توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  ساخت یخ خشک بدون کپسول اتش نشانی

  1 بازدید

  ساخت یخ خشک بدون کپسول اتش نشانی را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  طرز درست کردن یخ خشک و کاربردهان آن

  طرز درست کردن یخ خشک و کاربردهان آن

  یخ خشک چیست؟

  یخ خشک ماده ای غیر سمی و غیر خورنده با نام تجاری جیرنرایزد ، دی اکسید کربن جامد است که به علت خاصیت سرمازایی زیاد کاربرد فراوان دارد . این ماده در دمای پایین تر از 78- درجه متراکم شده و به جسم سفید رنگ جامدی به نام یخ خشک تبدیل می شود و هر کیلوگرم آن kj 1/573گرما را جذب می کند. "ون هلمونت" نخستین کسی بود که با فهمیدن اینکه مقداری زغال از چوب در اثر سوختن به جسمی نامریی یا گاز تبدیل شده است به وجود گاز کربن دی اکسید پی برد. کربن دی اکسید گازی بی رنگ با بوی کمی تند است و چگالی 5/1برابر چگالی هواست.

  طرز ساختن یخ خشک:

  برای ساختن یخ خشک تنها کافی است کپسولی از CO2 با فشاری در حدود حد اقل 75 بار و دمای حدود 31 درجه سانتیگراد داشته باشیم . اگر کپسول را برعکس کنیم و طوری که شیر خروجی آن در پایین قرار گیرد و سپس شیر را باز کنید به علت فرآیند اختناق یا خفگی CO2 به صورت یخ خشک از آن خارج می شود. در پدیده فرآیند اختناق یا خفگی فشار سیالی به طور ناگهانی کم می شود دمای سیال نیز کم می شود.

  نحوه ساخت یخ خشک 

  مزیت های یخ خشک به یخ معمولی

  کاربردهای یخ خشک چیست؟

  بارور کردن ابرها :

  یکی از طرق باروری ابرها پاشانیدن مواد سرما زا مانند یخ خشک به ابرهاست.

  استفاده از یخ خشک در کپسولهای آتش نشانی :

  در کپسولهای آتش نشانی برای خاموش کردن مواد نفتی از یخ خشک استفاده می کنند زیرا سبک تر از آب است.

  کاربردهای یخ خشک 

  تولید دود، مه و بخار و حالت معنوی یا رویا:

  اگر به آب داغ یا بخار آب یخ خشک بیافزاییم ، مه غلیظی تولید می شود و این مه روی زمین ته نشین می شود. وسایلی که تولید دود، مه یا بخار می کنند می توانند در تولید جلوه های ویژه هیجان انگیزی به کار روند

  دستگاه جرم گیر و رسوب زدا :

  این دستگاه با استفاده از دانه های فشرده یخ خشک به قطر 3mm موجب رسوب زدایی ماشین آلات و سطوح مختلف می شود.

  از بین برندن آسیب های ناشی از تگرگ:

  یخ خشک فلزها را منقبض می کند و موجب ترمیم فرورفتگی های کوچک روی خودرو هارا ترمیم می شود و اگر به طور کامل این فر رفتگی ها را برطرف نکند اما می تواند به طور چشم گیر آنها را کاهش دهد.

  تمام کاربردهای یخ خشک 

  یخ خشک برای برداشتن کاشی های کف:

  یخ خشک می تواند با انقباض و انجماد کاشی های کف را سست کند و با دمای پایین خود موجب از بین رفتن پیوندها و جدا شدن آن شود. اگر در مرکز کاشی یخ خشک قرار دهیم پس از چند لحظه کاشی بلند میشود در غیر اینصورت می توانید با وارد کردن یک ضربه چکش ، کاشی را به راحتی جدا کنید.

  یخ خشک نابود کننده ی جوندگان:

  برای نابود کردن لانه ی جوندگان در هر لانه تکه ای یخ خشک قرار دهید و با خاک روی آن را بپوشانید زیرا یخ خشک از هوا سنگین تر است به راحتی وارد لانه ی آنها می شود.

  یخ خشک برای داغ زدن:

  برای داغ زدن اسب ها،حیوانات اهلی و سگ های شکاری از یخ خشک همراه الکل 90% فراسرد شده استفاده می شود.

  استفاده از یخ خشک چه کاربردهایی دارد؟

  پزشکی:

  برای منجمد کردن پوست،جهت از بین بردن زگیل ها پزشکان از یخ خشک استفاده می کنندهمچنین نمونه های پزشکی را همراه با یخ خشک به آزمایشگاه ها می فرستند. برای جلوگیری از جابجایی استخوان در هنگام حمل ونقل، آن را با یخ خشک منجمد می کنند.

  کُند کردن واکنش های شیمیایی:

  برای نگهداری و حمل ونقل چسب های مخصوص از یخ خشک می توان استفاده کرد زیرا دمای پایین یخ خشک برخی از واکنش های شیمیایی را کند یا متوقف می کند. برای خنثی کردن برخی قلیاها نیز از یخ خشک می توان استفاده کرد.

  بی اثر کننده ی محیط:

  برای جابجایی تانکرهای گاز زیرزمینی از یخ خشک استفاده می کنند زیرا موجب پیشگیری از آتش سوزی می شود.برای کاهش واکنش پذیری استیلن در حمل ونقل از یخ خشک به عنوان گاز بی اثر درکپسول های جوشکاری استفاده می کنند زیرا از گازهای بی اثر ارزان تر است.

  یخ خشک برای دور کردن پشه ها:

  پشه ها انسانها و جانوران را از طریق تنفس و پس دادن کربن دی اکسیدی در اطراف خود می یابند پس می توان پشه ها را با یخ خشک به دام انداخت.

  صنعت نفت:

  برای تمیز کدرنته تانکرها از یخ خشک استفاده می شود.زمان جمع شدن پارافین و لجن در این تانکرها برای به هم زدن ته تانکر ماده ای شیمیایی به کار می رود.این کار مایع و آب را از نفت جدا می کند تا نفت جمع آوری شود.برای افزایش جریان نفت در چاه از کربن دی اکسید مایع استفاده می شود.

  دیگر کاربردهای یخ خشک :

  کاربردها و روش نگهداری و استفاده از یخ خشک 

  روش استفاده و نگهداری از یخ خشک

  منبع مطلب : saednews.com

  مدیر محترم سایت saednews.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  آموزش ساخت : یخ خشک را در خانه درست کنید

  یخ خشک و نحوه ساخت

  یخ خشک و نحوه ساخت

  یخ خشک و نحوه ساخت آن

  یخ خشک و نحوه ساخت – یکی از بزرگترین اکتشافات بشر مطمعناً یخ خشک بوده است که توسط ون هلمونت کشف شد ، یخ خشک به شکل جامد میباشد و از دی اکسید کربن تشکیل شده است. جالب است بدانید دی اکسید کربن حتی در تنفس انسان نیز وجود دارد اما برای عملیات فوتوسنتز گیاهان مورد استفاده قرار میگیرد.

  در این مقاله سعی بر این خواهیم داشت که چگونگی ساخت یخ خشک را برای شما آموزش دهیم امیدواریم این مقاله مورد استفاده شما عزیزان قرار گیرد.  در اصل یخ خشک دقیقاً شکل جامد کربن دی اکسید است که دقیقاً به سردی یخ معمولی میباشد با این تفاوت که امکان آب شدن یخ خشک وجود ندارد بر خلاف یخ معمولی ، یه معنای دیگر اینگونه میتوان گفت که با افزایش دما یخ خشک از حالت جامد به مایع تبدیل نخواهد شد و همان شکل جامدی خود را حفظ مینماید البته تصعید در این نوع یخ (یخ خشک) وجود دارد که باعث میگردد با افزایش دما یخ  از حالت جامد مستقیماً به گاز تبدیل گردد.

  در اثر عمل تصعید دود سفید رنگی آزاد میگردد که در فیلم های سینمایی نیز از آنها استفاده مینمایند به عنوان مه ، در این مقاله ما قصد داریم تا اطلاعاتی در زمینه مواد اولیه مورد نیاز برای ساخت یخ خشک را برای شما بازگو نماییم که میتواند نمونه بسیار کوچک برای شروع نگارش طرح توجیهی تولید یخ خشک باشد.

  یخ خشک

  یخ خشک در زبان انگلیس با نام Dry Ice یاد میشود که نام دیگر دی اکسید کربن جامد است. ماده سازنده یخ خشک (دی اکسید کربن ) در اتمسفر  به وفور وجود دارد حتی در بازدم انسان نیز گاز دی اکسید کربن وجود دارد که گیاهان و درختان در عمل فوتوسنتز از این گاز استفاده مینمایند.  دی اکسید کربن کاملاً بدون بو و مزه میباشد و چگالی آن نیز حدوداً یک و نیم برابر اکسیژن میباشد، شاید برایتان سوال باشد که یخ خشک در چند درجه یه حالت جامد در می آید؟! یخ خشک در ۷۸٫۵ درجه سیلسیوس به حالت جامد در می آید.

  برای تولید یخ خشک شما میتوانید یکی از این موارد را انتخاب نمایید، بلوک های بزرگ ۲۷ کیلوگرمی ، در ابعاد بسیار کوچک به اندازه برنج ، یخ خشک سمی نیست اما لمس کردن آن به هیچ عنوان توصیه نمیگردد و این به دلیل سنگینی آن نسبت به هوا میباشد که در محیط های بسته زمانی که غلظت دی اکسید کربن هوا نیم درصد بیشتر گردد هوا کاملاً سمی شده و خطرناک میگردد بنابر این در هر ناحیه ای که از یخ خشک استفاده گردد باید تصفیه شود.

  تاریخچه یخ خشک

  در مورد تاریخچه یخ خشک هم باید گفت اولین نفری که به وجود CO2 پی برد کسی نبود بجز ون هلمونت که در زمان سوزاندن چوب متوجه شد که مقدار خاکستر به دست آمده از سوختن چوب بسیار کمتر از خود چوب است پس نتیجه گرفت که مقداری از زغال در هنگام سوختن به یک جسم نامرئی مانند گاز تبدیل میگردد.  کربن دی اکسید گازی بی رنگ با بوی کمی تند میباشد مولکول های بزرگ کربن دی اکسید نسبت به مولکول های اکسیزن با هیدروزن بسیار آهسته حرکت مینماید.

  شاید از نظر شما کربن دی اکسید به درد کاری بهتر از ساختن یخ خشک نمیخورد اما باید بگوییم این کربن دی اکسید است که کره زمین را در مقابل سردشدن ناگهان حفظ مینماید یعنی مانع خارج شدن هوای گرم از کره زمین میشود. تنها مکان هایی که امکان تهیه دی اکسید به صورت تجاری را دارند عبارتند از ، ۱چاههای گاز،۲ تخمیر،۳ سوختن سوخت های کربنی،۴ فراورده های جانبی فرایند های شیمیایی

  یخ خشک برای اولین بار در سال ۱۸۳۵ در فرانسه به نام چالز ایلوزیر برای اولین بار کشف شد. او در این تاریخ به نتایجی در مورد یخ خشک رسید که بعد از ۶۰ سال منجر به  تولید یخ خشک شد.

  روش های تولید یخ خشک را در زیر آورده ایم

  بارور کردن ابرها جهت بارش باران توسط یخ خشک

  باروری ابرها و تولید باران از این طریق کاملاً ناگهانی در آزمایشگاه جنرال الکتریک واقع در نیویورک کشف شد. در سال ۱۹۴۶ شمیدانی به نام ونسان شافر برفی  را در نزدیکی نیویورک با استفاده از این روش یعنی تزریق ۶ پوند یخ خشک به وسیله هواپیما به ابرها ایجاد نمود ، از آن موقع باروز کردن ابرها به این روش برای تولید باران استفاده شد اگر بخواهیم برای این مورد مثال هایی هم بزنیم میتوانیم به چین اشاره کنیم که برای کاهش الودگی از این روش استفاده مینماید که در المپیک ۲۰۰۸ نیز این عملیات انجام شد و یا در روسیه از این روش برای دور کردن ذرات رادیو اکتیو از مسکو استفاده میشود.

  روش ساخت یخ خشک

  برای ساخت یخ خشک نیازی به وجود وسایل سرمایشی قوی ندارید فقط دی اکسید کربن با فشار بالا نیاز دارید مثلاً اگر یک کپسولی پر از co2 با فشار حداقلی ۷۵ بار و دمای ۳۱ درجه سانتیگراد داشته باشید و فقط کپسول را برعکس نمایید تا شیر خروجی آن رو به پایین باشد حال اگر شیر را باز کنید خواهید دید که co2 یا همان دی اکسید کربن به صورت یخ خشک از کپسول خارج خواهد شد.

  مواد خام یخ خشک

  تنها مواد خامی که در یخ خشک وجود دارد کربن دی اکسید آن است که محصول نهایی بسیاری از آزمایشات و واکنش های شیمیایی است. بیشتر این ماده در آمریکا از پالایشگاه های نفتی استخراج میشود. بعد از انکه محل کربن دی اکسید مشخص شد مکش شده و ناخالصی های آن مورد گرفته میشود تا به یخ خشک تبدیل گردد.

  فرایند تولید یخ خشک

  اولین گام در تولید یخ خشک فشرده سازی و خنک کاری گاز CO2 درون مخازن بزرگ است تا به مایع تبدیل شود. CO2 آن قدر سرد شده تا ۱۰۰% آن به مایع تبدیل شود.

  مرحله بعدی کاهش فشار کربن دی اکسید مایع توسط شیر انبساط می باشد.

  در آخر CO2 مایع تا فشار اتمسفر منبسط می شود تا در اثر این انبساط یخ خشک تولید شود.

  یخ خشک تولید شده تحت پرس های هیدرولیکی به شکل بلوک یا پلت فشرده می شوند و از دستگاه ساچمه زن خارج می گردد.

  پس از پردازش نهایی یخ خشک در جعبه های عایقی بسته بندی می شوند که هر چه عایق ضخیم تر باشد، فرایند تصعید آهسته تر انجام می شود. نرخ تصعید روزانه بین ۵ تا ۱۵ درصد است که بسته به عایق دارد.

  منبع مطلب : cold-maker.ir

  مدیر محترم سایت cold-maker.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  😐🖤 : تو گفتی بدون کپسول💔😭

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مون واکر 11 روز قبل
  0

  برو داخل گوگل بزن م مایکل جکسون اهنگاشم بگوش

  مون واکر 11 روز قبل
  1

  برو داخل گوگل بزن م مایکل جکسون اهنگاشم بگوش

  ... 28 روز قبل
  0

  گفتی بدون کپسول

  ناشناس 1 ماه قبل
  3

  گفتی بدون کپسول ولی همش با کپسوله 😑😡😡

  نمیگم 3 ماه قبل
  1

  خوبه

  😐🖤 9 ماه قبل
  10

  تو گفتی بدون کپسول💔😭

  برای ارسال نظر کلیک کنید