای از صفحات نامنظم و نامتقارن به نام صفحات تکتونیک است. این صفحات سنگی جامد معمولا ضخامتی حدود ۴ تا ۴۰ مایل (تقریبا ۶ الی ۶۴ کیلومتر) و اندازه و شکل‌های متنوع و متفاوتی دارند. این صفحات تقریبا تمام سطح زمین را پوشانده‌اند. جالب است بدانید که صفحات تکتونیکی که زیر اقیانوس‌ها قرار دارند به طور معمول نازک‌تر از صفحاتی هستند که زیر قاره‌ها واقع شده‌اند. معمولا صفحات کوچکتری بین صفحات اصلی قرار دارند که عمدتا قابل توجه نیستند. اما همین صفحات کوچک نیز می‌توانند باعث بروز زمین لرزه شوند ولی به مانند صفحات بزرگ فراگیر نیستند. این بدان معناست که اگر صفحات بزرگ روی هم لغزش کنند، تقریبا تاثیرات آن بر روی تمام زمین تاثیر گذار است.

  مرزهای پلیت

  وقتی صفحات تکتونیک حرکت می‌کنند یا مرزهای جدیدی ایجاد می‌کنند یا مرزهای موجود بین مناطق را تغییر می‌دهند، مرزها می‌توانند به صورت واگرا و یا همگرا تبدیل شوند. محدوده واگرا زمانی رخ می‌دهد که صفحات از هم جدا شوند و پوسته جدید در فضای تازه ایجاد شده بین صفحات به وجود آید. مرزهای همگرایی اغلب با حضور آتشفشان‌ها یا کوه‌ها در محل مرزی مشخص می‌شوند. مرزهای انتقال، همچنین به عنوان خطوط خطا شناخته می‌شوند، جایی است که دو صفحه به طور افقی از یکدیگر عبور می‌کنند. این گونه صفحات معمولا زیر اقیانوس‌ها یافت می‌شوند.

  برخی از زمین لرزه‌ها بزرگ تاریخ و تاثیرات آن بر جامعه بشری

  در حالی که زمین سالانه هزاران بار می‌لرزد و شاید هم ما متوجه چنین تغییراتی در آن نشویم اما گاها برخی زمین لرزه‌ها می‌توانند خسارت‌های جبران ناپذیری بر ما داشته باشند. به طور مثال در زلزله ۱۹۰۶ که به بزرگی ۸.۳ ریشتر بود تنها چند ثانیه سانفرانسیسکو لرزید. این زلزله بر اثر جابجایی گسل سان آندریاس بود. در این زمین لرزه تقریبا ۷۰۰ الی ۳۰۰۰ نفر جان خود را از دست دادند و حدود ۲۵۰۰۰۰ هزار خانه به دلیل آتش سوزی ناشی از همین زمین لرزه نابود شد که تقریبا ۷ روز به طول انجامید به صورتی که تقریبا تمام شهر نابود شد. اما در سال ۱۹۶۰ یک زلزله با شدت ۹.۵ ریشتر، در شهر والدیویا در شیلی باعث شد تا ۲۰۰۰۰ هزار نفر جان خود را از دست بدهند. این در حالی بود که چهار دهه بعد در سال ۲۰۰۴ در اندونزی و سوماترا زلزله‌ای به بزرگی ۹.۳ ریشتر به وجود آمد که این زمین لرزه باعث به وجود آمدن سونامی بزرگ در اقیانوس هند شد که بیش از ۳۰۰۰۰۰ هزار کشته به همراه داشت. یک زلزله عظیم دیگر با قدرت ۸.۹ ریشتر که در ژاپن رخ داد باعث ایجاد سونامی شدیدی شد که این سونامی باعث مرگ و میر بسیاری از انسان‌ها این منطقه شد و در ضمن سونامی ایجاد شده از این زلزله آسیب بسیار گسترده‌ای به خانه‌ها و مکان‌های عمومی ژاپن زد.

  انواع دیگر از زلزله‌ها که می‌توانند آسیب زیادی بر ما وارد کنند

  در حالی که بیشتر زلزله‌های ایجاد شده در زمین ناشی از حرکت صفحات تکتونیکی است اما مواردی دیگر نیز در ایجاد زلزله نقش مهمی را بازی می‌کنند، گرچه ممکن است به ندرت اتفاق بیافتند. سه نوع دیگر از زمین لرزه‌ها وجود دارند که می‌تواند باعث حرکت سطح سیاره یا همان زلزله شوند. ۱. زمین لرزه‌های آتش‌فشانی که نتیجه فعالیت‌های آتش‌فشانی است. ۲. زمین لرزه‌های حاصل از فروپاشی مناطق زیرزمینی مانند غارها و معادن ۳. زمین لرزه‌های انفجاری بوسیله انفجار هسته‌ای یا شیمیایی. این سه نوع زمین لرزه ممکن است خسارت‌های جبران ناپذیری را برای جامعه بشری رقم بزنند اما خوشبختانه احتمال بروز چنین زمین لرزه های خیلی کم است.

  با توجه به شناختی هر چند گذرا که از زمین لرزه به دست آورده‌ایم، شاید ترس‌تان نسبت به این بلای طبیعی بیشتر شده باشد اما جالب است بدانید با اینکه ذهنیت همه ما نسبت به زلزله‌ها خوب نیست و ترس حاصل از آن همواره با ما است، اما در کمال تعجب زلزله‌ها فوایدی هم برای ما دارند که تقریبا تمام موارد آن برای حیات ما ضروری و واجب هستند. بد نیست بدانیم که زمین لرزه یک چرخه طبیعی است که همواره تکرار می‌شود. شاید بهتر است کمی دیدگاه‌مان را نسبت به این بلای طبیعی عوض کنیم چرا که وجود آن نشانه زنده بودن زمین و همچنین نتیجه تکامل و باز سازی آن است. در ادامه این مطلب شما را با فواید حاصل از زمین لرزه که برای ما بسیار حیاتی هستند، آشنا می‌کنیم.

  زمین لرزه راهی برای شناخت زمین

  هر چقدر زمین لرزه‌ها قوی تر باشند، نشان زنده‌تر بودن سیاره زمین است. با این تفاسیر هنوز زمین شناسان اطلاعات کافی در مورد زمین لرزه‌ها ندارند. چرا که ساده‌ترین لایه برای مطالعه زمین شناسان لایه بیرونی آن است که روی آن زندگی می‌کنیم، اما لایه‌های داخلی زمین با توجه به دسترسی بسیار سخت و گاها غیر ممکنی که دارند، عملا کار اکتشاف را برای زمین شناسان و دیگر دانش‌مندان سخت و غیر ممکن کرده‌اند. وجود ماگما درون هسته زمین عملا هر نواکتشاف و یا پژوهشی را بر روی دانشمندان بسته‌اند. یکی از مزیت‌های زمین لرزه این است که وقتی لایه‌های زیر زمین جابه‌جا می‌شوند، سطح‌های زیرین گاها جای خود را با سطح‌های بالایی جا به‌جا می‌کنند، از این رو دانشمندان راحت‌تر می‌توانند به آن دسترسی داشته باشند. هر چقدر دانش ما نسبت به لایه‌های زیر زمینی بیشتر باشد به همان اندازه می‌توانیم درباره زمین لرزه و دیگر بلایای طبیعی پیش بینی‌های درست‌تری داشته باشیم. پس جابه‌جایی لایه‌های زمین علاوه که زمین لرزه‌ای که ایجاد می‌کنند، می‌توانند دانش ما را نسبت به عمق زمین بیشتر کنند.

  در دسترس قرار گرفتن انواع مواد معدنی بعد از زلزله

  زمین لرزه موجب تغییر در اشکال سنگ‌ها، رسوبات معدنی و صفحات تکتونیکی می‌شود. همین امر ممکن است؛ بخش‌های خاصی از زمین که هنوز کشف نشده و ساختار آن برای دانشمندان تازگی دارد  را رونمایی کند. این گونه جابجایی‌ها می‌تواند ما را با انواع جدید مواد معدنی که ممکن است کاربردهای فراوانی داشته باشد آشنا کند. همچنین وجود زمین لرزه می‌تواند انواع مواد معدنی را برای استخراج در اختیار ما قرار دهد و با این روش ما را به منابع گسترده‌تری که امروزه رو به پایان هستند، نزدیک کند و در ضمن استخراج این گونه مواد برای ما کم هزینه‌تر و راحت‌تر می‌شود.

  ایجاد زلزله راهی برای در دسترس‌تر شدن سوخت‌های فسیلی

  وقتی صفحات داخلی زمین جابه‌جا می‌شوند؛ ممکن است سوخت‌های فسیلی مانند نفت و گاز طبیعی را در دسترس ما برای برداشت قرار دارند. از این رو هزینه کمتری برای برداشت آن ها صرف می‌شود. گرچه اغلب زلزله‌ها به صورت طبیعی رخ می‌دهند اما رفتارهای ما انسان‌ها نیز می‌تواند در بروز زمین لرزه تاثیرگذار باشد. به طور مثال وقتی ما حفاری‌هایی را برای برداشت منابع زیر زمینی انجام می‌دهیم، ریزش همین حفاری‌ها ممکن است، باعث ایجاد زمین لرزه‌های خفیف شوند. جالب است که بدانید جابه‌جایی و حفاری‌ها در سرتاسر جهان با هم رابطه دارند، یک حفاری بزرگ ممکن بر دیگر حفاری‌ها در سراسر جهان تاثیر بگذارد. در پاره‌ای از مواقع این گونه تاثیرات بسیار چشمگیر هستند. البته در پاره‌ای از مواقع برخی زمین لرزه‌ها هشدار ایجاد یک بلای طبیعی خیلی بزرگ را به ما گوشزد می‌کند، گرچه هنوز دانشمندان به این توانایی نرسیده‌اند تا با توجه به زمین لرزه‌ها بتوانند مشکلات داخلی و یا خارجی زمین را تشخیص دهند.

  وجود زمین لرزه راهی برای به وجود آمدن تعادل برای سیاره زمین

  تغییرات صفحه تکتونیکی و زمین لرزه‌ها بخشی از چرخه زمین شناسی طبیعی سیاره ما هستند. سنگ و خاک به طور مداوم به لایه‌های مذاب از این سیاره به عنوان نوع دیگری از مواد مذاب به سمت سطح زمین در چرخش هستند. این ذوب شدن و دوباره سخت شدن سنگ‌ها و دیگر مواد موجود در زمین به صورت هزاران سال در حرکت هستند. به صورتی که سیاره ما به طور مداوم برای حفظ حیات این چرخه را تکرار می‌کند. این کار برای زمین به شیوه‌ای یک نوع بازیافت مواد داخلی آن است. از این رو اگر زمین لرزه وجود نداشته باشد، چنین چرخه‌ای ایجاد نمی‌شود. وقتی این چرخه در جریان نباشد به نوعی زمین دچار مرگ می‌شود و تعادل درونی و بیرونی آن از بین می‌رود. از یاد نبریم که کو‌ه‌ها بعد از میلیون‌ها سال به شکلی با زمین لرزه‌های گوناگون به وجود آمده است و یکی از مهم‌ترین عوامل تعادل بیرونی زمین وجود کوه‌ها است.

  منبع: sciencing

  منبع مطلب : www.fardanews.com

  مدیر محترم سایت www.fardanews.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  سوالات متن درس پنجم علوم تجربی پایه ششم ابتدایی ( زمین پویا )

  سوالات متن درس پنجم علوم تجربی پایه ششم ابتدایی ( زمین پویا )  سوالات متن درس پنجم علوم تجربی پایه ششم ابتدایی (زمین پویا)

  1 . زمین لرزه یکی از پدیده های ..طبیعی.. است .

  2 . زمین لرزه باعث چه خسارت هایی می شود ؟خسارت های جانی و مالی

  3 . زمین لرزه باعث چه چیزی می شود ؟وقوع زمین لرزه باعث آزاد شدن انرژی درونی زمین می شود .

  4 . چه زمانی زمین لرزه اتفاق می افتد ؟زمین لرزه وقتی اتفاق می افتد که سنگ کره ی زمین در اثر نیروهای حاصل از درون زمین می شکند .

  5 . زمین لرزه چگونه باعث تغییر در سطح زمین می شود ؟انرژی حاصل از شکستن سنگ کره ی زمین به صورت امواج لرزه ای از داخل زمین به سطح آن می رسند و باعث تغییراتی در سطح زمین می شوند .

  6 . زمین لرزه ی خفیف یعنی چه ؟یعنی زمین لرزه با قدرت کم

  7 . سالانه چند زمین لرزه خفیف در کشور رخ می دهد ؟حدود ده هزار زمین لرزه ی خفیف رخ می دهد .

  8 . چرا مردم زمین لرزه های خفیف را حس نمی کنند ؟چون قدرت آن ها بسیار کم است و فقط توسط لرزه نگارها ثبت می شود .

  9 . اثرات بهداشتی حاصل از زمین لرزه چیست ؟1ـ آلودگی آب ها 2ـ آلودگی برخی مواد غذایی 3ـ شیوع بیماری های واگیردار 4ـ جمع شدن زباله در سطح شهر 5ـ زیاد شدن جانوران منتقل کننده ی بیماری

  10 . آثار ساختمانی حاصل از زمین لرزه را بیان کنید .1ـ خراب شدن ساختمان ها (ریزش آوار) 2ـ شکستن شیشه ها 3ـ شکستن سد ها 4ـ افتادن تیرهای برق 5ـ خراب شدن آسانسورها و پله ها

  11 . اثرات اجتماعی حاصل از زمین لرزه چیست ؟1ـ از دست دادن عزیزان 2ـ بیکاری 3ـ خراب شدن مکان های تاریخی 4ـ تخریب ادارات و بیمارستان ها

  12 . چرا هرچه زمین لرزه های خفیف بیشتر داشته باشد بهتر است ؟زمین لرزه های خفیف باعث آزاد شدن انرژی درونی زمین و جلوگیری از وقوع زمین لرزه های بزرگ تر می شوند .

  13 .  در چه جاهایی از کره ی زمین احتمال وقوع زمین لرزه بیش تر است ؟جاهایی که پوسته ی زمین دارای شکستگی است .

  14 .  فعالیت های انسان دوستانه ی بعد از وقوع زمین لرزه را نام ببرید.1 .  کمک به مصدومین 2ـ ارسال کمک های مالی و غیر مالی 3ـ اهدای خون 4ـ کمک به افراد امداد رسان 5ـ پیداکردن و کمک کرد ن به افراد مانده در زیر آوار

  15 .  بعد از زمین لرزه چه نکات ایمنی را باید رعایت کنیم ؟1 .  قطع جریان برق ساختمان 2ـ استفاده نکردن از آسانسور 3ـ بستن شیر گاز اصلی4ـ باز نگه داشتن خیابان ها 5ـ آمادگی داشتن برای پس لرزه ها

  16 .  مهم ترین زمین لرزه های 50 سال اخیر ایران از نظر محل وقوع و خسارت های وارده را نام ببرید . زلزله ی طبس سال 57 با 19600 نفر کشته ، زلزله ی رودبار و منجیل سال 69 با 35000 نفر کشته ، زلزله ی بم سال 82 با 41000 نفر کشته و زلزله ی اهر سال 91 با310 نفر کشته

  17 .  ساختمان یک کوه آتش فشان چگونه است ؟هر آتش فشان از سه قسمت اصلی تشکیل شده است . 1ـ مخروط آتش فشان 2ـ مجراها 3ـ دهانه

  18 .  چه زمانی آتش فشان اتفاق می افتد ؟زمانی که مواد آتش فشانی از داخل زمین به سطح آن راه پیدا می کنند و سنگ های آتش فشانی را به وجود می آورند .

  19 .  مواد خارج شده از دهانه ی آتش فشان به چند دسته تقسیم می شوند ؟ نام ببرید . سه دسته . 1ـ جامد 2ـ مایع 3ـ گاز

  20 .  آتش فشان ها از نظر فعالیت به چند دسته تقسیم می شوند ؟ نام ببرید . سه دسته 1ـ فعال 2ـ نیمه فعال 3ـ خاموش

  21 .  به چه آتش فشانی فعال گفته می شود ؟به آتش فشان هایی که در حال حاضر یا در سال های اخیر مواد آتش فشانی ( جامد ، مایع و گاز ) از دهانه ی آن ها خارج شده است ، آتش فشان فعال گفته می شود .

  22 .  چه آتش فشانی نیمه فعال است ؟آتش فشانی که فقط گاز از دهانه ی آن خارج شود .

  23 .  به چه آتش فشانی خاموش گفته می شود ؟به آتش فشانی که هیچ گونه فعالیتی ندارد ، آتش فشان خاموش می گویند .

  24 .  دو آتش فشان نیمه فعال و دو آتش فشان خاموش در ایران نام ببرید . سهند و سبلان خاموش ، دماوند و تفتان نیمه فعال

  25 .  هر یک از سنگ های آتش فشانی زیر چه کاربردی دارد ؟

  توف آتش فشانی : در ساختمان سازی کاربرد دارد . 

  پوکه ی معدنی : به عنوان عایق استفاده می شود و همچنین چون سبک است در ساختمان سازی کاربرد دارد .

  سنگ پا : در حفظ بهداشت از آن استفاده می شود.

  26 .  مهم ترین گاز های خارج شده از دهانه ی آتش فشان چه هستند ؟بخار آب و کربن دی اکسید

  27 .  فواید آتش فشان ها را بیان کنید .1 ـ  تشکیل دریاچه 2 ـ توسعه ی گردشگری 3 ـ ایجاد زمین های حاصلخیز 4 ـ استفاده از انرژی گرمایی 5 ـ آزاد شدن انرژی درونی زمین 6 ـ تشکیل چشمه های آب گرم

  28 .  ضررهای آتش فشان ها را بیان کنید .1 ـ  انتشار گازهای سمی 2 ـ ریزش باران های اسیدی 3 ـ ایجاد سونامی 4 ـ ورود خاکستر و گرد و غبار به محیطـ پخش شدن مواد شیمیایی در محیط 6 ـ جاری شدن مواد مذاب و خراب شدن زمین ها

  29 .  ساکنان مناطق آتش فشانی چه موارد ایمنی را باید رعایت کنند ؟آماده ی تخیه ی سریع محل باشند ــ به یک مکان امن پناه ببرند ــ تمامی در ها و پنجره ها را ببندند ــ فاصله گرفتن از جاهای گود هنگام فوران مواد مذاب ــ حفظ بدن از مواد شیمیایی موجود در خاکسترهای آتش فشان

  منبع مطلب : celass5bealave1.blogfa.com

  مدیر محترم سایت celass5bealave1.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  فواید زمین لرزه

  فواید زلزله

  زلزله هم مثل هر پدیده دیگری فقط ضرر محض و یا منفعت تام ندارد بلکه  در کنارآسیب هایی که می رساند فوایدی هم دارد

  که عبارتند از:

  1- موجب رانده شدن مواد معدنی ازعمق به سطح و امکان اکتشاف و استخراج آن ها

  2- نیروهای به وجود آورنده زلزله باعث ایجاد رشته کوه ها و تنوع درتوپوگرافی و آب و هوای زمین

  3-کمک به زمین شناسان جهت اطلاع ازساختمان داخلی زمین

  4-  معیاری مهم در پیش بینی فوران آتش فشان ها

  همچنین هوای کوهستانی و طوفانی ، وجود معادن گوناگون ، چشمه های آب معدنی و آب های گرم متعدد و خروج گازهای مختلف به خوبی معلوم می کند که در طی دوره های زمین شناسی چه تغییرات بزرگی در هر ناحیه به وقوع پیوسته و تمام این ها در نتیجه زمین لرزه های شدید ایجاد شده است.


  منبع مطلب : alireza170.blogfa.com

  مدیر محترم سایت alireza170.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  به تو چه : هیچ به دردم نخورد😒😒😒

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  لیسا مانوبان 17 روز قبل
  1

  سایت بد هیچ به دردم نخورد خررر

  نازلی 1 ماه قبل
  0

  سلام من سوالم این بود که. بوجود آماده زلزله های خفیف چه فوایدی میتواند داشته باشد

  😑 2 ماه قبل
  -1

  نمد 😂😂😂😂😂

  ناشناس 12 ماه قبل
  -1

  اصلاً سوال هایی که میخواستم نبود،😤😤

  رضا 1 سال قبل
  1

  زمین لرزه خفیف چه فایده دارد

  مونا 1 سال قبل
  1

  ببخشید میشه جوابشو تایپ کنیدتا اینجا که اصلاً به دردم نخورد😕

  0
  ن 1 سال قبل

  موافقم

  آیریانا 1 سال قبل
  0

  اصلا چیزی که من میخواستم نبود به دردم نخورد

  ناشناس 1 سال قبل
  0

  وای خیلی ممنون واقعا مطالب مفیدی بود اگه امکان داره مطالب پایه های دیگه هم بزارید

  ناشناس 1 سال قبل
  -2

  واقعا که من پرطرفدارترین ادم این سایت بودم از چشم افتادید

  سارا 1 سال قبل
  0

  ببخشید ها شما بلد نیستید متن رو کامل بخونید سر سری می‌خونید نمی‌فهمید مگر نه اگر دو بار کامل بخونید ها برای کنکور هم جواب میده دست کانون درد نکنه واقعاً عالی 🌸🌸🌸🌸🌷🌷🌷🌷

  ناشناس 1 سال قبل
  1

  هیچ نمیدونم

  الیا 1 سال قبل
  3

  هیچ نمیدونم

  به تو چه 1 سال قبل
  4

  هیچ به دردم نخورد😒😒😒

  مهدی 1 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید