توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  زیست بوم را تعریف کنید مطالعات نهم

  1 بازدید

  زیست بوم را تعریف کنید مطالعات نهم را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  درس سلام


  -1زیست بوم (بیوم) چیست ؟ زیست بوم یک ناحیه ی جغرافیایی است که در آن ، انواع خاصی از گیاهان و جانوران زندگی می کنند و ناحیه ی مشخصی را به وجود می آورد .
  -2وجود هر زیست بوم در یک ناحیه به چه عواملی بستگی دارد؟ یا (تنوع زیست بوم ها به چه عواملی بستگی دارد؟) ؟

  آب و هوا ، شکل ناهمواری ها ، میزان ارتفاع زمین و جنس خاک .  3-ناحیه ی توندرا چه ویژگی هایی دارد ؟

  1-زمستان های طولانی و سرمای شدید 34درجه زیر صفر

  2-تابستان های کوتاه و میانگین دما حداکثر 12درجه

  -3زمین های توندرا پوشیده از یخ و برف

  -4در توندرا فقط گیاهانی چون خزه و گلسنگ می روید

  -5بزرگ جثه ترین جانور تون درا خرس قطبی است .


  4-ناحیه ی تایگا چه ویژگی هایی دارد ؟

  -1شش ماه ازسال میانگین دما کمتر از صفر درجه است -2بارندگی بین 250تا 500میلی متر و زمین همیشه مرطوب است

  -3ناحیه ی تایگا به داشتن جنگل های مخروطیان و سوزنی برگ معروف است

  -4درختان این ناحیه مانند کاج و سرو همیشه سبزند و برگ ریزان ندارند

  -5تقریباً تمام جنگل های کشور کانادا از نوع تایگاست.


  -5جنگل های بارانی استوایی در کجا گسترده شده است ؟

  این زیست بوم در مجاورت خط استوا در چند قاره گسترده شده است .


  6-زیست بوم جنگل های استوایی چه ویژگی هایی دارد ؟

  -1در این منطقه هوا همیشه گرم ، رطوبت حدود 80درصد و میزان بارندگی سالیانه 2500میلی متر است

  -2جنگل های بارانی استوایی چند طبقه اند . در زیر درختان بلندتر ، درختان کوتاه تر و علف ها ، که رشد سریعی دارند وجود دارند.  7-از نمونه گیاهان ناحیه ی جنگل های بارانی استوایی چند مورد نام ببرید؟

  درختان شاه پسند(مانگرو) – نارگیل – قهوه ی سودانی – هِــــوِآ – بامبو .  8-ساوان چگونه ناحیه ای است؟ ساوان منطقه ی علفزارها با درختان تک و منفرد است که در مجاورت جنگل های استوایی واقع شده است . بیشترین وسعت ساوان در قاره ی آفریقاست .  9-ناحیه ی ساوان چه ویژگی هایی دارد؟

  -1آب و هوای آن در تمام طول سال گرم است

  -2در آن دو فصل خشک و مرطوب وجود دارد

  -3از نظر تنوع جانوری بسیار غنی است

  -4در ساوان علفخواران تنومند چون گورخر ، فیل ، زرافه و گرگدن فراوان اند و گوشت خواران درنده چون شیر از این گیاه خواران تغذیه می کنند .
  10-بیابان به کجا گفته می شود؟ به سرزمین های خشکی که میزان بارندگی سالیانه ی آنها کمتر از 50میلی متر باشد ، بیابان گفته می شود .


  11-بخش عمده ای از بیابان های گرم و خشک جهان در کجا واقع شده اند ؟

  در مجاورت مدار رأس السرطان و رأس الجدی واقع شده اند ، مانند صحرا در آفریقا ، ربع الخالی در عربستان و لوت در ایران .  12-بیابان های سرد جهان چگونه اند؟ مثال بزنید ؟ در این گونه بیابان ها بارش ناچیز و حتی در حد صفر است مانند بیابان گُبی که اطراف آن را کوه فرا گرفته است .  13-بیابان ها از نظر پوشش گیاهی چگونه هستند؟ بیابان ها از نظر پوشش گیاهی فقیرند و فقط درختان یا بوته های خاردار ، که در مقابل خشکی هوا و تبخیر مقاوم اند یا آب را در خود ذخیره می کنند می توانند در آنجا زندگی کنند .  -* هر زیست بوم از چند ............................................. تشکیل شده است . ( بوم سازگان «اکوسیستم» )


  -* در میان عوامل تنوع زیست بوم ها مهم ترین و بیشترین تأثیررا ..................................... دارد . ( آب و هوا )


  -* از میان عناصر آب و هوایی دو عنصر ...................... و ......................... بر نوع و میزان پوشش گیاهی اثر می گذارند. ( دما- بارش )


  -* توندرا ناحیه ای در نزدیکی ....................... و حاشیه ی اقیانوس ............................ است . (قطب شمال – منجمد شمالی)


  -* از گسترده ترین زیست بوم ها که در جنوب توندرا گسترش یافته است .............................. نام دارد . (تایگا )


  -* زیست بوم ......................................... بیشترین تنوع زیستی جهان را دارد . ( جنگل های بارنی استوایی)


  -* درختان ................................. از گونه های گیاهی مشهور ساوان هستند . (بائو باب )

  منبع مطلب : motaleat-bj.blog.ir

  مدیر محترم سایت motaleat-bj.blog.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  مطالعات نهم درس پنجم و ششم

  

  منبع مطلب : mojtabapes.blogfa.com

  مدیر محترم سایت mojtabapes.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  کتاب مطالعات اجتماعی سال نهم - زیست بوم

  زیست بوم

      مناطق زندگی تمام گیاهان ، حیوانات و سایر موجودات با شرایط طبیعی محیط در یک منطقه ویژه بنام زیست بوم شناخته شده است . یک زیست بوم با انواع حیات گیاهیمشخصی با توجه به موقعیت ، شرایط آب وهوائی ، عرض جغرافیائی و ارتفاعتعیین می شود .

     برای مثالدر قسمت های شمال آمریکا و آسیاجنگلهای مخروطی و جنب قطبی وجود داردن که دارای شرایط طاقت فرسایی بوده و فصل رشد درختان در آن کوتاه است . بجای درختان گیاه کوتاه قد توندرا در این مناطق رشدو نمو می کنند . با افزایش ارتفاع پدیده مشابهی اتفاق می‌افتدبطوریکه درختان جای خود را در مناطق بلند کوهستانی به گیاهان کوتاه قد می‌دهند .

  یک زیست بوماز اکوسیستم های زیادی با جمعیت اندکی از گیاهان و جانورانبه همراه شرایطمحیط زندگی شان (‌قسمت های طبیعی موثر در آنها )ساخته شده است . در حالی که مرزهای یک زیست بوم بوسیله آب وهوا تعیین شده مرزهای جمعیتی یک اکوسیستم با ویژگی های طبیعی مانند : رشته کوهها یا دیواره بالائی رودخانه‌ها از همدیگر جدا هستند . یک اکوسیستم با زیست بوم ویژه به داشتن اشکال رشدهمانند گیاهان و حیوانات با عادت غذایی مشابه گرایش دارد .

         زیست بوم های اصلی کره زمین شامل : جنگل های بارانی استوائی ، جنگلهای مخروطی شمال ، توندرا ، بیابان ، مراتع ساوان و بلوط کوتاه قد است . اگر چه بعضی اوقات بصورت اختیاری اصطلاح زیست بوم در مورد محیط های وابسته به دریا بکاربرده شده که بیانگر مناطق زیســت دریائیمانند منطــــــقه ساحــلی وآب کم عمق ، منطقه آبهای آزاد اقیانــوس های باز ومنطقه عمیق کف اقیانوسی است .

  جنگل های باران‌های استوائی پیچیده ترین زیست بوم ‌های جهان است . این زیست بوم در ارتفاعات پایینمنطقه استوائی پیدا می شودجائی که همیشه گرم ومرطوب است . درختان جنگلهای بارانی توسط سایه شاخ و برگ متراکمبالائی و در هم تنیدگی درختانجنگلی متمایز می شوند . ارتفاع این سایبانها ممکن است به بیش از 50 متر ( 160 فوت )برسد . سایبانهای ضخیم به نور آفتاب و باران بندرت اجازه می دهند که به کف جنگل که پوشش کم تراکمی دارندنفوذ نمایند . خاک آنها مواد غذائی ناچیـــزی دارد و بسـیاری از گیاهان قادر هستـــند اندک مواد غـــذائی موجـــود را جذب و ذخیره نمایند .

      جنگل های مخروطی شمالی را بنام تایگای روسیه می شناسیم ، نواری در امتداد آلاسکا ، کاندا ، روسیه ، و چین یافت شده ودر جاهایی که زمستانهایی با دوره سرمای طولانی هستند . مخروطیان عبارتند از : صنوبر ،کاج سیاه ، شاه درخت و گیاهانغالب حتی گل سنگ ها و همچنین خزه‌ها زیادی که در تمام مانداب ها و باتلاق های تمام مناطق رشد می کنند .

  زیست گیاهی تمایل اندکی به رشد ونمو در سطح زمین دارد . در تابستان تعداد زیادی از پرندگان به توندرا مهاجرت می کنندتا از حشرات آن تغذیه نمایند . جانوراندیگر یافت شده در اینمنطقه شامل : گوزن شمالی ، گرگ ، روباهو موش های آبی است. یک زیست بوم مشابهی بنام زیست بوم کوهستانینامیده می‌شود که در مناطق بلند کوهستانی در نقاط مختلف جهان یافت شده است .   گیاه بعلت شرایط طاقت فرسایدارای رشد پایینی در علفزارهای مناطق کوهستانی است .

      زیست بوم کویر با بارش 254 میلیمتر ( 10 اینچ) در سالو درجه حرارت بالاتعریف شده است . گیاهانبیابانی برای مقابله با کمبود رطوبت و حفظ آبدارای ویژگی های از قبیلرنگ روش ، برگهای کوچک ، ضخیمو یا مومی هستند . اغلب حیواناتیکه در بیابانزندگی می کنندبه همراه محیطشان دارای رنگ روشنی هستند . و بدلیل حرارت بالای روز معمولا در شبفعال‌تر هستند .

     زیست بوم های مراتع در هر قاره‌ای بجز در قطب جنوب یافت می‌شوند و یک چهارم سطح زمین را پوشانده‌اند. معمولا مراتع در زمین های مسطح و در حال لغزش یافت می‌شودو تمایل دارنددر داخل قاره‌ها جائی که مقدار بارش کمتر است رشدنمایند. . خشکسالی هایزیاد دوره‌ای در مراتع اتفاق می افتدکه در پی آن حرارت سوزان گیاهان زیادی را از بین می‌برد . مراتع بوسیلهگندمیان ، جگن هاوسایر گیاهان کوچک و پایدار پوشانده شده‌اند . خشکسالی ، آتش سوزیچرایآنهاتوسط گیاهخوارانی مانند گوزن و گاومیش های کوهان دار امریکائیرشد درختان رامحدود می‌سازد . هم اکنون مراتع زیادی بطوروسیع به زیر کشت برده شده و در آنجا محصولاتی مانند گندم ، ذرتو سایر غلاتکاشته شده است .

     ساوانهای مناطق استوائی بوسیله مراتع و درختان منفرد و قابل گسترش هستند . بزرگترین و مشهور ترین ساوانهای جهانساوان افریقا استکه قسمت جنوبی قارهتا بیابان صحرا پوشانده است. در ساوانهایافریقا گله‌هایی از حیوانات در چمن های آنبه چرا مشغول بودهوزرافه‌هاهم از بالای درختان تغذیه می کنند . ساوانهایی استوائی دیگری در امریکای جنوبی و هند و استرالیا یافت شده است .

     زیست بوم بلوطهای کوتاه قد با بیشه های ازبرگ های کوچکبوته های همیشه سبز را احاطه کرده است . ویژگی های آن تابستانهای گرم و خشک و زمستانهای خنک و مرطوب دارد . این زیست بوم در ارتاعات پای کوهی کالیفرنیاو مناطق آب وهوائی مدیترانه‌ای یافت می شود . گیاهان بلوط با آتش سوزهای فراوان ناشی از رعد وبرقو شرایط خشکسازگاری پیدا کرده‌اند.

  منبع مطلب : bookmotaleaat.mihanblog.com

  مدیر محترم سایت bookmotaleaat.mihanblog.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 12 روز قبل
  0

  زیست بوم های مهم جهان را نام ببرید

  سلام 11 ماه قبل
  1

  خیلی کیری تخمی بود 🌭کیر خررررررررررررر

  🖕🖕 11 ماه قبل
  1

  عالی

  .. 11 ماه قبل
  1

  ممممممد

  Hastii 11 ماه قبل
  -1

  اه ویژگی های زیست بوم رو نداره که😑

  مهدی 2 سال قبل
  3

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید