توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  سدیم کلرید مخلوطی از چند ماده است

  1 بازدید

  سدیم کلرید مخلوطی از چند ماده است را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  سدیم کلرید

  سدیم کلرید


  سدیم کلرید (به انگلیسی: Sodium Chloride) که در فارسی به آن نمک گفته می‌شود و فرمول شیمیایی آن NaCl است، یک ترکیب یونی است که از نسبت‌های معادل سدیم و کلر تشکیل شده است. سدیم کلرید ترکیب اصلی تشکیل‌دهنده نمک طعام است و بخش اعظم شوری آب اقیانوس‌ها نیز به‌دلیل این ترکیب است. نمک طعام اغلب به عنوان چاشنی و طعم‌دهنده از قرن‌ها پیش در آشپزی و تولید مواد غذایی به کار می‌رود. همچنین به دلیل تأثیر آن در جلوگیری از رشد ریزجانداران (میکروارگانیسم‌ها) در نگهداری مواد غذایی مانند تهیه رب و ترشی یا ماهی و گوشت نمک سود مصرف شده است. این ماده سفیدرنگ در صنعت نیز کاربردهایی دارد.

  منبع اصلی تهیه سدیم کلرید معادن نمک می‌باشند، ولی از آب‌های شور (دریا ها و دریاچه های آب شور) نیز قابل استحصال است.

  سدیم کلرید، یک ترکیب یونی است که از واکنش بین فلز سدیم(11Na) و گاز کلر(17Cl) به‌دست می‌آید. این واکنش همراه با تولید گرما و نور انجام می‌گیرد. در طی این واکنش یک الکترون از اتم‌های سدیم به اتم‌های کلر منتقل می‌شود و هر دو به آرایش هشت‌تایی می‌رسند. در این فرایند سدیم به کاتیون سدیم و کلر به آنیون کلرید تبدیل می‌شود. گرچه باید گفت که انتقال الکترون بین سدیم و کلر با توجه به آزمایش‌های صورت گرفته به وسیلهٔ پرتوهای X کامل صورت نمی‌پذیرد و بازهم ابر الکترونی مشترک بین آنها وجود دارد. به عبارت دیگر سدیم ۱۰٫۰۵ الکترون و کلر ۱۷٫۷ الکترون در اطراف خود دارد.[۱]

  نگارخانه[ویرایش]

  جستارهای وابسته[ویرایش]

  منابع[ویرایش]

  مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Sodium chloride». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۲۲ دسامبر ۲۰۱۳.

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  مدیر محترم سایت fa.wikipedia.org لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  سدیم کلرید چیست و چه کاربردهایی دارد؟

  سدیم کلرید چیست و چه کاربردهایی دارد؟

  سدیم کلرید یا همان نمک خوراکی یک ترکیب یونی است که در آن یون‌های سدیم و کلراید با نسب 1:1 وجود دارند. معمولا به  آن نمک خوراکی، نمک معمولی و هالیت (سنگ معدن نمک معمولی) گفته می‌شود. این نمک عمدتا مسئول شوری آب دریا و همچنین مایع بیرون سلولی است که در بسیاری از اورگانیسم‌های چند سلولی موجود است. در بسیاری از فرآیندهای صنعتی و خانگی کاربرد دارد. آب دریا منبع اصلی این نمک است. فرمول شیمیایی کلرید سدیم NaCl است که می توان آن را به صورت خالص از هالیت معدنی به دست آورد.

  خواص سدیم کلرید

  در زیر به تعدادی از خواص این ماده اشاره شده است.

  ساختار ملکولی NaCl در شکل زیر نشان داده شده است:

  تولید

  تبخیر آب دریا یکی از فرآیندهای اصلی تولید نمک است که در بعضی کشورها مانند هند مورد استفاده قرار می‌گیرد. بلورهای به دست آمده معمولا دارای ناخالصی‌هایی همچون سولفات کلسیم، سولفات سدیم و غیره می‌باشد. کریستال‌های خالص با استفاده از حل کردن نمک در مقدار کمی آب و سپس فیلتراسیون محلول به دست می‌آید.

  سدیم کلرید وقتی که اتم سدیم در تعامل با اتم کلر قرار می‌گیرد تشکیل می‌شود. این اتفاق وقتی می‌افتد که اتم سدیم یک الکترون به اتم کلر بدهد که باعث می‌شود سدیم مقداری مثبت و کلر مقداری منفی شود. همانطور که می‌دانیم بارهای مخالف، جذب همدیگر می‌شوند، بنابراین یون‌های سدیم جذب یون‌های کلراید می‌شوند و پیوند یونی بین آن‌ها ایجاد می‌شود، که نتیجه آن کریستال‌های نمکی است که خواص آن متفاوت از عناصر اصلی (کلراید و سدیم) است.

  بیشتر بخوانید: نحوه تولید سود پرک با استفاده از محلول کلرید سدیم

  کاربردهای کلرید سدیم:

  سرم سدیم کلرید 9/0 درصد:

  تزریق محلول کلرید سدیم 9/0 درصد برای جبران کمبود آب و نمک بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دارو همچنین ممکن است با سایر داروهای تجویز شده دیگر مخلوط شود و از طریق ورید تزریق شود. این ماده همچنین می‌تواند به عنوان یک راه حل برای استریل کردن مورد استفاده قرار بگیرد. پزشک معالج حتما باید دز سدیم کلرید مورد استفاده را مشخص کند. اگر می‌خواهید این محلول را با داروی دیگری مخلوط کنید، از پزشک یا داروساز خود بپرسید که آیا مناسب است آن را با داروی دیگر مخلوط کرد یا خیر.

  اگر به این ماده آلرژی دارید یا مقدار سدیم خون شما بالا است نباید از آن استفاده کرد. برای این که اطمینان حاصل کنید که می‌توانید از کلرید سدیم استفاده کنید، در صورت وجود هر یک از شرایط زیر به پزشک خود اطلاع دهید:

  قرص سدیم کلرید:

  این دارو برای بهبود سطح سدیم بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد. هرچند که بسیار نادر است اما ممکن است برخی افراد هنگام مصرف این دارو عوارض جانبی بسیار بد یا حتی کشنده داشته باشند. در صورت داشتن هر یک از علائم زیر که ممکن است مربوط به یک عارضه جانبی بسیار بد باشد، فورا به پزشک خود اطلاع دهید:

  همچنین از محلول آبی سدیم کلرید در فرآیند برقکافت سدیم هیدروکسید تولید می شود. 

  مراجع:

  https://byjus.com/chemistry/preparation-properties-and-uses-of-sodium-chloride/

  https://www.nps.org.au/medicine-finder/sodium-chloride-injection-0-9

  https://www.webmd.com/drugs/2/drug-145556/sodium-chloride-0-9-intravenous/details

  https://www.drugs.com/mtm/sodium-chloride-oral.html

  منبع مطلب : www.mbkchemical.com

  مدیر محترم سایت www.mbkchemical.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  سدیم کلرید – Sodium chloride

  مرورگر شما از این ویدیو پشتیبانی نمیکنید.

  سدیم کلرید یک ترکیب یونی با فرمول شیمیایی NaCl که به عنوان نمک خوراکی ( نمک طعام ) جهت تامین سدیم بدن استفاده می شود.

  سنتز سدیم کلرید

  سدیم کلرید در حال حاضر به وسیله تبخیر آب دریا یا از چاه های آب شور و دریاچه های نمکی تولید می شود. همچنین سدیم کلرید از واکنش بین گاز کلر و سدیم مذاب  به دست می آید. استخراج سنگ نمک نیز یک منبع عمده برای استخراج نمک طعام است.

  کاربردهای سدیم کلرید

  کلرید سدیم در فرآیند سولوی برای تولید کربنات سدیم و کلرید کلسیم به کار می رود که کربنات سدیم برای تولید شیشه، بی کربنات سدیم، رنگ و همچنین تعداد زیادی مواد شیمیایی دیگر و کلرید کلسیم برای تولید سولفات سدیم  و اسید هیدروکلریک استفاده می شود. در فرآیند کلر آلکالی از الکترولیز نمک طعام، سدیم هیدروکسید و گاز کلر به دست می آید. در اکتشاف نفت و گاز، نمک جز مهمی از مایعات حفاری چاه می باشد. در پردازش آلومینیوم، بریلیوم، مس، فولاد و وانادیم استفاده می شود. در صنایع پالپ و کاغذ نمک برای سفید کردن خمیر چوب استفاده می شود.

  همچنین سدیم کلرید در نرم کننده های آب برای کاهش سختی آب آشامیدنی با حذف یون های کلسیم و منیزیم، ضد یخ زدایی از جاده ها در برف، اسپری بینی، شامپو، خمیر دندان، شوینده های خانگی، آتش نشانی، دباغی چرم، نساجی و رنگرزی، لاستیک سازی، ضدعفونی کننده و نگهدارنده و طعم دهنده مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرد. سدیم کلرید منبع اصلی ترکیبات سدیم و کلر است که به عنوان مواد اولیه برای سنتز مواد شیمیایی استفاده می شود.

  منبع مطلب : iranchembook.ir

  مدیر محترم سایت iranchembook.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ابوالفضل خداویسی 10 روز قبل
  0

  سدیم کلرید از چند ماده تشکیل شدن است

  مهدی 1 سال قبل
  1

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید