توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  سامانه جامع اداره کار و رفاه اجتماعی

  1 بازدید

  سامانه جامع اداره کار و رفاه اجتماعی را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  سامانه جامع روابط کار

  تمامی مراحل دادرسی و شکایات کارگر و کارفرمائی به صورت الکترونیکی توسط سامانه زیر انجام می شود.کارگران گرامی جهت ثبت شکایت،با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور که هنگام احراز هویت در دفاتر پیشخوان دولت دریافت کرده اند می توانند وارد سامانه شده و شکایت خود را ثبت نمایند.

  prkar.mcls.gov.ir

  راهنمای کارگر و کارفرما در خصوص نحوه کار با زیر سامانه دادرسی کار

  منبع مطلب : chmb.mcls.gov.ir

  مدیر محترم سایت chmb.mcls.gov.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  ورود به سامانه جامع روابط کار prkar.mcls.gov.ir, درخواست بیمه بیکاری

  سامانه جامع روابط کار

  سامانه جامع روابط کار

  در مقالهشکایت کارگر از کارفرما درباره روابط کاری بین کارگر و کارفرما و حق و حقوقی که نسبت به هم دارند صحبت کردیم. در این مقاله درباره شکایت اینترنتی از کارفرما و طریقه استفاده از سامانه جامع روابط کار را بررسی می‌کنیم.

  سامانه جامع روابط کار چیست؟

  پس از الکترونیکی شدن ثبت انواع شکایات اعم از کیفری و حقوقی، ارسال اظهارنامه و مشاهده ابلاغیه های نهاد دادگستری در سال1395، ثبت الکترونیکی شکایات موضوع قانون کار در هاله ای از ابهام مسکوت ماند.

  افزایش تدریجی آگاهی و اطلاعات قشر کارگر نسبت به حق و حقوق خود و به تناسب آن مراجعه مکرر ایشان به ادارات کار جهت ثبت شکایات و پیگیری، رفته رفته ازدحام شدیدی در مراجعات و افزایش حجم پرونده ها را در پی داشت.

  در این بین عوامل دیگری نظیر عدم شفافیت درقراردادهای کاری و سوء استفاده از قراردادها توسط هریک از طرفین درگیر، سبب شد تا وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در راستای تحقق وظیفه ذاتی خود مبنی بر استقرار قانون کار و نظارت بر حسن انجام آن، سامانه جامعه روابط کار را طراحی و در مرحله اول به صورت آزمایشی در استان تهران به اجرا گذارد.

  پیشنهاد سامانه جامع روابط کاربا هدف ثبت الکترونیکی قراردادهای کار و تنظیم روابط کارگر و کارفرما در مرداد 1396 تصویب شد و  از 22 بهمن‌ماه 1398 فعالیت خود را در سراسر کشور آغاز کرد. 

  این سامانه جامع بوده و دارای سطوح کاربردی مختلف در حیطه درون سازمانی و ارباب رجوع است.

  سامانه جامع روابط کار بالغ بر30 نوع  خدمت را جهت تسهیل روابط کاری مشمول قانون کار شناسایی نموده است.

  خدمات اینترنتی سامانه جامع روابط کار

   بر اساس آخرین اخبار واصله از وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی، این سامانه 49 زیر مجموعه دارد که تاکنون 19 مورد آن فعال شده است و در مرحله اول راه اندازی، دو خدمت اصلی مورد استقبال جدی افراد قرار گرفته است:

  سایر خدمات اینترنتی سامانه جامع روابط کار به شرح ذیل است که متاسفانه برخی از آن ها تاکنون به مرحله اجرا نرسیده است:

  نحوه ثبت نام در سامانه جامع روابط کار

  جهت ثبت نام در این سامانه، ابتدا فرد متقاضی می بایست با در دست داشتن مدارک مورد نظر، به دفاتر پیشخوان دولت منتخب که وظیفه ثبت نام افراد را طبق قانون عهده دار گردیده اند جهت احراز هویت و نهایتا ثبت نام مراجعه کند.

  با مراجعه به آدرس زیر، لیست دفاتر پیشخوان خدمت تمامی استان ها نمایش داده خواهد شد.

  لیست دفاتر پیشخوان خدمت استان تهران

  لیست دفاتر پیشخوان خدمت سایر استان‌ها

  ثبت اطلاعات در سامانه جامع روابط کار به شکل داوطلبانه است، اما در مرحله بعد ارایه خدمات به جامعه کار تنها از مسیر این سامانه میسر خواهد بود.

  مدارک لازم جهت ثبت نام در سامانه کار

  پس از تکمیل موارد فوق،کارگران، کارفرمایان و سایر اشخاص ذینفع با همراه داشتن مدارک فوق به دفاتر پیشخوان منتخب مراجعه نموده و در سامانه جامع روابط کار ثبت نام می نمایند.

  پس از ثبت نام، نام کاربری و رمز عبور توسط دفتر پیشخوان و از طریق پیامک در اختیار متقاضی قرار می گیرد.

  همچنین بخوانید : مهاجرت از طریق کار به کانادا چگونه است؟

  هزینه ثبت نام در سامانه روابط کار

  هزینه ثبت نام در این سامانه برای کارگران و کارفرمایان متفاوت است. این هزینه برای:

  خواهد بود که بصورت نقدی یا از طریق دستگاه های کارتخوان در دفاتر پیشخوان خدمت از متقاضی اخذ می گردد.

  پس از تکمیل تمامی مراحل ثبت نام، متقاضیان وارد سایت اینترنتی سامانه جامع روابط کار شده و با نام کاربری و رمز عبور وارد حساب کاربری خود می شوند.آدرس این سامانه از طریق لینک زیر قابل مشاهده است.

  prkar.mcls.gov.ir

  آموزش نحوه ثبت شکایت در سامانه جامع روابط کار

  پس از وارد کردن نام کاربری و رمز عبور خود، بر روی دکمه ورود کلیک کرده و پس از مشاهد صفحه زیر، پنجره واحد خدمات را انتخاب کنید:

  با کلیک بر روی “پنجره واحد خدمات”  منوی زیر باز می شود.

  گزینه “پنجره خدمات” را انتخاب نمایید:

  با کلیک بر روی”پنجره خدمات” صفحه زیر باز می شود.

  اکنون گزینه ثبت دادخواست بدوی را انتخاب کنید:

  اکنون در قسمت ثبت دادخواست، شرحی از مراتب شکایت خود را درج نمایید و پس از آن گزینه ثبت و ارسال را انتخاب کنید، با فشردن دکمه قبول درخواست شما ثبت می گردد:

  پس از انجام مراحل فوق می توانید دادخواست خود را در قسمت تاریخچه فعالیت مشاهده نمایید.

  سایر فعالیت ها نیز مثل مشاهده ابلاغیه، تنظیم لایحه دفاعیه و ضمیمه کردن اسناد و مدارک ،انتخاب نماینده و مشاهده رای نیز به همین ترتیب از همین درگاه به آسانی میسر می باشد.

  دانلود PDF راهنمای استفاده از سامانه

  حتما در سامانه جامع روابط کار ثبت نام کنید.

  چرا در سامانه روابط کار ثبت نام کنیم؟

  قراردادهای سفید امضا

  از مهمترین ویژگی‌های سامانه جامع روابط کار جهت جلوگیری از انعقاد قراردادهای سفید امضا حوزه کارگری است.

  با راه‌اندازی سامانه جامع روابط کار تمامی دادخواست‌ها در این سامانه ثبت خواهد شد و با انعکاس شفاف روابط بین کارگر و کارفرما، سامانه اجازه ثبت قرارداد سفید امضا را نخواهد داد.

  امروز یکی از نگرانی‌های جامعه هدف قراردادهای سفید امضا است که با راه اندازی این سامانه و بارگذاری تمام قراردادها در آن و نظارت مستقیم مسئولین نظارتی این سامانه بخش عمده ای از این نگرانی‌ها برطرف می‌شود.

  کارگران بدون قرارداد

  بسیاری از کارگران در حوزه‌های مختلف کار می‌کنند که قراردادی ندارند و به دلیل اینکه رابطه بیمه‌ای بین آنها و سازمان تامین اجتماعی برقرار نیست، وزارت کار نیز اطلاعاتی از آنها ندارد؛ لذا با تشکیل پرونده احراز هویت کارگران و ثبت اطلاعات در سامانه جامع روابط کار، چنانچه قراردادی بین کارگر و کارفرما منعقد نشود، ثبت اطلاعات کارگر به منزله سرانه اشتغال کارگری است که در حوزه کار و تولید، مشغول به کار است که مهمترین کارکرد آن این است که می‌تواند برای اولین بار در کشور مرجع آماری دقیقی از وضعیت بازار کار، قراردادها و… باشد.

  با راه‌اندازی سامانه جامع روابط کار، کارفرمایان به این موضوع پی خواهند برد که حتی اگر قراردادی منعقد نشود، جزئیات فعالیت کارگر مشخص است و کارگر می‌تواند از تمام مزایایی که در قانون کار وجود دارد بهره‌مند شود.

  در این سامانه، قراردادها مطابق با ماده ۱۰ قانون کار است که کارفرما را ملزم به رعایت موارد تعیین شده در قراردادها همچون تعیین محل کار، تاریخ انعقاد و میزان حقوق و مزایا می‌کند.

  اساس کار این سامانه بر شفافیت و سلامت اداری پایه گذاری شده است تا موجبات جلوگیری از اعمال سلیقه‌ها و تبعیض ارتباطی را فراهم کند؛ همچنین باعث تسریع و تسهیل در روند رسیدگی‌ها شود.

  ساماندهی در قرادادهای موقت و جلوگیری از قراردادهای غیر قانونی، جامعه آماری شفاف را برای وزارت کار فراهم آورد.

  مشاوره تلفنی حقوقی با وکیل

  لیست وکلای متخصص مشاوره حقوقی آنلاین رایگان    

  منبع مطلب : dadpardaz.com

  مدیر محترم سایت dadpardaz.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 1 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید